PDA

Pogčedajte punu verziju : Zanimljiva poslovna ponuda..


qui
17. 08. 2010., 20:01
Ovako..
Javi mi se ovih dana neki lik, gde mi nudi da sarađujemo
On pravi sajtove, ja nalazim klijente.. Kod njega su sajtovi minimum 300€, PHP/MySQL, naravno HTML, CSS i malo FLASH.. (header, baner)
Zaradu delimo na pola..
E sad, pošto ne znam, zanima me koliko zaista koštaju ovakvi sajtovi, i da li bi nešto bilo uspešno?

Hvala unapred.

metaphysic
17. 08. 2010., 20:23
Sve to zavisi od dosta parametra,
moze da kosta i 30 evr 300 evr, ali i 3000, kao i 30`000

postavi link do nekog njegovog sajta, pa ce ti ljudi reci malo vise o svemu

bluesman
17. 08. 2010., 21:28
To može lepo da funkcioniše ako su ok ljudi i iskreni jedni prema drugima. Sećam se pre desetak godina kada su mogle da se uzimaju velike pare za sajtove - imao sam jedan takav deal sa likom iz amerike i to je lepo funkcionisalo dok se nije oženio a onda je postao greedy i tražio je više od 50% (žena je kriva, naravno :))

3banchi
17. 08. 2010., 22:20
To je sasvim pristojna ponuda.
Najvaznije je da vodite racuna i da znate sta nudite, i ti kao pregovarac sa kupcem i on kao izvodjac...da tu nema raskoraka. Ti treba da znas barem osnovnu tehnologiju izrade stranica, sta za sta sluzi i koliko koje resenje kosta. Cesto se dogadja u ovakvim slucajevima da "prodaja" obeca nesto sto je tesko izvodljivo ili obeca resenja koja kostaju mnogo vise nego sto je kupac spreman da plati.
Ovo ti govorim iz licnog iskustva jer sam i ja svojevremeno poceo kao prodavac posrednik...malo po malo, usao sam i sam u te vode i danas radim samostalno. ;)
Inace, nije lako danas naci posla u svim oblastima pa tako i ovde (cast izuzecima)...zato je ponuda 50:50 vise nego fer!

qui
17. 08. 2010., 22:46
Znači, cena od (minimum) 250€ je sasvim ok za sajtove?
Moraću da naučim nešto više o tome kako da nađem klijenta i kako da ga zadržim..
evo šta je minimalna ponuda:

cena: 250 evra ( vreme izrade 5 dana + 1 dan testiranja)
- ne sadrzi uredjivac stranica, CMS panel
- staticke stranice (sem kontakt forme) - ne postoji mogucnost uredjivanja sadrzaja sajta preko CMS
- jedinsteveni dizajn ili izbor nekog od vec postojecih templejta
- max. broj web stranica 20
- prijava na pretrazivace google, yahoo ...
- besplatan hosting od godinu dana
- osnovna SEO optimizacija (validan HTML kod i orijentisanje na zeljene kljucne reci)

cena: 400 evra (vreme izrade 10 dana + 2 dana testiranja)
- sadrzi uredjivac stranica, CMS panel
- kontakt forma (svi kontakti se pamte u panelu)
- galerija slika
- uredjivac vesti
- linkovi glavnog menija sajta su staticni i ne mogu se menjati iz CMS panela
- mogucnost postavljana PDF i ostalih fajlova na zeljenoj strani sajta
- upravljanje kategorijama i podkategorijama, na zeljenim stranama
- neogranicen broj strana
- prijava na pretrazivace
- besplatan hosting
- osnovna SEO optimizacija (validan HTML kod i orijentisanje na zeljene kljucne reci)
- statistika sajta

3banchi
17. 08. 2010., 22:54
- prijava na pretrazivace google, yahoo ...Uvek se odusevim kada ovo procitam u ponudi. Da sam ja kupac pitao bih kolika je cena bez ove prijave? :)

vidak
17. 08. 2010., 22:58
za sajt tipa http://www.inelektronic.com gde postoji elektonska prodaja, može se naplatiti mnogo više. To je najsloženiji oblik rada ukoliko koristiš CMS sistem.
Ukoliko imaš statički sajt sa oko 20 stranica vrlo verovatno da će ti uskoro trebati prelazak na CMS sem ukoliko je namera da se te stranice ne menjaju sledećih npr. dve do tri godine.

Mnogo bolji koncept od liste stvari koju možeš da ponudiš klijentu jeste da vidiš šta zaista klijentu treba. Vrlo često klijent sam ne zna da ti to kaže pa je zato podela od 50:50 fer jer bi tvoj posao bio da analiziraš potrebe klijenata. Što bolje to uradiš, veće su šanse da će projekat uspeti i da ćete to i naplatiti. Što bolje razumeš potrebe klijenta, veća je verovatnoća da će se klijent odlučiti za tebe čak i ako imaš veću cenu.

qui
17. 08. 2010., 23:27
vidak, hvala na svemu, poradiću na tome
3banchi, nisam ja ovo pisao, već on, mogu da izmenim :)
ovo što ću ja raditi (verovatno najbolje) FB fan page - Static FBML i tu sve lepo ponudim, kontakt sve :)

i ima još ovo:

cena: 600++ evra (vreme izrade 20 dana + 5 dana testiranja)
- cena nije fiksna (ne manja od 600 evra) i zavisi od zahteva klijenta
- sve kao i prethodni paket
+
- pretrazivac
- mogucnost izmena title, keywords i description tagova iz CMS panela
- visejezicnost (za svaki novi jezik +50 evra)
- postavljanje foruma (+30 evra)
- online shop, prodavnica (inelektronik.com,
- postavljanje i izmena postojeceg dizajnera vizit karti, majica

http://nikic.markons.com/index.php/dizajner/1/)
- izrada web aplikacije po zelji klijenta (poslovne, kataloge)
- izrada web portala sa velikim brojem funkcija (biznis-portal.rs

http://oglasi.sajt-trgovina.com)
- izrada turistickih portala sa bookingom (mogucnost rezervacija klijenata) itd

3banchi
17. 08. 2010., 23:44
ovo što ću ja raditi (verovatno najbolje) FB fan page - Static FBML i tu sve lepo ponudim, kontakt sve :)Neces se ti leba najesti u tom poslu dok ne poderes barem dva-tri para patika...mani se FB fanova i razmisljanja "ja cu da sedim, bacim udicu na FB a riba ce da grize!"
Danas se gospodinu kupcu ide na noge!
Bez uvrede :)

mileusna
17. 08. 2010., 23:56
@qui Da mogu sajtovi da se prodaju preko Fjesbuka predpostavljam da ti čovek ne bi ni ponudio partnerstvo, tako je mogao i on da "prodaje". :)

qui
18. 08. 2010., 00:36
@mileusna, to je tačno, ali zavisi koliko ljudi možeš da privučeš preko fb-a uz kakvu ponudu i na kom mestu : )

mileusna
18. 08. 2010., 00:41
Ok, ali nemoj posle da bude da te nismo upozorili. ;)

m.stojanov
18. 08. 2010., 01:49
Cek, cek....Jesam li dobro shvatio ponudu?

Tvoj posao je da pronadjes klijenta, a njegovo da odradi sav posao i na kraju delite pare?

Ako je tako, svaka ti cast, ti si srecnik. Ja na primer smatram da taj ko nalazi klijenta realno zasluzuje 20%, a ova druga osoba, koja sve uradi 80%.

kickloop
18. 08. 2010., 02:19
Kakva god da je podela slabu vajdu će imati i jedan i drugi - kako mi se čini. Da neko ne razume pogrešno - sve je uredu sa ponudom, sajtovima u portfoliu... ali NEMA klijenata

Gargoyle
18. 08. 2010., 02:38
I ja mislim da je 10-20% plafon provizija za dovedenog klijenta, možda i manje, zavisno od ukupne cene - kada se radi po ovom modelu dogovorenog procenta.

Druga varijanta je da izvođač naplati od tebe fiksnu dogovorenu cenu za svoj rad, označi projekat "za dalju prodaju", a da li ćeš ti to posle preprodati krajnjem klijentu sa $1 milion provizije, tvoja stvar, i super ako možeš. Pa onda kad stvarno kreneš da radiš, susretneš se sa realnošću :)

Ja lično dobijam nonstop ovakve ponude za saradnju, o onda malo teže ide kad treba da mi dovedu klijente :) Izgleda da je to danas moderno, svi bi da budu menadžeri, niko neće (nezna) da radi posao.

bluesman
18. 08. 2010., 03:05
To mnogo zavisi od opisa posla "pronaći klijenta". U mojim slučajevima ta osoba koja mi je pronalazila klijente je imala daleko više posla. Znači nije to "evo ti klijent, daj mi moj deo pa se snalazi". On je morao prvo da obavi sve razgovore sa klijentom, da prvo vidi šta hoće, pa da se napravi neki zajednički plan, pa kada se krene sa poslom da bude u stalnoj komunikaciji sa klijentom, da referira, pokazuje šta je urađeno, sluša komentare i prenosi nazad meni. Znači to je posao koji uključuje praćenje projekta od početka do kraja.

Ja mislim da to vredi daleko više od 20% - ja sam sa zadovoljstvom davao 50%. Ja samo sedim i radim, a celokupna zajebancija sa klijentom je daleko od mene. On je uživao u tome, jer ovo što ja radim on ne ume, ja sam uživao jer ono što on radi mene užasno smara, našli smo se na pola i svi zadovoljni.

Gargoyle
18. 08. 2010., 04:09
^ U pravu si. Definitivno zavisi od konkretne uloge i obima posla koju ima i obavlja ovakav menadžer u takvoj saradnji. Pa onda po tome je i odgovarajuća raspodela zarade u redu.

"Aktivni" saradnici sigurno zaslužuju veći procenat, zavisno od uloge. Dok je po meni ovim "pasivnima", koji ne rade ništa više od preporuke, 10-20% maximum.

Lepo je imati aktivne saradnike. Ja nažalost stalno dobijam poslovne ponude od likova koji očekuju nikakva ulaganja, minimalni utrošak vremena, lak obrt uz visoke zarade i provizije, ja radim oni sede a lova do krova, leba bez motike, i sl. ... i tu se ja opredeljujem za onu drugu varijantu koju sam naveo, da naplatim fiksno svoj rad, a "menadžer" je slobodan da zaradi još $1mil ako uspe :)

Čini mi se da dosta igra ulogu to da li je ovakav menadžer uopšte povezan/upoznat sa IT industrijom, jer kada nije, a hoće da menadžeriše posao koji ne poznaje, imamo problem i on i ja i klijent. Takvo je moje iskustvo. A interesantno je kakve sve ideje razni "menadžeri" imaju :D

ivanhoe
18. 08. 2010., 07:12
a zavisi jako i od profila poslova koje je doticni u stanju da nabaci..

ako mi nabaci veliki, dobro placeni posao koji ja ne bih mogao sam da dobijem, ili ako je posao npr. dobra referenca, ja nemam problem i 70% da dam, bitno je samo da moj deo pokrije moje realne troskove i ulozeni rad, ili da mi se na neki drugi nacin isplati da se cimam.. to bi trebalo da bude realna osnova za obracun podele, a ne procenti, jer procenti nista ne znace (zavise od ukupne vrednosti posla)

@qui: 300 evra je ok pocetna cena, ko radi ispod toga je lud..

qui
18. 08. 2010., 14:17
hvala svima na odgovorima :)

Dzordz
18. 08. 2010., 15:33
Ajde da i ja ubacim svoje dve pare. Trenutno radim kao project manager u velikoj IT kompaniji u inostranstvu. Imao sam prilike da radim sa domacim developerima kao musterija.

U 4 od 5 projekata, developeri su posao prihvatili olako bez prave diskusije o sirini projekta, kako ce biti ocenjivan rezultat, koliko ce trajati projekat, kako ce se sprovoditi promene na projektu i slicno. Odgovor 6.000e i 8 nedelja na prvobitnu specifikaciju od nekoliko strana je neozbiljno. Nejavljanje mesec dana o napretku i ne odgovaranje na mail ne ispunjava musteriju poverenjem.

Vecini developera treba kao sto Bluesman rece "neki koji ce da se maltretira sa musterijom" i to je mnogo vise od doveo musteriju i ceka na isplatu.

Ukoliko je sajt Djuri za pekaru moze to poprilicno lako, ali ako radite projekat gde treba vise od mesec dana rada priprema za projekat mora da bude vrlo ozbiljna.

Gargoyle
18. 08. 2010., 16:39
Ovde onda pričamo više o timskom radu nego o običnom dovođenju klijenata. Ako je taj saradnik pravi projekt menadžer u IT oblasti, odrađuje značajan deo posla, i sl., tu govorimo o timskom radu = 2 čoveka. Ako bi proširili priču, developera bi mogli da podelimo na dizajnera i programera = 3 čoveka. I tako dalje. To je mnogo kompleksnija priča od pukog dovođenja klijenta. I više ide ka organizaciji tipa firme, nego udruženih pojedinaca.

Što treba razlikovati od dovođenja klijenata (preporukom) bez bilo kakve dalje akcije, što je čini mi se ono što pokretač teme želi da radi.

mangia
18. 08. 2010., 20:08
Ako ti neko dovede klijenta i ostavi ga tebi da mu objašnjavaš zašto se URL unosi u address polje browsera a ne u Google search na sredini ekrana onda i ne zaslužuje više od 10-20%

Ali ako ti neko donese na papiru kakve boje klijent želi, kako raspoređene elemente, neke uzorke koji mu se sviđaju, sadržaj u tekst formatu spreman za unos, prevedene tekstove u slučaju da je sajt multijezičan....

Ko nije kopao ove informacije od klijenata ne zna šta je muka...

bokacbl
18. 08. 2010., 23:51
Uvek se odusevim kada ovo procitam u ponudi. Da sam ja kupac pitao bih kolika je cena bez ove prijave? :)

Prvo cu malo da offujem,hm zasto?

I ovaj dio posla zahtijeva odredjene aktivnosti, npr.
- prijavu putem submit url
- dodavanje sajta u google webmaster tools / yahoo site central
- generisanje sitemap, robots itd
....

To zvuci smijesno zato sto je to banalno - ali u tom je i problem web design related struke jer se cak i od pojedinaca koji se tim poslom bave omalovazava..

Pa neka ponudjac odredi koliko to kosta pa neka klijent to sam uradi ?

Ne mislim ja da je to nesto sto zahtijeva posebno znanje ali npr. kad odes kod sudskog tumaca on ti naplati xx po liniji teksta i to je tako i niko se nece buniti... (da ne ulazimo u cuvenu pricu oko osnivanja udruzenja web designer-a itd.. )..

A sto se tice price o procentima, mislim da treba da se krece od
10% za cisto sklapanje posla - znaci samo posrednik
do 50% ako taj ko ugovari preuzima komunikaciju sa klijentom i sl.

3banchi
19. 08. 2010., 00:04
I ovaj dio posla zahtijeva odredjene aktivnosti, npr.
- prijavu putem submit url
- dodavanje sajta u google webmaster tools / yahoo site central
- generisanje sitemap, robots itd
....

Kod mene, a verujem i vecine drugih, ovaj deo posla se naziva SEO, a ono sto se u ponudi zove "prijavljivanje" sajta, znas i sam koliko sekundi traje.:)

bluesman
19. 08. 2010., 03:11
Ako ti neko dovede klijenta i ostavi ga tebi da mu objašnjavaš zašto se URL unosi u address polje browsera a ne u Google search na sredini ekrana onda i ne zaslužuje više od 10-20%

To je najmanji problem, ti onda "objasniš" klijentu kako ćeš ga "prijaviti na svim svetskim pretraživačima" :)

kickloop
19. 08. 2010., 05:45
Prodajem anatomski eko kontur jastuk. Ako pozovete u narednih 5 minuta, dobijate još 3 na poklon - IYCMD

3banchi
19. 08. 2010., 08:18
^ Kupovina iz foteje, moze i tako...LOL, pogotovo ako prodajes sajt preko FB!

Ekvador
19. 08. 2010., 18:35
jedino logicno objasnjenje imam za ljude koji pricaju da je dovoljno 10-20 % za partnera koji ti "samo" dovede klijenta koji ce platiti uslugu je to, da se ubijaju od posla.
Ali cak ni to nije zdrava poslovna politika nijednog uspesnog pojedinca, jer i ako imas previse posla, onda zaposlis ljude .

qui
21. 08. 2010., 16:39
Pogledajte :)
http://bit.ly/IzradaSajtova

3banchi
21. 08. 2010., 16:57
- Uređivač strane, CMS panel -
[linkovi glavnog menija su statični i ne mogu se menjati iz CMS panela] ^^^:1092:^^^
Važno!
Ne koristimo WordPress, Joomlu, Drupal!
Kako ce prosecni FB korisnik da shvati ovo... + or - ???

kickloop
21. 08. 2010., 20:20
Halo Bing. Cijena, prava sitnica. 250€ za statični sajt.

ivanhoe
21. 08. 2010., 20:43
pa dobro, ajd sad, koliko bi ti naplatio staticni sajt do 20 strana sa dizajnom i hostingom za godinu dana?

Ako je ispod 250 jura imam posao za tebe :)

kickloop
22. 08. 2010., 03:49
^ Naplatio bi što više mogu

webarto
22. 08. 2010., 17:55
Ja lično svaki site koji uradim optimizujem maximalno koliko mogu, više posjeta siteu, meni nova potencijalna mušterija (kroz backlink). Tako da mi je ovo osnovna optimizacija glupo do bola, ne znam ni šta znači.

Lično bih mogao uraditi site "djuri za pekaru" za dan, ako imam sav potreban materijal, i recimo neka košta 250e, podijelimo na pola to je 125e što je zavidna dnevnica. Ako ti dovedeš svaki dan novu mušteriju mislim da zaslužuješ 50% i mislim da će taj za mjesec dana izgoriti k'o ringla ako bude radio tim tempom :)

ivanhoe
22. 08. 2010., 19:49
ma da, te racunice, 10 klijenata mesecno i na kraju meseca svakom ispadne po 1250, sasvim pristojno... osim sto to ne ide tako lako u realnom zivotu...

kickloop
23. 08. 2010., 10:51
pa dobro, ajd sad, koliko bi ti naplatio staticni sajt do 20 strana sa dizajnom i hostingom za godinu dana?

Ako je ispod 250 jura imam posao za tebe :)

Zavisi kakav je sajt u pitanju. Ako se na 18 strana od 20 nalazi tekst zašto da ne? Čak i za manje bi ga uradio. Sve što mogu da završim za dva-tri dana bi uradio za 250€ i manje.

@Ivanhoe, da ti pošaljem broj računa u banci? :)

ivanhoe
23. 08. 2010., 11:52
^^ Sto da ne, evo saljem ti PM...

gaganed
23. 08. 2010., 13:39
Ja lično svaki site koji uradim optimizujem maximalno koliko mogu, više posjeta siteu, meni nova potencijalna mušterija (kroz backlink). Tako da mi je ovo osnovna optimizacija glupo do bola, ne znam ni šta znači.

Lično bih mogao uraditi site "djuri za pekaru" za dan, ako imam sav potreban materijal, i recimo neka košta 250e, podijelimo na pola to je 125e što je zavidna dnevnica. Ako ti dovedeš svaki dan novu mušteriju mislim da zaslužuješ 50% i mislim da će taj za mjesec dana izgoriti k'o ringla ako bude radio tim tempom :)

Ima da pregori kao ringla i da svakih 3-4 dan dovodi novu musteriju. Svako ko nije probao da radi tim tempom ne zna kako to izgleda. Za 6 meseci eto njega u Lazi Lazarevicu na rehabilitaciji. Osim ako ne uposli ljude da rade za njega, a onda on nece da zaradjuje 50% vec 10%.
A ja bi voleo da upoznam tog koji ce svaki dan da dovodi novu musteriju za izradu sajta... u "realnom svetu" ja takvog jos uvek nisam sreo.

nixa
23. 08. 2010., 14:26
Hipoteticki lokalno je to i moguce, tipa 250 eura inicialno + sledece godine jos 25 eura za hosting i domen. Gadjas samo kompanije koje daju neki euro godisnje na oglasavanje a nemaju ljudski sajt ni domen. vidjao sam razne telekom zute strane i google websites varijante koji ljude koriste kao svoj sajt.

Fora je samo ko ce da radi komunikaciju sa tim klijentom :) to je vec totalno drugi problem

Dragi Tata
23. 08. 2010., 14:46
zašto se URL unosi u address polje browsera a ne u Google search na sredini ekrana

Знам да је ово само пример, али не могу да одолим: ја увек уносим URL у претраживач (било Гугл или Бинг) а у поље за адресу браузера само кад користим Chrome.

mangia
23. 08. 2010., 14:52
Što se mene tiče možete prvo pingati da vidite koji je IP, pa onda upisati IP u address polje ali mi smeta kada korisnici traže podršku od mene a ne znaju ni posjetiti svoj sajt

- Ja sam ukucao i kliknuo search i sad imam.......... bla bla bla bla ... (i nastave da čitaju dok ne dreknem u slušalicu "Zaboga stani sa čitanjem besmislenih podataka..."

kickloop
23. 08. 2010., 15:10
Fora je samo ko ce da radi komunikaciju sa tim klijentom :) to je vec totalno drugi problem

Nije fora u komunikaciji već u živcima. Ko se bavi komunikacijom sa klijentima će da istroši "debele" živce dok sakupi sav materijal za sajt

nixa
23. 08. 2010., 15:28
^ pa naravno, ali nije samo ni materijal za sajt vec je i edukacija u vezi svega ... da klijent ima osecaj zasta daje novac ... jako komplikovano u tom budzetu

vidak
23. 08. 2010., 15:29
1. Količina materijala koju klijent poseduje je direktno proporcionalna kvalitetu firme i njenoj tržišnoj poziciji.
2. Količina materijala koju klijent poseduje je direktno proporcionalna svešću koju klijent ima o potrebi komunikacije putem web sajta.
3. Pokušaj pridobijanja klijenta na osnovu niže cenu umesto kvaliteta usluge je prvi nagoveštaj "sićušnih" problema koji se iza brda valjaju!
...

Dzordz
23. 08. 2010., 15:38
^ Word!

vidak
23. 08. 2010., 15:38
4. Nema tih para koje mogu da nadomeste edukaciju klijenta po pitanju potrebe web komunikacije
5. Klijent koji ima potrebu za statičkim sajtom, ustvari nema potrebu da komunicira sa svojim klijentima
...

eraser
23. 08. 2010., 16:00
Nije fora u komunikaciji već u živcima. Ko se bavi komunikacijom sa klijentima će da istroši "debele" živce dok sakupi sav materijal za sajt

Em sto se trose zivci na sakuplanje materijala, posle treba jos vise zivaca za naplatu.

ivanhoe
23. 08. 2010., 16:41
i jako je tesko to naplatiti kad imas puno sitnih klijenata. Da bi takav posao uspeo da firma moze da zivi od toga, treba ti mnogo vise ljudi od jednog komercijaliste i jednog developera i ljudi moraju da budu bas posveceni tome... prepodne sastanci, poslepodne zivkanje telefona, uvece radis... svakako je izvodljivo, ali nimalo lako...

kickloop
23. 08. 2010., 16:46
Da. A kad ti plate tek tad krene smaranje. Cimaju te za svaku sitnicu mada 95% stvari nema veze sa tobom. Stvarno grozan posao taj web dizajn, programiranje, razvoj aplikacija... Hvala bogu što se niko od nas ne bavi tim poslom (:1054:)

gaganed
23. 08. 2010., 17:03
4. Nema tih para koje mogu da nadomeste edukaciju klijenta po pitanju potrebe web komunikacije
5. Klijent koji ima potrebu za statičkim sajtom, ustvari nema potrebu da komunicira sa svojim klijentima
...

Edukacija ukljucuje to i da klijentu pojasnis da mu treba nesto vise od statickog sajta i da ustvari ima potrebu za komunikacijom sa svojim klijentima. Kad se sretnes oci u oci sa nasim "privrednicima" vidis koliko je to daleko od njih, a opet se desava da nekome otvoris oci i on krene u to da ulaze. Radio bi on i pre to, ali nije imao ko da mu pokaze...

A za to treba vremena!

mangia
23. 08. 2010., 17:05
Mi radimo sa sitnim klijentima i naplata je baš smaranje... Prosječne fakture su reda 12 €.

Uglavnom dosta ljudi ignoriše račune pa smo uradili sljedeće:
- automatsko slanje upozorenja preko SMS-a
- automatska suspenzija naloga uz SMS obavještenje
- ugovor sa kreditnim biroom koji ih masira ako ne plate račune
- napomena na svim računima da smo potpisali ugovor sa kred. biroom.

3banchi
23. 08. 2010., 17:51
- ugovor sa kreditnim biroom koji ih masira ako ne plate račune
- napomena na svim računima da smo potpisali ugovor sa kred. biroom.Kako ovo funkcionise...sta ima kreditni biro sa neplacenim fakturama? Mozda to ima i kod nas ali ja nisam upucen?!

Edit:

Hmm, sad sam bas gledao LINK (http://www.lrcbh.com/loc/template.wbsp?pid=127&wbf_id=127)...ovo mu dodje kao privatna firma izgleda. Ovo kod nas nema bar sto se tice kreditnog biroa koji je u stvari zajednicki servis banaka za proveru boniteta kreditnog zaduzenja.

mangia
23. 08. 2010., 20:01
Radi se o stranoj firmi koja ima uhodane metode utjerivanja dugova. Na žalost nisu jeftini ali sa nekim klijentima može se boriti samo rovovski i teškom artiljerijom.

Sramota je za državu da dozvoli:
- da im privatnik na polulegalan način ucjenjuje stanovništvo
- da dozvoli gušenje privrede ignorisanjem velikog problema likvidnosti

Ja recimo ako nemam para u džepu, ne idem u kafanu. Na žalost veliki broj ljudi i privrednika je naučio uživati na tuđoj muci... Nama hitno trebaju privredni sudovi koji za 10 minuta po klijentu mogu riješiti problem likvidnosti.

1. dostavim u sud kopiju ugovora korisika i preglen nezmirenih računa
2. potpišem neki papir kojim preuzimam svu odgovornost za istinitost podataka
3. sud pogleda dokumente, zaključi da klijent ne ispunjava svoje obaveze i na osnovu njegovog matičnog broja i broja LK, izda nalog za blokiranje žiro računa. Koja banka nakon te blokade, otvori klijentu novi račun dobije kaznu od 100 miliona triliona nečega i zabranu rada na 480 godina.

Osim toga, mi samo učimo od velikih... Mtel je među prvima započeo poslovnu saradnju sa njima. Nama za sada puno pomaže.

Takođe, velika prednost je što tamo možeš provjeriti likvidnost i ozbiljnost budućeg klijenta. Recimo dođe neko i priča ti bajke o dvorcima, razvijanju mreža ovome onome, a dužni i bogu i narodu...

3banchi
23. 08. 2010., 20:16
Radi se o stranoj firmi koja ima uhodane metode utjerivanja dugova.

Sramota je za državu da dozvoli:
- da im privatnik na polulegalan način ucjenjuje stanovništvo
- da dozvoli gušenje privrede ignorisanjem velikog problema likvidnostiPotpisujem...
inace i ovde ce uskoro zaziveti privatne firme koje bi imale licencu od drzave da se bave izvrsenjem i izvrsnim postupkom - ono sto sada (ne)rade sudovi. Mogu da mislim na sta ce to liciti, a pogotovo osoblje tih firmi. Nije to nikakva topla voda, samo kad mi nesto preslikamo sa zapada pa ga "obojimo u nase balkanske boje" onda dobijemo celavu nabildovanu gospodu u crnim odelima iliti lokalne siledzije u sluzbi drzave.

Markok
23. 08. 2010., 21:37
Jel radio neko ovde sa foruma izvršenje na osnovu verodostojne isprave?
(neplaćena faktura se podnosi uz predlog na izvršenje trgovinskom sudu, ukoliko je overena od strane ovlašćenih lica mislim da može po skraćenom postupku).

http://www.trgsud.org.rs/postupak_izvrsne.htm

Kakva su iskustva? Radi se zapravo o proceduri blokiranja računa.

3banchi
23. 08. 2010., 21:50
^ nije neki veliki problem doci do blokade racuna, premda i ovaj ubrzani postupak zna da se protegne mesecima.
Pravi problem je sto su racuni uglavnom prazni a obicno je pre tebe vec neko "seo" na racun, obicno drzava za poreze i onda taj prvi ima prednost u namirenjeu.
Ako nema na racunu imas opciju popisa stvari sto je tek mucenje jer obicno se u maloj privredi radi i o malim iznosima i nece niko da se cima sa tim.

Markok
23. 08. 2010., 22:22
jeste to tako, ali neke se stvari ipak mogu učiniti

Da li su računi blokirani
http://www.nbs.rs/export/internet/cirilica/67/pn.html

Koliki su prihodi u prethodnom periodu?
http://www.apr.gov.rs/

Posebno zanimljivo, za obveznike revizije, na apr se može videti i bilans tako da se mogu izvući i podaci o likvidnosti i solventnosti.

Može se doći do nekih upotrebljivih podataka, ali treba uložiti malo napora. Pitati druge dobavljače kako plaćaju je uvek korisno.
Ako je neko blokiran, treba raditi samo avansno. Ne može se očekivati da će faktura izdata takvoj firmi biti lako, pogotovo ne brzo ako i uopšte naplaćena.

itd...

qui
24. 08. 2010., 00:23
Slabo mi ovo ide, mada nisam nešto ni očekivao.
Najisplativijie mi se čine sajtovi za muzičare, do 200€, samo što ih jedan lik tako obrađuje, skine template, malo ga uredi, zameni slike i text i lepo uzme 200 evrića..
samo dreamweaver i to je to..
ali muzičari (reperi od 15-30 godina) i to..
evo sajt za koje je lik uzeo 200-300€
a samo pogledajte source..
http://www.demonio-music.com/

vidak
24. 08. 2010., 00:30
http://www.demonio-music.com/

Na sajtu piše "Zadnje vesti".Ajde reci iskreno, zar nije to vrh!? :1090::1090::1090:

Ehhh, kada bi sva konkurencija bila takva :seljak:

P.S. idem da na svim sajtovima preimenujem "Početna" u "Pocetna"

twix
24. 08. 2010., 00:56
Source kaze na pocetku:

<!-- Mirrored from www.codestarlive.com/themeforest/thecanyon/ by HTTrack Website Copier/3.x [XR&CO'2010], Fri, 26 Feb 2010 15:10:45 GMT -->

3banchi
24. 08. 2010., 11:12
Najisplativijie mi se čine sajtovi za muzičare, do 200€, samo što ih jedan lik tako obrađuje, skine template, malo ga uredi, zameni slike i text i lepo uzme 200 evrića..
Ma ne beri ti brigu kako tvoj 'poslodavac' radi...dovedi ti njemu repere i uzmi svojih xx%.
Ili kreni i ti sa prepakivanjem pa uzmes 100%! ;)