PDA

Pogčedajte punu verziju : Јава ЦМС против ПХП ЦМС-а


biske
11. 01. 2011., 23:59
Да ли има смисла кренути са израдом ЦМС у јави? Интересује ме да ли је то исплативо, тј. да ли је лакше урадити то у пхп или у јави. Који су то познати ЦМС урађени у јави? Колико су популарни?

nixa
12. 01. 2011., 00:34
Joj, previse mi smeta kada vidim ЦМС, posto je to skraćenica ( abbreviation ) od CMS koja je engleska reč, pa da li je tako teško koristiti istu skraćenicu za CMS,PHP,Java ... ako si već hteo da napišeš Java, trebao si lepo da napišeš Џавa ...

Inače, ima smisla samo je pitanje pravo za šta tebi treba CMS. Postoje i dovoljno gotovih rešenja da ti reše skoro svaki problem.

zira
12. 01. 2011., 00:49
covjek je korektno napisao, kako se pise cirilicom, a dosta ljudi Javu kod nas cita bas tako

nixa
12. 01. 2011., 01:03
ovo je moj lični kink kada vidim ćirilicu korišćenu za nešto što ja mislim da joj mesto nije

Gargoyle
12. 01. 2011., 02:18
I nije mesto. Strane netranskribovane reči a pogotovo strane skraćenice se i u ćiriličnom pismu pišu latinicom (kao u originalu), dakle kao rezultat bude mešano pismo, što je naravno odvratno i svako normalan izbegava takvu ćirilicu, a to je velik problem gde ima mnogo stranih (npr. tehničkih) izraza kao u IT-u.

Ne može da stoji ЦМС. Šta je to? Skraćeno od Цонтент Манагемент Сyстем? Ne može. Takav zapis ne znači ništa ni na srpskom ni na engleskom.

Znači takve reči ili transkribovati fonetički ako ima smisla (npr. New York > Њујорк), ili u originalu latinicom.

Dragi Tata
12. 01. 2011., 02:37
Да ли има смисла кренути са израдом ЦМС у јави?

Хоћеш да направиш свој ЦМС ( :p ) од почетка? Не видим сврху, али ево ти листа неких опен сорс решења у Јави:

http://java-source.net/open-source/content-managment-systems

Кладим се да их има доста и у ПХП-у, па нека неко ко зна остави добар линк да се ја не бламирам.

mangia
12. 01. 2011., 04:06
Malo da trolujem... Zašto kod većine Java aplikacija stoji i neizostavno "enterprise"

Mislim piskaram i ja pomalo u javi ali smara opasno...

zidoo
12. 01. 2011., 08:19
Java programeri zele da se osjecaju bitno :P

3banchi
12. 01. 2011., 10:04
....ЦМС ( :p ) ...:beer:

jablan
12. 01. 2011., 10:23
CMS-ovi su bili u modi pre 5-6 godina i tad je svako napravio bar po jedan. Ne vidim smisao pravljenja još nekog, ako ti je do vežbe bolje pravi nešto drugo. A ako je već izbor PHP vs. Java za CMS (u najširem mogućem smislu), bez puno razmišljanja bih išao na PHP.

Strane netranskribovane reči a pogotovo strane skraćenice se i u ćiriličnom pismu pišu latinicom
Ovo nije tačno.

biske
12. 01. 2011., 16:09
Што се тиче употребе ћирилице ја би поставио само једно питање: "Да ли сте разумели шта сам хтео да питам?"
Ако је ваш одговор Да онда можемо да наставимо са дискусијом. Ја никог не приморавам да пише ћирилицом а ако је неком тешко да чита ћирилицу онда не мора да ми одговори на недоумице, наћи ће се неко коме то није проблем. Најмање што сам хтео да изазовем покретањем ове теме је расправа ћирилица-латиница. Нек користи свако оно што жели, битно је да се разумемо. Уосталом ја сам се овде највише учланио пошто сам тражио алтернативу за елитсекјурити, тако да поменути форум све слабије посећујем, и све више сам овде.
Али да не ширим даље причу ако неко хоће да помогне изволите.

Најпре сам хтео да направим свој ЦМС из разлога да научим нешто а и да то буде од користи. Друга ствар је то што сам својевремено направио информациони систем библиотеке у аксесу па сам сад мислио да направим нешто слично у веб окружењу. Планирао сам да повремено радим на томе и да касније комерцијализујем апликацију. Базе података добро знам али сам што се тиче израде корисничког интерфејса слаб. Тренутно учим јквери (и ајакс у њему) и интересује ме из вашег угла да ли да изаберем пхп или јаву. Значи чуо сам да би израда путем пхп-а била бржа. А како планирам да ово буде нешто комерцијално онда је то битан фактор. Значи ако ја испоручим апликацију и морам нешто да дорадим да то буде што брже и ефикасније и слично. Зато ме брине израда у јави, не знам колико би ту имао посла са разним конфигурацијама и слично. Можда је ипак у пхп боље, некако се чини ми се брже раде апликације..

jablan
12. 01. 2011., 16:32
PHP je generalno sporiji od Jave, ali to ne treba da te brine ama ič. Bolje brini da nađeš neku originalniju ideju.

biske
12. 01. 2011., 16:45
Не брине мене време извршавања него време потребно за израду апликације.
Значи ја имам већ имам информациони систем библиотеке и може се погледати на адреси http://217.26.67.168/uploads/2/1/2129624/Biblioteka%201.0.rar
Имам неке идеје за додатно побољшање функционалности али не бих да улажем више у аксес већ би да преправим ово што већ имам у веб апликацију и да додам још идеје које су ми у међувремену пале на памет. Наравно знам да то не иде брзо али сам спреман да уложим време у све ово. Значи конкретно се питам ако кренем да преправљам овај систем, да ли ћу више времена изгубити ако то радим у јави или ако радим у пхп. Ако рецимо радећи у пхп изгубим 3 месеца а радећи у јави изгубим 4 месеца онда је избор јасан.

vidak
12. 01. 2011., 16:54
Mislim da te ne treba brinuti vreme koje ćeš potrošiti u radu sa Javom ili PHP-om.
Izrada web aplikacije je bitno drugačija negu u Access-u.
Access je milina, pogotovu ako voliš baze podataka a nisi zaljubljen u dizajn.
Mnogo je bitnije da shvatiš logiku izrade aplikacije, onu logiku koja dovodi do aplikacije koju kasnije možeš lako da unapređuješ a to nema veze sa Javom ili PHP-om.
Izaberi neki framework koji ima jak community. To je faktor koji će ti pomoći da skratiš vreme izrade.

jablan
12. 01. 2011., 17:00
@biske: Pretpostavimo vrlo hipotetičan slučaj da je programer ekvivalentno verziran u Javi i PHP-u. Za izradu veb aplikacije biće mu potrebno manje vremena u PHP-u.

Takođe, PHP ima blažu krivu učenja i jednostavniji je jezik (mada u poslednje vreme prestaje da bude takav).

Što se tebe tiče, samo ti znaš koliko dobro poznaješ jedno, koliko drugo.

biske
12. 01. 2011., 17:03
Па нисам сигуран да ли не треба бринути за време које ћемо потрошити у изради апликације. Ипак је то доста битно. Претпоставимо да треба да плаћам програмере, и није свеједно да ли ћу их платити 3 или 4 месеца да ми направе једну апликацију.

Видаче, који фрејмворк би ми ти предложио? Ја знам и пхп и јаву по мало, на неком школском нивоу. Мало сам се распитивао и претраживао интернет и видео да је у јави тренутно један од најпопуларнијих Спринг, а у пхп-у су то Зенд, КодИгнитер, итд.

biske
12. 01. 2011., 17:06
@biske: Pretpostavimo vrlo hipotetičan slučaj da je programer ekvivalentno verziran u Javi i PHP-u. Za izradu veb aplikacije biće mu potrebno manje vremena u PHP-u.

Takođe, PHP ima blažu krivu učenja i jednostavniji je jezik (mada u poslednje vreme prestaje da bude takav).

Što se tebe tiče, samo ti znaš koliko dobro poznaješ jedno, koliko drugo.

Управо то сам чуо од неких људи да за израду апликације у пхп треба мање времена, па сам хтео да будем сигуран.
И мени се чини да је пхп једноставнији, баш сам брзо научио основе. И чини ми се да за доста ствари већ постоје решења на интернету, хоћу рећи да има већу заједницу..

Као што рекох у претходном посту и једно и друго знам на школском нивоу, тј. знам основе..

vidak
12. 01. 2011., 17:18
Kada sam rekao da ne brineš, mislio sam da te razna iznenađenja čekaju i na Javi u na Snu(PHP) :D to su razlozi zašto ne možeš predvideti vreme razvoja prve aplikacije. Nakon prve će ti dosta toga biti jasnije pa ćeš moći bolje da procenjuješ potrebno vreme za svaku aplikaciju.
Činjenica je da je sa PHP-om vreme izrade kraće ali... to je u onom filmu gde je kriva učenja PHP-a brzo rastuća.... brzo rastuća do trenutka kada učenje počinje da prevazilazi okvire programskog jezika i počinje da ima veze sa logikom izrade aplikacije a ta logika je ista i na Javi i na PHP-u. Ako izabereš da radiš aplikaciju kroz framework prva stvar sa kojom ćeš se susresti jeste logika izrade. Za framework nije bitno da ubijaš Javu ili PHP, bitno je da poznaješ logiku i specijalizovane klase frameworka koje bi trebale da ti život učine jednostavnijim.

E sad... ovaj deo što ćeš sada da pročitaš odmah zaboravi... Ja mrzim framework-e, mislim... sve je to varijanta 'one size fits all'. Jedan od razloga nastanka framework-a jeste da se novi programeri lakše uključuju u projekat a i da projekat bude standardizovan tako da klijent ne mora da se ubije kada odluči da promeni tim koji radi na projektu što ima smisla kada radiš za drugoga ali ne i kada razvijaš svoj projekat.

Kada bih ja birao PHP framework parametri bi bili da ne radi na PHP4.0 i da ima jak community. Te 'brzo rastuće' varijante mi se ne sviđaju i ne ulivaju poverenje, sve mi se čini da je to modni trend u programarskom svetu!

Blood
12. 01. 2011., 18:13
Kada bih ja birao PHP framework parametri bi bili da ne radi na PHP4.0 i da ima jak community. Te 'brzo rastuće' varijante mi se ne sviđaju i ne ulivaju poverenje, sve mi se čini da je to modni trend u programarskom svetu!

Zasto je php4 tako veliki bauk, do pre godinu dana smo svi radili sa njim i zavrsavali sve sto nam je bilo potrebno? U svim tim framework-cima koji su pisani za php4 ti mozes kad pises svoj kod i da koristis sve prednosti koje donosi php5..

jablan
12. 01. 2011., 18:26
^ Iz istog razloga iz kog niko više ne koristi MS-DOS iako u njemu možeš da napraviš program koji izgleda i radi isto kao Word 2010.

Blood
12. 01. 2011., 18:43
^ Po toj logici svi treba da nosimo pelene za odrasle posto je wc solja izmisljena pre vise od 150 godina? :)

jablan
12. 01. 2011., 19:05
To se već ne isplati. :)

Vidi, rasprava "čemu OOP" je debeli offtopic ovde, a jako bih drago uzeo učešće kad bi otvorio novu temu.

A ta priča "zašto je bitno što je FW PHP4 kad ti možeš da koristiš PHP5 ako hoćeš" bi imala smisla kad bi razvoj išao "preko frejmvorka", a ne "unutar frejmvorka". FW nije samo gomila funkcija koje ti pozivaš (to već postoji i zove se PHP), nego čitav skelet aplikacije koji ti puniš sa svih strana, a ne samo odozgo.

webarto
12. 01. 2011., 19:13
Ako je moje poimanje školskog znanja isto kao i Vaše, onda će ti trebati malo više vremena za OOP PHP... Od FW bih odabrao http://kohanaframework.org/, mada je CI dosta bolje dokumentovan.

vidak
12. 01. 2011., 19:50
Zasto je php4 tako veliki bauk, do pre godinu dana smo svi radili sa njim i zavrsavali sve sto nam je bilo potrebno? U svim tim framework-cima koji su pisani za php4 ti mozes kad pises svoj kod i da koristis sve prednosti koje donosi php5..

Mislim da je bitno da to što se sada programira i dalje radi OK kada dođe upgrade na php6. Čini mi se da je priča sa php4 ili php5 zastarela bar dve godine.

xippi
12. 01. 2011., 19:55
tri strane i niko nije rekao ruby... mislim stvarno...

vidak
12. 01. 2011., 19:59
tri strane i niko nije rekao ruby... mislim stvarno...

A da čovek proba Django (http://www.djangoproject.com/) ... mislim... ima i pametnijih načina kako protraćiti život. Django jedan od njih :D

p.s. Python framework-ci su četvrta opcija ali ako kasnije odlučiš da pišeš sopstvenu aplikaciju u Python-u bez framework-a ... uffffff...

Dragi Tata
12. 01. 2011., 20:05
tri strane i niko nije rekao ruby... mislim stvarno...

Овде ми се допада то што се људи генерално баве практичним стварима. На пример, на proggit -у се деца убише од расправе да ли је бољи Хаскел или Лисп, а кад им поменеш ПХП, Јаву или С++ прогласе те за неурачунљивог.

Bojan Zivanovic
12. 01. 2011., 22:03
Svaki put kada vidim ПХП, pa onda i јквери, prodje me neka jeza.

U svakom slučaju, računaj da se razvojem i prodajom CMS-a nećeš leba najesti, tržište je maksimalno saturizovano, velikim delom open-source rešenjima. A ti ćeš uložiti nevelik broj hiljada evra u razvoj nečega što će biti na nivou Wordpress-a ili Drupala pre 5 godina, ali bez community-ja, tema, modula, i svega onog što je zapravo bitno kada je CMS u pitanju.

Ovo je moj lični stav naravno, u svakom slučaju srećno.

mileusna
12. 01. 2011., 22:55
^ Što bre širite defetizam? :) Beše zasićeno i tržište kolaboracionih servisa pa je activeCollab napravio lep uspeh na svetskom tržištu. Mislim, kad bi se tako razmišljalo, ovo je napravljeno, ovo je zasićeno, i dalje bismo pretraživali na Altavisti, Google ne bi ni nastao. :)

A i čovek je postavio više tehničko pitanje nego poslovno. :)

ivanhoe
12. 01. 2011., 23:33
realno, postoji gomila CMS-ova, ali jos realnije ni jedan ne valja 100% (ni 80% zapravo), svaki ima nekih nimalo zanemarljivih mana... tako da prostora za bolje ima koliko volis, evo danas bas cuo za novi CMS projekat koji zvuci super...

jablan
12. 01. 2011., 23:50
^ Svaki je zvučao super... :)

Šalu na stranu, problem sa CMS-ovima je sličan kao problem sa automobilima - jednostavno ne postoji najbolji, niti ga je moguće napraviti, jer različiti korisnici imaju različita očekivanja. Dvosed ili četvorosed? Troje ili petoro vrata? Sedan ili hečbek? Potpuna automatika ili mogućnost podešavanja svega i svačega? Brzina ili ekonomičnost? Itd itd.

Možda je u tome i rešenje - naći neku nišu koja je slabije obrađena ili kombinovati sa nekim drugim tipovima softvera...

McKracken
13. 01. 2011., 01:00
Ili probati neki novi pristup.

Dok se nije pojavio Google svi su pravili portale sa "milijun" kojekakvih gluposti kao sto je Yahoo.

Zasto ne probati? U najgorem slucaju moze da ne uspe.


Osim ako ga budes pravio na cirilici kad ce da budesamo odvratan.

vuknikolic
13. 01. 2011., 01:09
Ma kreni u Javi da radiš, i uzmi neku egzotiku poput Grailsa (http://www.grails.org/)

neko je spomenuo rails, jel da?

biske
13. 01. 2011., 01:10
Ili probati neki novi pristup.

Dok se nije pojavio Google svi su pravili portale sa "milijun" kojekakvih gluposti kao sto je Yahoo.

Zasto ne probati? U najgorem slucaju moze da ne uspe.


Osim ako ga budes pravio na cirilici kad ce da budesamo odvratan.


Хвала свима на одговорима. Кад будем радио сигурно ћу да направим на ћирилици пошто ми је циљно подручје Србија мада би било лепо направити такву конфигурацију да могу да се мењају језици (односно писма). Шта више државне институције инсистирају на прављењу интерфејса на ћирилици. Конкретно тренутно радим информациони систем за један факултет (ту сам само девелопер базе) и кад сам прикупљао корисничке захтеве тражили су да интерфејс буде искључиво на ћирилици.
Што се тиче засићености и циљној групи о чему се полемисало то није проблем. Не очекујем ја неку светску мега популарност. Ако урадим овај пројекат и кренем да га продајем за око 1 000 евра (а испод тога не иде) онда би за мој укус било сасвим довољно да продам око 5 лиценци. Уосталом ја сам скоро дипломирао и још сам у тој фази учења тако да ми добит није на првом месту. Јесте битно да не радим за џабе али тренутно ми новац није од примарне важности.
Поздрав.

Gargoyle
13. 01. 2011., 01:53
CMS na ćirilici od 1000 eura? Pa srećno s time :)

McKracken
13. 01. 2011., 01:55
Sad sam hteo da napisem nesto iz realnog sveta, ali cu ipak preskociti :D

biske
13. 01. 2011., 01:57
CMS na ćirilici od 1000 eura? Pa srećno s time :)
Није ЦМС него информациони систем библиотеке. Израда наменских ствари је мало скупља од ЦМС.



Sad sam hteo da napisem nesto iz realnog sveta, ali cu ipak preskociti :D

Слободно реци.

McKracken
13. 01. 2011., 02:08
Rezonovanje ti je pogresno na tolikom broju nivoa da je tesko poceti a da ne zvucim kao MD. (To sto jesam MD ne menja stvar)

Sa druge strane, mozda je i bolje da ne znas. Mozda to i uspe, a u svakom slucaju bice vredna skola.

Ali kao pravilo: "Trziste, Srbija, Cirilica i 1000 eur po licenci" ne idu u istoj recenici, osim ako nemas BAS dobru "kombinaciju".

U slucaju da je imas, onda ti je isto napravio novi svemirski brod ili Wordpress na cirilici.

Holix
13. 01. 2011., 02:14
Svaki put kada vidim ПХП, pa onda i јквери, prodje me neka jeza..
:1018:

Moja jedina rekacija je bila "ŠKK"...
Ja razumijem da svako ima svoje mišljenje ovdje, ali baš me interesuje, šta konkretno imaš protiv PHP-a i jQuery-a?

McKracken
13. 01. 2011., 02:18
Mislim da je Bojan mislio (kao i ja) na ono Pi X Pi (3.14 na kvadrat vektorski??!) a ne na PHP ;)

zira
13. 01. 2011., 02:20
Brate, sve gledam da ne oftopikujem, ali stvarno... covjeka razapeste zbog cirilice. Hoce li biti cirilicom, mandarinski ili na farsiju je pitanje jednog dodatnog language fajla u CMS, stvarno nebitno. Licne preferense na stranu, ali razvoj necega namjenjenog Srbiji, a pri tome drzavnim organizacijama ili organizacijama finansiranim iz budzeta svakako mora biti cirilicno po defaultu.

ivanhoe
13. 01. 2011., 02:48
ako ces bilo sta raditi za drzavu, onda prvo i pre svega obezbedi veoma jaku vezu da bi ti nekad nesto platili... drzava je trenutno u bankrotu i ne placa dugove mesecima...

jablan
13. 01. 2011., 13:10
^ Ma kakvi, poznata je stvar da su biblioteke pune kinte... :)

metaphysic
13. 01. 2011., 13:38
УСТАВ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ


Члан 10.

У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћирилично писмо.
Службена употреба других језика и писама уређује се законом, на основу Устава.

japan
13. 01. 2011., 13:52
Slepo dosledno pridržavanje pravila mora, pre ili kasnije, da izrodi glupost... Mislim, nemam ništa protiv ćirilice, ali "јквери"... :krst:
Dobro da nije "јЉуерж"...

btw, ovo nije Srbija, ovo je internet...

zira
13. 01. 2011., 14:38
Ovo je internet? Tamo gdje je sve coool, lajkujemo extra stwari i aj pozzzzzz.

To sto je nekome neobicno sto vidi neke izraze napisane cirilicom ne znaci da su pogresno upotrijebljene. Ako pises cirilicom, pises onako kako je i biske pisao, kako se govori, a eventualno za strane pojmove pri prvoj upotrebi u zagradi stavis originalno napisanu rijec radi jasnoce.

Da ne povjerujes da govorimo na ovu temu u Srbiji...

Aleksandar.Ilic
13. 01. 2011., 14:59
kad budem mogao da programiram u ćirilici, koristiću je i za stručne diskusije.. :)

Nego
Да ли има смисла кренути са израдом ЦМС у јави?


Za tebe nema smisla.. prvo moras da znas sta hoces. Ja ne mogu da ti kazem da li nesto ima smisla za tebe. U ogromnom broju slucajeva, posao ti zavrsava vec neki gotov cms. A ko sto neko rece, nije svaki cms dobar za sve. A neki ne valjaju ni za sta.

Da li je isplativo ili ne? To ces samo ti znati kad zavrsis..
Da prodajes licence za cms u srbiji i da kostaju 1000e? Iskreno, svasta je moguce.

A inace, bas me zanima koliko ti uopste znas o cms-ovima? Koji tip cms-a ces da razvijas? Sa kojom bazom? Za koji tip poslova. Za koju velicinu sajtova?
Ne mozes bas na isti nacin da uradis cms koji treba da upravlja sa 1000 sajtova i sa jednim sajtom.
Pa koliko znas o tipovima sadrzaja? Kakve tipove sadrzaja zelis da podrzis? Koju kolicinu sadrzaja? Da li ce ti cms raditi samo sa diskretnim tipovima sadrzaja ili sa relacionim tipovima?
Da li ce imati versioning? Kakav tip doticnog?
Sta je sa workflow? Obican linearni ili nesto komplikovanije ili bez njega?

Да ли има смисла кренути са израдом ЦМС у јави? Интересује ме да ли је то исплативо, тј. да ли је лакше урадити то у пхп или у јави. Који су то познати ЦМС урађени у јави? Колико су популарни?


Интересује ме да ли је то исплативо, тј. да ли је лакше урадити то у пхп или у јави.


Isplativost nema veze sa javom ili php-om. A izgleda da ti ne znas ni jedno ni drugo.
A inace cms-ovi (licenca) kostaju od 100 do preko 100k evra :)


Који су то познати ЦМС урађени у јави? Колико су популарни?


PHP
Drupal, wp i joomla su extremno popularni. Cak je eto i Microsoft poceo da koristi WP.

Java:
alfresco, nuxeo. Mislim da je i Oracle CM u javi, Vignete je bio u javi, ali njega su nesto utopili u druge proizvode.

Liferay je kolko tolko popularan, cujem dosta cesto za njega

3banchi
13. 01. 2011., 16:00
Na primeru PHP ...kako se pise na razlicitim pismima i jezicima:

http://sr.wikipedia.org/sr/PHP

http://ru.wikipedia.org/wiki/PHP

http://zh.wikipedia.org/zh-cn/PHP

http://el.wikipedia.org/wiki/PHP

Ali...ovo je ipak forum i kao takav trpi i pisanje koje je uobicajeno za forume i chatove koje je miljama daleko od pravopisa.
Ako smo usvojili da pisemo "lajkovati", "hejter", "frejmvork" "Vindouz" pa se niko ne buni...kao i sleng IMHO, ASAP, LOL...ne vidim nista neobicno da se neki izrazi, skracenice izvedene iz eng. jezika pisu cirilicom.
Meni to barem deluje simpaticno na forumima, iako se u sluzbenim pisanijama treba drzati pravopisa.
Licno volim cirilicu, i vizuelno i emotivno, i biram je kao pismo za citanje gde god mogu.
Svakodnevno pisem samo latinicom na racunaru jer cesto koristim eng. u komunikaciji i zamaralo bi me je da svaki cas menjam i pismo i kodni raspored karaktera.

jablan
13. 01. 2011., 16:11
kad budem mogao da programiram u ćirilici, koristiću je i za stručne diskusije.. :)

Zato sad ovo pišeš na engleskom. Oh wait!

vidak
13. 01. 2011., 16:17
upotreba ćirilice u PHP-u.

<?php

$ћирилица = 'Србија РУЛЕС!';

echo $ћирилица.PHP_EOL;

?>

japan
13. 01. 2011., 16:44
To sto je nekome neobicno sto vidi neke izraze napisane cirilicom ne znaci da su pogresno upotrijebljene. Ako pises cirilicom, pises onako kako je i biske pisao, kako se govori, a eventualno za strane pojmove pri prvoj upotrebi u zagradi stavis originalno napisanu rijec radi jasnoce.

Pa ja upravo o tome i govorim... Jel ti kažeš "јквери" ili "џеј-квери"?

A ona opaska da je ovo internet se odnosila na to da ove tekstove možda čitaju neki ljudi koji ne znaju ćirilicu... Eno, bila je tema pre nekog vremena gde su čoveku iz Splita odgovarali na ćirilici, valjda da ne bi kršili ustav, ili šta već...

metaphysic
13. 01. 2011., 16:53
Ustav sam pomenuo, zbog web stranica drzavnih organa, te pomenute bibloteke itd npr http://www.portal.sud.rs/

Dragi Tata
13. 01. 2011., 17:04
Cak je eto i Microsoft poceo da koristi WP.


Чисто да не буде неспоразума. Мајкрософт користи ВордПрес као блог платформу, а не ЦМС. Мајкрософтов ЦМС је ово: http://sharepoint.microsoft.com/

bluesman
13. 01. 2011., 20:18
Koliko vi smarate sa ovom pričom ćirilica vs ... whatever ... imho, kikovaću vas i banovati pa lolujte i hejtujte koliko hoćete :)

LiquidBrain
13. 01. 2011., 21:08
ЛоЛ :)

biske
13. 01. 2011., 21:12
Ау, шта се направи од теме :1074:

ajankovic
13. 01. 2011., 22:19
Kakav naslov takva tema :).

Katastrofa u najavi.

biske
13. 01. 2011., 22:28
Да знам да не покрећем више такве теме.

vidak
13. 01. 2011., 23:13
Pitanje (http://www.devprotalk.com/showpost.php?p=93902&postcount=1) jeste nespretno postavljeno, ali je nakon osnovnih pojašnjenja pitanje bolje formulisano (http://www.devprotalk.com/showpost.php?p=93951&postcount=13). Što se tiče ćirilice, ni meni se nesviđa da je kucam ali ovo je primer (http://www.pressonline.rs/sr/vesti/u_fokusu/story/147427/Vladislav+Gruji%C4%87+jedini+Srbin+kome+je+ime+u+p aso%C5%A1u+na+%C4%87irilici!.html) koliko državi stalo do nje!

... odumiranje ćirilice započeto je Vukovom reformom odvajajući nas od bratskog jezika, a vodeći nas ka onom što pravoslavlje nije. Očuvanje ćirilice je očuvanje našeg identiteta i dubine naše misli.

McKracken
13. 01. 2011., 23:51
Ne zelim da budem zlurad ali srecno mu bilo ako ikada izadje iz zemlje sa ciliricnim pasosem :1058:

biske
14. 01. 2011., 00:13
Ne zelim da budem zlurad ali srecno mu bilo ako ikada izadje iz zemlje sa ciliricnim pasosem :1058:



А јел зна неко шта раде у сличним ситуацијама Кинези или рецимо Руси, кад су пасоши у питању. Да ли имају проблема ако користе ћирилицу? Јел зна неко ово? Овај човек је чини ми се помињао у интервју да Руси користе нормално ћирилицу на пасошима.

McKracken
14. 01. 2011., 01:30
Saberi jedan i jedan pa ce ti biti jasno kako resavaju problem.

bluesman
14. 01. 2011., 04:19
Dobro bre, jeste vi stvarno pijani ili šta se dešava?

ajankovic
14. 01. 2011., 15:02
^ Odavno nisam video neki flejm topic na forumu, moraju ljudi malo da se isprazne XD.

bluesman
14. 01. 2011., 16:09
Pa sad ... ima forum "opušteno", napravi se tema "moraju ljudi malo da se isprazne" ... pa pičite :) A što se "pražnjenja" tiče, to me uvek asocira na wc, ne baš lepa asocijacija :)

I ja sam za "pražnjenje", veruj mi da i meni to treba, ali ne možemo da se praznimo bilo gde bilo kada. A ova "večita" tema "ćirlica vs ... whatever" je nešto što se potegne čim neko napiše PHP ćirilicom. Koliko god meni čudno izgledao ЦМС ćirilicom ... tu nema ničega neobičnog ni pogrešnog.

Ali hajde da ne nasedam sada i ja na ovu priču. ... šta ćemo? Da čistimo ovu temu od svih "da/ne ćirilica" ili da zatvaramo ?

metaphysic
14. 01. 2011., 16:35
Očistite temu od nepotrebnih rasprava
(kao i ovu poruku) a nastaviti ovde (http://www.devprotalk.com/showthread.php?p=94094#post94094) o pismu
(ako se slažete)