PDA

Pogčedajte punu verziju : Kako se instalira Flash na Linuxu


srdjan
13. 11. 2009., 18:58
Molim nekog Vista-hejtera da mi objasni kako da instaliram Flash na Linuxu.

Radim neki .NET projekat i u naletu altruizma pomislih da je lepo da to bude Mono, pa da i Linuxaši imaju neke koristi.

Koliko sam optimista povodom tog projekta, govori i činjenica da sam seo za PC prvi put 1986. i evo, posle 23 godine, dočekao da vidim i Linux. Odem na ubuntu jer za njega sam čuo, downloadujem ISO, kreiram VM, lepo to sve prodje.

Prva web strana mi traži Flash plugin. Odem na get.adobe.com/flashplayer i tamo dobijem 4 (?) opcije:

- YUM
- .tar.gz
- .rpm
- .deb for Ubuntu

Ove prve tri sam skapirao da su neke arhive u kojima se nalazi neki .SO (DLL?) koji treba da stavim negde.

Ova poslednja je delovala najobećavajuće pa je instalirah. Ubrzo posle downloada dobio sam sledeću grešku (tim bojama)

Package: adobe-flashplugin
Error: Dependency is not satisfiable: libnspr4-dev

Google nadje na Yahoo sajtu sledeću ideju (http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20090829195123AA75mUA):
----
Download Adobe Flash Player version 10.0.32.18 Linux (select tar.gz from drop down menu)
http://get.adobe.com/flashplayer/

Extract tar.gz and open folder

right click on flashplayer-installer

Properties>Permissions>Access (set to read and write) then close.

right click on flashplayer-installer again and run in terminal and follow the instructions
----

Ne znam šta ovo znači "right click on flashplayer-installer", u .tar.gz nalazi se samo libflashplayer.so.tar i u njemu libflashplayer.so. Na oba sam postavio sve access-e na RW. Otpakivao sam ih u Documents.

Petljanje sa terminalom me ne zanima, jer uputstvo za instalaciju na Adobe sajtu ne spominje da će biti greške :) kaže da samo downloaduješ .DEB i klikćeš Next :)

Misim, nije mi preterano bitan Flash u životu, ali kapiram da je ovo nešto najelementarnije. Ako sve treba budžiti prema Yahoo uputstvu, onda će mi splasnuti optimizam :)

degojs
13. 11. 2009., 19:18
Molim nekog Vista-hejtera..
Pa gde baš mene nađe..

Možeš u onaj Synaptic (ili apt-get..) da odeš i potražiš swfdec-mozilla, čini mi se . I radi onako.. OK uglavnom, malo nekad zeza :)

dinke
13. 11. 2009., 19:26
Nisam na Linuxu vec par godina, ali da probam da pomognem posto se niko drugi ne javlja :)

- YUM
- .tar.gz
- .rpm
- .deb for Ubuntu
Ovo su razne verzije install package-a, prvi je YUM za fedoru, tar.gz za slack recimo, rpm za rhl (i ostale distroe koji podrzavaju RPM format) i deb za debian, ubuntu i sl.

E sad, poruka koju si dobio:

Package: adobe-flashplugin
Error: Dependency is not satisfiable: libnspr4-dev

Znaci da trebas da instaliras taj libnspr4-dev, ne koristim Ubuntu tako da ne znam, ali trebalo bi da ima neki app instaler gde se to jednostavno skine i instalira. Na debi(l)anu to je nesto tipa:

apt-get install libnspr4-dev (sas sve root privilegijama naravno) :)

E sad da se ne bi smarao sa ovim instalerima, za flash je koliko se ja secam dovoljno da te *.so fajlove iskopiras u plugins folder mozille ili napravis sim linkove i setujes privilegije i to ce raditi (restartujes mozillu i proveris sa about:plugins). Stvar je veoma jednostavna za nekoga sa malo *nix iskustva, e sad ja nista od toga ne radim bez konzole ali kontam da to moze i u tom GNOME-u iz GUI-a da se odradi (Nautilus ili kako se bese zove file namager za GNOME).

agvozden
13. 11. 2009., 19:36
Zavisi koji ubuntu si instalirao (8/9/9.10) i koju verziju (32/64bit).
Na osnovu toga sledi resenje...
Ja sam ranije to radio rucno, a novi ubutnu moze to lepo da podrzi preko aptitude-a.

srdjan
13. 11. 2009., 19:56
Ubuntu 9.10 (32-bit), koja je dostupna na ubuntu.com

Downloadovao sam izbosne, možda zato ne štima :D

holodoc
13. 11. 2009., 20:41
Ukoliko imaš sveže instaliran Ubuntu 9.10 (mada ne smeta ni da si nešto dodavao u međuvremenu) dovoljno je da instaliraš ubuntu-restricted-extras meta paket iz recimo komandne konzole (preporučujem).

Otvoriš konzolu i ukucaš sledeći red.
sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras
Taj meta paket sadrži sve što ti treba za multimediju (flash, audio, video, DVD kodeke, Microsoftove fontove itd. itš.)

srdjan
14. 11. 2009., 00:28
OK - uspeo sam :)

Zaboravio sam napomenuti da me je prvo Firefox pitao da li da instalira "missing plugins", ali to nije proslo zbog greske X u vezi security issua Y. Nakon toga je bila ona greska sa libnspr4

Uradio sam update OS-a, downloadovao je 22 updatea, nakon toga je Firefox uspeo da instalira flash.

Posle sam hteo da instaliram i Javu, ali to nije uspelo, nakon čega sam zaključio da mi je dosta Linuxa za jedan petak 13. :)

kodi
14. 11. 2009., 05:18
sudo apt-get install sun-java6-jre sun-java6-plugin sun-java6-fonts

srdjan
14. 11. 2009., 12:27
^ kodi, genije :)

Trebalo mi je vremena na terminal prozoru da skapiram da sa TAB moram da kliknem na OK (tj. prebacim fokus) :)

Cudi me da nije preuzeo poslednju verziju JRE-a (15 vs. 17) ali nema veze, radi za sad sve kako treba.