PDA

Pogčedajte punu verziju : Alexa rejting


bluesman
05. 04. 2006., 12:35
Moram javno da prokomentarisem (pre neki dan sam preko ICQ komentarisao sa dinketom) neobjašnjivo visok rejting DPT ( 10,319 ) na Alexa.

Dinke mi je pokazao, pa i pored toga što mislim da alexa ne daje ni približno relevatne statistike, začudio sam se tolikom rejtingu. Čak sam uporedio sa ES i rezultati su najblaže rečeno čudni.

Ispada da DPT od februara ima isti a povremeno i veći PageViews od ES što je jednostavno nemoguće (slika 1).

Što se tiče rank, (slika 2) i tu dolazimo do situacije da je rank gotovo isti, čak u 2 navrata u Martu i bolji od ES.

Šta u stvari hoću da kažem? Alexa je totalni krsh i mislim da bi trebalo totalno ignorisati Alexu iz svih SEO diskusija.

bojan_bozovic
05. 04. 2006., 13:35
Svakako. Moj sajt varira od 80,000-600,000 bez ikakve promene u saobracaju, a verujem da ste i vi na svojim sajtovima primetili tako sto. Nazalost, Alexa iz SEO diskusija nece izaci dok ima n00b-ova koji ce joj pridavati znacaj. Dalje, trebamo imati u vidu i online SEO alate koji svi odreda koriste Alexu. Alexa je in, nazalost, bez obzira koliko su im podaci irelevantni. Nista relevantno ne mogu naci preko tih alata da bih popravio SEO svoga sajta, za razliku od Google Sitemaps npr. Takvi krs online SEO alati nisu retkost, nazalost, lakse nam je da napravimo skriptu koja ce da salje upite pretrazivacima i Alexi nego da stavimo, ne daj boze, neki SEO clanak.

cvele
05. 04. 2006., 15:28
Alexa nikada nije zamisljen da da precizne podatke vec da napravi neku opstu sliku. Meni je alexa mnogo puta bio veoma veoma koristan alat u izboru sajtova na kojima cu se reklamirati recimo i jos dosta stvari (poput ispitivanja konkurencije).

Daleko od toga da mogu da kazem da alexa ima relevantne podatke ali svako nisu beskorisni.

Inace kako alexa radi ? :) pa spyware, tako da blues jedno od mogucih resenja te misterije bi bilo da svi mi koji posecujemo dpt imamo alexa spyware a skoro niko na ES nema (toootalno hipoteticki receno) :)

bojan_bozovic
05. 04. 2006., 15:44
@cvele

I Google i Yahoo toolbar je spyware onda, jer nemoj da sumnjas da ih koriste za data mining.

bluesman
05. 04. 2006., 18:44
cvele, sve je to jasni ali pazi sada ovo:

www.romance-cafe.com pravi mesecno oko 145 GB bandwidth
www.devprotalk.com pravi mesecno oko 7 GB bandwidth

Da ne pričamo o page views i ostalom...

Romance Cafe, prema Alexa, ima rejting oko 90 k, dok DPT oko 10 k ?

Pogledaj sliku alexa page views (attached). To nema blage veze sa zivotom i sa stvarnim stanjem stvari. Kakva "opsta slika" ? To je totalni promasaj.

Šta u stvari ja hoću da kažem? Kada bih ja držao takav neki servis i nudio ovakve rezultate - ozbiljno bih se zapitao šta je to toliko loše u mom servisu i najverovatnije bih ga zatvorio bar dok ne sredim da prikazuje iole validne rezultate.

Nemoj samo da mi kažeš da ovde ima više ljudi sa alexa toolbar nego na romance cafe.

cvele
05. 04. 2006., 19:08
@blues
ovo za alexa spyware je bila vise zajebancija ;) btw daj alexi jos koji mesec pa onda opet pogledaj, zaista sam do sada imao relativno dobar uvid u posecenost sajtova


@bojan
Ne ti toolbarovi nisu spyware (kao sto uostalom nije ni alexa toolbar) samo zbog jedne stvari... u TOS pise koje podatke i zasto koriste, pa ako ti se svidja ti koristi ako ne... onda nemoj :)
ali ja nepricam o toolbar vec o pravom pravcatom spyware koji distribuira alexa ;) to je opste poznata stvar

bojan_bozovic
05. 04. 2006., 19:48
http://www.trendmicro.com/vinfo/grayware/ve_graywareDetails.asp?GNAME=SPYW%5FALEXA%2EA

Jesi li na ovo mislio (toolbar koji se uklanja sa Add/Remove programs??!) ili nesto drugo. Nazvati ovo spyware-om je besmisleno, jer onda i Y! i Google toolbar moraju imati svoje mesto na sajtu. Ako si mislio na nesto drugo, daj link, ako ti nije tesko.

cvele
05. 04. 2006., 21:05
If you run AdAware or some other software to detect and delete spyware from your computer then you will probably find that it detects a registry entry for Alexa after you install Internet Explorer 6 (or any of the IE6 service packs or patches). Your spyware software may offer to delete this entry for you.

Nalazi se u

HKEY_LOCAL_MACHINE

software

microsoft

internet explorer

extensions

{c95fe080-8f5d-11d2-a20b-00aa003c157a}


Mislim zaista me cudi sto nisi cuo za ovo :) ja sam mislio da je to opste poznata stvar. Jesi probao nekada da instaliras win i pokrenes neki antispyware bez prethodne instalacije bilo cega... nacices naseg dragog alexandra :)

Alexa takodje placa dosta veliku svotu novca raznim free games sajtovima da implementiraju njihov spyware u njihove igrice

oliver
05. 04. 2006., 21:47
Samo da skoknem i kazem da sam mjesecima drzao alexa sticker na lopare.net, sajt ima prosjek 300-350 jedinstvenih posjeta dnevno vec ~2 godine (prema webalizeru i tfs stats), ali je zato alexa rank skakao kao magarac, maltene svaki put kad odem tamo, doceka me drugacija slika. na kraju jednostavno uklonio smece i pozdravio se :)

MorenoArdohain
05. 04. 2006., 21:54
Mislim da je u pitanju nesto drugo..
Jer spyware tesko da moze biti uzrok tolikom povecanju rejtinga DPT-a, a i vecina nas ovde koristi Firefox (posto vidim da je cvele naveo da je to IE ekstenzija)..

MorenoArdohain
05. 04. 2006., 21:57
ali je zato alexa rank skakao kao magarac, maltene svaki put kad odem tamo, doceka me drugacija slika

Sigurno je da instaliran alexa toolbar ili njihov sticker na sajtu utice na rejting, ali tesko da ce ti sajt biti medju top 10k :)

Da mozda nema veze sa promenom servera, ili implementiranjem google analytics cak?
Da se mozda ne radi neki trafiking izmedju 2 fizicki udaljena servera?

Razmatram sve opcije :)

boccio
06. 04. 2006., 01:49
Ajde nek mi neko objasni ovo...

Pikovi na alexi (traffic) mi se apsolutno poklapaju sa pikovima u prodajama licenci, konkretno mislim na word-press.net... Ni cifre, ni taj njihov grafik traffica nemaju vezu sa vezom kad se gledaju podaci o posetama...Ali ako se gleda u funkciji prodaje - ubija koliko je tacno nacrtan grafik.

Jedina ideja mi je da se nekako poklapa da taj profil ljudi koji kupuju softver na webu (stagod...) koristi bas alexa toolbar. Ali to je toliko tanana, mrsava predpostavka da nemam reci :rolleyes:

oliver
06. 04. 2006., 02:56
Sigurno je da instaliran alexa toolbar ili njihov sticker na sajtu utice na rejting, ali tesko da ce ti sajt biti medju top 10k :)

Da mozda nema veze sa promenom servera, ili implementiranjem google analytics cak?
Da se mozda ne radi neki trafiking izmedju 2 fizicki udaljena servera?

Razmatram sve opcije :)
sad se ne sjecam tacno, moze biti promjena servera u pitanju, ali to bi uzrokovalo max 1 peak jer je sajt na 3. serveru za 4 godine :) google analytics tada nije postojao, a sticker je bio konstantan, nisam ga palio/gasio :)

stvarno ne mogu biti pametan po tom pitanju, ali sad mi je lakse posto vidim da se svi cimaju sa alexom :)

MorenoArdohain
06. 04. 2006., 11:16
sad se ne sjecam tacno, moze biti promjena servera u pitanju, ali to bi uzrokovalo max 1 peak jer je sajt na 3. serveru za 4 godine :) google analytics tada nije postojao, a sticker je bio konstantan, nisam ga palio/gasio :)

stvarno ne mogu biti pametan po tom pitanju, ali sad mi je lakse posto vidim da se svi cimaju sa alexom :)

Sorry, zadnja moja 2 pitanja su se odnosila na DPT, posto znam da su menjali server skoro, a i implementirali GAnalytics

noviKorisnik
06. 04. 2006., 12:42
Ajde nek mi neko objasni ovo...

Pikovi na alexi (traffic) mi se apsolutno poklapaju sa pikovima u prodajama licenci, konkretno mislim na word-press.net... Ni cifre, ni taj njihov grafik traffica nemaju vezu sa vezom kad se gledaju podaci o posetama...Ali ako se gleda u funkciji prodaje - ubija koliko je tacno nacrtan grafik.

Jedina ideja mi je da se nekako poklapa da taj profil ljudi koji kupuju softver na webu (stagod...) koristi bas alexa toolbar. Ali to je toliko tanana, mrsava predpostavka da nemam reci :rolleyes:
E! - reklamiraj se na Alexi, kanda :-) ...