PDA

Pogčedajte punu verziju : Pomoć za Kraljevo


bluesman
04. 11. 2010., 20:09
Hajde da pomognemo koliko možemo ovim ljudima u Kraljevu.

Gledam onu tugu, ne mogu da prekinem da razmišljam o tome da je ovo moglo svakome od nas da se desi i nikada se ne zna šta može da se desi sutra. Mislim da većina nas ima dovoljno da može da odvoji neku "crkavicu" za pomoć ovim ljudima, pa da napravimo neki fond ili nešto slično.

Nisam siguran kako bi to moglo da funkcioniše, da li ćemo da skupimo kintu pa da uplatimo na neki račun, ili svako pojedinačno ili šta god ... ako neko ima neki predlog neka se javi, samo sam siguran da moramo da pomognemo našim ljudima. Po meni je to pravi patriotizam a ne busanje u grudi i lupetanje po netu, idiotizam na youtube komentarima.

Dakle, otvoren sam za sve predloge, ako neko ko ima malo više vremena hoće i da preuzme da vodi tu akciju - ja ću mu rado pomoći ... samo da nešto uradimo.

kickloop
04. 11. 2010., 20:13
Sigurno postoji neki žiro račun na koji može da se uplati. Treba se raspitati.

Mister, svaka čast za ovo

Edit: Evo našao sam -

Број рачуна – 840-2390740-88. Назив рачуна - Град Краљево-средства за елементарне непогоде-земљотрес 2010

zion_trooper
04. 11. 2010., 20:19
postoji, svako toliko objavljuju na TV-u to, samo sam ja malo skeptican po tom pitanju, jer sam upoznat kako je to funkcionisalo posle maljenskog zemljotresa u Mionici i okolini...

Ako si dobar sa predsednikom, onda je super... A ako nisi, ni posle 10 godina ne dobijes ni 2 crepa.

Ne kazem da ne treba pomoci, ali pogledati da li postoji neki drugi nacin.

bluesman
04. 11. 2010., 20:21
Pa ako treba, spakovaće se neko od nas, nije Kraljevo daleko, pa ćemo odneti pare ljudima na ruke. To je najmanji problem.

kickloop
04. 11. 2010., 20:51
Mislim da je bolje koristiti fond namenjen za to. Svakako ljudi koji su zaduženi za to znaju za šta je najpotrebnije.

Nije daleko Kraljevo ali čak i da se neko spakuje i odnese niko pare ne može da primi na ruke. Pored toga - kome dati i što baš njemu a nekom drugom a ne može se pomoći svima.

U svakom slučaju, ja ću se priključiti i pomoći koliko mogu

jasmanac
04. 11. 2010., 21:33
Mogao bi da padne jedan tweetup sledece nedelje pa da se tamo okupimo i doniramo na gore pomenuti ziro racun.

urke
04. 11. 2010., 21:37
Много је што оштећених, што уништених кућа, како у Краљеву, тако и у околини. Ти фондови за санацију углавном функционишу овако како @zion_trooper рече.

Тетки и течи је данас комисија била у кући, извршили су процену и ставили „жуту траку“ на кућу. Не смеју да бораве унутра због опасности од урушавања, и они и друга породица која живи у приземљу куће морају да спавају у подруму. (Стара предратна кућа на спрат је у самом центру Краљева, код општине.)

Волео бих кад би фонд са ТВ стварно функционисао и помогао свим угроженим породицама, без изузетка.

nixa
04. 11. 2010., 21:55
DPT donorsko vece ?

zion_trooper
04. 11. 2010., 22:04
Da, svestan sam da je ne moguce ravnomerno odneti "pare na ruke" onima kojima je to najpotrebnije, ali ukoliko bi nekao mogao da proveri koja je situacija sa ovim fondom (ukoliko ima pristup informacijama putem "dobro obavestenih izvora")

Goran Aničić
04. 11. 2010., 22:17
Da se razumemo, šteta je velika i ne mogu je sanirati male donacije građana, već samo državni aparat - a na njega treba izvršiti pritisak. Odgovor je u kreiranju Kriznog medija centra koji će non-stop "bombardovati" druge medije i posledično uticati na državu.

Setite se katastrofalnih poplava Jaše Tomića:
http://www.elitesecurity.org/t112755-2
http://www.personalmag.rs/blog/poseta-jasi-tomic/
i efekata:
http://www.personalmag.rs/blog/jasatomic-org-yu-godinu-dana-posle/

Za godinu dana 95 odsto štete je sanirano, sazidano je 100 montažnih kuća, a još toliko je adaptirano oštećenih kuća.


Rezultat velikog rada medija centra i Spase Mladenovskog koji je lično na terenu svakodnevno prikupljao materijal i objavljivao, je ogroman pritisak na vladu i potpuna obnova i izgradnja novih kuća.

Rešenje je kreiranje medija centra koji bi prikupljao i objavljivao sve informacije o štetama i bio izvorište informacija za druge medije, a naravno sve aktivnsoti ovog centra na različite načine može da potpomogne šira web zajednica.

Markok
04. 11. 2010., 22:56
Istraga u ćorsokaku (Mionica)
Ni dan-danas nije poznato koliko je novca u budžetu Srbije ubrano na taj način. To čak nije utvrđeno ni u istrazi koju je valjevska policija vodila o počiniocima eventualnih zloupotreba. U policiji kažu da je u proteklih 10 godina podneto dosta krivičnih prijava protiv izvođača radova, članova opštinskih komisija koje su odlučivale o prioritetima, ali i protiv pojedinih rukovodilaca Okružne direkcije za zemljotres. U sudovima nije bilo moguće proveriti da li je neko osuđen zbog zloupotrebe državnih para
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/139325/Dr%C5%BEava+zaboravila+Mionicu.html

Istraga tapka u mestu (Jaša Tomić)
Ministar za kapitalne investicije najavio da će istrage o malverzacijama pri
saniranju štete u selima Jaša Tomić i Međa biti zaustavljene

Zrenjanin - Istrage o navodnim malverzacijama u saniranju šteta nakon
prošlogodišnjih poplava u selima Jaša Tomić i Međa biće zaustavljene, izjavio
je juče ministar za kapitalne investicije Srbije Velimir Ilić tokom posete
banatskom mestu Sečanj, ali nije obrazložio zašto će istrage biti obustavljene.
Ilić je naveo da je Vlada Srbije donela sve potrebne odluke i da su sada
prioriteti izgradnja kanalizacije i nastavak komunalne izgradnje na tom
području.
Zrenjaninska policija saopštila je juče da je u selima Jaša Tomić i Međa
otkriven 21 slučaj lažnog prijavljivanja štete nastale od prošlogodišnjih
poplava u ukupnom iznosu od 15,4 miliona dinara. U Jaši Tomić 18 osoba
osumnjičeno je da su lažno prikazali činjenice o broju članova domaćinstava,
oštetivši budžet Srbije za 12,1 milion dinara. U Međi je troje ljudi
osumnjičeno za prevaru lažnim prikazivanjem štete na poljoprivrednom zemljištu,
čime su od Pokrajinskog sekterarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i
šumarstvo nezakonito prisvojili 3, 2 miliona dinara. Protiv svih osumnjičenih
podnete su krivične prijave. Fonet
http://www.transparentnost.org.rs/ts_mediji/stampa/2006/06JUN/22062006.html

Aca
04. 11. 2010., 23:06
Rešenje je kreiranje medija centra koji bi prikupljao i objavljivao sve informacije o štetama i bio izvorište informacija za druge medije, a naravno sve aktivnsoti ovog centra na različite načine može da potpomogne šira web zajednica.

Slažem se sa Goranom i krajnje je vreme da se Medija centar i oformi.

Treba pomoći ljudima i pozdravljam osnivanje svih fondova gde će se uplaćivati novac za ugrožene ali mislim da to nije sve i da nije dovoljno. Iz iskustva znam da je najvažnije vršiti pritisak na državne organe. Kada Vlada Srbije donese uredbu, zaključak ili bilo šta slično sve je veća šansa da se velika pomoć usmeri na prave adrese i da se ne zaboravi kao što je slučaj sa mnogim ugroženim područjima.
Medijima u Srbiji baš ne cvetaju ruže, a pogotovo su u teškim situacijama regionalni dopisnici (sve manje medijskih kuća ima svoje dopisnike) pa je tu mogućnost da "medija centar" odradi svo deo zadatka. Svedoci smo da su vesti sa ugroženih područja aktuelne samo nekoliko dana i tada mediji gube interes, jer smatraju da dešavanje više nije aktuelno a pogotovo što im je veliki trošak za(dnevnice, fotograf, novinar, vozilo, prevoz...) a rado prihvataju i objavljuju slike i informacije sa terena ako im neko pošalje.
Svakako je nemerljiva snaga i pomoć koju može da pruži šira web zajednica.

Filip
04. 11. 2010., 23:15
Podrzavam inicijativu.
Ako ima neko da bi isao do Kraljeva u subotu ili nedelju ( eventualno pocetak sledece nedelje) da se poprica sa ljudima i ja bih isfotografisao stanje i nastalu stetu neka se javi, pa da se organizujemo oko toga.

metaphysic
05. 11. 2010., 09:17
Podrzavam i jedno i drugo.

Pritisak na drzavu kroz internet medije, obavezno
nemam nista protiv gay parade, ali
ako drzava ima 5000 policajaca i 10 miliona dinara, za gay paradu,

a u ovakvoj situaciji, vlada daje 5 mil, :1087: mislim...

Ako neko "raspolaze" sa nekim sms procesorom,
(da provajder uzme par posto, a ne pola uplate)
moglo bi i tako da se skupe neka sredstva...

ne mora ljudima da se da novac, na ruke ili na racun
moze sa tim sredsvima da se kupi, voda, hrana,
crep, cement, sta je vec najpotrebnije
i da se posalje na adresu opstine
ili ako postoji neki drygi centar za pomoc

nikoladenic je na twitteru pomenuo da zeli da pokrene akciju,
mozda akcija treba da bude sinhronizovana, i udruzena,
kao za Djindjic - najveci car

Ivan
05. 11. 2010., 17:20
Račun za uplatu pomoći

Uprava za trezor Ministarstva finansija, na zahtev Grada Kraljeva, otvorila je poseban račun za uplatu sredstava za saniranje posledica zemljotresa u tom gradu.

Broj računa - 840-2390740-88

Naziv računa - Grad Kraljevo-sredstva za elementarne nepogode-zemljotres 2010.

Uplate se mogu obaviti na šalterima filijala Uprave, i to bez naplaćivanja provizije, ili na šalterima poslovnih banaka i Pošte Srbije.

Poruka za pomoć na 1003

Ministarstvo finansija otvorilo je sa svim operaterima mobilne telefonije zajednički broj 1003, za slanje poruka za saniranje posledica zemljotresa u Kraljevu, po ceni od 50 dinara (plus porezi).

Slanjem SMS-a na broj 1003, koji važi za sve mreže operatera - Vip mobil, Telenor i Telekom, za postpejd i pripejd korisnike, svako ko želi može da se uključi u akciju pomoći žiteljima Kraljeva.

Mnogi gledaoci su se tokom večeri javljali RTS-u sa pritužbom da su, kada bi poslali SMS-poruku za pomoć Kraljevu, na pomenuti broj, imali problema.

Pošaljiocima poruke je ili stizala informacija o neuspelom slanju, ili im je sa pripejd računa skidan višestruko veći iznos od naznačenog.

Kod mobilnih operatera, sa čijim predstavnicima je RTS bio u kontaktu, rečeno je da oštećeni treba da se jave korisničkom servisu svoje mreže kako bi bili obeštećeni.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Društvo/789968/Stiže+pomoć+u+Kraljevo.html

Dragi Tata
05. 11. 2010., 20:54
Пробајте да ургирате код власти да отворе и девизни рачун за уплате из иностранства. Нисам чуо да тако нешто постоји...

Ivan
06. 11. 2010., 00:22
^ Poslao sam ovo pitanje na adrese sa stranice: http://www.mfin.gov.rs/pages/issue.php?id=7148

Ako treba jos negde recite ...

neshasr
07. 11. 2010., 14:30
Ako je neko iz Beograda zainteresovan da volontira u ponedeljak i utorak u Kraljevu, neka se mi se javi da ga ubacim na spisak

Treba mi 50 volontera!
Ponedeljak, 8. novembar, 7h, ispred Sava centra je polazak.
Povratak u utorak!
Obezbeđeni su vam ručak i prenoćište u odmaralistu Vrnjackoj banji!
Ko želi da ide - neka mi se javi da da ubacim na spisak zbog ograničenog broja mesta u busu koji je poslala opština Kraljevo.

a šta će da se radi tamo je sledeće "potrebni su im, ono sto je najbitinije, PISMENI volonteri - oko sastavljanja nekih popisa, koordinacije i distribucije pristigle pomoci.
tacna zaduzenja biste dobili na licu mesta."

a i na lokalnoj TV su javili da i mi više ne trebaju volonteri za čišćenje šuta, znači najverovatnije pakovanje paketa humanitarne pomoći i distrubucija istih, no heavy lifting :)

bluesman
08. 11. 2010., 15:53
Šta sada, hoćemo opet da "menjamo sijalicu" ili ćemo nešto da uradimo ili svako za sebe?

Ovo volontiranje mi je problem pošto hronično patim od nedostatka vremena, ali može sve ostalo.

cvele
08. 11. 2010., 16:39
Za pocetak bi ljudi sa kolko tolko citanijim blogovima/tviter nalozima mogli da pomognu sirenju ove vesti: http://www.mooshema.com/2010/11/06/saglasna-sam-to-je-moja-gradanska-obaveza/

bluesman
08. 11. 2010., 17:18
Sve je to lepo, ne želim da budem grub ali to je "mršenje mooda", lepa je ideja, kao "apelujemo" na nekoga ali to je samo indirektna pomoć, ja sam mislio na nešto konkretnije.

SSpin
08. 11. 2010., 19:37
Sve je to lepo, ne želim da budem grub ali to je "mršenje mooda", lepa je ideja, kao "apelujemo" na nekoga ali to je samo indirektna pomoć, ja sam mislio na nešto konkretnije.

Tipa svaki član DPT-a (koji bude hteo/mogao) da izdvoji 10 jura (npr.) i da im pošaljemo đuture. Tako nešto?

bluesman
08. 11. 2010., 21:25
Pa eto baš to ... najjednostavnije moguće. Ne oduzima previše vremena, ne traži akcijašenje, viral, ovo-ono ... a više će da pomogne.

torbica
08. 11. 2010., 23:27
NeshaSR mi se danas javio:
Da rezimiram, oko 2000 zgrada je zatvoreno cca 10-15000 ljudi bez krova
Krizni stab je haotican, koordinacija ne postoji.

Predlog je sledeci:
Hajde da napravimo nesto kao sa haiti zemljotresom kao sto je http://haiti.ushahidi.com (predlozio Sloba) neki GIS koji je namenjen takvim aktivnostima.

Na taj nacin mozemo da doprinesemo evidentiranju potreba za pocetak i ubrzamo sanaciju.

Razmiljam i da se zaletim do Kraljeva i ako ima jos dvojca trojca sa kamerama ili fotoaparatima da dokumentujemo sto vise...

torbica
08. 11. 2010., 23:32
Da se novac ne bi rasuo gdegod, da odaberemo kucu neke porodice, angazujemo nekog gradjevinca iz ekipe da napravi plan popravke i finansijski predracun i da napravimo toplomer i da pokusamo da saniramo barem jednu kucu...

Ako jos iscimamo i nase klijente, nije nemoguce da bude i druga kuca i treca kuca...

Filip
08. 11. 2010., 23:44
NeshaSR mi se danas javio:
Da rezimiram, oko 2000 zgrada je zatvoreno cca 10-15000 ljudi bez krova
Krizni stab je haotican, koordinacija ne postoji.

Predlog je sledeci:
Hajde da napravimo nesto kao sa haiti zemljotresom kao sto je http://haiti.ushahidi.com (predlozio Sloba) neki GIS koji je namenjen takvim aktivnostima.

Na taj nacin mozemo da doprinesemo evidentiranju potreba za pocetak i ubrzamo sanaciju.

Razmiljam i da se zaletim do Kraljeva i ako ima jos dvojca trojca sa kamerama ili fotoaparatima da dokumentujemo sto vise...
Podrzavam predlog za sajt, i aktivno bih pomogao oko izrade i odrzavanja i svega sto moze da se radi iz Bg-a, posto nema sanse da budem duze u Kraljevu.
Sto se tice odlaska do Kraljeva, isao bih s toboma kad se dogovorimo, naravno ponecu foto opremu. Sibni mi PP ako hoces da se iskombinujemo nesto. Poz ;)

kickloop
09. 11. 2010., 00:04
Po meni je glupo da odaberemo jednu porodicu. Zašto baš njih a neku drugu?

torbica
09. 11. 2010., 00:17
Po meni je glupo da odaberemo jednu porodicu. Zašto baš njih a neku drugu?

zato sto svi znamo kako se krade humanitarna pomoc zadnjih 20 godina i ako odaberemo za pocetak jednu siromasnu porodicu i pomognemo - videcemo gde je otisao nas novac i trud!

a ako akcija bude prihvacena, mozda ih bude jos!
bitno je da napravimo model koji je efikasan i kome ce da se veruje i koji ce da mobilise ljude!

glavni problem je sto nemamo poverenje u drzavne mehanizme potrosnje novca...

bluesman
09. 11. 2010., 00:27
Slažem se sa torbicom ... to može da se gleda i kao što kiklop kaže, ali ako se skupimo i pomognemo 1 porodici - to je bar za 1 više nego ništa. Najgore je da ništa ne uradimo.

Galahad
09. 11. 2010., 00:48
Mislim da bi bilo zaista pametno da podignemo Ushahidi platformu, i da nađemo neki dobar način da MI organizujemo prikupljanje fondova, što reče Torbica, za jednu kuću - za jednu, pa tako jednu po jednu da pomognemo... Što se tehničke strane tiče, spreman sam da dam svu moguću pomoć u implementaciji platforme il čega se već odlučimo.

SSpin
09. 11. 2010., 00:53
Kolko je zahtevno podizanje te platforme (vremenski)?

Znači, svako će da se učipi po neku kintu, to je ok. A gde da šaljemo novac (na neki zajednički račun)?

Galahad
09. 11. 2010., 00:57
Pa, bilo bi možda dobro da nađemo nekog u Kraljevu, na čiji račun bi mogli da uplaćujemo, a ko će dalje da distribuira taj novac kome je najpotrebniji. Ne znam, možda mi i nije pametan predlog, ne radi mi mozak baš kao što je radio preko dana :)

Edit: A iskreno ne znam koliko može da bude zahtevno podizanje platforme, ne verujem da treba više od sat vremena da se dobije funkcionalan servis. Možda grešim.

torbica
09. 11. 2010., 01:06
Sto se upravljanja lovom tice...resicemo to. Hajde prvo da ustanovimo potrebe gde ce da ide ta lova i koliko je treba..

Da postavimo prvo mali ali realan i ostvariv cilj...

Galahad
09. 11. 2010., 01:15
Taj karavan u četvrtak je odlična stvar, voleo bih da mogu da vam se pridružim u odlasku. Definitivno moramo imati dvosmernu komunikaciju sa nekim u KV, jer ne mogu ja iz NS, ili neko u BG, ili drugde, znati kome je najpotrebnija pomoć u tom momentu. Pomoći će za početak bar orijentaciono da znamo koliko je ljudi direktno ugroženo i pogođeno. Al' ne iz vesti, nego realno stanje na terenu. Onda možemo da počnemo da pravimo neke prioritete, i šta ja znam.

Ljudi koji su ostali bez domova mi se čine kao logični najhitniji slučajevi, kojima treba što pre na neki način pomoći.

bijelic
10. 11. 2010., 00:30
Zdravo,
sajt www.jazakraljevo.rs (Ushahidi) je sad online.
Slobodan Todorov (@todorowww ) je postavio osnovu i domen.
Sasha Kostic (@sasakostic) je uradio prevod na srpski za osnovni front menu.(imamo mali problema sa postavljanjem prevoda, ali to ćemo rešiti u toku sutrašnjeg dana)
ja sam ulinkovao sa www.saglasni.rs i postavio osnovnu konfiguraciju, da je moguće prijaviti incidente... Sad dogovaramo sa @mooshema koji cemo twitter nalog linkovati i na koji način.
Napraviću video tutorijale (kratke do 3 min) kako se prijavljuje koristi platforma kako bi ljudi znali da je koriste.

Ivan
16. 11. 2010., 20:08
Пробајте да ургирате код власти да отворе и девизни рачун за уплате из иностранства. Нисам чуо да тако нешто постоји...

http://www.kraljevo.org/cms/mestoZaUploadFajlove/DEVIZNI%20RACUN.pdf

Dragi Tata
17. 11. 2010., 20:02
http://www.kraljevo.org/cms/mestoZaUploadFajlove/DEVIZNI%20RACUN.pdf

Машала!