DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Imati dev firmu ovde i u dolini ... (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=4739)

Eniac 17. 02. 2008. 15:21

da naspamujem i ja... prosle sedmicu sam proveo u Zagrebu, posetivsi i firmu koja ima 150 zaposlenih i bavi se izmedju ostalog webom. Aktivna je u jednoj drzavi ali to radi jako dobro, i verujem da su zadovoljni time sto rade. Ne možemo svi biti globalni, i sami ste rekli da je broj propalih poduhvata neizbrojiv, ali ako nadjemo nišu i u njoj se razvijemo na kvalitetan način verujem da se mogu privući ozbiljniji investitori.

E sad, ono sto sam i na blogu rekao, Zuckerberg je jedan, kao što je i Tesla jedan i ko već sve ne. Mislim da se ne treba zanositi već zagristi za jednu ideju, konstantno učiti i razvijati se, radeći na nečemu u šta verujete i volite, i angažujući ljude oko sebe koji vam mogu oko toga na bilo koji način pomoći. Dosta nas veruje da smo stručnjaci u više oblasti, i predstavljamo ništa drugo do hodajuću enciklopediju weba, ali naprosto nije tako, a ako imate dobru ideju verujem da ćete naći i ljude koji će vas pratiti. Ovo verujem da se neće desiti skoro, potrebno je odredjeno sazrevanje i domaćeg tržišta, promocija, ozbiljnija povezivanja u okviru regije, dolazak većih grupacija koje bi malo više njušile regiju i sagledavale šta se ovde zapravo radi.

Off Topic: Ko sam ja da o ovome pričam? Verovatno niko, ali verujem da i većini ovde silikonska dolina deluje kao i srednji svet, imaginaran svet sastavljen od vilenjaka i raznoraznih čudovišta... Izvinjavam se ako sam rekao neku glupost... Sjajna tema btw

mileusna 17. 02. 2008. 15:21

Citat:

Originalno napisao Dragan Babić (Napišite 51343)
nego da rizikuju i krenu solo sa svojom idejom jer im je pun ***** godina siromaštva i spajanja kraja s krajem.

Ja bih se opet vratio na početni kapital, jer znam zašto sam ja outsourcovao sve ove godine, uz rad na svojim projektima, te mi niko ne može prebaciti da sam se uljuljkao sa dobrim outsourcing platama :) Štaviše, sada sam potpuno napustio bilo kakav outsourcing.

Dakle zašto outsourcing, zato što je trebalo plaćati kiriju, račune, hranu... drugim rečima trebala mi je ili jedna plata za preživljavanje (a to se kod nas svodi na min 500 EUR) ili da neko finansira početni razvoj mojih projekata.

Sećam se da je Bluesman u svom osvrtu na FOWA, pričao kako se projekti do 20.000 EUR tamo smatraju test projektima, ali nama te stvari izgledaju tako daleko. Tako da koliko god to otrcano zvučalo, mislim da su politika i stanju zemlji, vizni režim, (ne)približavanje EU i sl. najveća prepreka da se ovde razviju neki start-api. Uopšteno govoreći naravno, izuzetaka će uvek biti...

mileusna 17. 02. 2008. 15:24

Citat:

Originalno napisao Eniac (Napišite 51359)
E sad, ono sto sam i na blogu rekao

Off Topic: A da ti malo središ taj blog? Već neko vreme tekstovi koji se pojavljuju u feedu ne vide se na webu? Ili to tako treba, sadržaj samo za blog subscribere, a? :)

Berislav Lopac 18. 02. 2008. 13:56

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 51356)
Mislim na ekonomsko politicki stupanj tako da ta dva primera koja si postavio ne piju vodu. Jednostavno ne mozete ocekivati da neko u banana drzavi kao sto je Srbija napravi projekte tog tipa. Da je moguce postojali bi primeri uspesnih projekata iz Srednje Amerike, Afrike i Bliskog Istoka...

Blago vama ako se s takvima uspoređujete...

A što se tiče uspješnih projekata, treba razlikovati dvije stvari: projekte koji su napravljeni u nekoj zemlji, i projekte koji su došli iz neke zemlje. Ova moja dva primjera bili su ustvari male klopke: ni Skype ni Seesmic nisu došli iz Estonije i Rumunjske, već su samo tamo nastali. U prvom slučaju osnivači su Danac i Šveđanin, tvrtka je registrirana u Luksemburgu, a HQ office je u Londonu, dok je razvoj odrađen u Estoniji; u drugom slučaju osnivač je Francuz koji se nedavno preselio u Kaliforniju, a razvija se u Rumunjskoj.

Poanta je u tome što strani ulagači nisu pretjerano voljni ulagati u projekte iz ovih naših malih zabiti ne zato što im se možda projekti neće dopasti, već zato što nemaju pojma kako bi mogli -- pravno i operativno -- pratiti svoje ulaganje. Evo primjera Zemante iz Ljubljane -- a Slovenija ne samo da je u masu stvari ispred Hrvatske i Srbije, nego je već dugo i u Europskoj uniji: kad su dobili 50.000 EUR investicije u sklopu Seedcamp programa, nikom u Londonu nije bilo jasno kako da to naprave dok nisu dogovorili tzv. "flip": osnovali su tvrtku u Londonu, na nju su prenijeli vlasništvo slovenske tvrtke, i na kraju je investicija bila u londonsku tvrtku, a ne slovensku. Budući djelatnici će se zapošljavati u Londonu kad je riječ o business developmentu (manageri, sales), dok će se razvoj raditi u Ljubljani gdje će još zaposliti novih ljudi.

Drugim riječima, ako projekt zahtijeva određenu investiciju da bi se pokrenuo (osim one najranije faze razvoja), onda zaboravite da će vam netko doći i pokucati na vrata: treba razviti rješenje i ponuditi ga po svijetu, i tako je svugdje u tzv. "novim ekonomijama" a ne samo u Srbiji.

S druge strane, danas je bootstrapping model dostupniji nego ikad ranije, i da bi se prodao bilo gdje u svijetu treba ti puno manje sredstava i za razvoj i za distribuciju. Ja osobno jako cijenim Iliju što je imao hrabrosti i volje napraviti upravo to -- napravio je proizvod i distribuira ga po svijetu ne razmišljajući previše o tome podržava li to njegova okolina ili ne.

U osnovi, rekao bih da za zemlje poput naših postoje ova dva modela: razvij rješenje i nađi za njega podršku u Europi, ili razvij rješenje i prodaj ga izravno, preko Interneta. Oba dva zahtijevaju puno rada i truda, ali to vrijedi za sve -- tako je i u Silicijskoj dolini, i u Londonu, a tako će biti i jednog dana kad Hrvatska i Srbija budu imale razvijeno tržišno gospodarstvo.

STELLANOVA 18. 02. 2008. 14:09

Citat:

Blago vama ako se s takvima uspoređujete...
Pa to je realnost. Nema sta da se uzdizemo, lepo se to videlo i juce a vidjace se i u buduce sve dok se svest ljudi ne promeni.

Citat:

A što se tiče uspješnih projekata, treba razlikovati dvije stvari: projekte koji su napravljeni u nekoj zemlji, i projekte koji su došli iz neke zemlje. Ova moja dva primjera bili su ustvari male klopke: ni Skype ni Seesmic nisu došli iz Estonije i Rumunjske, već su samo tamo nastali. U prvom slučaju osnivači su Danac i Šveđanin, tvrtka je registrirana u Luksemburgu, a HQ office je u Londonu, dok je razvoj odrađen u Estoniji; u drugom slučaju osnivač je Francuz koji se nedavno preselio u Kaliforniju, a razvija se u Rumunjskoj.
Ta dvojica su potekla iz normalnog i uredjenog drustva tako da... Mislim, uporedjivati Estoniju i Rumuniju sa Srbijom je malo neukusno, ti ljudi bar nesto rade za razliku od vecine u Srbiji...

Citat:

U osnovi, rekao bih da za zemlje poput naših postoje ova dva modela: razvij rješenje i nađi za njega podršku u Europi, ili razvij rješenje i prodaj ga izravno, preko Interneta. Oba dva zahtijevaju puno rada i truda, ali to vrijedi za sve -- tako je i u Silicijskoj dolini, i u Londonu, a tako će biti i jednog dana kad Hrvatska i Srbija budu imale razvijeno tržišno gospodarstvo.
Ne mozes stavljati Cro i Srbiju u isti kos. Nije fer prema svemu sto se u Cro radi... :please:

Berislav Lopac 18. 02. 2008. 16:00

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 51402)
Ne mozes stavljati Cro i Srbiju u isti kos. Nije fer prema svemu sto se u Cro radi... :please:

Potpuno je nebitno što se gdje radi. Poanta mog posta (evo ti skraćena verzija ako je prethodna bila preduga da ju cijelu pročitaš) jest da postoje samo dva modela:

U prvom modelu trebaš pomoć kvalificiranih investitora, a njih nećeš naći ni u Srbiji, ni u Hrvatskoj, ni u Rumunjskoj, ni u Estoniji, ali ćeš iz naćina zapadu. A na zapadu neće znati što će s tobom i kako te nadgledati, a to vrijedi jednako ako si iz Srbije ili Slovenije ili Estonije (vrijedi čak i za nove članice EU, pa čak i za onu koja predsjeda Unijom), sve dok ne osnuješ tvrtku (i) na zapadu.

A u drugom modelu možeš prodavati svoj proizvod od bilo gdje na svijetu, kome kod želiš, zahvaljujući Internetu. I to opet vrijedi i za Srbiju (Ilija!), i za Hrvatsku, i za bilo koju drugu zemlju.

Ništa osim ta dva modela nije realno -- ali oni jesu, provjereno i dokazano.

bluesman 18. 02. 2008. 16:10

@Stellanova: gde živiš ti poslednjih godina? Ja sve vreme mislim da ne živiš u Srbiji, a sada sam zbunjen ovim komentarima, možda sam ja sve pogrešno shvatao ovih godina.

STELLANOVA 18. 02. 2008. 16:22

Berislave, i kakav ti zakljucak nudis? Ljudi su u Srbiji glupavi, nesposobni i bez ideje?

@blues

Nisam shvatio poentu tvog posta? :1041:

Ne zivim u Srbiji btw.

Ilija Studen 18. 02. 2008. 16:41

Poenta je manje više da u Srbiji ne možeš da očekuješ inesticiju o kojoj će pisati TechCrunch, ali možeš da počneš posao gde nakon početne investicije (kredit, ušteđevina, pomoć prijatelja...) ulažeš zarađeni novac nazad u firmu i na taj način rasteš (bootstrapping).

Zar je to stvarno TOLIKO teško skontati iz dva opširna posta?

mileusna 18. 02. 2008. 17:33

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen (Napišite 51409)
Poenta je manje više da u Srbiji ne možeš da očekuješ inesticiju o kojoj će pisati TechCrunch, ali možeš da počneš posao gde nakon početne investicije (kredit, ušteđevina, pomoć prijatelja...) ulažeš zarađeni novac nazad u firmu i na taj način rasteš (bootstrapping).

Što znači da se IT biznis trenutno u Srbiji razvija na konzervativniji način, ni nalik na zapadnjačke start-up priče. Nema puno razlike između domaće IT firme i onog što je prodavao cigare na kartonskoj kutiji pa otvorio kiosk, pa STR, pa supermarket... :)

Dejan Bizinger 18. 02. 2008. 18:08

Procitao sam celu diskusiju. Mislim da nista nije ni crno ni belo. Ne treba se zavarati da nije veliki hendikep sto posao radimo iz Srbije ali isto tako to moze biti prednost. Mnoge stvari u zivotu imaju dve strane medalje. Ja na zivot gledam pozitivno i sa optimizmom, uvek verujem da covek moze da uspe ma gde se nalazio na svetu. Naravno, negde ce morati mnogo teze da dodje do uspeha, ali sam uspeh je relativan pojam.

Berislav je spomenuo primere Seesmic-a i Skype-a, Rumuniju i Estoniju. Iako nekima zvuci neobicno, za Estoniju mogu da pricam sa sigurnoscu posto sam od prosle godine prilicno upoznat sa poslovanjem u Estoniji, Estonija i Srbija su nebo i zemlja. Ne znam za druge pomenute zemlje, ali Estonija itekako ima kvalifikovane investitore, a u Rumuniji znam barem jednu taku kompaniju. Sto se tice Skype, rekao bih da je vise nastao u Estoniji nego bilo gde drugde. Uskoro treba da odem u Estoniju pa da se uverim i na licu mesta. Sto se tice osnivaca Seesmic-a, Loic Le Meur, je pored toga sto je Francuz, sto je u ovom trenutku manje bitno, covek sa velikim brojem izuzetno uticajnih poznanika i prijatelja, iz tehnologije, medija, pa i politike.

Da je tako lako praviti uspesan global startup van Silikonske doline, mislim da bi on prvi ostao u Parizu, jer ima zenu i troje dece koji su vec kako znam tinejdzeri pa jer period prilagodjavanja tezi. Cinjenica je da bi on uspeo i da je ostao u Francuskoj ali ne bi postigao onakav uspeh kojem on tezi.

Mislim da je glavni problem nasih ljudi nesklonost ka riziku i sto ne veruju u sebe. Stalno se prica "prvo zavrsi fakultet pa onda pocni da radis", "nadji stalni posao", a kada radis za neku domacu firmu obicno dobijas fiksnu platu koja se godinama ne menja ili u najboljem slucaju menja ali ne vise od kretanja zivotnih troskova. Tada zaposleni nije motivisan da radi tamo, ali mu poslodavac ne daje otkaz jer i sam zna da mu zaposleni nije dovoljno placen pa radi koliko je placen. Takodje, neki ljudi znaju da tamo gde rade je neki njihov maksimum i da ne zele da se vise trude pa ne napustaju firmu.

Bas sad kada sam bio u Budimpesti kada sam bio na Budimu i pridje mi neki polu klosar/polu pijanica sa nadom da mi nesto uvali. Pitao me je odakle smo, kazem namerno iz Srbije da ga skinem sa dnevnog reda, i cim sam mu rekao da sam iz Srbije - otisao je bez reci. Cinjenica je da mozda sem u Turskoj nisam naisao na pozitivno reagovanje kada kazem da sam iz Srbije, dok kada zelim normalno ophodjenje i kazem da sam iz Madjarske jer ionako znam Madjarski, situacija je sasvim drugacija.

Ilija Studen 18. 02. 2008. 18:14

@mileusna:

Većina firmi nastaje POLAKO. Ne znam odakle se uopšte rodila ideja da treba da čekaš investiciju da bi počeo da radiš i da je ne dobijanje iste deal breaker (u nekim slučajevima jeste, ali yet another social network nije jedan od njih). Mungos i njegova e-Poslovanje serija :D Ccccc....

Jebi ga, ne možeš da se razmašeš u početk, ali kada krene i kada posao "pusti korenje" onda imaš osnovu za sve što sledi i sve je lakše, bar kada su finansije u pitanju.

Ako je prvi proizvod uspešan nećeš imati problema sa finansiranjem razvoja drugog, a kad dođeš do trećeg veći će ti problem biti kako da zadržiš razum i stvari pod kontrolom nego novac. No, da bi došao dotle treba da izguraš prvi proizvod, a on će se teško desiti ako čekaš na investitore i jadaš se kako je Srbija sranje od države.

PS: Pre nego što je activeCollab 1.0 krenuo nama je nuđena investicija od $50000 za 10% firme. Odbili smo jer smo mislili da ćemo izgurati i bez toga. Sada smo bogatiji za 10% svoje firme. Lep je to osećaj :)

Veljko 18. 02. 2008. 18:16

Citat:

Originalno napisao Dejan Bizinger (Napišite 51411)
Cinjenica je da mozda sem u Turskoj nisam naisao na pozitivno reagovanje kada kazem da sam iz Srbije, dok kada zelim normalno ophodjenje i kazem da sam iz Madjarske jer ionako znam Madjarski, situacija je sasvim drugacija.

Verovatno pricas i engleski,pa bolje probaj da se predstavis kao amer ili englez

kodi 18. 02. 2008. 18:20

Po meni glavni problem je strah i nedostatak iskustva i resursa u celom tom sektoru.
A i retki koji se upuste u stvaranje necega toliko se zanesu pricama, planovima, idejama da na kraju od toga ne bude nista.

Nama su trenutno "zamrznuta" 3 projekta i to sve zbog nedostatka finansija za njihovu realizaciju, na srecu nasli smo jedan koji ne zahteva velika pocetna ulaganja, i koji se moze postepeno nadogradjivati i trenutno guramo njega.

Takodje, imali smo neke razgovore sa par domacih "investitora", neki su bili raspolozeni za ulaganje ali pod bas bas nepovoljnim uslovim (procentima, tako da smo odlucili da ipak sacekamo...


Citat:

Originalno napisao Ilija Studen (Napišite 51412)
PS: Pre nego što je activeCollab 1.0 krenuo nama je nuđena investicija od $50000 za 10% firme.

:D

extra, dobio sam opkladu, posto su pojedinci predvidjali krah nakon prelaska AC-a na komercijalni model.

mileusna 18. 02. 2008. 18:45

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen (Napišite 51412)
@mileusna: Većina firmi nastaje POLAKO. Ne znam odakle se uopšte rodila ideja da treba da čekaš investiciju da bi počeo da radiš i da je ne dobijanje iste deal breaker (u nekim slučajevima jeste, ali yet another social network nije jedan od njih). Mungos i njegova e-Poslovanje serija :D Ccccc....

Radi se samo o temi koju je nixa pokrenuo... Fakat je da su ozbiljniji svetski web projekti pre ili kasnije dobili neku inekciju kapitala. Samo zato, dakle pričam o nekoj globalnoj sceni, uspešnim web projektima, silikonskoj dolini, dža bu, šta bi bilo kad bi bilo...

Inače imati firmu koja se lagano razvija je sasvim ok i priča onog što je prodavao cigare na kartonskoj kutiji je i moja priča (sad sam u fazi kioska).

Dakle ne kukam ja ništa, samo kažem da je za projekte tipa pomenutog Skype, Seesmica i sličnih ipak neophodan kapital da bi cela priča upalila. I govorim uopšteno, a ne o izuzecima (čini mi se da je Netvibes dugo gurao sam bez investicija u početku..?)

ivanhoe 18. 02. 2008. 19:26

a treba pogledati i par godina unazad... pominje se recimo razvoj u Rumuniji, pogledajte koliko raznih malih, ali kvalitetnih projekata su rumuni uradili mnogo pre nego sto su usli u EU, raznih open-source alata i slicnog... tipa secam se da sam jos 2000 koristio alat za administraciju postgres baza koji je uradio jedan rumun i koji je bio odlican.... a onda uporedite sa situacijom ovde, odavde u istom perioudu nije izaslo ni 5 projekata koji bi bili globalno vidljivi... u stvari ne mogu se ni jednog naseg alata setiti do npr. 2005 ?

nije samo ekonomija i pare ono sto utice na preduzetnistvo, psihologija igra veliku ulogu, a ovde je puno ljudi ili ubijeno u pojam ili potpuno odlepljeno od realnosti, a to je mnoooogo veca i dublja prepreka nego nalazenje finansijera.. mislim, ja to vidim po sebi i svojim drugarima, mi smo tu oko 30+ trebali bi gristi iz sve snage da uhvatimo poslednji voz za velike pare, a umesto toga svi su se udebljali, napravili decu i pikamo basket po danu i pijemo pivo uvece, raduckamo da bi platili racune i to je to... sto opet nije lose na svoj nacin, ali nije bas materijal za veliki biznis

twix 18. 02. 2008. 19:37

Off Topic: $$$ kazaa => skype => the venice project

Berislav Lopac 18. 02. 2008. 21:03

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 51408)
Berislave, i kakav ti zakljucak nudis? Ljudi su u Srbiji glupavi, nesposobni i bez ideje?

Ajd se sad molim te vrati na moj post i quotaj gdje sam iole slično insinuirao? Moguće je da si ti sam (tko zna na kojoj osnovi) donio zaključak da su ljudi u Srbiji takvi, pretpostavljam da ih ti bolje poznaješ -- ali ja to sigurno nisam ni mislio ni napisao.

Citat:

Originalno napisao Dejan Bizinger
Estonija itekako ima kvalifikovane investitore, a u Rumuniji znam barem jednu taku kompaniju.

Dejane, možeš li postati linkove na sajtove tih investitora. Drugo, u koju fazu razvoja oni ulažu -- seed, growth...? (Kako napisah, ima i u našoj regiji investitora, ali njih uglavnom zanimaju već aktivne tvrtke s razvijenim proizvodima.) I treće, ulažu li u tvrtke iz Estonije i Rumunjske, ili očekuju da one prvo naprave "flip"?

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen
PS: Pre nego što je activeCollab 1.0 krenuo nama je nuđena investicija od $50000 za 10% firme. Odbili smo jer smo mislili da ćemo izgurati i bez toga. Sada smo bogatiji za 10% svoje firme. Lep je to osećaj.

A da ne pričam kako ste bogatiji za svo ono vrijeme koje biste izgubili na naganjanje pravnika, pa rješavanje pravnih zavrzlama oko stranih investicija, pa nemogućnosti da se firma pokrene u Londonu ili otkud je već bio taj investitor (Ilija do Nove godine nije smio van iz zemlje) i tome slično...

Lalaland 18. 02. 2008. 21:36

Generalno govoreći, nema nekog pravila kako se do uspeha dolazi, pogotovu što je sama definicija uspeha različita za različite ljude. Kada se stvari posmatraju unazad, in hindsight, sve izgleda mnogo jednostavnije. To što Ilija pominje kako je srećan što nije dao 10% svoje firme, iz ove perspektive izgleda kao mudra odluka ali, moglo je i sve drugačije da se desi pa bi sad kukao što nije dao tih 10% (100% od nula je ipak nula).
Pogotovu što se u ovoj IT/internet branši sve jako brzo menja. Ono što danas izgleda kao hit proizvod, sutra je već zastarelo. Nije sve ni pod našom kontrolom. Uleti konkurencija sa više para i gotov si. Jevreji imaju poslovicu: ako hoćeš boga da nasmeješ, samo mu reci svoje planove.
U principu, radiš najbolje što umeš i možeš, under the circumstances, i nadaš se napretku/boljitku. Realno, to je sve što i možeš da uradiš ali je bitno pokušati jer se ništa ne dešava samo od sebe.

Berislav Lopac 18. 02. 2008. 21:50

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 51415)
čini mi se da je Netvibes dugo gurao sam bez investicija u početku..?

Znam što si htio reći, ali da pojasnim: Netvibes dugo nije imao vanjske investicije. U međuvremenu su dobivali itekakve investicije, ali od strane samih osnivača, bilo u obliku konkretnog novca ili neplaćenog rada.

Ilija je u sličnoj situaciji -- investirao je iz vlastitog džepa (nečim je morao plaćati hranu koju je jeo dok je razvijao activeCollab) i vlastiti znoj (to se "stručno" zove sweat equity) i sad je u situaciji da ostvaruje prihode (a uz malo sreće i profit).

Ilija i Tariq su bili u situaciji da su to mogli napraviti -- imali su vlastiti novac, ili su im troškovi bili toliko mali da su ih mogli financirati iz drugih izvora (pa makar to bili i roditelji). Ali mnogi to ne mogu -- ni u našim krajevima ni na zapadu -- i vanjska investicija je nužna.

STELLANOVA 19. 02. 2008. 06:59

Citat:

Ajd se sad molim te vrati na moj post i quotaj gdje sam iole slično insinuirao? Moguće je da si ti sam (tko zna na kojoj osnovi) donio zaključak da su ljudi u Srbiji takvi, pretpostavljam da ih ti bolje poznaješ -- ali ja to sigurno nisam ni mislio ni napisao.
Pa nisi napisao ali koji je onda po tebi razlog sto u Srbiji nema takvih projekata? Zastupas ideju da nije toliko bitno odakle se radi projekat vec sam projekat i ljudi, ako projekata iz Srbije nema onda je problem u ljudima zar ne?

Sve sto ti pricas je ko prepisano iz nekih udzbenika...te trebalo bi ovo, te trebalo bi da ovo ovako funkcionise, te ovo bi trebalo da se radi tako....:1075:

Berislav Lopac 19. 02. 2008. 07:20

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 51447)
Pa nisi napisao ali koji je onda po tebi razlog sto u Srbiji nema takvih projekata? Zastupas ideju da nije toliko bitno odakle se radi projekat vec sam projekat i ljudi, ako projekata iz Srbije nema onda je problem u ljudima zar ne?

Ne, otkuda ti uopće takva ideja?! :1092:

Ne kužim zašto uporno u mojim postovima čitaš nekakav animozitet prema Srbiji. Kao prvo, uopće nisam ulazio u to zašto nema takvih projekata u Srbiji. Dapače, nisam niti Srbiju posebno izdvojio, čak sam je usporedio s ostalim zemljama u okruženju. Drugo, ne znam na što misliš kad kažeš "takvih projekata", jer sam ja naveo dva modela po kojima funkcioniraju dosadašnji uspješni projekti. A treće, ja niti ne mislim da "takvih" projekata u Srbiji nema -- a što je s activeCollabom (model 2) i Vivvom (model 1)? Mnoge druge zemlje u regiji nemaju ništa slično tome -- na primjer Slovačka, Litva (obje u EU), pa čak i Hrvatska (kod nas mi na pamet pada samo Envox Lab, koji je primjer prvog modela).

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 51447)
Sve sto ti pricas je ko prepisano iz nekih udzbenika...te trebalo bi ovo, te trebalo bi da ovo ovako funkcionise, te ovo bi trebalo da se radi tako....:1075:

Ako ovako misliš onda se uoće nisi potrudio pročitati moje postove. Prije svega, nema nikakvih "udžbenika" za ovo o čemu pričamo u ovom threadu. Ali najvažnije, to o tim modelima je moj osobni zaključak, i to na temelju stvarnih slučajeva koje sam jasno naveo (Skype, Seesmic, Zemanta...) -- to ne znači da nisu mogući neki drugi modeli, već samo da su se ovi pokazali izvedivima.

STELLANOVA 19. 02. 2008. 08:04

Aman, nista je nisam tebi prebacio na taj racun nego samo mislim da Srbija kao zemlja i radno okruzenje trenutno nije sposobna da izbaci neke vece projekte. Toliko. To je moje licno misljenje.

Citat:

a što je s activeCollabom (model 2) i Vivvom (model 1)
Svaka cast ljudima koji stoje iza takvih projekata ali oni (ti projekti) nisu nista veliko u regionalnom smislu (u Srbiji to svakako jesu) da bi se o njima pricalo u temi gde se spominje silikonska dolina, skype i slicno...

Citat:

Prije svega, nema nikakvih "udžbenika" za ovo o čemu pričamo u ovom threadu. Ali najvažnije, to o tim modelima je moj osobni zaključak, i to na temelju stvarnih slučajeva koje sam jasno naveo (Skype, Seesmic, Zemanta...) -- to ne znači da nisu mogući neki drugi modeli, već samo da su se ovi pokazali izvedivima.
Pre svega ti slucajevi nemaju nikakve veze sa Srbijom niti su uporedivi na neki projekat u Srbiji (jer takvih nema). Ta tvoja prica je kao kada bih ja pricao kako su Madjari ili Rumuni brzo napredovali u odnosu na Srbiju i kako bi trebalo da primenimo njihov model a u sustini mi nikakve dodirne tacke sa tim narodima i mentalitetom nemamo niti je njihov model razvoja primenjiv ovde...

nixa 19. 02. 2008. 16:52

Stellanova , zbog ljudi kao sto si ti ovde se i ne dešava ništa. Ako ne prestaneš da troluješ dobićeš warn na ovom forumu na 10 dana ...

Berislav je u pravu , i priča vrlo uopšteno pošto retko ko je i ovde imao prilike da se bavi pravim poslovima.

Inače da se vratimo na temu, ja recimo ovih dana planiram da odvojim 3-4 sata svog vremena dnevno da bih realizovao par ideja ( jednu po jednu ) i pokušati da za početak iz Srbije promenim nešto ...

twix 19. 02. 2008. 18:12

Nixa mislim da je to i poenta, a ne kukanje.

nixa 19. 02. 2008. 18:47

Pa gle, recimo sam došao iz Niša u Beograd, danas u Nišu svi kukaju kako je loše , kako se nema i kako im je kriv Beograd za sve njihove muke.

Prođeš u ponedeljak u 12 am u sred centra grada ne možeš da nadješ mesto da popiješ kafu jer je sve puno.

Divim se ljudima na severu, mora da postoji taj pro-zapadni način razmišljanja gde je svaki sat našeg vremena bitan, i gde se zna u šta ulažeš svoje vreme.

Ono što mene zanima je zašto ne postoji neki join venture širih razmera tipa naj-mega-giga dev tim se udruži sa naj-mega-giga dizajn timom , svako po 2 sata dnevno sa dobrim planom, siguran sam da bi rezultat bio garantovan ( kakav god on bio ... )

mangia 19. 02. 2008. 19:04

Pratim ovu temu i moram da pohvalim par ljudi... Iliju svakako...

Slazem se za ponedeljak i 12h. U to vrijeme meni vec dolazi da stavim pistolj na celo od posla a proslo tek 4 radna sata u novoj sedmici...

Garderobu i obucu ne kupujem ja nego posaljem djevojku da vidi gdje sta ima i onda mi to rezervise ili uzme na "obraz" tj donese kuci, ja probam i ako valja ostavim a ako ne valja posaljem po njoj da vrati nazad...

Prije par godina sam stalno trubio po BL ETF-u da nadjem par ljudi voljnih da rade interesantne projekte. Sad radim projekte ali sa ljudima koji nemaju veze sa ETF-om. Nije li to sramota svih 600 i kusur studenata koji tamo obitavaju... Mozda neko nije tim ljudima rekao da je Cajevac davno propao i da nema Tita da im udijeli stan samo na osnovu VSS.

:1092:

STELLANOVA 19. 02. 2008. 20:24

Nixa, chill out ;)

Procice jos neko vreme dok neki ovde ne shvate da u Srbiji nema leba od projekata dok je svest naroda takva i mentalitet a to se tesko menja...tuzno ali istinito...to ne govorim ja nego situacija poslednjih decenija tako da...

Sto se mene tice necu sve vise javljati na ovoj temi jer ispada da sam najveci kocnicar ali na takve kvalifikacije smo navikli iz Srbije mi koji smo van ;)

bluesman 19. 02. 2008. 20:35

Stellanova, pusti Srbiju, hajde ti nama malo pričaj kako je u EU.

Raspričao si se o Srbiji i nekome sa strane bi delovalo kao da ti živiš u Srbiji a mi smo svi sisali vesla negde na drugom kontinentu, pa nam sad objašnjavaš kako je ovde. Zato sam te i pitao "gde živiš?"

STELLANOVA 19. 02. 2008. 20:51

Ovde, evo upravo se otvara regionalni centar IBM (500 zaposleni) podrske odma zgrada do moje firme, takodje ovde su vec HP, Microsoft, Cisco i ostali. Hp cak ima celu svoju zgradu u biznis parku. U samoj Bugarskoj ima dosta projekata o kojima malo vise mogu da govore oni koji su vec duze od mene ovde. Takodje dosta je finansijskih institucija koje projekte mogu direktno da pomognu ako su dobri i ako prodju njihovu proveru. Za razliku od Srbije gde sama drzava postaljva prepreke svojim gradjanima za poslovanje i diskriminise ih u odnosu na strance ovde je situacija mnogo mnogo bolja (ne zaboravi da pricam o najnerazvijenijoj drzavi clanici EU), ljudi zele i hoce da rade za razliku od Srbije to se da videti i prema konkursima i brojem novo zaposlenih (IBM je popunio sve svoje konkurse za mesec dana) itd itd...
Za razliku od Srba koji zive u Srbiji ovde mozes za 100e da kupis povratnu kartu za London i odes istog trenutka na neki moguci sastanak sa investitorima (moze i preko mejla, video ili voice kontaktom ali face to face je sasvim nesto drugo).

Nema prepreka i zabijanja klipova u tockove na svakom koraku od strane drzave....ama sve je drugacije u odnosu na Srbiju i Srbski mentalitet, ja ne znam o cemu se ovde prica ali ovakav tip diskusije gledam na domacem webu svako malo, i sta na kraju bude? Bude konferencija, sastanak, skup, okupljanje, druzenje a posao nista, 0 (nula), bitno je da se kotizacije uplate :D

Ja bih zaista voleo da nisam morao da odem iz Srbije, bio bih mnogo srecan ali nazalost sam shvatio da je nemoguce ostvariti neke svoje planove ili je to izuzetno tesko u okruzenju gde se pale ambasade, ruse restorani samo zato sto je vlasnik iz neke druge zemlje, gde je polarizovanost drustva na tako viskom nivou da ne daje nikakve nade da ce bilo sta biti bolje u skorijem periodu. Sorry ali to je realnost. Mozda neki u Srbiji pogledaju vesti i procitaju novine pa onda odu na picence u lokalni birc i zaborave lose stvari i kazu da je u Srbiji zakon jer eto bio si sa prijateljima na picu i super ste se proveli...ali outside the box Srbija izgleda kao zemlja Srednje Amerike...

srdjan 19. 02. 2008. 21:15

^ Pa ti kao da si se zaposlio u sred sekretarijata za IT u Bruxellesu :)

STELLANOVA 19. 02. 2008. 21:19

Za razliku od Srbije ovo je ovde san koji nece u Srbiji biti java jos jaaaakoooo jakooo dugo, nazalost...

Veljko 19. 02. 2008. 21:36

Nemamo svi iste snove...

A i nisam bas nesto preterano siguran da je u Bugarskoj bas tako bajno i krasno, kao sto kazes.Ipak je to Bugarska :)

STELLANOVA 19. 02. 2008. 21:44

Nigde ja nisam rekao da je bajno i krasno samo sam uporedio sa Srbijom. Drugi deo posta je pokazatelj da u Srbiji jos dugo nece biti bolje...

Lalaland 19. 02. 2008. 21:46

Vec dve godine guram neke svoje USA-Srbija projekte, pocela sam od konkretnih proizvoda (Pannonia Linens brend), jer mi se to najvise uklapalo u osnovni biz ovde, sa namerom da se tu ukljuce i neki portali turisticko/izvoznog tipa, global marketing, bla, bla. Jedino sto sam uspela da izguram to su bili projekti sa rodjenom familijom i retkim pojedincima ali sve na neku oruk varijantu jer institucije nisu htele ni da pogledaju sta nudimo. Jedna strana fondacija sa lokalnim zaposlenima nas je zamajavala godinu i po dana (i oni se pokvare u dodiru sa Srbijom). Onda su neki i dobili zajmove i kojekakvu pomoc ali je svako hteo da ide sa sopstvenim brendom (boze moj!) i zaposli svoje neke kumove koji su naravno upropastili celu stvar.

Onda vidim da ljudi koji se bave internetom imaju jedan drugaciji pogled na svet i da mozda odatle treba poceti. Tako sam bila pocela da razmisljam o osnivanju jedne usa-srbija agencije obradu postojecis i kreiranje novih sadrzaja iz Srbije, potpuno okrenutih stranim usko-specijalizovanim trzistima, sa jednim cross-cultural brendingom, marketingom, pa i fizickim predstavljanjem u usa (customer service, tech support, trade shows). Na primer, ako je turizam u pitanju, manastiri da se plasiraju u okviru faith-based travel koji ima danas najveci rast u turizmu a ne generalno, dodjite u Srbiju pa sta vam bog da and btw imamo i lepih crkava.
Isto tako i u drugim oblastima. Imam ovde dobro potkovanu ekipu za takve stvari ukljucujuci i doktora lingvistike specijalizovanog za primenjenu IT lingvistiku i software development.

No, kako stoje stvari, bolje sve da batalim jer sam shvatila da je:
1. trziste isuvise malo da bi se opravdalo ulaganje u full-time agency project.
2. prodavati pamet u zemlji u kojoj su svi pametni je nezahvalan posao.
3. tesko sad ubediti Amerikance da Srbija hoce da radi biznis sa njima na bilo koji nacin kad se naveliko pale americke zastave.

Na kraju ce me i razvoj dogadjaja ovde naterati da dignem ruke jer smo dobili ponudu za nasu online trgovinu uz uslov da ostanemo da je vodimo jos neko vreme i prosirimo dalje posao. Am I wrong in my assessment?

Dzordz 19. 02. 2008. 22:18

Dead on! Sto bi rekli tvoji sugradjani :)

kodi 19. 02. 2008. 22:23

:)

lol za tachke 2 i 3 :D

Mislim da si u pravu, ako si vec tamo guraj svoje projekte, pusti te cross Atlantic zafrkancije.

Veljko 19. 02. 2008. 22:33

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 51508)
Nigde ja nisam rekao da je bajno i krasno samo sam uporedio sa Srbijom. Drugi deo posta je pokazatelj da u Srbiji jos dugo nece biti bolje...

Pa sta je dugo 1, 2, 5 godina?Nije ni to strasno,ali ce sigurno i stvari ovde kod nas krenuti na bolje i verujem da ces za najvise 3-5 godina zeleti da se vratis ovde da radis.

Ocigledno si pod utiskom ovih poslednjih desavanja u Beogradu...

BTW,Daj navedi neke uspesne projekte neke bugarske kompanije koje koriste ljudi sirom sveta,kada si vec rekao da AC i Vivvo nisu veliki projekti ni na regonalnom nivou,jer ako je bugarska toliko ispred srbije mora da postoji makar 10 projekata min tog kvaliteta.

STELLANOVA 19. 02. 2008. 22:43

Veljko ti si bas optimista :) to govore od 2001. godine na ovamo :) cak imam izvucena obecanja od tada dod danas, ko je sta rekao. Cudo jedno kako je narod zaboravan.

A i Sloba je govorio kako ce biti bolje svake godine....

Sto se tice Bugarskih projekata ne znam tacno da ti kazem ali to svakako moze neko ko je ovde duze. Sve u svemu to ne menja cinjenicu da se po Beogradu pale zastave zemalja iz kojih treba investitori da finansiraju projekte.

Ja ne govorim o ljudima na ovom sajtu nego o kompletnom okruzenju u Srbiji za poslove tog tipa. Za 99% takvih projekata je potrebna ako nista drugo onda neutralnost okruzenja.

Evo jednog linka pa malo gledaj:

http://www.basscom.org/memberList.as...=EN&mi=1&smi=0

takodje:

http://www.devbg.org/index.php

http://www.bwa.bg/

mozda shvatis koliko je Srbija daleko u svakom smislu pa i organizacionom..

nixa 19. 02. 2008. 22:56

Čekaj , ti hoćeš da kažeš da mi ovde koji smo aktivni članovi foruma oslikavamo lice Srbije ?

Kakve veze ima zemlja sa time da li ti želiš da uzmeš volan svog života u kontrolu, a da ne pobegneš odavde u Bugarsku i da odatle pljuješ po svom šoru i pričaš kako je tamo super a ovde smo mi svi blago retardirani jer jelte smo tu ... ?!


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 12:34.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.