PDA

Pogčedajte punu verziju : Izrada portala za općinu...


CorePro
17. 03. 2006., 23:13
Pozdrav,

Zanima me, posto trebam napraviti portal za opcinu.. Koliko da naplatim takav projekt..

Koristio bi vec cms koji sam napravio...

1. Trebao bih dati točnu cijenu hosting usluga, registraciju domene..
2. Cijena izrade portala..
3. Održavanje portala ( unos sadržaja i ostalo - vec pripremljeno sa njihove strane )
4. izrada dodatnih modula / po satu rada =


Moja cijena bi bila:

1. Oko 40 EURa ( 100 MB prostora, 1GB prometa.. - dali bi to bilo dovoljno? )
2. 800 EURa
3. 100 EURa mjesečno
4. 10 EURa / h


Želio bih ovo odraditi orginalnije..Cijene da budu ok...
Planiram naravno preko ugovora...


Šta Vi mislite?

CorePro
18. 03. 2006., 18:48
zar nitko ?! :)

bluesman
18. 03. 2006., 18:56
Ja nikada ne bih toliko "razudio" cenu usluge. Nemoj nikada klijentu da kažeš "ovo je finalna cifra, od toga xx za ovo, yy za ono, zz za treće..." nego kažeš lepo "ovo je finalna cifra, u tu cifru je uključeno to, to i to".

Kada detaljišeš onda će uvek da te pitaju "a zašto hosting 40 eur kada ima za 35?" Kapiraš? :)

CorePro
18. 03. 2006., 19:13
Ja nikada ne bih toliko "razudio" cenu usluge. Nemoj nikada klijentu da kažeš "ovo je finalna cifra, od toga xx za ovo, yy za ono, zz za treće..." nego kažeš lepo "ovo je finalna cifra, u tu cifru je uključeno to, to i to".

Kada detaljišeš onda će uvek da te pitaju "a zašto hosting 40 eur kada ima za 35?" Kapiraš? :)

Da, potpuno si u pravu... :) To čak nisam ni primjetio..
Radi se o tome da imam posrednika između općine i mene, osobu koja će sve dogovoriti... I ta je osoba tražila cijenovnik koji može njima predati...

Mislim da bi ipak trebao uraditi sve "maskirano" tj. ponuditi po cijeni od 600 EURa za site koji bi sadržavao sve informacije vezane za općinu, kao i ostale vijesti i dešavanja u općini.

A što se tiče cijene hosting usluga i domene, mislim da u cijenu održavanja mogu samo dodati na postojeću cijenu i plaćati sa svoje strane hosting i domenu godišnje...

Plan bi mi bio u ovih 600 EURa izraditi neki manji portal, gdje bi nudio već navedene informacije za općinu...
Razmišljao sam o forumu i foto galeriji, korisničkim računima na portalu i ostalo ali mislim kako bih samo sve to bilo "višak" ...

Iako, mislim da će potreba za dodatnim modulima kao "pitajte načelnika..." biti jako korisno, naravno u dogovoru sa načelnikom kao i ostalim funkcionerima općine i poduzećima...

Pedja
19. 03. 2006., 10:55
Ja razdvajam cene, naravno ne do detalja, ali ako je cifra povisoka, klijentu tako ostavljam prvo mogucnost da vidi zasto je visoka (recimo veliki broj strana), a uz to, moze i da se odrekne nekih stavki ako zeli da smanji cenu.

Ne cenkam se tako da nemam problem sa pitanjima tipa "sto ovo ovoliko kosta, kad god onoga kosta toliko?" U stvari, nije mi se to jos nikada dogodilo, posto dajem realne ponude.

ivanhoe
20. 03. 2006., 03:47
i ja isto uvek razdvojim faze i dam cenu, a dam uz to i procenu utrosenih sati iz koje sledi cena, tako da ako krene prica zasto toliko, samo im skrenem paznju da moj sat kosta manje nego kod automehanicara (naravno kroz shalu, mada je to nazalost ziva istina...)

BraMom
21. 03. 2006., 18:40
Imam iskustva sa domaćim klijentima, pa i opštinama. Nisam siguran da je ok ova stavka od 100eura mesečno, ne mislim da je cena problem...

Pretpostavljam da planiraš da sam ažuraraš sajt za tu nadoknadu, to u principu nije običaj, tj. sve veće institucije (bar u srbiji) imaju višak zaposlenih tako da se nađe i neko ko bi se bavio ažuriranjem portala.
Sa druge strane u opštini imaš ljude koji su "vlast", znači ako dobijaš platu od njih, može da se desi da očekuju sve i svašta, tj. da proklinješ 100 evrica mesečno i izgubiš živce za bar hiljadu objašnjavajući se sa ljudima šta si ti obavezan, a šta ne, da radiš za te pare...

Ovo je čisto iz mog iskustva, naravno sve zavisi od ljudi sa kojima budeš radio, ali globalno ne bih se vezivao da uređujem portal koji nije 100% moj.

oliver
21. 03. 2006., 20:17
Upravo to ^

Imam slicna iskustva, s tim sto u mom slucaju nisu placali na vrijeme ni troskove za domen & hosting, nego smo drugar i ja placali po pola pa onda... ako plate - plate.

To i nije bio toliki problem oko para, ajde-de, koliko je bilo frke oko uredjivanja sadrzaja, neodlucnosti sta, kako, kad, neodogovornost po svim pitanjima vezanim za sajt, a stalo im je da on postoji i da sto vise ljudi dodje.

Na kraju, kad su pokusali i da cenzurisu sta se pise, lijepo smo im rekli "dovidjenja", uzmite sebi te pare koje dugujete nama a mi cemo dalje da se brinemo o NASEM sajtu i ljudima koji ga posjecuju.

Jednostavno, gledaj da uradis posao kvalitetno i da im pruzis mogucnost da se oni brinu o sadrzaju, a ne ti, jer su velike sanse da ces zazaliti da su u pitanju i mnogo vece pare od tih 100e.