DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Web design, Layout, User Interface (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=15)
-   -   CSS3 i browser specifične mogućnosti, danas... (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=4770)

Dragan Babić 21. 02. 2008. 14:34

CSS3 i browser specifične mogućnosti, danas...
 
Ne mogu da odolim a da ne kazem nonsens. Ne pravi se svaki sajt za "masu". Zasto bi "naprednije" korisnike uskracivao za bogatije i prijatnije iskustvo?

Ja od kako koristim Safari sve vise u svojim dizajnima koristim pogodnosti color managed browsinga, kao i CSS3 propertyja. Radije cu da prilagodim dizajn kroz "siromasnu verziju" onima koji nisu u stanju da je interpretiraju, nego da dajem osiromaseno iskustvo svima radi neke lazne solidarnosti.

Ilija: isečeno iz teme Preporuka za monitor.

bluesman 21. 02. 2008. 14:42

[evil dick]A ja ne mogu da odolim da ne kazem: tu je i najveci problem dizajnera - uvek misle da je ono sto oni naprave "bogatije i prijatnij iskustvo" :)[/evil dick]

Sto se tice Safari + CSS3, dragane... you and what army? :)

Dragan Babić 21. 02. 2008. 16:09

Upravo sam iskucao velik odgovor i onda sam odlucio da ton poruke nije najprijatniji jer nisam bas raspolozen ovih dana.

Enivej, poenta je u tome da nema nikakvog izdrkavanja dizajnera niti bilo kakvih poziva na akciju ili pokreta. Sve se svodi na sledece: koristis IE6 - evo ti standardni interfejs, koristis normalan browser - evo ti napredniji interfejs.

Cela prica se moze naravno prosiriti i na funkcionalnost, ali bottom line je da je IE6 dovoljno dugo ometao normalan razvoj Weba, ne mozes da ga iskorenis, ali mozes da stavis one koji ga koriste u drugi plan - oni i onako to nece primetiti.

Ilija Studen 21. 02. 2008. 16:25

U v3 Safari je prilično zajeban browser, a WebKit svakim danom pomera lestvicu naviše (primer) i dobija na snazi. Inovacije i izazovi ne dolaze više samo od Mozile (bivši underdog za koga je Blues isto dosta dugo imao sličan komentar kao u postu #2) i Opere.

Doduše, to pratiš samo ako hoćeš da znaš kuda se stvari razvijaju. Za prosto šljakanje ti nove mogućnosti i implementacije novih standarda u edge i nightly buildovima ne znače previše.

Šta se ono beše dešava sa IE8? Da li rade na implementaciji nove rendaljke ili će i dalje da krpe ovo nakrpljeno đubre što sada imaju? Rendering engine ima granicu do koje može da bude krpljen...

dinke 21. 02. 2008. 16:33

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 51604)
Sto se tice Safari + CSS3, dragane... you and what army? :)

ROFL (vidi se dobar roditelj, naucio Shreka napamet ;)

Dragan Babić 21. 02. 2008. 16:37

@Ilija - googlaj "version targeting", ali nece biti prijatno stivo.

Ilija Studen 21. 02. 2008. 16:57

Video. Rešenje kakvo samo monopolista može da predloži:

"Hajde sad svi lepo, pošto smo godinama imalu tolerantno đubre od engine dodajte markup u svoje dokumente kako bi naš browser skontao da je isti po standardima. Mi ne možemo da skontamo bolje rešenje, ali se oslanjamo na vaš osećaj odgovornosti prema 70% posetilaca koji naš browser koriste po inerciji jer isti dolazi preinstaliran uz najpopularniji OS. Ajd uzdravlje!"

S vedrije strane - bar se trude. To je za pohvalu i dok kotraljamo napred - dobro!

bluesman 21. 02. 2008. 17:02

Dragi moj Dragane, to sto si se nasao uvredjen zbog moje sale samo dokazuje da si postao pravi dizajner :)

Dragi moj Ilija, ja ne znam ni sta mislis pod "underdog", a po nacinu kako si razumeo moj komentar vidi se da nista nisi razumeo. Ja nisam govorio o browseru. Da prevedem: "safari + CSS3 + ti + vas jos cetvorica koji to koriste". A ako cemo o safariju, daj mi statistiku nekog sajta u kojem safari prelazi 1% i odmah cu da pocnem da razvijam za safari - ja nemam nista protiv tog browsera, naprotiv.

Dragane, back to you again... iz nase saradnje znam kako radis i moram priznati da imas tendenciju da jako jednostavne stvari u CSS radis na tezi nacin. Sta je tezi nacin? Pa umesto da koristis standarde atribute CSS + malo standardnog HTML (sve je valid, da se ne zgroze cistunci)... ti ubacis recimo CSS3 fore pa onda jos 2-3 conditional [if] pa nesto sto moze da se odradi u par redova CSS-a, postaje citav blok stilova + jos 2-3 fix CSS fajla + obavezan komentar "ovo je zbog glupog IE", "ovo je zbog bug-a u Firefox"...

To je neka tvoja odluka, ne zelim da sporim, ja sam opet mnogo pragmaticniji i imam tendenciju da zavrsim sve u sto manje koraka i da bude maksimalno kompatibilno i sigurno necu lose da spavam ako mi CSS nije "za izlozbu".

nixa 21. 02. 2008. 17:07

na dpt-u




Firefox 58.66%
Internet Explorer 28.88%
Opera 9.59%
Safari 1.97%
Mozilla 0.63%


a globalni stat od w3c schools

Browser Statistics Month by Month
2008 IE7 IE6 IE5 Fx Moz S O
January 21.2% 32.0% 1.5% 37.2% 1.3% 1.9% 1.4%

dinke 21. 02. 2008. 17:13

Ma to je zato sto Ilija refreshuje DPT svaka 2 minuta ;)

Ilija Studen 21. 02. 2008. 17:25

1 Prilog(a)
Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 51613)
daj mi statistiku nekog sajta u kojem safari prelazi 1% i odmah cu da pocnem da razvijam za safari

Okačeno, stats za sajt koji mi plaća sve račune, gadžete, klopu i slične stvari za šta drugi ljudi od mene očekuju novac umesto lepe reči. Probam ja njih da ubdedim da je lepa reč zlata vredna, ali avaj - vole samo pare prokletinje.

Plavi - Firefox
Zeleni - IE
Crveni - Safari
Žuća - Opera

Plus ne zaboravi demografiju. Prosečan Mac korisnik je spremniji da kupi nešto vredno od prosečnog Windows korisnika. Zato bi možda mogao da razmisliš da mu ponudiš što lepše pakovanje. To je samo jedan ili dva dodatna CSS rule, a utisak koji ostavljaš je bolji.

Koristim Firefox, ne Safari.

bluesman 21. 02. 2008. 17:34

Sorry Ilija, ali ovaj poslednji paragraf ti je totalno besmislen :)

nixa 21. 02. 2008. 17:37

Pa i nije , jer imaš status da mac safari korisnik je imao i novca za mac safari :) , rezultat toga znači da je spremam da plati za komfor :) a kod u Ilijinom biznis modelu to ima smisla :)

Ilija Studen 21. 02. 2008. 17:39

Diskusija nije o tome koji je browser bolji već da li ima smisla iskoristiti specifičnosti browsera kako bi njegovim korisnicima učinio doživljaj boljim. Meni su Safari korisnici već doneli hiljade dolara i nastaviće da donose u budućnosti. Ako jedan mali CSS rule može da im učini doživljaj na sajtu boljim to je po meni Win-Win situacija.

Koji browser ja koristim je nebitno za stanje na mom bankovnom računu već šta posetioci koriste.

degojs 21. 02. 2008. 18:36

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen (Napišite 51612)
Video. Rešenje kakvo samo monopolista može da predloži:

"Hajde sad svi lepo, pošto smo godinama imalu tolerantno đubre od engine dodajte markup u svoje dokumente kako bi naš browser skontao da je isti po standardima. Mi ne možemo da skontamo bolje rešenje, ali se oslanjamo na vaš osećaj odgovornosti prema 70% posetilaca koji naš browser koriste po inerciji jer isti dolazi preinstaliran uz najpopularniji OS. Ajd uzdravlje!"

S vedrije strane - bar se trude. To je za pohvalu i dok kotraljamo napred - dobro!

Ovo baš i nije tačno. Prvo, MS je prihvatio rešenje koje su iznašli sa ljudima iz Web Standards projekta - isti oni koji su kreirali Acid2 test.

Drugo, ne moraš da dodaješ meta tag, možeš jednostavno da koristiš odgovarajući DOCTYPE (npr. za HTML5, ali poslužiće i bilo koji drugi koji nije "widely deployed"). I to je 100% "standardno" rešenje, bez ikakvih meta tagova. A i sa tim tagom, zar to nije jednostavno rešenje: umesto da prepravljaš ko zna koliko starih stranica, sada samo dodaš jedan meta tag u nove stranice. Prilično jednostavno, čini mi se. A dok browseri koji prolaze Acid2 nakupe korisnika, proći će vremena..

A koje je tvoje rešenje?

P.S.
Usput, ako je MS monopolista, kako ti onda ne koristiš Win/PC? Mislim, nisi li na Macu? Osim toga, naravno da MS neće raditi protiv sebe, sve dok nije primoran. Čim se konkurencija setila da uradi nešto, stvari su se pokrenule sa mrtve tačke.. Mac, Firefox su najbolji primeri.

Ilija Studen 21. 02. 2008. 19:05

Prvo su "pokvarili" internet jer su dugo gurali previše tolerantan i bugovit engine, a sada idu "Don't break the internet" filozofijom? ALO BRE, VEĆ JE POKVAREN i oni su krivi za to.

Samo se vrte u krug. Da bi ga prekinuli moraju da načepe nekog što im očigledno nije plan. Umesto toga prave posla svima oko sebe (developerima, proizvođačima drugih browsera itd). Mogu...

Izuzetno cenim Microsoft jer je istninska softverska kompanija koja kapira softver. Odluka koju su trebalo da donesu je teška. Videćemo kako će biti na kraju, ali mi se ne sviđa jer umesto da skupe muda i saseku problem oni ga samo održavaju u životu.

degojs 21. 02. 2008. 19:14

Citat:

Originalno napisao Ilija
Prvo su "pokvarili" internet jer su dugo gurali previše tolerantan i bugovit engine, a sada idu "Don't break the internet" filozofijom? ALO BRE, VEĆ JE POKVAREN i oni su krivi za to.

Ne znam. Nisam siguran da je IE počeo sa tim "gutaj sve živo," a ne Netscape pre njih.

Kako god, rekoh: gde je bila konkurencija da natera MS na promene? Nigde. Čim je FF uzeo malo više prostora, eto IE7, a evo i IE8. Pa zar nije očigledno onda kako naterati MS na posao.. Mogli su svi da sede i dalje i kukaju.

Ne znam, ali koliko browsera je pre 10-tak godina uopšte "marilo" za te standarde, a o programerima tek da ne pričamo? Stvar je da su aplikacije napisane davnih dana, a sad treba gledati kako što bezbolnije uraditi tranziciju, a ne obrnuto - šta me briga..

Citat:

Odluka koju su trebalo da donesu je teška. Videćemo kako će biti na kraju, ali mi se ne sviđa jer umesto da skupe muda i saseku problem oni ga samo održavaju u životu.
Pa nije MS-u problem da IE8 podesi da po difoltu radi u standardnom modu. Pa to je njima najmanji problem, možda treba da se promeni neko useIE8mode = false u true :) Moja pretpostavka je da su veliki klijenti jednostavno rekli: ne dolazi u obzir - ko će da prerađuje stare stranice - vreme, novac.. a zarad čega tačno? Kad praviš nove stranice/sajt, koristi odgovarajući doctype ili dodaj meta tag i stvar rešena - zašto je to problem?

Zamisli da kad izađe nova verzija OSX, da tebi sve aplikacije prestanu da rade. Pobogu?

Ilija Studen 21. 02. 2008. 19:28

Kao što sam rekao gore, teška odluka. Ono što njihov trenutni stav nosi sa sobom je da će po defaultu IE kao jedan od najznačajnijih browsera i dalje podržavati quirky kod čime će isti nastaviti da opstaje. Drugi browseri će takođe morati da ga podržavaju, bar donekle ako žele da ostanu konkuretni. Ništa više, ništa manje od toga. Samo začarani krug...

100% se slažem - konkurencija je odlična stvar. Natera te da koristiš mozak umesto mišića.

degojs 21. 02. 2008. 19:35

Jeste, samo mislim da su od 2 zla odabrali manje iz prostog razloga što rešenje "hajde da isključimo quirks mod u potpunosti" i nije rešenje - kako rekoh, ko će da finansira preradu starih aplikacija, koje su napisane u vreme kad su standardni bili nešto o čemu ni browseri, a programeri još manje, nisu vodili računa. Dobićeš gomilu aplikacija koje ne rade i šta onda? Hajde da ih prepisujemo ponovo? Ma nema šanse.. to treba finansirati.

Dragan Babić 21. 02. 2008. 19:38

Mislim da je apsurdno raspravljati se o tome koja kompanija je "bolja" - Apple ili Microsoft - sto se mene tice obe su lose. Problem lezi u tome sto je MS bolelo dupe kada su imali ogroman market share browsera jer su mogli to sebi da priuste. Sada kada Web standardi izlaze iz pecine i nisu vise egzotika, naravno kada i MS polako gubi svoj ubedljivi browser market share - hoce da se iskupe za sranje koje su napravili. OK, super je to, zaista lep gest, nikom se ne bi svidelo da su nastavili svojom starom filozofijom, ovako bar znas da su voljni da urade nesto. Problem je u tome sto su oni toliku rupu iskopali da ne znaju kako da je zakopaju. Iskreno - ne mogu a da ne zalim IE tim trenutno. Ubedjen sam da je to grupa ljudi sa najboljim namerama, ali situacija im jednostavno ne ide na ruku i ne bih voleo da bude na njihovom mestu.

degojs 21. 02. 2008. 19:43

Čuj sad.. ko je iskopao rupu.. moglo bi da se polemiše. Mogli su i ovi iz W3C, kada je već faktičko stanje bilo takvo da je IE držao preko 90% tržišta, da u svojim specifikacijama stvari prilagode malo više onom kako IE radi i danas bi imao mnogo manje problema tog tipa, zar ne? Nisu te specifikacije bogom dane.. Koliko god je MS ignorisao njih, toliko su i ovi ignorisali stvarni svet, nekako mi tako izgleda. Pa smo danas tu gde jesmo.

Inače, ne vidim neki problem, mnogo buke diže se oko ničeg jer je rešenje jednostavno: ili koristi odgovarajući DOCTYPE ili dodaj taj meta tag, što je, šta - jedna linija koja rešava stvar nasuprot gomile nekakvih hackova.. A ionako ćemo se načekati dok ta "nova generacija" brauzera bude zastupljena u velikom procentu.

ivanhoe 21. 02. 2008. 20:20

da se vratim na inicijalnu pricu, moram priznati da nisam bas upoznat koje su to CSS3 fore koje nude tako sjajan dozivljaj Safaristima u odnosu na ostalu raju ?

teknoledge 22. 02. 2008. 00:07

Citat:

If you’ve been doing CSS for a while you’ll know that there are approximately 3,762 ways to create a rounded corner box.
http://24ways.org/examples/rounded-c.../rounded2.html :)

Citat:

Dragane, back to you again... iz nase saradnje znam kako radis i moram priznati da imas tendenciju da jako jednostavne stvari u CSS radis na tezi nacin. Sta je tezi nacin? Pa umesto da koristis standarde atribute CSS + malo standardnog HTML (sve je valid, da se ne zgroze cistunci)... ti ubacis recimo CSS3 fore pa onda jos 2-3 conditional [if] pa nesto sto moze da se odradi u par redova CSS-a, postaje citav blok stilova + jos 2-3 fix CSS fajla + obavezan komentar "ovo je zbog glupog IE", "ovo je zbog bug-a u Firefox"...
U ovom slucaju obrnuto ;)

bluesman 22. 02. 2008. 01:08

Off Topic: Kada već koristiš moje reči za svoju poentu, želim da ne bude ni trunke zabune, ja cenim ono što Dragan radi. Jedan od retkih ovde koji znaju za razliku od mnogih koji "znaju". Ali to nije razlog da ne smem da ga kritikujem :)

teknoledge 22. 02. 2008. 02:01

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 51654)
Off Topic: Kada već koristiš moje reči za svoju poentu, želim da ne bude ni trunke zabune, ja cenim ono što Dragan radi. Jedan od retkih ovde koji znaju za razliku od mnogih koji "znaju". Ali to nije razlog da ne smem da ga kritikujem :)

Taman posla, ja cenim i jedno i drugo.... bolje receno svi smo po malo u pravu i u "krivu"...

Da nije takvih kao sto je Dragan verovatno bismo jos uvek koristili IE4 i ne bi znali za bolje... a sa druge strane da nije takvih kao sto si ti, verovatno prosecan korisnik ne bi bio u stanju da pronadje zeljenu informaciju iz razloga sto nema najnoviji browser ili sta vec...

Balans... kao i sve u zivotu :)

ivanhoe 22. 02. 2008. 04:51

rounded corners su mogli da se odrade u FF odavno preko onih -moz-radius-tralala propertija, ali nisam video da je neko krenuo da pravi Firefox only sajtove zbog toga, za razliku sad o price o Safari only sajtovima...

inace, priznajem da nisam objektivan, mene strasno nerviraju ameri klijenti sa njhovim lozenjem na maca kao statusni simbol (iskljucivo i jedino, posto njih zabole za efikasnost i ostale price), pa me onda nervira cela ta elitisticka prica generalno...

Ilija Studen 22. 02. 2008. 13:42

1 Prilog(a)
Niko ne pominje XXX-only sajtove, već iskorišćenje specifičnih mogućnosti browsera kako bi se kreirao bolji korisnički doživljaj. Konkretan primer (Safari gore, FF dole). A sve to sa definisanjem tipa polja kao search.

<input type="search" ... />

Ilija Studen 04. 03. 2008. 08:41

IE8 će po defaultu poštovati standarde: Microsoft's Interoperability Principles and IE8.

(via Nove Tehnologije)

ivanhoe 04. 03. 2008. 12:37

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen (Napišite 51676)
Niko ne pominje XXX-only sajtove, već iskorišćenje specifičnih mogućnosti browsera kako bi se kreirao bolji korisnički doživljaj. Konkretan primer (Safari gore, FF dole). A sve to sa definisanjem tipa polja kao search.

<input type="search" ... />

ovo je lepo, ali ovo nema veze sa CSS3 o kome je Dragan pricao.. plus type="search" nije validan xHTML, ili gresim?

Zasto onda ne bi koristili mogucnosti IE pa dodavali activeX kontrole ili na Firefoxu pravili XUL i -moz fore. Browser-specific features nisu nista novo, i dobar deo njih je koristan nekome, zasto ne koristi sve njih? Probali su to ljudi u vreme IE4, pa se od toga odustalo...

Uzgred, maybe it's just me (defiitivno sam nesto nadrndan jutros, priznajem :)), ali ja ne vidim nista revolucionarno funkcionalno u search inputu, i Firefox ti da listu prethodnih sercheva kad kliknes na input (bilo koji textbox, ne mora da ima poseban type za to), a clear dugmence je IMHO potpuna glupost... to je bar lako napraviti sa jednom linijom JS, da je toliko korisno svi bi to vec dodavali na svoje inpute...

Dragan Babić 04. 03. 2008. 12:56

(u zelji da ne zapocnem flame war...)

Ilijin primer definitivno najbolji, bolje bi bilo da je ilustrovao sa primerom text-shadow propertyja na istom sajtu koji je koriscen zarad povecanja citljivosti teksta. Sa druge strane nije W3C specifikacija uvek u pravu (pogledaj koliko su ubogaljene definition liste recimo) niti je sam HTML savrsen - a pogotovo se njegovi nedostaci ispoljavaju pri razvoju Web aplikacija danas (ne govorim samo o RIA). Prateci semantiku - reci input type="search" je mnogo vise semanticki od input type="text".

ivanhoe 04. 03. 2008. 13:47

^^ slazem se skroz, nije html savrsen, kao ni jedna specifikacija uostalom, ali guranje nestandardnih stvari je i dovelo do browser wars i svih problema koji su iz toga nastali, to da li ce MS ili Apple da bude "krivac" ne menja mnogo na stvari..

sto se semantike tice, jeste semanticki da search bude istaknut, ali isto tako u formama cesto imas polje za email, ili za CC number, koji bi isto tako mogli da se naprave kao specijalne kontrole sa dodatom funkcionalnoscu (recimo da imaju automatsku validaciju). Ali time se stvari komplikuju (sto takodje komplikuje i semanticko razumevanje takvih strana), plus se gubi kompatibilnost sa starim browserima...

Ako se vec ide u tom pravcu da svaka kontrola bude semanticki opisana, lepse bi bilo da su dodali novi atribut za "svrhu" kontrole...

cvele 04. 03. 2008. 14:11

Citat:

Zasto onda ne bi koristili mogucnosti IE pa dodavali activeX kontrole ili na Firefoxu pravili XUL i -moz fore. Browser-specific features nisu nista novo, i dobar deo njih je koristan nekome, zasto ne koristi sve njih? Probali su to ljudi u vreme IE4, pa se od toga odustalo...
Da ne mesamo babe i zabe...
Features o kojima Ilija i Dragan pricaju ninakoji nacin ne smetaju IE korisnicima, vec samo poboljsavaju iskustvo koje Safari/Firefox korisnici imaju. Dok u tvom primeru u kome navodis ActiveX pravis sajt iskljucivo za IE koji FF korisnici nemogu da koriste.
Primera radi, poseti Draganov blog, deluje normalno iz IE zar ne?, a sada poseti recimo Intesin online banking (iz FF)... ne ide zar ne ?

Veruj mi, -moz i activeX se nedaju porediti.

Ilija Studen 04. 03. 2008. 14:22

Citat:

Originalno napisao ivanhoe (Napišite 52247)
sto se semantike tice, jeste semanticki da search bude istaknut, ali isto tako u formama cesto imas polje za email, ili za CC number, koji bi isto tako mogli da se naprave kao specijalne kontrole sa dodatom funkcionalnoscu (recimo da imaju automatsku validaciju). Ali time se stvari komplikuju (sto takodje komplikuje i semanticko razumevanje takvih strana), plus se gubi kompatibilnost sa starim browserima...

Ako se vec ide u tom pravcu da svaka kontrola bude semanticki opisana, lepse bi bilo da su dodali novi atribut za "svrhu" kontrole...

Standardi ne nastaju preko noći. Možda je ovo prvi korak ka tome da se počne razmišljati o ubacivanju takvih stvari u specifikaciju? HTML je ok za sadržaj, ali infeioran u odnosu na native platforme kada su aplikacije u pitanju. O tome treba da se razmišlja i na tome treba da se radi. type="search" je jedan od prvih koraka u tom pravcu.

Btw, poenta kod type="search" nije funkcionalnost, već doslednost platformi na kojoj se prilazuje.

Dragan Babić 04. 03. 2008. 15:02

Off Topic: Samo mala ispravka post mi nestade edit a tek sada primecujem - u proslo poruci sam hteo da napisem "Ilijin primer definitivno nije najbolji"

ivanhoe 04. 03. 2008. 16:31

Citat:

Originalno napisao cvele (Napišite 52249)
Veruj mi, -moz i activeX se nedaju porediti.

pa recimo XHR je u IE resen kao activeX, nije native javascript objekat... pa ga opet svi koristimo.. ima IE gomilu drugih objekata koji bi mogli da se koriste, i verovatno ce u neko trenutku i krenuti da se koriste, tipa XSLT i slicno... ali za sad ih niko ne koristi jer nisu standardizovani...


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 05:23.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.