PDA

Pogčedajte punu verziju : relevantnost mysql full text searcha


ivanhoe
21. 04. 2010., 07:25
Pravim sistem za pretragu koju radi full-text search po vise polja, i naleteo sam na sledeci problem:

Pretraga se vrsi po poljima keywords, title i description (postoji jedan full text index za ta polja).

Recimo da imam 2 rekorda:

ID TITLE DESCRIPTION
1 Ovo je naslov Ovo je neki opis
2 Ovo je neki naslov blabla


Ako neko uradi upit:

SELECT id, MATCH (keywords, title, description) AGAINST ('neki naslov') AS rel_kw_title
FROM data
WHERE status='published' AND MATCH (keywords, title, description) AGAINST ('neki naslov')
ORDER BY rel_kw_title DESC

dobice se da je red sa ID-jem 1 relevantniji iako on ima trazene reci odvojene. Probao sam i sa boolean searchom i onda se dobije isti relevance za oba (2 posto ima 2 matcha). Meni naravno treba da tamo gde je tacna fraza, nadje prvo nju, pa onda sve ostale.

Da li imate neku ideju kako ovo izbeci? Jedino sto 100% pomaze je da se stave navodnici oko svega, ali onda mi "Pera Peric" nece pronaci "Peric Pera" sto mi je takodje potrebno, tako da mi to nije dobro resenje.

ivanhoe
21. 04. 2010., 11:14
Smislio sam delimicno resenje da za svaki $query, upit formiram kao "$query" $query, npr:

MATCH (keywords, title, description) AGAINST ('"neki naslov" neki naslov')

sto resava deo problema. Palo mi je napamet i da radim to isto za razne kombinacije reci tipa:
'"neki naslov" "naslov neki" naslov neki'
ali cim imam vise od 2 reci to postaje besmisleno komplikovan upit..

Jel ima neko inteligentnije resenje za ovo? Mozda neki externi alat za full text search?

BraMom
21. 04. 2010., 13:20
Postoji Lucene (http://lucene.apache.org/java/docs/), vredi pogledati. Probao sam dot.net port Lucene.NET, doduše samo za internu upotrebu...

bokacbl
21. 04. 2010., 13:25
Ima i Spinx
http://www.sphinxsearch.com/

nixa
21. 04. 2010., 13:33
Zend ima php port.

ivanhoe
21. 04. 2010., 18:45
cuo sam za lucene, spinx, solr, xapian, ali nikad nisam probao nista od toga, jel pomazu oni kod ovog tipa problema, da se nadju kvalitetniji rezultati ?

Meni performanse nisu toliki problem jer imam 100.000 recorda, mysql radi super sa time, bitna mi je samo sto bolja relevantnost...

srdjevic
21. 04. 2010., 20:53
Da li se isto ponasa kad imas veci broj redova u tabeli? FULLTEXT je poznat po boljci da se ne snalazi bas najbolje kad ima mali broj redova u tabeli...

LiquidBrain
21. 04. 2010., 21:08
http://www.postgresql.org/docs/8.4/static/textsearch-controls.html#TEXTSEARCH-RANKING

Probaj da zamenish mysql sa postgresql-om...

MorenoArdohain
21. 04. 2010., 21:54
Search ranking i sort podesavanja imas i u Sphinxu, doduse, verovatno bi morao dosta da se igras sa tim.

ivanhoe
21. 04. 2010., 21:56
@srdjevic: ima oko 100.000 recorda, nije mi problem u 50% granici, nego u nacinu na koji se racuna relevantnost, izgleda se match fraze, odnosno proximity nadjenih reci ne boduje nista posebno, sem ako se bas insistira na odredjenoj fori pomocu boolean operatora... ima i to neke logike, ali tesko cu ja to da objasnim klijentu...:)

bOkIcA
21. 04. 2010., 22:53
A da probas sa svakim poljem posebno pa ukupni score?

SELECT id, (MATCH (keywords) AGAINST ('neki naslov') + MATCH (description) AGAINST ('neki naslov') + MATCH (description) AGAINST ('neki naslov')) AS score
FROM data
WHERE
...
ORDER BY score DESC

mileusna
22. 04. 2010., 10:16
Jedno vreme je moglo i ovako
SELECT id, MATCH (keywords, title, title, description) AGAINST ('neki naslov') AS

Ili u samom indekstu dva puta navedeš jedno polje i time mu daš veću težinu, mada mislim da to više ne može tako, ali nisam siguran, davno nisam radio sa fulltext indeksima. Mada to i dalje ne rešava tvoj problem relevantnosti za fraze.

ivanhoe
22. 04. 2010., 14:07
na kraju sam napravio varijantu koja napravi razne varijacije fraze:
"A B C" A B C
"A B" A B C
"B A" A B C
"B C" A B C
"C B" A B C

A gledajuci sta ljudi kucaju pokazalo se da nema potrebe varirati vise od 2 pojma, jer osim imena ljudi, korisnici obicno otkucaju frazu u pravom redosledu.

ivanhoe
29. 04. 2010., 11:14
Opet me izludjuje fulltext, pa da ne otvaram novu temu:

Kako da ga nateram da mi vrati samo rezultat koji sadrzi sve zadate reci? Deluje kao osnovna stvar, ali je neko tu glup, ili ja ili mysql...

Ako stavim AGAINST('+jedan +dva +tri' IN BOOLEAN MODE) dobicu rekorde koji sadrze sve 3 reci, ali i one koji sadrze samo jednu ili dve. Kako to izbeci?

Druga stvar: Ako stavim AGAINST('"neka fraza" +neka +fraza' IN BOOLEAN MODE) dobijam da recordi sa tacnom frazom imaju potpuno isti skor kao recordi koji samo sadrze te 2 reci razdvojene? Zar ne bi trebalo da ako matchuje tacnu frazu ima relevance score 3, jer su se matchovale i tacna fraza i pojedine reci?