DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Izrada softvera i prodaja u inostranstvu. Optimalno resenje poslovanja? (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=490)

kai 10. 01. 2006. 12:55

Rex, pretstavništvo ni u jednom slučaju ne obavlja niti robni niti platni promet. Predstavništvo je troškovno mesto, služi izmeđuostalog za zastupanje interesa kompanije na određenoj teritoriji, kontaktiranje klijenata i slično. Zato se i zove branch office. Uvek se fakturisanje vrši na firmu iz matične zemlje, ne na predstavništvo. Svi troškovi predstavništva pokrivaju se iz profita firme u zemlji gde je firma registrovana.

Po pitanju osnivača... Firma može imati i više osnivača, a ne samo jednog. Takođe, firmu osniva kapital, imena su samo formalnost.

Međutim, osnivanje predstavništva je složeniji proces od osnivanja firme domicilirane na teritoriji Srbije jer zahteva više dokumenata. Ne znam kako je od prevođenja pravnih subjekata u agenciju za privredne registre, ali do nedavno se deo poslova oko osnivanja stranog predstavništva regulisao u ministartsvu za ekonomske odnose sa inostranstvom, uz dosta prevođenja dokumenata koja se moraju nositi kod notara i slično.

Dopuna: Predstavništva imaju zaposlene, međutim svi troškovi se pokrivaju iz inostranstva. Šta oni rade u predstavništvu, da li sede po ceo dan za kompjuterom ili kontaktiraju klijente, nebitno je za državu. Jedino što je bitno je da se sve fakturiše na matičnu firmu. Na taj način možeš malo da uštediš na porezima i taxama, pogotovo ako imaš predstavništvo offshore kompanije, gde prihodi van teritorije te zemlje ne podlažu plaćanju poreza. Postoji i skuplja i ozbiljnija varijanta osnivanja ad firme u Srbiji, čiji je većinski vlasnik (ili jedini vlasnik) tvoja firma iz inostranstva.

rex 10. 01. 2006. 13:44

Citat:

Originalno napisao kai
Rex, pretstavništvo ni u jednom slučaju ne obavlja niti robni niti platni promet. Predstavništvo je troškovno mesto, služi izmeđuostalog za zastupanje interesa kompanije na određenoj teritoriji, kontaktiranje klijenata i slično. Zato se i zove branch office. Uvek se fakturisanje vrši na firmu iz matične zemlje, ne na predstavništvo. Svi troškovi predstavništva pokrivaju se iz profita firme u zemlji gde je firma registrovana.
Po pitanju osnivača... Firma može imati i više osnivača, a ne samo jednog. Takođe, firmu osniva kapital, imena su samo formalnost.

Posto vidim da imamo slican problem koji planiramo da resimo na slican nacin a primecujem da si vec otisao daleko ispred mene sa istrazivanjem teme da li mozes da mi odgovoris zasto je po tebi UK LTD + predstavnistvo optimalno resenje? Mislim da za UK firmu postoje poreska opterecenja za dobit iznad 10.000 funti kao i obaveza vodjenja poslovnih knjiga. Kako bi se prihod slivao samo na racun UK firme a rashodi odnosili samo na rashode predstavnistva u SCG razlika bi bila prihod koji bi bio oporezovan u UK. Kako efektivno 'upotrebiti' (potrositi) novac sa racuna UK firme?

Da li bi ja konkretno mogao da otvorim UK LTD i predstavnistvo u SCG a da pri tom ispunim sve zahteve organa SCG i nemam problema zbog toga sto bi bio osnivac i UK LTD i SCG predstavnistva? Na stranu ostala papirologija, to cu vec nekako zavrsiti.

Kako otvoriti UK LTD? Postoji gomila stranih i par domacih 'agencija' koje se bave ovim poslom. Da li mozes da preporucis nekoga?

Za one kojima je interesantna ova tema:

PROCEDURA ZA REGISTROVANJE PREDSTAVNIŠTVA STRANE FIRME U SCG
http://www.pks.co.yu/pks/pdf/eoi/ProcRegPredstav.pdf

kai 10. 01. 2006. 15:04

UK LTD nije najjeftinije rešenje. Razmišljao sam o UK LTD iz razloga ne da bih izbegao porez, već iz nekih drugih razloga, konkretno za ideju i kontakte koje imam u UK. U svakom slučaju za UK LTD je potrebno voditi knjige, predavati završne račune i slično, međutim, ove usluge uglavnom obavljaju računovodstvene firme, ima nekoliko povoljnih, a često obavljaju i kompanije koje su radile konsalting prilikom registracije za određenu nadoknadu (firma kojoj si platio da ti završe proceduru). Međutim, tu dolazi do 2 stavke, VAT i Corporation Tax. Svoju firmu u UK moraš registrovati za VAT.

VAT uglavnom ide na teret kupca, kada su usluge ili proizvod koji prodaješ u pitanju, Dakle tvoj service ili proizvod košta određenu sumu + VAT. Postoji dosta načina da se VAT umanji. VAT treba da posmatraš kao nešto što se ne odbija od tvog profita. Ukoliko ti ne kupuješ nikakve resurse bilo usluge ili proizvode u UK, ne plaćaš VAT na usluge drugih, međutim drugi plaćaju VAT na tvoje usluge.

If an individual can establish that he is not UK domiciled, although he may be resident, and in some cases regarded as ordinarily resident, that person can achieve considerable tax savings.

This somewhat unusual benefit arises based upon the fact, as the law presently stands, that the Inland Revenue seek only to tax income and capital gains of those who are non-UK domiciled on income and capital gains arising in the UK, whereas income or gains arising or generated outside the United Kingdom will only attract a liability to UK taxation if those profits are remitted to the United Kingdom.

Liability to value added tax (VAT): VAT is charged on the value of supplies of taxable goods and services made in the UK, including some exports to EU countries. It is also chargeable on imports of goods from outside the EU.

Više o VAT-u: Value Added Tax - The VAT Guide

Corporation tax je zapravo "Corporation tax on profits". Skalu koliku taxu plaćaš na profit određenog ranga prihoda možeš pogledati ovde.

kai 10. 01. 2006. 16:07

Sa druge strane, imaš mogućnost formiranja offshore kompanija sa vrlo niskim ili nepostojećim takasama za prilive van određene zemlje. Takve kompanije najčešće se registruju na ostrvima tipa Devičanska Ostrva (British Virgin Islands), Sejšeli, Panama, itd. To su takozvane fiskalno transparentne kompanije. Ukoliko nisi rezident te zemlje i ukoliko nemaš niakve poslovne odnose unutar te zemlje već samo prilive iz inostrantsva, tvoja kompanija neće podleći porezu.

Takođe, zanimljive varijante su Hong Kong i Mauricijus:

Hong Kong, although not typically regarded as a tax haven, has a favourable tax regime which effectively means that correctly structured, managed and administered Hong Kong Companies can be utilised for undertaking offshore business and international business without paying tax in Hong Kong provided that any profits arising are not made in Hong Kong. This type of tax regulation is known as "territorial taxation".

Mauritius has two types of company that are used for offshore business and international tax planning. The Mauritius GBCII Offshore Company pays zero tax and is effectively a tax haven company, similar in many respects to a BVI (British Virgin Islands) Company, whilst the Mauritius GBCI Company is tax resident and typically utilised for double tax treaty and international tax planning.

dinke 12. 01. 2006. 23:06

Hmm, moram da priznam, izuzetno interesantna tema, dao sam joj čistu peticu :)

Elem, da ne bih otvarao posebnu temu, da se vratim na moj slučaj, koji je dosta sličan prvom pitanju na temi.

Dakle, ja planiram da otvorim firmu koja bi se bavila isključivo outsourcingom software-a, za klijente sa kojima manje više već radim kao fizičko lice (uz nadam se povećanje obima posla i sl.). Moje trenutne klijente u USA ne interesuje da li sam ja d.o.o ili agencija, a po onome sto znam od nekih kolega koji su već u ovome, za ljude spolja ti si kompanija (doo ili agencija, to ih apsolutno ne interesuje). Ono što mene interesuje je sledeće:

- Imajući u vidu gore navedeno, koja bi bila prednost D.O.O-a nad agencijom ? Dragan Varagić je naveo neke stvari, ali obzirom da ja ne nameravam da radim sa ljudima odavde, niti nameravam u skorije vreme da menjam spektar delatnosti (znam da se agencija ne može baviti istovremeno sa više stvari tipa usluge i recimo prodajom računara i sl. ). Sa druge strane, pošto za naše uslove D.O.O jeste ozbiljniji subjekat (kako se već pravno valjanim rečnikom kaže) znam da su znatno veće i odgovornosti, pa bogami i kazne, tako da ne bih bez preke potrebe da ulazim u doo priču ako agencija sasvim završava posao.

- U slučaju agencije, koji bi bili inicijalni troškovi koji idu državi ? Ja sam razgovarao sa knjigovođom iz jedne ovdašnje knjigovodstvene agencije, i otprilike sam skapirao da postoje 2 varijante, da budeš "paušalac" ili da budeš u sistemu PDV-a (što mi je ona i preporučila), za šta trebaš da prijaviš godišnje prihode od 2 miliona dinara. Da li to znači da moram godišnje i preći taj prihod, i koliko se onda uvećava porez na dobit (ako takav postoji) ? Da li kao paušalac onda ne moram da vodim knjige ili moram svejedno ?
Dalje, koliko sam skapirao, za devizne uplate koje stižu iz inostranstva na račun firme plaća se porez 0 % (dakle ne plaća se) ali to nisu tvoje pare pa se ne mogu podizati, osim raznoraznim putnim troškovima i sl. kao i za isplatu plata na koju ako se ne varam za obične radnike treba izdvojiti još 73% od plate, a za vlasnika 50%. Pored ovog poreza na plate, koji se još porez plaća i u kom iznosu ?

Znam da sam postavio gomilu pitanja, ali nadam se da će neko moći da mi pomogne, bilo direktnim odgovorima ili nekim korisnim linkovima. Hvala unapred :)

bluesman 13. 01. 2006. 01:45

Pre svega, ako poslujete sa inostranstvom, treba proveriti, mozda gresim, da li agencija ima mogucnost platnog prometa sa inostranstvom. Ja kao doo mogu, ali nisam siguran da moze i agencija.

BTW, danas sam sa deviznog racuna firme platio neki server, ne smem da vam pricam koja je papirologija... zadnji put sam imao toliko papira u rukama kada sam prodavao stan. Inace, zadrzao sam se 40 minuta samo da posaljem jedan wire.

rex 13. 01. 2006. 08:49

Po informacijama koje ja imam agencija ne moze da posluje sa inostranstvom pa otpada kao resenje. Sa druge strane doo moze bez problema ali moras da racunas na to da ce kompletan priliv na racun doo biti zarobljen i da ces do novca 'standardno' moci da dodjes samo isplacivanjem zarada opterecenih porezima i dazbinama. Ako poslujes samo sa inostranstvom mozda je bolje resenje otvaranje USA LLC firme (za poslovanje) i predstavnistva u SCG (za regulisanje tvog statusa). Ono u sta nisam siguran je cinjenica da li u predstavnistvu u SCG moze legalno da se obavlja razvoj (kao delatnost) softvera koji prodajes napolje. Verovatno to niko nece kontrolisati ali ako hoces da poslujes 100% legalno i ovo bi trebalo proveriti.

Dragan Varagić 13. 01. 2006. 09:47

Prvo pitanje je: Zašto otvarate firmu? Ako je to samo da bi ste "legalno" poslovali kao jedna osoba, onda vam to uopšte ne treba.

Poslovanje podrazumeva mnogo širi kontekst od isplate honorara pojedinca, a poznajem slučajeve gde ljudi otvore firmu zbog staža i sl., pa isplaćuju sebi minimalac, plaćaju sve troškove firme, gomilaju sredstva na račun i na kraju godine mogu da ih dignu kao kapitalnu dobit sa 10% poreza (najniža stopa u Evropi). Na ovaj način možete da rešite dosta toga...

Ovo se može proširiti uplatama privatnog penzionog osiguranja preko firme i ostalih sličnih sistema, jer se to može raditi preko firme, kao i kupovina kola, kupovina na lizing generalno, ili svi oblici dozvoljene kupovine koju saznate od knjigovođe.

Malo se raspitajte kod KVALITETNIH knjigovođa, i to na sledeći način:
- Prvo morate da objasnite razloge zašto biste otvarali firmu
- Zatim morate da objasnite šta će vam firma raditi i kako
- Zatim da kažete da li biste regularnu platu, ili samo minimalac (jeftiniji je).
- ...

Što se tiče rangiranja koje sam pomenuo, radi se o tome da vaš posao može da se poredi sa poslovanjem drugih sličnih firmi, tj. firma vam dobija zvaničan rejting u industriji, ako to želite.

dinke 13. 01. 2006. 10:29

Citat:

Originalno napisao Dragan Varagić
Prvo pitanje je: Zašto otvarate firmu? Ako je to samo da bi ste "legalno" poslovali kao jedna osoba, onda vam to uopšte ne treba.

Prevashodno da bih legalno poslovao kao jedna osoba, ali naravno idem i na varijantu da povećam obim poslova i zaposlim više ljudi. Inače malo sam kopao po net-u sinoć, pa sam iskopao interesantnu temu na ES-u gde čovek jednostavno ima problem da su mu godišnji prihodi prešli 10k eura, i on bi rado platio porez (10% na ostatak) ali se boji da je te prihode radeći kao freelancer stekao na ilegalan način. Otprilike ja imam sličan problem sada.

Inače, znam za najmanje 2 agencije u Kragujevcu koje se bave outsourcingom, tako da to praktično znači da je poslovanje sa inostranstvom dozvoljeno i kada nisi doo.

kai 13. 01. 2006. 12:47

Što se tiče plata u sopstvenoj firmi, znam dosta primera gde su ljudi prijavljeni na minimalni dohodak. Međutim, državu ne interesuje da li ti sebi ili zaposlenima isplaćuješ platu, dokle god je obračunavaš i plaćaš državi njen deo za PIO (Penzijsko i invalidsko osiguranje). Tako da postoje brojni primeri ljudi koji jednostavno na kraju godine sebi isplate 12 plata. Još jedna bitna stvar. Uvek treba posmatrati situaciju na taj način da jedino zarađuje firma (i logično samim tim i vlasnik firme, što direktno putem plate što indirektno).

Što se tiče PDV-a, ne treba ga mešati sa porezom na dobit. Ne podlažeš obavezi plaćanja PDV-a ukoliko nemaš prihode u visini do 2.000.000 dinara. Dakle, tvoja firma konkretno može ostvariti 1.000.000 dinara prihoda u jednoj godini, i neće podleći PDV-u. Ukoliko si pak obveznik PDV-a možeš doći u situaciju da imaš razliku u PDV-u možeš tražiti kao povraćaj PDV-a, ili ostaviti taj iznos kao pretplatu.

Moj savet u dilemi agencija ili doo, je definitivno doo. Društvo sa ogranilčenom odgovornošću je još davno evoluiralo iz prethodnih oblika organizacije iz prostog razloga što vlasniku doo-a nudi određenu materijalnu sigurnost, al to već znate da ne pričam o tome. Kao drugo, ne znam da li možeš otvarati predstavništvo u inostranstvu kao agencija. Kad čovek pogleda razumnije, otvoriti predstavništvo u drugoj zemlji isplati se iz razloga što se fakturiše na Srbiju, a odavde se na kraju godine kapitalna dobit podiže najnižom stopom u Evropi. I tako dalje, i tako dalje.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 18:33.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.