PDA

Pogčedajte punu verziju : Radionice za Web dizajnere/kodere?


CyberCat
20. 10. 2009., 13:54
Da li kod nas postoje radionice na kojima iskusni web dizajneri i HTML/CSS koderi drže radionice kao što to rade na primer na http://webradionice.com?

Do skoro sam u školi kompjutera predavala Web dizajn (pre bih rekla držala obuku) ali je to sada postalo nemoguće jer za 2 nedelje ne možeš ljude naučiti ni osnovama. Razlozi su dobro poznati - preobimno štivo, malo vremena.

Ima li toga, da li je bilo i ima li ideja kako bi se moglo organizovat? Zvati Alena Grakalića i Marka Dugonjića? Jako mi se dopada ideja o radionicama.

Mada, moram priznati i da cela ova tema proizilazi iz toga da moram da pravim predlog za novu obuku za web dizajnere ili ih nazovite kako hoćete. Ljudi hoće da nauče da prave sajt, šta im dati, kako ih (sada) naučiti?

B@NE
20. 10. 2009., 15:12
Koliko sam upoznat sa stanjem u Srbiji takve ili slične radionice trenutno ne postoje. A ideja je skroz na mestu, to bi nam zaista trebalo, pa zašto da se nešto i ne organizuje sa Alenom i Markom. Ljudi imaju iskustva i poznaju struku dobro, ali verujem da ima i ljudi u Srbiji stručnih za to, npr. na ovom forumu.

CyberCat
20. 10. 2009., 15:22
Oni za tu ideju rekoše ako bude interesovanja, napraviće radionice i ovde.

Mixa032
22. 10. 2009., 13:35
Ja sam za :)

Zasto cekati njih? Neko od strucnih ljudi sa ovog foruma trebalo da razmislja na tu temu, ako uopste imaju zelje da se "bore" sa "neznanjem" polaznika kursa :)

Mislim da kod nas jos uvek nije moguce organizovati obuku tipa: "ja nemam pojma nista, a hocu da naucim da pravim sajt" Kao sto si vec rekla gradivo je preobimno, i nemoguce je to prilagoditi nekom optimalnom vremenskom periodu. Da bi nekog ko nema pojma naucio samo "osnove" HTML/CSS i Photoshop (oblasti koje web designer treba odlicno da zna) treba veliki fond casova, pa mislim da bi tako nesto pre moglo da funkcionise na nivou skole koja se radovno pohađa.

Sa druge strane usko specijalizovani kursevi mogu da upotpune znanje onih osoba koji vec imaju vise od osnovnog poznavanja navedenog, ubrzavajuci sticanje onog znanja za koje bi polaznicima trebao duzi vremenski period da savladaju sami.
Tu prvenstveno mislim na onaj deo kada neko ima "srednjeg" nivo poznavanja oblasti, a treba da predje na "srednji-napredni" i kasnije "profi" nivo.

Samim tim kursevi bi bili 100% efikasni jer bi svako dolazio na one kurseve u oblastima u kojima ima "slabije" znanje.

P.S. A opet gledajuci sa druge strane program sa http://webradionice.com/ mislim da je jedan dan malo za wordpress + jquery. i dalje deluje kao opsti kurs, citiram:

"08:45–09:45 WordPress: Teoretski uvod i izrada koncepta projekta" Onoga ko se bavi web designom sigurno ne interesuje teorija i kako se instalira wordpress (to je bar lako), vec konkretni primeri kako se dizajnira, problemi i sl. zar ne?

Ja sam vise za kurseve tipa:

"CSS - IE, opera, chrome bugs"
"Photoshop - pen tool"
"Photoshop - manipulacija kanalima" i sl.

Dzordz
22. 10. 2009., 18:06
Macko tesko ce ti ici sa pravljenjem programa, ja sam predlagao ali nije proslo.

Ono kako bih ja napravio da se nesto pitam:
2 nedelje HTML i uklapanje elemenata u HTML (teorija dve kolone, tri kolone i tako to)
2 nedelje PHP-a dobro savladavanje osnova (obavezna obuka trazenja resenja po netu, koji forumi, koja dokumentacija, kako se pretrazuje)
1 nedelja Joomla (funkcionalnost, sta su moduli, add-ons, uklapanje u dizajn)
1 nedelja pravljenja modula za Joomlu (primenjen PHP-a)
1 nedelja Projekat

Mislim da je bilo mozda jos nesto, ja sam to bas hteo da proguram ali....

Macka i ja smo radili u istoj skoli :)

cvele
23. 10. 2009., 09:28
"1 nedelja Joomla (funkcionalnost, sta su moduli, add-ons, uklapanje u dizajn)
1 nedelja pravljenja modula za Joomlu (primenjen PHP-a)"

? kad moram da kazem rofl :)

Da mi je znati zasto se ljudi loze na jedan od najprljavijih cms-ova... (ok, verovatno nedostatak konkurencije na tolkom simple nivou).
Ako vec nekoga necemu treba uciti onda ga treba uciti stvarima koje su primer kako treba raditi, a ne primer kako ne treba raditi.

Aleksandar.Ilic
23. 10. 2009., 09:45
Ne slazem sa tobom. Ja sam misiljenja da ljudima bas treba pokazati i kako ne treba raditi. Jer postoji sansa da tako nekad krenu da rade, pa da odmah znaju da to ne treba tako... Ovako ce novajlije ostati uskraceni za to inicijalno znanje.

CyberCat
23. 10. 2009., 12:37
Macko tesko ce ti ici sa pravljenjem programa, ja sam predlagao ali nije proslo.

....

Mislim da je bilo mozda jos nesto, ja sam to bas hteo da proguram ali....

Macka i ja smo radili u istoj skoli :)

Znaš o čemu pričam :)

Problem je u tome što su do sada za kurs bili zainteresovani ljudi koji ne znaju mnogo, čak imaju vrlo malo predznanja i iskustva u surfovanju i upotrebi emaila. Njih je strašno teško naučiti čak i osnovama.

Drugi problem je što bi kursevi koji obuhvataju više od čistog HTML-a koštali mnogo novaca i zato mi je ideja da se ide sa radionicama.

Kada bi kolege koji CSS "drže u malom prstu" pravili radionicu ja bih bila u prvim redovima da ih slušam. Moje znanje CSS-a nije toliko dobro ali sam recimo (po slobodnoj proceni) napredni nivo.

Photoshop nije problem, za to se može napraviti milion radionica, tu obuku imamo i to je ok.

PHP i Joomlu ne bih mešala u startu. Iskustvo je pokazalo da kada pokažeš ljudima šta znači praviti sajt, opredeljuju se ili za grafiku ili za kodiranje. Posle sami biraju šta će da nastave.

ivanhoe
23. 10. 2009., 14:46
MIslim da bi siroj publici mnogo vise znacilo da znaju kako da rade (napredno) sa wordpressom nego sa joomlom

Dzordz
23. 10. 2009., 22:36
Dobro ok slazem se da je Joomla trash moze i wordpress, u svakom slucaju neki siroko proihvaceni CMS/Blogengine.
Ovako ce uvideti kompletan proces rada kako funkcionise i moci da krenu sa necim.

xippi
24. 10. 2009., 03:07
sto se mene tice mogu da pokrenem tako nesto na netu u formi bloga, da kroz korake napravim wordpress temu i objasnim usput zasto je to bas tako. ne mora wp, vec generalno princip na kome se pravi templejti. nesto od materijala o osnovama htmla i cssa vec imam, moracu da prekopam backup

ako su ljudi voljni da citaju ja sam voljan da pisem :)

Mixa032
24. 10. 2009., 11:02
Voljni smo da citamo, gotovo da nema textova na nasem jeziku koji se bave tom problematikom :D


Evo nesto sa neta o tome: (ali ipak mislim da je ovo vise za developere jer se u ovom tutorijalu PHP kod pise od nule, dizajner i PHP? :))

http://blog.themeforest.net/wordpress/wordpress-for-designers-day-2/


i jos jedan verovatno bolji tutorijal:

http://css-tricks.com/video-screencasts/25-designing-for-wordpress-part-one/


mozda i ovo, (mada nisam pogledao ali sad cu:D)
1. http://css-tricks.com/video-screencasts/71-building-a-website-photoshop-mockup/
2. http://css-tricks.com/video-screencasts/72-building-a-website-2-of-3-htmlcss-conversion/
3. http://css-tricks.com/video-screencasts/73-wordpress-theme/

Leftfield
24. 10. 2009., 13:51
Da mi je znati zasto se ljudi loze na jedan od najprljavijih cms-ova... (ok, verovatno nedostatak konkurencije na tolkom simple nivou).
Ako vec nekoga necemu treba uciti onda ga treba uciti stvarima koje su primer kako treba raditi, a ne primer kako ne treba raditi.
Po čemu je džumla treš? Ako ima bolje (nije da nema), onda naravno to treba promovisati. Ne želim da podcjenjujem tvoje znanje ali si to olako okvalifikovao.

Izmedju ostalog odje nije pitanje o prljavosti nego o popularnosti. Ako danas koristi džumlu x broj ljudi zar nije interesantno dati podršku? Isto tako i za WP.

Dobro ok slazem se da je Joomla trash moze i wordpress...
"Jel znaš da sviraš trubu?". "Nisam probo"... A onda može još gori WP!?

Moj predlog je da se uzme tema web dizajn. Klasika brate, no CMS i ostalih alata. Samo CSS i Html i može js ili još bolje ajax kao ispomoć. Ako znaš ovo i nije problem brzo naučiti kako se prave šabloni za razne CMS-ove.

Za programiranje PHP i recimo odličan Perl.

Dzordz
24. 10. 2009., 14:18
OK ogradjujem se, nisam developer ali znam o cemu pricam kada se prica o obuci znam sta pricam.

Nije bitno koji se CMS koristima ali je potrebno da ljudi osete da mogu nesto da naprave. Kada oni izmene CMS i dobiju "sajt" koji su oni "napravili" imace osecaj da su nesto naucili, a i jesu. Tako ce moci da naprave svoj blog/sajt i nesto pisu prave i bave se online biznisom :)

Dalji napredak ce biti laksi zato sto razumeju kako funkcionise. To sto neko nauci koji tag radi sta i umeju da iskucaju u notepad jednu stranicu sa tri slike i dva linka i ne ume da osmisli kako bi dodao jos neku funkciju nije dobro.

Ali just my 2 cents.

Leftfield
24. 10. 2009., 15:27
Dzordz to je super :). Ja nemam dara za predavanje (iako sam ih organizovao preko 50 nevezano za web) ali prenijecu utiske sa terena.

Dzumla zajednice organizuju "Joomla day" sirom svijeta. Bilo i u BG 2007. Sad se sprema NS. Mnogo korisnika zanima tema kako se prave sabloni upravo iz razloga koji si ti naveo "imace osecaj da su nesto naucili, a i jesu".

Praksa je pokazala da bez makar osnovnog poznavanja CSS-a, naravno, ne mogu nista da urade a ni da razumiju. Tako da uvijek dobijas dvije grupe: jednu koja zna sto pricas samo ih treba dopuniti/uputiti i objasniti te tagove, i drugu grupu koja nema veze.

Mozda tako treba napraviti i radionicu: za pocetnike i za napredne korisnike?

xippi
24. 10. 2009., 15:39
ok, deal. skupicu sad za vikend ono sto vec imam na jedno mesto pa da krenemo :)

CyberCat
24. 10. 2009., 16:59
Mozda tako treba napraviti i radionicu: za pocetnike i za napredne korisnike?

Ovo jeste jedna od ključnih stvari za bilo koju radionicu.
Moja prvobitna ideja je bila kako osmisliti teme i šta one treba da obuhvataju. I za početni nivo i za naprednije korisnike. Ovde ste se bazirali samo na CMS (nebitno koji).

ivanhoe
24. 10. 2009., 22:29
Moj predlog je da se uzme tema web dizajn. Klasika brate, no CMS i ostalih alata. Samo CSS i Html i može js ili još bolje ajax kao ispomoć. Ako znaš ovo i nije problem brzo naučiti kako se prave šabloni za razne CMS-ove.

Za programiranje PHP i recimo odličan Perl.

a usuput i kratak kurs padobranstva, kuvanja i pravljenja ikebana... ;)

Ne treba preterivati, apsolutno je nemoguce da pocetniku odrzis kurs perla, phpa, css, html, js i ajaxa, i da se on 2 nedelje nakon kursa seti icega od toga.. zato sam spomenuo WP, jer je mnogo prostiji, naucis ljude kako da prave templejte, objasnis im kako da se snadju sa malo php-a, tek koliko treba za templejte, kao zavrsi rad oni sebi dignu blog, pa onda posle malo cackaju po tome, nauce nove stvari... pa posle jedno 2-3 meseca, ako ih to i dalje zanima, idu dalje sa ucenjem...

Leftfield
24. 10. 2009., 23:18
I za padobranstvo postoje kursevi za početnike i napredne.

Ma slažem se sa tobom, nisam ni mislio drugačije :D. Namjerno sam odvojio onaj dio za CSS a posebno sekciju za programiranje pa ko voli nek izvoli.

Mixa032
25. 10. 2009., 00:45
@ivanhoe

To mi vise deluje kao: "napravi kurs da bi nekog zaintresovao a posle neka radi sam."
Ili tipa: "daj da napravim kurs da bude moderan, znaci za 3-4 nedelje onaj ko nema pojma bice mu super kada vidi da po zavrsetku kursa zna da napravi sajt!"

Mozda je za skolu koja drzi kurs to ok, jer ce privuci siru populaciju i imati vise polaznika, samim tim i veci profit, ali mislim da to nije cilj kursa, bar sa strane polaznika :) Upravo treba suprotno, ukoliko je neko zainteresovan treba mu pokazati kako da radi.

To da naucis ljude da malo barataju sa php-om i prepravljaju wp template a npr nemaju pojma osnove html/css, proizvodi to da na kraju kursa vecina polaznika nece znati da uradi nijedan primer sem tog, koji se na kursu obradjivao. Po meni takav kurs nije koristan ni malo.

Imam dosta primera kada kazem sta radim, a ljudi mi objasnjavaju da imaju sertifikate Photoshop, Illustrator, InDesign. Kad ih pitam sta znaju da urade, naravno nista sem onih primera koje su radili na kursu, znaci "znanje = 0"

I dalje stojim iza toga da je za nekoga ko nema pojma najbolja solucija redovno skolovanje (ukoliko bi takvo moglo uopste i da se napravi? naravno mislim za djake i studente a ne stariju populaciju:D) a da specijalizovani kursevi budu za tzv. "amatere" koji su na svoju inicijativu donekle usli u osnove i treba im produbiti znanje, napraviti od njih "profi" :D :D :D

Sorry ako sam bio preopsiran u svom izlaganju :D

ivanhoe
25. 10. 2009., 02:31
@mixa: donekle se slazem sa tobom, ali kad ucis da vozis ne ucis prvo kako radi elektronsko ubrizgavanje i sta je Mekferson vesanje s poprečnim ramenima, niti ti odmah objasne kako se koristi rucna kad vozis kroz sneg, nego ti kazu ovo je volan, ovo je gas, ajde sad vozi po poligonu napred-nazad narednih 10 casova da udjes u stos...

skolovanje o kome ti pricas je ok na fakultetu, gde ucis ceo semestar jedan jezik, pa se krene od kulina bana i detaljno se sve prelazi. Kurs je IMHO tu da te nauci nesto prakticno i brzo, a onda dalje imas internet, imas knjige, ili imas u krajnjoj liniji drugi kurs..ak te interesuje vise naucices, i to mnogo lakse nego da nisi slusao kurs, jer ipak imas osnovu i neku ideju sta je sta... ako te ne zanima nista vise, onda znas ono sto si naucio na kursu, mozda ti samo to i treba (i bas zato kurs treba da uci konkretne korisne stvari, a ne neke hipoteticke teorijske price)

Mixa032
25. 10. 2009., 09:50
Da na taj vid skolovanja sam i mislio, studiranje, srednje skole :D

U pravu si, zato je i tesko naci balans izmedju korisnih stvari koje treba da se predaju na kursu i prakticnog znanja koje treba da steknes.
Ipak, najveci problem u kursu, kao sto si i sam rekao jeste da kratko traje, tako da je gotovo nemoguce, obraditi detaljno ono sto je u programu kursa, a kamoli nekim predavanjem skrenuti paznju koje su to oblasti koje jos trebaju da se znaju :)

Kao sto si vec konstatovao, vecina skola ima kurs "web design" pa onda tu za dva meseca stave html, css, js, php, flash, i jos ko zna sta :D tako privuku ljude, a krajnji rezultat sto se tice prenesenog znanja je ocajan.

Praksa je pokazala da u dosta slucajeva oni koji su isli na kurs imaju samo sertifikat i nista vise...

Zalosno mi je da vidim nekoga ko je zavrsio kurs npr Office a razmislja se kako da centrira text u wordu, i sl. :)

Kada bi mogao, voleo bi da vidim statistiku, koliko polaznika tog osnovnog kursa za web dizajn kasnije nastavlja time da se bavi. Verujem da bi to bio neznatan procenat, sto znaci da problem negde postoji i treba traziti gde.

CyberCat
25. 10. 2009., 12:57
Kao sto si vec konstatovao, vecina skola ima kurs "web design" pa onda tu za dva meseca stave html, css, js, php, flash, i jos ko zna sta :D tako privuku ljude, a krajnji rezultat sto se tice prenesenog znanja je ocajan.


Ne bih se složila s tobom. Kurs je tu da ti u sažvakanoj formi prenese osnovna znanja koja kasnije nadograđuješ. JS, PHP i Flash ne idu u osnovnu obuku, jer je to suviše informacija za početak.


Praksa je pokazala da u dosta slucajeva oni koji su isli na kurs imaju samo sertifikat i nista vise...

Zalosno mi je da vidim nekoga ko je zavrsio kurs npr Office a razmislja se kako da centrira text u wordu, i sl. :)



Onda nisu izabrali dobru školu :1064:
Veliki broj polaznika koji su kod mene završili kurs su nastavili da se bave izradom sajtova ili su makar napravili svoj sajt jer im je to i bio povod da dođu na kurs.


Kada bi mogao, voleo bi da vidim statistiku, koliko polaznika tog osnovnog kursa za web dizajn kasnije nastavlja time da se bavi. Verujem da bi to bio neznatan procenat, sto znaci da problem negde postoji i treba traziti gde.


Prvi problem je nivo znanja polaznika a drugi koliko je on kasnije spreman da nadograđuje ono što je naučio.

Odosmo predaleko...

Moje pitanje se odnosilo na to šta mislite šta obuka za početni nivo i za napredni nivo treba da sadrži - koje oblasti?

bluesman
25. 10. 2009., 13:06
U pravu si, sve zavisi od toga ko te uči i kakav je program. Mislim da za osnovni kurs ne treba ništa više od HTML, CSS (ne sve jer to može da bude poseban kurs za sebe) i priprema slika (osnovne photoshop opcije "save for web" i objašnjenje formata). To je osnova svega i sve ostalo je nadogradnja ovoga.

Ali mi se čini da pričamo o radionicama, pretpostavljam da se misli na ljude koji se već bave time pa im treba neko naprednije znanje.

Mixa032
25. 10. 2009., 15:05
Da ne razvodnjavamo suvise pricu, slazem se sa bluesmanom :)

Za pocetak HTML/CSS i malo obrade slika, mogu da se naprave sasvim pristojne web stranice za pocetak. Pogledajte sao neke od css galerija.

Za napredne korisnike specijalizovani kursevi kao sto sam vec pomenuo u nekim od ranijih postova i to je to :)

novii
25. 10. 2009., 18:30
U osnovnom kursu obavezno da se objasne termini koji se koriste. HTML, HTTP, FTP, da se ljudima objasni sta je server i koja je njegova uloga. To bi se moglo objasniti za jedan cas, ali jednostavno pocetnici ni to ne znaju, ili su samo culi za neke termine, dok su im neki nepoznati. Oni znaju na primer sta je domen, ali im je nepoznata razlika izmedju TLD i lokalnih domena. Velikoj vecini ce adresa 127.0.0.1 biti sasvim nejasna i nepoznata, a ostali koji su i culi za nju nece znati zasto se ona bas koristi.

Ovo sam naveo samo za pocetni kurs.

CyberCat
25. 10. 2009., 23:10
Slažem se sa bluesmanom za početak, obuka koju sam držala je i obuhvatala sve što si pomenuo, s tim da je sada vrlo teško nekoga za 2 nedelje naučiti nečemu što će moći praktično i da koristi jer CSS u suštini jeste jednostavan ali treba iskustva i dosta rada da bi se layout napravio pomoću njega.
Mislim da bi radionice mnogo bolje prolazile i nudile kvalitetnije znanje jer bi se delile po temama i od slušalaca zahtevale određeno predznanje bez ikakvih kasnijih obaveza ili sertifikata.
Volela bih da držim radionice ali bih isto tako volela i da sama budem slušalac odnosno učesnik na naprednom kursu. Najveći problem je u tome što ih NEMA. To je i pokrenulo celu ovu priču.
Sigurna sam da ima mnogo naših developera koji bi moli da drže razne radionice. Opet problem - organizacija. Možemo o tome više saznati od kolega iz Hrvatske.

zira
25. 10. 2009., 23:28
... s tim da je sada vrlo teško nekoga za 2 nedelje naučiti nečemu što će moći praktično i da koristi jer ...

Pojma nemam kako to funkcionise, ali da li je to sa 2 nedjelje bas toliko bitan uslov pa da predstavlja problem? Zasto ne napraviti efikasan program, pa onda optimalno procijeniti trajanje obuke, a ne posto-poto pokusavati ispuniti taj vremenski uslov?

CyberCat
25. 10. 2009., 23:37
Dve nedelje sam navela jer toliko traje obuka (ustvari trajala je) u školi u kojoj predajem. Sada imam neke druge ideje baš zbog obima gradiva koje je potrebno savladati. Duža obuka jednako viša cena jednako nula zainteresovanih. To je poenta. Kraće obuke sa targetiranim polaznicima podeljenim po nivou predznanja su potpuno nova dimenzija učenja ovog zanata. A to se na kraju svodi na radionice.
Cela ova diskusija me navodi na zaključak da ih kod nas nažalost nema. Što ne znači da se to neće promeniti. Ja ću prva to da promenim ako niko nije zainteresovan :1064:

Leftfield
26. 10. 2009., 02:14
Za dve nedjelje? Mozda naj kao sto je rekao bluesman, CSS i Html (float, cross-browrsing, padd, margins, reset...) sa osnovama PS-a tipa PSD2HTML (gridovi, safe colors, slicing und saving). Pripremiti im neke cheatsheet-ove i vjezbe.

CyberCat
26. 10. 2009., 11:03
Za dve nedjelje? Mozda naj kao sto je rekao bluesman, CSS i Html (float, cross-browrsing, padd, margins, reset...) sa osnovama PS-a tipa PSD2HTML (gridovi, safe colors, slicing und saving). Pripremiti im neke cheatsheet-ove i vjezbe.

E tako nešto sam htela da čujem :)

kameleon
11. 12. 2009., 16:20
Te radionice bi bas bile pametna stvar za zainteresovane.