PDA

Pogčedajte punu verziju : #PayPalSerbia


torbica
26. 01. 2011., 03:55
Smorio sam se sa pitanjima kada ce PayPal u Srbiji i sinoc sam zpoceo akciju na twitteru:

@AskPayPal When will PayPal come to Serbia? #PayPalSerbia

dobio sam odgovor:

Ask PayPal
@torbica We're working hard to expand our services to more regions and countries in the future. Thank you for your inquiry! ^AM

sledece pitanje:

@AskPayPal I am not satisfied with answer. Precise date, pls. A lot of Serbain people ask PayPal! #PayPalSerbia

odgovor od PayPal-a:

@torbica Expanding our services involves complex regulations and research in each additional country. As such, no timeframe can be given ^AM

i jos jedno pitanje:

@AskPayPal Do you have legal problems in Serbia? #PayPalSerbia

jos nisam dobio odgovor :)

Molim vas da RT dok ne napravimo trending topic.

:please:

nixa
26. 01. 2011., 12:16
Ti si svestan da cak i da svi paypal korisnici u Srbiji napisu #PayPalSerbia ne mozemo da dobijemo u najavi trendning topic.

zira
26. 01. 2011., 12:22
Ti ljudi u sluzbi podrske PayPala nemaju pojma, vec i ptice na grani znaju da je tacan odgovor - sljedece godine.

Dzonny
26. 01. 2011., 15:28
hahha, svake godine ista priča - sledeće godine.
Smorili su više, bolje da ne mažu ljudima oči...

Eniac
26. 01. 2011., 16:35
Koliko je akcija do sada pokrenuto mogao je lokalni PayPal da se napravi i već bi bio popularan u dobrom delu sveta.

webgazda
27. 01. 2011., 01:48
I da pokrenu PayPal uskoro verujem da bi kao i u HR pustili osiromasenu varijantu...

Koliko sam video HR nema podrsku za trgovce tj firme...

A ako bude tako s moje tacke gledista, kao da ga nema :)

X3mE
27. 01. 2011., 11:02
Ima mnogo ljudi kojima bi i samo mogućnost plaćanja dosta značila. Za početak će biti dobro da uvedu i to.

torbica
27. 01. 2011., 14:19
140 tviterasa ucestvovalo, not bad :)

webgazda
27. 01. 2011., 19:39
ali ni K od konkretnog odgovora :)

ivanhoe
27. 01. 2011., 21:51
ne, ali zato ima K od jedne druge reci, koja opisuje kako ce Paypal da dodje ovde jer ih neko moli... :)

Paypal ce da dodje kad procene da im se isplati, ni trenutka ranije... trenutno koliko sa m ja upoznat ne postoje zakonski okviri koji bi njima garantovali sigurnost na ovom trzistu i tu zavrsava svaka prica...

Gargoyle
27. 01. 2011., 22:14
U Srbiji im se ne isplati, a isplati im se u Butanu i Demokratskoj državi Kongo ... aha važi. Isplati im se u Bosni ali ne i ovde?? I kakvi zakonski okviri? Pa rade ovde VISA, Western Union, Mastercard, i drugi, ali jao Paypalu niko ne garantuje .. šta? Šta da im garantuje ? ... Istina je da Paypal nije rekao zašto ne dolazi, i TU se završava svaka priča.

Peticije, razlozi ne dolaska, termini dolaska ..... aman. Neka dođu ili neka ne dolaze. Whatever više.

3banchi
27. 01. 2011., 22:19
^ taman tako i jos ponesto.
Zaista bih voleo da se ova tema malo razradi ovde na forumu.
Verovatno postoje ljudi koji su upuceni. Cini mi se da je Sloba M. letos na open rostilju na Adi govorio o nekim njihovim zvanicnim kontaktima - mtid sa PP, ali nisam bas odslusao pricu do kraja.
Mozda je ovde i bila tema, ali sam je propustio.
U pricama se provlace uglavnom dve teze...nedostatak regulative i nepostojanje interesa zbog tankog i siromasnog trzista. Ovo drugo mi uopste ne pije vodu...kada pogledam da poslednji pacificki atoli na kraju sveta sa par plemena imaju dostupan servis, sta reci?
Oko propisa...da li se radi o nedostatku tacno odredjenih propisa ili je u pitanju opsta klima pravne nesigurnosti, korupcije, hacking, autorska prava, itd?
Dalje, cesto cujem da je opet po sredi neki monopol ovde...koji bi to igraci mogli biti? Banke, Posta, trgovinski lanci...ne znam?

shadowplay
27. 01. 2011., 22:43
Paypal je veoma arogantna kompanija, monopolisti su na tržištu tako da im se može da rade šta hoće. Naprosto im nismo prioritet.

webgazda
28. 01. 2011., 01:39
valjda su trebali da usvoje neke zakone o deviznom poslovanju, ali nisam pratio sta je do kraja bilo s tim...

metaphysic
28. 01. 2011., 10:26
Neko je već rekao, čini mi se i ovde na forumu
da i dolazak PayPala, neće učiniti ništa posebno,
naročito ne revolucionarno. K`o s` PayPalom k`o bez njega,
jer ovde ljudi imaju druge probleme,

ako hoćete da paćate ili primate novac OnLine
možete i bez PayPala.

MoneyBookers, Kreditne kartice, i sila još alternativnih payment
procesora, gatewaya

Iako bih lično voleo da imamo i paypal

evo na ovom linku ima i srbije
https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_pp-promo
PayPal promo

smarkovic
28. 01. 2011., 13:02
Mislim da sam ovo već napisao u nekoj temi, ali 'ajde da pošaljem još jednom:

Na osnovu podataka iz direktne komunikacije sa eBay: ne postoji nijedna zakonska prepreka da PayPal ponudi isto ono što građanima Srbije odavno nudi recimo Google Checkout ili MoneyBookers ili ono što PayPal nudi u Hrvatskoj ili BiH ("Send Money" usluga tj. mogućnost kupovine posredstvom PayPal). Takođe, PayPal nije zainteresovan da na našem tržištu za početak ponudi "Receive Money" uslugu, bez obzira na našu trenutnu zakonsku regulativu. Ono što njih primarno zanima u narednih par godina, i ono na osnovu čega će primarno odlučivati, jesu efekti i rizici poslovanja. To je njihova korporativna politika, koju su primenjivali na svim tržištima koja su uključivali u svoj sistem. Srbija se od kraja 2009/početka 2010 nalazi u biznis planu PayPal, što nije bio slučaj pre tog perioda. Prvo su rekli da će početak realizacije biti tokom 2010, a onda su to sami pomerili na 2011. Ne kažem da je sadašnja situacija nešto idealno ili spektakularno, ali sada barem znamo na čemu smo, čemu možemo da se nadamo i u kojim rokovima. Ako vi imate neke drugačije podatke od eBay, voleo bih da čujem za njih. Valjda nam je u zajedničkom interesu da se što pre pojavimo na spisku PayPal...

Pozdrav,
Sloba

ivanhoe
28. 01. 2011., 13:41
nemam zvanicne podatke, ali zivim i radim ovde i znam iz prve ruke koliko je tesko izaci na kraj sa ovdasnjim sudovima, monopolima i "bravo care, zajebao si amere" mentalitetom... tako da mogu da pretpostavim zasto smo jos uvek zemlja (pre)visokog rizika za taj vid poslovanja...

Ne mogu da poverujem da je to slucajnost sto ne ulaze ovde, ili da je neko "zaboravio" na nas, ne bi oni bili tu gde su da tako vode posao. Svaka firma gleda rizik vs. profit i na osnovu toga povlaci poteze. Mi smo malo trziste i profit nije veliki. Jedino sto bi eventualno mi ovde mogli da uradimo je da probamo da smanjimo rizik, ali za to ne postoji politicka volja (na dovoljno visokom i sirokom nivou, cast izuzecima)

smarkovic
28. 01. 2011., 14:00
Istina. Jedno što politička volja retko pada s neba i mora da se stvara...

logoholik
28. 01. 2011., 16:14
Na osnovu mog iskustva, pošto na milion i jednom mestu nema Srbije u listi podržanih zemalja (gomila merchant-a na netu, konkretno razne font foundries etc... - znam jer sam lično kod par urgirao da se doda moja zemlja na listu jer nemam nameru da štikliram Sloveniju ili Hrvatsku da bih kupio proizvod bez koga ne mogu) izgleda da smo stvarno zaboravljeni jednom davno u slobino vreme, pa sad svi samo slepo prepisuju... stvarno je bedak videti sve te silne "nikad čuo" države a nigde moćne Srbije... Nešto kontam, bile nekad neke sankcije, pa možda ljudi još nisu čuli da su ukinute... Uglavnom, totalni bedak...

Gargoyle
28. 01. 2011., 17:24
^ Ja sam svojevremeno pri registraciji Google Adwords poslao mail podršci kao nema moje zemlje i pitanje jel mogu da stavim neku sličnu :1016: (odnosno Hrvatsku kao najbližu). I najsmešnija stvar odgovorili su mi sa "Može u redu je" ... ja stavio Hrvatsku, plaćao VISA karticom iz Srbije, nalog radio normalno.

srdjan
28. 01. 2011., 17:42
Gospodi iz PayPal pojam "Srbija" znači isto kao nama Rwanda, tamo su negde na drugom kontinentu, bile neke loše vesti o njima, imaju poslovni potencijal realno kao par blokova u New Yorku, non-stop nas nešto smaraju, aj da se mi ne cimamo sa njima...

Isto kao kad blokirate IP range, realno vam se j*** za naše ex-pate u Senegalu :)

Ima još glupljih stvari, recimo RIM koji već saradjuje sa Srbijom (sva tri operatera), ali naše IP adrese su i dalje banovane sa blackberry.com za neke downloade, dok za druge nisu, tipa može SDK 6.0, ali ne može 5.0 :)

ivanhoe
28. 01. 2011., 21:32
jbga, ja kad pravim one drop-down liste zemalja na stranama za registraciju obicno pobrisem par onih "predugackih", kojekakvih ostrva i sl., racunajuci da su mi nebitni 99.9% vremena... to je ta ista logika, mozda sam iznervirao nekog sa Heard Island and McDonald Islands ili Northern Mariana Islands, ko zna... jos bitnije, koga briga

jablan
28. 01. 2011., 21:58
Ne znam ko je kontaktirao sa kim iz eBaya (ili PayPala, kako se već vodi), ali znam da je to dinosaurus od kompanije gde po pravilu jedna ruka ne zna šta radi druga. Jedan takav zahtev ("dodati Srbiju u listu zemalja") mora da pređe ogroman birokratski put ako dođe npr. putem korisničke podrške i tu je vrlo slaba vajda da se išta postigne tako.

Ono što bi imalo nekog smisla je kontaktirati direktno nekog menadžera srednjeg nivoa iz "Emerging Markets" ili nekog sličnog departmenta koji je nadležan za ovakve izgubljene slučajeve poput nas.

Dejan Bizinger
03. 02. 2011., 17:04
Da li bi neko mogao da mi objasni zasto se godinama provlaci to misljenje da kada Paypal bude dosao u Srbiju da ce e-commerce da procveta? Znaci interesuje me - sta ce to toliko novog i boljeg doneti sto ne moze vec sada ako se ima volja za tim?

Smara malo vise ta prica o dolasku Paypala i ocekivanju od istog. Savetujem onima koji zele da prodaju ili kupuju nesto preko Interneta - ne cekajte svake godine da li ce Paypal da dodje ili ne vec se ukljucite sada u e-commerce.

vidak
03. 02. 2011., 17:11
...vec se ukljucite sada u e-commerce.

i da koriste QVoucher, zar ne?

kickloop
03. 02. 2011., 17:23
Slažem se sa Bizingerom. Ništa bitno PayPal neće doneti. Ima i drugih opcija. Osim toga, provizije koje se plaćaju ako koristite PayPal kao trgovac uopšte nisu male ni naivne i retko kome će se isplatiti.

Gargoyle
03. 02. 2011., 17:26
Pa procvetaće plaćanje i naplata sa US and A, koje je i najveće tržište. Amerikanci masovno koriste PayPal, u velikom broju slučajeva plaćaju/naplaćuju SAMO preko PayPala, pa ako nemaš ne možeš da se igraš sa njima, ne možeš da koristiš te servise/usluge. Pogotovo kod malih i mikro naplata tipa SaaS subscription, freelance poslovanje, ebay i slično. Na ebayu malo pa malo prodavci primaju samo Paypal, ako i primaju nešto drugo ne isplati se na te iznose - ista priča i kod drugih mikro naplata. Dobar broj amerikanaca takođe nikad nije čuo za wire (ili im skupo, i tako neki razlozi). Tako da ima dobrih osnova da štošta procveta kad dodje Paypal (i to i sa plaćanjem i naplatom), samo da i mi postanemo jednog dana tako interesantno tržište kao Butan i Demokratska Republika Kongo.

A što se tiče primedbe da se vec sada ukljucimo u e-commerce, intersuje me na koje to KONKRETNO e-commerce servise misliš?

Dejan Bizinger
03. 02. 2011., 17:36
i da koriste QVoucher, zar ne?

Ne bih da se shvati ovo kao reklama, ali kad je vec spomenut.

Da, i Qvoucher. Sto, da li je u pitanju los proizvod, koristio si ga nekad? Sto se tice QV mogla je jos davno da se omoguci da se QV dopunjava i kreditnim karticama ali to nije tehnicko pitanje vec neko drugo pitanje. Tek tada smisao Paypala ne bih video (ili barem ne u toj meri kako vlada ovde misljenje) jer bi vlasnici sajtova i firmi svih velicina mogle da primaju uplate bez obzira na koji nacin neko zeli da im plati.

Trenutno jedina mana QV je da oni koji ne koriste ebanking moraju da odu do najblizeg uplatnog mesta i uplate dopunu. Onaj koji ima ebanking ne mora ni to. A uplatnih mesta ima i vise nego dovoljno, u celoj Srbiji, pogotovo u Beogradu.

Ljudi godinama dopunjuju ako treba i nedeljno dopunu za mob u kiosku, niko nije rekao "hajde da sacekamo Paypal da dopunimo kredit". To nikome nije problem ali je toliko "passe" otici jednom mesecno u obliznji kiosk i dopuniti QV (ako ne koristite ebanking).

Pored QV tu su i kreditne kartice, a sve vise korisnika placa na taj nacin, sa informacijama sa kojima raspolazemo. Onaj koji zaista hoce nesto da kupuje na Internetu, moze da napravi barem Internet only karticu.

A ako neko nece ili ne zna za te dve mogucnosti a opet ako hoce da kupuje ima ebanking ili da ode u banku ili postu. To jeste "passe" i nije e-commerce kao ni placanje pouzecem, ali ne vidim sto je npr. Paysafecard na Zapadu koriscen od strane mnogih korisnika (onih istih koji mogu da koriste i Paypal) a QV je ovde za neke kao bezveze da se koristi i ceka se samo Paypal.

Dejan Bizinger
03. 02. 2011., 17:39
Slazem se za to da ce Paypal da omoguci da mnogo lakse poslovanje sa US i drugim trzistima gde je to daleko najkorisceniji metod placanja. Ja sam sa mojom porukom mislio konkretno na domaci e-commerce a ne na korisnike koji prodaju servis korisnicima po citavom svetu.

Ali opet kazem - da je lako da se omoguci da se QV dopuni kreditnom karticom ni trzista kao US ne bi bila problem.

metaphysic
03. 02. 2011., 17:45
Ne kažem da je QV loš, naprotiv, samo

nema potrebe, da e-bankingom, ili kreditnom karticom, dopunjavam QV
platicu direktno.

Dejan Bizinger
03. 02. 2011., 17:46
^ Pa nema ni potrebe za vecinu korisnika, ali bi bilo super naravno kad bi mogla kreditna kartica. Ne zbog dopune tebe kao korisnika pa da placas nesto online vec za placanje neke osobe vlasniku sajta koji ne moze npr. lako da implementira naplatu kreditnim karticama pa bi to mogao da uradi posredno na taj nacin.

kickloop
03. 02. 2011., 21:07
Ne mogu da se složim sa tvrdnjom da US posluje samo sa PayPal. Imam 3 klijenta koji su iz US i koji tamo posluju. Iako lako mogu da imaju PP kao opciju plaćanja NI JEDAN je ne koristi. Skupe su im provizije, što svakako i jesu.

PP je ok ako baš nema ni jedna druga opcija kao što je kod nas bilo do pre par godina. Osim mikro plaćanja preko SMS poruka ili 0900 brojeva, sve ostale opcije za naplatu online su bile ili preterano skupe ili nemoguće. Da je tada došao PP sve bi bilo sjajno. No, pošto nije, meni sad baš niti treba niti nedostaje. Ima mnogo drugih daleko povoljnijih opcija i daleko od toga da smo ograničeni na naplatu smešnih iznosa koje je moguće naplatiti SMS-om ili pozivom, kao što je to ranije bio slučaj.

Pre bih rekao da smo samo sebi usadili kako će kad dođe PP sve da procveta. Ne bi se baš kladio u to

vidak
03. 02. 2011., 21:51
Imam 3 klijenta koji su iz US i koji tamo posluju.

ti pod e-commerce podrazumevaš 3 klijenta koji ti plaćaju za usluge koje im vršiš?

Za to postoji faktura i registrovana firma. Čini mi se da je faktura zakonom predviđena još pre II svetskog rata!

kickloop
04. 02. 2011., 00:02
Gde sam ja rekao da je to e-commerce? I kakve fakture? Druže, o čemu ti to?

Pričam o tome da je PayPal prilično skupa opcija i da su provizije koje uzimaju jako velike. Niko u US ne radi sa PP već svi imaju druge opcije da naplate svoje proizvode ili usluge a ovde se čeka PP i, kao, sve će da bude cool. Problem je što mi nemamo procesore za CC a to se sa PP ne rešava.

zira
04. 02. 2011., 00:08
PayPal je dobrodosao, ali nista znacajno nece promjeniti.

Pogledajte ponudu iz susjedstva:
http://www.t-com.hr/poslovni/internet/etrgovina/pay_way.asp

Naknada za transakciju: 1%

Edit: Ako ima neko iz HR da pojasni, nerealno mi je nisko 1%, sigurno ima jos nesto :)

ivanhoe
04. 02. 2011., 00:44
@kickloop: nazalost mnogo servisa jos uvek radi samo sa paypalom, tipa clickbank. Ili kad treba kupiti neki sitni alat ili skriptu, vecina trazi iskljucivo paypal. Ok je kad ti mozes da se dogovoris sa nekom zivom osobom, obicno nije problem, ali kad imas posla sa sajtom i na njemu samo Paypal dugme, onda je bedak...

squirll
04. 02. 2011., 19:24
PayPal je dobrodosao, ali nista znacajno nece promjeniti.

Pogledajte ponudu iz susjedstva:
http://www.t-com.hr/poslovni/internet/etrgovina/pay_way.asp

Naknada za transakciju: 1%

Edit: Ako ima neko iz HR da pojasni, nerealno mi je nisko 1%, sigurno ima jos nesto :)

Tamo pise
"mPay plaćanje naprednom PBZ & T-Mobile uslugom plaćanja mobilnim telefonom"
A posto je PBZ banka... onda mu dodje T-Mobile uzme 1%, PBZ uzme (lupam) 5% ...etc ... na kraju se to skupi na 10% :)

p.s nisam iz hr al kontam da tako ide :)

aleksej
06. 04. 2011., 20:43
Evo i Bosna dobila mogućnost primanja novca na naloge a mi u ovoj jebenoj Srbiji još ni account ne možemo da otvorimo...

Petar Marić
07. 04. 2011., 00:12
Sram ih bilo, 'ajde još malo da se isplačemo nad našom gorkom sudbinom.

aleksej
07. 04. 2011., 10:00
Tebi očigledno taj PayPal ništa ne znači, ali jbg ima nas kojima bi to rešilo velike probleme. Idi plači, možda pomogne ako se zajedno svi isplačemo...

ivanhoe
07. 04. 2011., 12:29
Sram ih bilo, 'ajde još malo da se isplačemo nad našom gorkom sudbinom.

Valjda sram NAS bilo?

Sto njih, oni samo vode svoj biznis onako kako im se isplati... mi smo ti koji ne brinemo o svom poslu, digli smo ruke od toga da mozemo da zivimo i radimo u normalnoj zemlji, pod normalnim uslovima... a bogme sudbina nam jeste gorka i za plakanje...

Petar Marić
07. 04. 2011., 14:10
Izvini Ivane, zaboravio sam [irony] tag :)

ivanhoe
07. 04. 2011., 16:04
ono je vise bilo za [sarcasm] tag... ;)

ja cekam da Blues ubaci [MD] tag, pa da mogu da se razmasem sa komentarima...

McKracken
07. 04. 2011., 16:31
Jos jedan glas za [MD] tag! C'mon Blues.. make it happen :)

Gargoyle
02. 07. 2011., 14:06
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=07&dd=01&nav_id=522474

torbica
06. 07. 2011., 07:10
http://www.digitalnaagenda.gov.rs/emoguca-misija-blog/sprema-se-paket-zakona-za-olaksavanje-poslovanja-putem-interneta/

twix
22. 09. 2011., 17:32
http://www.mondo.rs/s218470/Komunikacije/Vesti/NBS-_PayPal_pocinje_da_radi_i_u_Srbiji.html

chandler
23. 09. 2011., 15:58
A u blicu danas isto clanak o paypalu, ne moze se razumeti sta je covek uopste pisao, veze s vezom nema... Strasno.

twix
09. 01. 2012., 17:21
Update 9.1.2012: PayPal ne dolazi u Srbiju (http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=01&dd=09&nav_id=572187) :/

Milos Micic
09. 01. 2012., 17:51
Hmmm ovo je prvi put da neko pominje EKI transfer u ovom smislu. Interesantno.

smarkovic
09. 01. 2012., 18:45
Evo ja vam kažem - PayPal-a nema dok ne priznamo Kosovo... ;)

Ovo sa WU i PP nema veze sa životom... ispada da svaka budala može da izmisli random razlog zašto nema PayPala i kreće masovno ludilo po komentarima i forumima...

crews_adder
09. 01. 2012., 19:43
Pa da priznamo. ;)

A zasto Paypal-a jos nema? Koliko je samo bilo vesti i trulih obecanja i nista. Sta to ima jbna DRKongo, a mi ne? Kongo jos nazivaju "Jugoslavijom Afrike"!?

Odgovor je verovatno i u monopolima, jer poznato je da iza WU u RS stoji EKI, odn. Djunic&Vlahovic. Pored toga, nekima verovatno odgovara i da banke jos koju godinu drpnu od nas po minimum 10EUR + jos trosak 1-2 provizije za ino doznaku nego da nam se omoguci da placamo Paypal-om. O ceni usluga WU i ne razmisljam, to je stvarno sumanut trosak.

Ja nemam dilemu tipa Kosovo ili EU, majka ili laptop, ali vidim da Paypal nema alternativu, a Srbija nema Paypal.

smarkovic
09. 01. 2012., 19:48
Jedino PayPal može da pruži odgovor zašto do sada nije podržavao Srbiju, kada planira, da li ima neki problem itd. Oni se, naravno, nikad nisu zvanično izjasnili na tu temu, niti planiraju. Svi mogući razlozi koje MI navodimo su čiste spekulacije, sa kojima možemo u krug do beskraja... :)

Meni je relevantna činjenica da Srbiju već godinama podržavaju Google Checkout i MoneyBookers, koji rade isto što i PayPal. Dakle, ako mogu oni, može i PayPal.

bluesman
09. 01. 2012., 21:41
Pored toga, nije ovde ništa gora situacija sa monopolima nego u ostatku regiona (ok, možda malo :)), ovo je bull****.

Peca
09. 01. 2012., 21:50
zavera :P

mileusna
09. 01. 2012., 23:26
Who cares, ja ne znam čemu frka uopšte oko PayPala i Srbije? Što nas Apple izbegava, to je meni veće pitanje. :)