PDA

Pogčedajte punu verziju : Podrška integraciji Srbije u jedinstveni informacioni prostor Jugoistočne Evrope


torbica
30. 12. 2009., 20:19
Dragi prijatelji,

Centar za razvoj Interneta, uz podršku Fonda za otvoreno društvo,
realizuje projekat podrške integraciji Srbije u jedinstveni
informacioni prostor Jugoistočne Evrope. Cilj ovog projekta jeste da
otvori raspravu o koordiniranom sprovođenju aktivnosti iz akcionih
planova Vlade Srbije za realizaciju Agende za razvoj informacionog
društva u regionu jugoistočne Evrope (eSEE Agenda+).

Centar za razvoj Interneta Vas poziva tim povodom na seriju okruglih
stolova u januaru 2010, koji će imati za cilj da razmotre do sada
usvojene državne strategije i akcione planove, identifikuju
podudarnosti i razlike između akcija, nadležnosti i rokova koji su
njima utvrđeni, kao i da identifikuju kritične teme koje zahtevaju
usklađivanje prilikom ažuriranja postojeće Strategije razvoja
informacionog društva i sačinjavanja nove Strategije razvoja
elektronskih komunikacija, tokom prve polovine 2010. godine.

Prvi sastanak na temu podsticanja razvoja elektronskog sadržaja i
zaštite kulturnog nasleđa u digitalnom dobu biće održan 15. januara
2010. godine sa početkom od 12h u prostoru Galerije O3ONE, Andrićev
venac 12, Beograd.

Drugi sastanak na temu razvoja širokopojasnog pristupa i dalje
liberalizacije u oblasti elektronskih komunikacija biće održan 20.
januara 2010. godine sa početkom od 12h u prostorijama Republičke
agencije za telekomunikacije, Višnjićeva 8, Beograd.

Termin trećeg sastanka posvećenog elektronskim identitetima i njihovoj
primeni u servisima e-uprave, biće potvrđen i saopšten početkom
januara.

Imajući u vidu Vaš angažman u oblasti razvoja
informaciono-komunikacionih tehnologija u Srbiji, pozivamo Vas da
prisustvujete ovim okruglim stolovima, kao i da svojim iskustvom i
znanjem doprinesete kvalitetu diskusije.

Prijatelji projekta: www.pepsi.rs, www.golub.rs, www.o3one.rs

S poštovanjem,

Slobodan Marković
predsednik Centra za razvoj Interneta

3banchi
30. 12. 2009., 22:07
Uz kurtoazno postovanje prema buducim ucesnicima ali ne i organizatorima...mislim da je ovo mlacenje prazne slame kao i sve do sada vezano za razvoj informacionog drustva u nas.
Centar za razvoj, RATEL i ostali "nadlezni" nemaju potrebe za organizacijom okruglih stolova. Dovoljno bi bilo da se pocnu baviti svojim poslom, a za prikupljanje misljenja, ideja, smernica i ostaloga dovoljno je da pogledaju 2-3 cenjena i strucna domaca foruma medju kojima svakako i ovaj.
A po prijateljima projekta (uz duzno postovanje) vidim i sta je prikriveni cilj...da se najedemo, napijemo i ispricamo.

AG.RS
31. 12. 2009., 11:44
RATEL-najbolje da se ne mešaju.Gde se oni upetljaju trava više ne zeleni.

Možda opet imaju ideju da im ja kupim opremu kojom bi me oni prisluškivali i sakupljali moje logove sa weba. Valjda tako doprinose integracijama.

Samo učešće RATEl-a je uvreda za prosečnog korisnika interneta.

torbica
31. 12. 2009., 14:49
Uz kurtoazno postovanje prema buducim ucesnicima ali ne i organizatorima...mislim da je ovo mlacenje prazne slame kao i sve do sada vezano za razvoj informacionog drustva u nas.
Centar za razvoj, RATEL i ostali "nadlezni" nemaju potrebe za organizacijom okruglih stolova. Dovoljno bi bilo da se pocnu baviti svojim poslom, a za prikupljanje misljenja, ideja, smernica i ostaloga dovoljno je da pogledaju 2-3 cenjena i strucna domaca foruma medju kojima svakako i ovaj.
A po prijateljima projekta (uz duzno postovanje) vidim i sta je prikriveni cilj...da se najedemo, napijemo i ispricamo.

Cemu hejt Branislave, kada ne znas aktivnosti Centra za razvoj Interneta?
Zaista si napravio dobru akciju sa 4747 prevarantima i cenim to, i pozivam te da dodjes na okruglove stolove da ljudima koji su odgovorni izneses svoje stavove, jer oni ne citaju forume.

ps. Mislis da ce skup biti kvalitetniji ako nema osvezenja? Treba i novinari da dodju :)

3banchi
31. 12. 2009., 15:47
^ U pravu si...preterao sam sto se Centra tice, jednostavno sam ga ubacio u kos sa ostalima od kojih mi se kosa dize, pogotovo RATEL. Znam aktivnosti Centra i znam da pokusavaju sto i mi obicni korisnici. U svakom slucaju zelim svima srecu u borbi sa vetrenjacama.
Tako coveku dodje hejt kad se oseca privilegovanim sto broadband Internet koristi "vec" trecu godinu, iako je najskuplji u regionu i sire. A koliko ih jos uvek vapi za ovim po celoj Srbiji.

xippi
31. 12. 2009., 16:13
a sta je jedinstveni informacioni prostor jugoistocne evrope ?

Markok
31. 12. 2009., 16:34
Pretpostavljam:
- fraza koja prolazi kada nvovovi treba da namaknu sebi pare od fondova za razvoj demokratije, istraživanje ruda i gubljenje vremena.

3banchi
31. 12. 2009., 16:39
Unutar eSEE Agende+, prioriteti definisani evropskom i2010 strategijom o politikama razvoja informacionog društva preformulisani su u skladu sa specifičnim prioritetima regiona u sledeće tri prioritetne oblasti delovanja:

• dalji razvoj zajedničkog informacionog prostora jugoistočne Evrope koji promoviše otvoreno i konkurentno tržište za informaciono društvo i medije, približavajući ga zajedničkom Evropskom informacionom prostoru u smislu interoperabilnosti;

• jačanje inovacija i investicija u ICT razvoj i obrazovanje paralelno sa razvojem privatnog sektora u cilju podsticanja ekonomskog rasta i stvaranja radnih mesta;

• postizanje inkluzivnog informacionog društva, koje je otvoreno za sve, i koje podstiče rast i otvaranje radnih mesta u skladu sa prioritetima održivog razvoja, unapređenja javnih usluga i poboljšanja životnog standarda.

Svaka od navedene tri prioritetne oblasti delovanja zemalja jugoistočne Evrope ima jasno definisane akcije i zadatke za period 2007-2012. godine i to:

Prvi prioritet: Kreiranje jedinstvenog informacionog prostora JIE

• Raspoloživost širokopojasnih mreža velikih brzina i sigurnih usluga

• Razvoj i pristupačnost bogatih online sadržaja i njihov transfer iz konvencionalnog formata;

• Razvoj interoperabilnosti u skladu sa European Interoperability Framework;

• Harmonizacija pravila o informacionom društvu i medijima;

• Nacionali/regionali manadžment elektronskim idenditetom

Drugi prioritet: Inovacije i investicije u ICT istraživanje i obrazovanje

• Kompjuteri i pristup Internetu u svim školama;

• Obrazovanje u oblasti ICT sposobnosti i znanja;

• LLL trening u ICT;

• Dalji razvoj nacionalnih akademskih i istraživačkih mreža i unapredjenje regionalnog povezivanja i saradnje;

Treći prioritet: Informaciono društvo za sve

• Pristup tehnologijama i postojanje jednakih mogućnosti za sve;

• ICT podržane javne usluge i pitanja e-Governmenta;

• Podrška razvoju e-Business-a;

• Digitalne biblioteke i nacionalno nasledje;

• e-uključivanje;

Spremnost zemalja jugoistočne Evrope da realizuju zadatake eSEE Agende+ odražava njihovu svest o potrebi uvodjenja kompatibilnih, inovativnih i interoperabilnih tehnologija i sistema i integrisanih i medjupovezanih mreža u privrede zemalja JIE sa krajnjim ciljem da se region jugoistočne Evrope transformiše u perspektivan, moderan i stabilan region koji se efektivno može uključiti u konkurenciju na svetskom globalnom tržištu. Istovremeno eSEE Agenda+ je izraz zajedničke volje zemalja regiona da savremene ICT tehnologije primene na takav način da one budu alat za brži ekonomski razvoj, kreiranje novih radnih mesta i integraciju u Evropsku uniju.
Evo ja nesto nasao...jesu li ko sto rece Markok fraze ili ne, procenite sami.

xippi
31. 12. 2009., 17:21
ok, sad mi nije jasno sta je zajednicki evropski informacioni prostor :)

torbica
02. 01. 2010., 18:57
Cinjenica je da izgleda da smo malo zardjali, Sloba pokusava inside da uradi nesto i ne postizava da i komunicira sa Internet zajednicom. Sad je peglao Zakon o elektronskim komunikacijama...
Ova serija stolova sluzi da se rekapitulira stanje i da se podigne vidljivost (ne)uradjenog posla...

Ovaj poziv nije proforme, jako cenim ljude sa DPT-a i ES-a i njihova misljenja i aktivnosti, zaista bih voleo da ko moze, dodje i uzme ucesca...

gorky
02. 01. 2010., 20:14
Cinjenica je da izgleda da smo malo zardjali, Sloba pokusava inside da uradi nesto i ne postizava da i komunicira sa Internet zajednicom. Sad je peglao Zakon o elektronskim komunikacijama...
Ova serija stolova sluzi da se rekapitulira stanje i da se podigne vidljivost (ne)uradjenog posla...

Ovaj poziv nije proforme, jako cenim ljude sa DPT-a i ES-a i njihova misljenja i aktivnosti, zaista bih voleo da ko moze, dodje i uzme ucesca...


...

oksite
03. 01. 2010., 03:38
Da narucim, ja cu jednu Golub picu u RATEL-u, i samo cu slusati, mene ucili kada se jede da se ne prica :) I eto divne prilike da procunjam kroz zgradu, mora da se nije zalilo para kada je bilo i za tepih ispred lifta.

smarkovic
12. 01. 2010., 20:13
Ne mogu da verujem da se pravi neka fama na ovom forumu od najobičnije pozivnice... U čemu je problem? Ko hoće, koga interesuje i ko misli da ima smisla, neka dođe. Ko neće, ne mora. Ako treba neko pojašnjenje, tu sam, odgovoriću sam i ne treba mi portparol.

Pozdrav,
Sloba

nn.nn
12. 01. 2010., 22:36
^ Vežbamo, kume, za slučaj da naleti neko kome treba recenzija sajta. ;)

STELLANOVA
13. 01. 2010., 07:33
Nemojte tako, evo poceli smo da se integrisemo, Telenor dostavio ponudu za fiksnog operatera :1042:

Sta ce biti kad nas skroz (dez)integrisu...:krst:

smarkovic
14. 01. 2010., 17:16
@Stellanova
Nije mi jasno šta si hteo da kažeš tim komentarom u vezi sa ovom temom?

STELLANOVA
14. 01. 2010., 17:38
Prosto, sva buka oko fiksne telefonije je samo posledica pritisaka iz normalnog sveta da se ukine monopol jer je to jedan od procesa integracija u pravcu slobodnog trzista. Kako je to odradjeno na totalno smisljeno pokvaren nacin na racun ljudi koji placaju porez u Srbiji morao sam da dam neki takav komentar :1057:

smarkovic
14. 01. 2010., 18:07
Iz prve ruke mogu da ti kažem da to nema nikakve veze sa spoljnim pritiskom. Bilo bi lepo da postoji neki pritisak spolja u smeru bržeg razvoja telekomunikacija, jer bi to i meni olakšalo svakodnevni posao, ali toga nema, niti će biti dok se ne ratifikuje SSP i otvore pregovori o poglavlju "informaciono društvo i mediji". Što se tiče tendera, ne vidim kakve to veze ima sa ovom temom?

STELLANOVA
14. 01. 2010., 18:25
Ma on je samo posledica pritisaka...

Nego ja ne mogu da verujem u pricu da drzava sama sebi stvara konkurenciju bez da je to posledica pritiska sa strane ali ok, da ne sirimo diskusiju, videcemo za 2-3 godine sta ce biti u Srbiji i sta ce biti ostvareno dakle fizicki opipljivo i proverljivo a ne neki planovi, stolovi, astali i tribine...

3banchi
14. 01. 2010., 18:37
Jel ovi nasi iz silnih agencija reaguju samo na pritisak???
Ajde kad su tasteri, da ih mi pritisnemo...ali da se ugase!

AG.RS
14. 01. 2010., 18:39
U Srbiji će nešto da krene kada se Telekom proda, i kada se RATEL-u smrkne.

jasmanac
14. 01. 2010., 19:28
Zasto imam utisak da je ovaj forum u poslednje vreme zahvaljujuci nekim novim clanovima postao trac i rekla/kazala rubrika?! Koliko vidim, sve manje ima kvalitetnih diskusija a sve vise trac rubrika.. damn..

AG.RS
14. 01. 2010., 19:50
Nije trač već sušta istina. MTID štiti Telekom i Srbija zato nema bar 5 operatera fiksne telefonije. Koliko ima Slovenija? Plaše se da ne padne cena Telekomu. A i da ne pojeftini impuls. Voleo bi da bankrotira i da ga niko ne kupi. Plaćamo cenu odbrane Telekoma.

RATEL je drugi grobar IT napretka i komunikacija uopšte. Tj. radno telo gde ekipa Jove Radunovića prima glomazne plate bez ikakvog ozbiljnog rada.

Jel vi vidite neki realan napredak, od kada postoji MTID? Ja ne vidim..Sve neki okrugli stolovi, radna tela, upravni odbori i slične trice, gde nekih 5 likova uvalilo du..e i delja državni budžet.

Ja sam tehničko lice i cenim jedino brza i efikasna rešenja. Ja ih ne vidim...neopipljiva su.. 15 godina aktivno pratim ekonomiju i politiku, a preko 10 web. Mi u Srbiji sve uvodimo u zadnjem trenutku, dok proverimo da li MUP može da kontroliše i šta kaže vladajuća partija.A kada ga uvedemo e onda je to epohalno otkriće..Čim čujem onu Jasnu Matić vidim da nešto mulja. Lično smatram da ona i Lidija Komlen niti su stručne, niti znaju šta uopšte rade. Osobe za žaljenje.

Ovo neozbiljno ministarstvo MTID, i ono fantomsko za prostorni plan, treba spojiti u ministarstvo Građevinarstva i infrastrukture. I početi rezati oštro. Prikupiti Evropska iskustva, a ne izmišljati toplu vodu u IT sektoru.

smarkovic
14. 01. 2010., 19:58
Baš mi je drago zbog vas, ali ova tema i ovaj skup nemaju veze ni sa MTID, ni sa RATEL, ni sa tenderom za fiksnu. Nisam protiv izliva frustracija, na šta svakako svako ima pravo, naročito u Srbiji, ali hajde barem da se držimo teme ili da otvorimo neku novu.

AG.RS
14. 01. 2010., 20:02
Slobo molim te, recimo održe se ova tri okrugla stola. Svi imamo dobre namere, konstruktivan pristup. Jel vi iz MTID-a možete da garantujete da rezultat neće biti ovakav:

http://kurir-info.rs/clanak/politika/kurir-29-11-2009/gde-je-granica

Gomile radnih tela i agencija. Ja iskreno kao čovek mislim da je osnivanje nekog novog "tela za integraciju Srbije u jedinstveni informacioni prostor Jugoistočne Evrope" jedini rezultat koji možemo očekivati.

smarkovic
14. 01. 2010., 20:22
OK, još jednom: ovi skupovi nemaju veze sa MTID, RATEL itd. Niti ih MTID, RATEL itd. organizuju, niti imaju bilo kakve obaveze prema tim skupovima i njihovim zaključcima/preporukama.

Opet kažem, koga interesuje tema i ima nešto da kaže -- dobro je došao, koga ne interesuje -- ne mora da dolazi. Osim toga, zaista mi nije jasno kuda ova diskusija vodi, a posebno citiranje članaka čiji autori ne znaju da čitaju dokumente na srpskom jeziku. ;)

3banchi
14. 01. 2010., 20:32
OK, još jednom: ovi skupovi nemaju veze sa MTID, RATEL itd. Niti ih MTID, RATEL itd. organizuju, niti imaju bilo kakve obaveze prema tim skupovima i njihovim zaključcima/preporukama.Ne bih da budem zlurad...ali ja sam to znao od pocetka - nece se oni mesati u svoj posao niti imaju ikakve obaveze.
Pa pitam se onda cemu ovi skupovi?

smarkovic
14. 01. 2010., 21:53
Skupovi su namenjeni onima koji veruju da će se dotični mešati u svoj posao. Oni koji ne veruju, ne znam ni zašto se smaraju sa ovom temom...

AG.RS
15. 01. 2010., 12:38
Slobo prijatelju,

mi cenimo tvoj rad. Ali ne možemo smisliti taj RATEL i slične. Ja lično podržavam sve što vodi tome da u IT sektoru budemo svetski prosek. Ali jedno znam: sa RATEL, i sličnim mi daleko nećemo stići.

3banchi
15. 01. 2010., 20:43
Integracija je pocela...Telenor ponudio milionce za licencu i kazu:

Parafrazirano - "fiksna telefonija je neprofitabilna, imamo najnize cene u regionu, kanale necemo kopati, zice necemo razvlaciti nego cemo iznajmljivati postojece (cije?)...dobro dosli u svet konkurencije!
Dobismo samo jos jednog Internet provajdera na postojecoj Telekomovoj infrastrukturi.
Nagrebasmo mi sa ovima!
Mislio sam da dodjem makar da odslusam, ali sad necu.

AG.RS
15. 01. 2010., 22:03
Moraću tražiti od stranke da posle novih izbora radim u tom ministarstvu kao savetnik i to besplatno. Tu "žice" treba baš raskresati. Mnogo se zapetljalo. Telekom treba što pre prodati. Takođe treba dovesti bar 5 operatera na naše tržište.

Stranom operateru treba dati listu uslova u pogledu opreme koju treba da postavi i to je sve što treba tražiti od njih. Naravno i bankarsku garanciju za dobro izvršenje posla.

Ne može se u EU sa dvojnikom i da čovek moli i kuka da mu treba telefon, a da ga Telekom ucenjuje. Sa tom praksom da KPJ odlučuje da li si podoban i možeš li imati jednu ili više linija treba odmah završiti.

Što ja ne bih poručio 5 linija danas od 5 različitih operatera? Jeste da skrenusmo s teme, ali takva je situacija u celom IT sektoru. Sve nešto mučimo, silujemo, petljamo, ko pile u kučine.

smarkovic
16. 01. 2010., 04:28
Naravno da podržavam tvoju platformu i nadam se da ćeš uspeti da je realizuješ.