DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Limundo prodat za pola miliona evra? (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=8163)

Doc Holiday 05. 12. 2009. 00:39

Citat:

Originalno napisao Dragan Varagić (Napišite 76997)
Radi se o tome da Limundo nije jedini aukcijski sajt u Srbiji. Takođe, to nije jedini sajt koji ima prihoda od aukcija u Srbiji, verovali ili ne.

A da li objavljujem određene informacije, i kakve informacije, to se može lepo videti tokom vremena.

Mrzi me da citam ovih 100+ komentara u temi, ali dovoljno je sto sam procitao par. Na koje sajtove ti aludiras ovim linkom? Limundo nema ama bas nikakvu konkurenciju, a i na njihov sajt sam par puta otisao i zakljucio da je sajt prilicno mrtav.

ivanhoe 05. 12. 2009. 03:07

ok, mozemo mi do sutra da teoretisemo o tih 500K, ali ti ljudi koji su navedeni kao investitori nisu anonimusi u toj nishi, nije to ni ruska mafija, ni miskovic, nego ljudi koji se bave godinama online aukcijama i to vrlo uspesno. Sama cinjenica da su oni usli u pricu na ovdasnjem trzistu je uspeh do dzadze...

torbica 05. 12. 2009. 03:16

@STELLANOVA

gresis, pare od osnivackog kapitala nisu ni u kakvom depozitu, vec se slobodno koriste.

sto se tice cele transakcije, ljudi su ulozili u firmu Limundo doo sto uopste ne mora da znaci da ce da razvijaju sam projekat Limundo.

hajde recimo da razvijaju nove servise u okviru Limunda, npr neko placanje i/ili da zele da se prosire na exYU sto bi mogla da bude realan cilj. Koliki bi bio budzet za promociju za 12 meseci? Koliko kosta office, developeri, neka podrska?

Jel mozemo da kazemo da 50k eura mesecno jedva pokriva exYU?
Jel mozemo da kazemo da par developera i 4 coveka za podrsku kostaju sa officom i pratecim troskovima 15k mesecno?
I ode ovih 500k kao da ih nije ni bilo....

STELLANOVA 05. 12. 2009. 09:25

Citat:

gresis, pare od osnivackog kapitala nisu ni u kakvom depozitu, vec se slobodno koriste.
Nije tacno. NE MOGU da se SLOBODNO koriste. Konsultuj knjigovodju ili menjaj tog sto ti je to rekao ;)

Citat:

I ode ovih 500k kao da ih nije ni bilo....

Upravo. A jel od negde dolazi 500 000e? Ono jako je potrositi pare ali ko ce da ih ponovo zaradi? :)

3banchi 05. 12. 2009. 11:42

Hmm...posto je ovo zemlja cuda Srbija, sve je moguce. Meni ipak lici na neku "perionicu" dati toliki kapital za sajt ovog kapaciteta u zemlji u kojoj nije zazivila on line trgovina i placanje.
Ne zelim da ispadne kao pametovanje, ali zar vecina nas sa budzetom od max 50k E ne bi uspela uraditi potpuno novi startup istog tipa?

dacha 05. 12. 2009. 12:24

Ja još jednom i neću veše :) Od početka sam tvrdio ovo što i 3banchi, ali ovde se počelo od poluinformacije (da ne kažem nešto teže) pa zato ovolika zbrka. Nije Limundo PLAĆEN pola miliona evra, nije taj novac dat vlasnicima na ime preuzimanja vlasništva! Možda je plaćen 10 puta manje (nije btino da li u kešu ili malim udelom u vlasništvu), a sav ovaj novac je kupac ULOŽIO u svoju novu firmu, a to je sasvim druga stvar. Ovo što Torbica priča nema nikakve veze sa ovom diskusijom tj. informacijom sa njenog početka - da je Limundo PRODAT za 500,000E (što bi značilo da su vlasnici uzeli taj novac i mogu sa njim da kupe jahtu, a da novi vlasnik za dalji razvoj Limunda mora da uloži novih pola miliona!)

mileusna 05. 12. 2009. 12:49

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 77010)
Nije tacno. NE MOGU da se SLOBODNO koriste. Konsultuj knjigovodju ili menjaj tog sto ti je to rekao ;)

Hm... A čemu te pare služe ako ne mogu da se koriste, za ukras? Da ide kamata na njih? Ili kao u Titovo vreme, ako hoćeš da imaš privatnu firmu moraš $10.000 da položiš kao depozit kod države?

Evo ja sam svoj DOO osnovao sa osnivačkim kapitalom od minimalnih 500 EUR i čim je društvo osnovano, kapital je prebačen na račun firme i odmah može da se koristi za sve potrebe. 500 EUR ili 500.000 EUR, nebitno je, ali princip je isti.

zira 05. 12. 2009. 12:56

Definitivna zabuna je podatak o prodaji, jer se radi o investiciji. Pricao sam sa Nenadom prije 10-tak dana na Wfestu i govorio je o investiciji, a ne prodaji. To sto pise u APR-u... kako god, znam jednu domacu firmu koju su stranci kupili i to je regulisano onako kako Nenad rece, posebnim ugovorom, jer je kupcima koliko sam shvatio vise odgovaralo tako. Ne znam sta je tacno problem sa nasim zakonom, ali pretpostavljam da neki problem postoji.

Sto se tice novca, ne vjerujem da je u pitanju neka mucka. Limundo je sasvim ozbiljan projekat. Posto ne govorimo o prodaji, vec o investiciji, nije bitno koliko novca oni prave sada, vec koliko novca mogu da naprave. A ljudi koji su u tom biznisu su procijenili da moze mnogo i ja vjerujem da je to tako.

Nije poenta koliko kosta da se napravi aukcioni skript i pusti agresivna kampanja. To moze uspjeti ili ne, ali na ovome trzistu takav projekat bi na ledjima svakako imao Limundo i jos par konkurenata. A Limundo je uspio cim je prezivio 3-4 godine koliko vec rade i postavio sebe kao lidera.

Sustina je da posao investitora nije da ovdje pravi devel+sales+marketing+management tim i da proba da napravi nesto, vec da ulozi pare u takav postojeci tim i projekat za koji procjene da im moze umnoziti investiciju. Ocigledno, procijenili su da Limundo to moze, cime je znacajno podignut ulazni stepenik za nove igrace na trzistu. Kakvi su planovi investitora i vlasnika, dalja prodaja biznisa ili sirenje, to mi ne znamo...

STELLANOVA 05. 12. 2009. 13:27

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 77014)
Hm... A čemu te pare služe ako ne mogu da se koriste, za ukras? Da ide kamata na njih? Ili kao u Titovo vreme, ako hoćeš da imaš privatnu firmu moraš $10.000 da položiš kao depozit kod države?

Evo ja sam svoj DOO osnovao sa osnivačkim kapitalom od minimalnih 500 EUR i čim je društvo osnovano, kapital je prebačen na račun firme i odmah može da se koristi za sve potrebe. 500 EUR ili 500.000 EUR, nebitno je, ali princip je isti.

Raspitaj se malo, da sad ne bih sirio diskusiju na stvari koje ovde nisu tema. Sve u svemu, Osnivacki kapital i posle dokapitalizacija uglavnom sluze kao garant da je firma sposobna da uzme kredit ili pozajmicu u njenoj vrednosti. Pokusaj sa firmom kojoj je osnivacki kapital 500e da dignes kredit ili zaduzis se kod poslovnih banaka za obrtna sredstva na sumu od 2000e pa ceti biti jasno.

Dalje po zakonu moze da se podigne tj. umanji kapital firme samo ako upravni odbor tj skupstina clanova DOO to dozvoli i nikako manje od zakonom propisanog minimuma.

Citat:

• Povećanje i smanjenje osnivačkog kapitala može se vršiti na osnovu odluke skupštine članova društva, s tim što se kapital ne može smanjiti ispod propisanog minimalnog osnivačkog.


Citat:

Nije poenta koliko kosta da se napravi aukcioni skript i pusti agresivna kampanja. To moze uspjeti ili ne, ali na ovome trzistu takav projekat bi na ledjima svakako imao Limundo i jos par konkurenata. A Limundo je uspio cim je prezivio 3-4 godine koliko vec rade i postavio sebe kao lidera.
Ovo mi nije jasno. Kako neko moze da bude lider ako samo on posluje u toj bransi. Lide u odnosu na koga i sta? Limundo je uspeo jer vlasnici istog podrose gubitke svake godine, vec 3-4 godine. Zarada 0, zero, nula. O kakvom uspehu pricamo?

Mogu i ja da osnujem DOO za prodaju lovackog oruzija on-line i da poslujem 4 godine sa gubitkom, jer sam i onda lider i uspesan, posto jelte niko drugi to ne radi? :)

mileusna 05. 12. 2009. 13:36

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 77016)
Osnivacki kapital i posle dokapitalizacija uglavnom sluze kao garant da je firma sposobna da uzme kredit ili pozajmicu u njenoj vrednosti.

Da, da... Znači neko ko ima da uloži u biznis 500.000 EUR to radi samo da bi se onda zadužio kod banke i da bi banci onda otplaćivao kredit, iako ima 500.000 EUR na računu? :1007:

Predpostavljam da su i Google i Facebook slično uradili? Skupili momci pare od VC investitora pa otišli u banku da podignu kredit? Zukenberg verovatno i dalje plaća rate za kredit, zato je Faceboku teško da postane profitabilan. :)

zira 05. 12. 2009. 13:38

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 77016)
Ovo mi nije jasno. Kako neko moze da bude lider ako samo on posluje u toj bransi. Lide u odnosu na koga i sta? Limundo je uspeo jer vlasnici istog podrose gubitke svake godine, vec 3-4 godine. Zarada 0, zero, nula. O kakvom uspehu pricamo?

Mogu i ja da osnujem DOO za prodaju lovackog oruzija on-line i da poslujem 4 godine sa gubitkom, jer sam i onda lider i uspesan, posto jelte niko drugi to ne radi? :)

Liderstvo je jos vece ako je jedini, a trziste za proizvod/uslugu postoji. A nije jedini, proguglaj malo. Imas primjera uspjesnih projekata koji jos uvijek nisu profitabilni, ali ce biti.

A za lovacko oruzje, cool ideja, nabavi dozvole i kreni. I javi kada neko ulozi u taj proizvod 400+K, da te prozovemo kako sigurno nesto muljas :)

mileusna 05. 12. 2009. 13:44

BTW, ne bi bilo loše da se naziv teme promeni u nešto poput "Inviesticija od pola miliona EUR u Limundo", da se rasčisti sa zabunom.

STELLANOVA 05. 12. 2009. 14:10

Mileusna, nama vremena da se raspravljam. Rekoh vec, progoogleaj sta je osnovni kapital i za sta on sluzi pa sa vrati.

@zira

Poslovni rezultati govore dovoljno za lidera. Ako je lider a ima 4 godine za redom gubitak na kraju godine a pritom nista nije uradjeno na samom sajtu da bi se taj gubitak obravdao + velicina aktive dovoljno govori o TXE ProJektu.

Mislim, trudite se da opravdate nesto sto ne moze da se opravda cinjenicama.

Te parole, nije profitabilan ali CE BITI mozemo da pricamo ako postoji kristalna kugla. ;)

Kakva je bre to argumentacija postoje 4 godine da bi se opravdala necija uspesnost? 4 godine gubitak bez ikakvih naznaka ili nagovestaja da moze da se ostvari profit je jedan mnogo jak argument koji se ne pobija fracama BICE, CE BITI i slicnim.

Tih 400 000+K evra moze sutra da povuku i nista. Nista oni nisu ulozili samo su deponovali pare, kad investiraju 400 000e u nesto sto se moze videti onda je to investicija, mogu i ja sutra da napravim firmu i ubacim 100 000e i kazem da je to uspesna firma jer pobogu ima neko ko je upisao u osnovni kapital 100 000e...

mileusna 05. 12. 2009. 14:23

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 77020)
Mileusna, nama vremena da se raspravljam. Rekoh vec, progoogleaj sta je osnovni kapital i za sta on sluzi pa sa vrati.

Off Topic: Ma kad god tebi udarim reply ugrizem se za Enter što sam uopšte i pokušao nešto da ti odgovorim. :) Verovatno ja ne "googlam" dovoljno pa nemam sva ta znanja ko ti... :)

f14Tr0n 05. 12. 2009. 14:26

:)
 
A zashto svi brinu tudju brigu i o tudjim novcima? :) za ovo vreme diskusije mogli ste vec smisliti neku mudru ideju :) To je generalno kod nas problem, svako brine tudju brigu :)

STELLANOVA 05. 12. 2009. 14:33

@mileusna


Veruj mi da je i kom mene tako...pogotovo kad vidim da vecina ljudi na nesto sto se desilo pre 5 meseci i sto samo po sebi nije nista posebno pravi neke zakljucke o razvoju trzista?!, liderstvu, uspehu i slicno...

over and out

p.s. Za 2-3 godine cemo videti sta se desilo i ko je bio u pravu ;)

Doc Holiday 05. 12. 2009. 15:16

Citat:

Originalno napisao zira (Napišite 77018)
Liderstvo je jos vece ako je jedini, a trziste za proizvod/uslugu postoji. A nije jedini, proguglaj malo. Imas primjera uspjesnih projekata koji jos uvijek nisu profitabilni, ali ce biti.

A za lovacko oruzje, cool ideja, nabavi dozvole i kreni. I javi kada neko ulozi u taj proizvod 400+K, da te prozovemo kako sigurno nesto muljas :)

Ajde posto kazes da nije jedini, ti daj par primera ovde na koje si ti naisao. Jedino na sta sam ja naisao su sajtovi na PHP Pro Bid skripti, uglavnom nulled verzije, ima ih gomila na internetu.

zira 05. 12. 2009. 16:21

Vidi, ja nisam advokat Limunda, cak ni njihov korisnik (mada moja draga kaze da ce da ih proba :)) Ljude sam vidio nakratko par puta u zivotu i na jednoj kafici duze.

@Doc Holiday To koja skripta pokrece koji sajt, potpuno je nebitno, sve dok ona radi svoj posao dobro. Osim ako nisi napravio nesto jako jako dobro, ne radi se o softveru.
Twitter softver ce dva dobra programera napraviti za 7 dana max. Ali probaj da napravis nesto uspjesno (mada jos neprofitabilno) kao Twitter.com.

Pisem cisto zato sto mi je bezveze da je jedna pozitivna prica za web u SRB (osjetna strana investicija u domaci projekat) dobije negativne konotacije.
Sto je dobrim dijelom i greska Limundovog PR-a.

Momci napravili sajt, gurali ga koliko su mogli, procijenili da im treba investicija, nasli investitora i pojacali se i nastavljaju jos jace.
Uopste ne razumijem sto je problem pozdraviti ovakav razvoj dogadjaja?

AG.RS 05. 12. 2009. 16:30

Mi onda ovde imamo od početka problem. Nije isto da je neko kupio sajt za 500 k eura ili investirao taj novac u njega.

Da, PR Limundo je možda pogrešno predstavio stvar.

torbica 05. 12. 2009. 18:41

@STELLANOVA cemu hate?

nemas nijedan projekat, nemas otvorenu firmu?
nemoj da dovodis ljude u zabludu.
OSNIVACKI KAPITAL se koristi u poslovanju firme!

pokusao sam da obrazlozim da tih 500k evra moze da doprinse da Limundo postane u regionu lider i da bude jaaaako profitabilan. Svi smo navikli na gerila marketing i 0 budzet. Iza toga verovatno postoji dobar biznis plan. Za 500 k moze i na svetskom trzistu da se uradi solidna promocija.

Limundo projektu je potreban fine tuning i jaca moderacija i jaca promocija i bice bolji rezultati.

bokacbl 05. 12. 2009. 19:27

Citat:

Originalno napisao torbica (Napišite 77027)
@STELLANOVA cemu hate?

nemas nijedan projekat, nemas otvorenu firmu?
nemoj da dovodis ljude u zabludu.
OSNIVACKI KAPITAL se koristi u poslovanju firme!

Stellanova (iz licnog primjera preduzeca u kojem radim) - mislim da si pogresno protumacio Osnovni kapital
1. Moze da se koristi - uz odluku drustva tako da nema zakonskih prepreka za koristenje navedenih sredstava.

2. Kod procjene sposobnosti klijenta za kredit - nije bitan samo osnivacki kapital vec bonitet, osnovna sredstva i prije svega
"bilans stanja i uspjeha" - ovo isto pricam iz licnog primjera

Doc Holiday 05. 12. 2009. 19:33

Svaka cast momcima iz Limunda. Daj boze da je investicija milion, a ne pola miliona, daj boze da postanu mnogo jaki, daj boze da PayPal dodje sledece godine... Nisam to hteo da osporavam, samo kazem da jos uvek nema dostojne konkurencije.

artur_dent 05. 12. 2009. 20:30

Citat:

Originalno napisao zira (Napišite 77025)
Twitter softver ce dva dobra programera napraviti za 7 dana max. Ali probaj da napravis nesto uspjesno (mada jos neprofitabilno) kao Twitter.com.

Mislis nesto kao http://www.viper.co.rs/ - krece uskoro pa cemo videti koliko ce biti uspesan a koliko profitabilan.

Mada je na webu glupo govoriti o profitabilnim projektima, tesko da je sam Twitter profitabilan, Facebook takodje... a opet ih to ne sprecava da budu pri vrhu najposecenijih sajtova u svetu.

STELLANOVA 05. 12. 2009. 20:55

Jos da odgovorim torbici pa da zavrsim sa buzzovima :)

Citat:


nemas nijedan projekat, nemas otvorenu firmu?
nemoj da dovodis ljude u zabludu.
OSNIVACKI KAPITAL se koristi u poslovanju firme!
1. netacno, netacno
2. netacno
3. da ali ne SLOBODNO kako si ti naveo. Samo odlukom skupstine DOO-a moze da se osnovni kapital prebaci u neki drugi vid. Znaci to sto si ti rekao nije tacno, SLOBODNO se osnovni kapital NE MOZE koristiti niti sluzi za to.
I mani me tih prica nisi ima ovo nisi imao ono i sad te diskvalifikujem iz diskusije
Koliko vidim tvoja firma ima dosta negativan bilans ili to tako treba? :)


@bokacbl

Tacno ali kad firma 4 godine posluje u minusu i ima jadnu aktivu sve je jasno ;)



Postoje dovoljno veliki igraci na trzistu okolnih zemalja i njihovo izbegavanje Srbije dovojno govori o trzistu ovde a gubitak 4 godine za redom jedine ozbiljne firme u Srbiji dovoljno govori o potencijalima istog.

Srecno ljudima iz Limunda i mislim da ni oni nisu zeleli da uopste neko spominje dokapitalizaciju jer se ista desila pre vise od 4 meseca a od tada nikavih pomaka nije bilo niti na sajtu niti na "trzistu".
Drzati 4 meseca +400 000e na suvom nije nesto sto se objavljuje javnosti ;)

AG.RS 05. 12. 2009. 21:44

Citat:

Originalno napisao Doc Holiday (Napišite 77029)
Svaka cast momcima iz Limunda. Daj boze da je investicija milion, a ne pola miliona, daj boze da postanu mnogo jaki, daj boze da PayPal dodje sledece godine... Nisam to hteo da osporavam, samo kazem da jos uvek nema dostojne konkurencije.

I ja kažem daj Bože. Bolje oni, neko neko napolju. Lepa je to vest bilo šta da je u pitanju.

PayPal može jedino stići na tenkovima , jer ga drugačije ministarstvo finansija, ekonomije i MTID neće pustiti da uđe. On je za njih neprijatelj broj 1. Ej bre ti da šalješ i primaš novac a da oni nisu u toku? To kod nas ne može da bude.

Dejan Bizinger 05. 12. 2009. 23:56

Procitao sam celu diskusiju pa da napisem i ja nesto.

Ovo u vezi Limunda sam znao pre nekoliko meseci, zapravo onda kada se to i realizovao, to znaju i Vlada i Nenad, jer sam se cuo sa Vladom i cestitao mu na tome a sada im i javno cestitam. Rekao sam im da to sto se mene tice nece niko znati dok oni to ne objave sami, ne zato sto je to tajna jer su APR podaci javno dostupni, vec zato sto svaka firma donosi svoju odluku kada vest zvanicno objavljuje. Ovo mi je drugi takav slucaj, a prvi je bio kada sam prodaju jednog domaceg social net sajta video na isti nacin i posto smo isto dobre kolege to nigde nije objavljeno dok oni sami nisu objavili vest.

U ovoj diskusiji, mislim da pored Nenada su najprimerenije postove imali Zira, Mileusna, Torbica i Markok (ne znam da li sam nekog izostavio).

Kao sto je Nenad rekao, Limundo je od starta njihove price pokrenuo d.o.o. firmu, kada je svega nekoliko sajtova kod nas imalo iza sebe firmu. Sticajem okolnosti sam se sa njima upoznao pre par godina dok sam bio na B92 i kada smo dogovarali nesto novo na ovim prostorima a to je bila aukcija prodaje bagera iz 5. oktobra. Ta njihova promocija jeste njih kostala i to su oni sami platili kao i sve do ove transakcije ali su dobili jako dobru reklamu i PR. Pored B92, objavilo je info o tome i IHT, Slobodna Evropa i mnogi drugi (guglujte Limundo+bager). Kasnije su imali saradnju sa Bancom Intesom za humanitarnu aukciju za dresove Milana sto je isto imalo dobar PR. Oni su svih ovih godina gradili svoje ime.

Ocito da mnogi od nisu navikli ili barem nisu radosni na neciji uspeh pa se projekat omalovaza da je u pitanju "obicna skripta koju svako moze napraviti za par dana", "kako nema aukcija", "da je to pranje novca", "kako je firma za stecaj" i "godinama posluje sa gubicima"...Cinjenica je da je Limundo sa posetom koju danas imaju lider na ex-yu Internetu kada je rec o aukcijama a odredjene firme iz te branse i pojedinci znaju to dobro da procene, tako da pomenuti iznos uopste nije toliko nerealan kao sto neki to misle. Oni do sada pare nisu zaradjivali ne zato sto su oni bili losi vec zato sto trziste nije bilo spremno za aukcije i e-commerce uopste, a znamo svi da nece uvek biti tako. Ukoliko bi se firme kupovale ili investiralo u njih samo zbog toga da li jesu ili nisu profitabilne malo ko bi imao neku uspesnu pricu.

bokacbl 06. 12. 2009. 00:11

@Stellanova

Citat:

Tacno ali kad firma 4 godine posluje u minusu i ima jadnu aktivu sve je jasno
Da u pravu si za ovo - pogotovo iz perspektive potencijalnog investitora.
Ali sve zavisi i koliko dobrog knjigovodju imas :) Opste je poznato da
fin. izvjestaji se u mnogome razlikuju u zavisnosti od potreba za koji se iznose :)

Off Topic:
Salu na stranu - mislim da je ova diskusija dala dokaz koliko je laka dostupnost i javnost informacija ovog tipa bitna!

bluesman 06. 12. 2009. 01:04

Bizinger: ne znam šta si hteo da kažeš nabrajanjem "najprimerenijih postova", koliko sam ja video niko ovde ne kaže da oni lažu, na kraju postoji dokaz iz APR, ljudi jednostavno iznose svoje mišljenje da je sajt precenjen. Šta je tu neprimereno?

Vidim da se diskusija uglavnom okrenula ka toj priči da li preplaćeno. Ako pitaš mene lično, onda jeste. I ne vidim ništa neprimereno u tome što kažem šta mislim. Čak i da se planira neka globalna penetracija, mislim da je previše za ono što se dobije, da ne pričamo o lokalnom tržištu. Razmišljam šta bi sve trebali da urade samo da im se isplati početna investicija na tržištu kakvo je ovo, a verujem da imaju planove i da zarade. Ali kako god bilo... ovde smo se i okupili da kažemo kako razmišjamo o određenim temama a ne da neko ocenjuje da li je primereno ili ne to što neko misli.

Međutim, kada se sve to stavi na stranu - ako su oni uspeli da dobiju taj novac onda samo možeš da kažeš "svaka čast". Da li su ti ljudi koji su dali pare neverovatno dobri biznismeni, sanjari ili nešto treće, to samo može vreme da pokaže.

Doc Holiday 06. 12. 2009. 02:37

Citat:

Originalno napisao Dejan Bizinger (Napišite 77033)
U ovoj diskusiji, mislim da pored Nenada su najprimerenije postove imali Zira, Mileusna, Torbica i Markok (ne znam da li sam nekog izostavio).

Izvinite Grand Masteru, nece se ponoviti. :confused::confused::confused:

Dejan Bizinger 06. 12. 2009. 10:41

@Bluesman: Kada sam rekao "najprimereniji" nisam mislio da su ostali svi "neprimereni". Nisam mislio da je neprimereno reci da je sajt precenjen, vec omalozavati neciji uspeh tako sto se spominje da nema aukcija, da je to obicna skripta, da je firma za stecaj, da su mozda investitori ulozili taj novac iz drugacijih razloga od investiranja u samu firmu (sto se direktno ili indirektno povezuje sa tome da li je u skladu sa zakonom ili nije ova investicija ili da se direktno ili indirektno misli da je u pitanju neka "mutljavina"...).

Da se razumemo - moje misljenje je da se mnoge stvari mogu uraditi sa mnogo manje ulozenih para (pricam iz iskustva) ali opet neko moze da vodi posao "on a shoestring budget" a neko zeli da vodi posao elegantnije/komfornije, u svakom pogledu. Oba nacina vodjenja poslovanja postujem.

Opet da ponovim - mnoge kompanije bi investirale taj novac u u oblast kao sto su aukcije na nezasicenom trzistu sa velikim potencijalom kao sto je ex-YU trziste pogotovo ako ste lider i pogotovo ako pored vas nema puno iole ozbiljnijih sajtova tog tipa. Za neupucene ili malo manje upucene - raspitajte se po Internetu koji je najskuplji (ili barem jedan od 2 najskuplja) Internet projekta prodat do sada u Madjarskoj i koja grupacija ga je kupila.

dacha 06. 12. 2009. 13:19

@Dejan Bizinger
Negativna atmosfera oko ove priče stvorena je još na prvim stranama ove teme dok se raspravljalo da li je to dezinformacija ili ne, a tema je "Limundo prodat za pola miliona evra?". Da li ti misliš da je ovo bila informacija ili dezinformacija? Ja i dalje ostajem pri tome da je to dezinformacija, da nema nikakve šanse da je to tačno. Da je priča krenula od toga da je u Limundo uloženo pola miliona evra, sve bi išlo drugim tokom i svi (ili bar velika većina) bi to pozdravili.

Peca 06. 12. 2009. 13:25

PR zakazao...
ovo samo treba posmatrati kao primer kako lepa stvar moze da krene u losem pravcu ako firma ne reaguje na vreme pravim saopstenjem.

nisam se mesao u temu, niti cu....

srdjan 06. 12. 2009. 13:31

^ A misliš da nekog iz Limunda zabole ćošak za ovu diskusiju izazvanu čeprkanjem po APR :)

Ili si Brankica ili nisi :)

oksite 06. 12. 2009. 15:50

Jedini utisak koji nosim vezano za ovu pricu je bas fin ofis, to mi se svidja. Ostalo nije bas mnogo vredno pomena, da sad ulazimo u pricu zasto je neko ulozio 500K u nesto sto od pocetke posluje u crvenom, stvarno je nezahvalno. Naravno, vidim da bi mnogi da se igraju "sto je babi milo...", te lider na trzistu, te potencijal trzista, te ce tek da se pojave novi igraci. Moja spekulacija je da su wealth management agenti samo cistili "default-e", i samo radili geografsku diversifikaciju portfolija za njihove klijente, zato se i pojavljuje nekoliko ulagaca u isto vreme. Komentar Bizingera da su vlasnici Limunda procenili da im trebaju investitori i sami ih nasli, no comment, to vise nema ni u dokumentarnim filmovima o dot-com eri sa kraja proslog veka. U takvu pricu su mogli da poveruju samo ovi koji su ulozili novac.

AG.RS 06. 12. 2009. 16:09

Da office im je odličan. I ja bih jedan takav sa puno sekretarica.

Dejan Bizinger 06. 12. 2009. 16:17

Citat:

Originalno napisao oksite (Napišite 77043)
Komentar Bizingera da su vlasnici Limunda procenili da im trebaju investitori i sami ih nasli, no comment, to vise nema ni u dokumentarnim filmovima o dot-com eri sa kraja proslog veka. U takvu pricu su mogli da poveruju samo ovi koji su ulozili novac.

Damire, ako nije problem da mi citiras iz moje prethodne 2 poruke u ovoj diskusiji gde sam tacno to napisao?

Ja ne ulazim da li je ovo kupovina ili investicija, jer to nema nikakve veze sa mojim poslovanjem. Meni je samo drago da je jedna Internet prica iz Srbije podignuta na jedan visi nivo i sto nece biti jedan u nizu projekata koji su "obecavali" a da na kraju nisu uspeli...

Ja sam njima jos pre rekao da me ne bi cudilo da ih kupi Naspers s obzirom na razlicite tendencije, nije ih kupio Naspers ali se medju privatnim investitorima nalazi nekadasnji CFO Tradus-a (deo Naspers-a) a investitor koji po APR izvestaju ima najveci udeo u firmi Stefan Glaenzer je jedan od aktivnijih evropskih investitora u Internet projekte. Malo pogledajte gde je do sada ulagao. Nadam se da bas niste u tolikoj zabludi da smatrate te osobe kao naivne da ulazu u nesto sto nema potencijal. Gotovo sam siguran da je je jedan od najjacih domacih Internet projekata isto bio zainteresovan da Limundo ubaci u svoj portfolio ili bi im jako dobro dosao s obzirom na sferu poslovanja.

To sto zivimo u Srbiji ne treba da nas ogranicava u razmisljanjima kako ozbiljni investitori i kompanije posluju u svetu. Nije lose da se malo posete konferencije kao DLD i slicno (Vlada je bio tamo 2008 na moju preporuku) pa da vidite malo koji su najnoviji trendovi i da upoznate neke osobe koje su se dokazale u praksi, na realnim projektima. Onda i nece biti toliko bitno da li je projekat kupljen, a ni da li su oni dosli do investitora ili su investitori kontaktirali njih.

oksite 06. 12. 2009. 17:07

Izvini, moja greska, Zirojevic je to pomenuo, ne ti.

ivanhoe 06. 12. 2009. 17:29

Citat:

Originalno napisao Dejan Bizinger (Napišite 77045)
Nadam se da bas niste u tolikoj zabludi da smatrate te osobe kao naivne da ulazu u nesto sto nema potencijal.

upravo to pokusavam da objasnim od pocetka price... ti ljudi su ozbiljne VC face, i definitivno ako oni ulazu neke pare u tu pricu, to znaci da je neko vrlo ozbiljan i sposoban seo i proracunao da se isplati sada uci na ovo trziste..

Mladjo 06. 12. 2009. 17:56

Ajde da pricamo o tome koliko je projekt tipa limundo (aukcijski sajt) vredan u nekoj evropskoj drzavi sa malo razvijenijim naciniom poslovanja. Ja mogu da pricam o Svedskoj. Svedska ima 9 miliona stanovnika i ne postoji ebay za nju. Ebay je ovde kupio sajt tradera.com i pod tim imenom radi. blocket.se je jos jedan sajt koji radi sa varijacijom na temu trgovine ali je svedski. Kolicina novca koju bilo koji od ova dva sajta pravi ovu cifru od 500 000 cini smesnom.
Sad da li vi pratite sta se trenutno desava sa Srbijom? Promene idu takvim tokom i takvom brzinom da mene sve to pomalo plasi. Onaj ko je ulozio u limundo, a ne znam ko je niti pratim te stvari i ako od limunda zamislite napravi lidera u Srbiji ili cak u regionu izmislio je zlatnu koku koja ce da uzima novac od najmanje 20 miliona ljudi.
Sledeca stvar oko scripte koja ide na limudnu. NIsta tesko nije to napraviti i mislim da bi vecina od ljudi na forumu koji iole poznaju php mogla to da odradi. Pa i ako je ta scripta losa, koliko to treba da se prepise sve od pocetka? Pa trenutno postoje recimo na desetine facebook i youtube klonova. Znaci nije fora u scripti fora je u ideji i pravom trenutku.
Potpuno sam uveren da ce u Srbiji za par godina raditi bar nekoliko veoma profitabilnih servisa tipa limunda ili neceg slicnog i to me raduje. Ko ce od nji na kraju da bude lider videcemo, ali limundo trenutno ima najvece sanse.

zira 06. 12. 2009. 18:26

Citat:

Originalno napisao oksite (Napišite 77043)
Naravno, vidim da bi mnogi da se igraju "sto je babi milo...", te lider na trzistu, te potencijal trzista, ...

Citat:

Originalno napisao oksite (Napišite 77043)
Komentar Bizingera da su vlasnici Limunda procenili da im trebaju investitori i sami ih nasli, no comment, to vise nema ni u dokumentarnim filmovima o dot-com eri sa kraja proslog veka. U takvu pricu su mogli da poveruju samo ovi koji su ulozili novac.

Citat:

Originalno napisao oksite
Izvini, moja greska, Zirojevic je to pomenuo, ne ti.

Damire, izvini, ali nisi u pravu. Svaki ozbiljniji domaci web projekat moze naci stranu ili domacu investiciju ako trazi. I ne samo to, vec takve projekte kontaktiraju i sami investitori nudeci novac i saradnju. Necu ulaziti u to sta je ozbiljniji projekat, na kraju nije ni bitno, sve dok ljudi koji investiraju ocjene da ce im se to visestruko vratiti.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 14:10.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.