PDA

Pogčedajte punu verziju : Šta ja idem da polažem...


Dragan Babić
28. 03. 2006., 12:14
Upravo krećem na ispit iz "uvoda u web dizajn", pogledajte jedno od predavanja i šta ja "učim" tamo... Slajdovi 15+ su zanimljivi, ovo pre je još i ok naspram ostalog. Takođe obratite pažnju na naziv predmeta i sadržaj predavanja.

Ako vam se svidi, mogu vam šibnuti još štiva, makar za razonodu... :)

dinke
28. 03. 2006., 12:39
Bio sam dokon pa sam pogledao. Vise mi deluje kao Web kurs za domacice nego ozbiljno stivo na nekom fakultetu. Deo o izboru OS-a za server je kriminalan:

- Unix radi samo na ultra sparcu i alfi. Unix je skup.
- Windows server radi na prosecnoj masini
- Macintosh nije visekorisnicko okruzenje
...

ivanhoe
28. 03. 2006., 13:01
Pa dobro, zato se predmet i zove Uvod, valjda. :)
Nego zivo me zanima kako izgleda ispit iz ovoga, Dragane jel imas neki rok da posaljes?

Eh, da..opis operativnih sistema je stvarno smesan, sad sam tek stigao dotle :)

noviKorisnik
28. 03. 2006., 13:08
O tugo jesenja. To je najgora koska - spremaš ispit čiji sadržaj dovodiš u sumnju - hoćeš li da spremaš i položiš ispit ili da se praviš pametan i napuštaš studije?

marinowski
28. 03. 2006., 13:09
Pa dobro, ti bar polazes nesto sto je usko vezano za ono cim se bavis ... Zamisli da moras da polazes Funkcionalnu analizu i beskonacnodimenzionalne prostore ... o Parcijalnim diferencijalnim jednacinama i Mehanici fluida i numerickim metodama resavanja istih da i ne pricam.

noviKorisnik
28. 03. 2006., 13:12
eh, funkcionalna alnaliza :-))) - šteta što mi je to bila poslednja matematika ... tada sam konačno uspeo nešto da povežem i da cela priča dobije neki smisao - ja bih je stavio na prvu godinu ;-) ... baš kao što su me je eksperimentalno dočekao lambda račun, neprocenjivo.

dinke
28. 03. 2006., 13:13
Pa dobro, ti bar polazes nesto sto je usko vezano za ono cim se bavis ... Zamisli da moras da polazes Funkcionalnu analizu i beskonacnodimenzionalne prostore ... o Parcijalnim diferencijalnim jednacinama i Mehanici fluida i numerickim metodama resavanja istih da i ne pricam.
Heh, been there, done that (citaj dimplomirani matematicar). Dobra strana je sto sve te stvari ispare iz mozga ubrzo nakon polozenog ispita. :)

marinowski
28. 03. 2006., 14:13
Hehe, kolege ... :)

Interesantno je da mi se cinilo da mi dosta predmeta nece uopste trebati, a sada sve vise (mozda nesvesno) nalazimo poslove koji imaju dosta visokoskolske matematike u sebi.

robi-bobi
28. 03. 2006., 14:52
^ gde, gde :)
bas bih voleo da cujem ta iskustva (no flame)

ja sam upisao informatiku i imao gomilu matematike tokom studija
moja logika je da ako meni (programeru) treba neka ultra komplikovana formula (citaj matematicki algoritam) onda cu uzeti matematicara u projekat

ajd, nema veze
k'o sto rece dinke: "Dobra strana je sto sve te stvari ispare iz mozga ubrzo nakon polozenog ispita"

marinowski
28. 03. 2006., 15:25
Ovo je bas dobra tema. Glavno pitanje je zapravo da li je bolje upisati fakultet koji te uci konkretnim stvarima, kao sto je Draganov, pa makar imao predmete za koje moras da se spustis na uvodni nivo da bi mogao da ih polazes, ili zavrsiti nesto konzervativno (ne mislim tu na konzervativnost u negativnom smislu), a sto ti (mozda) nikada nece trebati u zivotu. Ili ne zavrsiti nista, nego odmah rokati po poslu?

Ja nemam odgovor na ovo pitanje. Volim matematiku (kao sto nK rece, funkcionalna je i meni dala zaokruzene odgovore), pa sam zavrsio taj fakultet.

Gde nalazimo poslove pune matematike? Uvek postoji vise nacina kako da zavrsis neki posao. Mozes napraviti pretrazivac kljucnih reci sa jednim sql queryujem, a mozes i da povezes kljucne reci na neki nacin, npr. postavis ih u graf i gledas medjusobnu povezanost, koristeci hijerarhijske recnike. A posto sam ja diplomirao na semantickim algoritmima u dvojezicnim recnicima, prirodnije je da cu ja ici na ovu drugu varijantu :) Takodje se dosta bavimo mapama i slikama, pa i tamo ima dosta mesta za algoritme i optimizaciju.

Nego, Dragane, jes' ti to polozio? :1074:

Dragan Babić
28. 03. 2006., 15:43
Upravo se vratih sa ispita, drugar je prepisao sva pitanja pa cu vam preneti ovde.

Inače šta vi mislite o ovome što ljudi moraju da uče--ajde zastarele stvari--nego u mnogo slučajeva i pogrešne.
Da li je bolje progutati to, naučiti kao što je napisano i truditi se neko vreme da potisneš to i zaboraviš, (najverovatnije alkoholom ;)) ili probati da napraviš nešto po tom pitanju i počneš da kenjaš ljudima u školi, a da unapred znaš da ništa ne možeš promeniti?

Mislim da sam prilično loše uradio ovaj test, nisam znao odgovor na dva pitanja. :)

Dušan Dželebdžić
28. 03. 2006., 15:59
Što se web dizajna tiče, moje skromno mišljenje je da se na fakultetima ne može mnogo toga pametnog naučiti. Nastavni plan i program se ne mogu menjati u toku školske godine, a ono što je bilo hit tokom spremanja plana, u trenutku izlaganja može biti potpuno prevaziđeno.

Moja devojka studira na Fakultetu za dizajn (http://www.design.edu.yu/) gde, pored grafičkog dizajna, imaju i nekoliko predmeta vezanih za Web dizajn. U okviru jednog su učili kako se prave sajtovi pomoću programa GoLive (Adobeov program, do tada meni nepoznat), a na drugom kursu su radili čist HTML. Moja radost je bila kratkog veka - trajala je sve dok u njenim beleškama nisam video: Doctype je nebitan, preskočite taj red, spacer.gif, <font color="red"> itd :1050:

Ona je svesna da to nije pravi način za kodiranje, ali se ne uzbuđuje preterano oko toga. Ostatak njene grupe će i posle diplomiranja živeti u ubeđenju da se kodiranje sajta završava stiskanjem Ctrl-E u Image Ready-ju. A oni će biti diplomirani web dizajneri, pa vi vidite :|

borstale
28. 03. 2006., 16:17
Mislim da je Mihiz jednom rekao kako je završio fakultet samo zato da bi posle mogao kompetentno da tvrdi da je fakultet uglavnom nepotreban. Prema tome... treba ga završiti, kakav je - takav je.

Blood
28. 03. 2006., 16:45
Inače šta vi mislite o ovome što ljudi moraju da uče--ajde zastarele stvari--nego u mnogo slučajeva i pogrešne.
Da li je bolje progutati to, naučiti kao što je napisano i truditi se neko vreme da potisneš to i zaboraviš, (najverovatnije alkoholom ) ili probati da napraviš nešto po tom pitanju i počneš da kenjaš ljudima u školi, a da unapred znaš da ništa ne možeš promeniti?


Ja sam pokusao jos u srednjoj skoli da promenim ono sto se predavalo iz predmeta "racunari", u to vreme sam radio u servisu racunara, bio sam zaludjen time i znao sve o svakom delu komp-a, do najsitnijih detalja. Profesor je predavao iz neke literature iz `80-tih godina gde je aktuelni komp bio 2x86 cemu sam se ja jako protivio, stalno sam mu ukazivao na greske, zalio se kod razredne, direktora zbog gluposti koje je ovaj predavao, a na kraju sam zavrsio sa jako slabom dvojkom iz tog predmeta(cak iako sam naucio sve te gluposti)!?!

Naravucenije-dokle god je ovo "Srbija"-cuti, trpi, i moli se za promene! :)

Poz!

jablan
28. 03. 2006., 16:45
Mislim da je Mihiz jednom rekao kako je završio fakultet samo zato da bi posle mogao kompetentno da tvrdi da je fakultet uglavnom nepotreban. Prema tome... treba ga završiti, kakav je - takav je.
Ne, već se treba potruditi da ne bude više takav kakav je. Linija manjeg otpora ne vodi nikud.

borstale
28. 03. 2006., 16:50
E, O.K. nisam mislio da ga završavaš ćuteći... Što više podjebavaš naopaki sistem to bolje... I ako ništa ne uradiš na njegovom poboljšanju, bar ćeš se bolje osećati... (Opet Mihizov primer...)

mungos
28. 03. 2006., 16:50
Kod nas ima taj osnovni problem loše privrede i visoka stopa nezaposlenosti, gdje se veliki broj mladih ljudi nakon škole odlučuje za fakultet iz prostog razloga zato što nema posla. I 70% njih ne zna ni zašto i čemu studira. Te roditeljski mentalitet koji fabrikuje retarde pa imaš čovjeka od 26 godina koji bi recimo trebalo da bude formirana ličnost koji živi sa roditeljima, ako radi -- zadovoljava se najminimalnijom platom i životari tako.

Nisam s tobom Dragane pričao o izboru fakulteta, predpostavljam da si izabrao to da bi mogao zaista najminimalnije da se cimaš i posvetiš drugim stvarima. Moje lično mišljenja jeste da danas ne postoji u svijetu uopšte institucija koja može da pruži adekvatno obrazavanje u domenu Web interfejs dizajna i čisto sumnjam da će biti u narednih 10 godina. Ako neko nauči nešto na nekom fakultutu, naiči zahvaljujući entuzijazmu jednog ili u boljem slučaju više profesora/asistenata koji odgovarajuće poznaju praksu i trude se da nauče nešto te studente. Npr. mislim da su tako nešto radili Varagić i Bluesman kada su predavali na VETEŠ-u.

Što se tiče fakulteta imam nizak nivo poštovanja prema većini univerzitetskih institucija na ovim prostorima. Ja sam recimo ljetos upisao državanu ekonomiju u BL iz prostog razloga što taj fax pruži najbolji odnos dobre diplome/minimalnog cimanja i mog ličnog stava da će od tih 500+ ljudi sa moje prve godine, kroz deset-dvadeset godina od završetka fakulteta određeni njih imati kakve-takve pozicije u biznis krugovima. Pruža mi trenutno u knap dovoljno vremena da se mogu posvetiti poslu sa strane, socijalnom životu i naravno izučavanju i skupljanju vještina za koje smatram da će mi biti neophodne u životu. Ne posvećujem nešto puno vremena učenju, niti imam neke sada brilijantne početne ocjene, prosto ne smatram da će mi prosjek sa faxa biti nešto bitan u pronalaženju posla, misija je da završim u što bržem roku. Glavno je sačuvati zdrav razum i steći uticajne drugare ;)

Dragan Babić
28. 03. 2006., 16:52
Pričao sam ja sa profesorima, nije da nisam, uvek je neki odgovor tipa:"sada mora ovako, od godine ćemo drugačije... bla, bla", i onda bude još gore.

I cimao sam se, i čuda, mislim za školu me boli da ne kažem šta (kurx) ali mi je žao ljudi koji su mislili da će nešto da nauče.

Profesorka kada predaje HTML, predaje HTML3.2, trenutno radimo imageReady i dreamweaver iz internetjezika i alata!? WTF!?
CSS treba sledeći ponedeljak da polažem na papiru, isto tako i javascript!

Jedino što mislim da je dobro je predavanje iz ebusinessa na kome se radi PHP (ne znam zašto), ali čujem da je to jedini profesor koji zna šta priča. Nisam bio još na tom predavanju, idem sutra da vidim o čemu se radi.

Blood
28. 03. 2006., 17:05
Ma dobro, i mi smo imali ispit iz C-a na papiru, XML-papir, mislim da je i html na papiru, ja sam se prijavio da odradim projekat iz istog-tako da ga ja sigurno necu raditi na papiru :D da, MSSQL na papiru!?! Jebga, nema uslova jos uvek da se kod nas rade takve neke stvari na kompu, a mozda i kontaju da na kompu uvek mozes da se izpravis by quick preview dok ako ga napises na papiru tacno-sigurno si naucio, mada ni to ne mora da znaci da jesi!

POzdrav!

Dragan Babić
28. 03. 2006., 17:12
Razliks je u tome što mi imamo sasvim solidno opremljen kabinet u kome su računari. Svako ima svoj komp, profesor svoj, bombona. A sada što profesor baš i ne zna šta predaje... to je druga priča.

Blood
28. 03. 2006., 17:22
heh, imamo i mi dosta dobro opremljene labaratorije(kompovima), problem je sto samo na mom smeru ima preko 250ljudi po skolskoj godini!?! kada radimo vezbe, podeljeni smo u grupe preko cele nedelje, ono sto sam ja hteo da kazem jeste: nema kompova za sve!!!

A o tome kako i sta profesori predaju, necu da komentarisem nesto specijalno, jer moji profesori znaju tacno sta pricaju-a da li je to tacno ili ne-do je vec druga prica :)

Dragan Babić
28. 03. 2006., 17:32
To je apsolutno razumljivo kada vas ima 250, nas je nešto manje od trideset. :(

dinke
28. 03. 2006., 18:01
Uopste nije bitno da li se uci programmiranje na papiru ili na pravom kompjuteru, sve dok imas dobrog ucitelja. Ja sam (jos od srednje skole) gomilu testova polagao na papiru, ne verujem da bi bolje prosao sa kompjuterom gde bi morao da se jos bakcem i sa sintaksnim greskama i sl. U mnogo testova dovoljno je bilo napraviti pseudo kod, cik to probaj da kompajliras ;) Uostalom, pre 20-tak godina programiralo se pravljenjem busenih kartica, pa su ljudi pravili dobre programe.

Glede nedoumice da li upisati fakultet ili ne, i dalje mislim da je bolje zavrsiti fax iako se na njemu (jos uvek) ne radi nista korisno. Univerzitetska diploma se jos uvek ceni, ne zbog znanja stecenog na fakultetu, vec zbog toga sto je to na neki nacin dokaz da pred sobom imas (pricam sa stanovista poslodavca) inteligentnu osobu koja je kadra da zavrsi zapoceto, kao i da se izbori sa svim izazovima sa kojim se moze suociti.

Obzirom da sam po zavrsenom faxu godinu dana radio na PMF-u (kao strucni saradnik), mogu da potvrdim da entuzijasta koji se trude da uvode novine svakako ima, ali otpor starih tvrdokornih matematicara je preveliki, pa to nazalost i dalje ide presporo. Nazalost ne znam nikoga iz te moje generacije da je ostao da radi na faxu ili odradio te magistarske studije do kraja.

oliver78
28. 03. 2006., 18:31
Glede nedoumice da li upisati fakultet ili ne, i dalje mislim da je bolje zavrsiti fax iako se na njemu (jos uvek) ne radi nista korisno. Univerzitetska diploma se jos uvek ceni, ne zbog znanja stecenog na fakultetu, vec zbog toga sto je to na neki nacin dokaz da pred sobom imas (pricam sa stanovista poslodavca) inteligentnu osobu koja je kadra da zavrsi zapoceto, kao i da se izbori sa svim izazovima sa kojim se moze suociti.



Ovo je tacno.
Na stranu koliko ta osoba o kojoj je rec ima znanja iz date oblasti, ali je fakat da poslodavci daju tome veliki znacaj

Dragan Babić
28. 03. 2006., 18:40
@dinke:
Sve to stoji Dragane, slažem se da se sve može i na papiru, nije to ništa strašno. Ali ako je tako zašto su pobogu ulagali onda u računare? Da im stoje? Kada ih već imaju zašto ih ne iskoriste?
Univerzitetska diploma se jos uvek ceni, ne zbog znanja stecenog na fakultetu, vec zbog toga sto je to na neki nacin dokaz da pred sobom imas (pricam sa stanovista poslodavca) inteligentnu osobu koja je kadra da zavrsi zapoceto, kao i da se izbori sa svim izazovima sa kojim se moze suociti.
Lepo rečeno.

shoba
28. 03. 2006., 20:15
Lakse je kupiti extra nove racunare nego promeniti profesore.

Kod nas na beogradskom ETFu na odseku za racunarsku tehniku i informatiku ne desava se da profesori ne znaju ili da se predaje pogresno. Ali se desavalo da slusamo nesto sto je istorija racunarske tehnike.

Sto se matematike tice ja sam se odusevio kada sam cuo da postoji (posle i ucio i polagao) matematika za kompjuterske nauke (diskretna matematika). Ali je na matematickom sigurno previse ima :) (bar mislim za informaticki smer)

Sto se weba tice na beogradskom ETFu smo se dotakli toga u predmetu Softverske tehnike (gde se inace radi softverski inzenjering) i u predmetu Racunarske osnove i primena interneta (gde se radi TCP/IP, html, java applets, java servlet). Kao sto vidite, imena predmeta su neodgovarajuca i stara. Procedura promena imena je, kazu, komplikovanija od procedure da profesor promeni kompletan plan i predaje ono sto misli da treba (aktuelne stvari).

alex
28. 03. 2006., 20:34
...-tako da ga ja sigurno necu raditi na papiru :D da, MSSQL na papiru!?! ...
Verovali ili ne ja sam danas imao imao kontrolni iz SQL-a na papiru. imamo mogucnosti da ga radimo na kompjuterima jer ih imamo dovoljno ali je stav profesora da treba da se radi na papiru. tako je bilo i sa pascalom,c, a iz jave nismo imali kontrolne. prosle nedelje smo radili EJB, ali to je rekao profesor da je suvise tesko za nas pa verovatno necemo raditi detaljnije... svuda se insistira na ISO standardu jezika, a ne bavimo se posebnim distrbucijama...
ipak, moram da kazem da u mojoj gimnaziji ipak postoji jako zahtevan program iz informatike. imamo ukupno 4 predmeta iz oblasti informatike i programiranja.

nixa
28. 03. 2006., 20:52
koja gimnazija ... to je lepo cuti ... btw : i kod mene na vetsu se radi test na papiru kod SQL-a :)

kalkulus
28. 03. 2006., 21:29
koja gimnazija ... to je lepo cuti ... btw : i kod mene na vetsu se radi test na papiru kod SQL-a :)
VETS kao vets.edu.yu?
koji smer/godina?


ja sam inace u subotu ispit iz Jave radio u vezbanci, kakva radost

nixa
28. 03. 2006., 21:49
da bas taj nrt :p 241-03

chole
28. 03. 2006., 22:06
Super sto je neko pokrenuo i ovu temu.

Radim vec nekoliko godina na Visoj tehnickoj skoli u Subotici kao strucni saradnik i koordinator web tima i sada cu Vam preneti neka nasa iskustva.

Ja sam na katedri za Informatiku i racunarsku tehniku tacnije na predmetima Internet tehnologije, Elektronsko poslovanje i Racunarska laboratorija.

U okviru predmeta Internet tehnologije (koji je nazalost jedno semestralni 15 nedelja) na prvoj godini studija (masinski odsek) i druga godina studija (elektro i informatika) predajemo sledece oblasti: XHTML, CSS, malo JavaScripta i XML-a, PHP i MySQL. Na prvom casu studenti popunjavaju anketu i molbu za otvaranje naloga na nasem web serveru. Anketa nam sluzi da bi videli da li neko od studenata ima neko predznanje, kakvu internet konkeciju ima od kuce i drugo.

Studenti su ranije radili u notepadu, znaci bez ikakvog WYSIWYG editora a od prosle godine koristimo CSE HTML Validator koji sadrzi opciju za validaciju koda. Studenti se ispituju (kolokvijum) svake trece nedelje a na kraju semestra imaju II seminarska rada: personalni home page i PHP projekat.

Paralelno sa vezbama koje ja drzim, studenti polazu i teorijski deo kod preko E-learning servisa i na kraju ispita usmeni deo. Znaci 10 ocena za jednu krajnu. Mogu da se pohvalim da su studenti stvarno zadovoljni sa ovim nacinom rada.

U okviru predmeta Elektronsko poslovanje se radi PHP i MySQL na visem nivou. Studenti polazu kolokvijum:instalacija PHP, Mysql, Apaceh na Windows platformi, podesavanje parametara, kreiranje korisnika i projektovanje MySQL baze .... Naravno, instalacija svaka komponenta zasebno a ne Easy PHP ili Triad. Studenti su duzni da odrade jedan samostalni web projekat koji poseduje u sebi aspekte elektronskog poslovanja.

Nadam se da Vas nisam spomrio.

Nastavni plan Informatickog odseka za ovu skolsku godinu:
http://www.vts.su.ac.yu/nastavni_plan/informatika_odsek_2005.pdf

Inace se trudimo da pratimo trend i da u skladu sa tim menjamo plan i program za odredjene predmete.

Trenutno koristimo 4 e-learning servisa a u izradi su jos nekoliko.

Blood
28. 03. 2006., 22:15
da bas taj nrt :p 241-03

lol NRT-118-03 :)

Trenutno koristimo 4 e-learning servisa a u izradi su jos nekoliko.
Zvuci zanimljivo, da li mogu nekako da se pogledaju?

P0zdrav!

nixa
28. 03. 2006., 22:21
^ mozda smo se i vidljali na faxu pre jedno 2 i kusur godine .. :)

Blood
28. 03. 2006., 22:24
^ mozda smo se i vidljali na faxu pre jedno 2 i kusur godine .. :)

pa tad smo samo i mogli jer sam samo tada i dolazio na fax :):D

nixa
28. 03. 2006., 22:25
same same :)

kalkulus
28. 03. 2006., 22:41
RT 55/03 :)

lepo bogami, mozda se i znamo iz vidjenja

alex
28. 03. 2006., 22:47
koja gimnazija ... to je lepo cuti ...
JJZmaj gimnazija u Novom Sadu, specijalno matematicko odeljenje.
profesori su obicno strucni saradnici sa PMF i FTN. lepo je videti da u nasoj siromasnoj zemlji postoji skola u kojoj profesori informatike imaju laptopove, a skola ima video beanove i internet :) koliko mi se cini do sada bi trebalo da su sve gimnazije u zemlji dobile internet.
posto svi ucenici imaju kompjutere uglavnom domace iz matematike i informatike saljemo profesoru na mail.
imao sam utisak da je na FTN-u bolje stanje nego sto ljudi ovde kazu... imam jednog druga na energetici, koji ima dobar prosek, i nedavno je dobio dobru stipendiju od jedne domace privatne firme i imace placene postdiplomske u americi i garantovan posao kada se vrati za 1000 evra mesecno. isti deal nude i djaku generacije u mojoj skoli ako hoce da se upise na energetiku.

chole
29. 03. 2006., 00:01
http://www.vucpp.vts.su.ac.yu/

www.gmesterweb.com/e-nastava (za IE samo)

http://www.vts.su.ac.yu/moodle_s/

http://english.vts.su.ac.yu/

a posedujemo i nekoliko web servisa, pogledajte sajt www.vts.su.ac.yu

ivanhoe
29. 03. 2006., 00:02
ne znam za FTN, ali moji drugari sa ETF-a koji su bili na energetici su uglavnom zavrsili u EPS-u (bolja varijanta) ili zeleznici (losija), i ni jedni ni drugi nisu presrecni...

[nq]
29. 03. 2006., 00:34
Ima tu malo istine jedan moj prijatelje je dobio stipendiju od neke novosadske firme, oko nekih 10.000 din, mesecno, plus opstinska i republicka oko 20k mesecno nije lose a ... sa E1 ili 2 je. Naravno ima i posao posle faksa.


Mada ostalo ftn ovo, ftn ono :1075:

jablan
29. 03. 2006., 10:07
Inace se trudimo da pratimo trend i da u skladu sa tim menjamo plan i program za odredjene predmete.
Zaista pohvalno. Ovo je tačno ono kakva bi idealna ustanova za obrazovanje inžinjera trebalo da bude.

conica
29. 03. 2006., 13:02
Ono sto mene najvise brine apropo teme, jeste sto se do sada nisam susrela sa komentarima (da ne gresim dusu, mozda ali jako retko) i planovima i programima, kako na fakultetima tako i na kursevima, koji svojim polaznicima prvo web dev i web dizajn predstavljaju sa nekog apstraktnijeg nivoa. Sve se svodi na kurseve o HTML-u, css, xml, php, mysql, kako povezati bazu itd.
Slazem se da je to potrebno, ali svako od nas zna da je najmanji problem nauciti HTML sintaksu, nauciti sta je i kako se pise css, koristiti programe kao sto su FP i DW.

Da li iti jedan od tih silnih programa obuhvata pitanje CEMU TO SLUZI? Odgovor "Da se napravi sajt" nije dovoljan. Po meni to je glavna stvar koju polaznici kurseva i oni koji pohadjaju te casove na fakultetima treba da savladaju. Potrebno ih je zainteresovati za temu, a lako ce im se posle pokazati alati kojima mogu da realizuju svoje ideje. Kratko receno, potrebno ih je podstaknuti da uopste dobiju ideju. Takodje jedna bitna stavka na tom apstraktnom nivou jeste analiza (znam da sam dosadna ali stvarno mislim da je to bitno). Zajednickom analizom kategorija sajtova i sajtova u okviru tih kategorija, polaznici treba da se podstaknu da "vide" sta je to sto im se svidja i zasto, a sta ne i zasto. To radja nove ideje.

shoba
29. 03. 2006., 13:59
Conica, tako se u principu radi kod nas na beogradskom ETFu.

Ja sam u prethodnom postu pominjao konkretne stvari vezane za realizaciju jer se tako odvijala prica. Ali, znaci, kod nas se radi po principu - "vi cete lako nauciti alate i sintaksu, a mi sada da vidimo odabrane advanced funkcionalnosti i kako, zasto... odakle je proisteklo i kuda ide" Uporedjujuci Racunarsku tehniku na ETFu sa Fakultetom organizacionih nauka i smer za Informacione tehnologije meni se uvek cinilo da rade na potpuno razlicite nacine. Dok mi cepamo po teorijama, dubioznim analizama, kroz ucenje hardvera od Tjuningove masine do danasnjih dana, preko sistemskog softwarea, operativnih sistema do korisnickog softvera, oni rade konkretne i extra aktuelne stvari jos to umiksuju sa menadzmentom (dakle novcem i zaradom) tako da to izgleda veoma veoma primamljivije. Hardver ih uopste ne interesuje a ako bas moraju da ga pomenu onda ga predstavljaju kao crne kutije. Ovaj nas ETFovski princip ima i mane. Neki od profesora se uljuljkaju u svojoj materiji i to predaju godinama pa neke stvari udju u oblast "istorije racunarstva". Na srecu asistenti su mladi ljudi, ljudi iz prakse (ima i profesora koji su u poslu da me ne shvatite pogresno) tako da se na predavanjima slusa uvek prica bliza nauci, a na vezbama prica bliza praksi i zanatu.

Dakle, citaoci ovog foruma, dodjite na beogradski ETF :) Vrata su vam uvek otvorena! Mozda cete izgubiti kosu, ali ne ocajavajte, dobicete naocare :D

nixa
29. 03. 2006., 14:29
Da li iti jedan od tih silnih programa obuhvata pitanje CEMU TO SLUZI? Odgovor "Da se napravi sajt" nije dovoljan.


Retko ces naci i privatni kurs koji ce to da te nauci ... u sustini kursevi su za ljude koji nemaju dovoljno elana da sami rese problem .... ( a imaju visak para)

Postoji i drugi problem, a to je problem predavaca ..pa cak i u borlicackim sportovima najbolje vestine predavac ( sensei ) ostavlja za sebe ... zasto bi bilo drugacije u bilo kom poslu ?

kalkulus
29. 03. 2006., 14:32
Dakle, citaoci ovog foruma, dodjite na beogradski ETF :) Vrata su vam uvek otvorena! Mozda cete izgubiti kosu, ali ne ocajavajte, dobicete naocare :D

:1065:
eh, nisam se skoro ovako dobro nasmejao

inace, da sada upisujem fax najverovatnije bih upisao ETF. ovaj sadashnji sistem rada i program za RTI je dosta drugaciji i bolji od onog pre 6 godina kada sam ja upisivao ETF

conica
29. 03. 2006., 14:38
Postoji i drugi problem, a to je problem predavaca ..pa cak i u borlicackim sportovima najbolje vestine predavac ( sensei ) ostavlja za sebe ... zasto bi bilo drugacije u bilo kom poslu ?

U pravu si kada kazes "to je pitanje predavaca", ali se to onda svodi na "zasto nekome predavati ako taj nije ni malo zainteresovan?", ili ti koji je onda smisao predavanja?
Slazem se za male tajne, ali u pitanju je nesto sto od takvog kursa cini celinu a ne krnje delove.

ivanhoe
29. 03. 2006., 16:23
inace, da sada upisujem fax najverovatnije bih upisao ETF. ovaj sadashnji sistem rada i program za RTI je dosta drugaciji i bolji od onog pre 6 godina kada sam ja upisivao ETF


jeste, malo su sredili i olaksali stvari, cini se... delimicno zbog reformi, delimicno sto je par profesora umrlo/otislo, pa su konacno na njihovo mesto ljudi koji ne daju primere sa bushenim karticama.. :D

marinowski
29. 03. 2006., 19:18
Mozda sam konzervativan, ali ja bih dao prednost izucavanju Turingove masine, teorije algoritama, struktura podataka u odnosu na budzenje HTML-a.

Citao sam slicne teme i na [es]-u, i primetio da dosta (buducih|bivsih|sadasnjih) studenata postavlja isto pitanje: a sta ce to meni na fakultetu, kako cu ja od toga da zaradim pare? Mozda sam (opet) konzervativan, ali ja to nikada nisam pomislio. Vise bih se prepustio lepoti samog predmeta, makar koliko bio on larpulartisticki, a ne razmisljanju o dolarima koje mogu da izvucem iz price profesora.

Verujem da bih (mozda gresim) radije poceo da radim sa nekim kome su pojmovi O(n log n) i Dijkstrin algoritam, P ?= NP poznati ... Ja ne vidim drugu priliku da se to temeljno savlada i nauci nego na visokoskolskoj ustanovi.

Blood
29. 03. 2006., 19:33
E pa vidis, malo je takvih kao sto si ti i koje to zanima(mozda gresim), ali vodjen misljenjem da je malo takvih, onda bi bilo sasvim glupo da ostali, koje to ne zanima, moraju da se maltretiraju istim... Naravno, za to postoji resenje koje ce najverovatnije uskoro stupiti na snagu u svim fakultetima(na nekim vec jeste), a to je da svako moze da bira koji predmet hoce da slusa i polaze!

Kao sto nekoga na primer ne zanima HTML, tako mene ne zanimaju matematicki algoritmi, matrice, sinusi i sve to to!~@#$

POzdrav!

marinowski
29. 03. 2006., 19:54
Hm, ja nisam kao primere naveo neke divlje predmete, nego nesto sto smatram kao osnove visokoskolske informatike. Moze i bez toga, naravno, ali ... hm ...

ivanhoe
29. 03. 2006., 20:10
mislim da je osnovni problem u izboru tema i paznje koja im se posvecuje.... matematicka osnova je apsolutno neophodna za programiranje, ali bi mnoge stvari mogle da se predaju vise informativno, jer realno vecini nisu potrebne, a oni kojima zatrebaju u nekom trenutku ce ionako u medjuvremenu da zaborave detalje, pa ce morati da se podsecaju... takodje velika je greska IMHO sto se teorija ne povezuje sa praxom, makar informativno, jer je mnogo lakse nesto shvatiti i prihvatiti, kad vidis kako se koristi...

secam se koliko sam bio frustriran poljima i prstenovima i slicnim apstraktnim pojmovima u prvoj godini, da bih tek na 5-toj naucio da to ima prakticnu primenu kod kodovanja u telekomunikacijama, i da je zapravo veoma logicno... a takvih primera ima brdo..

S druge strane na ETF-u su na RTI odseku donedavno bili predmeti kao sto je Elektronika2 (uce se pojacavaci snage i sl.) i Elektromagnetika, sto nema ama bas nikakve veze sa programiranjem...

kalkulus
29. 03. 2006., 21:26
ivanhoe apsolutno se slazem sa ovime. najveci smor na faxu mi je bila bash matematika koja se radi naizgled sebe radi, bez ikakvih naznaka da to ima neku smislenu primenu

shto se elektronike tice, neke osnove je lepo znati ako se vec bavish racunarima, mada ti najverovatnije nece zatrebati ako se ne bavish hardverom

zextra
29. 03. 2006., 21:54
(Siguran sam da je neko to vec rekao pre mene, pisete 3 strane na dan bre :) )

Po meni, onaj ko ima titulu diplomiranog inzenjera zapravo mora da ima neko sire znanje od onoga sto mu je zapravo interesovanje - naime, ako je neko dipl.ing., razumljivo je ocekivati da ta osoba bude u stanju da, hipoteticki govoreci, projektuje neki sistem, ili radi nesto drugo sto zahteva visok stepen strucnosti, ali ste i sami svesni da se taj posao ne moze uspesno raditi bez poznavanja teorije i prakse.

Nas nastavni sistem po meni ima malo nedostataka, a najveci nastaje u sprezi sa nasim drustvom - mladi ljudi su relativno prisiljeni da zavrse fakultet (i postanu dipl.-whatever), da bi ih neko uopste uzeo u razmatranje za neki posao (govorim uopsteno). Tako dolazimo do toga da, kada se otvori radno mesto za posao, recimo, tehnickog lica u nekoj manjoj firmi, ljudi koji imaju zavrsenu visu skolu i konkretnije znanje za datu oblast ce biti odbijeni, da bi neki diplomirani inzinjer bio primljen, koji vrlo verovatno nema taj nivo prakticnog znanja koji je potreban na tom radnom mestu.

Ovim ne pokusavam da kazem da vise skole stvaraju bolje strucnjake - naprotiv, to je privilegija fakulteta (iliti visokih skola), dok su vise skole okrenute stvaranju prakticnog znanja kod studenata. Analogija visa skola <-> fakultet je recimo ista kao srednja strucna skola <-> gimnazija.

Jos nesto mi smeta kod naseg nastavnog sistema, a to ste vec pominjali - neprilagodjenost (zastarelost) gradiva vremenu u kom zivimo i promenama koje nastaju, i to na onim mestima koje se navodno trude da prezentuju studentima (i ucenicima) nesto sto bi trebalo da prihvate kao moderno gradivo.

Da ne zalazim jos dublje u materiju, ali slabo sta se moze promeniti dok se prvo ljudi malo ne promene, pa dok se neki profesori ne "doskoluju" da mogu da isprate trend svog predmeta koji predaju (u slucaju da predaju nesto sto zahteva stalno usavrsavanje, kao sto su web tehnologije?), pa dok studenti visokih skola ne shvate da izucavanjem (po nekima suvisne) teorije treba da usavrse svoj nacin razmisljanja i steknu sire znanje u datoj oblasti...