DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Opušteno (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   iPhone 3g (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=5562)

Mr.Paja 09. 06. 2008. 22:26

iPhone 3g
 
:1094:Upravo najavljen iPhone3G za 11 jul, sa sloganom "Twice as fast. Half the price". Sada će imati podršku za 3G, GPS i još svašta ponešto i to upola cene :D

U prvom naletu (11. jula) je planirano da se pusti u oko 25 zemalja u prodaju a posle u jos par desetina među kojima su i "braća" Hrvati .....

http://www.apple.com/iphone/features/

mileusna 09. 06. 2008. 22:41

Fino za Hrvate, stići će valjda i kod nas... Ako nismo za Internet, onda smo bar za mobilne uređaje ozbiljno tržište. :)

Ilija Studen 09. 06. 2008. 22:49

Kombinat će kupiti par komada i iskoristiti ih za svoje imperijalističke ciljeve! Obožavam kada imam objektivan razlog da grunem pare na novo parče elektronike :D

PS: Ništa od novih Cinema? :( A nadao sam se da će ih osvežiti... Dugo nisu i celo to tržište velikih monitora kao da stoji u mestu. HOĆU SVOJ 42" MONITOR (derište!)

twix 09. 06. 2008. 23:21

Super, jedva cekam :)

Eniac 10. 06. 2008. 01:25

svi koji hoce da prodaju svoj stari iPhone nek se jave :D

presretach 10. 06. 2008. 08:18

Nisam siguran gde sam procitao ali sledeca verzija koja se ocekuje je na preklapanje.

Ilija Studen 10. 06. 2008. 08:22

Moguće, ali glasinama koje kruže u vezi novih Apple proizvoda ne treba verovati. Ima ih tona i super su kao zanimacija ako te te stvari intersuju, ali su u 99% plod nečije mašte (i Photoshopa).

bNasty 10. 06. 2008. 10:01

Nema ga degojs da mi kazhe (ili to beshe g. Dimkovic) kako iPhone nije softverska platforma ;)
10 miliona do kraja godine je jako skromna procena sa Jobs-ove strane.

dinke 10. 06. 2008. 10:36

Ja sam sinoc odgledao deo keynote-a (za one koji to nisu imate ceo na http://events.apple.com.edgesuite.ne...ent/index.html), sve do onog trenutka kada mi je postalo stvarnooo dosadno. Mislim, uraaa ... telefon ima 3G jeeee ... ali ups ... nema video pozive?! Ima integrisan GPS ali tkoga je briga kada mapa za Srbiju (a verovatno ni u vecem delu od tih 70 zemalja) verovatno nece biti ni od korova? iGo na tom cudu nece raditi. Ima 3D igrice? jeee ... ali ... to je imala i moja nokia 3650 pre par godina. :)

Ono sto mene stvarno mnogo nervira kod Jobs-a je predstavljanje feature-a koje su manje vise standard godinama unazad kao nesto revolucionarno!? Mislim ... kada je predstavljao iphone software upgrade kao revolucionaran feature predstavljena je mogucnost da istovremeno posaljes jedan sms na vise korisnika. Wau, mislim ... sjajno :) Onaj video kada enterprise beta korisnici hvale iPhone je posebna prica. iPhone je enterprise class mobile computing platform rece covek iz Disney-a na kraju. iPhone spasaa zivote mojim vojnicima rece neki tamo oficir. Ijaaao majko moja :)

Sve u svemu, ovaj phone i dalje ima svoju (verovatno brojnu) publiku, mada licno mislim da ce van USA biti poprilicno beskoristan. Ja licno bih pre odabrao neki HTC, ali it's just me :)

Za kraj obavezno stivo :)
http://www.thebestpageintheuniverse.net/c.cgi?u=iphone

kron 10. 06. 2008. 10:49

iPhone je bas telefon ako hoces da ga koristis za business nije ni za q....
Ja sam se dvoumio da li kupim neki HP PDA ili iPhone, pa sam ipak kupio HP-a.
Jedan moj drug koji je kupio iPhone zamenio ga za HPa jer nije mogao nista da radi na putu kada je bio...

po meni iPhone samo super izgleda :)

bluesman 10. 06. 2008. 10:51

Dinke, ne preteruj... zato ima touchscreen (valjda se tako zove) ... gde god ti prstom ono leti, djuska, igra... dobro, moraš uvek pri ruci da imaš neku tečnost za čišćenje prozora, ali može da posluži i onda za šoferšajbne iz kola... :)

Ivan 10. 06. 2008. 11:01

Po meni, jedina prednost iPhone telefona je njegov pristup kreiranju interfejsa izmedju masine i korisnika. Tj, nema tastature vec je sve na ekranu koji je donekle revolucionaran jer omogucava multitouch (valjda se tako zove) fore ...

Sa ovim pristupom mnogi korisnici ce ustedeti puno vremena. Sve ostalo moze da se nadje i na drugim telefonima.

jasmanac 10. 06. 2008. 11:05

Kao business korisnik nikada ne bih menjao svoj HTC Tytn II za iPhone. Ovaj prvi je masina za iPhone po pitanju opcija.

Sa druge strane, kada bi mi trebala zabava onda bih uzeo iPod.

Jedino sto mi se dopada jeste to da postoje zaista gomila upotrebljivih widget-a za iPhone odnosno iPod.

misk0 10. 06. 2008. 12:49

jasmanac: jos jedan zadovoljno korisnik Kaiser-a. PDA je izashao u oktobru prosle godine i radi sve to sto bi trebao raditi novi iPhone3G. Naravno i touch screen sa TouchFlo tehnologijom postoji +tastatura +WM platforma i ogroman broj aplikacija nezavisnih proizvodjaca + najpopularniji GPS softwari rade na WM... sta jos?
A da. moze slati i MMSe :PP

X3mE 10. 06. 2008. 14:24

Ja sam oduvek bio veliki protivnik iPhone-a :D

A sad kad su isto sra*e prepakovali i guraju kao nov proizvod, samo imam još argumenata :D

Evo mog stava:

3G iPhone razočarao!

Znam da se neki Apple ljubitelji neće složiti sa mnom, ali tako jednostavno vidim stvari. Novi 3G iPhone, kao što je i najavljivano, predstavljen je sinoć na Apple Worldwide Developers Conference-u. Masa noviteta je najavljivana, nešto je i ispunjeno, ali glavni nedostaci su i dalje ostali tu.



Prvo, cene novog iPhone-a su 200$ za verziju od 8GB, odnosno 300$ za verziju od 16GB. Na prvi pogled daleko jeftiniji nego "stari" iPhone. Međutim, razmislite ponovo - AT&T (a verujem i ostali) će ga prodavati uz mesečnu pretplatu od čak 40$, plus 30$ za neograničenu upotrebu. Koliko je zaista jeftiniji - ostaje na vama da prosudite sami. iPhone će biti prodavan u 70 zemalja širom sveta, po istom principu kao i do sada - jedna država jedan operater, mada Apple još uvek nije stupio u pregovore sa većinom operatera. Srbija nije ni na "coming soon" spisku, kao i prošlog puta. Na kraju, za sve vas koji se nadate da će vam rođak iz Amerike doneti, jedno razočarenje - neće. Aktivacija se vrši odmah pri kupovini, tako će biti u svim zemljama gde će se prodavati, pa, sem ako ne ubedite rođaka da plaća postpaid ugovor, ništa od toga.

Dakle, da pređemo na novine. Novi 3G iPhone je nešto manjih dimenzija u odnosu na stari. Naravno, glavne novine su podrška za 3G mreže i GPS. Čudi činjenica da je 3G kamera izostavljena (na jednom forumu sam video predlog naziva - "GPS iPhone" :)), no nema veze, bitno je da su 3G surf brzine tu. Apple tvrdi da je cena izrade samo 10$ skuplja. I ne čudi, uzevši u obzir da zadnja strana kućišta više nije od aluminijuma, već od plastike. Još jedno poboljšanje je i 2.0 verzija firmvera - novine su: poboljšana brzina, pretraga u kontaktima, podrška za Exchange server i Push mogućnosti, Parental Control, podrška za pregled PowerPoint prezentacija (editovanje dokumenata i dalje nije moguće), i još par sitnih ispravki. Prodavaće se u crnoj i beloj boji kućišta.

Koliko je zaista poboljšan? Po mom mišljenju, jako malo. Svi nedostaci su i dalje tu. Kamera od 2 Mpx koja ne podržava snimanje videa, Bluetooth koji se i dalje može koristiti samo sa Apple headsetom (čak i ne podržava A2DP), i dalje nema Copy/Paste-a, i dalje nema multitaskinga, i dalje ne podržava MMS, i dalje ne podržava delivery report, i tako dalje. Sumnjam da će Apple ove nedostatke ikad ispraviti.

Dakle, ne sumnjam da će u zemljama u kojima će se prodavati 3G iPhone biti hit. Apple je zadao sebi cilj da proda ukupno 10 miliona iPhone-ova do kraja godine. S obzirom da je "stari" iPhone prodat u oko 6 miliona primeraka do sada, to znači da očekuju da 3G iPhone bude prodat u 4 miliona primeraka za ovih par meseci. Međutim, da li se isplati kupiti ga? Ili, da li se isplati menjati stari iPhone za novi? Još imajući u vidu da pretplata mora da se plaća? Ostavljam odluku na vama.

Izvor: Mobilize.rs

mileusna 10. 06. 2008. 14:48

Citat:

Originalno napisao X3mE (Napišite 56103)
Na kraju, za sve vas koji se nadate da će vam rođak iz Amerike doneti, jedno razočarenje - neće. Aktivacija se vrši odmah pri kupovini, tako će biti u svim zemljama gde će se prodavati, pa, sem ako ne ubedite rođaka da plaća postpaid ugovor, ništa od toga.

Ajde da se slоžim sa svim ostalim, ali mislim za ovo... Koja je to zaštita u IT i mobilnoj industriji potrajala duže od par meseci? :)

Što se iPhona tiče, ljudi su napravili dobar posao, upakovali solidan telefon u lepo dizajnirano kućište, nalepili Apple logo i prodaju ga ko ludog. Gledajući slike zaista izgleda super. Ja i nisam neki advanced korisnik mobilnog telefona pošto ne razgovaram puno, čini mi se da od talk funkcije češće koristim GMail i Opera browser, tako da je moguće da bi iPhone sa svojim velikim ekranom i zadovoljio moje potrebe. Ne znam kako bih se sa mojim ćevap prstima snašao na touch-screen ekranu.

Elem, sve to bi mogla da uradi i neka Nokija ili HTC pa se opet vraćamo na sam dizajn proizvoda i hype oko istog. Ulogu naravno igra i operater i cena prenosa podataka, a u Srbiji se za sada ni jedan operater nije proslavio svojom ponudom.

Takođe, ukoliko ste software developer i gledate ka rastućem tržištu mobilnih aplikacija, ne vredi puno gunđati već se povinovati masama i razvijati aplikacije za one uređaje koje ljudi najviše koriste. Samim tim, biće vam neophodan i jedan iPhone, kao što Ilija već planira da pazari.

U svakom slučaju, godinama unazad kupujem telefone kod ovlašćenih distributera, bez dekodiranja i sl. gluposti, tako da ću i o iPhonu razmišljati kada ga zvanično ponudi neki domaći operater.

Ilija Studen 10. 06. 2008. 15:13

Zanimljivo je da na jednom developerskom forumu 99% ljudi na ovakav uređaj gleda kao na telefon! Dajte ljudi, pustite malo mašti na volju. Imate:

1. Unix sa dobrim razvojnim alatima
2. Distribucioni kanal gde se firma kalibra Apple brine o naplati i prenosu sadržaja kroz isti
3. Ogorman, touch ekran
4. Potrebnu konektivnost i džidže bidže kao što je žiroskop i GPS
5. Coolness efekat koji neće jenjavati još bar godinu dve. Plus Apple za koji slobodno možete biti sigurni da će ulagati u to da iPhone bude cool što duže je to moguće
6. Prihvatljivu cenu

I vi u tome samo vidite još jedan jebeni telefon koji poredite sa nekim tamo HTC-om ili Nokijom? Ti isti telefoni sa kojima poredite ovaj uređaj neće u skorije vreme biti nešto što većina "decision makera starih između 25 i 40 godina sa primanjima većim od $100K godišnje" uvek nosi sa sobom.

Zamislite ljude koji će kupiti ovaj telefon i zamislite šta kroz isti možete da im pružite i uzmete njihov novac. Tu ja vidim potencijal ovog uređaja, a ne nekom tamo featureu za koji ekspert za mobilne telefone iz magazina X misli da je osnovan i da svaki uređaj to mora da ima ili će propasti na tržištu (MMS i 3G kameara na primer). Iskreno, pun mi q eksperata za mobilne telefone i recenzenata igrica i filmova...

Denis_Radenkovic 10. 06. 2008. 15:20

Citat:

Originalno napisao X3mE (Napišite 56103)
Na kraju, za sve vas koji se nadate da će vam rođak iz Amerike doneti, jedno razočarenje - neće. Aktivacija se vrši odmah pri kupovini, tako će biti u svim zemljama gde će se prodavati, pa, sem ako ne ubedite rođaka da plaća postpaid ugovor, ništa od toga.

...ovo nije tacno. Ja nisam aktivirao u prvih nekoliko dana jer sam se razmisljao sta snjim, hack ili at&t. Na kraju sam isao putem at&t da bih mogao da ga vratim ako mi iz nekog razloga fon nije odgovarao, sto sam na kraju i uradio.

kodi 10. 06. 2008. 15:35

Htc Ftw!

X3mE 10. 06. 2008. 15:39

Citat:

Originalno napisao Denis_Radenkovic (Napišite 56108)
...ovo nije tacno. Ja nisam aktivirao u prvih nekoliko dana jer sam se razmisljao sta snjim, hack ili at&t. Na kraju sam isao putem at&t da bih mogao da ga vratim ako mi iz nekog razloga fon nije odgovarao, sto sam na kraju i uradio.

To je važilo za stari, novi ne daju u ruke dok ne staviš potpis. Tako sam barem pročitao, lično se nisam uverio u to, i ne mogu, jer još nije počela prodaja.

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen (Napišite 56106)
1. Unix sa dobrim razvojnim alatima
2. Distribucioni kanal gde se firma kalibra Apple brine o naplati i prenosu sadržaja kroz isti
3. Ogorman, touch ekran
4. Potrebnu konektivnost i džidže bidže kao što je žiroskop i GPS
5. Coolness efekat koji neće jenjavati još bar godinu dve. Plus Apple za koji slobodno možete biti sigurni da će ulagati u to da iPhone bude cool što duže je to moguće
6. Prihvatljivu cenu

1, 3 i 4 ima i masa drugih telefona (dobro, izuzev multi touch screena, ali ja bi ga se pre odreko zarad hardverske tastature, but that's just me). Ovo pod 6 je diskutabilno :). Cena samog uređaja jeste prihvatljiva, ali ako stvarno ne bude mogao da se preuzme pre aktivacije - to pada u vodu. Priznajem mu 2 i 5. Sve u svemu, slažem se da ima svoje kupce i svoje fanove koji mogu preko mnogih stvari da pređu, meni kao tech freaku i developeru ne pada na pamet da se zadovoljim onim što nudi i oprostim Appleu za sve nedostatke.

dinke 10. 06. 2008. 15:40

@Ilija
Pa naravno da iPhone nije telefon. On je enterprise class mobile computing platform. :1044:

Denis_Radenkovic 10. 06. 2008. 15:53

Citat:

Originalno napisao X3mE (Napišite 56110)
To je važilo za stari, novi ne daju u ruke dok ne staviš potpis. Tako sam barem pročitao, lično se nisam uverio u to, i ne mogu, jer još nije počela prodaja.

Znaci, ako zeni hocu da ga kupim na poklon, ne mogu? ...umm, nisam ni ja proverio, nije jos u prodaji, ali cisto sumnjam da je tako. :)

X3mE 10. 06. 2008. 15:55

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 56104)
Ajde da se slоžim sa svim ostalim, ali mislim za ovo... Koja je to zaštita u IT i mobilnoj industriji potrajala duže od par meseci? :)

Kad prikupe dovoljno para od ugovora sa operaterima i požele da ga veći broj ljudi kupi - naravno da će i Džobs popustiti. :)

Slažem se i ja da će ovako samo u početku biti.

dinke 10. 06. 2008. 16:02

J*ga ... tek sad videh i ovo :)
Citat:

Originalno napisao Ilija Studen (Napišite 56106)
I vi u tome samo vidite još jedan jebeni telefon koji poredite sa nekim tamo HTC-om ili Nokijom? Ti isti telefoni sa kojima poredite ovaj uređaj neće u skorije vreme biti nešto što većina "decision makera starih između 25 i 40 godina sa primanjima većim od $100K godišnje" uvek nosi sa sobom.

Jedini "decision makeri" koji ce furati ovaj fon su oni sto vole da svoje velike autice parkiraju duz ulice Strahinjica Bana i njima slicni. Decision makeri koje ja poznajem ovo i ovo ne bi menjali nizasta na svetu :)

X3mE 10. 06. 2008. 16:03

Citat:

Originalno napisao Denis_Radenkovic (Napišite 56113)
Znaci, ako ja zeni hocu da ga kupim na poklon, ne mogu? ...umm, nisam ni ja proverio, nije jos u prodaji, ali cisto sumnjam da je tako. :)

Ja ne pišem dok prethodno ne proverim :)

Citat:

The price will be the same all over the world - $199 for the 8GB version and $299 for the 16GB version. The 16GB variety will be offered in another color choice too - pearl white. We bet you've guessed it that there's no way that these prices are SIM-free - you will most probably have to enter into a long-term pricey contract with one of the approved carriers in order to get it.
GSMArena.com


Citat:

It will be using all AT&T's standard voice and data plans, which means $30 for unlimited 3G data for consumers, $45 for business users, on top of voice. Also, no in-home activation for iPhone 3G—it does require a two-year contract, and it will have to be activated in store (at AT&T or Apple Store), which takes 10-12 minutes, meaning that first day line is going to SUCK. And you will have to camp out, since there won't be any online ordering at launch
Gizmodo.com

Citat:

Najviše iznenađuje cijena, s obzirom da jecijena prvog iPhone-a bila 499 odnosno 599$ za 3G iPhone cijene su višestruko manje odnosno 199$ za 8 GB verziju odnsono 299$ za 16 GB verziju. Prodaja u prvom krugu od 70 zemalja diljem svijeta bi trebala početi 11 srpnja, ali vas moram razočarati.
Izgleda se ukida dosadašnja praksa aktivacije preko iTunes Store-a, odnosno aktivacija će biti dio kupnje tako da će se razočarati svi koji su ga imali namjeru kupiti u Americi kad krene u prodaju. Također kako vidim nema više onlie kupovine nego samo putem službenih Store-ova ( bilo Apple, bilo AT&T odnosno lokalnih operatera u ostalim zemljama).
MacKorisnik.com



Citat:

Originalno napisao dinke (Napišite 56116)
Jedini "decision makeri" koji ce furati ovaj fon su oni sto vole da svoje velike autice parkiraju duz ulice Strahinjica Bana i njima slicni. Decision makeri koje ja poznajem ovo i ovo ne bi menjali nizasta na svetu :)

Amin :)

Milos Vukotic 10. 06. 2008. 16:05

Nebih sad da trolujem, pričam samo o svom utisku: Nakon što sam imao 2 pda sa touch screen-om i gomilom "advanced" mogućnosti, lijepo sam se opet vratio na dobri-stari telefon (nokia e51).

Kad sam ukapirao da naokolo teglim skupu ciglu koja mi služi za 95% telefoniranja, dok ostatak otpada na sms-ove i surfovanje po netu u trenucima dosade, zaključak se sam nametnuo. Dobra stara sveska mi je i dalje najbolji organizator obaveza, a kurčenje (tj. coolness effect :D) mi nije nešto bitno. :)

Da ne pominjem i to što skup i osjetljiv (i fancy) uređaj na kraju stvori situaciju u kojoj izgleda kao da je on kupio tebe a ne obrnuto...

dinke 10. 06. 2008. 16:09

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 56089)
Dinke, ne preteruj... zato ima touchscreen (valjda se tako zove) ... gde god ti prstom ono leti, djuska, igra... dobro, moraš uvek pri ruci da imaš neku tečnost za čišćenje prozora, ali može da posluži i onda za šoferšajbne iz kola... :)

Mrzelo me da pravim video, al da vidis kako brate fercera touch screen na mom Dell-u (Axim x50v PDA, WM5) koji je star jedno 4 godine. Ne secam se kada sam poslednji put koristio olovcicu, iGo konfigurisem bez problema tokom voznje. I da, podrzava poslednji krik tehnologije, copy/cut/paste.:1094:

Ilija Studen 10. 06. 2008. 16:50

Citat:

Originalno napisao dinke (Napišite 56116)
J*ga ... tek sad videh i ovo :)

Jedini "decision makeri" koji ce furati ovaj fon su oni sto vole da svoje velike autice parkiraju duz ulice Strahinjica Bana i njima slicni. Decision makeri koje ja poznajem ovo i ovo ne bi menjali nizasta na svetu :)

Juče sam naleteo na sličnu frazu u marketing kitu jednog jačeg sajta pa ko rekoh da je iskoristim. Zato navodnici...

Ono što sam hteo da kažem da je iPhone popularan uređaj, ostaće takav i privlači ljude koji imaju novca. Ako imaš nešto da prodaš tim ljudima iPhone uopšte nije zanemarljiv kao platforma. Ti ljudi imaju para i spremni su da ih potroše. Što kaže Guy Kawasaki - to je tvoj novac u njihovim džepovima. Uzmi ili ostavi...

Da budem iskren, ostali telefoni su đubre kao platforma i na njima ne bih nikada ništa razvijao. Premalen udeo na tržištu po modelu, uređaji koji su napravljeni da rade sve i svašta, a ni po čemu se ne ističu itd. Java? Nema sile. Kao developeru iPhone mi je mnogo privlačniji od stvari koje drugi proizvođači trenutno nude, a ponajviše mi se sviđa ekran.

I što je najlepše - meni iPhone već danas zarađuje pare (overi naslovnu). Plus imam još par ideja za iPhone bazirane proizvode koji bi mogli jako lepo da se prodaju. Vi vidite telefon, ja priliku da se napravi nešto dobro i zaradi lep novac.

Još sad samo da dođem do nekog vremena pa da se bacimo na te projekte. Jel neko zainteresovan za posao? iPhone startup! Dobiješ SLR kad nas kupi Google! ;)

mileusna 10. 06. 2008. 17:00

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen (Napišite 56126)
Plus imam još par ideja za iPhone bazirane proizvode koji bi mogli jako lepo da se prodaju. Vi vidite telefon, ja priliku da se napravi nešto dobro i zaradi lep novac.

Treba ustanoviti ko iz kog ugla gleda na telefon, pardon uređaj. Dakle ovde se govori o upotrebljivosti uređaja za korisnika, a ti gledaš na to kao platformu za razvoj, što sam i ja napomenuo, pošto je ovo, jel te, DevProTalk forum. Mislim, sve je to OK, samo treba razdvojiti babe i žabe.

I meni su bezveze i nejasne socijalne mreže tipa facebook ali ih koristim da bi ih razumeo i kasnije eventualno iskoristio potencijal koji imaju za razvoj aplikacija, promociju proizvoda i usluga i sl.

X3mE 10. 06. 2008. 17:09

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen (Napišite 56126)
Da budem iskren, ostali telefoni su đubre kao platforma i na njima ne bih nikada ništa razvijao. Premalen udeo na tržištu po modelu, uređaji koji su napravljeni da rade sve i svašta, a ni po čemu se ne ističu itd. Java? Nema sile.

Symbian? Windows Mobile? (Uskoro) Android? :)

Ne bih rekao da bi morao da razvijaš bilo šta model-specific za njih.

ivanhoe 10. 06. 2008. 17:11

slazem se Ilija da je to talas koji je zgodno jahati, ali kao i sve fashionable stvari treba racunati da je to jako brzo trziste, moras da uskocis odmah, jer kroz 6 meseci ce nesto drugo biti "in", tako da nije to bas tako easy money...

nixa 10. 06. 2008. 17:46

ja sam čekao ovo izdanje da vidim šta su smislili u vezi SDK , i verovatno ću uhvatiti taj talas aplikacija ... ( makar manjih u konjukciji sa postojećim online stvarima )

Interesantan je koncept, i otvara malo drugačiju perspektivu. Recimo tebi kao developeru na N95 nema sile da dopreš lako do gps uredjaja ... što je u Iphone 2.0 native ... etc etc

Malo mi je samo sumnjim njihov push protokol za aplikacije, to ćemo videti tamo u julu kako se ponaša ...

Polako , ovo je samo početak

bNasty 10. 06. 2008. 23:05

Kako su ljudi kratkovidi, jako zabavno :)

kodi 11. 06. 2008. 00:44

Citat:

Originalno napisao bNasty (Napišite 56154)
Kako su ljudi kratkovidi, jako zabavno :)


bilo bi lepo da elaboriras malo, slobodno, nece niko da se naljuti...

nashi smo ;)

marinowski 11. 06. 2008. 07:36

Često čujem da je iPhone igračka, a ne pravi biznis telefon. Interesuje me koje mogućnosti koristite na Blackberryjima i HTCu kojih nema na iPhoneu?

Redovno koristim mail (više accounta), icq, msn, googletalk, skype (sa voip pozivima). Browser je najzad izuzetno upotrebljiv, tastatura takodje (kada sam poslednji put merio kucao sam 180 slova u minuti, sasvim dovoljno za telefon), imam gomilu utilityja, a od zabave tu je iPod na kojem mogu da pokazujem i slideshow fotografija, redovno pratim nekoliko video podcasta, youtube, nekoliko igara koje prekraćuju vreme dok čekam u redu, a usput je izgled telefona baš onakav kakav mi se sviđa:



Sve ovo je napravljeno pre pojavljivanja zvaničnih eksternih aplikacija, mogu tek da zamislim šta će tek biti uskoro ...

Ne kažem da mi se sviđa Appleov pristup oko zaključavanja, kontrole, ali očito te stvari lako mogu da se zaobiđu.

Pitao me prijatelj koji se bavi zaštitom bilja pa obilazi voćnjake po Vojvodini da li bih mu preporučio iPhone. Za takve primene ne bih, jer se često ide po područjima gde je signal nikakav ili vrlo slab, često se zimi treba puno kucati po telefonu, a po iPhoneu se ne može kucati u rukavicama, ali za "urbanije" primene mislim da je sasvim ok.

Milos Vukotic 11. 06. 2008. 09:04

On the subject ;)
Jutrošnji Elance newsletter o iPhone:
http://www.elance.com/p/node/3173?rid=1BNQI

A ima i cijela 22 iPhone projekta na Elance.

srdjan 11. 06. 2008. 13:10

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen (Napišite 56126)
Da budem iskren, ostali telefoni su đubre kao platforma i na njima ne bih nikada ništa razvijao. Premalen udeo na tržištu po modelu, uređaji koji su napravljeni da rade sve i svašta, a ni po čemu se ne ističu itd. Java? Nema sile.

Java kao platforma moćnija je od bilo koje mobile web-platforme, samom činjenicom da:

- implementiran je apsolutno u svakom telefonu koji može da vam padne u ruke danas (milijarde *) i koji će biti proizveden u narednih X godina,

- native je (za VM) i prilično brz,

- uz odgovarajući user-interface korisnički doživljaj je neuporediv u odnosu na web aplikacije,

- uz odgovarajući user-interface, jednako se izvršava na ekranu za razliku od web-interfejsa koji se kreira tačno za jedan model X (ovo je Ilijin point i razumljiv je ako on gadja iPhone zbog razloga koje je naveo u poruci (decision makers itd)) i pritom ništa ne garantuje da će da radi sutra na modelu Y, npr. WAP portal jedne naše velike firme,

- postoji pristup naprednim mogućnostima telefona: lokalni storage, GPS, kamera, slanje poruka, file sistem, socket ... ,

- postoji ogroman Java dev community ,

- community guraju firme kao što je Nokia, Sony, Samsung, Motorola... sve one bez obzira na to da li imaju neke manje ili veće "projekte" tipa Symbian, Windows Mobile (X1), Linux ... ,

- čak se i Google prikačio svojom Java platformom da otkine deo kolača.

Sad još samo da Sun implementira Java VM za iPhone (link) :1039:

Citat:

Originalno napisao X3mE
Symbian? Windows Mobile? (Uskoro) Android?

Ah... Windows Mobile (.NET) ... :1078::1078::1078: ...

Citat:

Originalno napisao nixa
Recimo tebi kao developeru na N95 nema sile da dopreš lako do gps uredjaja

Ne možeš ako praviš mobile web aplikaciju, kao ni gomilu drugih mogućnosti što ne možeš, što je još jedan razlog za opstanak native thick-client aplikacija (npr. Java, C++, Python, OpenC) još dovoljno dugo da bi se ljudi time bavili aktivno.

Neke stvari stvaraju probleme (sertifikacija, security domeni i gde su granice black boxa) što je težina legacyja i rasprostranjenosti standarda. Sony polako to menja u svojim poslednjim telefonima, na naše i korisničko veliko veselje.

P.S.
Javi se na PM za activeCollab for JavaME/WM :-)


---

* pritom izbaciti sve one modele koji su a) hardverski slabi, b) softverski slupani, c) čiji se proizvodjač ne trudi da ti pomogne (sve zajedno čitaj: stari MIDP 1.0 telefoni koji se odavno koriste samo za bacanje u dalj, većina Motorola i na kraju iPhone) :-)

DejanVesic 11. 06. 2008. 21:45

Dinke, hvala ti k'o bratu - sve si lepo napisao :)

Imam prijatelja, Alecka, od koga živ nisam kako je Apple tehnologija svemirski brod i sve je on ponovo izmislio :1019:

Te IPhone, te XCode (nikako da mu objasnim da to nije na nivou ni Visual Studio 6 a kamoli Visual Studio 2008), te Snow Leopard - kao da pre Apple-ta ništa nije postojalo :1012:

DejanVesic 11. 06. 2008. 21:57

1 Prilog(a)
Da ne zaboravim; moja gospođa je dobila Iphone za rođendan; koristila ga je dva meseca kada je krenuo da crkava ekran (priloženo).

Na svu sreću, nismo prodali njen stari SE K800i.

Posle nedelju ili dve, na pitanje kako je vratiti se na K800i posle IPhone-ta (koji je vraćen na servis) komentar je bio:

"IPhone fenomenalno izgleda, ali ovaj je praktičniji"

Ako ona to kaže .... :1094:

bluesman 11. 06. 2008. 22:03

Citat:

Originalno napisao DejanVesic (Napišite 56211)
...Ako ona to kaže .... :1094:

...onda mi nemamo šta više da pričamo :) "One" su najbolji kriterijum.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 15:17.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.