DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Etičnost online poslovanja firmi i pojedinaca u Srbiji (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=3671)

Davor Vlajkovic 04. 10. 2007. 01:56

Citat:

Originalno napisao Miloje Sekulic (Napišite 43748)
Mislim da ljudi vole da citaju dobre primere kojih je kod nas relativno malo. Prigovore resis sa [eticnost]ova firma mi je klijent[/eticnost] i vozis dalje.

Interesantno je da praktikujete naznačavanje kada govorite o etičnosti, kao da je to nešto što ne podrazumevate po defaultu...

Dzordz 04. 10. 2007. 06:10

Meni neobično kada neko u Srbiji priča sta je etično a šta ne. Valjda sam toliko oguglao da ti svako radi iza leđa.

Dok je ne etičnost legalna i profitabilna biće ljudi koji će to praktikovati. A pogotovo na internetu zato što ne moraju da se suoče se pravarenim stranama lice u lice.

Typo squatteri su u sivoj zoni uvek, ako se "digne" vlasniku pravog domena on relativno lako moze da pokupi taj typo. Na svakom domaining forumu imate TM diskusije gde uvek iskusniji naglašavaju koliko to nije dobro raditi.

Trgovina domenima? Potpuno normalna stvar.

Dragan Varagić 04. 10. 2007. 09:22

Povod za ovaj post nije jedina tema (domeni), dao sam u samom uvodu primere šta smatram pod ne-etičkim poslovanjem - svako poslovanje gde onaj koji prodaje proizvode/usluge trudi se da "zabije nož u leđa" klijentu, umesto da radi za njegovo dobro (tzv. win-win situation).

Stvarno sam do sada imao prilike svašta da vidim šta sve različiti pojedinci i firme nude pod imenom "kvalitetnih usluga na Internetu". Prvi deo ovakvih primera je vezan za jednostavno neznanje onih koji se bave Internetom (zato i nameravamo da se bavimo time preko Udruženja), a drugi deo je ipak čisto koristoljublje i zloba. O tome sam mislio da diskutujemo.

misk0 04. 10. 2007. 09:34

Pa navedi konkretne primjere a ovako ispada da pricamo o zlu i prevarama u Srbiji i svijetu. I IT je biznis kao i svaki drugi, tako da neko krade na krompiru i paprikama, neko na sajtovima, softwareu i ostalom. Nema razlike.

Miloje Sekulic 04. 10. 2007. 10:40

naravno da se podrazumeva
 
Citat:

Originalno napisao Davor Vlajkovic (Napišite 43753)
Interesantno je da praktikujete naznačavanje kada govorite o etičnosti, kao da je to nešto što ne podrazumevate po defaultu...

[cinizam][eticnost]ova firma mi je klijent[/eticnost][/cinizam] :)

MrSteel 04. 10. 2007. 11:33

ponuda sa domenima nije neeticna nimalo
cak sta vise,
postavljene su cene za proizvod, jedan sasvim normalan potez nekog ko nesto prodaje

cene ne mogu biti neeticne osim ako nisu produkt monopola
sto ovde nije slucaj, kupis drugi domen ako ovaj ne zelis
neeticnost u prodaji domena kao sto je vec neko pomenuo ako sa namerom kupis bambi.com da bi kasnije ucenjivao
i sl.

sto se tice uopsteno neetickog internet poslovanja u Srbiji ono mozda i postoji ali nema tu neke jasne definicije sta je neeticno,
lakse mozemo definisati amaterski odn. neprofesionalno a zatim se baviti onima koji rade profesionalno i njih promovisati

sami klijenti biraju da popasu amatersku pricu, ako njih zelis da zastitis moci ces samo ako oni to zele
dakle edukovati klijente a samim tim nece biti mesta da na profi poslove upadaju razni prevaranti

djipko 04. 10. 2007. 11:48

Ja nisam nikada bio kao individua ili cak ni kao vodeci clan nekog tima/kompanije na IT trzistu, niti sam bio u prilici da diktiram cenu/ocenjujem ponudu, tako da ne znam koliko je moje misljenje uopste relevantno u ovom slucaju.
Misljenja sam, da je cena neke usluge, proizvoda bilo cega stvar samo izmedju prodavca i kupca, a ista je upravljana do neke mere trzisnom konkurencijom. U ovome sa domenima ne vidim neeticnost.
A i licno ne volim price kako je svuda 'eticno' a kod nas 'neeticno' jel to jednostavno nije istina, sto mogu i potvrditi kolege koje rade u inostranstvu.

Citat:

Originalno napisao Dragan Varagić (Napišite 43759)
Stvarno sam do sada imao prilike svašta da vidim šta sve različiti pojedinci i firme nude pod imenom "kvalitetnih usluga na Internetu". Prvi deo ovakvih primera je vezan za jednostavno neznanje onih koji se bave Internetom (zato i nameravamo da se bavimo time preko Udruženja), a drugi deo je ipak čisto koristoljublje i zloba. O tome sam mislio da diskutujemo.

Mene samo interesuje vezano za boldovan deo - jel to neko udruzenje pri nekom relevantnom ministarstvu, i ako nije, koliko 'eticnosti' se moze izroditi iz ovako necega?!
Ja za ovo nisam ranije cuo, ali me jako interesuje nakon sto sam procitao...

Sto se tice koristoljublja i zlobe, ko sto neko vec rece toga ima u svakoj zemlji u svakom poslu (negde su mozda musterije bolje pravno zasticene) i ne vidim po cemu bi IT ili internet sfera poslovanja tu bila bolja ili losija.

Regards

Miloje Sekulic 04. 10. 2007. 12:01

27 komentara kao sto je ovaj

"Name: Giuliano | URI: http://bymhum.fhjfgh.cn/jeyj.html | IP: 195.225.177.190 | Date: October 4, 2007
ybmggxkj…
Update Cleanup safely removes the backup files that were"

koje sam od jutros na mom blogu oznacio kao spam su neeticno ponasanje na internetu :please:

STELLANOVA 04. 10. 2007. 12:14

Onda je i turanje kojekakvih reklama u postanske sanducice isto toliko neeticno.

Vec vidim novi predmet na fakultetima (SIC!) - Etičnost online poslovanja firmi i pojedinaca. :1075:

nixa 04. 10. 2007. 12:19

Zašto misliš da se to razlikuje od trenutne Etike na fakultetima ?


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:04.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.