PDA

Pogčedajte punu verziju : Novi MTID-ov sajt


torbica
22. 01. 2011., 03:41
www.mtid.gov.rs

Ps. Okcite hvala na sugestijama na drugoj temi, pokazao si mi da razmisljam na dobar nacin. Iskreno, ukoliko ti bude trebala pomoc u buducnosti, na raspolozenju.

A sad, udrite :1042:

SSpin
22. 01. 2011., 13:14
Sajt je baš super :)

Kul boje, pregledno, moderno. Vrlo dobro! ...
Ne bih da budem hejter, ali je l' mi se to čini ili nije optimizovan za 1024x768?

SSpin
22. 01. 2011., 13:17
Videh da je WP u pitanju, svaka čas na odluci (hrabrosti). Treba paziti na security :)

3banchi
22. 01. 2011., 14:48
A sad, udrite :1042:Sa zadovoljstvom cu da udarim i pitam:

Jel to sajt ministarstva ili ministarke?
Ministarstvo to sam ja! :seljak:

Od pet random slika na naslovnoj na svih pet je gospodja ministarka!
Skorojevicki, malogradjanski...ko zeli neka nastavi niz!

vidak
22. 01. 2011., 15:19
Od pet random slika na naslovnoj na svih pet je gospodja ministarka!
Skorojevicki, malogradjanski...ko zeli neka nastavi niz!

3banchi, zaista preteruješ.
Znaš i sam da jedna slika govori više nego 'iljadu reči.
S' obzirom da je naš narod uglavnom polu pismen, ovakav koncept je više nego opravdan i nije lepo što ga bezrazložno kritikuješ. ... ako se tome doda Facebook Like Box koji zauzima ozbiljan deo sajta, lako ćeš shvatiti da je gospođa Ministarka napokon shvatila da su pojmovi 'Facebook' i 'Informatičko društvo' sinonimi.

p.s. mogao bi makar malo zahvalnosti da im uputiš jer su nam omogućili da sa ministartstvom za telekomunikacije i Facebook komuniciramo ne samo putem Facebook-a nego i preko Twitter-a, a ako nam kojim slučajem ne bude dovoljno da ih gledamo na RTS1, RTS2, B92, StudioB, PINK, Alava, i Prva TV možemo otići na YouTube i udubiti se u duboke zamisli gospođe nam Ministarke. :krst:

Ivalex
22. 01. 2011., 15:35
Posto se u neku ruku i mene tice cela ova prica dacu par komnetara.

Ja mogu samo da "prikenjam" oko dizajna.
Background me je sranje, za ovakvu instituciju i previshe "kul", cista bela bi mnogo bolje legla ili neki soft gradijent. Oduzima mu na autoritetu. U kombinaciji sa ovo limnun zalenom mnogo oduzima na autoritetu. To je drzavana institucija, od koje ocekujem da ozbiljno radi, jer se radi o ozbiljnim stvarima.

A druga stvar koja mi je zasmetala jesete ova limun zelena, i ona mi je malo vise fanki PRIMENJENA za ovu pricu. I tu bi isao na stadrarno srpsku teget plavu, tamnu sivu... neku mirniju boju u slkadu sa srpskim vizuelnim indentitetom.

Ne ocekujem i ne zelim od njih da budu kul, vec da rade svoj posao jebeno dobro. :)

A sad malo oko funkcionalnosti homeagea

header nije link? (ovo je pod morati)

Hover na navigaciji mi je preslaba razlika....

Na ovom slajderu je text isuvise taman, slabo citljiv, bela bi bila idealna.
Slajder nema navigaciju!
Slike u sladeru su linkovi ali ne vode nigde?

Zasto sajt nema neki news stream? Ono sto jevama u futeru to bi meni bilo prvo umesto ovog slajdera. (saopstenje za medije, sto "kao" i jeste)
Mnogo bolje bi bilo da mogu da pristupim arhivi tih dogadjaja.

I molim vas!! Bez komentara na tim saopstenjima? Bezplatni feedback je uvek dobar! Komunikacaija sa ljudima koje uprincipu to interesuje, pa cak i da ne razumeju, uvek jebeno mozes da ga edukujes....


Moram da palim.... aj neka neko nastavi.

ivanhoe
22. 01. 2011., 16:17
Evo par crtica:

- Jako neuobicajena sema boja za jednu drzavnu instituciju, meni to licno ne odgovara, mislim da bi korporativnija paleta ipak bila primerenija.

- U svakom slucaju, nezavisno da li se radi o gov sajtu ili ne pozadina mi je suvise jaka, odvlaci mi paznju od centralnog dela, trebalo bi je malo smiriti. Takodje sa leve strane ove krive nisu lepo iscrtane, odnosno aliasing je premali, vidi se ona crtkavost...

- Imam problem sa tipografijom, kerning na <h1> je premali, sabijena su slova. Velicine slova u naslovu su previse slicne pa nije jasna hijerarhija, gde da ode pogled prvo.

- Vertikalni ritam sajta mi je nekako sabijen, kao da je spljeskan. IMHO iznad i ispod glavnog naslova fali prostora, a grb bih pomerio jedno 7px na gore, da "ispadne" iz linije strane, izgledace mnogo bolje.

- Ova senka iza texta na "Oko 3000 skola..." mi je potpuno out-of-the-place

- Desna ivica sajta vam nije lepo poravnata izmedju blokova (bar u FF)

- Ova plava linija sto se fade-outuje nije lepo obrisana, uradite to sa maskom i gradijentom, da ravnomerno "ispari", a ne ovako da se delimicno nazire ivica

- na dnu u Ciljevi ministarstva vertikalni razmak je jako cudan...

To bi bile zamerke na dizajn i realizaciju istog, a sto se tice sadrzaja i rasporeda na stranici on mi je ok, ima bas dosta toga. Posto se na nekom mom CMS-u vozi nekoliko sajtova ministarstava i sudova, iz iskustva mogu da vam kazem da ne znam da li vam je WP dobar izbor za platformu, iz 2 razloga:
- ti sajtovi su jako cesto meta napada, a WP je previse poznata platforma, sto znaci puno ljudi trazi rupe, moracete non -stop da azurirate
- WP ima puno opcija i fora, pa ako oni iz ministarstva budu azurirali sajt i unosili podatke (a ako su i malo kao ostala ministarstva), ima da vas zovu svako malo: a sto ovo, a meni je ovo nestalo, a nisam nista dirao...

jednom recju ima da se cimate dosta oko toga...

Gargoyle
22. 01. 2011., 19:19
Šema boja ne valja, suviše je šareno na sve strane. Pozadina+zelena+teal, ne liči na boje srpske državne institucije. Potrebno je da izgled bude više formalan u skladu sa institucijom koju predstavlja. Formalan, ali ne i dosadan. Znači samo izabrati pravu kombinaciju boja. Na primer uzeti standardne crvenu/plavu/belu sa nekim sivim tonovima. Recimo ovo mi izgleda formalnije od sajta ministarstva http://postbox-inc.com/. Uraditi u tom nekom stilu, ali svetlije. Fali favicon.

Koncept sadržaja je dobar. Kao i prisustvo na društvenim mrežama.

Dalje u radu obavezno treba obezbediti da informacije uvek budu ažurne (od koristi).

zira
22. 01. 2011., 20:34
Da pozdravim prvo ekipu koja je radila sajt i trud da se napravi nesto bolje.

Sto se tice organizacije sadrzaja, nemam nekih komentara posto iskreno nisam cesto posjecivao sajt ranije, pa da mi je nesto nedostajalo. Ono sto je i dalje tu, a mislim da nije dobro je akcenat na "Mi, ministarstvo", a ne na "Vi, gradjani, sto smo vam na usluzi", barem na naslovnoj strani.

Grb je stari, valjda bi trebao novi ako vise neko i zna kakve su oznake ove zemlje i kog vraga ih toliko cesto mijenjamo.

Dizajn je nesto najnezahvalnije :) jer svako osjeca da moze da kaze da je nesto dobro ili lose. Meni je dobro, ali neadekvatno. Volim zelenu boju, ali mislim da joj nije je mjesto kao osnovnoj boji na sajtu ministarstva u Srbiji. Vidim na slikama na sajtu, da neko u ministarstvu bas voli ovu boju (zidovi, stolovi...) :)

Postoje zvanicne preporuke za izgled i sadrzaj sajtova drzavne uprave izradjene od strane Zavoda za informatiku i internet, koji je pod nadzorom ministarstva o kome ovdje govorimo.

http://www.rzii.gov.rs/FileSystem/SiteDocuments/Aktuelnosti/P%20R%20E%20P%20O%20R%20U%20K%20E.pdf

U tom dokumentu stoji da je cilj

Обезбеђивања конзистентног визуелног идентитета, графичких елемената и навигације web презентација свих државних органа, локалне самоуправе и јавних служби

i da je preporuka

Web презентације органа државне управе треба да имају препознатљив визуелни идентитет. Ово се односи на коришћење боја националне заставе за заглавља и дизајн насловне стране, као и државних обележја (у заглављу странице застава, грб, лого и адресни
подаци институције).

Ovo je klasican pristup kod nas, da se skupljaju ljudi, trosi novac i energija za donosenje nekih preporuka, pozitivnih propisa i jednom kada se donesu, niko ih prakticno ne uvazava ili postuje niti njihovo sprovodjenje neko kontrolise.

Zasto ovo govorim i zasto potenciram standardizovanje? Zato sto ce dogodine (ili ove) izbori, i kada dodje ministar koji eto ne voli zelenu boju, ponovo cemo placati izradu sajta, sa dominantom ljubicastom bojom, posto ce tadasnji ministar zidove u ministarstvu prekreciti u ovu boju. I zasto sto na sajtovim drzavih organizacija zelim standardizaciju, da bi sto prije dosao do podatka koji mi treba.

oksite
22. 01. 2011., 20:40
Meni se ne dopada izbor boja, i sa plavo-crveno-belo-tamno crnom shemom boja rezultat bi bio mnogo bolji.

Naravno, ovo je sve stvar licnog pogleda, ali ono sto je skoro izvesno greska je taj "grayscale" efekat na grbu Srbije, iznad Ciljevi Ministarstva. Kao sto Grad Beograd ima svoju odluku o upotrebi grba GB, i gde "Није исправна једнобојна верзија грба добијена фотокопирањем грба у боји", skoro izvesno tako nesto postoji i za grb Srbije. To bi trebalo sto pre promeniti.

zira
22. 01. 2011., 20:49
I jos nesto: mislim da je Facebook like box sa licima ljudi koji vole ministarstvo (da li je samo meni ovo cudno?) neprimjeren. Ako nista drugo onda radi privatnosti, jer ne zelim da se moj odlazak na sajt ministarstva u mojoj zemlji snima u Facebooku, bez obzira bio ja njegov korisnik ili ne. Ovo nije komercijalni ili zabavni sajt.

3banchi
22. 01. 2011., 21:08
... jer su nam omogućili da sa ministartstvom komuniciramo ne samo putem Facebook-a nego i preko Twitter-a
http://img148.imageshack.us/img148/299/mitd.png
Jes' vala...tvitnuli su ga :krst:

nn.nn
22. 01. 2011., 21:24
I jos nesto: mislim da je Facebook like box sa licima ljudi koji vole ministarstvo (da li je samo meni ovo cudno?) neprimjeren. Ako nista drugo onda radi privatnosti, jer ne zelim da se moj odlazak na sajt ministarstva u mojoj zemlji snima u Facebooku, bez obzira bio ja njegov korisnik ili ne. Ovo nije komercijalni ili zabavni sajt.

Zvuči paradoksalno, na Facebooku si (ne ti, već uopšteno), a nadaš se privatnosti. ;)

Uostalom, svi tvoji odlasci na Internet su u nekom logu, sa ili bez Facebooka.

zira
22. 01. 2011., 21:40
To da li sam ja na FB ili ne je moja privatna stvar ili odluka i nema veze sa primjedbom koju sam dao - da se zbog odluke o pozicioniranju FB Like boxa na naslovnu stranu drzavnog sajta svaka posjeta loguje u stranoj privatnoj kompaniji. Dakle, nemam nikakav problem sa FB, vec sa upotrebom ovakve tehnologije na naslovnoj strani sajta ministarstva.

nn.nn
22. 01. 2011., 22:54
^ Sad si me malo zbunio. Kako će FB da te identifikuje, ako ne klikneš na like dugme? Može da vidi sa koje IP adrese se učitava njegov JS kod, ali u čemu se to razlikuje od GA.

zira
22. 01. 2011., 23:32
Tako sto se navedeni sadrzaj ne vuce sa sajta ministarstva vec direktno sa FB kroz iframe. Za to nije potreban like ili bilo kakva dozvola, ukoliko si ulogovan na FB tvoja posjeta sajtu ministarstva se automatski biljezi na FB sa URLom sajta koga si posjetio.

GA (barem tvrdi tako) podatke skuplja anonimno:

Google Analytics collects information anonymously. It reports website trends without identifying individual visitors.

http://www.google.com/intl/en/analytics/privacyoverview.html

Stoga npr. http://www.justice.gov.uk/ koristi GA, naravno da ne i FB like box.

nn.nn
22. 01. 2011., 23:41
Sad mi je jasnije. I dalje ne razumem zašto bi neko ko razmišlja o privatnosti bio logovan na FB dok surfuje, ali ok, već sam dovoljno kvario temu.

vidak
23. 01. 2011., 00:39
Prosto ne mogu da ne prokomentarišem kako se na najbezvezniji način ispoljava narav našeg naroda !!! :1054:

Umesto da pohvalite rad vi ga uglavnom kudite, a do juče ste vikali da treba priliku dati mladima, da priliku treba dati i neiskusnima.
Ako posao uvek budu radili profesionalci onda nikada za nas, koji se tek učimo poslu, neće biti mesta na tržištu rada, a ima li boljeg ministarstva gde se može početi sa učenjem od telekomunikacionog? Tu ne samo da je ministarka neiskusna već i ljudi oko nje u najranijoj dobi stiču iskustva koja će nas voditi kroz turbulentna vremena kraja druge i početka treće decenije XXI veka, vremena kada će napokon i PayPall zaživeti u Srbiji.
Zato, manite se priče i previše stručnih saveta, ohrabrite kolege da istraju u svom usavršavanju čak i ako boje na sajtu više odgovaraju PINK-u ili ako prezentacija sadržaja više odgovara GRAND-u. :1081:

Milos Micic
23. 01. 2011., 01:01
Nego kol'ko se krece cena ovakvog sajta? Ocu i ja za firmu. Samo da nije kao ASS sajt.

srdjan
23. 01. 2011., 01:10
Po čemu se ovo u smislu privatnosti razlikuje od odgovora poreske uprave ili izvoda banke koji primam na GMail, a sa strane američka firma nudi "Mi možemo da ostvarimo vaše snove. Pogledajte naše ponude za kredit" ?

Ili sva komunikacija sa državom mora da ide preko "srpskog black-boxa": šalter, pečat, potpis, overena fotokopija ne starija od 6 meseci, FT1P.

ivanhoe
23. 01. 2011., 01:46
ajd se uzdrzite od politicke price pls, ovde je prica o sajtu, a ne o vlasniku sajta... ono pro u nazivu foruma bi trebalo da bude od reci profesionalac, pa pokusajte tako da se i ponasate...

kome se ne svidja ministarstvo, vlada, zemlja, razumem ga potpuno, ali tu su izbori, samo sto nisu, koji sluze da se ljudi o tome izjasnjavaju... ovo bas i nije mesto...

vidak
23. 01. 2011., 01:58
ajd se uzdrzite od politicke price pls, ovde je prica o sajtu, a ne o vlasniku sajta... ono pro u nazivu foruma bi trebalo da bude od reci profesionalac, pa pokusajte tako da se i ponasate...

kome se ne svidja ministarstvo, vlada, zemlja, razumem ga potpuno, ali tu su izbori, samo sto nisu, koji sluze da se ljudi o tome izjasnjavaju... ovo bas i nije mesto...

Predpostavljam da se ovo odnosi na mene jer sam ja govorio o neiskustvu a pomenut je termin 'pro'.
Ivanhoe, uglavnom se slažem sa tvojom izjavom: "ono pro u nazivu foruma bi trebalo da bude od reci profesionalac, pa pokusajte tako da se i ponasate." Interesuje me da li to znači da projekti koji su zasnovani na neiskustvu ili neprofesionalizmu ne bi trebali da imaju svoje mesto na ovom sajtu?
Ja sam ipak više za varijantu da se mladima i neiskusnima pruži šansa.

metaphysic
23. 01. 2011., 02:24
Nego kol'ko se krece cena ovakvog sajta? Ocu i ja za firmu. Samo da nije kao ASS sajt.

To možeš i sam, instaliraj WordPress, i ubaci sadržaj,
ja ću ti naplatiti 100 evra, poznati dizajner 1000 evra. Na primer

vidak
23. 01. 2011., 02:30
Evo domaćeg primera (http://www.fashionela.net/) kako se od srca i sa puno entuzijazma radi sajt u WP. :1081:

ivanhoe
23. 01. 2011., 02:51
Interesuje me da li to znači da projekti koji su zasnovani na neiskustvu ili neprofesionalizmu ne bi trebali da imaju svoje mesto na ovom sajtu?
Ja sam ipak više za varijantu da se mladima i neiskusnima pruži šansa.

Ne vidim potrebe za tim sarkazmom... ako hoces da pomognes ljudima da rade bolje, sedi napisi zamerke, napisi kako da poprave stvari, pomozi...

Znajuci kako drzava placa, oni za ovaj posao sigurno nece da se oderu od para, kako neki ovde izgleda zamisljaju...

ps. prethodna opaska je zapravo bila upucena @banchiju kome smetaju slike ministarke, ali i generalno... sajt je sajt, jel za Obraz ili Gay alijansu, who cares, radis posao i trudis se da ga uradis dobro...

vidak
23. 01. 2011., 03:06
Znajuci kako drzava placa, oni za ovaj posao sigurno nece da se oderu od para, kako neki ovde izgleda zamisljaju... .
Država plaća koliko hoće, kada joj se hoće i kome hoće. Sem ove privilegije uskoro će izbori. Ministartstvo će se podeliti na dva ili tri pa će biti modifikacije sajta, izrade sajta novo osmišljenim ministartstvima...xixixixi da smo mi živi i zdravi... :)))

sajt je sajt, jel za Obraz ili Gay alijansu, who cares, radis posao i trudis se da ga uradis dobro...
E pa sad... oko ovoga ne moramo da se složimo. Za Obraz bih radio i džabe.

Ne vidim potrebe za tim sarkazmom... ako hoces da pomognes ljudima da rade bolje, sedi napisi zamerke, napisi kako da poprave stvari, pomozi... Ja im ništa ne zameram. Šansu treba dati mladima i neiskusnima. Jedino će tako moći na sopstvenim greškama da nauče, a da pri tom ne moraju iz svog džepa greške da plaćaju.

Ivalex
23. 01. 2011., 05:38
@vidak aj nemoj da njaris, ovo je ozbiljna stvari i treba ozbiljno da se odradi, posto se tice svih nas si treba da ukazemo na ono sto ne valja. Da je neka druga stvar u pitanju ja se licno ne bi ni javljao. I ako nemas nista korisno da kazes onda cuti, bezpotrebno dizes prasinu.
Ja nisam u fazonu da zatvorim jedno oko i da kazem "kul je". Ako cu vec da pljujem pljunucu ti u lice, a ne iza ledja.

Ono sto je smo ivanho i ja rekli je po meni jako korisno za ovaj projekat.

torbica
23. 01. 2011., 08:07
Vise o samom sajtu http://www.plagosus.net/blog/www/novi-mtid-ov-web-sajt-u-beti/

Hvala svima. Na DPT covek ne dolazi da ga tapsu po ramenu :)

Da cujem komentare o sadrzaju sajta (zasad je bio samo jedan)

@3banchi Da li si svestan koliko su ljudi povrsni? Ne idu dalje od prve strane. Sta bi ti stavio na fotkama, predlog?

3banchi
23. 01. 2011., 10:31
ps. prethodna opaska je zapravo bila upucena @banchiju kome smetaju slike ministarke Ja sam bio sasvim ozbiljan kad sam vec imao mogucnost da komentarisem sajt. Dizajn nisam hteo da komentarisem, pa sam se ogranicio na sadrzaj. To sto sam rekao mislim sasvim ozbiljno i to nema veze sa politikom ili svidja/nesvidja ministar.
Ja u tom primitivnom personalizovanju svega i svacega u drzavnoj upravi vidim problem i to je to. Prvo na sta me asocira sajt kad mi se izredjaju slike naslovnice je pre neki "kult licnosti" nego servis gradjana.

@torbica

Od pet slika stavio bi jednu na kojoj je ministarka a na ostalima...ako pocnem da nabrajam tek ce onda da bude hejterski

nn.nn
23. 01. 2011., 10:50
Fotografija iz digitalnog kabineta je pixelizovana.

metaphysic
23. 01. 2011., 11:11
Према
Републички завод за информатику и интернет
постоје
СМЕРНИЦЕ ЗА ИЗРАДУ WEB ПРЕЗЕНТАЦИЈА
ОРГАНА ДРЖАВНЕ УПРАВЕ
В.3.0
III.2 Графичко решење
Web презентације органа државне управе треба да имају
препознатљив визуелни идентитет. Ово се односи на
коришћење боја националне заставе за заглавља (највише 3
боје) и дизајн насловне стране, као и државних обележја (у
заглављу странице застава, грб, лого и адресни подаци
институције).

Приликом одабира графичког решења, треба узети у обзир следеће смернице:
 Коришћење једноставне тро-колонске или дво-колонске оквирне графике;
 Поравнање – justify или централно;
 Потребно је обезбедити прилагођеност резолуцијама 1024
x 768;
 Једноставна, прегледна решења.
 Стране треба да буду идентично приказане у свим најзаступљенијим Интернет претраживачима (web Browser);
 Графички елементи треба да буду оптимизовани за брзо учитавање
на свим врстама Интернет веза;
 Потребно је водити рачуна о резолуцији фотографија
(стандардном резолуцијом за web сматра се 150x200 до 200x250);
 Број банера, њихова графичка решења и величина, не смеју бити
такви да ометају примарну информативну функцију web
презентације.

Не препоручује се употреба:
intro-а, анимираних банера и било каквих анимација које трепере,
прозора који искачу без могућности контроле корисника (pop-up windows), било каквог дизајна који укључује треперење елемената web странице, будући да то умара све кориснике, а посебно шкоди особама са поремећајима у опажању, концентрацији, поремећајима вида, и могу да изазову епилептичке нападе и друге
тешкоће код особа склоних епилепсији.
http://img513.imageshack.us/img513/1145/websrbija.png

Линк до оригиналног документа :
http://www.rzii.gov.rs/FileSystem/SiteDocuments/publikacije/Smernice%20za%20izradu%20web%20prezentacija%20orga na%20drzavne%20uprave.pdf

3banchi
23. 01. 2011., 11:44
^ Posto je na ovo vec ukazao i @zira...znaci nije slucajno :), konkretno pitam ljude koji stoje iza projekta:

- da li ste znali za ovaj dokument?
- ako niste, da li vas je neko iz ministrstva uputio za njega?
- ako ste znali...zasto ga se niste pridrzavali?

SSpin
23. 01. 2011., 12:08
Kad smo već kod rzii, sajtić im je sasvim ok. Minimalan dizajn, boje "naše", pregledan...

http://rzii.gov.rs/

oksite
23. 01. 2011., 12:19
Kad smo vec kod tog uputstva RZII, niko nije jos pomenuo, a nema ga ni u tom uputstvu, u delu reference i korisni linkovi, ko bas zeli da nauci kako se prave sajtovi za drzavnu upravu, neka prouci http://www.usability.gov/. Kao firma smo dali predlog za izradu novog sajta Skupstine Srbije na osnovu usability.gov standarda i preporuka, ali nismo prosli, procedura je bila namestena.

vidak
23. 01. 2011., 13:43
@vidak aj nemoj da njaris Malo vaspitanja nije na odmet, zar ne?

I ako nemas nista korisno da kazes onda cuti, bezpotrebno dizes prasinu. ... šta da ti odgovorim na ovo... ako ne razumeš sve što sam rekao to onda nije moj problem.

Ono sto je smo ivanho i ja rekli je po meni jako korisno za ovaj projekat. Narcizam je čudna bolja. Bilo je još korisnih komentara sem vaših.


Iskoristio bih ovaj post i pohvalio intenzivne napore mladih autora da se izvrši transfer sajta sa latiničnog na zakonski propisano pismo. Ako pogledate HTML kod videćete da je title meta tag uspešno transformisan u ćirilični oblik. Kako je ovo Beta faza, verovatno je da će se transformacija uspešno obaviti do izlaska prve stabilne verzije.

Milos Micic
23. 01. 2011., 14:02
Cek sad mi nije jasno ovo je pro bono projekat ili komercijalni? Za ministarstvo koje nas svake godine pravi ludim kako paypal samo sto nije stigao nego smo mi malo trziste, misle da smo blesavi pa ne mozemo da imamo prepisku sa nekim iz paypala zato nece da dodju u Srbiju i ne znamo za monopol u elektronskom transferu novca da ne govorim o ostalim stvarima kojih sam se nagledao u it poslovanju sa drzavom o cms-ovima koji su prodati za po 10k -15k eura a busni su ko sir...

oksite
23. 01. 2011., 14:05
U vezi sa tim "beta", zasto sajt nije na beta.mtid.gov.rs i tamo dostupan "sporadi" crowdsourcing-a, dok je stari sajt dostupan na www.mtid.gov.rs. Ovako, nemam pojma da li je to "beta" zbog dizajna ili zbog dostupnih informacija na sajtu, i da li gradjani i sve druge strane mogu da rade posao i veruju sadrzaju dok je "beta". Mislim da je ovo najveci problem, mnogo veci neko neka limun zelena ili ciklama. S obzirom da je na projektu angazovano neocekivano veliki broj ljudi, da li je nekom, onako, usput, palo napamet da radi sajt koji je drugaciji od nekog welcome to Serbia ili njuz.net ili licnog bloga?

Sve se plasim da ne bude ono "pa, znam, Djole, meni su tako rekli (na sajtu)" kada stranka dodje u MTID, da ne bude ono "e, jesu ti tako rekli?".

I, konacno, ne mogu da verujem, iako vrlo cesto cujem ali nisam zeleo da prihvatim ta misljenja, da je situacija izgleda bas teska kada vise nema manevarskog prostora vec da se prihvataju i rade poslovi tamo gde je to vec daleko preslo granicu "dobrog ukusa". Gde je tender, gde je bio oglas, zasto se islo na direktno pogadjanje, da li ima sukoba interesa. Lepo ce svi na svojim blogovima da pokazuju prst na banke, provajdere, Telekom, EPS, NIS, ali kada treba ostricu usmeriti na nekoga koga znate ili ste poslom usmereni, onda je ok da sami sebi dodeljujemo nagrade, bez tendera pogadjamo poslove sa najboljim prijateljima i kumovima, itd. Ovde treba govoriti o mnogo vecim problemima od tamo neke sucmurasto zute ili "pozadine".

3banchi
23. 01. 2011., 21:34
Upitah nesto gore (http://www.devprotalk.com/showpost.php?p=94423&postcount=32) a odgovor sam uspeo naci na blogu (http://www.plagosus.net/blog/www/novi-mtid-ov-web-sajt-u-beti/) jednog od autora:
Ministarka Jasna Matić želela je da pokaže da sve može i drugačije, pa otuda i moj komentar da je u pitanju jedan drugačiji sajt.
Dizajn i vizuelni identitet

Kako se na kritike sajtova 90% ljudi hvata upravo za grafiku i ono što vidi, krenuću upravo od ovog, u opštem slučaju najmanje bitnog dela jednog sajta. Iako nisam preveliki fan veselih (da ne kažem vrištećih) boja na web-u, moram priznati da je ova neočekivana kolor šema zaista prijatna za oko. Nijanse plave, zelene i žute do boje kože jasno stavljaju do znanja da je na čelu ovog agilnog ministarstva ambiciozna žena sa puno ideja.

Sajt vizuelno, totalno iskače iz stereotipa jedne državne institucije i nalazi se na tankoj granici između veselog i prijatnog sa jedne i možda čak malo i neozbiljnog sa druge strane. Na ovaj po malo rizičan korak i dizajn koji predstavlja mač sa dve oštrice, odlučila se Ministarka koja se čekirala i na TweetUp-u i kojoj nove tehnologije nisu strane i za to skidam kapu. Kao što pomenuh, mnogo je bitnije ono što sajt sadrži (content is the king, je l’?) od onoga kako izgleda, a za ovaj sajt se može pričati o svemu osim da nije živ. U krajnjem slučaju, sve je stvar ukusa, pa su tako i prvi utisci na temu dizajna poprilično podeljeni.
Eto toliko o bojama i ko ih je osmislio, toliko o smernicama o vizuelnom izgledu sajtova drzavne uprave i ko ih je doneo i ko ih je pljunuo.
Toliko o narcisoidnosti jedne ministarke i njenim fotografijama na njenom sajtu. Toliko o potvrdi moje teze iznesene ranije.

Kome se ne svidja postojeca paleta boja neka saceka drugog ministra i drugu paletu boja prilagodjenu karakteru i naravi tog novog ministra.
Drugim recima ministri su tu da se sve prilagodjava i da se svi prilagodjavamo njima.
E sad, ako je to politika, kao sto mi je gore zamereno, onda se politika debelo umesala u izradu ovog sajta.
Ali ja ipak mislim da se ovde radi samo o neukusu u svakom pogledu.

vidak
23. 01. 2011., 22:26
da pridodam malo oko izgleda sajta, boja i narcisoidnosti....


Mladim i nedovoljno iskusnim stučnjacima u pokušaju na čelu sa gospođom Ministarkom treba čestitati na odlično izabranom izgledu sajta. Njihovo ministartstvo je najpozvanije, a i trebalo bi da bude najstručnije po pitanju informatičko vizuelnih odluka te će uskoro i ostala ministartstva krenuti Ministarkinim stopama. Tu leži snaga i harizma pomenute nam Ministarke.

Osim Ministarkine harizme treba pohvaliti i FANTASTIČAN uspeh mladog tima. Njihov uspeh BETA verzije sajta nadilazi i prevazilazi sva dosadašnja iskustva naše Web zajednice POSTIGNUTIM PAGERANK-OM OD 5/10 U BETA FAZI. Ja to nisam do sada video, verujem ni ostali. To samo pokazuje da smeo i odvažan pristup prolazi kod Google bolje nego ikakav content. :1081:

zira
23. 01. 2011., 22:28
Dokument „Smernice za izradu web prezentacija organa državne uprave“, koji je izradio Republički zavod za informatiku i internet, usvojen je na sednici Vlade 23. decembra 2010. godine. U ovom, trećem izdanju dokumenta, akcenat je stavljen na sadržaj web prezentacija – u smislu usluga i informacija od javnog značaja koje jedan organ državne uprave treba da pruža putem svoje web prezentacije. A sve u cilju obezbeđivanja veće transparentnosti rada državne administarcije.

Smernice za izradu web prezentacija organa državne uprave
U pripremi trećeg izdanja svoj doprinos su dali Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo, Transparentnost Srbija, UNDP (United Nations Development Programme) u Republici Srbiji, kao i kancelarija Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.

Zaključkom Vlade 05 Broj 030-9680/210 svi organi državne uprave su zaduženi da u roku od šest meseci od donošenja ovog zaključka svoje nove ili već postojeće web sajtove usklade sa Smernicama za izradu web prezentacija organa državne uprave i o tome obaveste Republički zavod za informatiku i internet. Republički zavod za informatiku i internet će u roku od dva meseca od isteka ovog roka izvršiti ocenu usaglašenosti web sajtove sa Smernicama.

http://www.personalmag.rs/internet/smernice-za-izradu-web-prezentacija-organa-drzavne-uprave/

Ne bih da se diskusija pretvori u nesto cemu nije mjesto ovdje, pogotovo ne na nekom licnom nivou, jer bi to zaista bilo neprimjereno. Osnovna primjedba je zasto u izradi sajta nisu postovane ove smjernice koje je su sami propisali, i u tom smislu odgovornost za to jeste na ministarstvu, a ne na ljudima koji su tehnicki ili organizaciono radili, ukoliko sam dobro razumio da je ovo bio zahtjev ministra. Ukoliko se toliko organizacija ukljucilo u izradu tih preporuka, Vlada glasala za to i izglasala kao obavezu, ne shvatam zasto se sada to ne postuje.

Ako ta uputstva nisu dobra, iskoristite ljude koji su bili ukljuceni u ovo ili jos bolje napravite siru raspravu o tome ili konkurs, neka se cak uradi predlozeni izgled kao template u nekoliko varijanti (sto bi opstinama, okruzima, manjim drzavnim organizacijama mnogo olaksalo). Koliko se sjecam, ovaj prijedlog je bio na nekoj "javnoj raspravi" i ako me sjecanje ne vara, cak sam i poslao neke prijedloge za ispravke prvog prijedloga tada.

webarto
23. 01. 2011., 23:12
@vidak, to je radi backlinkova sa .gov domena...

vidak
23. 01. 2011., 23:15
@vidak, to je radi backlinkova sa .gov domena...

Ma nemoj!! Hmmm... ja za trenutak pomislio da je na toj adresi i ranije bio sajt pa da je to njegov PageRank. Extra, svaka im čast !!!

vidak
23. 01. 2011., 23:30
Još jedan bitan detalj je promakao dušebrižnicima koji ne umeju da cene smelost i hrabrost gospođe Ministarke, a umeju da teoretišu na temu kako je content najbitniji.

Svima vama koji kritikujete mladost i želju za usavršavanjem pogledajte sledeće parametre pobede mladosti nad malodušnošću!

1. Ukucajte na Google 'ministarstvo za telekomunikacije i informaciono drustvo'. Videćete da se pored BETA verzije sajta već indeksiraju glavni linkovi t.j. Sitelinks (one ispod prvog linka pretrage, a Google ih sam prepoznaje).
2. Kliknite na svaki od tih linkova, evo ih par pa da ih prokomentarišemo...
Kontakt: http://www.mtid.gov.rs/projekti/projekti/ict_psp/kontakt.690.html
Ministarstvo: http://www.mtid.gov.rs/ministarstvo/ministarka.14.html
Dokumenta: http://www.mtid.gov.rs/dokumenta/propisi,_zakoni_i_strategije.49.html

Primetićete da svi, ali svi Sitelinks nemaju ama baš nikakav content. Ufff... kakav je to udarac za staru gardu koja je slepo sledila pravilo da content RULES.

Da se ja pitam, ovaj primer bih uveo u sve informatičke udžbenike kao studiju slučaja od nacionalnog interesa!

webarto
23. 01. 2011., 23:45
Znam ja jednog "informatičara", veze nema, ali ima PR7... otac mu ministar.

Što se sitea tiče, očekivao sam ASPX jer je to ipak enterprise, a ovo WP mi jeftino skroz zvuči, može i djete instalirati... tema mi malo vuče na disneyland ali to je možda do mene... informatičari valjda znaju šta je validan HTML, ali ovdje nije slučaj...

Jaka stvar je i ovaj WP translit plugin :)
http://webarto.com/74/php-transliteration-lat-cyr

Porediti se sa Gmailom što se tiče Beta, je smješno...

I bez uvrede team od ovoliko ljudi drži siteove od PR6+ "prirodno" stečenih...

P.S. Site nije centriran, pobježe u desno, i na 1024 beta se preklapa sa sadržajem...

P.S.2, dok još mogu da editujem, ovaj YT video na svakoj stranici je glupost, usporava site, a to možete napraviti i lokalno...

mileusna
23. 01. 2011., 23:59
1. Ukucajte na Google 'ministarstvo za telekomunikacije i informaciono drustvo'. Videćete da se pored BETA verzije sajta već indeksiraju glavni linkovi t.j. Sitelinks (one ispod prvog linka pretrage, a Google ih sam prepoznaje).
2. Kliknite na svaki od tih linkova, evo ih par pa da ih prokomentarišemo...
Kontakt: http://www.mtid.gov.rs/projekti/projekti/ict_psp/kontakt.690.html
Ministarka: http://www.mtid.gov.rs/ministarstvo/ministarka.14.html
Dokumenta: http://www.mtid.gov.rs/dokumenta/propisi,_zakoni_i_strategije.49.html

...

Da se ja pitam, ovaj primer bih uveo u sve informatičke udžbenike kao studiju slučaja od nacionalnog interesa!

Kad se neko tako strastveno zaleti u objašnjavanje nečega ne bi bilo loše da bar zna o čemu priča. :) Ti sitelinkovi su od starog sajta. Zato na tim URL-ovima i nema sadržaja, tj vraćaju 404, dakle u novoj verziji sajta i ne postoje. Piše lepo "Page not found" u titlu. Pogledaj malo Google keš pa ćeš naći stranice koje su bile na tim URL-ovima na starom sajtu, kada su i indeksirane.

Pomenuo si ovo kao pozitivan primer a ustvari si skrenuo pažnju na loše odrađenu tranziciju jer stari URL-ovi koji su čak deo Google sitelinks nisu redirektovani na nove. :P Učinio si ekipi medveđu uslugu. ;)

metaphysic
24. 01. 2011., 00:00
Na linkovima u ovoj kategoriji
http://www.mtid.gov.rs/dokumenti/informator-o-radu-ministarstva/
nema ničega, bar kod mene
ne rušim sneška, samo da prijavim grešku,

Kod pretrage: prevedite ovo

Nothing Found

Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
-

kao i ovo što je @vidak rekao

kod Page not found
--

ivanhoe
24. 01. 2011., 00:14
ljudi, meni se sajt ne dopada i krenuo sam medju prvima sa kritikama, ali pogledajte ton vasih komentara, odnosno nivo frustracije koji izbija... ono, neki tamo sajt, ljudi pitali kako izgleda, cemu toliki gnev?

Da li bi vi zeleli da pravite sajtove za ministarstva, pa se osecate prevareni, ili vas nervira drzava ili sta je u pitanju? Mislim zaista me zanima, jer ovo ovde definitivno nije rasprava o dizajnu, ocigledno je neka dublja prica iza...

@Milos Micic: ja sam ucestvovao u izradi sajta jednog ministarstva i to je naplaceno manje od 3000e, i jos su ostali duzni gomilu para za odrzavanje i razne druge sitnice koje su naknadno uradjene... jesi siguran da su bas svi ti poslovi od 10-15K stvarno toliko naplaceni, i da su sve te pare stigle do firme koja radi sajt?

torbica
24. 01. 2011., 03:41
Citam sve,

I hvala vam na komentarima. I razumljivo mi je sto je bilo kakva aktivnost vezana za drzavu docekana kriticki. Ja bih isto :)

Sad bih zamolio komentare, sta nedostaje od sadrzaja a vi ocekujete?

nn.nn
24. 01. 2011., 08:06
^ Prodaja Telekoma? Odgovori na (brojne) kritike stručne javnosti? Kad dijaloga nema ili bar privida učešća javnosti, dešavaju se ovakve stvari: http://www.stopprodajitelekoma.rs/ Šteta samo što taj sajt nije pokreno neko sa kakvim takvim (moralnim) autoritetom.

cvele
24. 01. 2011., 09:35
Samo fali dugme FREE MP3 DOWLOAD!

metaphysic
24. 01. 2011., 11:43
^ Samo fali dugme FREE MP3 DOWLOAD!:1045:

Neko je rekao, što nema "stari sajt je dostupan ovde"
evo, ako nekoga interesuje
http://dev.mtid.gov.rs/naslovna.1.html

ne znam šta je falilo starom

jablan
24. 01. 2011., 12:18
Da li bi vi zeleli da pravite sajtove za ministarstva, pa se osecate prevareni, ili vas nervira drzava ili sta je u pitanju? Mislim zaista me zanima, jer ovo ovde definitivno nije rasprava o dizajnu, ocigledno je neka dublja prica iza...

Evo ja ću probati da objasnim, iako sam se uzdržao u ovoj temi.

Zamisli da stojiš na autobuskoj stanici u Pizdincima i čekaš bus za Bgd, zajedno sa još 50-ak ljudi. Bus ne kreće, odavno je prošlo vreme polaska po redu vožnje. Ljudi gladni, umorni, isfrustrirani, žuri im se, neki kasne na posao, neke čekaju njihovi kod kuće. Čekaju tako 15 minuta, pola sata, sat... Neki psuju u sebi, neki naglas, neki su počeli da se svađaju, neki dremaju, neki već otišli na druge prevoze...

I onda izlazi lik iz autobusa (koji je sve vreme tu parkiran, samo ne kreće), i pita ljude: "Je li narode, šta mislite, skoro smo farbali ovaj bus, jel vam se dopada boja ili mislite da je trebala neka druga?".

Šta misliš kako ljudi mogu da reaguju?! Ono u fazonu "e baš je super, možda malo više na plavo da je vukla"?

metaphysic
24. 01. 2011., 13:05
Dobro ti ovo sa businom :1045:.

Ja npr. nisam čekao autobus ni za gde, skoro 10ak godina sam preduzetnik
a od skoro angažovan i u državnoj instituciji, na poslovima da kažem IT,

meni je na službeni mail stiglo ono upustvo za izradu web stranica gržavnih organa
(vidim sad da je zira pre mene ostavio link do dokumenta, iako nam se razlikuju linkovi )
zato sam diskutovao oko toga,
primetivši da vizuleno ne ispunjava preporuke,

sajt je dobar, ali ne za ministarstvo (bar je to moje mišljenje)

jer sam na blogovima pročitao par teksotva i komentara koji ga hvale do neba,
sa druge strane imate komentare, da je sve to komplet.. znači..nema pojma
(to je kao kada vam neko istog dana kaže, uu al si se ugojio, a neko drugi u al si smršao,
znači ili te neko zajebava, ili je neko ćorav), isto tako gledam i na komentare vezano za MTID.

Na blogu Deda Bora, izvesni Aleksandar kaže
Sajt je šarena laža za lakoverne…
DedaBor između ostalog:
Zamolio bih te da obrazlozis zasto je sajt MTID-a sarena laza?

Aleksandar:
Ministarstvo je zajedno sa regulatornim telima zaduženo za telekomunikacije. O nekim stvarima ne odlučuje direktno, ali svojom snagom može uticati na donošenje odlika.
Banalan primer: Zašto u Srbiji postoje radio stanice koje dele iste frekvencije?
Zašto nemamo elektronsko poslovanje u državnim službama?
Zašto nemamo elektronsko plaćanje na internetu?
Zašto Srbije nema a mnogim svetskim sajtovima u izboru zemalja?
Oblast onlajn nastupa nije regulisana zakonskim aktima.
U Beogradu imamo desetine hiljada otvorenih vajerles mreža.
Imamo jedan od najsporijih pristupa internetu u evropi, dajal-ap je još uvek standard.
Zašto je prezentovan period na prelazak na digitalnu televiziju do 2011. godine, a onda produžen do 2015? Slično tome nije ispoštovan ni jedan datum.

Deda, sajt, kao sajt je OK, ali ne vidim da je to ministarstvo išta dobro učinilo. Voleo bih da čujem drugačije argumente…


MilanM je rekao/la
Korišćenje ADSL-a:
Bugarska:
12 Mbps za 896 dinara
22 Mbps za 1002 dinara
32 Mbps za 1265 dinara
(Kralj Andrija je prokomentarisao na nekom forumu: ma oni go vadiv internet iz Crnoto moreto,nemogucno da gi bidne tolku eftin internetot, sas tolku pogolem protokot ot nasiot ….hehehehehehe…..zagrc,zagrc…)
Rumunija:
50 Mbps simetrično za 674 dinara
100 Mbps simetrično za 938 dinara
ko Logan i Yugo).
I mi hoćemo da budemo lideri? Kome i u čemu?

Tako da građane interesuje ovo zaboldano
novi ili stari sajt, autobus kasni i dalje

LiquidBrain
24. 01. 2011., 13:15
I jel video neko tender za izradu ove prezentacije?

3banchi
24. 01. 2011., 13:26
Šta misliš kako ljudi mogu da reaguju?! Ono u fazonu "e baš je super, možda malo više na plavo da je vukla"?


Zw91ZMNM4eQ

oksite
24. 01. 2011., 14:09
DedaBor, na svom blogu:

Verujem da će ostala ministarstva izaći iz obrazca gde su svi ko jaje jajetu i napokon napraviti nešto slično. Ipak nas sve prezentuju preko interneta u celom svetu.

Dok sam ja zaposlen u Min. zivotne sredine i prostornog planiranja, njihov sajt nece izgledati kao sajt MTID. Ako tako nesto ugleda svetlo dana, dajem ostavku isti dan. Imate moju rec.

gaganed
24. 01. 2011., 14:40
Dok sam ja zaposlen u Min. zivotne sredine i prostornog planiranja, njihov sajt nece izgledati kao sajt MTID. Ako tako nesto ugleda svetlo dana, dajem ostavku isti dan. Imate moju rec.

Pa da budem iskren ni ovaj sajt nije bas nesto za hvaljenje...

mileusna
24. 01. 2011., 14:44
Ja se moram složiti da mi je mnogo primerenije da sajtovi svih ministarstava imaju uniforman izgled u skladu sa onim pravilima koja su ovde navedena par puta.

Najjeftinije za poreske obveznike bi bilo da Vlada sajtove i CMS za sva ministarstva ugovori sa jednom firmom. Em bi bilo najjpovoljnije (izrada, održavanje, obuka...), em bi građanima bilo lakše pošto ne bi morali da prokljuvljuju strukturu i logiku sajta za svako ministarstvo. Ako ukapiraš na sajtu Ministarstva pravde gde se nalaze recimo zakonski predlozi onda ćeš isto to lako naći i na sajtu bilo kog drugog ministarstva...

oksite
24. 01. 2011., 14:48
Pa da budem iskren ni ovaj sajt nije bas nesto za hvaljenje...

Nemam komentar.

Malo podsecanje, ko nije pratio onu drugu MTID sajt temu, da nemam nikakve veze sa sajtom Min. zivotne sredine i prostornog planiranja.

Aleksandar.Ilic
24. 01. 2011., 15:16
I jel video neko tender za izradu ove prezentacije?

za projekte male vrednosti ne mora da se raspisuje tender. A postoje situacije kad moze i direktnom pogodbom da se zavrsi posao. Gresim samo ako se nesto menjalo u zakonu

LiquidBrain
24. 01. 2011., 16:04
za projekte male vrednosti ne mora da se raspisuje tender. A postoje situacije kad moze i direktnom pogodbom da se zavrsi posao. Gresim samo ako se nesto menjalo u zakonu


Aaaa... znaci ispod zita... pa tako kazite :1074:

nn.nn
24. 01. 2011., 16:26
Aaaa... znaci ispod zita... pa tako kazite :1074:

Ne, to stvarno nije ispod žita ako se radi o nabavci male vrednosti. Procedura je jasna i nema smisla zakerati za par desetina/stotina hiljada dinara (koliki god da je limit za nabavke bez tendera), a da žmurimo na ceo Telekom. ;)

Svejedno, bilo bi zanimljivo saznati da li bi MTID objavio o kojoj ceni se radi ili je za to potrebno da se potegne Šabić. Onda, ako se ispostavi da je veća svota, biće mi drago da saznam da u svemu tome nema nikakvog konflikta interesa.

mileusna
24. 01. 2011., 16:52
Ne, to stvarno nije ispod žita ako se radi o nabavci male vrednosti. Procedura je jasna i nema smisla zakerati za par desetina/stotina hiljada dinara (koliki god da je limit za nabavke bez tendera), a da žmurimo na ceo Telekom. ;)

Pa i jeste i nije. Mislim i da je onaj Savet za borbu protiv korupcije naveo da su te "male nabavke" bez tendera veliki izvor korupcije. Veći posao može i da se razbije na par malih i tako izbegnu tenderi i sl. Ili se sklopi prvi ugovor ugovor pa onda ide par aneksa i sl. Ne pričam za sajt MTID nego uopšte, prenosim šta javnost i štampa pišu o javnim nabavkama bez tendera. :) Ali da je po zakonu, jeste.

A ne znam šta je sa Telekomom i na šta se tu žmuri?

zira
24. 01. 2011., 17:07
OK sto se tice zamjerki na sajt, ali sto se tice korupcije, oni koji muljaju ne idu po forumima i pitaju ljude sta da bolje naprave, vec cute i muljaju :)

Torbice, bilo bi dobro da postavite ovdje ako vec diskutujemo odgovore na pitanja (mislim, o sajtu :)) koja su se postavila tokom diskusije.

Zasto je pravljen novi sajt umjesto sredjivanja sadrzaja postojeceg?
Zasto novi sajt nije do kraja ispostovao preporuke Zavoda?

Ja sam pitao i oko, po meni lose, odluke da se stavlja FB like box, ali cini mi se da sam usamljen u tome, pa nije ni bitno :)


Kurir, 25.4.2012.
Rubrika: Predizborni kutak

Beograd - Prenosimo reakcije gradjana i politickih partija na temu koju je Kurir pokrenuo nakon otkrica da srpska ministarstava svaku posetu sajtu od strane nasih gradjana koji koriste Facebook, uredno prijavljuju americkoj kompaniji, zajedno sa licnim podacima posetilaca i vremenom posete.

;)

zira
24. 01. 2011., 17:24
Inace, kad vec pricamo o ministarstvu (mozda neko ovo i procita), posto je Posta pod njegovom nadleznoscu, aman... uradite nesto da se taj dinosaurus prilagodi novom vremenu i modernizuje.

Cuvam ovdje racun sto su nam neki dan dali, nakon frustracija sa slanjem obicnih pisama - racun je odstampan na papiru neprecizno iscjepanom iz neke skolske sveske sa onim plavim kvadraticima.

jablan
24. 01. 2011., 17:26
Kurir, 25.4.2012.
Rubrika: Predizborni kutak

Beograd - Prenosimo reakcije gradjana i politickih partija na temu koju je Kurir pokrenuo nakon otkrica da srpska ministarstava svaku posetu sajtu od strane nasih gradjana koji koriste Facebook, uredno prijavljuju americkoj kompaniji, zajedno sa licnim podacima posetilaca i vremenom posete.


Kontam, da je ruska, bilo bi im OK... Lešinari podmukli.

deda
24. 01. 2011., 17:39
Lako je kritikovati :P

Svoja zapazanja sam dao na drugom mestu i koliko vidim ovde u komentarima nisam nista izostavio.
Zato cu sada iskoristiti priliku i pohvaliti ideju, zalaganje, strucnost!

Kako ne podnosim jednoobraznost i volim kada se izadje iz stereotipa, taman to bilo i Zakonom predvidjeno, onda je ovaj sajt svakako nesto najbolje i primer kako treba, svidjalo se to nekome ili ne!!!

3banchi
24. 01. 2011., 18:09
Pa jeste...sto bi se pridrzavali propisa ko pijan plota.
Bitno da je sareno i veselo poput nase drzave. :1062:

Ocekujem da ce se uskoro promeniti i smernice pa da sve lici na crtanje zebre pred skupstinom.

Izvin'te, ovo je previse za moj ukus.

nn.nn
24. 01. 2011., 19:00
A ne znam šta je sa Telekomom i na šta se tu žmuri?

Mislio sam na prodaju Telekoma. Moj utisak je da je osnovni razlog prodaje punjenje budžeta i da će samo državni monopol biti zamenjen privatnim, na uštrb razvoja telekomunikacija/broadband veza. A za to vreme... ma, videti gore pod Bugarska & Rumunija. UBR, ima neka studija UN (valjda) od pre neku godinu gde su ispitivani uticaji raznih faktora na blagostanje neke države. Nema nijednog koji je sam po sebi dovoljan, ali su svuda telekomunikacije najistaknutiji faktor. Znam da baš i nije najbolje mesto da se o tome priča, ali izgleda polako gubim strpljenje. :(

mileusna
24. 01. 2011., 19:12
Mislio sam na prodaju Telekoma. Moj utisak je da je osnovni razlog prodaje punjenje budžeta i da će samo državni monopol biti zamenjen privatnim, na uštrb razvoja telekomunikacija/broadband veza. ...

A ovakav Telekom u državnom vlasništvu je baš bio perjanica razvoja telekomunikacija i Interneta u Srbiji? :) Pa će sad prodaja to da opstruira?

Ne žmuri se tu ni na šta, samo se ne slažu svi sa tobom. Meni je recimo prodaja Telekoma najbolja stvar koju je donela ova kriza. :) Pod uslovom da se zaista i dogodi i da se sve odradi po zakonu a ne kao prodaja NIS-a.

Ali da ne idemo offtopic...

Milos Micic
24. 01. 2011., 21:01
E sad sam zbunjen definitivno, ovo stvarno nije pro bono projekat? Mislim ovo skinovanje WP i ova beta ikona. Nemojte mi zameriti ne poslujem sa Srbijom ali ovde placam porez pa eto interesuje me gde se trose moje pare u mojoj struci u Srbiji. =)

jablan
24. 01. 2011., 21:04
Mislim ovo skinovanje WP i ova beta ikona.
Očigledno ne poznaješ terminologiju, to se ne zove "skinovanje WP", već "razvoj onlajn identiteta".

nn.nn
24. 01. 2011., 22:06
A ovakav Telekom u državnom vlasništvu je baš bio perjanica razvoja telekomunikacija i Interneta u Srbiji? :) Pa će sad prodaja to da opstruira?

Ne žmuri se tu ni na šta, samo se ne slažu svi sa tobom. Meni je recimo prodaja Telekoma najbolja stvar koju je donela ova kriza. :) Pod uslovom da se zaista i dogodi i da se sve odradi po zakonu a ne kao prodaja NIS-a.

Ali da ne idemo offtopic...

Ma, već smo tamo. :) Nisam ja protiv prodaje Telekoma, naprotiv. Ali, ovako će prodati sve u paketu, uključujući i onaj deo infrastrukture od centrale do korisnika, što je najteže nadoknaditi/izgraditi. Nije realno očekivati da će neko odjednom da prekopa ceo grad, razvuče kablove i eto nama vesele konkurencije. Samo na osnovu navedenog bojim se da ćemo (i dalje) imati dugogodišnji faktički monopol, a nije moralo tako.

Šta znam, može biti da sam ja stariji, pa mi se čini da i nemam puno vremena za čekanje.

biske
24. 01. 2011., 22:13
A ovakav Telekom u državnom vlasništvu je baš bio perjanica razvoja telekomunikacija i Interneta u Srbiji? :) Pa će sad prodaja to da opstruira?

Ne žmuri se tu ni na šta, samo se ne slažu svi sa tobom. Meni je recimo prodaja Telekoma najbolja stvar koju je donela ova kriza. :) Pod uslovom da se zaista i dogodi i da se sve odradi po zakonu a ne kao prodaja NIS-a.

Ali da ne idemo offtopic...

Дигла се велика фрка око продаје Телекома и то не зато што је та фирма перјаница развоја телекомуникација и интернета у Србији већ зато што је тренутно највећи пунилац буџета. Е сад неко ће рећи па они краду паре од народа и дају држави у чему је поента. Поента је у томе да нови власник неће променити тај део, тј. неће смањити краћу пара од народа тј. сиротиње, али ће зато смањити приливе у буџет. Ето то је поента.

А што се тиче развоја телекомуникација реалније је очекивати да ће се нешто набоље десити ако се прода.

mileusna
24. 01. 2011., 22:35
Дигла се велика фрка око продаје Телекома и то не зато што је та фирма перјаница развоја телекомуникација и интернета у Србији већ зато што је тренутно највећи пунилац буџета. Е сад неко ће рећи па они краду паре од народа и дају држави у чему је поента. Поента је у томе да нови власник неће променити тај део, тј. неће смањити краћу пара од народа тј. сиротиње, али ће зато смањити приливе у буџет. Ето то је поента.

А што се тиче развоја телекомуникација реалније је очекивати да ће се нешто набоље десити ако се прода.


A privatne firme ne plaćaju PDV i poreze?! Ali dobro de, kao što rekoh nećemo da offtopikujemo. Ali ukoliko se protivite prodaji Telekoma, ja se na vašem mestu ne bih uzrujavao. U Srbiji se retko šta desi što je za opštu dobrobit građana i društva, tako da sam skeptik da će se Telekom uopšte i prodati. Pogledajte koliko je dušebrižnika kojima Telekom kao da je iz oka ispao i protive se prodaji. Verujem da će Vlada na kraju poslušati "glas naroda" i odustati od prodaje, samo ako dignu neki zgodan kredit... živi bili pa videli.. :)

Nije realno očekivati da će neko odjednom da prekopa ceo grad, razvuče kablove i eto nama vesele konkurencije.

Pa kako je recimo SBB uveo kablovsku televizuju, sigurno nije wireless?! Ok, nije baš sve ukopano, nešto je i preko krovova :) samo želim da kažem da to nije to toliko nemoguće..

biske
25. 01. 2011., 00:07
A privatne firme ne plaćaju PDV i poreze?!


Ја сам мислио да телеком не пуни буџет само порезима него и директном добити. Али нисам стручњак за то тако да не могу даље да коментаришем. Мене у принципу не погађа много продаја телекома, не интересујем се много за те ствари, само ми наиђе да прокоментаришем о чему се заправо ради.

Извињавам се за скретање са теме, одустајем.

mileusna
25. 01. 2011., 00:27
Ја сам мислио да телеком не пуни буџет само порезима него и директном добити.


Pa možda kad pravi dobit, ali možda, a šta ako krene da pravi gubitke kao JAT, Zastava..? Odakle se onda to nadoknađuje?

biske
25. 01. 2011., 00:58
Pa možda kad pravi dobit, ali možda, a šta ako krene da pravi gubitke kao JAT, Zastava..? Odakle se onda to nadoknađuje?

Знамо сви да је немогуће да Телеком буде у губитку, него да је у великом плусу. То је због тога што шиша овце. Ја кажем да ће шишати овце и када дође приватни власник, али тада паре неће да се враћају у буџет за овце, него углавном у џеп новог газде. Ако је ЈАТ губиташ онда пробајмо да га продамо. Ако је Телеком велики пунилац буџета, зашто га продавати. Рецимо имаш 500 милиона евра од Телекома. А ако га продаш имаћеш 50 милиона (на основу пореза). То је десет пута мање. Где је интерес за продавањем такве фирме? Цифре сам дао ради илустрације, оне вероватно нису реалне.
Можда ће рећи неко да имамо рецимо 2 милијарде од продаје али то је смешна цифра у односу на вредност компаније.

mileusna
25. 01. 2011., 01:24
Знамо сви да је немогуће да Телеком буде у губитку, него да је у великом плусу.

Predpostavljam da su 80-tih godina mislili svi i za Zastavu i JAT da je nemoguće da te firme budu u gubitku, ipak su to naši giganti. Ne znam što je nemoguće da bude u minusu?! Propale sad tokom krize silne firme u svetu koje vrede 1000 puta više nego mrtvi Telekom. Ti gledaš kako je danas, ali niko ne zna šta će biti na tržištu za 2-3 godine.

Al stvarno da ne offtopikujemo. Čak ni to za dobit nije tačno, u državni budžet uplaćuju veoma malo iz dobiti i to kad im država naredi i to preko qrca buneći se da im trebaju pare za dalja ulaganja i razvoj. Radije svoju dobit koristi za 13. plate, bonuse, kupovinu Telekoma Srpske i sl. Pretraži malo štampu i novine pa nađi te podatke o dobiti i budžetu. Državne firme kad im dobro ide vrlo lako zaboravljaju da su državne, ali kad krenu kola nizbrdo onda se brzo sete gde da traže pare.

A razloge zbog čega je Telekom "uspešan", skupe cene, monopol i saplitanje konkurencije, to ne moramo ni da započinjemo.

oksite
25. 01. 2011., 01:48
Ovo sto cu napisati, nisam imao prilike da vidim da je neko pominjao ili pitao, a zasto nije moze biti samo dva razloga. Prvi, da se oni koji znaju plase da pisu o tome. Drugi, niko nema pojma o ovim stvarima, mozda sam zato i pokrenuo konsultantsku firmu ;)

Elem, podpitanje koje imam za svakoga ko je protiv prodaje Telekoma, da li bi bio za prodaju ako bi se postigla dobra cena? Ako je odgovor potvrdan, onda je glavno pitanje - koja je to dobra cena za 51% akcija Telekoma?

Market cap madjarskog Telekoma je $2.9 milijarde, austrijskog Telekoma $6.2 milijarde, ili prema njihovom sajtu okruglo E4.69 milijardi (http://www.telekomaustria.com/ir/stock-chart.php). Da li je onda $2 milijarde za 51% srpskog Telekoma realna cena? I pritom uopste ne znamo koliki je dug Telekoma po raznim osnovama!

Mi smo narod koji je davno odlepio od stvarnosti, ona prolazi pored nas i mi nemamo pojma sta je to, odakle je doslo i kuda ide, i, da tragedija bude jos veca, tako smo ubedjeni da sve znamo.

Da se ne igramo pitalica i mog kasnijeg odgovora, da li ste u stampi culi za procenjenu vrednost EPS od $20 milijardi? Zapravo, samo za ove procene ste i mogli da cujete. Market cap najvece kompanije u CEE je ceskog CEZ-a, nesto preko E16 milijardi. Znaci, EPS, ovakav kakav je danas, gde je svaki remont 100% finansiran iz kredita sa olala grejs periodom, je najvrednija kompanija u pola Evrope???!!! Mi smo prsli, samo niko nece lepo to da kaze, da mozemo da krenemo ponovo i da gradimo bolje sutra.

glaspodrinja.com
25. 01. 2011., 06:46
Mi smo narod koji je davno odlepio od stvarnosti, ona prolazi pored nas i mi nemamo pojma sta je to, odakle je doslo i kuda ide, i, da tragedija bude jos veca, tako smo ubedjeni da sve znamo.


Recpect!

BraMom
25. 01. 2011., 09:41
Predlažem moderatorima da odvoje ovo sa telekomom u posebnu temu.

Istina
27. 01. 2011., 00:56
Ćao drugari,

recite mi da li su osobe Zoran Torbica i Slobodan Marković iz CRI d.o.o. (http://pretraga.apr.gov.rs/RepsisPublicSite/Public/Enterprise/Trustees.aspx?BusinessEntityId=1024844&RegistryCode=20019468&rnd=2118962942) firme gde su poslovni partneri isti Zoran Torbica i Slobodan Marković koji su radili novi sajt MTID? (http://www.plagosus.net/blog/www/novi-mtid-ov-web-sajt-u-beti/)

Ako jesu iste osobe, da li su sajt radili kao zaposleni u MTID ili su ga naplatili putem svoje firme?

Hvala.

kickloop
27. 01. 2011., 04:56
^ Da li si znao da na saksiji postoji rupa?

brankko
27. 01. 2011., 07:59
@Istina
Kako volim kad neko otvori novi nalog samo da bi nekoga isprozivao. I posle me pitaju zasto me poslednjih 5 godina nema po forumima...

Slobodan Markovic nije radio na sajtu, vec je 'sa strane' pomagao davanjem saveta, kao neko ko se razume u rad Ministarstva i ko zna kako stvari tehnicki funkcionisu. To nije bio njegov posao, ali je nesebicno pomogao.
Zoran Torbica je sa druge strane, bio koordinator izmedju ostatka ljudi koji su radili. Kao sto ste imali prilike da procitate (http://www.plagosus.net/blog/www/novi-mtid-ov-web-sajt-u-beti/), sajt nije radila nikakva "firma" niti je isti ikakva "firma" naplatila. Ja mislim da sam bio dovoljno jasan kada sam ljude iz ekipe nabrojao po imenu i prezimenu kao pojedince i ljude iz community-ja...

Stvarno ne razumem cemu (i odakle pre svega) sve te ideje o zaverama. Lik kod mene u komentarima tvrdi kako je tema maznuta i kako smo samo izmenili background i tri boje u CSS-u; Drugom liku na EliteSecurity-ju je volonterski rad smesan; A ovde ljudima chekiraju maticne brojeve.

Ko god se u ovoj drzavi iscimao da nesto uradi, odmah je po necemu sumnjiv ili lopov ili je strani placenik...

3banchi
27. 01. 2011., 08:53
^ a posto ovde uglavnom divane ljudi sa imenom i prezimenom ili barem sa nekim profesionalnim portfoliom u potpisu...bilo bi lepo radi istine i da se @istina na neki nacin predstavi.

@Istina
Moj savet, predstavi se kad postavljas personalizovana pitanja...nije problem pitanje nego maska.

Aleksandar.Ilic
27. 01. 2011., 09:27
Stvarno ne razumem cemu (i odakle pre svega) sve te ideje o zaverama. Lik kod mene u komentarima tvrdi kako je tema maznuta i kako smo samo izmenili background i tri boje u CSS-u; Drugom liku na EliteSecurity-ju je volonterski rad smesan; A ovde ljudima chekiraju maticne brojeve.

Ko god se u ovoj drzavi iscimao da nesto uradi, odmah je po necemu sumnjiv ili lopov ili je strani placenik...

Da budem iskren, ali nigde nisam primetio da ste to lepo naglasili.. da niste naplatili nista. A s'obzirom na ljude koji ucestvuju u ovome, veoma je lako stvoriti teoriju zavere :).
I ljudi su na temi vec pominjali jeli bilo tendera, ali niko od vas se nije javio da objasni bilo sta.
Komunikacija Komunikacija Komunikacija Komunikacija :)

jablan
27. 01. 2011., 10:10
^ Čak i da nije naplaćeno ništa, ili barem ne direktno, postoji još stvari (čitaj beneficija) koje "rad za vladu" donosi. Da li je bilo mogućnosti da bilo ko dođe i redizajnira sajt MTID? Na koji način je vršen izbor ljudi? Da li su se učesnici nekim ugovorom obavezali na bilo šta (npr potpisivanjem nekog oblika NDA)? Na kraju krajeva, čime je definisana izrada i sadržaj tog sajta, ako za to već nisu odgovorni zaposleni u Ministarstvu? Da banalizujem, šta sprečava bilo kog člana tima da na sajt okači, lupam, netačne ili zlonamerne informacije, warez, 'njavu itd?

nn.nn
27. 01. 2011., 14:22
Da banalizujem, šta sprečava bilo kog člana tima da na sajt okači, lupam, netačne ili zlonamerne informacije, warez, 'njavu itd?

You have to trust someone in the end. Pro bono ili not.

torbica
27. 01. 2011., 14:53
Da budem iskren, ali nigde nisam primetio da ste to lepo naglasili.. da niste naplatili nista. A s'obzirom na ljude koji ucestvuju u ovome, veoma je lako stvoriti teoriju zavere :).
I ljudi su na temi vec pominjali jeli bilo tendera, ali niko od vas se nije javio da objasni bilo sta.
Komunikacija Komunikacija Komunikacija Komunikacija :)

Jebiga Flayko,

Sta god rekao kad su pare u pitanju, ljudi ne veruju. Opredilili smo se da uradimo sajt i istrpimo paljbu... Sta ces.
Vidis da idu indijanci i otvaraju anonimne naloge da troluju.

@Jablan

Moj predlog, moja koncepcija, meni sve na dušu :)

Naglasak na on line komunikaciji pogotovu sa Internet zajednicom.

Ukoliko neko želi da se uključi u rad, ima neku ideju ili aktivnost ili naprosto želi da se druži, slobodno može da se javi.

Mene lično pali ideja rešavanja "Slobine liste" odnosno procedura i taksi koje ometaju eTrgovinu i otvaranje HUB-ova po gradovima.

torbica
27. 01. 2011., 15:21
Na koji način je vršen izbor ljudi?

Ja sam birao tim. Ljudi su se cimali vec sa mnom u razlicitim prilikama i podelili smo viziju da pokusamo da promenimo neke ustaljene sablone i navike. Da pokusamo da uticemo na uslove obrazovanja, privredjivanja na Internetu, komunikacije sa drzavom, pushom eUprave...

Cisto za neupucene, vec sam par projekata pokrenuo www.esrbija.net www.formular.rs i oni nisu imali neki veci odjek zato sto vecina ne veruje u pozitivne promene, u cimanje. Osim podrske, bilo je mnogo ruganja i trolovanja, da sam budala koja pokusava nemoguce stvari...

Sloba je krenuo da prikuplja probleme vezane za etrgovinu i dobio je jako malo korisnih informacija a neverovatno puno licnog vredjanja...

Ja sam svega svestan.

Sa druge strane, svestan sam da ukoliko se svako ne iscima koliko moze da cemo i dalje ziveti u zabokrecini.

Razlika je samo sta sam ja, a i ekipa na kraju dana, zadovoljni, zato sto radimo koliko mozemo na promeni.

zira
27. 01. 2011., 15:31
Zorane, nista licno, ti znas da si mi mnogo drag :)

Komunikacija uglavnom podrazumjeva da je dvosmjerna. Ljudi su ovdje odgovarali na pitanje sta misle o sajtu, i uglavnom nije bilo odgovora na ta pitanja koja su postavili u diskusiji, vec samo administrativno "pratimo, slusamo...". Nemojte da odgovori na postavljena pitanja budu tek onda kada ljudi pocnu da se pitaju da li je tu bilo muljanja :)

Ja cu evo treci put postaviti pitanje zasto sajt nije uskladjen sa preporukama Zavoda pod nadzorom istog tog ministstarstva?

I moje licno misljenje (ne mora znaciti da je ispravno) je da ovo nije mjesto za volonterski rad, vec profesionalni pristup koji osigurava konzistentan kvalitet i azurnost takvog projekta i ne vidim da je dobro sto to radite volonterski, bez obzira na razloge.

jablan
27. 01. 2011., 16:27
You have to trust someone in the end. Pro bono ili not

Pro bono nema ništa s tim. A ako je sve pitanje poverenja, zašto onda postoje ugovori?

I zašto je uopšte rađen redizajn, ma koliko "džabe" on bio (mislim, glupo pitanje jer taj ko treba da odgovori ni ne čita ovo)?


Ja sam birao tim.
Na osnovu čega ti? Koliko vidim na linkedin-u (ako je ažuran), nisi zaposlen u Ministarstvu?

nn.nn
27. 01. 2011., 16:53
Pro bono nema ništa s tim. A ako je sve pitanje poverenja, zašto onda postoje ugovori?

Pa to sam i rekao, pro bono nema veze s tim. :) Ugovor je mehanizam za uspostavljanje poverenja. Poverenje može da postoji i bez (pisanog) ugovora, a to što si potpisao ugovor ne znači da ćeš automatski i dobiti to što si dogovorio. Uzgred, pro bono (volonterski) ne mora da znači da nema ugovora.

Na osnovu čega ti? Koliko vidim na linkedin-u (ako je ažuran), nisi zaposlen u Ministarstvu?

Ako se Torbica dogovarao sa MTID, logično je da on bira tim. Nije baš uobičajeno da mušterija bira ko će da radi u tvom timu.

jablan
27. 01. 2011., 17:19
Uzgred, pro bono (volonterski) ne mora da znači da nema ugovora.
Ima li ga, dakle?

Ako se Torbica dogovarao sa MTID, logično je da on bira tim.
Pa to je i pitanje, zašto on a ne neko drugi? Jel postojala neka ponuda, tender, konkurs, javni poziv, nešto?

Bojim se da ćemo svake 2-3-4 godine da dobijamo novi redizajn (od ove ili neke druge ekipe, u zavisnosti od toga koji Sloba sedi u Ministarstvu), čisto da malo razbijamo ustaljene šablone i navike.

torbica
27. 01. 2011., 17:37
@Jablan nema
ukoliko zelis da se pridruzis, dobrodosao. I ti i svako drugi :)
@Zira Uglavnom smo postovali preporuke :)

3banchi
27. 01. 2011., 19:49
Sta god rekao kad su pare u pitanju, ljudi ne veruju. .

Ha, ha...vi ste ko Lalo iz onog vica kad je vezao kravi rep za tavanicu :):

Posto ga je krava svako malo mlatnula repom dok ju je muzao, Lalo resi da joj zaveze rep za gredu na tavanici.
Kako bi to uradio, popne se na samlicu iza krave, digne joj rep do tavanice jednom rukom, drugom rukom izvuce opasac od pantalona i njime poce vezati rep. Kad je izvukao opasac, pantalone naravno spadnu do kolena.
U tom trenu u stalu ulazi prenerazeni komsija Steva i povika...pobogu Lalo sta to radis!!!
- Eh komsija...jebem kravu! Sta god drugo da ti kazem neces verovati!

borstale
27. 01. 2011., 20:00
Čekaj bre Torbice, ako dobro shvatam vi ste svi radili besplatno? Sorry, ali meni je to glupo pre svega zbog vas, a obaška i ono što je Zira rekao:
I moje licno misljenje (ne mora znaciti da je ispravno) je da ovo nije mjesto za volonterski rad, vec profesionalni pristup koji osigurava konzistentan kvalitet i azurnost takvog projekta i ne vidim da je dobro sto to radite volonterski, bez obzira na razloge.

nn.nn
27. 01. 2011., 20:09
Besplatan rad, tj. volontiranje ne mora da znači da nešto nije dobrog kvaliteta, odnosno da nije profesionalno odrađeno, to je valjda jasno na forumu gde ima dosta profesionalaca koji koriste open source (besplatne) alate. Uostalom, novi sajt može da se shvati i kao donacija.

vidak
27. 01. 2011., 21:18
Zaista ne razumem čemu toliko pljuvanja po mladosti i neiskustvu.

Ovaj projekat ima zaista dobrih strana i to ću vam predočiti!

1. Izabrana je WP kao platforma.
Kritike su bile da je WP loš po pitanju sigurnosti. Takve kritike su toliko nebulozne jer sigurnost uopšte nije bitna za sajt MTID. Mnogo je bitnije da je mladost pobedila nad znanjem, stručnošću i iskustvom, a to je onaj 'optimizam' koji je predsednik Tadić tražio od svih nas građana, ne bi li uspeli da pokrenemo Srbiju.

2. Odlučeno je da se kompletan predhodni sajt odbaci.
Ova odluka pokazuje koliko su dalekovidi članovi tima. Treba im čestitati na hrabrosti što nisu uradili samo novi dizajn starog sajta i time smanjili troškove već su odbacivanjem starog sajta rešili da raskrste sa kompletnom prošlošću. Kad već to nije pošlo za rukom starijim političarima red je da im mladi jastrebovi pokažu kako se to radi.
Odbacujući sav predhodni rad, trud, kvalitet, stručnost i finansijska sredstva koja su uložena u sajt MTID zaslužili su da im čestitamo na racionalnom rasipništvu koje će pre ili kasnije dovesti do otvaranja novih radnih mesta i povećanja bruto domaćeg proizvoda.

3. Zamerate im na načinu kako je izabran tim?
E, pa i za ovu zamerku treba da vas je sramota. Vi uopšte ne razumete da je izborom tima pokazana vrhunska efikasnost.
Ne samo što je MTID izabrao eksterni tim na izradi novog sajta već je eksterni tim izabrao članove svog tima direktno iz MTID povećavajući efikasnost rada na nivou celog ministartstva. Ovim koeficijentom se ne može pohvaliti ni jedno ministartstvo osim MTID. Izborom eksternog tima čelnici MTID su pokazali više od skromnosti (nisu direktno izabrali sebe), a eksterna ekipa je pokazala mudrost i lucidnost, kojom se njihova generacija ne može pohvaliti povodom izbora MTID eksperata kao najkompetentnijih za izradu sajta.
Ovakav model rada i zapošljavanja mogao bi da se preporuči svim ministarstvima kao default template što bi dovelo do bržeg oporavka srpske privrede.


Predlažem da svi mi dobronamerni potpišemo peticiju da se ovakav model primeni i na sajtu RTS-a, prilikom reorganizacije SANU, a da se pod hitno svi ostali sajtovi ministarstava upriliče i upristoje baš kao i sajt MTID.


P.S. ... kada vidim koliko energije, stručnosti, znanja i iskustva ima u MTID prosto me prođe želja da se PayPall pojavi u Srbiji!

ivanhoe
27. 01. 2011., 21:57
@vidak: u duhu mladosti i neskustva, moram da primetim "kao sto kazu mladi" da zracis brate preko svake mere...

Frljas se sa nekim sarkazmima bez ikakve potrebe, potpuno pasivno-agresivno sa tvoje strane.. svi ucesnici projekta su ti tu na forumu, pa im lepo ispsuj majku direktno, poimence, ko covek... osecas ce se bolje, i ti i mi ostali...

Filip
27. 01. 2011., 22:04
Htedoh i ja to da napisem, al reko koji sam ja faktor... :D

vidak
27. 01. 2011., 22:15
@vidak: u duhu mladosti i neskustva, moram da primetim "kao sto kazu mladi" da zracis brate preko svake mere...

Frljas se sa nekim sarkazmima bez ikakve potrebe, potpuno pasivno-agresivno sa tvoje strane.. svi ucesnici projekta su ti tu na forumu, pa im lepo ispsuj majku direktno, poimence, ko covek... osecas ce se bolje, i ti i mi ostali...

@ivanhoe ... to što ti se čini da moji postovi zrače, to se naziva projekcija (http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D1%98%D0%B5%D0%BA%D1%86%D0%B8%D 1%98%D0%B0_(%D0%BF%D1%81%D0%B8%D1%85%D0%BE%D0%BB%D 0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0)). To se vidi po rečenici kada kažeš da će se svi osećati bolje. Valjda bih se ja osećao bolje a ne svi -- to je projekcija jer svoje osećanja projektuješ na druge, a pasivno - agresivni tip ličnosti nema veze sa ovom temom i sa osećajem zračenja.

Na nekoj od predhodnih tema smo raspravljali o ekonomskim temama. Rekao si mi da mojom diplomom i znanjem iz ekonomije mogu du*e da obrišem.
Kaži mi, molim te, da li misliš da ekonomski razlozi koje sam naveo u korist mladosti nisu tačni??

metaphysic
27. 01. 2011., 23:24
@vidak, ivanhoe nije hteo to da kaze (smatram)
ako ne budes raspravaljao o naslovu teme
ona ce se okrenuti protiv tebe :)

zato ako hoces da kazes, da MTIDov sajt ne valja (uslovno)
(kao sto i ja kazem), onda to mozes i jednostavnije, nego sto si malo pre.

jablan
27. 01. 2011., 23:27
svi ucesnici projekta su ti tu na forumu, pa im lepo ispsuj majku direktno, poimence, ko covek... osecas ce se bolje, i ti i mi ostali...

Zašto bi uopšte morao da se obrati direktno njima - pa oni imaju svoju agendu i koliko vidim sasvim dobro je prate. Ja ovo shvatam kao opštu diskusiju na zadatu temu, a ne kao "o-ruk zajednice" da "pomerimo Srbiju s mrtve tačke" (o kako to plemenito zvuči), jer se zaista uopšte ne radi o tome.

Pitanja su potpuno na mestu, ma kako sarkastično formulisana. Zašto je prethodni sajt odbačen i ko će da snosi odgovornost zbog para i vremena koje su u njega uložene? Zašto se redizajn sajta jednog ministarstva jedne države svodi na ad-hoc pro-bono imam-čoveka-zna-poso projekat bez ikakve transparentnosti?

Ili to što je u pitanju pro-bono amnestira bilo koga od bilo kakve odgovornosti da polaže račune stručnoj javnosti i biračima? U tom slučaju super momci, samo tako nastavite, moglo je samo malo više na plavo da vuče...

Šta hoću da kažem? Za dve godine pojaviće se neki novi Torbica sa novim sajtom i reći će "ovaj stari ništa ne valja, žuto, neozbiljno, evo ovako treba da izgleda sajt Ministarstva, a i novi Ministar baš voli ljubičastu boju" i šta onda? Pojeo vuk magarca, vi ćete opet da ih tapšete po ramenu (još ako bude pro-bono, milina!) i davaćete efemerne sugestije, pare i vreme se troše, portfoliji i buđelari se debljaju, svima lepo... Ko je odgovoran za prethodni sajt? Ne zna se, nema ugovora, to su radili neki momci, kako beše, Zorica, Torbica, ne sećam se više...

mileusna
27. 01. 2011., 23:56
Besplatan rad, tj. volontiranje ne mora da znači da nešto nije dobrog kvaliteta, odnosno da nije profesionalno odrađeno, to je valjda jasno na forumu gde ima dosta profesionalaca koji koriste open source (besplatne) alate. Uostalom, novi sajt može da se shvati i kao donacija.

Ne znači da nije kvalitetno, niko to nije ni rekao. Ali šta kad taj volonterizam posustane, Torbica i Branko recimo odu na more a sajt padne? Ko će onda da "volontira" da se to ispravi? Karikiram malo, ali verujem da je Zira na to mislio kad je rekao da ovaj projekat baš i nije idealan za volontiranje i pro bono.

jablan
28. 01. 2011., 00:06
Ali šta kad taj volonterizam posustane, Torbica i Branko recimo odu na more a sajt padne?
Heh, pa kako šta? Onda će uleteti firma KRI d.o.o sa ponudom koja se ne odbija... :)

ivanhoe
28. 01. 2011., 01:18
@vidak htedoh reci da cu se bolje osecati ako ti iskuliras na lirisko-epskom pristupu :)

Pitanja su potpuno na mestu, ma kako sarkastično formulisana.

pitanja jesu na mestu, nemam ni najmanju primedbu na receno izmedju redova, imam primedbu na preterano teatralan pristup unutar redova...

ja preferiram da se stvari nazovu lepo svojim imenom. Ajde umesto da se foliramo da lepo napisemo:

Torbice, na koju foru si dobio posao i zasto nije bilo konkursa?

A znam i odgovor, cena sajta verovatno upada u cifru za koju Ministarstvo nije duzno da objavi javni konkurs, i mogu da zaposle koga god zele, pa je logicno da su uzeli ljude sa kojima inace blisko saradjuju i imaju poverenja...

I naravno da ce sledeci ministar da zaposli nekog svog da menja sajt, ali to bi se desilo i ovako i onako, to je do ministara, a ne do boje pozadine... treba izmusti budzet, to je nas drzavni sport broj jedan...

vidak
28. 01. 2011., 01:33
... treba izmusti budzet, to je nas drzavni sport broj jedan...

Nažalost, ni u tome nismo među prvima u svetu. Česi su nas uveliko pretekli, čak imaju i razvijen software za praćanje efikasnosti izmuzavanja (http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/5/%D0%95%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%98%D 0%B0/832750/%D0%9A%D1%80%D0%B0%D1%98+%D0%BC%D0%B0%D1%85%D0%B8% D0%BD%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0+%D1%83+%D1%98% D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BC+%D0%BD%D0%B0%D0%B1%D 0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B0%3F+.html)!

3banchi
28. 01. 2011., 09:46
^ Eh naivci...niko im nece otkupiti taj softver, a mogli su lepo ziveti od farbanja sajtova.

metaphysic
28. 01. 2011., 10:45
reče neko, povodom najave da Tomica Milosavljević daje ostavku,
.....bojim se da je nastupila neka teška havarija kad čak i ovaj daje ostavku.

smarkovic
28. 01. 2011., 13:50
Ova tema - Srbija u malom ;)

metaphysic
28. 01. 2011., 13:53
Ova tema - Srbija u malom ;)

Aha :) ministri i narod

torbica
28. 01. 2011., 14:54
Tanka je linija između kritike i vređanja...

U svakom slučaju, ko želi da se pridruži da volontira sa nama, nek se javi :)

zira
28. 01. 2011., 23:31
nevezano za sajt MTID.

Sutrasnja Politika pise o sajtu OcistimoSrbiju Ministarstva za zivotnu sredinu, preko tendera, 25K EUR http://www.politika.rs/rubrike/tema-dana/Za-sajt-Ocistimo-Srbiju-25_000-evra.sr.html

nn.nn
28. 01. 2011., 23:55
1) "Портал је рађен у програму CMS, што је мало озбиљнији компјутерски језик од оног који се примењује за обичне сајтове."
2) flash

3banchi
28. 01. 2011., 23:58
Dve baze,,,ej!!!
:krst::krst::krst:

jablan
29. 01. 2011., 00:04
Sutrasnja Politika pise o sajtu OcistimoSrbiju Ministarstva za zivotnu sredinu, preko tendera, 25K EUR
Pa da, rade ljudi i ćute... :D

twix
29. 01. 2011., 00:12
Muka mi je vise od ove drzave.

vidak
29. 01. 2011., 00:28
Dve baze,,,ej!!!
:krst::krst::krst:

Pa mora jedna za PayPall!

vidak
29. 01. 2011., 00:29
... a da li je i predhodno rešenje MTID bilo CMS program? :please:

Milos Micic
29. 01. 2011., 00:42
nevezano za sajt MTID.

Sutrasnja Politika pise o sajtu OcistimoSrbiju Ministarstva za zivotnu sredinu, preko tendera, 25K EUR http://www.politika.rs/rubrike/tema-dana/Za-sajt-Ocistimo-Srbiju-25_000-evra.sr.html

Pa da neko ima pristup ugovorima kojima su opstine kupovale CMS-ove video bi priblizne cifre. Evo primera za Opstinu Loznicu znam da je CMS placen 15k eura. (sa uracunatim odrzavanjem od hakovanja dece sa kosova)......

Filip
29. 01. 2011., 00:45
... a da li je i predhodno rešenje MTID bilo CMS program? :please:

Jeste.

vidak
29. 01. 2011., 00:57
Jeste.

Znači, bačeno je 21.500 ojra.

Nema veze, i onako je ovo godina volontera (http://www.pronibrcko.ba/omladinski-rad/volonteri-brcko/180-2011-godina-volontera-i-volonterki.html)!

kickloop
29. 01. 2011., 01:28
Dobro bre ljudi na 13 strana razglabate jedno te isto. Da je vama vlada, ministarstvo, univerzitet, institut ili pogrebno "Topalović", preko "štele" i bez tendera ponudilo 25k ojra za "CMS program sa čak 2 baze" Vi bi kao odbili?

oksite
29. 01. 2011., 03:44
Dobro bre ljudi na 13 strana razglabate jedno te isto. Da je vama vlada, ministarstvo, univerzitet, institut ili pogrebno "Topalović", preko "štele" i bez tendera ponudilo 25k ojra za "CMS program sa čak 2 baze" Vi bi kao odbili?

:) Samo treba pazljivo citati postove na ovim temama.

3banchi
29. 01. 2011., 07:52
Dobro bre ljudi na 13 strana razglabate jedno te isto. Da je vama vlada, ministarstvo, univerzitet, institut ili pogrebno "Topalović", preko "štele" i bez tendera ponudilo 25k ojra za "CMS program sa čak 2 baze" Vi bi kao odbili?Nego sta nego odbio!
Sajt sa 2 baze za tu bedu para!?
Ma gde u postenje da me pljune!

torbica
31. 01. 2011., 07:06
Evo ko hoće da volontira, može da pomogne:

http://portal.ujn.gov.rs/

bilo savetima, bilo dizajnom, bilo kodiranjem
Ovo je sajt elektronskih javnih nabavki, i od njega sve kreće

3banchi
08. 03. 2011., 13:56
Koju boju voli ovaj novi?
'Oce da bidne sad krecenje sajta?

vidak
08. 03. 2011., 14:33
Koju boju voli ovaj novi?
'Oce da bidne sad krecenje sajta?

Pa ne ide to baš tako!

Prvo će se ministar upoznati sa postignućima, dostignućima i uspesima novog rešenja.
Nakon toga uslediće stukturalna analiza postignutog sa osvrtom na periodično iskazanim ciljevima, a sve u skladu sa delom razvojnog plana za 2011. godinu. Daljom razradom razrađenih planova ući će se u srž centra, a da bi krečenje bilo adekvatno kreiraće se regionalni tim kojim će predsedavati nišlijski pašaluk kao najprofitabilniji CMS region.

Nakon oluje mozgova (brainstorming) i prikupljenih tržišno analitičkih informacija doneće se odluka o boji, nijansi boje i html codu izabrane nijanse, a kao kontrolne i reperne tačke uzeće se u obzir mišljenje ministartstva za ekologiju čija je relevantnost za aspekt toksičnosti boje i njenih primesa neosporna.

Vladimir Rodic
08. 03. 2011., 14:42
3banchi i vidak, koji ste Vi hejteri, kad su ovakve teme u pitanju. Te ne valja kad neko uradi sajt za drzavu za ogromne pare, te ne valja kad neko uradi sajt za drzavu besplatno, jer sigurno dobija nesto zauzvrat, te sad ne valja kad Vam ponudi covek, da Vi pomognete oko izrade sajta besplatno.

vidak
08. 03. 2011., 15:04
@Vladimir 3banchi je postavio pitanje zasnovano na događajima u demontaži predhodnog i projektovanju i implementaciji novog sajta. I ako pitanje na prvi pogled deluje vrlo jednostavno, 3banchijevo pitanje je vrlo smisleno i višeslojno, a nikako hejtersko.

Što se moje analize tiče, ona je zasnovana na dvadesetogodišnjem radnom iskustvu obogaćenom sa dve fakultetsko - ekonomske diplome u oblastima kompjuterski inženjering i izvršno upravljnanje (neki bi to nazvali izvrsno upravljanje) i jednom inženjerskom master diplomom u oblasti elektronskog poslovanja i upravljanja sistemima. Ako se upustiš u izučavanje navedenih oblasti uživaćeš u predmetima kao što su 'Strategijski menadžment', 'Organizaciono ponašanje', 'Marketing', 'Ponašanje potrošača'...te ti onda moj post sigurno neće izgledati kao hejterski, a sve u skadu sa tvojim potpisom: 'Before you criticize someone, walk a mile in their shoes.'

3banchi
08. 03. 2011., 15:11
@ Rodic
Da, ja sam hejter sto se tice parazita koji upropascavaju i mene i moju porodicu.
Za ostale me zabole.
I nemoj da me trpas u isti kos sa Vidakom jer on bolje peva od mene. A ako je i on hejter neka ti on objasni zasto i kako.
A tebi ako je dobro...uzivaj i dalje!
Mozda i ja na kraju predjem na tablete.

metaphysic
28. 03. 2011., 12:08
Obzirom da trenutno učim "Osnove sistema evropske unije" iz državno stručnog ispita, jasnije su mi neke stvari, tako da je ovo odlično
http://www.digitalnaagenda.gov.rs/
tj http://www.mtid.gov.rs/
samo je pomalo glupo, što se poklapa sa smenom ministra i ukidanjem/spajanjem pomenutog ministarstva/ministra.

sinisake
13. 12. 2011., 20:23
Sve razumem, i ogorcenos' i zlobne komentare, nego... sta fali Wordpressu? :D