DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Linkovi (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=22)
-   -   Secate li se projekta Egdios? (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=8018)

LiquidBrain 02. 11. 2009. 00:00

Blues, OpenSource nije sam po sebi altruisticka ideja... Ideja je imati "slobodan" kod, ne biti dobrotvor...

3banchi 02. 11. 2009. 00:09

Ma da...batalimo sad elaboriranje o sigurnosti, poverenju, korisnosti itd ...umesao nam se odnekud Open Source...
Meni jedino deluje logicki da u konkretnom slucaju Wowd ,postane OpS samo u dve situacije:
1. Wowd se nije uspeo prodati kao StartUp nekom vecem igracu,
2. Wowd nije uspeo svojom idejom uzeti kriticni deo Search industrije koji bi mu omogucio profitabilnost.

Dakle u gore pomenute dve situacije kod postaje beskoristan sa stajalista investitora i njegova je dobra volja predati ga zajednici.

bluesman 02. 11. 2009. 00:37

Citat:

Originalno napisao LiquidBrain (Napišite 75185)
Blues, OpenSource nije sam po sebi altruisticka ideja... Ideja je imati "slobodan" kod, ne biti dobrotvor...

A "ideja imati slobodan kod" je... šta? Kome i čemu služi taj slobodan kod?

nn.nn 02. 11. 2009. 08:49

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 75184)
Hajde samo na brzaka da razrešim nedoumice, da se ova tema ne pretvori u "to be or not to be open source". Može ali neka bude nova tema.

Možda može neko i da podeli temu, samo nisam siguran da bi se diskusija razvila kao što je to običaj kada se diskutuje o nečem ne mnogo vezanom za temu. ;)

Citat:

Tačno. "liči", ali nije :) Pa šta sam ja rekao? Motivi. Samo što su ti motivi uvek lična dobit a ne dobrobit za community. Kada kažem "dobit" ne mislim samo na meterijalnu (pare).
Šta znam, ako dobijem nešto što nisam imao, što mi je potrebno, to je za mene win, zar ne? Ako ja nekako doprinesem da to nešto postane bolje, onda je to win i za nekog drugog. Dakle, win-win. Naravno, teško da će baš svako dati doprinos, ali tu se ide sa idejom da kvantitet rađa kvalitet. A to je moguće čak i kada samo dvoje ljudi koristi neki software. A, da, možda suviše široko gledam, ali meni je win čak i ako zbog open source projekata i oni drugi (closed source) moraju malo više da se potrude.

Istina, raspodela dobiti nije uniformna, neko tu dobije više, a neko manje. Pa šta, i komunizam je propagirao "prema potrebama", a ne svi isto. ;)

Citat:

Ne znam zašto sada mešaš "ekonomsku aktivnost", zar open source nije po ideji "altruistička aktivnost"? Zašto uopšte stvrstavaš OS u "svaku ekonomsku aktivnost".
Čini mi se da je to jedna od čestih zabluda (altruizam kao pokretač open source pokreta, mada to ne isključuje takav motiv) i da se cela naša priča vrti oko ovoga. I sam si rekao, nije sve u novcu. E, pa, ja bih da istaknem da ima nešto i u mogućnostima koje ti daje open source, a closed source ne. Ponavljam, ali... sloboda da razvijaš dalje, da ispravljaš, da koristiš kako hoćeš, čak i da prodaješ (ako neko hoće da plati), sloboda da se uveriš da je to stvarno ono što se nudi (evo ti kod, pa sam kompajliraj, ako meni ne veruješ) itd. Termin open source se često slobodno shvata, ali većinom se misli na ono kako ga definiše Open source Initiative. Nigde ne vidim da se pominje altruizam. :)

Ekonomsku aktivnost sam pomenuo više da bih istakao da to nije vezano samo za open source - više za ljudsku prirodu. Uostalom, i tzv. altruizam može imati takve primese.

nn.nn 02. 11. 2009. 08:50

Citat:

Originalno napisao 3banchi (Napišite 75182)
U kontekstu ove teme oko Wowda koji je zatvorenog koda i to na samom pocetku, izneo sam stav da se ni jedan Open Source nije razvio od nule kao Open Source...uvek mu je prethodila neka verzija zatvorenog koda. Dakle, nije realno ocekivati da se slicni projekti u samom startu pocnu razvijati u zajednici.

Torrent?

3banchi 02. 11. 2009. 09:42

Ok...premda je to protokol, a ja sam bio neopravdano explicitan kada sam naveo "ni jedan OpS..."

jablan 02. 11. 2009. 11:11

Citat:

Originalno napisao 3banchi (Napišite 75150)
Uh, uh...mozda sam nesto propustio svih ovih godina!? A koji je to danas "vidjeniji" open source razvijan od starta kao open source?

Nebitno, jer nije moguće poređenje wowd-a sa bilo kojim postojećim softverom, osim eventualno BitTorrentom, koji je, kao što nn reče, i počeo kao OSS.

Poenta je ta što se wowd u potpunosti oslanja na poverenje korisnika, što znači da korisnik mora da bude u svakom momentu siguran da se tu ne događa ama baš ništa iza kulisa. Nikakvi ugovori, EULA-e i sl. tu ne pomažu. Sors je sors.

3banchi 02. 11. 2009. 13:53

Potpuno se slazem da je pitanje poverenja krucijalno...pratim i vidim da publika sirom sveta tome takodje daju veliki znacaj. A vide to i ljudi iz razvoja...e sad, kako ce taj problem poverenja da rese, da li tako sto ce otvoriti kod i dovijati se kako na takvoj platformi da zarade...ili na neki drugi nacin, pokazace vreme.
Ja samo mogu da kazem moje iskustvo i to sam iznosio potpuno svestan da ni izbliza nisam prosecni korisnik Interneta.
Wowd koristim jer mi je interesantna ideja...svesno sam preuzeo svaki bezbednosni rizik i inace se ponasam promiskuitetno na webu, da ne kazem "volim sve da probam kao @".
Shodno tome tako se i stitim...na Windowsu vise nivoa zastite a kao poslednji mi je HIPS koji motri duboko u svaki sistemski fajl...na Macu malo jednstavnije jer pruza velike mogucnosti File permisson podesavanja i monitoringa itd, itd.
Za sada nisam primetio nikakve neregularnosti izuzev nekih zakucavanja na samom pocetku dok se klijent jos zvao Edgios i to na malo slabijoj Win konfiguraciji.
Dakle ponavljam...iznosim svoja iskustva a u isto vreme slazem se sa svima vama koji ste izrazavali skepsu po pitanju bezbednosti i poverenja.

LiquidBrain 02. 11. 2009. 17:03

Jedna mala opaska...

S'obzirom da je edgios (sada wowd) pisan u javi, ako su mislili da tako zastite kod, zajebali su se, jer postoje veoma dobri dekompajleri za javu, i ako neko hoce moze veoma lako da izmeni funkcionalnost...

ssijak 30. 10. 2010. 22:12

A isto tako postoje i veoma dobri obfuskatori za Javu :)
Elem, probajte nove Wowd featurse, Social, smart feeds...

jasmanac 01. 11. 2010. 09:51

Prijatelju, pogledaj datum ove teme..

ssijak 01. 11. 2010. 12:08

Pogledao sam bio i kada sam pisao prošli post pa i dalje ne vidim poentu tvoje rečenice.
Tema je o softveru, koji se konstanto razvija i izbacuje nove verzije. Tako da ne vidim da rasprava mora u nekom trenutku da stane..

jasmanac 01. 11. 2010. 14:15

U pravu si.

Izvini sto sam te omeo u monologu.

3banchi 23. 07. 2011. 11:12

Finale!
 
Prica je zavrsena...ali za neke tek pocinje :)
Lepo je cuti za uspeh ljudi sa ovih prostora.

Izvor...


Citat:

Social search start-up Wowd has shut down, with Facebook “acqhiring” seven of its engineers and licensing its technology, another company outright buying its patents, and a co-founder starting a new company based on some of the same ideas...

...Facebook was interested in not only the technology but also the people who made it, so it ended up licensing the patents and hiring seven Wowd engineers, who are moving from Serbia to California. (A Facebook spokesperson confirmed the hires.)

Dzordz 23. 07. 2011. 11:35

Srecno momcima i devojkama koji odose u FB neka im se imena provlace po super projektima :)

mileusna 23. 07. 2011. 12:27

Evo mog viđenja iz 2008. nakon što je lansiran Edgios po pitanju peer 2 peer pretraživača. Da ne izgleda slučajno kao da likujem, samo konstatujem da sam bio u pravu :) što potvrđuje i tekst koji je linkovao 3banchi

Citat:

In the broader context, what happened to Wowd is interesting because it’s yet another poor outcome for real-time search, which just a few years ago had seemed like a wide-open space of opportunity. Most every real-time search product, including those from Collecta, Ellerdale, OneRiot and Google, has been shut down.
Naravno, i ova startap priča je još jedan dokaz da je bolje probati i ne uspeti nego i ne pokušati. Naučene su lekcije, stečena nova znanja, razvijene tehnologije koje će možda naći primenu u nekim drugim oblastima nego što je to prvobitno planirano, a jedan broj developera nastavlja svoju karijeru u Fejsbuku i drugim kompanijama. Nek je sa srećom. :)

Dejan Bizinger 25. 07. 2011. 01:15

Imam utisak da ce slican epilog biti i sa Wolfram Alpha.

3banchi 25. 07. 2011. 07:19

Ali Alfa odavno vise nije startup, ako bude preuzimanje verovatno ce ici sa brandom.
Meni je nezamenjiva kad kontrolisem moje skolarce iz matematike :)

Dejan Bizinger 25. 07. 2011. 12:15

Diskutabilno je sta danas ljudi podrazumevaju za startup. Imam utisak da neko i dalje FB posmatra kao startup :). A i kada ima brand, FB i drugi rade acqhire kao npr. za Friend feed ili Hot Potato.

mileusna 25. 07. 2011. 13:17

I FB je startap dok ne ode na IPO ili ih neko kupi. Realno niko od investitora nije tu još povratio svoj novac a kamoli zaradio, sve te milijarde koliko FB navodno vredi su i dalje imaginarne dok kompanija ne izađe na berzu.

3banchi 25. 07. 2011. 13:27

@ 2^

Znaci ovi nasi odose iz jednog startupa u drugi? Jedina promena ce im biti klimatska...BG za SF!
Ko voli sunce, malo li je? :)

ivanhoe 25. 07. 2011. 15:02

SF je mesto gde su sve pare i biznis.. biti na mestu gde se sve desava, imati priliku da upoznas ljude tamo, da se povezes, da stavis FB u rezime... nije uopste lose, a da ne pominjemo da je tamo plata senioru skoro sigurno preko $100K

mileusna 25. 07. 2011. 16:09

^ Što bi rekao MasterCard, raditi u IT industriji u San Francisku, neprocenjivo. :)

@3banchi samo nije baš toplo, čuo sam da SF ima neku zajebanu mikro klimu.

Citat:

Mark Twain: The coldest winter I ever spent was a summer in San Francisco
Mada ovde tvrde da Mark Tven to nikad nije izgovorio, ali svejedno potvrđuju da je konstatacija tačna i da je šteta što to stvarno nije Tvenova izjava. :)

Dejan Bizinger 25. 07. 2011. 16:43

Naprotiv, ja sam cuo da SF bas ima prijatnu klimu u odnosu na obliznji LA.

@mileusna: FB vrednost je mozda preuvelicana u ovom momentu ali svakako ne znaci da je imaginarna dok ne ode na berzu jer siguran sam da znas da se akcijama FB i drugih poznatih Internet kompanija itekako trguje na secondary marketu, po tim cenama koje se spominju u valuacijama za date kompanije. Ti investitori koji su ulozili pre u FB da hoce mogli su visestruko da vrate ulozeni novac, da su hteli ukljucujuci i najveceg akcionara M.Z. ali svi oni cekaju IPO jer smatraju da je to mnogo vise "cool" :).

mileusna 25. 07. 2011. 17:29

Radi se o valuacijama i da na osnovu njih investitori i dalje ulažu u kompaniju, poput recimo Microsofta. Ali investicije i funkcionišu na taj način. Neko može u startap koji ima samo prototip proizvoda uložiti 1M dolara za 10% vlasništva što bi značilo da kompanija u tom trenutku vredi 10M dolara, ali to u tom trenutku realno nije tačno. Ali ako neko kupi tu kompaniju posle za 20M dolara, ili ona izađe na berzu i njene akcije vrede 20M dolara, to znači da ta kompanija stvarno toliko i vredi tržišno.

Ne znam tačno kako stvari funkcionišu ali čisto sumnjam da trenutni investitori u FB mogu svoje udele da prodaju kako im se ćefne nezavisno od drugih investitora.

Dzordz 25. 07. 2011. 17:58

Kontam da investicioni fond ima blok investicija pod koji izmedju ostalog potpada i FB i onda se ko sto Bizi rece na sekundarnom trzistu vrte mutual fondovi koji u sebi imaju akcije FB-a a ne same akcije FB-a.

ivanhoe 25. 07. 2011. 18:09

to ionako nije mnogo bitno zaposlenima... one opcije koje se obecavaju kod zaposljavanja su za strane drzavljane uglavnom preskup sport, porez se placa odmah kod upisa i velik je (iako ne mozes da prodas akcije pre IPO, ti moras da platis drzavi porez u odnosu na trenutnu procenjenu vrednost)

Dejan Bizinger 25. 07. 2011. 18:34

Moje misljenje je opet da to ne mora po defaultu da bude netacno da firma koja pocinje sa nekim servisom ne vredi toliko. Najcesce ne vredi ali na Zapadu se mnogo vise nego ovde uzima u obzir ko su osobe ukljucene u projekat. Da ne govorim o tome ako firma ima patent na neku tehnologiju, gde sam patent moze da vredi toliko.

Sto se tice stock options - kao sto znamo to je normalno na Zapadu i jeste da je pre bila praksa da zaposleni urade tzv. vesting kada se izadje na berzu sada to mogu pod nekim uslovima da rade na sajtovima kao Secondmarket, Sharepost itd. Sta mislite od koga je DST kupio udeo u FB? Izmedju ostalog i od samih zaposlenih ali i od nekih investitora koji su ulozili pre po znatnoj manji ceni a prodali njima po vecoj verovatno jer im je trebao novac za nesto ili su procenili da je i to precenjeno a DST je procenio kako je to prejeftino a do sada praksa pokazuje da su u pravu :)

mungos 29. 07. 2011. 13:13

Jel ovo znaci da nije doslo do prodaje i da inzinjeri nisu unovcili svoje akcije?

Dragi Tata 29. 07. 2011. 14:45

Citat:

Originalno napisao Dejan Bizinger (Napišite 100802)
Naprotiv, ja sam cuo da SF bas ima prijatnu klimu u odnosu na obliznji LA.

Ако волиш кишу и маглу. Мада, морам да додам да је СФ сјајан град иначе.

3banchi 29. 07. 2011. 14:52

Citat:

Originalno napisao mungos (Napišite 100871)
Jel ovo znaci da nije doslo do prodaje i da inzinjeri nisu unovcili svoje akcije?

Mungose, promasio si temu...vidis da je ovo meteoroloski forum! :1088:


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 09:13.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.