DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Hardware (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=38)
-   -   Da li je naivno kupovati Apple-ove racunare? (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=3713)

nixa 28. 02. 2008. 13:05

Ja sam isto tako mislio, i onda sam drzao u isto vreme na stolu Mac i Xp nekih mesec dana ... cisto da vidim da li postoji neki task koji sam zamislio da uradim na mac-u da ne mogu da se naviknem ... i cudno, ali sve mi je bilo totalno native

bNasty 28. 02. 2008. 13:36

^ Same here. Dodushe, imam ja par Mekova vec dugo, ali nisam preshao 100% na Mac-a dok se nakon veoma dugog testiranja nisam uverio da neke moje usko specifichne stvari mogu da obavim na OSX-u (sad kad je i nVidia objavila CUDA za Mac i Intel TBB se ustalio).

Sad mi je ispod stola jedan dual Xeon Mac Pro. PC cheka praznu kutiju.

I ne, degojs, josh uvek ga ne koristim na poslu ;)

Misha 28. 02. 2008. 14:41

Citat:

Originalno napisao degojs (Napišite 51974)
Drago mi je da ima još obožavatelja Mahera, pa kad smo već tu.. evo šta kaže dotični za neke Apple proizvode kao i kupce:

Mahercina je Bill :) obozavam ga, spada u onu grupicu inteligentnih amera ... evo jos nekih bisera ...

http://www.youtube.com/watch?v=yKS0yISz6xQ
http://www.youtube.com/watch?v=U7cN-goIMLw

Ne znam koje aplikacije koristite al ja sam na Macu nastavio da koristim Eclipse, Zend Studio, Navicat, Word, Firefox, Azureus bez ikakvih problema i vrlo brzo otkrio i navukao se na TextMate (text editor kakav se samo pozeleti moze), MAMP (Apache/MySQL/PHP), Transmit (FTP), Adium (univerzalni chat client) i dr. Krivudanje u ucenju maltene ne postoji posto je sve nemerljivo mnogo manji bloatware nego na winu, zacudo ukljucujuci i MS aplikacije za Mac.

E sad ona priceless razlika je sto mi je startovano 30 aplikacija a ne gasim comp uopste (sleep na kraju radnog dana), bez cudnih kocenja, bez fore da mi aplikacija koja se zakoci obori OS, bez "and now please restart Windows" gimnastike, bez straha od instalacije novih aplikacija i DLL/registry problema, bez straha od zlonamernog software svih vrsta.

Sve to mislim da vrlo brzo nadoknadi i onu malu krivu ucenja koju prosto moras da prodjes ... cak sam i sve mail-ove, kontakte i dr prebacio bez problema ... Ako nekom trebaju saveti kako tu sam, jos mi je sve sveze tek 4 mesec na jabuci :)

degojs 28. 02. 2008. 15:23

Citat:

Originalno napisao Misha
E sad ona priceless razlika je sto mi je startovano 30 aplikacija a ne gasim comp uopste (sleep na kraju radnog dana), bez cudnih kocenja, bez fore da mi aplikacija koja se zakoci obori OS, bez "and now please restart Windows" gimnastike, bez straha od instalacije novih aplikacija i DLL/registry problema, bez straha od zlonamernog software svih vrsta.

Heheh.. davnih dana sam rekao - da nema vas koji koristite te alternativne sisteme, bukvalno nikada ne bih znao za te tolike probleme na Windowsu. Jbte, da nisi šta zaboravio da staviš u listu? :)

Razumem da će ponekad da se desi nešto (kao npr. bluesmanu onomad), ali to je, bar kod mene, zaista izuzetak, a vama izgleda pravilo kad ste na Winu. Ko će ga znati..

bNasty 28. 02. 2008. 15:38

^ Ti problemi su vec postali "common knowledge" izgleda, prestani da se bunish ;)
Da je XP vec dovoljno pokrpljen i da se mozhe reci da je rock-solid, tu se slazhem (josh kad bi imao malo brzhi fajl sistem ushtedeo bi mi mnogo zhivaca i vremena)

Dragi Tata 28. 02. 2008. 15:44

Da "se" ponovim: dopada mi se Mac, ali apsolutno ne može da opravda cenu. Ako čekaš popuste i rasprodaje za manje od 300 USD možeš da upecaš novu PC mašinu k'o zmaj, a za sličan Mac ćeš da platiš 10-ak puta više. Ne dam pare, pa to ti je :)

degojs 28. 02. 2008. 16:38

Citat:

Originalno napisao bNasty (Napišite 52022)
^ Ti problemi su vec postali "common knowledge" izgleda, prestani da se bunish ;)

Ma pa.. hehehe, siguran sam da jesu - posebno među (vama,) ljudima koji svaki čas teraju novi program za optimizovanje registrija i ostalih delova Windowsa :) Pa onda malo crack.exe za ovo i ono, te daj beta verziju novog drajvera za overclockovanu nvidiju.. pa onda na kraju kriv Win.

I što je najsmešnije, primetio sam da ti takvi stručnjaci ne umeju onda ni System Restore da pokrenu u XP, nego ajmo reinstalacija (malo napredniji imaju Norton Ghost).

Mislim, pitaj nekog od običnih ljudi da li uopšte zna šta je registry... a kad ti odgovori da nikad nije čuo/la, onda pitaj da li ima problema sa istim :D

degojs 28. 02. 2008. 16:56

Off Topic:
Citat:

Originalno napisao Misha (Napišite 52018)
Mahercina je Bill :) obozavam ga, spada u onu grupicu inteligentnih amera ... evo jos nekih bisera .

Heheh, ja već jedno 3 godine mislim da niti jednu emisiju nisam propustio, tako da sam valjda sve odgledao :)

Morali bi da otvorimo temu za istog.

Meni je inače jedan od najboljih komentara sa kraja emisije ovaj ovde, mislim da i kod nas ima par institucija koje bi išle u isti koš sa pomenutim:


http://www.youtube.com/watch?v=VcJohfS4vTQ

heheheheeh NEW RULE: You can't call yourself a think tank if all your ideas are stupid.

Čitav komentar je čista majstorija.

DejanVesic 28. 02. 2008. 18:40

(ne, neeee, neeeee, suzdrži se .... ma :1092: )

Vistu koristim godinu i kusur dana na tri računara: Desktop (Vista 32), Laptop (Vista 32), Posao (Vista 64 - doduše ovo tek 3 meseca)

Aplikacije: MS Office 2003 / 2007, Visual Studio 2005 / 2008 (i Visual Studio 2003 u virtuelnoj mašini)

Oracle razvojni alati (Client + Quest TOAD), Web razvojne stvarčice, SVN / Tortoise

Igre: F.E.A.R, Far Cry, Bioshock - slabo se igram.

Vrlo fino radi, ide lepo i u sleep i u hibernate :rolleyes: sve šljašti i radi glatko (jeste, treba jaka mašina i memorija i video karta, ali ništa jače od Macova raznih) - sva tri računara se retko do nikad ne gase.

Te priče o tome da na Windowsu sve nešto ne radi, puca - okačite mačku o rep: instalirajte legalan Win, stavite sve zakrpe, i prebacite SVE korisnike iz admin u User ili Power User nalog (kao na Macu) - pa ćete da vidite lepote kako sve radi bez problema (a po potrebi i bez antivirusa).

Morao sam :1074:

Misha 28. 02. 2008. 21:11

Citat:

Originalno napisao degojs (Napišite 52031)
Off Topic:
heheheheeh NEW RULE: You can't call yourself a think tank if all your ideas are stupid.

Čitav komentar je čista majstorija.

Off Topic:
Mislim da ce biti tuzan dan za Maher-a kad Bush i njegovi odu :) ostace bez jedne od glavnih motivacija za svoju satiru ... Al religija je uvek tu ... jedva cekam ovo da gledam!


Citat:

Originalno napisao DejanVesic (Napišite 52032)
Vistu koristim godinu i kusur dana na tri računara:

Ih pa onda je krajnje vreme da se castis najbrzim Vista notebook-om ;)


Citat:

Originalno napisao DejanVesic (Napišite 52032)
Igre: F.E.A.R, Far Cry, Bioshock - slabo se igram.

Off Topic:
Moj predlog ti je da podhitno instaliras neku simulaciju kuglanja! ... jer ozbiljno za sledeci put planiram "King is dead, long live the king" rutinu :1094:


Citat:

Originalno napisao DejanVesic (Napišite 52032)
pa ćete da vidite lepote kako sve radi bez problema (a po potrebi i bez antivirusa).

Bez antivirusa? Jedino da izvadis CD citac, zapusis sve USB-ove vatom i otakazes kabl! U suprotnom mi ovo zvuci kao ultimatno rizicni sex!

degojs 28. 02. 2008. 21:23

^Pa ajd da čujemo kako će da dobije virus na kompjuteru. Aplikacije koje koristi provereno su bez virusa, osim ako nećeš da kažeš da npr. Firefox, Office, MySQL, itd dolaze sa upakovanim virusima? Ili ćeš možda da doneseš iz prodavnice CD sa nekom igricom - a ono, na njoj virus? Ma da..

Mislim, Dejan lepo reče da nema problema - a sad ti imaš komentar tipa ja bih se bojao.. Pa dobro, ti si ti. Ali eto pa on nema tih problema, koliko god da ih ti imaš kad si (bio) na Windowsu.

Koliko se sećam, jedini poznatiji besplatni proizvod koji je dolazio sa upakovanim virusom bio je iTunes. Naravno, slučajno :) Nije nego. O da, imao je i Sony onaj rootkit kao zaštitu od kopiranja, pa znamo kako je završilo.. (nisam siguran, ali i za to čudo si trebao da teraš sistem kao admin, koliko se sećam).

Misha 28. 02. 2008. 21:33

A ja sam mislio da je samo Steve Jobs zaduzen za Reality Distortion Field :)

Znaci ako sam dobro shvatio, ako aplikacija nije predvidjena da dolazi sa virusom ona ni ne dolazi sa virusom, znaci samo ne instaliras aplikacije poput iTunesa koje dolaze sa virusom ... iiiii sve je u redu!?! Hmmmmm ... ajde ovako, iskljuci taj antivirus koji imas na compu ... i daj mi email adresu .... hmmmmm ... moze? :)

Dejanu skidam kapu ... samo me zanima ... kako bre? A da ne pretvoris windows u Mac tj ...

nixa 28. 02. 2008. 21:44

Misho :) don't even bother

degojsu je flame-war duševna hrana :D

DejanVesic 28. 02. 2008. 21:49

Citat:

Originalno napisao Misha (Napišite 52035)
Ih pa onda je krajnje vreme da se castis najbrzim Vista notebook-om ;)

Za sada furam DELL XPS M1330 (crni, za velike dečake ;) ) i fino zadovoljan.

Citat:

Originalno napisao Misha (Napišite 52035)
Off Topic:
Moj predlog ti je da podhitno instaliras neku simulaciju kuglanja! ... jer ozbiljno za sledeci put planiram "King is dead, long live the king" rutinu :1094:

Sanjaj, dopalo mi se prvi put, drži se :1026:

Citat:

Originalno napisao Misha (Napišite 52035)
Bez antivirusa? Jedino da izvadis CD citac, zapusis sve USB-ove vatom i otakazes kabl! U suprotnom mi ovo zvuci kao ultimatno rizicni sex!

Dragi Mišo, ako nisi Administrator na računaru, zli virusi ti ne mogu ništa ;) Vrati se na tekst gore - ako si User ili Power User, nema instaliranja, podmetanja u IE, pisanja po registriju i sličnih zlonamernih peripetija.

degojs 28. 02. 2008. 21:52

^Misho, čuj sad te budaleštine, poslaću ti virus, pa ga ti instaliraj? Mislim, ajd ja tebi da pošaljem mail, pa ti skoči sa mosta posle toga, da vidimo šta će biti :D Pa ajd pošalji, mail je degojs et jahu dot kom. Pa da vidimo šta će biti :) To je kao da ja tebi kažem ajd ti onda lepo pokreni (kao root) neku skriptu koja briše fajlove..?

Osim toga, ja isto nemam više AV. Jednom u nekih 6 meseci pokrenem neki on-line skener kao OneCare i do sada - nema ništa. A ti sad vidi kako uspeva..

P.S.
Nixa, ajd nemoj biti dosadan. Ako imaš nešto lično da mi poručiš, molim te koristi privatne poruke. Mislim, ako hoćeš da se vređamo daj da ne zatrpavamo ovde temu... Ili možda moram da se složim da na Windowsu ne mož' da se radi od problema.. Jbga, ja nemam tih problema, a eto ima još ljudi. Ti ako ne možeš na Winu da radiš, tvoj problem, eto ti onda Mac pa uživaj - što bi tvoj problem nužno morao biti i moj..

Dzordz 28. 02. 2008. 22:16

Ja uglavnom preskacem advocacy ali da se oglasim.

Ja przim po Windowsu poslovno i kod kuce, a iz potrebe cackam malo Fedoru.

Nemam viruse, koristim Avira antivirus i mislim da mi je prijavio u zadnjih 6 meseci jednom kad sam trazio neki serial na netu :)

Ko hoce da se glupira i skuplja viruse po netu lepo skine Virtual PC instalira XP tamo i surfuj koliko hoces. Host masina zasticena!

Aj u zdravlje!

bNasty 28. 02. 2008. 22:18

Some things never change... :)

Misha 28. 02. 2008. 22:45

@degojs: Vidi molim te koju mi adresu daje ... a sto yahoo ima instalirane antiviruse???? ;) I ovo kao i ono prvo nije budalastina nego samo mali zez ;) opusteno, al dobro znas da nije jedini nacin da se zarazis preko maila da kliknes britney_spears.exe attachment ... pa ni ja isto nisam imao problema sa virusima na winu ... al mozda mi je dosta da mi to visi nad glavom i da o tome vodim racuna, il mozda mi je sta znam samo dosadilo da trcim po komsiluku i komsijama reinstaliram windows, znaci ljudima koji ni pod razno ne bi umeli da ga koriste kao obican korisnik ... sad bar imam opravdanje, ne koristim win :)

E sad, pet plus i tebi i Dejanu za jacinu uverenja da ako koristis win kao obican korisnik to je to, resio si problem ...

Samo sledeca dva linka bacaju al debelu senku na tu radnu predpostavku:
http://www.schneier.com/blog/archive...ctivex_co.html
http://blogs.zdnet.com/security/?p=29&tag=nl.e589

Nadam se da je poznato ko je i sta je Bruce Schneier ...

Hoces da popricamo malo detaljnije o Microsoftovoj "briljijantnoj" ideji da koriste worm like tehnike za distribuiranje patche-ova? Takozvane friendly wormove ... jebote ja osecam strah od Majkrosoftovih inovacija! Kad su vecina tog tipa ... jednostavno security odluke koje donosi Apple mi deluju mnogo trezvenije ... na ovoj masini nemam antivirus i necu je skenirati ni za sest meseci ...

Ako ti mislis da je win dovoljno dobar/bezbedan za tebe ok naravno ... pa nismo deca ...

degojs 28. 02. 2008. 22:55

Pa koju adresu da ti dam ako ne onu što koristim? E jebi ga.. Pa šta da radim, da pišem na Jahu da ne skeniraju mailove :) Mogu da ti dam i mail sa posla (nisam rad da ga ostavljam javno), ali ni tu nećeš imati sreće..

Što se dotičnih linkova tiče, pa jesi li ti njih uopšte pročitao pažljivo? Nisi.

U slučaju "tihe" instalacije ActiveX, može, ALI to mora da se prethodno podesi tako i to od strane administratora. Pazi koja je to glupost:
Citat:

Microsoft is adding a brand-new feature to Windows Vista to allow businesses to load ActiveX controls on systems running without admin privileges.
Heheh, pa u čemu je problem, (domain) admin ionako može da pošalje niz mrežu bilo šta što želi da instalira?

Vidi sam:
Citat:

Before installing the ActiveX control, the Installer service will check to see if the Host URL of the CODEBASE is defined and listed in Group Policy and if it is allowed. If the service policy permits the install of the ActiveX control, it will create an instance of the Internet Explorer ActiveX installer object to be used to install the control.

If Group Policy does not specify that the ActiveX control is allowed to install, then the default Windows Vista behavior is resumed: An authentication prompt is required to install an ActiveX control.
Inače, nisam čuo za tog čoveka pre (ne sećam se), sad mi je i jasno zašto.. šta ti kažeš?


Drugo, Rutkovska je ukazala na mogući "propust," ne znam da li to možeš tako da nazoveš - jer UAC je i dalje tu.

Citat:

Hoces da popricamo malo detaljnije o Microsoftovoj "briljijantnoj" ideji da koriste worm like tehnike za distribuiranje patche-ova? Takozvane friendly wormove ...
Može, o čemu je reč? Al daj da bude nešto konkretno, a ne kao ovo gore.. itd. Iskreno, mislim da nema potrebe.

DejanVesic 28. 02. 2008. 23:06

Citat:

Originalno napisao Misha (Napišite 52045)
Samo sledeca dva linka bacaju al debelu senku na tu radnu predpostavku:
http://www.schneier.com/blog/archive...ctivex_co.html
http://blogs.zdnet.com/security/?p=29&tag=nl.e589

Ovaj, a da prvo malko pročitaš šta piše na linkovima? :-) Lepo je što znaš da Googlaš, ali nije to sve :-)

1. ActiveX Installer Service - koristi se u Enterprize okruženju, i kontroliše se kroz Group Policy odakle i šta treba da se instalira - ako imaš zlobnog administratora, tu nema pomoći. Običnog korisnika gornji servis ič ne zanima

2. To što se teti ne dopada da pristankom na instalaciju nečega možeš da naštetiš Windowsu - sorry, posledica kompatibilnosti. Za razliku od Apple-ta, koji je imao 0.1% user bazu, pa je mogao sve ispočetka, na žalost, MS mora da poštuje svoju korisničku bazu.

Citat:

Originalno napisao Misha (Napišite 52045)
Hoces da popricamo malo detaljnije o Microsoftovoj "briljijantnoj" ideji da koriste worm like tehnike za distribuiranje patche-ova? Takozvane friendly wormove ... jebote ja osecam strah od Majkrosoftovih inovacija!

Uvek, ako zaista znaš o čemu se radi (BITS i slično); nije sve u opisu, nešto je u tome i kako radi.

Uostalom, nije baš ni Mac savršen.

Za dalje raspirivanje rata ;-) preporučujem tekst mog idola :-) Džefa Ejtvuda: "Smrda" (u slobodnom prevodu).

dinke 28. 02. 2008. 23:24

Degojs, crni pojas 7 dan u advocacy-u.

Da zakljucavam ili cete još da se ćerate?

DejanVesic 28. 02. 2008. 23:30

Bre, Dinke, a baš nam je krenulo :1064:

Gargoyle 28. 02. 2008. 23:31

Ja zadnjih 12 godina na Windowsu ne držim antivirus. A problema sa virusima nemam.

misk0 28. 02. 2008. 23:32

lozh lozh.....

ne sjecam se kad sam zadnji put instalirao AV. niti kuci niti na poslu .... jesam, nod32 na ostale klijentske compove (za sekretaricu, shefove i goste) ali na svoj - ne. Zasto? Pa usporava mi comp.

A sto ce ti AV ako znas sta radis? Firewall sam koristio do prije par mjeseci da bih kontrolisao odlazne konekcije instaliranih programa (nekih crackovani za aktivacije i update-e).
Mislim da imas 16 AV programa instaliranih, ako otvaras sve zivo i klikces YES YES YES - ni Bog te ne moze spasiti.

degojs 28. 02. 2008. 23:37

:)

Misho, što se slanja mailova i video kaseta zbog kojih trebamo da se bojimo i slično, evo malo još Mahera:

http://www.youtube.com/watch?v=ttMOR...eature=related

:1065::1065::1065::1065::1065:

bluesman 29. 02. 2008. 00:15

Citat:

Indeed. There's nothing more satisfying than kicking someone's ass with the worst character in the game. After playing this remarkably well balanced fighting game for a while, I realized that every selectable character had their strengths and weaknesses. Playing well meant understanding your character and maximizing your strengths while exploiting your opponent's weaknesses. If you were clever and patient enough, you could beat any character with any other character. That was skill.

Don't waste time arguing about the character select screen. Results speak loudest. Show the world what you can do in your programming environment of choice.
Onomad kada sam svratio u London, u šumi apple laptopova namerno sam "isukao" Vistu i potrudio se da svi vide da koristim Vistu. Inače svi su bili jako znatiželjni i jedni drugima zavirivali u laptopove i pokazivali nešto jako značajno, samo meni nije niko zavirio jer nisam imao odgovarajući logo. Prvo sam mislio da je neka regionalna diskriminacija, međutim sa svima sam jako lepo pričao do trenutka dok nisam izvadio laptop.

Pogledao sam čime se ti geekovi bave, pa sam im zavirivao u laptopove da i ja nešto naučim, da vidim šta to "važno" rade na svojim precenjenim računarima. Svi su imali otvorene browsere sa facebook-om, lindein i drugim geek sajtovima... poslednji put kada sam proverio, za korišćenje browsera nije neophodan laptop od 2500 USD, dovoljni su i ovi "worst" od par stotina. Ali, avaj, oni nisu bili upakovani u onaj "puckavi najlon" :)

There's nothing more satisfying than kicking someone's ass with the worst character in the game.

bNasty 29. 02. 2008. 00:28

^ I nishta bolje od teshke generalizacije...

Ilija Studen 29. 02. 2008. 01:43

U prirodi čoveka je da brani stav koji je zauzeo.

Zato Apple korisnici brane Macove, a ostali troluju :p Ostavite entuzijaste i klince da hackuju Hackintoshe i vratite se na pos'o.

bluesman 29. 02. 2008. 02:11

Samo jedna ispravka: Apple korisnici ne brane mac-ove već konstatno napadaju windows. I tako je oduvek, još od onda kada su mlađi članovi ovog foruma, a sada veliki znalci, prvi put saznali da su ih roditelji lagali za deda mraza. :)

Off Topic: Taman kada sam mislio da bih mogao da počnem da zarađujem od ovoga čime se bavim kao entuizijasta, morao je da dođe pravi profesionalac da mi pokvari sve. Ništa onda... idem ja da se vratim da prodajem semenke na stadionu.

Ilija Studen 29. 02. 2008. 07:25

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 52059)
Samo jedna ispravka: Apple korisnici ne brane mac-ove već konstatno napadaju windows.

Dobro, to sam prevideo.

Zafrkanciju na stranu, ovo stvarno ne vodi nigde. Stvar je da nije samo u novcu, logici i performansama, a brojke koje Apple ostvaruje (nikada im nije išlo ovako dobro) to samo pokazuju. Skuplji ili ne, dokle god Mac ima nešto svoje da ponudi što se ljudima sviđa prodavaće se.

Ivan 29. 02. 2008. 11:58

Koristim pretezno windows, trenutni sistem (Xp pro) na masini koja se ne gasi i koja ima sva moguca developerska okruzenja, virtuelne masine i sl, star je ~1.5 godine. Pre toga je taj komp sluzio mladjem bratu za igrice i surf, bez AV-a, nekih godinu dana. Masina je neki Intel na 3GHz i 1GB RAM. Dakle sistem star oko 2.5 godine, mucen nonstop, radi odlicno i dalje ;) Stavio sam free AVG ...

Pored windowsa na drugim masinama imam razne linuxe, Solaris i OS/X.

Dakle, sta hocu da kazem, Windows sistem moze da radi besprekorno ako postupas sa njim na pravi nacin, vec su dati odredjeni saveti ... ali problem ovde je u tome da li se u stvari vise lozis na BMW, Mercedes ili Audi.

Misha 29. 02. 2008. 12:38

Citat:

Originalno napisao DejanVesic (Napišite 52041)
Dragi Mišo, ako nisi Administrator na računaru, zli virusi ti ne mogu ništa ;) Vrati se na tekst gore - ako si User ili Power User, nema instaliranja, podmetanja u IE, pisanja po registriju i sličnih zlonamernih peripetija.

:) Pa znadem da bi tako trebalo da bude breeeeee ... al ne znam sta da ti kazem stvarno .... to sto kazes je neka vera da sve to konacno radi onako kako MS kaze da treba da radi. E pa ko sad ima long term memory overflow ovde? ;)

Slazes se da je Vista sa UAC-om, randomizacijom memorije i svim tim novim mehanizmima najbezbedniji windows, to zasigurno ... Samo ... cim instaliras Vistu prvo upozorenje koje dobijes je da nemas instaliran antivirusni software zar ne!?!?! Plus i sam MS je krenuo u antivirusni business (OneCare) ...

Sto to sve ako ti slobodno mozes da koristis windows bez antimalware-a? samo se proglasis obicnim korisnikom ili poazljivo gledas sta klikces ... Stvarno mislim da je to reci zestok spin zone ... Sa tvojim znanjem windowsa verujem da se ti konkretno neces zaraziti malware-om tako lako ... al jedna lasta ne cini prolece valjda ... isto tako ako uzmes pa lockujes uz pomoc privilegija korisnika na jedan folder gde sme samo da pise, to ne cini valjda windows bezbednim!?!? Ne znam sta da kazem na to ...

Da li je Mac trenutno bezbedan samo zato sto imaju 6% trzista ne znam i ne zanima me ... da li je savrsen ... pa mislim stvarno ...

Nijesam mislia na BITS mislia sam na ovo: http://www.schneier.com/blog/archive...nt_worm_1.html ... pazi to jos nije zazivelo a verovatno i nece ... worm is a feature? Ako je ovo MS-ova security strategija za buducnost onda moram da priznam da mi nije jasna!

misk0 29. 02. 2008. 13:28

Citat:

Originalno napisao Misha (Napišite 52074)
cim instaliras Vistu prvo upozorenje koje dobijes je da nemas instaliran antivirusni software zar ne!?!?! Plus i sam MS je krenuo u antivirusni business (OneCare) ...

Jeste, Windows se prodaje i obicnim korisnicima koji ga ne poznaju tako dobro. Smatram da populacija DPT-a nisu obicni low-knowledge korisnici.

Citat:

Sto to sve ako ti slobodno mozes da koristis windows bez antimalware-a? samo se proglasis obicnim korisnikom ili poazljivo gledas sta klikces ... Stvarno mislim da je to reci zestok spin zone ... Sa tvojim znanjem windowsa verujem da se ti konkretno neces zaraziti malware-om tako lako ... al jedna lasta ne cini prolece valjda ... isto tako ako uzmes pa lockujes uz pomoc privilegija korisnika na jedan folder gde sme samo da pise, to ne cini valjda windows bezbednim!?!? Ne znam sta da kazem na to ...
Ko je pricao o tako drasticnim mjerama? Je'l veliko ogranicenje ako si Power User i instaliras tacno odredjene i provjerene aplikacije (poznatih proizvodjaca, legalnog porijekla i slicno) pod admin privilegijama?
Da li tebi treba AV da bi se rijesio nekog virusa? Kako bi se rijesio nekog 0day virusa? Cekao bi update a? Ok, vecina classic korisnika Windowsa bi tako uradila, slazem se.


Citat:

Da li je Mac trenutno bezbedan samo zato sto imaju 6% trzista ne znam i ne zanima me ...
Tako je najlakse :)

DejanVesic 29. 02. 2008. 13:59

Citat:

Originalno napisao Misha (Napišite 52074)
:) Pa znadem da bi tako trebalo da bude breeeeee ... al ne znam sta da ti kazem stvarno .... to sto kazes je neka vera da sve to konacno radi onako kako MS kaze da treba da radi. E pa ko sad ima long term memory overflow ovde? ;)

Nije mi baš jasno šta hoćeš da kažeš gornjim.

Citat:

Originalno napisao Misha (Napišite 52074)
Slazes se da je Vista sa UAC-om, randomizacijom memorije i svim tim novim mehanizmima najbezbedniji windows, to zasigurno ... Samo ... cim instaliras Vistu prvo upozorenje koje dobijes je da nemas instaliran antivirusni software zar ne!?!?! Plus i sam MS je krenuo u antivirusni business (OneCare) ...

Ovde uopšte nije priča o Visti no o načinu korišćenja jednog operativnog sistema.

(1) Windows XP se po defaultu instalira tako da korisnik ima sve prava (Admin) - compatibility razlozi
(2) Kao takav, itekako mu treba antivirus
(3) Većina korisnika _ne zna_ šta je to admin a šta obični user

Citat:

Originalno napisao Misha (Napišite 52074)
Sto to sve ako ti slobodno mozes da koristis windows bez antimalware-a? samo se proglasis obicnim korisnikom ili poazljivo gledas sta klikces ...

Nema preterane potrebe za izvrtanjem reči - ako neko iskusniji podesi Windows manje iskusnom korisniku (kao ja mojoj majci i široj rodbini) taj korisnik niti mora da pazi gde klikće, niti mora da ima antivirus; nije loše, ali nije obavezno.

Citat:

Originalno napisao Misha
Da li je Mac trenutno bezbedan samo zato sto imaju 6% trzista ne znam i ne zanima me ... da li je savrsen ... pa mislim stvarno ...

Naravno da je to jedan od razloga; čim se poveća korisnička baza, povećaće se i broj pretnji.

Citat:

Originalno napisao Misha
http://www.schneier.com/blog/archive...nt_worm_1.html ... pazi to jos nije zazivelo a verovatno i nece ... worm is a feature? Ako je ovo MS-ova security strategija za buducnost onda moram da priznam da mi nije jasna!

To je sasvim ok (što ti nije jasna); prvo, niko ne kaže da će to postati feature, drugo, o tome brine ekipa ljudi koja je sigurno stručnija od tebe i mene.

Treće, ako si ti zadovoljan sa Mac-om, to je sasvim super; zašto se uopšte zanimaš za Windows tabor? Odnosno, šta je poenta? Da privučeš nekog Windows korisnika u Mac tabor? Da dokažeš kako smo svi hendikepirani koji koristimo Windows (pogledaj "Smrda" članak)?

Ja nemam problem ni sa Macom ni sa njegovim userima; vole ljudi, da li zato što je fensi ili što dobro radi, razlozi su nebitni.

Sa druge strane, meni je Windows udoban samo tako; gomila sofvera, gomila članaka na webu za sve moguće situacije i slučajeve, znam ga ispod haube, i vrlo se fino slažemo. Da li mi na laptopu piše Dell ili svetli jabuka - who cares?

Misha 29. 02. 2008. 14:13

Citat:

Originalno napisao misk0 (Napišite 52076)
Smatram da populacija DPT-a nisu obicni low-knowledge korisnici.

... Je'l veliko ogranicenje ako si Power User i instaliras tacno odredjene i provjerene aplikacije (poznatih proizvodjaca, legalnog porijekla i slicno) pod admin privilegijama?

... Cekao bi update a? Ok, vecina classic korisnika Windowsa bi tako uradila, slazem se. ...

... Tako je najlakse :) ...

Da jeste :) ... Pa shvatam, ako si knoweledge user, manje su sanse da ces nesto navuci ... slazem se 100% :) Al otkud ti znas sta bi ja radio? mislim stvarno :) Ganjao bi ga u procesima, preko nepreglednih ravnica registrija sve do granica Mordora! :)

Posto volis da pogadjas sta bi ja radio :) ... Sta mislis ako bi me neko pitao da li bi pre radio sa djene djene programerom koji koristi Mac ili sa Dejanom koji koristi win sta bi ti ja rekao???? :) Ako das pogresan odgovor zakljucicu da si klasican korisnika windowsa pazi se ;)

Ljudi, ovde vidim toliko uvredjivih stavova prema nekome ko ceni Mac da stvarno nije fer! Naravno da postoji brdo njih koji Apple kupuju ko sto se kupuju cipele a o cipelama znaju vise ... al ako sam ja kupio MacOS zato sto je sertifikovani Unix, zato sto se divim Apple-ovom smislu za user interface i zato sto prosto hocu i to cudo da probam, onda je to cisti pokusaj vredjanja ako me neko ubedjuje da se bavim fenserajem! Necu da se igram vise!!! :) ende

DejanVesic 29. 02. 2008. 14:16

Citat:

Originalno napisao Misha (Napišite 52079)
Ljudi, ovde vidim toliko uvredjivih stavova prema nekome ko ceni Mac da stvarno nije fer! Naravno da postoji brdo njih koji Apple kupuju ko sto se kupuju cipele a o cipelama znaju vise ... al ako sam ja kupio MacOS zato sto je sertifikovani Unix, zato sto se divim Apple-ovom smislu za user interface i zato sto prosto hocu i to cudo da probam, onda je to cisti pokusaj vredjanja ako me neko ubedjuje da se bavim fenserajem! Necu da se igram vise!!! :) ende


Šta, pokušaj zamene teza? ;) Lepo, lepo, no nije "svi me zovu fenserica jer imam Mac" no "pljujem Windows korisnike jer imam Mac" ;)

Ali ako nećeš da se igraš, ok :)

Misha 29. 02. 2008. 14:20

Citat:

Originalno napisao DejanVesic (Napišite 52080)
Šta, pokušaj zamene teza? ;) Lepo, lepo, no nije "svi me zovu fenserica jer imam Mac" no "pljujem Windows korisnike jer imam Mac" ;)

Ali ako nećeš da se igraš, ok :)

Ma nije zaista! Ako si steko takav utisak onda se nismo lepo dogovorili koji protokol da koristimo za komunikaciju :) Nego aj lepo da seckamo sta ce misko da kaze sta ja mislim na ono pitanje :) pa ako da tacan odgovor onda ce ti biti jasnije sta ja tu vise cenim od operativnog sistema :)

Misha 29. 02. 2008. 14:30

Citat:

Originalno napisao DejanVesic (Napišite 52077)
To je sasvim ok (što ti nije jasna); prvo, niko ne kaže da će to postati feature, drugo, o tome brine ekipa ljudi koja je sigurno stručnija od tebe i mene.

Da al mene interesuje konkretno tvoje misljenje koliko je to dobar put? Pazi, bas zato sto si iskusni windowsovac a ne sbog ne znam ti ja kog razloga ...

DejanVesic 29. 02. 2008. 14:34

Sve dok ne vidim implementaciju, nemam pojma.

No ako bi zamenio reči "worm like" sa "torrent like" (gde bi kolali potpisani fajlovi, za koje možeš da primeniš verifikaciju da su baš od MS-a), što da ne?

Ako bi za kraće vreme zakrpe bile isporučene većem broju ljudi (uz Šnajderovu opasku da ipak on mene pita šta ću da instaliram a šta ne, kao što to radi današnji Automatic Update), što da ne?

misk0 29. 02. 2008. 14:55

Citat:

Originalno napisao Misha (Napišite 52079)
Da jeste :) ... Pa shvatam, ako si knoweledge user, manje su sanse da ces nesto navuci ... slazem se 100% :) Al otkud ti znas sta bi ja radio? mislim stvarno :) Ganjao bi ga u procesima, preko nepreglednih ravnica registrija sve do granica Mordora! :)

Da, takvo misljenje imaju i mnogi drugi korisnici kad ima spomenes registry .. 'reg-sta??'... to vishe govori o tebi nego o Windowsu..

Citat:

Posto volis da pogadjas sta bi ja radio :) ... Sta mislis ako bi me neko pitao da li bi pre radio sa djene djene programerom koji koristi Mac ili sa Dejanom koji koristi win sta bi ti ja rekao???? :) Ako das pogresan odgovor zakljucicu da si klasican korisnika windowsa pazi se ;)
Ja sam postavljao pitanja, dao sam samo jednu pretpostavku na osnovu tvojih prethodnih postova gdje tvrdis da je AV zastita ko kondom - skoro 100%na. Ne gledam u kuglu, grah i vrucu supu, tako da ti ne mogu odgovoriti na zalost, probaj kod Vidovitog Milana ili slicnih agencija :)
A i za te zakljucke me ... khm, khm :) Ne znam kako me samo zovu ovi sto mi placaju 'znanje i iskustvo', ali ja sam zadovoljan time koliko me placaju :)

Ja Mac nisam koristio, jednom bih htio da ga imam da vidim, cisto iz znatizelje i radoznalosti. Bice, kad pokupujem sve ostale stvari koje mi trebaju. Ja pricam o Windowsu.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 07:44.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.