DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Porez na ekstra prihod i devizne uplate (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=353)

kai 19. 01. 2006. 11:21

Cool, nisam znao za ovu odredbu, pretpostavljao sam da ima nešto al nisam video to do sada. Stoji dakle to što si rekao. Čak ima i kazna od 200 do 21.000 dinara ako imaš otvoren račun u inostranstvu.

Samo izgleda da to baš i ne važi u praksi na ovom primeru, čim si ti u stanju da otvoriš ne rezidentni račun u mnogim zemljama Evrope. I ako imaš prilive iz inostranstva, a novac podižeš "na ruke", ne bi trebalo da bude problema. Pogledaj Švajcarske banke, koliko toliko nude anonimnost. Mislim da problemi nastaju ako pokušavaš novac odavde, ili poslovnim trouglovima odavde, da odliješ na svoje privatne račune u inostranstvu, na taj način daješ državi do znanja da ih uopšte i imaš.

Tu je i član 37, koji malo ko poštuje koliko znam: Rezident i nerezident su dužni da prilikom prelaska državne granice carinskom organu prijave svako unošenje, odnosno iznošenje efektivnog stranog novca, dinara i hartija od vrednosti koja prelazi iznose propisane zakonom kojim se uređuje sprečavanje pranja novca.

MorenoArdohain 19. 01. 2006. 11:33

Mislim da se zakon primenjuje selektivno, u politicke svrhe.
Secam se par slucaja iz novina, samo ne mogu da se setim imena :(

kai 19. 01. 2006. 11:36

Vuk Hamović, EFT, Karići...

MorenoArdohain 19. 01. 2006. 11:38

I oni, izmedju ostalih

Btw, moj 100ti post, uraaaa! :)

Dejan Bizinger 21. 01. 2006. 11:06

Juce u "Novostima":

Citat:

Prijavu za godisnji porez na dohodak sa stopom od 10 odsto platice svi cija je zarada cetiri puta veca od iznosa prosecne godisnje plate zaposlenog u Srbiji i to na iznos preko limita. Prema podacima poreske uprave, ove godine limit ce biti 1.200.000 dinara, sto je za oko 21 odsto vise nego prosle.
Zanimljivo je i ovo:

Citat:

Prosle godine limit za oporezivanje bio je 986.640 dinara i prijavilo se ukupno 8.832 obveznika, a 8.234 je oporezovano.

McKracken 21. 01. 2006. 15:59

Obavezno vodite racuna o tome koliko je vas knjigovodja sposoban. Jako cesto, problemi nastaju kad knjigovodja ne ume da protumaci propise pravilno (a desava se mnogo cesce nego sto bi trebalo) pa na kraju vam napravi stetu koja je veeelika.

Vrlo lako moze da se desi da vam pogresno proknjize uplatu, i krenu da zaracunavaju zelenasku kamatu. A softver koji koristi poreskauprava je bruka o kojoj moze da se prica mesecima (Normalne forme? Sta je to?)

Firma u UK ili nekom slicnom mestu je upravo zato dobra jer je kolicina papirologije i ostalih potencijalnih problema mnogo manja (sve je znacajno jasnije i efikasnije) i imas samo jedan point-of-contact sa inostranstvom. (a pravdanje troskova ne zahteva da imas fiskalni racun + pisani racuna sa PIB-om vec je sve mnogo normalnije)

Ono sto mene fascinira je zasto ljudi smatraju da je finansijski neracionalno da imas firmu napolju? Za pocetak, nemas nikakav problem da placas sve sto ti treba firminom karticom u Srbiji i da to podvedes pod troskove (sto oni realno i jesu) . Cak i ako platis qrve, to moze da ti plati firma jer odgovornost za poslovanje firme ima samo upravni odbor prema akcionarima.

Mister Twister 24. 02. 2006. 13:42

Pa pazite.. sta ako je lice nezaposleno i ima primanja iz inostranstva.. onda nije obuhvaceno ovim zakonom...

Ja sam upravo bio u poresku upravu i rekose mi da nisam obuhvacen zakonom posto sam nezaposlen, medjutim sve mi se cini da nemaju dve blage veze sa zakonom...

Gruja 24. 02. 2006. 14:28

Sto se zakona tice duzan si da prijavis svaki prihod i da platis porez na njega. Nema veze sa tim da li si zaposlen ili ne.

E sad, moguce je da poreska uprava jos zivi u vreme kad su fizicka lica dobijala uplate iz inostranstva samo od od tetke/babe/rodjaka/dalekog rodjaka...

Samo se nadam da ce jednog dana kad rese i tu da uvedu red da to lepo najave, da objasne gde, sta i kako, a ne da se krene sa par zrtvenih jagnjadi.

bluesman 24. 02. 2006. 16:18

Meni sada nije skroz jasna jedna prosta stvar: prihod prijave SVI bez obzira koliko su zaradili, da li su u limitima ili ne... pa tek onda država kaže "plati porez XXX" ili "ti ne plaćaš porez". Da li sam u pravu?

jasmanac 24. 02. 2006. 16:30

Ma kakvo prijavljivanje ;)

Gruja 24. 02. 2006. 16:43

Koliko shvatam, svaki prihod koji si samostalno ostvario bi trebao da se prijavi kad ga ostvaris. I onda na to platis x% poreza. Procenat zavisi da li ga prijavis kao prihod od autorskih prava, "izradu baza podataka" ili nesto trece. Ako ti placa domaca forma preko racuna onda je valjda na njima da to zavrse. Za prihod iz inostranstva bi trebao sam da odes da prijavis.

To je sve nezavisno od ovog godisnjeg poreza. Za dodatni godisnji porez saberes sve te prihode i prijavis ga samo ako si iznad limita.

Do ovoga sam dosao letimicnim citanjem zakona i nezvanicnim caskanjem sa nekim racunovodjom.

Koliko mi se cini, i dalje smo svi u "wait&see" modu :)

Mister Twister 24. 02. 2006. 17:39

Al pazi,to je najgore... Svi samo pricaju treba ovako, treba onako. Ali nikoga da kaze treba ovako jer je provereno.

Slicna tema je na drugom forumu i kada sam postavio pitanje: Evo imam prihode vece od 2 miliona dinara godisnje preko deviznog racuna kako da platim porez, a svi mi odgovaraju evo imas u prethodnim postovima objasnjeno. A problem je sto nista nije objasnjeno nego sve neka nagadjanja.

Jel moze neko od vas da nadje informaciju 100% kako treba? Jer ja sam zvao republicku poresku upravu gde ljudi nemaju dve blage veze sa zivotom. A takodje sam bio i u opstinskoj. Isti slucaj.

Mislim niti ima nesto zvanicno niti u zakonu lepo objasnjeno (jer ja niti imam prihode od autorskih prava, niti prodajem software, niti izradjujem baze podataka, nego reklamiram strane firme na internetu. Oni koji bolje znaju o tome to je affiliate business.

A posle treba da me juri nekakva poreska policija. A nista nisu objasnili, sta i kako. Mislim katastrofa od ove vlade. I oce da idu u Eu, a nisu pocistili u svom dvoristu:)

Gruja 24. 02. 2006. 18:47

Sve mi se cini da gro deviznih doznaka dolazi od nasih ljudi koji salju ovde pare rodbini, sto ne bi trebalo da podleze porezu. Posto NBS ima informacije o svim doznakama, a ne potezu ovo pitanje verovatno postoji neki razlog za to.
Ili je problem razluciti sta je privatna doznaka a sta nadoknada za neki posao/autorska prava/nesto trece, ili je ukupna suma koja bi bila podlozna oporezivanju nezanimljiva za njih.

Mister Twister 24. 02. 2006. 19:10

Ja se slazem sa tobom.. Ali sta mi sad da radimo?

Ja sam upravo procitao ceo zakon o porezuna dohodak gradjana i nigde ne vidim da bi devizni prilivi mogli da se uzmu u obzir kao nesto sto se oporezuje.

Ako neko bolje tumaci ovaj zakon, neka me ispravi.

McKracken 24. 02. 2006. 21:47

Citat:

Originalno napisao Gruja
Ili je problem razluciti sta je privatna doznaka a sta nadoknada za neki posao/autorska prava/nesto trece, ili je ukupna suma koja bi bila podlozna oporezivanju nezanimljiva za njih.

Nikave razlike nema izmedju privatne doznake i autorskog honorara.

Problem je sto je informacioni sistem u poreskoj upravi negde na nivou 13. veka pre nove ere :)

Mister Twister 25. 02. 2006. 01:43

Ja se ne slazem sa tobom.. Ajde sad ti meni kazi gde se u zakonu pominje devizni priliv? Ne pominje se.

Takodje se pominju samo lica koja su zaposlena tj. primaju platu.. A gde su ostali? Postoji ovde mnogo rupa..

Gruja 25. 02. 2006. 11:42

U pravu si, nigde se ne pominje devizni priliv. Ali se ne pominje ni dinarski.
Kaze: "Porez na dohodak gradjana placa se na prihode iz svih izvora...".

Nije tacno ovo da se odnosi samo na zaposlena lica. Kaze da vazi za "fizicka lica koja ostvaruju dohodak".

Mozda ne citamo isti dokument? Ovo je iz "Zakona o porezu na dohodak gradjana" http://www.mfin.sr.gov.yu/html/modul...age&pageid=122

Koliko vidim osnovni problem nije nase neznanje, jer to i nije nas posao, vec neznanje racunovodja i ljudi iz poreske uprave.

Mister Twister 25. 02. 2006. 18:51

Ma isti je zakon...

Da, potpuno si u pravu..

Kako doci do pravog racunovodje:) ?

McKracken 26. 02. 2006. 03:24

Twister, to je pitanje za milion dolara jer odabir racunovodje nije nimalo lagan :)

Nazalost ni najbolji racunovodja ne moze da ti pomogne kad se pojave zlotvori sa nemerom da ti nesto pronadju (i to javno kazu) :mad:

Mister Twister 26. 02. 2006. 17:27

Ma to u svakom slucaju..:)

Nego, ja se nadam da cu uspeti da pronadjem pravi odgovor da li treba platiti porez uopste.

Jer kako sam vec ovde postovao, skoro svi kazu da ne treba i da se porez placa samo na kamatu u banci, ali je situacija na forumima drugacija: Svi kazu da treba platiti porez a niko ne zna detalje:)

ivanhoe 26. 02. 2006. 23:39

pa sumnjam da postoji opcija da porez ne moras da platis, pitanje je samo kako da platis najmanje, a za to ti treba knjigovodja sa iskustvom... tesko da je ovde bilo ko autoritet da ti tumaci zakon, znaci mozemo da pricamo samo iz licnog iskustva.... koliko sam ja upoznat za sada jos nikoga nisu jurili oko par hiljada dolara iz inostranstva, a znam ljude kojima stize godisnje oko $40000, sto i nije mala kinta....

ali opet moj drug sa kojim radim je upravo iz ovog razloga registrovao firmu, nas dvojica smo sad stalno zaposleni , i onda saljemo invoice i drkamo se sa papirologijom i spediterima za "izvoz CD sa softwarom" (a pravimo sajtove) i slicne birokratske gluposti... ako ti zarada nije preterana, mislim da ti je ilegala za sada mnogo lakse resenje, posto oko firme ima bas dosta gnjavaze, knjigovodje isto slabo poznaju neke zakone pa prave greske...jednom recju smaranje...

Mister Twister 27. 02. 2006. 19:07

ma kakav knjigovodja:) nemam ja firmu:) ovo je prosto nesto:)

Zahvaljuci ljubaznoj zeni iz poreske uprave dosao sam do prave informacije:

Postoje dva poreza koji se placaju:

Kad stigne svaka transakcija (devizni priliv) placa se 20% poreza. Ukoliko to niste platili potrebno je da to ucinite za celu proslu godinu i od sad to placati svaki mesec. Koristiti prijavu: pp-opo

Do 15. marta treba platiti: Ukupni prilivi - manje ovaj porez od 20% -manje troskovi koji mogu biti max. 40% i sve to podeljeno sa 10 (10%). OVO JE NEZAVISNO OD GORE NAVEDENOG POREZA i predstavlja porez na dohodak gradjana (godisnji naravno). Koristiti prijavu ppdg-5

Ko zeli vise informacija neka pozove: 011/3950547 (Ovo je broj poreske uprave gde mozete dobiti vise informacija o ovome)

MorenoArdohain 27. 02. 2006. 19:41

Nisam siguran da su obe informacije verodostojne, ili su pogresno protumacene.

Mister Twister 27. 02. 2006. 19:58

Sto nisi siguran?

MorenoArdohain 27. 02. 2006. 20:03

Iz dva razloga, za ovaj prvi porez, mislim da procenat varira, drugo, pitanje je da li je fizicko lice poreski obveznik ili ne?
Za drugi porez, to je, mislim, samo ako predjes godisnji limit, od oko 1,200,000 dinara za proslu godinu.

Mister Twister 27. 02. 2006. 20:34

Pa kako nije ? Pa svi smo mi poreski obaveznici. Kako nismo...

A ovde se i prica o tome o slucaju ako predjes godisnji limit..

MorenoArdohain 27. 02. 2006. 20:52

Ne bih rekao da smo bas svi, mozda lupam, ako je neko nezaposlen i nema nikakve prihode, da li je on poreski obveznik? Mislim da ne.

Upravo sam nasao ovo:
Obveznik PDV je definisan kao lice koje samostalno obavlja promet dobara i usluga u okviru obavljanja delatnosti.

Voleo bih neko da razjasni ovu stvar :)

MorenoArdohain 27. 02. 2006. 21:14

Elem, poenta mog proslog posta je, da ako lice nije definisano kao poreski obveznik, onda se ni ne moze oporezovati. Konkretno za slucajeve ako dobije devizne prilive iz inostranstva, koji se mogu klasifikovati kao "pokloni". Capiche? :)

Mister Twister 27. 02. 2006. 21:15

Pa ne placas ti PDV ukoliko radis neki posao preko neta.

Meni rece ova zena u poreskoj upravi da nema veze da li si zaposlen ili nisi, jednostavno to su prihodi na koje placas porez...

Ali bre ovo je mnogo. Em platis porez na svaki devizni priliv od 20%, em platis godisnji porez na dohodak gradjana od 10%...

Sto je mnogo, mnogo je...

MorenoArdohain 27. 02. 2006. 21:20

Da, odlomak nije adekvatan, ali evo ovo:

To potvrduje i definicija poreskog obveznika (svako pravno i fizicko lice koje obavlja delatnost - proizvodnja, trgovina, usluge, poljoprivreda, profesionalna delatnost, korišcenje imovine i imovinskih prava - bez obzira da li je upisano u registar ili drugu propisanu evidenciju).

Mister Twister 27. 02. 2006. 22:21

Pazi, sad kad sracunam ovo sto mi je ova zena rekla: ovaj porez na porez.. To bre mnogo izlazi.

Recimo fizicko lice ima 50 000 eura u toku godine deviznih priliva.

Prvi porez: 50 000:5 (20%)=10 000e poreza

Drugi porez (godisnji na dohodak gradjana): [(50 000-10 000) - 40% troskova ( 16000) ] : 10 (10% godisnji) = 2400e

Ukupan porez: 12400e i njemu ostane: 37600e

Ma dajte ovo je previse.. Jos ako je affiliate i koristi google adwords:) katastrofa onda...

MorenoArdohain 27. 02. 2006. 22:29

Citat:

Originalno napisao Mister Twister
Drugi porez (godisnji na dohodak gradjana): [(50 000-10 000) - 40% troskova ( 16000) ] : 10 (10% godisnji) = 2400e

Pogresna racunica, oporezuje se samo suma preko 1,200,000 dinara, dakle, oko 37-38,000 eura.

Mister Twister 27. 02. 2006. 22:32

Ma nisi u pravu.. Oporezuju se svaki prihod iz inostranstva koji je zarada

A ovo sto si ti naveo je godisnji porez na dohodak ukoliko imas vise od 1.200.000,000 dinara za celu godinu... Jel se razumemo?

MorenoArdohain 27. 02. 2006. 22:40

Ti nisi u pravu

Доходак за опорезивање чини разлика годишњег збира напред наведених прихода и плаћених пореза и доприноса за обавезно социјално осигурање плаћених у Републици на терет лица које је остварило опорезиви приход из тачака 1, 3, 7 и 8, плаћених пореза у Републици на опорезиве приходе из тачака 2, 4, 5 и 6, плаћеног пореза на опорезиве приходе из тачке 9, у другој држави чланици, односно другој држави, умањених за неопорезиви износ (за резидента 1.224.672,00 динара и нерезидента 3.061.680,00 динара)

Dakle, placas porez samo na razliku ukupne zarade i odbitka (1,224,672 dinara).

Da li se sad razumemo?

dinke 27. 02. 2006. 22:48

Samo da konstatujem (a to znam pouzdano) da firme (doo, agencije...) ne placaju ni dinar poreza na devizne uplate iz inostranstva. Koja je onda logika da fizicka lica placaju ?

Mister Twister 27. 02. 2006. 23:05

Moreno, ti pricas o godisnjem porezu a ja o porezu na svaku uplatu.. Da li se sad razumemo? :)

Dinke, pa onda ni fizicka lica ne bi trebalo .. Ali po kom osnovu te firme primaju novac iz inostranstva?

MorenoArdohain 27. 02. 2006. 23:08

Citat:

Originalno napisao Mister Twister
Moreno, ti pricas o godisnjem porezu a ja o porezu na svaku uplatu.. Da li se sad razumemo? :)

Procitaj ponovo sto si napisao:

Drugi porez (godisnji na dohodak gradjana): [(50 000-10 000) - 40% troskova ( 16000) ] : 10 (10% godisnji) = 2400e

Mister Twister 27. 02. 2006. 23:13

Ajde da se ne vrtimo oko jedne iste teme..

ja sam ti napisao da se placaju dva poreza, jedan je godisnji a drugi je 20% posle svake uplate.. to sto si mi sad citirao je godisnji.. A to sto nisam oduzeo 1,2 miliona dinara je druga prica.. i to treba da se oduzme.. ali je vili trn u oku ovaj od 20% posle svake uplate pa ajde da to raspravimo.. taj godisnji je zanemarljiv... u odnosu na ovaj...

MorenoArdohain 27. 02. 2006. 23:15

Samo sam hteo da bude jasno da je pogresna racunica za godisnji, nista vise

U svakom slucaju, slazem se da je 20% za svaki priliv ipak previse.

Mister Twister 27. 02. 2006. 23:18

Ali ajde neka neko ovo demantuje, jer ova zena jeste mi delovala da je upucena dosta ali gde nadje ovaj porez od 20% i to na devizne prilive.

Mada donekle je u pravu jer je rekla ukoliko porez na tu uplatu (ili bolje receno zaradu) nije placen u drugoj drzavi mora da se plati ovde...


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:19.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.