PDA

Pogčedajte punu verziju : Cooler Master napajanje - chudan zvuk


messmedia
25. 11. 2010., 17:46
Imam napajanje Cooler Master od 550 w

Comp je star 3 godine,
e6750 procesor, 2 harda 80 i 360 gb, 6 gb rama, nvidia 9500 gt (neka shverzija - nishta posebno), i ... to je to. Na komp jos zakachen externi wd od 2tb, wacom intuos 4 iiiiiii - lan je aktivan ... ... mish i tastatura i dvd rezach, iii - 1 card reader i to je to od potroshacha struje.

Uglavnom, prije par dana je komp pocheo da zvuchi kao TRAKTOR, mislio sam da je cooler od procesora, frka ovo-ono :{).
Ipak je bilo napajanje, - nakupila se prashina. Rasklopio, usisao, ochistio, sklopio - sve je ok, zvuchi korektno.

Medjutim, danas sam primijetio zvuk koji me natjerao da otvorim cd rom jer je zvuk identichan kao kad rom zavrti onaj dvd na najbrzhe. Rom je naravno bio prazan, pa sam otvorio kuciste i shvatio da zvuk dolazi iz napajanja. I to ne traje stalno, vec se povremeno upali, traje par minuta (do 10) i nestane.

Posto nemam pojma o ovome, ne znam da li napajanje tokom rada mijenja automatski brzinu okretanja ventilatora. No, u svakom slucaju ostaje nedefinisano otkud takav zvuk. Je li se neko sretao sa ovim i koje bi bilo rjesenje? Napominjem da do sada nijesam primijetio takav zvuk ...

messmedia
25. 11. 2010., 17:51
... Jos da dodam da je comp vezan na APC stabilizator napona (ne na UPS) tako da pretpostavljam da promjena napona na strujnoj mrezi ne moze da utice na rad napajanja (jer je napon peglan) - ili se varam? ... uf evo ga opet! bijah miran 5 minuta :{)

Da li da ga klepim nogom, mozda se sredi samo (k'o Mister No?) :{D

Filip
25. 11. 2010., 18:41
Bice da je ventilator u napajanju pri izdisaju... Mozes da ga podmazes i to ce sljaka neko vreme, ali kad sledeci put prozuji moras da menjas. Bolja varijanta je da skroz izvadis ventilator i potrazis isti takav i zamenis ga...

messmedia
25. 11. 2010., 21:52
hm, vidis, sjutra cu poc' da potrazim novi ventilator (ta mi mogucnost nije pala na pamet :{)) 12cm je, pretpostavljam da bilo koji od 12 cm moze da se iskoristi?
I, - hvala!

Filip
25. 11. 2010., 23:34
Verovatno da moze, videces i sam kad otvoris i skines... Javi jel uspela operacija. :)

headcutter
26. 11. 2010., 06:01
Zameni celo napajanje to je tipa 500-750 dinara ne isplati ti se da rizikujes i da se maltretiras svako malo.

nn.nn
26. 11. 2010., 08:38
^ Tako neće izbeći rizik i maltretiranje. Neko bolje napajanje, kao pomenuti Cooler Master, košta ~10x više (http://www.pcpractic.rs/proizvodi/napajanja-za-racunar/5142-cooler-master-napajanje-550w-rs550-acaae3). Nije to bez razloga, veruj mi.