PDA

Pogčedajte punu verziju : Lansiran sajt Humanost.org


Dejan Bizinger
26. 04. 2006., 23:38
Izuzetno mi je zadovoljstvo da saopstim da sam konacno realizovao ideju koju sam zeleo da realizujem jos pre. Uvek je bilo u pitanju nedostatak vremena. Daleko od toga da sada imam vremena kada radim od 9-5 ali sam ipak konacno ispunio svoju zamisao. Lansirao sam sajt Humanost.org na adresi http://www.humanost.org

Iako nije rec o Web 2.0 projektu, sajt je trenutno da kazem u nezvanicnoj Beta fazi, tek pocinjemo sa projektom, ali nisam vise hteo da cekam sa lansiranjem. Bolje krenuti a posle usavrsavati nego cekati. To je nesto kao Getting Real :). Premijerna objava je napravljena bas na DevProTalk-u.

Planiram da se koliko god mi slobodno vreme za moje neprofitne aktivnosti dozvoljava posvetim ovom projektu. Planiram da ulozim i neke svoje resurse pa sam stoga registrovao domen na svim popularnim gtld ekstenzijama.

Volio bih da cujem vase cenjene komentare, ne toliko za sam dizajn koliko za svrhu ovog sajta. Da li mislite da je jedan ovako specijalizovan nedostajao nasem Internetu?

nixa
27. 04. 2006., 00:35
Svakako za svaku pohvalu , dizajn kao dizajn ne postoji ono je neka od world press tema ...pa vidi kad nahvatas nekog ko ima vremena da ti sredi malo dizajn i napravi malo u nekom "humanijem" stilu
ovako nesto definitivno treba nasem internetu ... e sad jos da das mogucnost da neko nekako donira po "kampanji" .....

oliver78
27. 04. 2006., 09:33
e sad jos da das mogucnost da neko nekako donira po "kampanji" .....

Ovo bi trebalo da bude poenta. Da se uplate mogu vrsiti na racun Humanost.Org, koji bi taj novac prosledjivao dalje.

Treba uvek imati jednu akciju pomoci, kako se ne bi rasplinjavala sredstva koja uplacuju posetioci sajta.

Dizajn - odmah. Ovako ne ostavlja utisak o nekom humanitarnom sajtu.

marinowski
27. 04. 2006., 09:54
Lepa ideja!

Par puta sam video apel za pomoc, sa brojem ziro racuna na koji treba ici uplata. Gde? na lokalnim televizijama, gde je apel trajao prekratko da uopste procitas, a kamoli prepises taj broj, ili usput, na papiru, zakacenom na drvetu. Mislim da je to prekomplikovano. Verujem da ljudi zele da pomognu, ali uplata mora biti jednostavnija.

SMS je OK, ja obicno posaljem SMS kada vidim apel za pomoc. Jedino mislim da telekom uzima proviziju za to.

Slazem se za dizajn.

Dejan Bizinger
27. 04. 2006., 11:32
Drago mi je sto vec vidim zanimljive komentare. Slazem se za dizajn, to ce vremenom da se promeni. Da sam cekao i na dizajn, jos bi se ovo oduzilo. Inace, svi mogu da se ukljuce pa posto ovde ima i sjajnih dizajnera ako neko ima vremena za doprinos po pitanju dizajna dobrodosao je, kao i svi drugi. Ovo je iskljucivo neprofitna aktivnost, aktivnost koja se radi posle posla od 9-5 koliko vreme dozvoljava. Na Zapadu ovako nesto je sasvim normalno dok se kod nas ljudi retko odlucuju da rade nesto besplatno pa makar to bile i filantropske aktivnosti.

Verujte da sam ovakav sajt jos hteo da napravim jos pre situacije u Jasa Tomicu, a nikako da se krene sa tim. Ja sam po prirodi pragmatik pa mi je bolje da nesto krene sto nije state of the art a da ima svrhu nego da cekam da sve bude cakum pakum.

Slazem se sa doniranjem sredstava, ali sam u pocetku zamislio da Humanost.org bude iskljucivo servis. Znaci, da se objavljuju informacije o apelima za pomoc pa ljudi direktno njima da uplacuju pomoc. Ovo najvise iz razloga da mi neko ne bi prokomentarisao kako ce "tu neko da uzme pare". Meni je bitno da se ljudima pomogne, a da li ce novac uplacivati na nas racun ili na njihov to mi je manje bitno.

Videcu kasnije sa Telekomom ili nekom drugom firmom za neku saradnju po pitanju SMS uplata. Mozda bi i u Bluesman mogao tu da se ukljuci s obzirom da ima SMS uplate :).

bluesman
27. 04. 2006., 12:55
Možemo odmah da realizujemo SMS, to je najmanji problem. Iskreno, ja sam ukinuo kod mene 063 jer je Mobtel drao sa svojom provizijom (60-65%) ali na telekomu je stvar mnogo drugačija i siguran sam da možeš da dobiješ 85% od SMS-a. Evo moj doprinos projektu može da bude SMS funkcionalnost, samo definiši tarifu ja se odričem 5%.

Dejan Bizinger
27. 04. 2006., 13:32
Sjajno od tebe! Znam, pricao si mi o 063. Mozemo nuditi samo preko Telekoma. Neka bude tarifa za poslat SMS 50 dinara. Znaci, onda kada Telekom uzme svoje to ispadne negde oko 45 dinara? Ti imas dosta iskustva sa SMS uplatama. Da li ti i drugi mislite da je to OK tarifa? Koliko mora da se ceka da se podignu pare kako bi se uplatili za akcije?

Da li moze nekako da se postavi prakticno real time statistika uplata, da sve bude transparentno? Trenutno je na sajtu samo akcija Pomozite Bojani! ali cu uskoro staviti jos druge apele za pomoc posto cu napraviti partnerstvo sa mojim drugarima na B92.

Krenuo sam sa PR aktivnostima. Trebace dosta vremena da se izdvoji za ovo. Ali vredi, kada je rec o humanosti! Rekao sam kolegi da napravi neke efektne Flash banere. Ako neko ima volju, mogao bi da napravi neki Flash baner u 468x60, 120x60, 246x120 i 160x300 kako god on/ona zeli. Samo da ima Humanost.org im, URL, slogan Proveri svoju humanost! a za kreativne detalje kao sto su slike ljudi, dizajn banera odlucite sami.

Svi koji budu dali bilo kakav doprinos projektu ce biti napisani na sajtu.

bluesman
27. 04. 2006., 14:07
50 dinara je po meni malo, ja bih isao bar na 100. Sat parkiranja kosta oko 60 dinara, to je smesna kinta.

Sto se tice live statistike, ja mogu da ti napravim script koji ce ti slati negde koliko je SMS-ova poslato do sada (ukupno ili za neki period koji navedes) a sto se isplate tice, telekom isplacuje oko 25-og u mesecu za prethodni mesec. Znaci sve sto bi bilo poslato u maju, dobio bi na racun negde oko 25. juna.

SMS kosta tarifa+PDV, ako je tarifa 100 dinara, korisnika SMS kosta 118 dinara, a PDV uplacuje drzavi Telekom tako da ono sto ostane, ostaje cisto i oporezovano. To sve moras da navedes na sajtu da bi bilo "transparentno" i moras da navedes da to vazi samo za 064 i 065 mreze.

Definisi i povratnu poruku, pa mozes da saljes zahvalnicu nazad na SMS onoga ko je poslao.

Ja cak mogu i tebi da prosledim svaki SMS koji dodje pa da ti sam imas svoju statistiku. Moze da se desi da nekome SMS nije naplacen (nema kredita, iskljucio telefon, nedostupan...) pa mozes recimo da dobije neki HTTP request za svaki SMS koji je poslat i naplacen. Znaci nije isto broj "poslatih SMS-ova" i broj "naplacenih SMS-ova".

Dejan Bizinger
27. 04. 2006., 18:49
OK, malo da se sve ovo uhoda pa cemo da vidimo da stavimo SMS uplate.

Inace, ja sam prvobitno hteo isto 100 dinara za SMS uplate, tj. barem, 1 Euro ali mislio sam da je mozda nekom to puno. U pravu si za parking.

Meni je manje bitno samo za mene statistike. Meni je vise bitno zbog drugih, da ide info u nekom realnom vremenu na sajtu "Za ovu akciju poslato do sada toliko i toliko SMS-ova" a posle napisem da smo tolliko i toliko para do sada uplatili na racun te akcije.

Imam jos neke planove za sve ovo.

oliver78
27. 04. 2006., 19:25
Kako funkcionise uplata iz inostranstva. Sigurno bi mnogi iz inostranstva pomogli. Ja planiram slicno za lokalni sajt, jer se javlja veliki broj gastarbajtera koji zele da pomognu ljudima iz sela. Pitanje kako?

Za pocetak sam otvorio devizni racun, pa bi uplata isla na moj racun, a ja prosledjujem. Da li postoji bolje resenje?

Mozda bi mogla da se pokrene nova tema?

Dejan Bizinger
27. 04. 2006., 21:10
Otvorio sam novu temu za SMS naplatu (http://www.devprotalk.com/t947-sms-naplata.html).

Koji su vasi predlozi za dizajn sajta Humanost.org sem sto cu da stavim nekoliko fotki dece i ljudi? Da li imate nekih zamerki po pitanju organizacije sadrzaja i navigacije?

Dejan Bizinger
27. 04. 2006., 22:28
Promenio sam template na sajtu. Stavio sam template inspirisan dizajnom cuvenog dizajnerskog sajta alistapart.com Sad samo jos da prevedem neke stavke i stavim graficke elemente.

Izuzetno mi je drago sto je dogovorena saradnja sa najposecenijem domacem sajtu B92 (http://www.b92.net) koji ce medijski da podrzi projekat.

Nadam se da ce do kraja nedelje biti spremni baneri.

oliver78
27. 04. 2006., 23:02
Nekako mi ovaj slogan "Testiraj svoju humanost" ne zvuči humano.

Kao da vam neko bacio rukavicu u lice, a lično ne reagujem na provokacije. Štaviše kod mene izazivaju kontraefekat.

Neznam kako se ostalima čini.

dejadj
28. 04. 2006., 00:25
Dajem predlog da se napravi razmena linkova sa sličnim sajtovima kao pto je Jaša Tomić ili sajt koji sam uz pomoc i donaciju host011 (http://www.host011.com), a na molbu ljudi iz opštine Trstenik postavio za selo Bogdanje (http://www.bogdanje.com) u kome je zbog klizišta srušeno preko 100 kuća.

Još jedan predlog.
Bilo bi lepo da se ima povratna informacija o utrošenim sredstvima kao i rang lista pomoći koju bi neko stručno telo ili grupa ljudi (na primer doktori) formirali za potrebe sajta a na osnovu prijava za pomoć.

bluesman
28. 04. 2006., 03:08
Što više gledam ove postove, sve više mislim da sam mnogo human čovek :)

BTW, ja sam bar 500 eur do sada dao za razne akcije, ono "pošaljite SMS za pomoć XXX" ili "uplata na račun...". Kada vidim onu dečicu jadnu, ne mogu da ne pomognem. A kada vidim srušene ili poplavljene kuće, gledam kao zombiran, dođe mi da zaplačem, valjda zato što sam krvavo zaradio svoj "krov nad glavom" i mogu samo da nagađam šta znači izgubiti ga.

E sada kada sam se nahvalio, idem da se stidim :)

Dejan Bizinger
28. 04. 2006., 10:27
Promenio sam slogan u "Daj svoj doprinos!"

Bice organizovana razmena linkova i promocija preko banera kada baneri budu spremni.

Naravno da ce ona sredstva koja dodju preko SMS naplate biti napisane na sajtu kako su utrosene. Takodje, ako jednom budemo i mi primali uplate pa onda prosledjivali, onda cemo poslati rang listu donatora.

Dao sam neke donacije putem zvanja broja ili slanja SMS poruka. Nekad prosjacima, pre svega deci dam koji dinar iako znam da u najvecem broju slucaja to nece ici njima. Ali bolje i to nego da dobiju mozda batine sto nisu skupili dovoljno. Juce sedim sa drugarima u kaficu i pridje jedna klinka ciganka. Trazi pare. Imao sam sitno i dam joj 10 dinara. Mislio sam da ce nesto da prokomentarise tipa "Samo toliko" ili slicno a plus su nesto drugari zezali. Ona je bila sasvim kulturna i rekla: "Pa sta, on je barem nesto dao". Doslo mi je da joj samo zbog toga dam jos 50 dinara. I dao bih joj da znam da ce ici njoj.

igors
28. 04. 2006., 10:27
Zasto svaki novi sajt mora da bude u formi blog-a? To pocinje uzasno da me nervira - moram da skrolujem 16 ekrana teksta da bih dosao do prvog posta da vidim o cemu se u stvari radi na sajtu. Ideja je ok, ali je izvedba ocajna, IMHO naravno.

Dejan Bizinger
28. 04. 2006., 10:32
U bilo kojoj izvedbi da radis sajt i stavis sve tekstove ces morati da skrolujes. Volim blog, pa sam zato stavio blog, a i interakcija sa korisnicima i drugim blogerima je najbolja ako koristis blog.

Inace, bice promena na dizajnu, ali ne vidim razloga za toliku kritiku za izvedbu. Stavio sam alistapart.com template, oni znaju sta je dobar dizajn i organizacija sadrzaja. Naravno, prilagodicu template. Ima kategorija sa svim opcijama Above the fold gde vrlo lako mozes da nadjes sta te zanima.

igors
28. 04. 2006., 11:01
U bilo kojoj izvedbi da radis sajt i stavis sve tekstove ces morati da skrolujes. Volim blog, pa sam zato stavio blog, a i interakcija sa korisnicima i drugim blogerima je najbolja ako koristis blog.


OK, mozda sam preterao, samo mislim da je ta cela prica sa blogovima overhype-ovana i da se preteruje sa koriscenjem blogolikih sajtova. Mislim da niko drugi do Guy Kawasakija nije to bolje sazeo:


Blogger. n. Someone with nothing to say writing for someone with nothing to do.

Dejan Bizinger
28. 04. 2006., 11:15
OK, mozda sam preterao, samo mislim da je ta cela prica sa blogovima overhype-ovana i da se preteruje sa koriscenjem blogolikih sajtova.

Nema veze. I ja se slazem da je prica oko blogging overhypeovana, ali ja koristim blog samo zbog platforme.

Mislim da niko drugi do Guy Kawasakija nije to bolje sazeo:

Blogger. n. Someone with nothing to say writing for someone with nothing to do.

:) Guy Kawasaki voli da se pravi pametan ali cesto ima dobre tekstove. Ovo se verovatno odnosi na 90% blogera.

borstale
28. 04. 2006., 11:23
Mislim da niko drugi do Guy Kawasakija nije to bolje sazeo:

Blogger. n. Someone with nothing to say writing for someone with nothing to do.
Reče Kawasaki na svom blogu :1074:
P.S. Ne mora toliko da se skroluje, može da se smanji broj postova po stranici

Goran Aničić
28. 04. 2006., 15:42
Sličan projekat je već egzistirao na ovom našem delu Weba - http://www.human-net.org (na žalost sada je ugašen), još pre 6,7 godina (http://www.pretraga.co.yu/prikazi/strana.php?s=human_net), a u njegovom stvaranju aktivno je učestvovao i Steva Majstorović (majstors).

Dejan Bizinger
29. 04. 2006., 19:18
Postavio sam prve banere na sajt, pa ko zeli moze da pruzi svoj doprinos tako sto ce neki od njih postaviti na svoj sajt. Trenutno su na sajtu samo staticni .jpg baneri a uskoro cu postaviti i Flash banere.

borstale
29. 04. 2006., 19:36
Mislim, ništa strašno, ali nisu ti optimalizovani baneri.

Dejan Bizinger
29. 04. 2006., 20:04
Ove velicine fajlova sam dobio nakon optimizacije u ImageReady. Kliknuo na Optimized tab. Na koji nacin mogu jos da ih optimizujem?

borstale
29. 04. 2006., 20:21
Pa ja kad sam ovaj najmanji provukao kroz PhotoShop (save for web) sa 11,27 je pao na 2,88, a kvaltet ne bih rekao da je slabiji. (A čak i kad se quality stavi na max, opet ispadne 8.nešto)

jasmanac
29. 04. 2006., 21:28
Baneri su mogli biti kreirani sa malo vise kreativnijih ideja.

Dejan Bizinger
30. 04. 2006., 10:35
OK, bice bolji baneri kada budu u Flash formatu. Ovo sam namerno hteo da napravim da ne budu animirani. Videcu da ih jos optimizujem sto je Borstale napisao.

MorenoArdohain
30. 04. 2006., 11:21
Nema veze sto su staticni, nema veze sto nije flash, moglo je mnogo bolje, narocito je ruzan onaj sa shadow..
(zasto imam utisak da svako misli da moze biti dizajner?)

Dejan Bizinger
30. 04. 2006., 12:00
Standardna prica vecine u Srbiji. Vole da kritikuju a malo ko da zasuce rukave da pomogne. Svi se prave pametni, treba tako, ne treba onako, svi su selektori.

Trenutno, najveci deo oko posla obavljam sam, a pritom jos radim od 9-5, a treba i da ucim ispite. Ovo ne radim zbog bilo kakve finansijske satisfakcije nego zbog toga sto me cini srecnim da pomognem koliko mogu onima kojima je pomoc neophodna.

Covece, neki od vas kritikuju banere, kritikujete dizajn na sajtu, kritikujete organizaciju na sajtu, kao da je to svrha sajta. Slobodan sam da kazem da ni sajt ni baneri nisu toliko losi, ali moze i mnogo bolje i bice. Uskoro ce biti postavljeni Flash baneri. Ja nisam ni rekao da sam dizajner, time se ne bavim, ali moram kada nema ko drugi da napravi banere. Kolega ce napraviti Flash banere kada malo izadje iz guzve.

Jedino je borstale koji je dao opravdanu kritikuju za optimizaciju (iako sam vec bio uradio optimizaciju) predlozio da optimizuje jos vise banere i da mi posalje. To je i uradio. Takodje, i Bluesman se ponudio da da svoj doprinos za SMS naplatu sto cemo i da uradimo vrlo brzo.

Neki ljudi ce pre na sajt staviti Google uradio ovo ili uradio ono nego da napisu nesto o ovom projektu. Naravno, da ne govorim za one koji stavljaju iskljucivo ono za sta imaju finansijske koristi sto od ovog projekta ne mogu da ocekuju.

Dajte ljudi, radite nesto korisno i konstruktivno u zivotu a nemojte samo da kritikujete pogotovo ne nesto sto ima humanitarnu svrhu.

To vam je isto kao odete u prostorije neke humanitarne organizacije koja je uspesna, pomaze ljudima i imate da izjavite kako im poslovni prostor nije lep, kako nisu u centru, kako niste dobili posluzenje...Razdvojte sumu od drveca.

ivanhoe
30. 04. 2006., 14:37
hm, ja sam shvatio ovo kao preporuke sta promeniti, a ne kao "jao al si glup" komentare, tako da mislim da nema razloga za ljutnjom... meni se licno svidja sto je jednostavno..

Sto ne objavis mali konkurs za pomoc ovde ili na Dizajn Zoni, sigurno ima ljudi koji imaju dovoljno vremena, ili im fali radova u portfoliu, pa bi ti besplatno pomogli..

Ja sebe ne smatram nekim revolucionarnim dizajnerom, pa se zato ni ne nudim, ali ako ti treba neka programerska pomoc oko wordpress-a, tipa izrade pluginova i kastomizacije recimo, slobodno me kontaktiraj, rado cu da pomognem koliko god mogu...

Srpko
30. 04. 2006., 14:39
Dejane mogu samo da ti dam savet da se ne uzbudjujes oko kritika jer su tek pocele. Svako ko pocne da radi humnitarni projekat, freeware aplikaciju i tome slicno sto ne donosi novac mora da zna da na svakih 100 kritika dolazi jedan pohvala. Isto na nasim prostorima budi spreman da ces biti "ispljuvan" i ogovoran da trpas pare u svoj dzep.

Sto se tice sajta on izgleda sasvim solidno i dizajn za ovak sajt nije presudan nego ideja iza njega. Preprucio bih ti da uspostavis kontakt sa "Humantarnim mostom" iz najcitanijm dnevnih novina u dijaspori "Vesti" http://www.frvesti.com (gospodja Slavica Sarajlija).Pokusaj da objavljujes njihove akcije humanosti posto oni vec imaju dugogodisnje iskustvo u tome.

Sve najbolje u daljem radu,
Predrag Vujic

Dejan Bizinger
30. 04. 2006., 15:57
Slazem se sa ivanhoe i Srpko. Poslusacu vase savete.

Ne ljutim se ja na kritike, cak obicno u zivotu vise volim kritike ali kad su odgovarajuce. To "odgovarajuce" ne znam kako da definisem. Mnogi koji su videli sajt rekli su da im se svidja kako je koncipiran i da im se svidja dizajn, sto je jednostavno za citanje, opustajuce. Naravno, da ce biti doradjeno za potrebe projekta. Banere nisam pravio da osvoje nagradu za najbolji baner nego da posetiocu da jasnu poruku o kakvom je sajtu rec. Ne znam sta treba da bude kreativniji. Onda neko napise kako "svako misli da moze da bude dizajner".

Naslovna stranica Googlea je kao da je uradio neki klinac, pa i pored toga retko ko daje zamerke Googleu na dizajn, zato sto dobro radi ono sto treba da radi a to je sto omogucuje da se informacije lako i brzo nadju. Da li to znaci da u Googleu nemaju dizajnera? Ne. To znaci da njima ovakav dizajn odgovara, takva im je filozofija a mnogi ih bas zbog toga vole.

chole
30. 04. 2006., 16:15
Cestitka na pokretanju ovog sajta. Ja sam preuzeo baner i postavio ga na sajt Vise tehnicke skole u Subotici. (http://www.vts.su.ac.yu).

Nadam se da ce i drugi uraditi barem toliko a ne i vise.

p.s. Ocekujem zahvalnicu na tvojoj listi :)

Dejan Bizinger
30. 04. 2006., 16:33
Hvala, Chole! Postavio sam te na Zahvalnici.

Aca
01. 05. 2006., 00:10
Još ne mogu da se sumiraju rezultati internet kampanje vezane za mesto Jaša Tomić, jer verovali ili ne pomoć još pristiže.
Sajt na adresi www.jasatomic.org.yu je proizvod mnogih humanih ljudi, pa saznanje da je ogromna pomoć pristigla je njihova zasluga i nagrada. Mnogi od Vas su u tome učestvovali postavljenjem banera, a pojedini kao Miloje Sekulić, Goran Aničić, Dragan Varagić... i dan danas pomažu. To je samo jedan od razloga što želim bezrezervno da učestvujem u tvojoj akciji, a svakako mi se nameće i moralna obaveza da koliko je to u mojoj moći pomoć uzvratim.
Naravno da sam prvo postavio baner, a ukoliko smatraš da mogu još nešto da učinim stojim ti na raspolaganju. Pošto sam nezaposlen sigurno je da imam više slobodnog vremena od tebe.
Ujedno koristim priliku da pozdravim sve članove foruma.

nixa
01. 05. 2006., 01:12
Dobrodošao ... i drago mi je da će se na ovom forumu roditi nešto tako lepo ...

MorenoArdohain
02. 05. 2006., 11:03
Pa istina je, svako misli da moze da bude dizajner :)
Poenta je da ti baneri odskacu od dizajna celog sajta, razlika izmedju WP teme i banera je ogromna.

Naravno, to ne umanjuje znacaj sajta, komentar za baner shvati kao dobronamernu kritiku, nista vise.

borstale
02. 05. 2006., 12:24
Moreno je u pravu, ali na kraju krajeva, ti baneri i neće biti na sajtu humanost.org (osim u delu odakle će se preuzimati, a to ne mora da bude na home page), već na drugim sajtovima. Meni se čini važnije da budu takvi da mogu da se uklope u što veći broj različitih dizajna.

Dejan Bizinger
03. 05. 2006., 10:36
Nema veze za banere, ne ljutim se. Inace, kada sam pravio te banere nisam se fokusirao na postojeci dizajn sajta posto ce ionako biti na drugim sajtovima.

Aco, drago mi je sto te vidim na forumu. Hvala za baner, postavio sam te na sajt, a poslacu ti i email. Posto kazes da imas viska slobodnog vremena, mogao bih da ti dam nalog sa blogerskim privilegijama pa da sam mozes da stavis apele na koje naidjes ili dobijes. To mogu da dam i drugim koji su voljni da se ukljuce u projekat.

bojan_bozovic
03. 05. 2006., 14:05
@D.Bizinger

Pa odgovor na tvoje pitanje je potvrdan, zanimljiv sajt koji obradjuje temu koja nije bila pokrivena domacim internetom.

Aca
03. 05. 2006., 19:52
Aco, drago mi je sto te vidim na forumu. Hvala za baner, postavio sam te na sajt, a poslacu ti i email. Posto kazes da imas viska slobodnog vremena, mogao bih da ti dam nalog sa blogerskim privilegijama pa da sam mozes da stavis apele na koje naidjes ili dobijes. To mogu da dam i drugim koji su voljni da se ukljuce u projekat.

Dejane, izuzetna mi je čast što mi pružaš mogućnost da budem deo tvog tima. Siguran sam da ću mojom aktivnošću i rezultatima opravdati tvoje poverenje.
Hvala

Miloje Sekulic
05. 05. 2006., 08:42
Dejane, izuzetna mi je čast što mi pružaš mogućnost da budem deo tvog tima. Siguran sam da ću mojom aktivnošću i rezultatima opravdati tvoje poverenje.
Hvala

Ceo projekat Humanost moze da "padne" na fake pozivima za pomoc.
Secam se kad je pocelo u Jasi video sam gomilu horor fotki na sajtu i broj racuna za uplatu pomoci. "Cekajte malo rodjaci, nije valjda da ste napravili varijantu da se ogrebete na nesreci tog naroda tamo", prvo sam pomislio secajuci se nedavne otimacine para akonto cunamija u Aziji i laznih sajtova za prikupljanje pomoci. Na sajtu je bilo par brojeva telefona, pored ostalog i mobilni. Okrenuo sam ga i javio se Aca. Pozadi su brojale gradjevinske masine, culo se kako dobuje kisa i ljudi se dovikuju, ... lik je zvucao kao neko kome zaista reka plavi kucu. Posle toga sam promenio misljenje i pomislio "Hajde da uradimo sta se moze"

Zato je bitnio pitanje za Dejana (mnogo bitnije od optimizacije banera i dizajna sajta) kako ce proveravati iskazane potrebe za pomoc i kako ce kontrolisati tokove novca? :1053:

Miloje

Dejan Bizinger
05. 05. 2006., 10:20
Ceo projekat Humanost moze da "padne" na fake pozivima za pomoc.

Zato je bitnio pitanje za Dejana (mnogo bitnije od optimizacije banera i dizajna sajta) kako ce proveravati iskazane potrebe za pomoc i kako ce kontrolisati tokove novca? :1053:

Miloje

Slazem se, zato i necu da ja primam uplate nego sam stavio ziro racune onih koji traze pomoc. Uplate cu primati sam preko SMS uplate, videcu da li moze da se uradi nesto u smislu da svaki apel ima svoj kod za SMS uplatu i da se postavi neki real time info o uplatama za tu akciju, nesto kao Paypal sto ima. Posle kada se skupi odredjena svota i uplatim, postavim skeniranu uplatnicu na sajt.

Za proveru apela, trazicu medicinsku dokumentaciju sem kod onih slucajeva kojima su vec objavljeni apeli u nekim poznatim medijima posto pretpostavljam da su oni to vec proverili. Znam da medicinska dokumentacija isto moze i cesto se lazira zato cu mozda i da nazovem institucije gde se lece.

Ako neko ima neki drugi predlog, neka iznese.

Miloje Sekulic
05. 05. 2006., 17:51
Ako neko ima neki drugi predlog, neka iznese.

Ima smisla

Miloje

Dejan Bizinger
08. 06. 2006., 14:20
Reseller Zoom (http://www.resellerzoom.com), hosting kompanija koja hostuje humanost.org (http://www.humanost.org) je zbog svojih tehnickih problema izbrisala bazu za sajt. Sto je najveci fazon, kada sam poceo da ih koristim pitao sam ih da li prave dnevni backup na sta su rekli da prave. Sad kaze da im je i backup prazan. Izvinjavaju se i pitaju da li ja imam backup. Nemam, zato sto su rekli da oni backupuju. Savetuju mi da instaliram ponovo Wordpress.

Ja sam im rekao da cu im napraviti takvu anti-reklamu da ce da vide sta znaci znacenje te reci. Sto je najveci fazon, vidim i da na mom blogu (http://www.emarketingblog.com) nedostaje svi tekstovi za maj.

Rekao sam im da cu ih tuziti i da cu traziti odstetu. Sta vi savetujete?

oliver
08. 06. 2006., 14:46
dejane, ja malo pretjerah pa dovrsih instalaciju wordpress-a :) imas pm, poslao sam ti pass za admina :)

borstale
08. 06. 2006., 14:50
dejane, ja malo pretjerah pa dovrsih instalaciju wordpress-a :) i
Ha, ha, zamalo i meni to da se desi
http://img116.exs.cx/img116/1231/z7shysterical.gif

oliver
08. 06. 2006., 14:55
a, nisam procitao temu do kraja, i nije mi bilo jasno kako sam instalirao kad mi nije trazio parametre za bazu. kad sam stigao do kraja teme, onda mi se upalila lampica - config ostao, baza prazna :) jos sam sajt nazvao "pero"... pa sam ga preimenovao kasnije :)

mungos
08. 06. 2006., 15:04
Dejane, Da li su negdje na svom sajtu naveli da prave dnevni backup? U protivnom probaj i da nađeš mail gdje su ti rekli da prave.

Dejan Bizinger
08. 06. 2006., 16:07
Ne spore oni ni sad da nude dnevni backup ali neki njihov covek zeznuo stvar, pa im je i backup prazan.

Goran Aničić
08. 06. 2006., 22:26
Backup je stvar vlasnika sajta, retko kada hosting servisi garantuju backup. Evo i objašnjenja na samom sajtu tvog provajdera (http://www.resellerzoom.com/backups.shtml):
Backups

We do nightly backups and weekly offsite backups on Sunday however we make no guarantee that we'll have a backup for your account.

Dejan Bizinger
09. 06. 2006., 13:24
I oni su mi to rekli sada ali kada sam se prijavljivao nisu to rekli nego su rekli da redovno prave dnevni backup i da uvek mogu da postave prethodnu verziju. Ne znam koliko bi vas citalo TOS ako vam neko iz tehnicke podrske napise da prave dnevni backup, kao sto ne znam koliko vas kada treba da cita neke agreemente iste i cita nego samo cekira I approve.

mungos
09. 06. 2006., 15:14
Vrlo nezgodna situacija. U suštini oni su se ogradili klauzolom da nisu ništa krivi ukoliko se dogodi ovo što se desilo Dejanu.

Da li su ti Dejane odmah nakon havarije ponudili besplatno neku specijalnu uslugu (koja je par puta skuplja u odnosu na troškove paketa hostinga koje si plaćao kod njih na mjesečnom nivou) u cilju komenzacije i izvinjenja firme prema tebi kao korisniku zbog toga što je njihov radnik zeznuo stvar?

Ukoliko nisu pokušali na takav način ljudski da se izvine i pokušaju da spase stvar, mislim da ima elemenata za dizanje negativnog PR-a.

Dejan Bizinger
09. 06. 2006., 16:06
Ponudili su mi 3 meseca besplatnog hostinga sto je smesno.

mungos
09. 06. 2006., 18:46
Krajnje smješno sa njihove strane. Zaslužuju pljuvanje.

bluesman
09. 06. 2006., 20:41
Objektivno, praksa svih provajdera je da ti nude backup ali ništa ne garantuju. Jednostavno tako je svuda u svetu, oni mogu da ti pomognu, ali generalno čuvanje i održavanje je tvoja odgovornost. Znam da zvuči "radikalno" ali jednostavno tako je. Problem je i sa prostorom. Pošto se backupuju svi domeni i obično se čuva poslednjih 5 dana, to znači da ako svi klijetni zauzimaju oko 50 GB prostora, samo backup pojede oko 250 GB.

boccio
11. 06. 2006., 12:42
Ne bih rekao da je problem u prostoru, cak ni da su u pitanju terabajti a ne gigabajti. Bar sa stanovista jednog (iole) veceg provajdera. Pre mislim da je stvar samo u "limited liability", nece ljudi da im stalno visi mac iznad glave...

Ovo me nateralo da i ja malkice pogledam sta moj hosting provajder (LunarPages) kaze po tom pitanju (https://desk.lunarpages.com/faq.php?do=article&articleid=84):

Lunarpages backs up all data to tape daily. Backups are utilized to restore data in the event of a system problem. In case of a hardware problem, we will be able to restore the most recent data possible in a very timely manner.

These backups are not utilized to restore data due to user error, however. We can provide a backup in such cases. A restoration can be done at the rate of $75 per hr with a 1 hour minimum.

Bas kao sto kaze Bluesman... Izgleda da niko ne zeli odgovornost tog tipa, bar ne za dzabe :)

Dejan Bizinger
13. 06. 2006., 10:21
Uspešno sam vratio obrisane tekstove iz baze pomoću Google Cache-a. Projekat se nastavlja, tek sad kreću promotivne aktivnosti. Danas ili sutra ću postaviti i obične i Flash banere.

Promeniću izgled sajta ali je najbitnije da su tekstovi vraćeni.

Dejan Bizinger
13. 06. 2006., 20:37
Postavio sam Flash banere za download. Postoje baneri u cak 5 velicina tako da sam siguran da svi oni koji zele da postave neki od banera na svoj sajt da ce naci baner koji ce biti najadekvatniji. Baneri su vrhunski, uradio ih je Branko Karapandza, glavni webmaster B92 sajta.

Nekoliko clanova sa foruma je vec postavilo banere, voleo bih da se vise ljudi ukljuci u ceo projekat. Hvala unapred.

MorenoArdohain
13. 06. 2006., 20:43
Mogao si da olaksas posao svima i napravis posebnu stranu gde se mogu videti ti flash baneri

Dejan Bizinger
13. 06. 2006., 21:05
Stavio sam u zip koji je manji od 60 KB da bi bio nesto kao media kit koji sadrzi samo banere. Mislim da Wordpress ne moze da prikazuje flash neko treba neki modul ili tako nesto ali nisam siguran.

Idem da gledam Brazilce :).

MorenoArdohain
13. 06. 2006., 22:43
Moze, ubaci direkt html kod (<embed..>) u post ili page
Btw, neke linije u postovima su "prelomljene" na sredini, verovatno zbog copy/paste sa sve breaks

oliver
13. 06. 2006., 23:20
Nekoliko clanova sa foruma je vec postavilo banere, voleo bih da se vise ljudi ukljuci u ceo projekat. Hvala unapred.

cim dignem lopare.net na blues-ovom serveru (a to nikako da se desi :1027: ), okacicu baner (100+k pageviews/month, nije nesto, al' bice bolje :))

Dejan Bizinger
01. 11. 2006., 15:28
Imam zaista odlicne vesti sto se tice sajta Humanost.org (http://www.humanost.org)! Zahvajujuci Goranu Pilipovicu Bluesmanu od danas je omogucena SMS uplata za sve one koji zele da daju svoj doprinos. SMS uplate vaze za korisnike sa brojevima telefona koji pocinju sa 064 i 065. Informacija o ovome ce danas biti postavljena na sajt Humanost.org

Hteo bi da naglasim veliku Bluesmanovu humanost sto se odrekao svoje provizije za ovu uslugu.

Planiram da informacija o uplatama bude javna kako me neko ne bi optuzio za neke stvari.

Procedura kako mozete pomoci.

Pošaljite SMS na broj 6233:

ECA humanost
(cena SMS-a je 50 dinara + PDV)
ECB humanost
(cena SMS-a je 100 dinara + PDV)
ECC humanost
(cena SMS-a je 150 dinara + PDV)
ECD humanost
(cena SMS-a je 200 dinara + PDV)
ECE humanost
(cena SMS-a je 300 dinara + PDV)

Ne znam koliko ce se novca skupiti na ovaj nacin, ali ovo je najbrzi i najlaksi nacin koji mogu da omogucim onima koji zele da pomognu da pomognu. Nadam se da cu se dogovoriti da se i drugi najposeceniji domaci sajtovi ukljuce u medijsku podrsku Humanost,org sajta.

sirNemanjapro
01. 11. 2006., 17:33
CaKucica kada bude aktivna ce svako podrzati ovo, kao i par drugih projekata.

borstale
01. 11. 2006., 18:28
Možaš ti da pošalješ sms i pre nego što aktiviraš sajt :)

glaspodrinja.com
01. 11. 2006., 20:06
:1036:

Dejan Bizinger
06. 11. 2006., 23:49
Ovde (http://humanost.org/blog/?cat=8) mozete videti sve koje su na bilo koji nacin pomogli Humanost.org (http://www.humanost.org) projekat do sada. I ovim putem im se zahvaljujem. Unapred se izvinjavam ako sam nekog izostavio. Mislim da ima dosta sa foruma koji imaju svoje sajtove, blogove, casopise koji bi isto mogli da daju svoj doprinos.

Kao sto znate, od nedavno je omoguceno da se da doprinos i putem SMS-a. Trenutno, je vrlo sramotan odziv sa 4 (slovima: cetiri) poslatih SMS-a! Od toga se samo dva racunaju posto ta dva ne znam ko su. Da li je odziv za projekat Humanost.org zapravo pokazatelj koliko je nase drustvo solidarno? Da li je bitnije objavljivati neproverene i netacne informacije iz tabloida nego pisati o ovakvim sajtovima? Pisacu uskoro tekst na tu temu. Pre su se pricale na forumu kako mnogi zaradju 700-800 evra plate i kako ne bi radili za manje a sada ispada da je i 50 dinara puno da se da. Cena parkinga i pica je veca.

Znaci, postoje nekoliko nacina kako neko moze da da doprinos projektu Humanost:

1) Postavljanjem banera na svoj sajt
2) Postavljanjem potpisa u svoje email poruke i na forumu
3) Preporuka sajta svojim prijateljima i kolegama
4) SMS uplata

Svako moze da pomogne barem u jednoj od ove cetiri stavke. Ako neko nece, treba da ga je sramota. Razumem da ovde ima nekoliko osoba koji izgleda imaju problem sa sujetom i sa onim sto ja radim. Ali daljte, smanjite sujetu, ovo nije komercijalni sajt, ovo je sajt u interesu drugih!

MorenoArdohain
07. 11. 2006., 00:13
Mislim da nije sujeta u pitanju vec drugi razlozi. Iskreno, za ocekivati je slab ucinak bez podrske velikih igraca.
Btw, zar nije B92 trebao da podrzi projekat?

dinke
07. 11. 2006., 00:24
Svako moze da pomogne barem u jednoj od ove cetiri stavke. Ako neko nece, treba da ga je sramota. Razumem da ovde ima nekoliko osoba koji izgleda imaju problem sa sujetom i sa onim sto ja radim. Ali daljte, smanjite sujetu, ovo nije komercijalni sajt, ovo je sajt u interesu drugih!
Ne mora covek da bude mnogo inteligentan da bi shvatio kome je ovo upuceno.

Dejane, kao prvo zamolio bih te da malo spustis loptu. Sajt humanost.org jeste plemenit, cela ideja je plemenita, ali svako ima pravo da ga podrzi ili ne podrzi, jednostavno to je sloboda necijeg izbora.

Dalje, ti si jedan od predstavnika medijske kuce b92. Molim te reci mi, kako to da je baner za humanost postavljen samo na tehnopolisu a ne na delu koji se bavi velikim bratom recimo? TV B92 na kraju svih svojih vesti pominju "sigurnu kucu" kao i brojeve telefona na koji korisnici Telenora mogu da posalju pomoc. Zasto TV B92 ni rec nije rekao o tvom projektu? Treba li i b92 da bude sramota zbog toga?

Dejan Bizinger
07. 11. 2006., 00:24
B92 i dalje podrzava projekat. Kad god i gde god ima slobodnih mesta moze da se stavi Humanost baner. Sad cu ponovo da stavim banere po sajtu. Letos je baner za Humanost bio mesec dana na prakticno najboljem mestu na sajtu, naslovna strana, ispod glavnih vesti, pozicija koja kosta 140 000 dinara. Sada je u fokusu Sigurna kuca jer je to B92 projekat ali ja to razumem ali i pored toga mogu i sada da stavim baner za Humanost gde hocu i gde ima mesta. Nisam hteo neko vreme da guram Humanost na mestima gde je baner Sigurne kuce kako bi i Sigurna kuca imala dobru promociju.

Sajt Velikog Brata nema veze sa B92.

Kontaktiracu ove nedelje i druge vece sajtove ako zele da daju podrsku projektu. Medjutim, moje misljenje je da onaj koji zeli da podrzi jedan ovakav projekat nema potrebe da ceka velike sajtove. Postoji 10-ak vecih sajtova u Srbiji a na hiljade i hiljade manjih. Kada bi mnogi od tih manjih sajtova napisao neki info o projektu u zbiru bi to bilo znacajno.

Meni podrska community-ja ne znaci zbog toga sto ce se info pojaviti na necijem blogu i sto cu time dobiti 40 klikova, nego zbog dobrog osecaja da znas da te ljudi podrzavaju. Bilo je i pre pokusaja za ovakav projekat pa nije uspeo, verovatno najvise zbog toga sto nije naisao na odgovarajuci odjek u javnosti i sto broj Internet korisnika nije bio dovoljan.

Planiram da krenem i sa offline promocijom.

MorenoArdohain
07. 11. 2006., 00:41
Ponekad mi se cini da su ovakvi projekti unapred osudjeni na propast.
Ajmo malo matematike, cifre koje se pominju u tim apelima za pomoc su reda nekoliko hiljada do nekoliko desetina cak i stotina hiljada eura.
Da li znas koliko je potrebno SMS poruka, uplata, ljudi, u zemlji koja jedva sastavlja kraj sa krajem, da bi se skupilo samo 1000 eura? Prst na celo.

dinke
07. 11. 2006., 00:49
ljudi, u zemlji koja jedva sastavlja kraj sa krajem,
Vecina tih ljudi ce pre dati 50din za kurir, skandal, i sl stivo nego za pomoc nekome.

MorenoArdohain
07. 11. 2006., 00:56
Mislim da bi ljudi dali pare za neke realnije ciljeve (tipa: 20.000 dinara za slusni aparat ili 50.000 za hranu i obucu u domu, nego 300.000 eura za operaciju).

nixa
07. 11. 2006., 01:12
^ to je malo okrutno .... ali realno, mora da generalno postoji viši cilj kao recimo
http://www.makepovertyhistory.org nadješ prvo sponzore za ove fore (http://www.makepovertyhistory.org/images/page/bg-whiteband.jpg) pa onda sve to propratiš medijski kako treba ( inače je pravi hit medju mladim ljudima da im neko donese ovu ili neku drugu narukvicu ) i imaš zaokruženu priču ....

jasmanac
07. 11. 2006., 01:14
Slazem se da je bolje imati ciljane akcije nego ovako. Na primer, kupiti nekom detetu slusni aparat ako sto Morene rece ili nesto slicno tome. Ovako je akcija bez ikakvog cilja. Ipak se drugacije pristupa kada vidis neki konkretan profil sa slikom i konkretnom ponudom. Ovako nema tu tezinu koju bi trebalo imati.

Dejan Bizinger
07. 11. 2006., 09:45
Slazem se sto kazete za ciljane akcije, upravo sam na to i hteo da se fokusiram u narednom periodu. Sto se tice apela za pomoc gde treba nekoliko desetina i stotina hiljada evra znam da SMS nece puno u tome pomoci. Ali pomoci ce ako je sajt posecen, neke firme vide te apele pa odluce da pomognu. Ako sajt nije posecen, manje ce ljudi i da vidi te apele.

Makepowerty je dobar projekat. To sa narukvicama, majicama je dobra stvar i voleo bih da to uskoro ukljucim u projekat.

oliver78
07. 11. 2006., 11:22
Mozda ne bi bilo lose da se fokusira na nekoliko akcija.

Kada se one zavrse, onda sledece, pa sledeca...

Ovako se nezna kome je hitniha pomoc.

Dragan Babić
07. 11. 2006., 12:02
Iskreno da vam kažem ja se nikada nisam osećao prijatno da tako doniram novac "bilo kome", tj. nekoj "organizaciji" - iako sam to radio u prošlosti, ali uvek imam osećaj kao da me je neko zajebao. :|

Iz tih razloga najradije po ulici delim stvari (klopa, šta god) likovima koji bleje i homlesi su (cigančići i ostali što nemaju gajbe), ali nikad keš - jer znam da će da ih potroši na nekoliko loših načina:
- mali cigančić će kupiti kanticu lepka da pirka jedan dan (plafon) ili
- matori cigus će mu ih oteti
- matori će da ga potroši na bocu najjeftinijeg alkohola koja će mu potrajati max jedan dan, ili na pljuge i slično.

Stoga se bolje osećam kada mu kupim ili dam sok, sendvič, bilo šta, nego da im dam pare koje će da spucaju na neka sranja. Ovako bar znam da je pojeo/popio nešto sveže.

Nemojte shvatiti ovu poruku u smislu da ja sada kao imam neke frke i da kontam da Dejan klepa reps od donacija, verujem da to 100% nije slučaj, nego sam samo hteo da ilustrujem kako sam nesiguran da dam pare i da nikada ne saznam šta se sa njima dogodilo. Da li se tim parama platila neka večera "organizatorima" ili su stvarno otišle na nešto potrebno ljudima kojima su namenjene.

Dejan Bizinger
07. 11. 2006., 12:18
Dragane, slazem se sa tobom oko stava sa doniranjem para nekoj organizaciji. Pravo da ti kazem, i ja delim tvoj stav. Dam novac u bankama u kutiji za Crveni krst ili nekoj drugoj velikoj organizaciji. Zbog mnogih stvari koje se rade po plastom "humanitarnih organizacija" mnogi ljudi i nemaju poverenja u te organizacije.

Bas iz tog razloga ja do nedavno nisam ni stavio mogucnost ovakve uplate na sajtu a i sada te pare se kod mene nece zadrzavati duze od 1 dan. Svaki put cu i staviti kopiju racuna gde su pare otisle.

Bice i ta mogucnost da se ljudi ukljuce u projekat kao sto ti kazes deljenjem necega. Za pocetak, planiram da to bude deljenje letaka na dobrovoljnoj osnovi.

bluesman
07. 11. 2006., 13:04
Ljudi su oprezni u vezi ovakvih stvari, i to sa pravom, ne poznaju posetioci sajta Dejana pa da kažu "on je ok momak, možemo da budemo sigurni da neće zloupotrebiti pare". Mislim da je jako dobra ideja da postoji neki brojač na sajtu, koliko ja para prikupljeno. Ili još bolje, što bi se uklapalo u ove druge ideje, napraviti neki ciljani brojač tipa "potrebno 10000, skupljeno 3782, potrebno još 6218" - nisu džabe ameri šampioni u tome :)

Opet, mislim da nije korektno da prozivaš nekoga u fazonu "ko da - hvala, ko ne da - sram ga bilo". To je stvar izbora, neki ljudi osećaju potrebu, drugi ne, to ima jako malo vez sa "hoće / neće". Eto vidim da neki vole da daju cigancicima koji prose na semaforima, ja im NIKADA ne dam! I to ih vrlo grubo oteram od prozora. Ali zato dajem onima koji peru stakla. I dajem invalidima. I dajem starima. Onima koji prose a fizički i mentalno su sposobni - nikada ne dajem.

chesare
07. 11. 2006., 13:16
Juce dodje zena na vrata, trazi kintu za nekog klinca iz kraja... ima hepatitis C (ako sam je dobro razumeo). Ne znam nju, niti mi je rekla njegovo ime. I ja dam pare. Verovatno sam budala, ali razmisljam, sta ako stvarno...

I posle mi pade na pamet... da sam imao neki flyer za humanost.org, da joj dam i da je uputim. Ako je "real thing", mogla bi bar da proba.

Pored toga, ako zazivi, humanost.org bi mogao da postane neka vrsta "reference" da li su takvi apeli za pomoc (makar i od ovakvi door-to-door) stvarni (za "donatore", tj. one kojima trenutno ne treba ova vrsta pomoci). Naravno, uz puno "filtriranja" i provera i neku vrstu upgrade-a.

mozda offtopic: Sinoc vidim jedan reality show na b92. Ljudi salju poruke 35din+PDV, samo da bi napisali "Ovaj baja je do jaja, a ona cupi je ljanka..." ili tako nesto.

Blood
07. 11. 2006., 13:27
Eto vidim da neki vole da daju cigancicima koji prose na semaforima, ja im NIKADA ne dam! I to ih vrlo grubo oteram od prozora. Ali zato dajem onima koji peru stakla.

Same thing with me, kad vidim cigancice kad udju u bas i pevaju, uvek izvadim neke pare da im dam, jer se trude da zarade(citaj rade), a kad ih vidim kako prose, a savrseno su sposobni da rade nesto, vise se iznerviram nego kad mi u 8 sati ujutru stigne sms tipa izadjite na glasanje ili vas JukeBox...

Dejan Bizinger
07. 11. 2006., 13:39
Mislim da je jako dobra ideja da postoji neki brojač na sajtu, koliko ja para prikupljeno. Ili još bolje, što bi se uklapalo u ove druge ideje, napraviti neki ciljani brojač tipa "potrebno 10000, skupljeno 3782, potrebno još 6218" - nisu džabe ameri šampioni u tome :)

To ce i biti, pricali smo o tome.

Opet, mislim da nije korektno da prozivaš nekoga u fazonu "ko da - hvala, ko ne da - sram ga bilo". To je stvar izbora, neki ljudi osećaju potrebu, drugi ne, to ima jako malo vez sa "hoće / neće". Eto vidim da neki vole da daju cigancicima koji prose na semaforima, ja im NIKADA ne dam! I to ih vrlo grubo oteram od prozora. Ali zato dajem onima koji peru stakla. I dajem invalidima. I dajem starima. Onima koji prose a fizički i mentalno su sposobni - nikada ne dajem.

Nisam rekao da treba da bude sramota nekoga ko ne plati nego ko ne smatra za shodno da da doprinos u jednoj od cetiri stavke.
Mislim da apsolutno svako sa foruma moze da nadje mogucnost za doprinos u jednoj od tih stavci. Na kraju krajeva, svako ima prijatelje/kolege kome mogu preporuciti sajt, jer je to puno sto trazim!? Jel to zahteva puno vremena? Logicno je da onaj ko ima sajt moze i da postavi neki info o projektu ali ne trazim samo kazem da je logicno, s obzirom da projekat ovakve vrste ne postoji u Srbiji.

Pedja
07. 11. 2006., 13:45
Podrzavam Bluesmanov stav i mislim da bi trebao da nam se svima izvinis zbog izrecenog.

Lepo je sto si ti tako huan iimas potrebu da svoju humanost pokazujes javno ali batali to da nekome drugom spocitavas da je nehuman i da terba da ga bude sramota. Nemas ti pojma ko kome i kako pomaze.

Dragan Babić
07. 11. 2006., 13:45
Budite sigurni da sve pare koje cigančići zarade idu njihovom ćaletu, tj. on im zada koliko moraju na dan da isprose, zarade, kako god nabave, ali postoji cifra sa kojom oni moraju da se vrate kući i koju moraju da predaju matorcima. Ono sve preko što naprave ide njima.

Surova stvar - ali to je realnost, znam to veoma pouzdano. Dakle ponavljam - nikad ne dajem keš, jer znam gde će da završi u 99% slučajeva.

nixa
07. 11. 2006., 14:00
^ to je samo vrh ledenog brega ... u sustini postoje i organizovane prosiocke grupe... mada je sve to druga tema

bluesman
07. 11. 2006., 14:00
mozda offtopic: Sinoc vidim jedan reality show na b92. Ljudi salju poruke 35din+PDV, samo da bi napisali "Ovaj baja je do jaja, a ona cupi je ljanka..." ili tako nesto.

Na žalost nije offtopic, ima jako puno veze sa ovim. Oni će rađe poslati 1 SMS za 4 sekunde "slave" pa čak i 10 SMS-ova ako se zakrve sa nekim, nego da učine nešto korisno sa tim parama. Ja imam situaciju gde ljudi šalju uvrede na support jer ih navodno derem i otimam pare za članarinu (70 dinara nedeljno) ali onda zato pošalju 120 SMS-ova da bi glasali za sebe kao muškarca meseca i tako potroše 120 x 20+PDV = 2832 dinara. Za te pare mogli su da plate skoro 14 meseci članarine, ali onda ne bi "visili" kao članovi meseca pa im se ne isplati.

Ja verujem da je Dejan hteo malo da isprovocira ljude onakvom izjavom, nije bilo neke zle namere pa ne mislim da je potrebno izvinjenje, ali mora ipak da pazi pre nego što napiše tako nešto.

nixa
07. 11. 2006., 14:30
Pazi kod takvih stvari je komunikologija neverovatno bitna ... Svi u sustini tezimo ka istom cilju, da ovaj svet bude bolje mesto....Ali mora da se igra i na kartu ljudskog mentaliteta ... on tim sms-om mora da shvati da je uradio dobro delo ..( to je dobro kod katolika ... good deed = mind relief ) i da se posle toga oseti dobro...

Sekundarna stvar su emocije .... ako sprzis po emocijama postoji velika sansa da urade sve sto im je u moci da pomognu ....

my 2c

MorenoArdohain
07. 11. 2006., 17:48
Tek sad procitah ostatak teme, izvinjavam se ako je moj post zvucao pregrubo, nije mi to bila namera.

zira
07. 11. 2006., 18:29
Dejane, ako nije tajna, koliko ljudi dnevno imas na Humanost.org? To je prilicno bitan parametar da bi se ocijenilo da li je 4 SMS-a nevjerovatno mali broj.

Druga stvar: Sam sajt nije dobro organizovan, blog forma nije za ovakav tip sajta. Ono sto tebi treba je korak 1-2-3 do uplate SMS-om ili na racun, znaci bukvalno da vodis posjetioce ka uplati. Naslovna strana treba da sadrzi najhitnije slucajeve (random se mogu mijenjati) sa slikama i veliku dugmad POMOZITE! na svkoj takvoj slici, gdje bi objasnili ukratko o kakvom problemu se radi i koliko je novca sakupljeno vec.
Znaci, da se od informativnog sajta kakav je sad prebacis u akcioni sajt, da ljudi koji tamo dodju budu vodjeni do te akcije.
Pojma nemam da li bi to pomoglo, cini mi se da bi, koliko - ne znam.

chesare
07. 11. 2006., 22:07
Sad ce ovo da zvuci glupo, ja nisam expert za to, ali... Mozda bi za pocetak, pogotovu pri ovako slabom odzivu, trebalo fokusirati pricu i akciju na neku mogucu i relativno lako ostvarivu pomoc (da ne licitiram... ali nesto sto mozda moze da se uradi i sa SMS porukama). Dakle, izbarati za pocetak nekoga kome nije potrebna velika donacija (novacana pomoc).

Mislim da bi eventualni pozitivni feedback jedne takve kompletno ostvarene akcije mogao da doprinese i ostalima, preko moguce medijske promocije jednog takvog dogadjaja.

Pri tome ne zelim ni na koji nacin da klasifikujem/arbitriram kome je pomoc "neophodnija".

Takodje, mozda u pocetku - a imajuci u vidu presek Srbija/internet - ne treba previse ocekivati od jednog sajta. Verovatno vise u sferi sirenja ideje i informacija, a manje u konkretnoj finan. pomoci. (Mozda parafraziram neki od ranijih postova, ali...)

Na žalost nije offtopic, ima jako puno veze sa ovim. Oni će rađe poslati 1 SMS za 4 sekunde "slave" pa čak i 10 SMS-ova ako se zakrve sa nekim, nego da učine nešto korisno sa tim parama.
Slazem se da nije offtopic, u principu. Zato sam i dodao to. Ali nisam hteo da prica (mozda) ode u pogresnom smeru. A i bio mi je prvi post na dpt, pa da ne ispada da flame-ujem ili kakoseveckaze.

MorenoArdohain
07. 11. 2006., 22:57
Kompanija "Delta Holding" poklonila je 20 hiljada evra za akciju izgradnje sigurne kuće, koju je pokrenuo B92.

Izvor: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2006&mm=11&dd=07&nav_category=12&nav_id=219024

Da li treba da objasnjavam?

bluesman
07. 11. 2006., 23:02
Cuo sam za ovo danas, sve pohvale za Deltu, bez obzira na razloge: iskrene ili makretinske. Stvarno, svaka cast.

Mada ima i ovoga: http://www.utp-code.com/users/bluesman/archives/59/more-srbi/

^ ovo je po meni najgore licemerje.

MA je u pravu, dzaba sajt bez promocije, dzaba promocija bez velikih igraca... moze da se skupi nesto, ali to je sve sića.

dinke
07. 11. 2006., 23:25
Pa normalno kad b92 u svakim vestima na sva zvona prica o toj "sigurnoj kuci". Delta je drugi veliki sponzor, pre neki dan je bila neka banka, a u svim vestima na tv b92 voditelji navode brojeve za pretplatnike telenora radi pomoci za izgradnju "sigurne kuce". Sve u svemu, da je medijska kuca b92 malo cvrsce stala iza sajta "humanost" bilo bi sigurno i vise sredstava.

ivanhoe
07. 11. 2006., 23:38
ajd samo par ideja, mozda su ocigledne, mozda i nisu (a kad moze Nielsen da smara sa ociglednim stvarima, mogu valjda i ja u jednom postu :D) :

- Treba da se ulije poverenje posetiocima. Mislim da bi bila odlicna ideja da se povezes sa nekom poznatom organizacijom tipa Crveni Krst, i da tako celoj akciji das prizvuk oficijelnosti. Ako na sajtu pise da je akcija organizovana u saradnji sa nekom poznatom organizacijom, i das neki telefon gde je moguce proveriti da je to sve istina, onda ce ljudi sa mnogo vise poverenja da uplacuju..

- Svi su ljudi tasti, svako voli da procita svoj ime na sajtu. Zasto ne bi zahvalnice stavio na prvu stranu sajta, u sidebar recimo, uz neku napomenu kako "I vase ime moze da bude ovde, pokazite svoju dobrotu, itd..."

- stavi sto vise slika ljudi, narocito dece na sajt. Jedna stvar je procitati kako su Peri Pericu potrebne pare za operaciju, a druga stvar je kad vidis sliku bolesnog deteta. Nateraj ljude da se projektuju u tu situaciju, da se emotivno upletu. Mi smo ogrezli u tome da se distanciramo od tudjih problema, i potrebno je da nateras ljude da spuste gard, a fotke su za to odlicne..

- Moras da napravis veci publicitet. Da si online prodavnica, od 1000 ljudi dvoje bi ti kupilo nesto(0.2% conversion). Ti ovde imas jos losiju situaciju, i mislim da je sasvim realno ocekivati losiju konverziju. Zato ti treba sto veci publicitet. Jel imas sanse za nekakvu offline promociju, tipa da se podele neki letci ili zalepe posteri po fakultetima, klubovima, mozda organizuje neka zurka ?

Dejan Bizinger
07. 11. 2006., 23:45
Hvala na iznetim predlozima, slazem se sa vama. Imam ideju da se povezem sa Crvenim krstom.

Sto se tice posete na Humanosti, ima oko 80 jedinstvenih dnevnih poseta, nekad je bilo vise. Znam da je to malo ali se nadam da ce predstojece marketinske aktivnosti da povecaju posetu. Danas sam se prijatno iznenadio kada sam video da ima 6 poslatih SMS-ova za danasnji dan a kao sto sam rekao do juce je bilo ukupno 4. Uskoro ce biti postavljen Humanost tracker na sajt o broju poslatih SMS-ova i skupljenog novca.

dee
07. 11. 2006., 23:51
[Edit: stvarno nisam mislio ovoliko, majke mi :D ]

doletio sam na topic jer vec par dana mi prodje kroz glavu da uzmem banner od humanosti i stavim na astro-art al od guzve nikako; sjetim se na putu u trgovinu a kad sam na forumu prozujim oko onog sta mi trenutno u guzvi treba i zaboravim. i sad doletim i vidim ovu forsu oko koga kolko i zasto treba bit sramota. i odustanem, jbg. mislim, da me se ne shvati krivo, ja lajem iz zagreba, banner na nasem sajtu je smijurija od konkretne pomoci, ali ipak, radi li se o humanosti ili normi?

svidjelo mi se strasno sto bluesman rece (parafraziram) -> mentalno i fizicki sposobnima ne dam nikad. slazem se do kosti, i sam sam takav. a ima nesto gdje sam jos gori, mozda i Šejtan himself, ali kad vidim npr. javne akcije za pristupne rampe za invalide koji ne mogu preko stepenica i od toga se radi velika fama, a sve se moze rijesit prostom sinergijom (treba vremena i pravog smjera jasno) da prva dva prolaznika uzmu i hopsnu covjeka u kolicima preko stepenica. da apsurd bude potpun -> i invalid ce se osjecat bolje kad mu zive ruke konkretnog covjeka posvete trenutak paznje umjesto da se organizira sva sila tehnologije i dogadjanja oko neceg sta u pozadini nema zapravo ni mrvu realne ljudskosti. kazem realne jer, u cemu je poanta?

nabacana lista ljudi potrebnih pomoci je vjecna stvar i apsolutno nista nece pokrenut jer da postoji puno ljudi potrebnih pomoci znamo svi u bilo kojoj sredini i bilo kojem vremenu. jos jedno ponavljanje takve informacije na internetu ne znaci nista. tako je bilo od kad je svijeta i vremena i bit ce dovijeka. time se stvarno od takvog mjesta radi stand/tezga sa nabacanom robom, gdje ima i armanija ali i reeebaaka i covjek se zapita cemu uopce sve skupa sluzi. i sve se svede eventualno na ono sto nixa kaze:

on tim sms-om mora da shvati da je uradio dobro delo ..( to je dobro kod katolika ... good deed = mind relief ) i da se posle toga oseti dobro...

iako sam i sam katolik i iako nije bas korektno pisat u sadasnjem vremenu jer je indulgencija davna proslost, a simptom 'dobro se osjecam nakon dobrog djela' univerzalan, ali nixa je u pravu. prosta lista razvodnjava stvar i ne pokrece apsolutno nista. jedina asocijacija koja meni padne na pamet je: neko jos uvijek vjeruje u vilenjake. humanost sama po sebi jednostavno ne moze bit aktivnost, ona mora biti opis necega, nacin necega, metoda. ali sama po sebi, ona je najlon bez okusa i mirisa. cist larpurlartizam.

e sad, pokusaj konstruktivnijeg pristupa.

ono sta bi po meni moglo imat potencijala. uzmimo da je 'trziste' Srbija (bez obzira sto lajem iz zagreba, toliko sam u toku sa mentalitetom, zena mi iz bg :D )

Srbin covjek (a slobodno mozemo ovo prosirit i na Balkan) je covjek ponosan, covjek tvrdoglav, covjek koji kad se zainati vrlo lako kaze -> e sad necu ni kako ja ocu! kad mu pukne film i zena mu kaze krivu, prvoga ce bit Cezar i birtija ima pit dok on placa! bez obzira sto ce vec od sutra pa do slijedeceg prvog razbijat glavu kako i sta, i umjesto govedje jest jezikovu juhu.

dakle, kljucne rijeci: ponos, inat

daj mu osjecaj da je vazan, stavi ga u prednost ispred svih zivih i nezivih kredita bjelosvjetskih banaka i fondova, samo napravi okruzenje u kojem domaci ponos moze ismijat i u trenu pobijedit najlon zapada i jedna akcija ce za mjesec dana sagradit zgradu a ne kucu. bez sponzora bez velikih igraca. znaci, samo masovne emocije, ono sta je zajednicko najsiroj populaciji i kanalizirat u odredjeni cilj. euro po covjeku, nek ih se milijun ukljuci (koliko gleda big brother smece?) eto kuce i vola na postavljanju krova i televizije i slavlja i svega :D


s druge strane, ono sto je vec spomenuto -> konkretizacija. gore pokrenute emocije kanalizirat, ne razvodnjavat, jer to je prakticno gledano megalomanija. ko sto rekoh, bijede i tragedije ce uvijek bit i ne treba pokusavat izbrisat je, vec okrenut plocu na nacin -> sagradim li ijednu kucu i od beskucnika napravim domacina, napravio sam vise nego da sam svakom beskucniku dao po euro.

to je onaj dobar dio starih navika iz komunizma, npr. 'kasa uzajamne pomoci' u firmama, ne znam zove li se to isto tako kod vas. u najkrace: svi zaposlenici koji zele svaki mjesec daju u zajednicku skrabicu neke sitne pare i radi se lista: svaki mjesec neko dobiva beskamatni kredit. i milina svima.

ili dalje... sjecam se ko klinac kad je kod dede i bake na selu ne daj Boze nekome izgorilo imanje, po selu su se vozila kola od kuce do kuce i svak je davo kosaru kukuruza, vrecu psenice, sijeno, drva, ko sta hoce i moze jer taj covjek treba prezimit do slijedece godine. to je ta sinergija gdje je svaka karika bitna, ali to treba naglasit, osnovna ideja treba bit direktan osjecaj povezanosti onog koji daje i onog kojem se daje, a ne neka imaginarna ideja humanosti jer ona sa pomoci nema veze. na kraju krajeva, humanost na nacin kako je danasnji svijet shvaca (prvenstveno zapadni) je isprazna i nemoguca. a da ne pricam koliko je nemotivirajuce samo po sebi 'ispravljat krive magellanove maglice' tragedija koje su uvijek postojale i postojat ce zauvijek (cak nekad i zivcira jer je, opet kazem, larpurlartisticko). to je vec petljanje sa stvarima koje su iznad 5 minuta covjekove paznje, to ako neko i razmislja, ti su vrlo vrlo rijetki i efekti ce nuzno izostat.

zato, spustit sve u najprostiju mogucu sferu -> susjed, sutra postavljam crijep na kucu trebam 20 ljudi uzimaj slobodan dan kako znas i umijes! :D (poslije vrtimo janjca) :D bez toga ce tesko bit nekih efekata.

i naravno, u cijelu pricu se onda adekvatno uklapa ono sta ide u masovne osjecaje. Crkva, folklor, susjed, krava, inat, ponos, sta vec.

sorry svima, jbg, radim pauzu pa sam zasjeo i Tolstoj bi mi pozavidio :D

MorenoArdohain
07. 11. 2006., 23:51
Ja imam bolji i jednostavniji predlog: da bude samo jedna jedina akcija na sajtu, dok se ne ispuni cilj. Kad se ispuni, prelazi se na sledecu akciju. U kombinaciji sa predlozima koje je zira izneo u jednom od postova iznad, mislim da bi to bilo efektnije.

Ili varijacija, max tri akcije na sajtu, pa posetilac moze da bira. I naravno, akcije koje nisu toliko zahtevne po pitanju ispunjenja cilja, sto sam vec pomenuo.

dee
07. 11. 2006., 23:52
Hvala na iznetim predlozima, slazem se sa vama. Imam ideju da se povezem sa Crvenim krstom.


sto ne radije sa Crkvom?

(pustimo osobna uvjerenja, ovo je prakticno pitanje)

bluesman
07. 11. 2006., 23:56
Joj pusti crvku jer cu ja onda da napisem Rat i Mir :)

Da hoce oni bi to sami uradili ne treba im sajt humanost.org

Ali je bitnije da zidaju crvke na svakih 200 metara, u koje poneko udje jedino slučajno ili mu nekak "baba kurana" kaže da ode da zapali sveću u crkvi protiv uroka.

Pusti crkvu, dok oni to blagoslove i opevaju, pola para nestane ispod mantije.

Dejan Bizinger
07. 11. 2006., 23:58
Bice uskoro akcija koje su mnogo realnije da projekat kao sto je Humanost da neki znacajniji doprinos. Jos sam pre mislio da se povezem oko toga sa Blicem. Na primer, nekome trebaju okviri za naocare, to je realno da se skupi.

Imam nekoliko pitanja:

1) Da li ima neko na forumu neku stampariju ili zna nekog ko bi bio voljan da stampa promo materijale?

2) Da li ima neko ko bi hteo da uradi kreativno resenje za promo materijale?

3) Koliko imas vas koji bi te materijale podelili u svojoj okolini koliko imate vremena, na primer na fakultetima, nalepite nalepnice na ulaz zgrade (napravi se na primer nalepnice Guraj a ispod www.humanost.org

Gledacu da ukljucim i neke sponzore koje cu da nagovorim da pomognu nekom ko ima apel na pomoc na Humanosti. Tu je realnije uloga projekta kod apela gde se traze desetine hiljada eura pomoci.

Iskreno verujem da ce u nekoj buducnosti ovo biti projekat kakav treba da bude uz zajednicku pomoc svih ljudi dobre volje.

bluesman
08. 11. 2006., 00:07
Elem, Pekić je ponudio i alternativni način tumačenja biblije, naročito čuda koje je Isus činio. Nausprot biblije, on tvrdi kako je slepac kome je Mesija podario vid, pobesneo, jer je kao starac koji je celog života preživljavao od prošenja sada osuđen na smrt od gladi pošto nikada ništa nije ni mogao da nauči da radi niti bi ga ko primio da radi. A sada niko više neće da mu udeli jer mu više ništa ne fali fizički.

Mislite i o tome kada mislite da ste humani ili da činite dobro delo...

Rekoh ja da mi ne pominješ crkvu... samo me provociraš :)

zira
08. 11. 2006., 00:11
Blues, totalno je offtopic o Crkvi, ali ne mogu da ne kazem da se ne slazem sa ovim sto si rekao. Da li je neki pop ovakav ili onakav, iskreno - ne interesuje me, ali reci za cijelu Crkvu u Srbiji i uopste da ne pomaze ljudima kojima treba pomoc je ili neinformisanost ili ne znam sta... normalno, Crkva pomaze svojim vjernicima najvise jer je sa njima i u kontaktu najvise.

MorenoArdohain
08. 11. 2006., 00:17
Svaki pop na koga sam naleteo je trazio pare. Najgori je bio onaj koji je u svoju stampariju primio nekoliko zena na crno, uz mizernu platu, i zakljucavao ih za vreme radnog vremena, sa sve resetkama (navodno, zbog inspekcije).
Odosmo u offtopic ali nisam mogao da izdrzim.

zira
08. 11. 2006., 00:22
Rekoh gore, ima svakakvih ljudi, ali reci na osnovu nekih losih web dizajnera da su dizajneri lopovi i da bolje da me ne pitas o Internetu je... vrlo pogresno generalizovanje.

borstale
08. 11. 2006., 00:23
reci za cijelu Crkvu u Srbiji i uopste da ne pomaze ljudima kojima treba pomoc je ili neinformisanost ili ne znam sta... normalno, Crkva pomaze svojim vjernicima najvise jer je sa njima i u kontaktu najvise. Nažalost nije. Popovi su više štete učinili Pravoslavlju u Srbiji nego svi Turci za 500 godina
@Dejan: Ja se javljam da delim materijal po Boru, ako misliš da će biti od koristi (Hm... ovih dana su davali socijalni program... daj te materijale dok narod ne potroši sve pare na televizore sa plazma ekranom... isprazniše sve prodavnice bele tehnike ovih dana :))

MorenoArdohain
08. 11. 2006., 00:24
^ Da li je 12 popova dovoljno? Total ucinak: 100%

dee
08. 11. 2006., 00:25
Elem, Pekić je ponudio i alternativni način tumačenja biblije, naročito čuda koje je Isus činio. Nausprot biblije, on tvrdi kako je slepac kome je Mesija podario vid, pobesneo, jer je kao starac koji je celog života preživljavao od prošenja sada osuđen na smrt od gladi pošto nikada ništa nije ni mogao da nauči da radi niti bi ga ko primio da radi. A sada niko više neće da mu udeli jer mu više ništa ne fali fizički.

Mislite i o tome kada mislite da ste humani ili da činite dobro delo...

Rekoh ja da mi ne pominješ crkvu... samo me provociraš :)

znas ono:

Kada devojka izlazi sa jednim, misli na drugog, a živi sa trecim - možete da se opkladite da ce sa cetvrtim napraviti petog!

...ali koliki god koeficijenti bili, svijet ce se uvijek vrtit oko zena :D

al salu na stranu, van nasih osobnih uvjerenja/iskustava/pogleda, razmisljao sam cisto pragmaticno. mislim da je ljudima generalno uvijek blizi pobozan covjek nego aktivist crvenog kriza. kazem opet, nemojmo ulazit u pricu o Crkvi, ona je nebitna jer ne bi ona 'radila'. 'radili bi' obicni ljudi (ko i uvijek :D ), pitanje je samo u okviru kojeg svjetonazora. a Crkvu sam predlozio kao predstavnika ( po meni ) najrasprostranjenijeg na ovim prostorima, samim tim i najefektnijeg. prosto to...

zira
08. 11. 2006., 00:26
OK... vrlo je moguce da cu biti u velikoj manjini po ovome pitanju, ali stvarno ne podnosim generalizovanja, pogotovo napamet. Je li neko od vas nekada trazio pomoc od Crkve i bio odbijen? Ja nisam trazio, ali kada je mojoj porodici bila potrebna, dobio sam pomoc... dakle i ne trazeci. Vi ste trazili i bili odbijeni?

bluesman
08. 11. 2006., 00:28
Nije offtopic, tema je humanost, crva bi trebala da se uklapa tu.

I ja sam u kontaktu sa stolicom na kojoj sedim najvise ali to ne znači da joj pomažem već sam joj na grbači. Kapiraš? Ja i nisam pričao o popovima pojedinačno već o celoj crvki takvoj kakva jeste.

Da li su sagradili oni neko prihvatilište? Što oni nisu uzeli da prave neku "sigurnu kuću", i ne treba im Delta, mogu sami da finansiraju 20-ak takvih.

Da li su oni organizovali neke javne kuhinje i pomoć siromašnima?

Da li su oni izgradili neke kuće za beskućnike ili gde god se okreneš vidiš crvkene tornjeve kao što smo gledali petokrake do skoro?

Da li su oni dali neki prilog za izgradnju bilo čega?

Kreni recimo od Košutnjaka prema Vidikovcu, to je 8 autobuskih stanica. Ima 3 nove crvke. Za koga? Zbog čega?

Ako si vernik, kapiram da ti je teško da razmišljaš o crkvi na taj način, ali ja i ne govorim protiv vere, ni protiv Boga, već protiv onih koji su uzeli sebi za pravo da govore u ime Boga. Ja se naježim kada sveštenik koji čini jedan od najvažnijih hrišćanskih obreda - krštenje, traži pare za to. Naravno "koliko daš, ali nemoj ispod 50 evra". <- Ovo citiram. Zamisli da je Jovan Krstitelj tražio pare za svako krštenje.

Ja sam puno razmišljao na ovu temu, naročito u jednom kratkom periodu kada sam se i ja obratio Bogu koji je bio u tom trenutku jedini kome sam mogao da se obratim. Ali, opet kažem, ja ne pričam o Bogu nego o crvki.

Razmisli o ovoj pesmici:

Stained glass windows keep the cold outside
While the hypocrites hide inside
With the lies of statues in their minds
Where the Christian religion made them blind
Where they hide
And prey to the God of a bitch spelled backwards is dog
Not for one race, one creed, one world
But for money
Effective
Absurd

This is religion
A liar on the altar
...


Religija je nešto što je najviše zla nanelo ovoj planeti, koji rat nije započet u ime Boga. U ime religije? Bilo koje religije. Ali ne od Boga, nego od "tumača Boga".

Ali hajde, da ne smaramo... stvarno nije trebalo niko da spominje crvku :)

dee
08. 11. 2006., 00:33
bluesman...

ne bih da sirim i stvarno mi je sad zao sto sam je i spomenuo... kontam potpuno tvoj stav, ali mislim da je ovdje bitno nesto drugo. to su tvoja iskustva, da si imao i 150% takvih iskustava, ostaje opet cinjenica da ogroman broj ljudi istu tu Crkvu dozivljava kao dio svojeg bica/identiteta. eto konkretno, moja mater je odrasla s petoro brace i bakom, otac joj umro dok je godinu dana imala i pri posveti kuce, koja je redovna godisnja prilika kad ljudi daju prilog Crkvi, baka je uredno spremala i davala, svecenik uredno uzimo (jer baka nije htjela cut kad bi reko da nece uzet posto je sama s 5oro djece) a kad je otiso, baka svake godine uredno nalazila pare vracene pod stoljnjak u trenu dok nije pazila :D i sad ga jebi, to je prica o iskustvima...

zato i rekoh, manimo ih se... nisu pouzdana :D

zira
08. 11. 2006., 00:37
IOCC Data:

BiH:
- To date, IOCC has reconstructed homes for 666 (?!?! :)) returning families. In
- IOCC's ongoing programs in Bosnia-Herzegovina, valued at an estimated $7.3 million.
- Repaired five schools;
- Repaired 105 miles of electric lines (low and high voltage) and 44 transformer stations;
- Re-connected more than 500 housing units to electrical utilities;
- Rehabilitated 54 miles of water pipelines and 11 reservoirs, basins or pump stations;
- Re-connected 220 housing units to water utilities

SCG:
- Since 1992, IOCC has implemented humanitarian programs in Serbia and Montenegro worth more than $54 million, providing assistance to more than 1.5 million people.
...

Ne govorimo o 20.000 evra koje jedna kompanija da u "humanitarne" svrhe, vec govorimo o milionima evra totalno nepoznatih vjernika koji su usli u Srbiju kao pomoc. Ovo su samo podaci Medjunarodne pravoslavne humanitarne organizacije, a pored njih u Srbiji radi Fond Covjekoljublje i drugih par Pravoslavnih fondova. A potom tu su i Karitas katolicke crkve, Merhamet islamske zajednice.

Usput, u Hercegovini odakle sam ja, svestenici ne uzimaju pare ni za jedan obred. Ako im das, das. To je uveo Vladika Atanasije. Btw, ne zaboravi da svestenici SPC nemaju platu, zive od toga sto im narod da. Sto u drugim krajevima traze pare, kakav narod, takvi i popovi ;-)

bluesman
08. 11. 2006., 01:28
Spc?

zira
08. 11. 2006., 01:38
spc = srpska pravoslavna crkva, ako to pitas?

bluesman
08. 11. 2006., 01:58
Da, pitam šta je sa SPC?

Kada bi ti znao recimo da SPC ima najsavremeniju štampariju u zemlji, jedan su od najvećih izdavača u zemlji, dok, recimo pre neki dan gledam na TV-u reportažu o majci i sinu koji su umrli od gladi (u Srbiji u 21. veku)... to je ono o čemu ja pričam.

Osim toga, IOCC je takođe komercijalna priča, i kod njih nestane ispod mantije bar 50% :) Mada oni i ne nose mantije :) Ali, hajde, pokvarismo čoveku temu, za sve je kriv dee :)

zark0vac
08. 11. 2006., 02:22
Ajde, ajde, vratite se na temu :1064:

Dejane, gde planiras i kako marketinski propratiti sajt?
Da li si pokusavao da nadjes (nasao?) nekog jaceg medijskog sponzora za reklamnu kampanju?

Smatram da su to osnovna pitanja pri pocetku ovakvog humanitarnog poduhvata.
Ako narod ne zna, kako ce pomoci?
A pritom u odnosu na broj prevaranata na internetu opalo je poverenje ljudi cak i za ovakve humanitarne sajtove za pomoc onima kojima je pomoc preko potrebna.
Ako ne budes imao jacu marketinsku kampanju, nazalost, mislim da nece biti
previse odziva na ovaj poziv. Mozda da vidis sa nekom novinskom kucom?
Politika? Vecernje novosti (http://www.novosti.co.yu/upload/marketing/novi%20cenovnici/cenovnik%20NOVOSTI.pdf)? Propratni materijal (letak recimo) uz Vecernje novosti: 1.50din
sa pdv-om po komadu materijala. Sto znaci + stampa. Ako bi mogao da sa
njima recimo nadjes zajednicki jezik :) i ubedis ih, akcija ce sigurno biti propracena
onako kako dolikuje.

Edit: Takodje mozes videti i sa vecim domacim sajtovima da budu sponzor ove akcije
postavljajuci bannere na svoj sajt?

zira
08. 11. 2006., 02:41
Kada bi ti znao recimo da SPC ima najsavremeniju štampariju u zemlji, jedan su od najvećih izdavača u zemlji, dok, recimo pre neki dan gledam na TV-u reportažu o majci i sinu koji su umrli od gladi (u Srbiji u 21. veku)... to je ono o čemu ja pričam.

Znam za stampariju i rade vrlo kvalitetno. Ali to nema ama bas nikakve veze sa tim sto u Srbiji umiru ljudi od gladi. To je stvarno strasno, i prije svega sramota drustva i drzave, pa onda i svih drugih. A slazem se, covjeku pokvarismo temu, ali dobro, nije nam prvi put :)

Usput i vezano, ime sajta Humanost.org, humanost cisto kao pojam dolazi od humanizma, a to je u nekoliko razlicito od religioznog shvatanja svijeta.

Nego, Dejane, sa 80 posjeta dnevno, imati 5-6 poslatih SMS-ova je 7% konverzija sto je izuzetno (pogotovo jer ne podrzavas 063 mrezu, ja sam npr. htio da posaljem SMS i nisam mogao - a znam razloge zasto ne podrzavas 063). Razumijem da si nezadovoljan pocetnim efektima, ali ce uz takvu konverziju rezultati biti mnogo bolji uz vecu posjetu. A vazno je da ocijenis sta mozes da ostvaris ovim projektom i da krenes od malih stvari, znam da bi htio svima da pomognes, ali gledaj da bar nekome pomognes i samo naprijed, ja cu ti pomoci koliko budem mogao.

I jos nesto, pa odoh na spavanje :) Prije par godina sam radio jedan sajt u USA, mislim da bi i kod tebe takvo nesto moglo da ima dobar rezultat: napravi "berzu", moze i u formi foruma, gdje ce ljudi ostaviti sta im treba, a drugi ljudi sta imaju da ponude. Stari racunar, odjeca, knjige... sta ko ima... i ljudi se javljaju i ostavljac posta ili ti u jednom trenutku kaze kome je odlucio da to pokloni. To su male stvari, ali nekome jako bitne i nedostizne.

ivanhoe
08. 11. 2006., 02:51
dve stvari:

1) nemam ni ja neko preterano pozitivno misljenje o crkvi kao instituciji (mada znam i da je mnogima pomagala, narocito na Kosovu i u manjim sredinama). Ali sta mi mislimo je potpuno nebitno, bitno je da je pravoslavlje sad u "modi" u sirokim narodnim masama (pa makar se ta religioznost uglavnom svodila samo na vesanje krsta o retrovizor i kupovinu posne pizze u pekarama) ali cinjenica je da bi SPC bila odlicna organizacija da se pomene na sajtu. To bi defintivno ulilo poverenje i potaklo vrovatno mnoge da ucestvuju.

2) Ja mogu da podelim flyere na tehnickim fakultetima u Beogradu (ETF-Gradjevinski-Arhitektura, Masinac, Tehnoloski), to mi je u komsiluku i nije problem da odvojim par sati na to...

eh, da, a jesi razmisljao o nasim ljudima u inostranstvu ? Oni bi verovatno mogli da izdvoje vise od nas ovde, a mozda bi bili i spremniji da pomognu...

Pedja
08. 11. 2006., 07:58
Mozda bi bilo dobro promeniti pristup, umesto da taj sajtu bude prica za sebe treba se povezati sa SVIM organizacijama koje se bave pruzanjem i sakupljanjem pomoci i napraviti da taj sajt bude njihov online servis.

Drugim recima, glavni deo posla oko organizacije i prikupljanja sredstava treba da rade oni kojima je to i inace posao. Oni imaju mnogo bolje izvore novca. Internet je zanjih mala maca i moze da posluzi samo za prikupljanje sitnisa. Ono sto ovaj sajt moze da im ponudi to je laksa dostupnost informacija o akcijama, pri cem ne mislim samo o akcijama prikupljanja vec i deljenja pomoci.

Dejan Bizinger
08. 11. 2006., 10:33
Bluesman mi je poslao tracker za Humanost, sa prikazom trenutnih skupljenih uplata. On je tracker i stavio na svoj blog. Samo sto ce biti promenjeno da pokazuje neto sakupljena sredstva. Svi koji zele, bez ikakvih obaveza, mogu da postave ovaj tracker na svoj sajt.


<div style="padding-top:10px;">
<strong style="font-size:10pt;">Budite humani</strong><br />
Podržite projekat <a target="_blank" href="http://www.humanost.org">www.humanost.org</a>. Trenutno stanje prikupljene pomoći:
<iframe src="http://www.romance-cafe.com/ectrack.php?client=humanost" name="humanost" id="humanost" width="180" height="140" marginwidth="0" marginheight="0" scrolling="no" frameborder="0"></iframe>
<p><a target="_blank" href="http://humanost.org/blog/?p=41">Kliknite ovde</a> da procitate uputstvo za slanje SMS poruka. Sakupljeni novac ide direktno nekom od onih koji su pomoc trazili. Svaki put ce biti postavljena kopija uplatnice na sajt.
</div>

bojan_bozovic
04. 12. 2006., 11:44
Sajt, nazalost, nije na nivou bannera koji se vrti ovde na DPT. Moze, a projekat i treba, mnogo bolje.

Da dodam, prvi utisak koji sajt ostavlja na posetioca nije takav da ce dati donaciju, naprotiv. Food for thought. Banner daje jasnu poruku, ali sajt nikako.

Dejan Bizinger
04. 12. 2006., 13:22
Da li bi mogao nesto konkretnije da kazes na tu temu? Ako ti je zamerka da nema vise fotki osoba koje traze donaciju, ja stavim fotku kada dobijem fotku.

Sajt ide na jednostavan dizajn, sa funkcijom na sam sadrzaj. Sto se tice dizajna, ne verujem da neko moze da zameri na ovoj jednostavnosti kada je ovo Zeldmanova tema a on je ipak jedan od vrhunskih interfejs dizajnera.

zira
04. 12. 2006., 13:50
Sajt ide na jednostavan dizajn, sa funkcijom na sam sadrzaj. Sto se tice dizajna, ne verujem da neko moze da zameri na ovoj jednostavnosti kada je ovo Zeldmanova tema a on je ipak jedan od vrhunskih interfejs dizajnera.

Dejane, ja sam ti vec jednom nesto slicno rekao, nebitno ko je dizajner interfejsa, on uopste ne odgovara tvom sajtu. On moze biti vrhunski za blog, ali za sajt na kome pokusavas skupiti pomoc za ljude je neodgovarajuci.

I zasto "sa funkcijom na sadrzaj"? Ja sam razumio da je akcenat na akciji, na skupljanju pomoci, a ne na sadrzaju?

bluesman
04. 12. 2006., 14:00
I ja se slažem da sajt nije previše "privlačan", odnosno suviše je običan, možda suvoparan. Evo pogledaj www.glaspodrinja.com , on ima isto što i ti (što se sms-a tiče) a ono što ti napraviš za mesec dana (zarada) on uzme za par dana.

Mislim da je mnogo privlačnije, upladljivije (DA, to je reč) predstavio sve.

jasmanac
04. 12. 2006., 14:00
Slazem se sa kolegama. Ovakav sajt bi trebao imati skroz drugaciji pristup.

Mislim da je ovde u pitanju nedostatak vremena koje Dejan moze uloziti u celu ovu akciju.

Mislim da bi primereniji dizajn imao bolji odziv posetioca.

bojan_bozovic
04. 12. 2006., 14:27
Da li bi mogao nesto konkretnije da kazes na tu temu? Ako ti je zamerka da nema vise fotki osoba koje traze donaciju, ja stavim fotku kada dobijem fotku.

Sajt ide na jednostavan dizajn, sa funkcijom na sam sadrzaj. Sto se tice dizajna, ne verujem da neko moze da zameri na ovoj jednostavnosti kada je ovo Zeldmanova tema a on je ipak jedan od vrhunskih interfejs dizajnera.

Svakako rado odgovaram ;-) Joe Consumer ne voli Zeldmana, voli Yahoo, da sve sljasti ko u Las Vegasu. Flash header sa adekvatnom porukom "da se sada i odmah mora pomoci", kao sto to profesionalci rade (http://www.unicef.org/)

Dejan Bizinger
04. 12. 2006., 14:51
Slazem se sa iznetim za dizajn, gledacu da se to promeni u najskorije vreme, svidja mi se primer za Unicef.

Pedja
04. 12. 2006., 17:02
Ukloni iz linkova Pozadine.com, B92 i eMarketingBlog.com. Samo postojanje tih stavki medju linkovima i to jos istaknuto na naslovnoj strani, stvara podozrenje da se radi o iskreno humanitarnoj stvari. Takodje, prilicno ruzno zvuci kada napises da si odlucio da se novac da tom i tom... nekak ne ide da jedna osoba sam odlucuje kako ce da raspolaze dobrovoljnim prilozima.

Dušan Dželebdžić
04. 12. 2006., 18:30
Joj, moram da odgovorim jednim offtopicom, brišite slobodno, jače je od mene


Sto se tice dizajna, ne verujem da neko moze da zameri na ovoj jednostavnosti kada je ovo Zeldmanova tema a on je ipak jedan od vrhunskih interfejs dizajnera.

Negde tamo oko '93/'94, stigne meni rođaka iz Amerike, sa punim koferom stvari za nas. O sreće i radosti mojih najbližih, svako je dobio baš ono što je želeo, a ja neku odvratnu duksericu. Kad je rođaka izašla iz sobe pita mene baba:
B: Jaaao, jel' ti se sviđa, ju što je lepa!
Ja: Ne.
B: Kako može da ti se ne sviđa!? Pa to je američka dukserica!


A sad poenta: Ja stvarno poštujem Zeldmanov rad, baš kao što poštujem Dragana kao dizajnera, Iliju kao programera, Gorana kao blogera itd. Ali, to ne znači da smatram vrhunskim sve što su oni ikada dizajnirali/programirali/napisali.

Dejane, no hard feelings, ali svaki put se setim babe kad neko izjavi nešto u stilu ove tvoje poruke :1043:

mungos
04. 12. 2006., 18:50
Nije WP temu dizajnirao Zeldman, nego neki no-name Švabo i to pod uticajem A List Apart intefejsa koji je pak dizajnirao Jason Santa Maria, pod rediteljskom palicom Jeffreya Zeldmana.

Ovdje je prisutan karakerističan problem experience dizajna jer zaista nema smisla ponuditi elegantan i minimalan dizajn na sajtu posvećenom bijedi, odnosno krajnje socijalnoj tematici. Mada meni se ni baneri ne sviđaju, moguće da sam je toliko oguglao na kliše advertajzing i da kod mene prolaz jedino ima shockvertising, ali kliše fotografija curice sa njenim medom i poruka "Da li si dovoljno human" kod mene lično ne budi ni toliko dozu humanosti da kliknem na baner. Previše sam ružnih stvari vidio u životu na ovim prostorima, da me to iskreno ne pogađa. Samim tim, ako bude redizajn vidjeću da se ja uključim sa svojim idejama da napravimo nešto brutalno hard-core da ljudi bukvalno rasplakaju kad vide sajt...

Na tu foru bi jedino mogao da prođe ovakav model. Po meni mnogo bolja stvar su neke više public humanitarne akcije, sponzorstva događaja, mislim da manje anonimnosti u ovakvim akcijama ima bolji prolaz kod našeg naroda.

oliver
04. 12. 2006., 20:04
e, da, postoji bug u sms sistemu, ili sta vec... :) evo o cemu se radi: poruke sa kodovima ecd i ece ne prolaze, stize odgovor "sistem nije dostupan, bla bla", dok za prva 3 koda radi normalno. prije 3-4 sedmice sam mislio da je stvarno "sistem pao", al' danas me nije mrzilo da se igram pa sam provalio da ece i ecd "ne rade" :)

bluesman
04. 12. 2006., 20:25
Nije tema, ali si u pravu - nisam ni primetio do sada - takve poruke cak i ne dodju do mene. Sad cu da kontaktiram tamo da vidim gde je problem

bluesman
04. 12. 2006., 20:28
KAd smo kod toga, evo malo sta slaju ljudi (ovo je samo danas):

ECA- -pomoc
ECA 5O din
ECA 50din
ECA pomoc-50 dinara
ECA pomoc - 50 dinara
ECE ID
205 din bor62
Uplata VIP clanarine za period od 30 dana, prijavljen sam kao bor62 , na iznos od 205
SMS ZA ANU POPOVIC ECB POMOC

Ja ne znam da li su ljudi bre stvarno retardirani.

oliver
04. 12. 2006., 20:42
pazi tog pretposlednjeg sto je temeljan... da l' se smijat' il' plakat' :)

bluesman
04. 12. 2006., 20:46
pa ako gledaš poruku iznad, nije mu prošlo jada je bio "jasan" pa je pokušao da "objasni"...

Pazi ovo je samo danas, mogu da napišem jedan leksikon sa ovim biserima...

oliver
04. 12. 2006., 20:49
nisam ni skontao da je poruka iznad takodje njegova... ozbiljno mislim da bi trebao da izdas "sabrana djela", makar kao pdf :D nego, odosmo u jos gori off, deder ispravljaj bug a ja odo' da se izlogujem :)

bluesman
04. 12. 2006., 21:54
Ma nije moj bug, kontaktirao sam tamo - naravno moramo da cekamo sutra i "radno vreme" da dodje programer :)

Jbg, nisu svi programeri budale kao neki ... :) Neki imaju i radno vreme

MorenoArdohain
04. 12. 2006., 22:00
^ Rofl

bluesman
06. 12. 2006., 13:52
Evo jedna današnja poruka:

SMS ZA ANU POPOVIC ECB POMOC za ANU POPOVIC iz SABCA SMS ECA dodatiECC

Znači WTF ?!?! Najgore je što se posle takvi obično jave da kažu "ne radi ti SMS servis" (sa naglaskom na "ti") ili "hoćete da me opljačkate, šaljem sms i ništa se ne dešava".

oliver
06. 12. 2006., 16:37
:1054:

'prastajte, cika-bluesman, izvinjavam se sto sam Vam onda poslao sms sa "ne radi TI", al' stvarno nije radilo, evo vidjeli ste i sami :D

btw, ovo je dno dna... "dodati ecc" :1074:

uf, odoh ja... dosta je bilo, "baterija" mi je low od jutros... :1057:

bluesman
06. 12. 2006., 17:19
BTW, sada rade sve sintakse, nesto "telekom nije setovao kako treba" - to je polu-zvanicno saopstenje.

djoca
06. 12. 2006., 18:02
Kako ce se ovo preuzimanje telekoma srpske odraziti na SMS servise.....moze li to znaciti da ce ovdasnji preprodavci nuditi brojeve i za tamosnju mrezu?

bluesman
06. 12. 2006., 18:35
Vidš, to je dobro pitanje... možda će moći da se šalje SMS iz bosne ovamo sasvim normalno ...

Dejan Bizinger
11. 02. 2007., 19:35
Znam da oni ne zele da se o tome pise, ali sam to stavio na Humanost.org a stavicu i na Tehnopolis, da se zna - Bluesman i Dinke su se odrekli svojih honorara na Tehnopolisu koji je ravnomerno uplacen za 4 apela za pomoc.

Ovde mozete videti i ceo tekst sa uplatnicama:

http://humanost.org/blog/?p=55

I javno da vam kazem - svaka cast, kao i svima onima koji su do sada na bilo koji nacin dali doprinos Humanost.org projektu, a ima dosta onih koji su dali doprinos.

Pre sam mislio da ne treba da se prica kada se pomogne i sada to mislim da ne treba da prica onaj koji pomogne ali treba da drugi pricaju o onima koji su pomogli na bilo koji nacin kako bi se sto vise ljudi odlucilo na isti korak.

Jedva cekam da ponovo krene SMS uplata, ovaj put ce biti podrzani i 063 brojevi. Nije skupljeno mnogo 3320 dinara ali ce i to nekom dobro doci.

Dejan Bizinger
27. 03. 2007., 23:51
Zadovoljstvo mi je da napisem da Humanost.org konacno dobija posetu koju zasluzuje. Ovo je ujedno i mala skola za online kampanje i banere.

Verovatno vecina od vas znaju kako izgledaju Flash promo baneri za Humanost.org Devojka sa lutkom sa tekstom Da li si human pa onda Humanost.org Zbog tragicne sudbine koja je zadesila malu, preslatku devojcicu Katarinu Kranjc (http://humanost.org/blog/?p=58) koju je udario auto koji je isao 120 km/h napravljeni su novi baneri posebno za promovisanje akcije pomoci Katarini i postojeci baneri na B92 sajtu su zamenjeni banerima za Katarinu. Banere mozete videti na vecini stranica na B92 sajtu.

Mogu da kazem da sam se jako prijatno iznenadio efektima kampanje kako zbog efektivnosti samih banera tako i zbog odziva. Posle uobicajenih malog CTR od 0.04 na prosle Humanost.org banere CTR sa novim banerima je takva da je sledeci:

160x300 baner, od juce do veceras prikazan oko 520 000 puta, otprilike 4000 klikova.
246x120 baner, od juce do veceras prikazan oko 170 000 puta, otprilike 3500 klikova (jos bolji nego prethodni)

Jos jednom, sa starim banerima je CTR bio oko 0.04 a sada sa 246x120 i preko 2% a sa 160x300 i pored toga sto je vec dosta prikazan oko 0.9% sto je isto jako dobro.

Poziv na akciju je mnogo veci na novim banerima, jako lepa slika devojcica, devojcica koja drzi ruke sklopljene u molitvenom polozaju, sa jako dobro izabranim bojama i tasterom da se klikne.

Juce i danas Humanost.org sajt ima preko 3000 jedinstvenih poseta dnevno, zvao sam zenu koja vodi akciju za Katarinu da cujem kako je Katarina, koliko im novca treba, sada se redovno cujemo preko mejla. Kaze da se dosta javljaju ljudi iz inostranstva koji su videli apel.

Do sada su se tri saradnika Tehnopolisa a inace clanovi na DPT odrekli svojih honorara za apele za pomoc na Humanost.org sajtu.

Odlucio sam da vise ne promovisem sam Humanost.org sajt nego konkretne akcije.

bluesman
28. 03. 2007., 00:51
Nice... moja jedina primedba je na sam sajt. Trebao bi malo vise da povedes racuna o formatiranju, one wire instrukcije su blago receno konfuzne, narocito za nekoga ko to ne radi cesto. Slika ti se zalepila za tekst i slicni "sitnice"... to je manje bitno, bitnije je da su sve te instrukcije jasne, nemoj samo "copy/paste" vec malo formatiraj da bude citljivije i jasnije.

Miloje Sekulic
28. 03. 2007., 09:35
Banere mozete videti na vecini stranica na B92 sajtu...

160x300 baner, od juce do veceras prikazan oko 520 000 puta, otprilike 4000 klikova.
246x120 baner, od juce do veceras prikazan oko 170 000 puta, otprilike 3500 klikova (jos bolji nego prethodni)


B92 ustupanjem svog reklamnog prostora učestvuje u akcijama Humanosti sa značajnim sredstvima.
Koliko bi pod komercijalnim uslovima iznosila ovakav kampanja?

McMiloje

Dejan Bizinger
28. 03. 2007., 10:06
@Miloje: Zato je B92 generalni medijski partner projekta.

Ne moze se bas najjednostavnije utvrditi vrednost ovakve kampanje posto se reklama pojavljuje na vise segmenata sajta ali racunaj da je 1 evro 1000 prikaza. Od kada su baneri u sistemu rotacije, reklama za Humanost.org je prikazana oko 2 300 000 puta. You do the math :)

BTW. Jos jedan saradnik Tehnopolisa se odrekao svog honorara, sto znaci da je do sada 4 saradnika Tehnopolisa dalo doprinos.

Peca
28. 03. 2007., 15:46
Da te podsetim da stavis Mycity u Zahvalnice :)
Nisam znao, kada sam stavljao Humanost u footer na mycity, da postoji ta sekcija, pa kad su tamo vec Elitesecurity i drugi forumi, da ne bude da je samo mycity nehuman :)
Salim se naravno.
Videcu da nadjem negde mesto kako bi i konkrentne akcije ispromovisali na mycity.
Za pocetak cu staviti vas RSS feed u forum Drustvo, i u svoj blog... a za ostala mesta cu videti, ali imam u vidu, u svakom slucaju.

Dejan Bizinger
28. 03. 2007., 16:34
Nenamerno nisam stavio link u Zahvalnice. Sad sam stavio. Hvala na predlozima na dodatnoj promociji.

dinke
28. 03. 2007., 17:12
Postavio i ja ovaj baner za Katarinu na Blogodak. Pozajmio sam baner sa b92.net, nadam se da nije problem.

Peca
28. 03. 2007., 18:14
Treba staviti Š u naslovu DOBRODOSLI.

Edit: zapravo, ceo uvodni tekst treba srediti, tj. dodati im nasa slova.

Edit2: Zeznuo si Milojev link kad si dodavao link za mycity.
Tj. Milojev link sada vodi na MC :)

Dejan Bizinger
28. 03. 2007., 21:31
@Dinke: Hvala, naravno da nije problem Na pravo da se bude human niko nema copyright :)

@Peca: Ispravljeno za link. Sto se tice srpskih slova, znam, pokusao sam jos pre, ali se pojave neki karakteri

dinke
02. 04. 2007., 19:01
Upravo je tv b92 na kraju svojih vesti u 18:30 uputila apel za pomoc Katarini (http://humanost.org/blog/?p=58), zajedno sa prikazom sajta humanost.org. Konacno nesto konkretno i od tv b92 :)

Dejan Bizinger
02. 04. 2007., 22:06
Hvala na informaciji, nisam gledao danasnje vesti, obicno ih gledam i nisam znao da ce biti u vestima. U stalnom sam kontaktu sa zenom koja vodi akciju za Katarinu, danas je otputovala za London. Nadam se da ce sve biti OK.

Inace, Marko Herman mi danas dao nekoliko prethodnih brojeva PC-ja kada u februarskom broju vidim da je u Web vodicu uvrsten Humanost.org sa lepom recenzijom.

Marko Medojevic
12. 05. 2007., 21:33
Izvinjavam se što dižem ovu temu iz mrtvih, ali šta je sa sajtom www.humanost.org ?! Na kojoj je adresi sada ako ga ima uopšte?

bluesman
12. 05. 2007., 22:29
Koliko ja vidim - na istoj :)

Marko Medojevic
13. 05. 2007., 00:19
Ne mogu da verujem! Pa sad sam se nakačio preko proxyja i pristupam sajtu. Inače preko SezamPro-a ne mogu nikako da pristupim, a do pre mesec-dva sam mogao. Ne znam uopšte u čemu je problem?!
Sezamovci, jel ima još nekoga ko ne može da pristupi sajtu?

MorenoArdohain
13. 05. 2007., 00:53
Ne radi ni sa telekom ADSL:

Tracing route to humanost.org [66.29.31.3]
over a maximum of 30 hops:

1 * * * Request timed out.
2 28 ms 27 ms 27 ms 77.46.179.XX
3 25 ms 23 ms 25 ms ADSL105.telekom.yu [212.200.15.105]
4 26 ms 29 ms 27 ms 212.200.232.141
5 40 ms 29 ms 32 ms 212.200.232.73
6 314 ms * * 212.200.227.234
7 37 ms 35 ms 33 ms bpt-b2-link.telia.net [213.248.96.157]
8 58 ms 53 ms 55 ms hbg-bb2-pos7-3-2.telia.net [213.248.96.37]
9 78 ms 68 ms 69 ms ldn-bb2-link.telia.net [80.91.249.14]
10 136 ms 135 ms 139 ms nyk-bb2-link.telia.net [80.91.249.251]
11 140 ms 137 ms 139 ms nyk-b3-pos1-0-0.telia.net [213.248.82.18]
12 136 ms 135 ms 137 ms nac-110814-nyk-b3.c.telia.net [213.248.82.94]
13 * * * Request timed out.
14 * * * Request timed out.
15 * * * Request timed out.

Peca
13. 05. 2007., 01:59
Sajt radi.

Marko Medojevic
13. 05. 2007., 17:28
Vidi kako radi:

marko@desktop:/media/Storage/muzika/industrial/RAMMSTEIN$ traceroute 66.29.31.3
traceroute to 66.29.31.3 (66.29.31.3), 30 hops max, 40 byte packets
1 * * *
2 77.105.0.226 (77.105.0.226) 36.013 ms 20.259 ms 19.818 ms
3 catalyst-12t.sezampro.yu (77.105.0.222) 19.049 ms 20.952 ms 20.695 ms
4 sezampro-bcn.telekom.yu (195.178.34.5) 19.756 ms 19.118 ms 20.683 ms
5 212.200.17.16 (212.200.17.16) 24.074 ms 24.232 ms 24.038 ms
6 212.200.232.89 (212.200.232.89) 27.552 ms 265.113 ms 77.752 ms
7 212.200.227.226 (212.200.227.226) 376.818 ms 163.358 ms *
8 bpt-b2-link.telia.net (213.248.96.157) 27.459 ms 28.375 ms 27.305 ms
9 hbg-bb2-link.telia.net (80.91.250.120) 48.004 ms 50.776 ms 48.870 ms
10 ldn-bb2-link.telia.net (80.91.249.14) 62.875 ms 63.258 ms 62.099 ms
11 nyk-bb2-link.telia.net (80.91.249.251) 127.434 ms 130.211 ms 130.069 ms
12 nyk-b3-pos1-0-0.telia.net (213.248.82.18) 129.891 ms 131.095 ms 130.009 ms
13 nac-110814-nyk-b3.c.telia.net (213.248.82.94) 129.946 ms 132.018 ms 128.253 ms
14 12.ae0.gbr1.tl9.nac.net (209.123.11.71) 135.859 ms 179.313 ms 169.767 ms
15 0.so-5-0-0.gbr1.mmu.nac.net (209.123.11.53) 134.053 ms 133.684 ms 132.474 ms
16 * * *
17 * * *
18 * * *
19 * * *
20 * * *

Inače radi mi preko proksija normalno. :confused:

Ilija Studen
13. 05. 2007., 17:32
Ima sam sličan problem sa www.activecollab.com i SBB-om pre nekog vremena. Sve se unormalilo posle 2, 3 dana... Počnite da paničite ako sajt ne bude vidljiv nedelju, dve dana :D

markuss
17. 02. 2008., 18:19
Evo i ja, pomalo zakasnelo, da čestitam na sjajnoj humanoj ideji da se pokrene ovakav projekat kod nas.

Međutim, moram da iskritikujem gospodina Bizingera.

Naime, mislim da je neprihvatljivo i krajnje neprofesionalo dozvoliti da projekat kakav je humanost.org doživi da mu istekne zakup domena.

U iščekivanju brze, ponovne aktivacije sajta koji je ne tako davno osvojio nagradu za doprinos društvu na Web Fest-u.

Milos Vukotic
17. 02. 2008., 18:56
Mogao si mu to dobronamjerno poslati na email/pp, ovako zvuči kao zlurado mudroseranje...

dinke
17. 02. 2008., 23:08
Bukvalno je danas istekao:

twinkie$ whois humanost.org
...
Domain ID:D116828759-LROR
Domain Name:HUMANOST.ORG
Created On:17-Feb-2006 23:09:05 UTC
Last Updated On:17-Feb-2008 13:33:50 UTC
Expiration Date:17-Feb-2008 23:09:05 UTC


Sve u svemu, jos uvek moze bez problema da obnovi registraciju domena.

mileusna
17. 02. 2008., 23:37
Sve u svemu, jos uvek moze bez problema da obnovi registraciju domena.

S tim što ga je godaddy momentalno parkirao pošto je i DNS kod njih. :)

markuss
19. 02. 2008., 14:02
Mogao si mu to dobronamjerno poslati na email/pp, ovako zvuči kao zlurado mudroseranje...

Naravno, mogao sam poslati privatnu poruku.
Ali...
Osim što je, možda, moj komentar zvučao previše grubo ne vidim ništa pogrešno u tome i što je objavljen javno.

Kao što je Mileusna prokomentarisao, ovaj domen je mogao lako biti izgubljen. Sigurno znate i bolje od mene kako sve to funkcioše, dakle "Ko pre - njegov".

Da se ne radi o projektu ovakvog sadržaja, ili da se na sajtu generiše enormna poseta vrlo lako bi se moglo desiti da je projekat bar pod ovom poznatom adresom trajno izgubljen.

mileusna
19. 02. 2008., 14:28
Kao što je Mileusna prokomentarisao, ovaj domen je mogao lako biti izgubljen. Sigurno znate i bolje od mene kako sve to funkcioše, dakle "Ko pre - njegov".

Kad sam ja to rekao? :) Istekli domeni imaju i do tri meseca fore nakon isteka domena da obnove pretplatu. Problem je ovde što je GoDaddy odmah preusmerio domen na parking stranicu pa je tako samo požurio Dejana da što pre reguliše svoje zakasnele obaveze. :)

No, sa druge strane, zaista nema potrebe za tolikim čekanjem i rizikovanjem jer GoDaddy počinje da šalje upozorenja da će neki domen isteći već tri meseca unapred.

bluesman
19. 02. 2008., 15:11
Domen ulazi u "redemption period" vec posle dvadesetak dana i tada vlasnik domena i dalje ima prednost ali je cena 80 USD + redovna godisnja cena, znaci oko 90 USD.

dinke
19. 02. 2008., 16:54
Kako god, imas jos 3 meseca da obnovis registraciju pre nego neko domen trajno uzme. Naravno, kao sto je blues i pomenuo, kada udje u redemption fazu, onda to i kosta dodatnih novaca :)

Dejan Bizinger
15. 10. 2008., 01:19
Danas sam se prijatno iznenadio kada sam video da je "naseg foruma list" Milorad Ničić (http://www.ni-kel.com) samoinicijativno napravio Humanost Facebook aplikaciju (http://apps.facebook.com/humanost/). Posto je FB najpopularniji u Srbiji pa tako i medju DPT zajednicom, zamolio bih sve one koji zele da se prijave na aplikaciju kako bi dali svoj doprinos da njihovi prijatelji vide istu pa da se mozda izazove neki viralni efekat. Da vidimo da li je taj FB stvarno koristan :)

http://apps.facebook.com/humanost/ (http://apps.facebook.com/humanost/)

Sto bi se reklo - salji dalje :)

Hvala svima.