PDA

Pogčedajte punu verziju : Umesto tag-a H, slika


blogowski
10. 05. 2006., 11:11
Da li neko mozda zna ovo ?
Evo ovako, da umesto taga h1 se prikaze slika to znam i prikazujem je ovako:

CSS
h1 {
float: left;
height:85px;
width: 310px;
margin-top: 3px;
margin-left:5px ;
background: url(scelet/logo.jpg) no-repeat;
text-indent: -2000px
}

HTML
<h1>Ovde text za h1 tag

Ono sto me zanima je kako da se za svaku stranicu prikazuje druga slika. Znaci za index.html da ide jedna za contact.html druga itd. ??
Mislim da sam video negde neku foru sa h1a - h1b, ali ne mogu da nadjem nikako sada. :1092:

Ilija Studen
10. 05. 2006., 11:19
Ja sam oduvek koristio:

<h1><span>Hello amigo</span></h1>

i onda sakrivao span sa h1 span { display: none }

Za različit logo na različitim stranicama: ako se naslov pojavljuje samo jednom dodeli mu ID, ako u više navrata klasu. Tipa:

u index.html
<h1 id="homepageLogo">...</h1>

u content.html
<h1 id="contentLogo">...</h1>

u contact.html
<h1 id="contactLogo">...</h1>

CSS:

h1 {
/* Zajedničko svim naslovima */
}

#homepageLogo {
background-image: url('...');
}

#contentLogo {
background-image: url('...');
}

#contactLogo {
background-image: url('...');
}

Radiće posao, a sav CSS i dalje može da bude smešten na jednom mestu.

blogowski
10. 05. 2006., 11:25
To je to :1042:
Hvala Ilija...
Pozdrav

[nq]
10. 05. 2006., 18:29
Da a mozes da koristis i javascriptu koja trazi h tagove u kodu, uporedjuje naslove (tj, to sto je u kodu) i zamenjuje sa slikom.

Ovo ja sad koristim po defoultu, bila je ok tema na DZ o tome, gde je jasmanac izneo ovo kao odlicnu alternativu flash resenju.

zekica
10. 05. 2006., 18:40
a mozes i body elementu da das class ili id i onda da u css-u pises: .contactPage h1, .mainPage h1 itd...

Dragan Babić
10. 05. 2006., 19:24
Ovo što ti je Zekica predložio je najbolje rešenje IMHO, imaj u vidu da samo Ilijina varijanta radi i u IE5 jer taj browser prilikom negativnog text-indenta skloni i bg sliku, stoga postaviš sliku na hX element a spanu skloniš tekst sa text-indent.

OOOOPS:

Vidim sada malo blje Ilijinu varijantu, on koristi display:none koji je prilično loš za accessibility. Predlažem da se držiš Phark-a, ali od volje ti. ;)

Ilija Studen
10. 05. 2006., 19:49
...display:none koji je prilično loš za accessibility

Detalji? :)

Dragan Babić
10. 05. 2006., 19:54
Display:none sakriva sadržaj OD SVEGA, tj. od svih uređaja. Tu je Phark-ova oštrica, utiče samo na vizuelne browsere. :)

Ilija Studen
10. 05. 2006., 20:04
Osim ako display:none ne staviš u CSS koji je samo za vizuelne browser (što ne radim, ali kad već teoretišemo) :D

Hvala za tip.

bojan_bozovic
10. 05. 2006., 20:07
Ili ajd da teoretisemo, koristi se browser koji ne parsira CSS uopste ;)

Ilija Studen
10. 05. 2006., 20:09
Ukoliko bi se koristio browser koji ne parsira CSS onda se naslov vidi uredno u tekstualnom obliku. Ne znam šta si hteo reći ali dobro...

bojan_bozovic
10. 05. 2006., 20:13
Bah! Govorio sam da display:none ne skriva sadrzaj od svega, ne hoce li spanovi u h1 raditi.

Mali savet od mene: za jednostavni XHTML/MP ili XHTML Basic sajt bez javaskripta (koji i veliki browser koristi bez problema), ne racunajte da mobilni mora da prikaze ikoju sliku u backgroundu. IMG tag hoce, ali background-image ne mora.

Dragan Babić
11. 05. 2006., 12:09
Osim ako display:none ne staviš u CSS koji je samo za vizuelne browser (što ne radim, ali kad već teoretišemo) :D

Hvala za tip.
E to je već druga stvar. ;)

@bojan: mislim da mob. telefoni hoće da prikažu background image od body. Tako se nešto sećam kada mi je to zezanje oko testiranja sa mobilnim bilo zanimljivo.

bojan_bozovic
11. 05. 2006., 12:59
Moze, ali ne mora. Nokia sdk koji emulira 6xxx stogod telefon od 350 evra ne prikazuje background-image, tako da sa time ne mozes racunati, inace zvace i obicne sajtove. Opera Mini mozda da, ali, sad je pitanje koliko ljudi koji nisu geekovi ima operu na mobilnom.