DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Opušteno (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Koji tekst editor koristite i zašto? (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=65)

mikikg 15. 02. 2006. 17:41

Citat:

Originalno napisao borstale
A gde mu je Encoding? Kako da uključim podršku za utf-8? (mislim na UltraEdit)

Ako zelis nov utf-8 fajl i da editujes u utf-8 modu, uradi sledece:
- Nov fajl (ctrl + n)
- Izaberi menu File > Conversions > ASCII to UTF-8 (Unicode editing)

Na dnu editora u statusnoj liniji trebalo bi da imas oznaku U8-DOS.

Slicna je procedura i kada zelis obican fajl da pretvoris u UTF-8 ili da ga vratis u ASCII.

PS: cool stvar kada odes u HEX mode pa vidis kako jedan karakter uzima dva bajta ;)

robi-bobi 15. 02. 2006. 17:54

Citat:

Originalno napisao kaizen
E pa da obradujem stare ljubitelje EditPlusa. Od verzije 2.20 (aktuelna je 2.21) EditPlus podržava UTF-8 i Unicode. :)

odlicna vest, kaizen
ali vec sam se navukao na code proposal i live warninge (tipa: non-initialized variable)

borstale 15. 02. 2006. 17:57

Citat:

Originalno napisao mikikg
- Izaberi menu File > Conversions > ASCII to UTF-8 (Unicode editing)

E pa u tome je fora što kod mene to nema... (UltraEdit 6.20b)

mikikg 15. 02. 2006. 18:11

UltraEdit cool tip
 
Jedan zanimljiv tip za Ultra edit ...

Zelite da vidite bar pocetak nekog DivX filma (AVI) a ne skida vam se 700MB? :)

Naravno ako bi pokusali da pustite preko nekog plejera nekompletan fajl, dobicete samo gresku (posebni codec headeri se nalaze na pocetku i na kraju fajla).

Evo kako:

- Podesiti editor da radi bez temp fajlova (Configuration > General > Open File without temp file)
- Ucitaj nekompletan AVI u editor
- Prebaciti se u HEX mode
- Skrolovati fajl do mesta gde imaju neki podaci tj gde pocinje praznina (prepostavka je da je vas download agent kreirao ceo fajl ali je popunjeno samo ono sto je skinuto)
- Postaviti kurzor na takvo mesto i pritisnuti CTRL + SHIFT + HOME kao bi markirali to sto ima
- Selekciju snimiti kao poseban fajl sa File > Save Selection As
- Posto ste dobili samo parce fajla - filma, ucitajte ga u VirtualDub koji moze da pusti ovakve fajlove
- VirtualDub malo glavi sa premotavanjem ali je sasvim dovoljno da odlucite da li je film vredan skidanja preostalih 600 i kusur megabajta

Interesantno, zar ne!? :)

bluesman 15. 02. 2006. 18:45

Briljantno.

conica 15. 02. 2006. 20:20

Jos jedan glas za Homesite..koristim ga godinama i jos uvek sam veoma zadovoljna sa njim...
No koliko hvalite UltraEdit, valjalo bi ga probati...

bluesman 15. 02. 2006. 20:53

Ja moram da priznam da se ceo dan zezam sa Ultra Edit i nisam presrecan. Mozda je samo stvar navike, ali neka ponasanju su prilicno nelogicna.

degojs 15. 02. 2006. 21:35

Citat:

vidim da dosta ljudi koristi jEdit, ali meni je on beskonacno ruzan (vizuelno), probao sam da mu stavim neke druge skinove ali bez nekog efekta, i dalje je to swing ruznoca...jel postoji neki dobar skin, da izgleda kao normalan winXP ili kde program ?
Ako nisu ukucali stil direkt u kod programa, mozes da kreiras jedan tekst fajl sa imenom swing.properties koji stavi u %JAVA_HOME%\lib folder. Fajl treba da sadrzi:

swing.defaultlaf=com.sun.java.swing.plaf.windows.W indowsLookAndFeel

odnosno na Linuxu mu daj: com.sun.java.swing.plaf.gtk.GTKLookAndFeel

I svi swing programi bi trebali to da koriste. Moze da se navede i iz komandne linije kao parametar prilikom pokretanja programa..

oliver78 15. 02. 2006. 23:33

Koristim UE od verzije 8. Sve pohvale.

ivanhoe 16. 02. 2006. 02:16

ja zaboravih da pomenem: ja sam se zaglavio sa Textpad-om, toliko sam mu makroa i toolova dodao da me sad mrzi da predjem na nesto drugo, mnogo bi mi podesavanja trebalo.. u principu kao cisto editor textPad je super, ali nema napredne IDE-like funkcije, i ne podrzava UTF-8...

a inace preporucujem Scite, besplatan je i jako mocan (code folding, function hints, code insight/code proposal ili kako vec to volite da zovete, podrzava UTF-8 ili bilo koji drugi enkoding po zelji, itd..), i ima strasno kul foru sa bojenjem pozadine za razlicite jezike u razne boje, sto je mnogo zgodno kad u istom fajlu imas php, html, javascript i css... malo se teze podesava (zahteva vremena posto apsolutno sve moze da se podesi..), pa ko se ne snadje nek se javi na PM da mu dam svoj koliko-toliko sredjen config fajl..

DejanVesic 12. 03. 2006. 00:42

Scite
 
Citat:

Originalno napisao ivanhoe
a inace preporucujem Scite, besplatan je i jako mocan (code folding, function hints, code insight/code proposal ili kako vec to volite da zovete, podrzava UTF-8 ili bilo koji drugi enkoding po zelji, itd..), i ima strasno kul foru sa bojenjem pozadine za razlicite jezike u razne boje, sto je mnogo zgodno kad u istom fajlu imas php, html, javascript i css... malo se teze podesava (zahteva vremena posto apsolutno sve moze da se podesi..), pa ko se ne snadje nek se javi na PM da mu dam svoj koliko-toliko sredjen config fajl..

I ja koristim jako dugo Scite i vrlo sam zadovoljan; detalji i moja konfiguracija su ovde:

Scite - odličan tekst editor

Ilija Studen 12. 03. 2006. 01:43

Off Topic: Btw, ako je neko imao problema sa performansama u ZendStudio 5 rešenje je prilično banalno: http://www.ilija.biz/area51/entry/ze...bljivosti.html

McChoban 08. 08. 2006. 02:17

Hvala za rešenje, ja se budala tog nisam setio!

McChoban 08. 08. 2006. 02:57

Inače, on topic, ja koristim Scite, koji je brz, zgodan, i moćan, i donedavno mi je bio glavni editor za kod (kao što se da videti, odnedavno sam odlučio da se bacim u vode IDE-a), a sad je pomoćni za brze intervencije, kao i za bilo kakvo editovanje nekog teksta.
Ima gomile opcija, mada nije nešto user-friendly za podešavanje, ali ako se još uvek zlopatite sa notepadom ili nekim takvim govnetom, pređite na Scite - pokreće se brže, ima opcija skoro k'o Ultraedit (zapravo, Scite/scintilla ima code folding od početka, a UE ga je uveo tek od zadnje verzije), i izgleda sexy - ni jedan editor nema tako elegantno urađen prikaz whitespace-a (pogotovo tab-ova), kao i jako retko viđen feature "block guides" (valjda se tako zove), iliti vertikalnih linija koje obeležavaju telo bloka na osnovu vitičastih zagrada, indentacije itd (zavisi od jezika).
Naravno, sem syntax highlightinga ima i ostale napredne stvari - autocomplete, function param insight, uparivanje zagrada, automatsko ukomentarivanje blokova, tabbed fajlove itd.
I kao što rekoh, pokreće se brže od Notepada, i može da se namesti na "f4" u Total commanderu... tako da izgovora za upotrebu Notepada, nema (osim onog "ja sam 1337 ub3rh4x0r", ali oni i ne koriste windows...)

Pre nego što sam saznao za Scite koristio sam UltraEdit, koji i dalje držim zbog makroa (kad me mrzi da smišljam regularne izraze koji bi odradili isto), ali je manje elegantan, sporiji, glomazniji... Naravno, to je primer editora koji je pun opcija, ali nema neke bitne (param insight, bez kog ne bih mogao da živim!)

To je što se tiče text editora, ali sad za projekte koristim Eclipse, mada bi mogao da se prebacim na Zend sad kad postoji rešenje za sporost.
Izgleda ću uskoro (obligatorno) koristiti i Oracle Jdeveloper, koji izgleda sasvim fino, bar kad se Jave, za koju je predviđen, tiče (naravno, koristiću ga za Javu, mada i on ima PHP plugin, samo me mrzelo da ga probavam).

ivanhoe 08. 08. 2006. 06:23

Citat:

Originalno napisao McChoban
Pre nego što sam saznao za Scite koristio sam UltraEdit, koji i dalje držim zbog makroa (kad me mrzi da smišljam regularne izraze koji bi odradili isto)

UE zbog makroa, pih... pa Lua makroi su najzabavniji deo Scite-a, bre :D

Bojan Zivanovic 01. 10. 2006. 20:31

Sad sam otkrio tsWebEditor, i mnogo mi se svidja.
2mb instalacija, debug, code completion, function hints, UTF podrska.. Bye bye EditPlus

P.S. Mnogo mi se svidja quote u headeru sajta ;)

Dragi Tata 01. 10. 2006. 22:58

Samo vim. I na Winu i na Linu.

ivanhoe 02. 10. 2006. 22:55

Citat:

Originalno napisao Bojan Zivanovic
Sad sam otkrio tsWebEditor, i mnogo mi se svidja.
2mb instalacija, debug, code completion, function hints, UTF podrska.. Bye bye EditPlus

Bojane, za ovo imas pivo od mene, editor je do jaja... konacno editor koji razlikuje php, css i javascript i nudi completition zavisno od kontexta...savrseno...

Ivan 02. 10. 2006. 23:51

Takodje :D
Instalirao sam ga malopre i odusevio sam se ... ali ipak trebace mi malo vise vremena da se odvojim od UltraEdit-a :p

zira 03. 10. 2006. 00:30

Slicno kao Dinke, kod kuce se osjecam jedino u TextPadu... Mada koristim i Eklipsu kao IDE, ali navika je navika...

Ilija Studen 03. 10. 2006. 00:37

Win32Pad za quick and dirty editovanje (zavoleh ga zato što je super mali [< 100kb] i što se gasi na Esc tako da mogu da ga koristim kao viewer iz Total Commandera). Za sve ostalo (PHP, CSS, JS...) Zend Studio.

noviKorisnik 03. 10. 2006. 02:19

Ovaj Win32Pad još manji nego Metapad (95 kb), ali izgleda da ne može da mu se podešava transparencija :-) ... ali liče, definitivno.

LiquidBrain 03. 10. 2006. 02:40

Nikako da se smilujem da downloadujem Zend Studio... Inace ja koristim kwrite, gedit, vim, i emacs...
kwrite i gedit su mi nekako simpaticni, losha navika od pre... a vim (VI impoved) i emacs, pa shta cesh bolje editore od toga... cak mozesh da im nabudzish i autokompletiranje :)

Ilija Studen 03. 10. 2006. 12:07

Citat:

Originalno napisao noviKorisnik
Ovaj Win32Pad još manji nego Metapad (95 kb), ali izgleda da ne može da mu se podešava transparencija :-) ... ali liče, definitivno.

Fin, mali programčić. Ima šta mi treba tako da ću se jedno vreme igrati sa njim. Mada, ono što meni treba je da brzo otvorim i pogledam fajl, jako retko nešto i editujem na taj način.

Ono što bi mi najviše odgovaralo je nešto između ovakvog editora i programerskog editora - da ima još podršku za bojenje sintakse ako skonta da je fajl kod.

misk0 04. 10. 2006. 21:53

U sustini koristim citav zivot UE, ali eto, sad kad sam poceo raditi za firmu gdje se sav soft placa kontam da mogu naci nesto i besplatno (nije frka za lovu).
Interesuje me znacenje termina poput code completion, code proposal.. ?

bojan_bozovic 04. 10. 2006. 22:09

Trenutno koristim http://www.nedit.org/ zato sto Windows slabo koristim, a KDE ne uopste. Dobar je.

bNasty 06. 10. 2006. 01:33

Na Mac-u uskljuchivo TextMate. Najbolji editor na bilo kojoj platformi.

Na Win-u, ako nisam u Visual Studiu, onda Vim, iz ochiglednih razloga (prvi na spisku je shto mi je emacs malo gadan, a drugi shto na *nix-ima i nemam shta drugo a da bash valja. Probao sam Visual SlickEdit, ali koshta podosta).

Poz

chegevara 13. 11. 2007. 19:51

Ovaaaaaaaj jel dozvoljeno dizanje teme iz mrtvih, valjda jeste, čim sam do nje došao :)
Probao sam sve ponuđeno, i otprilike kao razmaženoj osobi naviknutoj na IDE okruženja, kojoj se sve servira dok ona sjedi, nikako se nisam mogao odlučiti za "onaj pravi" editor.

Zapravo ona prava stvar postoji, probao sam Zend, zaista je odličan, ali malo preglomazan za svakodnevna i česta čačkanja po fajlovima. I baš noćas, očajan što ću morati da se ograničim na takođe teško customizovan SciTe, naletim na TextMate-ovog windows brata, gospodina "e".

http://www.e-texteditor.com/

Još je rano da pišem finalne zaključke, ali ovako odokativno čini mi se da je sjano konfigurisan za nekog ko tek pocinje i ko je skinuo editor očekujući od njega mnogo. Čini mi se da ima sve ovo što ste pominjali, plus je sve prilično dobro konfigurisano od samog starta (mislim čak mu je i default tema Mac Classic). Od ovog vama bitnog, izgleda da nema direktno ftp sposobnosti, ali čak se i to moze srediti. Uostalom tu je wiki za sve što vas zanima:

http://www.e-texteditor.com/wiki/index.php/Main_Page

Šta da vam kažem, ljubav već na prvo ukucano slovo. Idem sad da editujem :)

filmil 13. 11. 2007. 22:15

Штета да нико није поменуо Емакс (emacs).

Бесплатан је, постоји за све оперативне системе, има све „фичрсе“ које сте поменули за све едиторе на претходним странама, плус: сарадња са програмима за контролу верзија (цвс, свн, гит итд), подршку за VHDL и LaTeX, за ПО датотеке, за шел, за вишепроцесни рад, за валидацију СГМЛа, блаблатрућ. Користим га 10 година и не мењам га ни за какве паре.

ф

olujicz 13. 11. 2007. 23:07

Čini mi se da niko nije predložio bluefish, a razlog je što je jednostavan i brz. A na USB-u uvek imam notepad2 za svaki slučaj da se nađe.


Mada ću poslušati neke vaše predloge, pa mi se možda neki drugi svidi.

chegevara 14. 11. 2007. 00:07

Mali update za E Text Edit, nakon malo probanja, određene bubice i nedostaci su isplivali. Najviše me smeta nedostatak "Find in Files" opcije, istina postoje neke kombinacije preko eksterni aplikacija, ali to je rekao bih jedna ozbiljna zamjerka. Druga zamjerka ide na podešavanja, gdje sam imao određenih problema jer interfejs hedan dio napralvjenih izmjena jednostavno ne prihvata (iako ga sasvim uredno registruje). Sve ostalo mi se dopada, kao koncept veoma je dobar, od bojenja sintakse, automatskog zatvaranja tagova i zagrada do praktično neograničenih mogućnosti proširenja. Utiska sam da je autor veoma lijen programer i da će određene bubice ostati bubice dugo dugo vremena. Uglavnom kome odgovara "po default" postavkama uz navdene mane, i uz napomenu da iako je komercijalizovan, tekuću verziju je još uvijek moguće koristiti bez nadoknade na za sada neograničeno vrijeme. Neki mu zamjeraju i za FTP, meni to ne smeta, ja to volem da radim na starinski način :)

Prošao je cijeli dan kako sam isprobavao razne editore, i čini mi se da sam našao još jedan dobar do odličan. Notepad++, mala, brza i besplatna aplikacija, takođe bazirana na Scintilli kao i SciTe sa kojim sam drugar dugi niz godina (valjda je to i razlog što mi je nevjerovatno prijao prvi kontak sa njim). U odnosu na SciTe ovaj je još prijatniji za korištenje i lakši za podešavanje. Dodaci, macroi, gomile raznih podešavanja i mogućnosti. Dolazi sa gotovim podešavanjima sa brdo jezika, učitava se gotovo trenutno i ne zauzima puno prostora (može biti zgodno za razne USB prenosne varijante). I da li sam rekao da ne košta ništa. Jesam sigurno :)

Notepad++

bNasty 14. 11. 2007. 00:30

Citat:

Originalno napisao filmil (Napišite 46653)
????? ?? ???? ???? ??????? ?????.

Malo smo gadljivi na Lisp i preteranu upotrebu Ctrl-a :)

Bojan Zivanovic 14. 11. 2007. 20:23

Koristio sam e text editor tih 30 dana koliko traje trial, simpatichan program, ali jos nije vredan dovoljno da bi dobio mojih 30$.. Pre svega zbog find in files opcije i drugih stvari koji besplatni editori odavno imaju..

jablan 14. 11. 2007. 22:15

Scite i Gedit.

U Emacs i Vim nisam želeo da ulažem vreme jer ne vidim da bi mi se isplatilo.

Ivan 14. 11. 2007. 23:02

Ultraedit!

marinowski 15. 11. 2007. 04:59

vim ... vec dugo godina.

Nije potrebno uloziti puno vremena u vim, kao sto zlobnici pricaju : )
Moze se poceti koristiti odmah, sve je u menijima, a komande i filozofija se nauce za sat, dva, a sta je to vreme za nesto sto se koristi svakodnevno nekoliko sati.

srdjan 15. 11. 2007. 08:34

PSPad :)

ivanhoe 15. 11. 2007. 10:46

Citat:

Originalno napisao marinowski (Napišite 46710)
Nije potrebno uloziti puno vremena u vim, kao sto zlobnici pricaju : )
Moze se poceti koristiti odmah, sve je u menijima, a komande i filozofija se nauce za sat, dva, a sta je to vreme za nesto sto se koristi svakodnevno nekoliko sati.

pa ok ako imas menije, ali ako si u konzoli, vim zahteva dobro pamcenje... koristim ga godinama za rad preko ssh, i jos nisam pohvatao ni trecinu komandi... za search & replace uvek moram da pogledam help da se setim switcheva :1014:

marinowski 15. 11. 2007. 11:21

Hm, komandi ima gazilion, pa je normalno da ne pamtis sve.

Ovo za search se cudim, jer sa '/' trazis, a to je polako postalo standard, cak i u Firefoxu mozes da trazis sa '/', a za search replace je nomenklatura ista kao u bilo kom jeziku koji koristi regexpove.

misk0 15. 11. 2007. 13:19

Citat:

Originalno napisao marinowski (Napišite 46717)
Ovo za search se cudim, jer sa '/' trazis, a to je polako postalo standard, cak i u Firefoxu mozes da trazis sa '/', a za search replace je nomenklatura ista kao u bilo kom jeziku koji koristi regexpove.

Da, recimo da to koristim u less ili u [b]man[b] ali vi stvarno koristim kad nema nista drugo, pogotovo zbog cestih problema sa razlicitim keyboard layoutima na razlicitim serverima.


THX za ovo za FF, nisam znao, :))


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 21:30.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.