DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Porez na ekstra prihod i devizne uplate (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=353)

djoca 28. 02. 2006. 01:34

Ne placa se porez na svaki priliv. nego samo porez ako si zaradom u toku godine presao 1.200k...Kakav crni porez od 20% na svaku uplatu to nikad nije bilo (sreca pa ovde nema ovih nadleznih inace bi im dali ideju). Slicno Dinketu, racunam da suficit u budzetu zadovoljava nadlezne da ne jure mojih par hiljada evrica poreza....nije valjda dotle doslo.

Gruja 28. 02. 2006. 02:05

Zakon kaze da se placa i tih 20% za svaki priliv. Ako to ne platis onda u stvari i nisi prijavio prihod pa nemas na osnovu cega da platis ni onaj godisnji porez.

Inace koliko sam upucen na zapadu su jos vece poreske stope, red velicine 30-40% kad se sve sabere, mada tu ima dosta odbitaka po raznim osnovama.

Mislim da cemo jednom morati da se naviknemo da je to tako, samo nisam siguran da je dosao taj trenutak ;)

Mister Twister 28. 02. 2006. 02:48

Ajde ovako:

Recimo X kompanija prodaje prozivod K. Ja dovedem nekog tamo preko interneta i on kupi proizvod K od X kompanije. I dobijem proviziju..

Zasto ja sad na tu proviziju da platim porez? U ostalim zemljama se to ne placa... pa ne bi trebalo ni kod nas...

bluesman 28. 02. 2006. 04:01

Ovo nigde ne vodi, počeli smo da pričamo o "šta bi bilo kad bi bilo" ili "zamisli ovu situaciju....", Ja sam još 2 puta pročitao Zakon i moram da priznam da mi i dalje neke stvari nisu jasne.

Pominje se dosta prihoda poimence ali uvek na kraju stoji i "po raznim drugim osnovama" tako da tu može da se ipak stavi sve živo. Kada se govori i prihodu govori se o ukupnom prihodu bez obzira na svrhu i izvor, pri čemu su neki izuzeti od plaćanja. Toliko ima "obrađenih" situacija ali ni u jednoj rečenici se ne spominje situacija "mali perica radi programiranje ovde, odradi nešto za stranu firmu koja mu plati na devizni račun".

Postoji situacija rezident radi za domaću firmu, rezident radi za stranu firmu, rezident radi za ambasadu, pa onda srbin radi ovde, srbin na službenom putu, srbin poslat na specijalizaciju ili rad u inostranstvo... Nema nigde "srbin čuči u beogradu a radi honorarno za neku stranu firmu ili pojedinca".

Spominju se i umetnici, fotografi, slikari pa čak i muletimedijalni performeri, zajedno sa narodnjacima, do u sitne detalje, nigde se ne spominje bilo kakvo programiranje, baze podataka... Jednostavno mi je čudno da je toliko "teorija slučajeva" pobrojan poimence a ovo o čemu mi pričamo nigde ne postoji. Možda se zato i toliko zbunjujemo jer nigde se explicitno ne spominju usluge kojima se većina ljudi ovde bavi. Ako neko nađe gde je to - plaćam piwo.

Gruja 28. 02. 2006. 09:35

Pao mi je na pamet jos jedan razlog zasto se niko ne cima oko ovoga.
Pretpostavljam da znate da Srbija ima problem sa spoljnotrgovinskim deficitom. Radi se o stotinama miliona dolara godisnje. Znaci mi svake godine x deviza vise damo za uvoz nego sto dobijemo od izvoza. Odakle drzavi tolike devize da svake godine pokrije rupu? Jedan od glavnih priliva su devizne doznake privatnim licima - ipak smo mi gastarbajterska drzava gde se rodbini salju pare a tu su i devizne penzije. Pretpostavljam da nije trivijalno razluciti sta je poslala tetka a sta neki klijent napolju. A posto je taj priliv jako bitan, verovatno je "super da to imamo, to nam mnogo vise znaci nego sto mozda tu i tamo previdimo neki porez". Bilo koja drasticna promena bi mogla da dovede do npr. masovnijeg otvaranja racuna u madjarskoj (nelegalno, ali...).

Druga razlog je da do pre 5-6 godina nije postojala prakticna mogucnost da neko sedi ovde a zaradjuje napolju. Moglo je teoretski, ali zbog Slobe, sankcija, jadnog interneta nista bitno se nije desavalo.
Treba vremena da inertnom drzavnom aparatu dodje nesto ovako novo na radar.

Poenta je da "wait and see" taktika jos stoji u "wait" modu.

igors 28. 02. 2006. 10:36

Citat:

Originalno napisao bluesman
Spominju se i umetnici, fotografi, slikari pa čak i muletimedijalni performeri, zajedno sa narodnjacima, do u sitne detalje, nigde se ne spominje bilo kakvo programiranje, baze podataka... Jednostavno mi je čudno da je toliko "teorija slučajeva" pobrojan poimence a ovo o čemu mi pričamo nigde ne postoji. Možda se zato i toliko zbunjujemo jer nigde se explicitno ne spominju usluge kojima se većina ljudi ovde bavi. Ako neko nađe gde je to - plaćam piwo.

Zakon nije jedini pravni dokument. Postoji i nesto sto se zove "misljenje" (nadleznog ministarstva). Mozete se u pisanoj formi (uz novcanu nadoknadu) obratiti nadleznom ministarstvu za tumacenje bilo kog dela bilo kog zakona. Onda ce vam dezurni *strucnjak* rastumaciti sve sto vas zanima - i dati vam to napismeno - i taj papir ima vaznost kao i zakon. Strucnjak je sa * zato sto sam radio u jednom ministarstvu i video sam kako se pisu "misljenja". U svakom slucaju to je jedini nacin da vam neko zvanicno da objasnjenje zakona.

Mister Twister 28. 02. 2006. 14:37

Ono sto sam ispustio da dodam jeste da se ne placa porez na priliv konkretno nego na priliv manje troskovi pa onda to sve podeljeno na 5...

djoca 28. 02. 2006. 22:38

Samo mi objasnite jedno....ja kao pojedinac treba da platim porez na priliv zbog obavljene usluge u inostranstvu, dok su istovremeno sve firme oslobodjene placanja tog poreza (porez se pri izvozu ne placa)? Pa pise kod nas svasta u zakonu...ali koliko god da sam pricao sa knjigovodjama (a vec sam sam sebi dosadan kao krenem sa 'samo jos jedno pitanje') jos mi nijedan nije pomenuo to kao opcija...bice da nesto mi tu ne citamo kako treba. Tim povodom sutra odo kod moje knj...da je jos jednom udavim.

Mister Twister 01. 03. 2006. 01:59

Pa jeste... Ali evo ja sam juce udavio ponovo ovu zenu iz poreske uprave.. I kad sam joj rekao pa bre to niko ne placa, ona rece pa morace da pocnu...:)

Nego meni je ostalo jos da vidim kako mogu troskovi da se ubace tako da se porez placa samo na profit... Ona mi rece da moze...

Pedja 01. 03. 2006. 09:41

Citat:

Originalno napisao djoca
ja kao pojedinac treba da platim porez na priliv zbog obavljene usluge u inostranstvu, dok su istovremeno sve firme oslobodjene placanja tog poreza (porez se pri izvozu ne placa)?

Pratim ovu temu i ja se pitam isto. Ne poznajem propise tako da ne znam kako je stvarno stanje ali sam ubedjen da sam citao da firme ne placaju porez na zaradu od izvoza.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 06:23.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.