DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   3 300 000 ? (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=8298)

glaspodrinja.com 12. 01. 2010. 11:41

3 300 000 ?
 
DA li je ovo neka greška u izveštaju ili...

SERBIA

RS - 7,379,339 population ('09) - Country Area: 77,474 sq km

Capital city: Belgrade - population 1,764,650 ('07)

3,300,000 Internet users as of Sept/09, 44.7 % penetration, per ITU.

325,700 Broadband Internet connections as of Sept/08, per ITU.

Informacija sa sajta: http://www.internetworldstats.com/europa2.htm#rs

Peca 12. 01. 2010. 11:46

nase ministarstvo je radilo neko istrazivanje prosle godine, tako nesto oko 3 mil. je bila njihova procena, ako se ne varam, sto ukljucuje i diul-up korisnike, i one koji se kace na net preko mobilnog.

agvozden 12. 01. 2010. 11:53

Kako oni racunaju verovatno ce biti i 10 miliona internet korisnika u srbiji...

glaspodrinja.com 12. 01. 2010. 12:00

Dakle, 3 300 000 nije greška?

mangia 12. 01. 2010. 12:15

jeste greška zato što se tu računaju svi vaši kor. nalozi koje ste ikada imali otvorene kod provajdera. Kod mene je slučaj da imam 4 naloga kod 4 različita lok. provajdera a trenutno ne korisnitim ni jedan od njih nego nešto sasvim deseto...

AG.RS 12. 01. 2010. 12:19

U principu ne bi trebalo biti greška. Nisu Srbi čobani budale. Svaki dan neko novi hoće na internet.Majstor od 50 godina tražio da mu sredim računar i objasnim kako da pretražuje za materijale koji mu trebaju i slično. Ljudi imaju sve više potrebe da nešto traže preko interneta i da komuniciraju.

Samo zasluge za širenje internet korisnika u Srbiji svakako pripadaju blogerima, entuzijastima i svima onima koji su nešto kreirali i samoinicijativno radili. Najveći kočničari razvoja interneta i drugih IT usluga su RATEL, onda razni stručnjaci za četvorožilne i slične kablove Beogradskog ETF-a, razna ministarstva i slični internetfobisti, čiji je osnovni cilj nešto blokirati, kontrolisati i špijunirati.

Dakle za razvoj interneta u Srbiji zaslužni smo svi mi koji smo na internetu. Država nas je izdala i nikada nije pomogla ni u čemu.Dobro u zadnje vreme dolazi internet u parkove ili škole, ali nas je sama Srbija kljucala u mozak 1990-2000, kada su se susedi dobro razvijali. Baš u tom periodu mi smo naglo zaostali u broju korisnika za svetom.

Mislim da ćemo mi za 5 godina biti sam svetski vrh po broju korisnika, u odnosu na ukupnu populaciju stanovnika.

glaspodrinja.com 12. 01. 2010. 12:19

Onda je realnija cifra 2 200 000 koju spominje Telenor...

mileusna 12. 01. 2010. 12:59

Ta cifra je verovatno tačna, ali uključuje i one koji jednom mesečno provere poštu i sl. korisnike. Redovih korisnika koji Internet koriste bar po par puta nedeljno je dosta manje...

Dejan Bizinger 12. 01. 2010. 13:17

Znate i sami koje su razlicite definicije za statistiku :1042:

Procena Internet korisnika u Srbiji me podseca na jednu drugu procenu - procenu trzista Internet oglasavanja u Srbiji, ako razumete na sta mislim.

Uostalom, to nije toliko bitno, bitna je korist koju Internet pruza. Sta znaci da li ima 2 ili 3 miliona Internet korisnika za onog koji zeli da dodje na Internet? Da li ce pre doci ako ima 3 miliona? Sta to znaci za firme? Ako firme ne shvataju znacaj medija od 2 miliona korisnika sta ce im znaciti cifra od 3 miliona? Ako je oglasivackim agencijama malo 4 miliona eura od oglasavanja, zasto bi im bilo dovoljno 6 da konacno obrate adekvatnu paznju na isto.

Procene i "procene" su uvek lep nacin da se neko promovise u javnosti i sve sto ide sa tim.

Peca 12. 01. 2010. 13:18

da, ovo sto Mileusna kaze je ono sto sam hteo da naglasim gore [ali sam bio u zurbi malopre].
u tih 2-3 miliona se racunaju verovatno i ochevi/keve koje jednom mesecno sednu za komp da pogledaju nesto.

btw, pa ne bih se bas slozio da smo mi zasluzni za razvoj interneta.
mislim da je presudnu ulogu odigrao "fejs i majspejs" :)
prosetajte se nekom skolom/ucionicom pa cete shvatiti o cemu govorim.

Dejan Bizinger 12. 01. 2010. 13:21

@Peca: Pre su se kompjuteri kupovali zbog Doom-a i Komanche a danas zbog drustvenih mreza :1042:

AG.RS 12. 01. 2010. 13:37

Da tačno je da su Face i Myspace odigrali ulogu u povećanju broja korisnika.

Problem je i veliki broj pasivnih posmatrača.Oni koji očekuju da je internet kutija u koju je neko nešto sipao, a oni treba to samo da pokupe.

Aktivnih ljudi na webu u Srbiji ima između 100 000-200 000. Da su tu svaki dan, da čitaju sajtove, posećuju forume, pišu, prave svoje sajtove..

mileusna 12. 01. 2010. 13:39

^ @bizinger Da i to je napredak... Kaže meni moler letos dok mi je krečio stan "Šta će ti računar bez Interneta" :) To je kvantni skok :)

glaspodrinja.com 12. 01. 2010. 14:08

Bizinger: "Ako firme ne shvataju znacaj medija od 2 miliona korisnika sta ce im znaciti cifra od 3 miliona?"

Lepa misao...

Da li firme zaista (ne)shvataju značaj?

cvele 12. 01. 2010. 14:52

Previse kukate oko "buhuhu nema firme da mi da pare za -ovo moze biti vas baner-"

Jel pokusao neko da prezentuje publiku svog sajta? Ko posecuje taj sajt, kada, zasto?
Iz toga napravite konkretnu ponudu za oglasavanje na svom sajtu.

"Vas baner ovde", "Ovo je mesto za vas baner", "Buhuhu firme ne shvataju znacaj" ...
Mozete na slicne nacine da kukate, kumite, molite ali nece biti nista od toga.

Dejan Bizinger 12. 01. 2010. 15:03

@Mileusna: Slazem se sa tvojim molerom. Ja imam kompjuter od 6. razreda ali prakticno da mi isti ne bi bio zanimljiv bez Interneta.

@Glaspodrinja.com: Vise shvataju deklarativno kada kazu "Internet je buducnost", "Dobar onaj Facebook", "Mogu pricati besplatno preko Net-a", ali malo ide teze kada treba da plate za nesto sto im moze doneti korist. A kada i plate zele tu korist odmah, znaci 100 evra placenih barem 100 evra povrat a po mogucnosti 150e, 200e, 500 you name it. Kod drugih medija se ne hvataju toliko za ROI ali su culi da na Internetu ima "milijardu korisnika" pa ce ih vise videti nego u novinama.

@Cvele: Nisam od onih koji kukaju, ali iz licnog iskustva, a verujem i drugih koji imaju iole ozbiljnije sajtove, lepo im se sve prezentuje (bas planiram da unapredim media kit uskoro), objasne se sta se sve moze od oglasavanja na drustvenim mrezama, njima sve to bude super sta cuju, i verujem da je tako i da se ne foliraju ali nakon toga obicno ide - "sad je kraj godine, pa ne moze nista sad", "ili sad je sredina godine, zatvoreni su budzeti", "kriza je", "moze eventualno neka kompenzacija", "pa to ti je jako skupo" (a nije skupa reklama u novinama)... A cinjenica je da ono sto mogu da dobiju na drustvenim mrezama i community sajtovma uopste vrlo retko mogu da dobiju drugde i za te pare.

Cinjenica je da na domacem Internetu najbolje prolaze ja tebi-ti meni kombinacije pa tako imate sajtove sa 5-10 puta manje poseta od Naslova, Vesti, Karika, Bureka... koji zaradjuju isto toliko puta vise od oglasavanja.

Vitkovic 12. 01. 2010. 19:27

@Mileusna
A izvini da ti nisi imao drugacije misljenje o molerima(pita moler):1016: ?
U BiH je u zadnje dvije godine(a nekako se poklapa s FB manijom)enormno povecao br. korisnika.Mada su od toga perioda i telekomi krenuli s adsl akcijama(povoljnim).
PS:Tolika je potraznja da sam trenutno bez interneta doma(izbjegavajte net pri grmljavini;)),jer nedostaje adsl paketa:(

mileusna 12. 01. 2010. 20:55

Citat:

Originalno napisao Vitkovic (Napišite 78447)
@Mileusna
A izvini da ti nisi imao drugacije misljenje o molerima(pita moler):1016: ?

Pa kad moleri skajpuju i fejsbukuju onda Internet svakako postaje mainstream i kod nas. :)

bluesman 12. 01. 2010. 21:10

Ja garantujem da je za razvoj interneta među "širim narodnim masama" u regionu više učinila Severina i Suzana Mančić nego sve socijalne mreže zajedno.

3banchi 12. 01. 2010. 21:42

^ da znas...imam par trecepozivaca u komsiluku koji su prvi puta kompjuter videli iz bliza bas u to vreme Severine. Kupile starine onomad cd na buvljaku i dosli kod mene na projekciju. Ja im prvo izmerio pritisak pa tek onda pustio. Oni odgledase, popljuvase onog tipa (oni bi bolje!!!)...i od tog doba, koliko cujem, ne stede pare unucima kad treba da se pojaca grafika.

Dragan Varagić 13. 01. 2010. 09:39

Citat:

Originalno napisao Dejan Bizinger (Napišite 78441)
Cinjenica je da na domacem Internetu najbolje prolaze ja tebi-ti meni kombinacije pa tako imate sajtove sa 5-10 puta manje poseta od Naslova, Vesti, Karika, Bureka... koji zaradjuju isto toliko puta vise od oglasavanja.

Ovakvi sajtovi zarađuju više para jer imaju bolje organizovanu PRODAJU!

Što se tiče korisnika Interneta, podatak od preko 3 mil. je sigurno tačan, jer se ne računa broj konekcija preko ISP, već se anketira adekvatan broj građana.

Broj ISP konekcija odavno nije relevantan, naročito kada se uzme u obzir pristup preko kompanija za zaposlene, besplatan WiFi po kafićima (McDonald's)...

pcigre 13. 01. 2010. 10:31

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 78452)
Ja garantujem da je za razvoj interneta među "širim narodnim masama" u regionu više učinila Severina i Suzana Mančić nego sve socijalne mreže zajedno.

Sex prodaje sve.

Ne verujem da ima 3 300 000 korisnika interneta. Ispada da skoro svi pismeni koriste i Internet... al' za malo.

3banchi 13. 01. 2010. 11:24

Nesto bas nisam sklon da poverujem u ove brojke...ali evo i tetka CIA ima nesto slicno...ako im je verovati, posto su i oni par puta ispali neobavesteni.
Malo mi je nelogican broj tel. linija i Internet korisnika???

Citat:

Telephones - main lines in use:
3.085 million (2008)
country comparison to the world: 49

Telephones - mobile cellular:
9.619 million (2008)
country comparison to the world: 61

Telephone system:
general assessment: modernization of the telecommunications network has been slow as a result of damage stemming from the 1999 war and transition to a competitive market-based system; network was 90% digitalized in 2006
domestic: teledensity remains below the average for neighboring states; GSM wireless service, available through multiple providers with national coverage, is growing very rapidly; best telecommunications service centered in urban centers
international: country code - 381

Radio broadcast stations:
153 (station types NA) (2001)

Internet country code:
.rs

Internet hosts:
181,313 (2009)
country comparison to the world: 64

Internet users:
2.936 million (2008)
country comparison to the world: 59

Dejan Bizinger 13. 01. 2010. 12:57

Citat:

Originalno napisao Dragan Varagić (Napišite 78464)
Ovakvi sajtovi zarađuju više para jer imaju bolje organizovanu PRODAJU!

Dragane, kod nekih sigurno jeste to slucaj a kod nekih je slucaj da imaju "kombinacije" sto i sami priznaju da ne moze drugacije.

ivanhoe 13. 01. 2010. 13:48

Citat:

Originalno napisao pcigre (Napišite 78466)
Sex prodaje sve.

Ne verujem da ima 3 300 000 korisnika interneta. Ispada da skoro svi pismeni koriste i Internet... al' za malo.

otkud ti ideja da su ovi na internetu pismeni :)

3banchi 13. 01. 2010. 14:33

^
Off Topic: Pismeni kao ovaj legendarni sa [ES]

kai 13. 01. 2010. 17:12

Samo da se nadovezem na nesto ranije receno vezano za fejs/majspejs... Mislim da je taj "proboj" medju mladjom generacijom normalan i ne bi trebao da cudi, pogotovo sto su drustvene mreze bile uveliko tu pre fejsbuka. Slicna stvar (doduse mozda ne istih razmera) bi se svakako dogodila, jer od kad je interneta komunikacija sa drugima je jedna od najbitnijih funkcija. Sve sto unapredjuje komunikaciju je uvek bilo dobrodoslo. Pogotovo po meni sve to dobija smisao ako podjete od toga da su generacije ljudi koji sada imaju oko 25 odrastali paralelno sa internetom, samo nekoliko godina mladje generacije su odrasle na internetu, dok najmladje generacije sve cesce nastaju kao rezultat poznanstava ostvarenih/realizovanih na internetu.

Meni je mnogo zanimljiviji i bitniji pomak koji sam imao priliku da vidim u vise slucajeva medju nesto starijom populacijom (novih) korisnika, koji su se do pre par godina bukvalno imali strah/odbojnost prema internetu a danas sve vise shvataju prednosti istog.

PS. Moja procena je da je trenutno ukupan broj ljudi koji korisnte internet (razlicitim intenzitetom) izmedju 2.5-2.7 miliona.

artur_dent 17. 01. 2010. 20:03

Za FB recimo mozete dobiti podatke o broju korisnika iz Srbije
1,527,060 people

* who live in Serbia


Eto to je samo broj ljudi koji koristi FB, po izvestaju zavoda za statistiku u 2008 imali smo negde oko 2.5M ljudi koji koristi internet redovno.

Tepif 20. 01. 2010. 18:01

Citat:

Originalno napisao artur_dent (Napišite 78628)
Za FB recimo mozete dobiti podatke o broju korisnika iz Srbije
1,527,060 people

* who live in Serbia


Eto to je samo broj ljudi koji koristi FB, po izvestaju zavoda za statistiku u 2008 imali smo negde oko 2.5M ljudi koji koristi internet redovno.

I taj broj se moze podeliti sa tri jer se otvaraju nalozi za firme, sajtove, za svaleraciju, za blize i dalje prijatelje... Cinjenica je da je medju decom FB, a samim tim i net zastupljen, ali kod nas je bela kuga.

oksite 20. 01. 2010. 23:36

Mislim da je ovo licitiranje sa ukupnim brojem korisnika Interneta vec prevazislo svaku meru i da bi pod hitno neko iz nadleznog Ministarstva, RNIDS-a ili neki ekspert iz struke morao da u formi intervjua u par dnevnih novina i par IT emisija malo pojasni kako ovo sa razvojem i penetracijom Interneta u Srbiji treba da ide i kako da se meri. Danas smo malo naceli ovu temu na Slobinom i Torbicinom okruglom stolu (btw, cestitke na lepo organizovanom i, barem meni, zanimljivom okruglom stolu), i nadam se da ce neka ozbiljna ekipa uskoro napraviti analizu i presek stanja u EU, i da predlozi novu metodologiju za ocenu primene Interneta u Srbiji, u svetlu promena u EU, te uvodjenja statistickih regiona u Srbiji. Total number, %, to vise nije toliko bitno, a skoro da nema nikakve veze sa ocenom kvaliteta infrastrukture i servisa, sto, opet, za sobom povlaci da nema nikakve veze sa pravima korisnika, ravnomernog regionalnog razvoja, i posebno, sa problemom univerzalnog servisa (podrzavam predlog iz diskusije da deo prihoda RATEL-a na kraju godine ide u unapredjenje univerzalnog servisa). Nije svejedno da li imamo 2 milke u Beogradu, Novom Sadu i 3-4 druga grada i 1 u ostatku Srbije, ili 1,5 i 1,5 u ove dve grupe. Znaci, vise analiza o raspolozivim brzinama po mestima i regionima, broj IP adresa po korisniku po mestima i regionima, ovi parametri bi morali da imaju vecu vrednost nego neko gadjanje brojevima, te je 3.2 miliona, te nije, vec je 3.5 i tako iz dana u dan.

glaspodrinja.com 21. 01. 2010. 15:46

Da li će (ne)prihvatanje ponude Telenora kao novog operatera fiksne telefonije u Srbiji pozitivno uticati na broj korisnika Interneta?

Telenor kao novi operater fiksne telefonije u Srbiji će uticati na:
-ubrzanje Interneta
-kvalitet Internet usluge
-broj korisnika Interneta u Srbiji
-vreme koje će im biti potrebno da realizuju planirano
-cenu?

Da li je Telenor najavio preduzimanje nekih "akcija" u vezi korišćenja Interneta u Srbiji kada je reč o njihovoj ponudi za fiksnu telefoniju?

mileusna 21. 01. 2010. 17:04

^
Citat:

Dobitnik licence za pružanje usluga fiksne telefonije ima obavezu da u roku od godinu dana započne pružanje tih usluga gradjanima, kao i ADSL priključaka, izjavila je ministarka za telekomunikacije Jasna Matić.
http://naslovi.net/rd/1503960

Dakle po ovom što ministrarka kaže i ADSL ide u paketu sa fiksnom telefonijom.

nixa 21. 01. 2010. 19:11

Rumunija ima 38 fiksnih operatera :)

ivanhoe 21. 01. 2010. 21:31

Rumunija je zato jos 2000-te imala potpuno besplatan net za sve korisnike jednog od vecih fiksnih operatera, a kod nas to ni dan danas ne postoji...

glaspodrinja.com 22. 01. 2010. 08:54

Prihvaćena ponuda Telenora.
Ostaje nam da sačekamo i vidimo kako će se ovaj potez odraziti na upotrebu Interneta u Srbiji. Neko raspoložen da prognozira, pardon "tipuje"?

artur_dent 22. 01. 2010. 23:49

Ako krenemo od toga da je Srbistan pre svega jedna dosta stara nacija, koga ne mrzi moze da pogleda iste izvestaje zavoda za statistiku. Cinjenica da broj internet korisnika sigurno nece znacajnije rasti na dalje.

Ali zato ce sigurno rasti broj sati koji ljudi provode online dnevno.

Uticaj novog operatera fiksne telefonije - da definitivno.
Ali necemo se zavaravati, u narednih 3-5 godina, tesko da ce penentracija interneta premasiti 45% populacije.

Markok 23. 01. 2010. 00:57

Citat:

Originalno napisao artur_dent (Napišite 78812)
... stara nacija, koga ne mrzi moze da pogleda iste izvestaje zavoda za statistiku. Cinjenica da broj internet korisnika sigurno nece znacajnije rasti na dalje.

Ne razumem logiku.

Ako svake godine umre 100 000 starih koji ne koriste net a za internet stasa 80 000 novih mladih - čini se da će broj korisnika interneta ipak porasti? :1007:

artur_dent 23. 01. 2010. 12:15

Cinjenica da broj internet korisnika sigurno nece znacajnije rasti na dalje.

Naravno da ce porasti, ali treba biti realan pa ne ocekivati stepene penetracije od 80% - kao recimo sto ima Švedska.

ivanhoe 23. 01. 2010. 22:22

zavisi o kom vremenskom periodu pricamo? Mora da raste procenat, kao sto je bilo i sa telefonom i sa televizijom, dok ne dosegne neki maximum koji diktira standard u drzavi... imace ga svi osim onih koji bas ne mogu da si priuste, ili koji zive na mestima gde je tehnicki neizvodljivo imati net..

za sada ima jos mnogo ljudi koji ne koriste net iz ovih ili onih razloga, a realno mogu da si ga priuste kad bi bili zainteresovani...


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 14:48.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.