DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Pitanje u vezi poreza za građane (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=8486)

zoki 26. 02. 2010. 07:40

Pitanje u vezi poreza za građane
 
Jel može neko da mi objasni.. u vezi plaćanja poreza... Ako fizičko lice prima wire transfer svakog meseca od firme iz inostranstva (honorarni rad), da li to fizičko lice treba da uplaćuje porez na SVAKI wire transfer, i koliko? Gde se to plaća, u poreskoj upravi?

ili to fizičko lice podleže onom: ako godišnje svi njegovi prihodi prelaze sumu od 12000 e, onda treba da plati 10% od razlike... Jel istina ovo?

Dakle, da li čovek treba da plaća porez na svaki wire transfer ili treba da sačeka godina da prođe i vidi da li spada u onu grupu koja prelazi 12k evra?

Čuo sam gomilu mišljenja, neki kažu da ne treba ništa, drugi kažu da treba, treći nisu sigurni... Svi vrte neke druge priče i niko ne može da mi kaže kako tačno treba da se radi.

Ajd, pa hvala unapred.

ivanhoe 26. 02. 2010. 10:59

imas ovde uporedni prikaz troskova: http://www.mena.rs/kakopoceti/uporedniprikaz.html

Koliki su minimalni troskovi osnivanja i vodjenja firme? Bilo bi zanimljivo napraviti presek te dve krive i videti koja je to minimalna godisnja zarada da se isplati osnovati agenciju ?

mileusna 26. 02. 2010. 12:12

Citat:

Pošto Z.G. nije podnosio poreske prijave o obračunatom i plaćenom porezu po odbitku, izbegao je da plati porez na dohodak građana na ostale prihode u iznosu od 25,6 miliona dinara.
Istovremeno, nepodnošenjem poreske prijave za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak gradjana izbegao je da mu nadležni poreski organ utvrdi obavezu godišnjeg poreza na dohodak građana od 13,5 miliona dinara.
Blic
Iz ovog saopštenja se vidi da je optužen za utaju dva poreza.

Gruja 26. 02. 2010. 12:15

Tako je. Na svaki prihod treba da se plati porez u roku od 15 dana. Onda se jednom godisnje svi prijavljeni prihodi sabiraju i placa dodatni porez ako se predje granica. Bez prijavljivanja pojedinacnih prihoda nemas na osnovu cega ni da platis taj godisnji.

Mladjo 26. 02. 2010. 14:15

u svedskoj u idealnoj situaciji racunamo da su svi prohosi registrovani. Mi sami odlucimo koliko cemo placati mesecno. Jednom godisnje stigne obracun da li smo preplatili pa nam vrate pare ili treba da doplatimo. Uglavno se dobije nazad po 1000 2000 eura.
Takodje sve sto se kupi za firmu, rad koji se plati se odbija od poreza.

ivanhoe 26. 02. 2010. 16:55

heh, jesu legalizovani homosexualni brakovi u Svedskoj, da se udam za tebe i preselim u Svedsku, pa da mi ne bude zao da i ja placam poreze drzavi :D

salim se naravno, da se ne osetis prozvanim, ja se to zezam na racuna ovih nasih uslova, jer nazalost kad ovoj ovde drzavi dam pare, svaki put mi stegne srce, jer znam kome time kupujem novog dzipa..

Mladjo 26. 02. 2010. 18:28

Mnogo ima stvari u Svedskoj koje ne valjaju ali se nisam trudio da ih isticem kad se vec u Srbiji utrkuju kako da ih usvoje i nakaleme na nase lose. Ali cela logika je sledeca ako ja treba da platim drzavi recimo 10 000 eura poreza za ovu godinu ili mogu da za te novce kupim masine koje zahtevaju da otvorim jos jedno radno mesto onda ja uradim tako i sledece godine porez placamo i ja i moj radnik i jedna osoba manje je nezaposljena.
@ivanhoe zar ne bi i tebi bilo bolje da za neki deo tih para koje odvajas za porez kupis masine koje ce ubrzati tvoj rad, mozda ulozis u neku marketinsku kampanju i tako povecas obim svog posla. Vise posla tebi vise novca drzavi u daljnoj perspektivi. Ja definitvno nisam ekonomista ali ovakve stvari su sigurno stimulativne.
A za ove brakove, ne da su legalizovani nego i u crkvi mogu da se vencavaju sve zakonski :)

aleck 03. 03. 2010. 02:28

Citat:

Originalno napisao leonl (Napišite 80461)
u svedskoj u idealnoj situaciji racunamo da su svi prohosi registrovani. Mi sami odlucimo koliko cemo placati mesecno. Jednom godisnje stigne obracun da li smo preplatili pa nam vrate pare ili treba da doplatimo. Uglavno se dobije nazad po 1000 2000 eura.
Takodje sve sto se kupi za firmu, rad koji se plati se odbija od poreza.

Moja tetka živi u Švedskoj i pre 3 godine se desilo nešto što ću smatrati za reper šta znači normalna država, pa kad se desi u Srbiji e onda...

Nekakvom analizom je utvrđeno da joj je ne znam koliko godina greškom naplaćivano i računato više poreza nego što je trebalo - čini mi se čak 20 godina, nisam siguran.

To je otkrila sama država, tetka pojma nije imala. Saznala je tako što su joj poslali pismo izvinjenja i uplatili na račun nekih 80.000 švedskih kruna, što mu dođe skoro 9.000€.

aleck 03. 03. 2010. 02:31

Citat:

Originalno napisao zoki (Napišite 80434)
Jel može neko da mi objasni.. u vezi plaćanja poreza... Ako fizičko lice prima wire transfer svakog meseca od firme iz inostranstva (honorarni rad), da li to fizičko lice treba da uplaćuje porez na SVAKI wire transfer, i koliko? Gde se to plaća, u poreskoj upravi?

Ovo i mene zanima :) Da li se i kako plaća na honorar i ima li donjeg limita preko koga mora da se prijavi?

Drugo bitno pitanje: da li se u izdržavane članove domaćinstva može uračunati i sestra i kako se to određuje - po mestu stanovanja svakog pojedinačnog člana ili po bliskosti?

zoki 03. 03. 2010. 08:42

Evo sta sam saznao na ES-u:

Na svaki prihod, pa i kad ti stigne wire iz inostranstva treba da platis porez. U ovom slucaju wire transfer bi se vodio pod "ostali prihodi" i treba da platis 20% na 80% osnovice. npr:

Primio si 1000e
1000e - 20% = 800e, to je osnovica
20% na 800e jeste 160e
Dakle, treba da platis 160e za porez u ovom slucaju
Tvoj prihod u ovom slucaju jeste 1000e - 160e = 840e

Za placanje se koristi formular sa adrese: http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/obrasci/PP_OPO.pdf

E sad, pri svakom ovom placanju valjda treba da se plate doprinosi za PIO i zdravstveno, samo sto ne znam kako se obracunava.

Takodje na kraju godine treba da saberes sve svoje prihode (u ovom slucaju 840e) i ako to prelazi 3 mesecne plate * 12, onda treba da platis 10% na razliku izmedju sume tvojih prihoda i granice extra profita. Naravno ovde ne vaze samo prihodi od ovih wire transfera, vec SVI tvoji prihodi koji su "sa strane", a kojima moze da se udje u trag.

e sad, u ovo nisam 100% siguran, narocito za ovo na kraju... Bilo bi dobro ako neko zna tacno da kaze kako treba da se radi.

Ako je osoba u radnom odnosu u Srbiji, a sa strane radi freelancing i dobija wire od firme iz inostranstva svakog meseca, da li osoba treba da placa PIO i zdravstveno kada placa porez za ovo iz inostranstva sto dobija?

BluesRocker 03. 03. 2010. 11:06

^ Ja sam radio po ugovoru o delu pored regularnog posla, i plaćao sam porez i PIO, bez zdravstvenog. Ne znam koja je razlika između ugovora o delu i honorara bez potpisanog ugovora.

zoki 03. 03. 2010. 12:11

Ne znam ni ja. Jer ovi "wire transferi" su u stvari bili zamisljeni u fazonu "posalje ti techa iz Nemacke 300e za rodjendan" jednom godisnje, a ne da osoba prima pare iz inostranstva svakog meseca... Mislim sve vise i vise ljudi na ovaj nacin ce primati novac u buducnosti, tako da bi trebalo da se zna kako se to radi pravilno.

cvele 03. 03. 2010. 12:49

Cak i ako si oslobodjen poreza ili imas osnovu da budes oslobodjen, obavezan si da prihod prijavis.

RadoslavN 03. 03. 2010. 20:02

Citat:

Originalno napisao Gruja (Napišite 80451)
Tako je. Na svaki prihod treba da se plati porez u roku od 15 dana. Onda se jednom godisnje svi prijavljeni prihodi sabiraju i placa dodatni porez ako se predje granica. Bez prijavljivanja pojedinacnih prihoda nemas na osnovu cega ni da platis taj godisnji.

Pozdrav.

Ono sto mene zanima je, sta sad da radimo ja i mnogi drugi koji smo znali samo za 10% preko tih famoznih 1 500 000 dinara?

Ocigledno, ne mozemo da ocekujemo da nikada necemo doci na lager. Licno, bavim se E-poslovanjem od 2007me i ovo je prvi put da sam probio limit. Nisam placao taj porez od 20% jer nisam znao za njega.

I sta sad da radim? Da odem u poresku da prijavim godisnji porez? Jasno je da ce mi nakaciti 20% za ovu godinu ali sta je sa prethodnim godinama?

Da li ce mi uopste dati priliku da platim za ovu godinu ili odmah moram u zatvor?

Sta raditi??

dinke 03. 03. 2010. 20:35

Ja bih ipak sacekao zvanicno misljenje oko placanja poreza i sl stvari (imamo pitanja na drugoj temi). Ovo sa placanjem 20% kod svakog wire trasfera kod fizickih lica nema preterano smisla ako se uporedi sa firmama koje ne placaju porez na doznake iz inostranstva.

Gradic 03. 03. 2010. 20:50

Citat:

Originalno napisao RadoslavN (Napišite 80922)
Pozdrav.

Ono sto mene zanima je, sta sad da radimo ja i mnogi drugi koji smo znali samo za 10% preko tih famoznih 1 500 000 dinara?

Ocigledno, ne mozemo da ocekujemo da nikada necemo doci na lager. Licno, bavim se E-poslovanjem od 2007me i ovo je prvi put da sam probio limit. Nisam placao taj porez od 20% jer nisam znao za njega.

I sta sad da radim? Da odem u poresku da prijavim godisnji porez? Jasno je da ce mi nakaciti 20% za ovu godinu ali sta je sa prethodnim godinama?

Da li ce mi uopste dati priliku da platim za ovu godinu ili odmah moram u zatvor?

Sta raditi??

I mene to navodi na razmisljanje (kao sto verujem i vecinu ostalih koji zaradjuju preko neta).
Ja nisam do sad cuo od nekog da je prijavljivao te prihode na mesecnom nivou a samim tim i na godisnjem ( bilo da je primao cekove ili direktno na racun novac).
Citao sam da ce u drugoj polovini godine biti omoguceno prijavljivanje za porez i placanje tog istog poreza i preko neta.Dali ce ista od toga biti i kako ce to sve izgledati ,ne znam zaista.
Sama pomisao na sadasnji zakon po kome bi se sad svakog meseca trebao obracunavati porez od 20%(koji budimo realni uopste nije mali) i taj isti uplacivati svakog meseca je malo glup. Bolje bi bilo da se na kraju godine obracuna i taj od 20% pa onda i taj od 10% ako se predje odredjena granica.
Onda takodje me muci, da li i koliko se placa PIO i zdravstveno ako je u pitanju fizicko lice koje zaradjuje na taj nacin.

RadoslavN 03. 03. 2010. 21:01

Ono sto je najgore od svega je akumulacija sredstava i prekrsaji koje smo, sto svesno sto nesvesno, cinili.

Konkretno, svaki put kada nismo platili 20% od zarate, izvrsili smo utaju poreza. Uprava poreza kaznjava utaju poreza fizickog lica, izmedju ostalog, naplacivanjem 2-5 puta nivoa utajenog poreza.

Ako racunamo sa najpovoljnijom stopom poreza(16%), znaci da bi, u najboljem slucaju, trebalo da platimo kaznu od 32% ukupnog novca koji smo zaradili a, u najgorem, 80%.

E sad, poznato je da Poreska funkcionise po dosta fleksibilnom rezimu, tako da verujem da je moguce izbeci pokretanje postupka i platiti samo zaostali porez ukoliko se prijavimo sami.

Generalno, smatram da je zakon prilicno jasan i da se cela diskusija koja se vodi svodi na poricanje ocigledne istine - porez je trebalo da se plati, a, po zakonu, neznanje ne opravdava krivice.

Sve u svemu smatram da bi, umesto da trazimo rupe o zakonu i pljujemo drzavu, trebalo da diskutujemo o tome koji je najbezbolniji nacin da izmirimo svoje zaostale obaveze.

Edit:

http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/p...zNaDohodak.pdf (Clan 168)

Zapravo, kazna je od dvostrukog do desetostrukog iznosa poreza. Znaci, mogu da nam uzmu 160% onoga sto smo zaradili, ali samo ako izbegnemo placanje poreza. Pretpostavljam da to znaci da cemo platiti samo kaznu, ukoliko se prijavimo sami.

P.S. I ne bih se previse uzdao u advokate i knjigovodje. Pricao sam sa 5-6 istih, cak i sa jednim covekom iz Poreske, i svako prica svoju pricu, mislim da je bolje ne ostaviti nadleznim organima da stvari tumace kako zele.

Gargoyle 04. 03. 2010. 01:08

Citat:

Ovo sa placanjem 20% kod svakog wire trasfera kod fizickih lica nema preterano smisla ako se uporedi sa firmama koje ne placaju porez na doznake iz inostranstva.
Kako to misliš firme koje ne plaćaju porez na doznake? Firme i ne treba da plaćaju porez na svaku pojedinačnu doznaku.

MorenoArdohain 04. 03. 2010. 01:22

Ne postoji nikakav porez na doznake, wire transfer, adsense i sl, ali postoji porez na prihod. To sto je dobijeno putem wire-a, cekom ili nekim desetim putem je sasvim nebitno, to je prihod i obavezan si da platis porez na njega.

dinke 04. 03. 2010. 01:22

^Pa upravo to sam i rekao da mi nesto nema logike da fizicka lica placaju porez od 20% na nesto na sta firme ne placaju nista. Obicno je sve skuplje za firme a sad ispade jeftinije :)

Whatever, over and out posto

a) Ja vec nekoliko godina primam sve na racun firme
b) Vise necu davati pausalne ocene vec cu prepustiti nadleznim "organima" da to urade (kada im dostavimo spisak pitanja)

MorenoArdohain 04. 03. 2010. 01:25

@dinke placas porez kao firma, kako ne placas? Ti si pausalno oporezovan, zar ne?
U pitanju su samo razliciti nacini obracuna u zavisnosti od fizickog lica, preduzetnika i DOO.

Markok 04. 03. 2010. 01:36

Citat:

Originalno napisao dinke (Napišite 80947)
^Pa upravo to sam i rekao da mi nesto nema logike da fizicka lica placaju porez od 20% na nesto na sta firme ne placaju nista. Obicno je sve skuplje za firme a sad ispade jeftinije :)

Kad ne bi bio paušalac, za podizanje novca kroz dobit bi plaćao 10% porez na dobit i 10 % porez na prihod (zbirno 19%).

Ako dižeš kroz platu, onda je nepovoljnije, zbog visokih doprinosa (zbirno 37,5% ako me sećanje služi).

Uvek te nešto kači.

Gargoyle 04. 03. 2010. 06:32

@RadoslavN

Ti kao fizičko lice treba da plaćaš porez od 20%, plus socijalne doprinose (PIO, zdravstveno) koji su nešto ispod 20% = dakle ukupno nešto ispod 40%. Plus ako preteraš limit od 1.5 mil, onda još 10% (godišnji porez).

Ako imaš prihod od 1 500 000 RSD godišnje, onda ti je to zdrava osnova da razmisliš o registraciji preduzetničke firme (agencije), i da se prijaviš recimo za paušalno oporezivanje - umesto da radiš kao fizičko lice. A verovatno bi i ukupno plaćao manji porez nego da ga na taj prihod plaćaš kao fizičko lice.

jasmanac 04. 03. 2010. 10:29

Firme ne placaju porez na prilive iz inostranstva jer se to smatra izvozom a izvoz je oslobodjen ovog poreza, barem za sada. Drzava to naziva stimulacijom izvoza. Govorim za DOO.

Pitajte knjigovodje i sve ce vam objasniti ;)

mileusna 04. 03. 2010. 10:41

^ Ne plaća se PDV, ali porez na dobit platiš kao firma na kraju godine. Naravno da se plaća porez, samo što fizičko lice mora da ga plati u roku od 15 dana a firme ga plaćaju na kraju godine.

jasmanac 04. 03. 2010. 11:12

@mileusna: Tako je, u pitanju je PDV. Moja pogresna interpretacija.

buksula 04. 03. 2010. 17:48

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 80968)
^ Ne plaća se PDV, ali porez na dobit platiš kao firma na kraju godine. Naravno da se plaća porez, samo što fizičko lice mora da ga plati u roku od 15 dana a firme ga plaćaju na kraju godine.

I sta sada - neko ko dobija cekove 2x mesecno treba svakih 15 dana da placa porez.

acca 04. 03. 2010. 18:08

Citat:

Originalno napisao buksula (Napišite 80997)
I sta sada - neko ko dobija cekove 2x mesecno treba svakih 15 dana da placa porez.

To je dobro pitanje za ovu temu

RadoslavN 04. 03. 2010. 20:29

Citat:

Originalno napisao Gargoyle (Napišite 80958)
@RadoslavN

Ti kao fizičko lice treba da plaćaš porez od 20%, plus socijalne doprinose (PIO, zdravstveno) koji su nešto ispod 20% = dakle ukupno nešto ispod 40%. Plus ako preteraš limit od 1.5 mil, onda još 10% (godišnji porez).

Ako imaš prihod od 1 500 000 RSD godišnje, onda ti je to zdrava osnova da razmisliš o registraciji preduzetničke firme (agencije), i da se prijaviš recimo za paušalno oporezivanje - umesto da radiš kao fizičko lice. A verovatno bi i ukupno plaćao manji porez nego da ga na taj prihod plaćaš kao fizičko lice.

Kao sto rekoh, to je potpuno jasno i vec utvrdjeno.

Ja sam pitao sta raditi sa prethodnim neprijavljenim porezima.

dinke 04. 03. 2010. 21:50

Moj kolega koji prati ovu temu je danas bio u Poreskoj Upravi gde je dobio informaciju da se samo placa porez od 10% na ostatak preko 1 500 000 dinara!??

A dodatno se sa te sume skida 70k po izdrzavanom clanu porodice.

To je informacija iz dva grada btw (Kragujevac i Velika Plana).

Pa sad vi meni recite da sve ovo ovde izneseno nisu pausalne ocene i da nam ne treba ova druga tema :)

mileusna 04. 03. 2010. 21:55

Citat:

Originalno napisao dinke (Napišite 81008)
Moj kolega koji prati ovu temu je danas bio u Poreskoj Upravi gde je dobio informaciju da se samo placa porez od 10% na ostatak preko 1 500 000 dinara!??

Pa sad vi meni recite da sve ovo ovde izneseno nisu pausalne ocene i da nam ne treba ova druga tema :)

I ja sam čuo da su nekima tako "rekli", ali to kad se "kaže" zavisi od toga ko radi na šalteru i koliko mu se bliži pauza za kafu. Treba jednom da vidimo da je neko napismeno dobio takav info od poreske uprave.

Ona druga tema svakako treba i nadam se da neće sve ostati samo na spisku pitanja. :)

Edit: A ako je tako, što onda ovog optužuju da je utajio dva poreza? #ludakuca

ivanhoe 04. 03. 2010. 22:25

^ meni su rekli isto to, i to bivsi poreski inspektor, ali su mi zato drugom prilikom zaposleni u poreskoj i jedan drugi knjigovodja rekli ono drugo, za porez od 20%... mislim da je jedino 100% legalno resenje odseliti se odavde :P

RadoslavN 04. 03. 2010. 23:10

Citat:

Originalno napisao ivanhoe (Napišite 81012)
^ meni su rekli isto to, i to bivsi poreski inspektor, ali su mi zato drugom prilikom zaposleni u poreskoj i jedan drugi knjigovodja rekli ono drugo, za porez od 20%... mislim da je jedino 100% legalno resenje odseliti se odavde :P

Ili platiti im 100% zarade + jos 18% PDV, jes da smo fizicka lica, al kad je bal, nek je bal :1002:

Inace, bio sam danas do Poreske i onda do zene koja je ranije radila u Poreskoj, a sada je na nekoj drugoj funkciji, i i jedni i drugi su mi rekli da treba samo ovaj porez od 10% za ekstra dobit, zbog toga sto se u mom konkretnom slucaju(student) ti prilivi tretiraju kao pokloni.

E sad, ne znam kako bi bilo za nekog ko je npr nezaposlen pa treba da placa socialno/penziono/stagod. Takodje, ja novac primam preko Moneybookersa, ali od fizickih lica... Stvarno ne znam kako ide kad neko prima od pravnih lica.

[nq] 05. 03. 2010. 00:05

Citat:

Originalno napisao RadoslavN (Napišite 81015)
Takodje, ja novac primam preko Moneybookersa, ali od fizickih lica... Stvarno ne znam kako ide kad neko prima od pravnih lica.

pa dobro, ti onda i zaokruzis da je poklon, posto ta "opcija" ima u ponudi kad primis direktno od fizickog lica - wire.

ali kad primis od MB ti ne mozes da zaokruzis da je poklon nego jedino da je honorar jer je MB pravno lice za nase banke i ., ... da li si mislio i na ove uplata sa MB?

RadoslavN 05. 03. 2010. 00:29

Citat:

Originalno napisao [nq] (Napišite 81021)
pa dobro, ti onda i zaokruzis da je poklon, posto ta "opcija" ima u ponudi kad primis direktno od fizickog lica - wire.

ali kad primis od MB ti ne mozes da zaokruzis da je poklon nego jedino da je honorar jer je MB pravno lice za nase banke i ., ... da li si mislio i na ove uplata sa MB?

MB je jedini nacin na koji primam novac tako da, da, mislio sam na te uplate.

Pretpostavljam da sve zavisi od toga ko vam zapadne u banci. Kada su me pitali da zaokruzim osnov priliva, rekao sam poklon, covek koji je radio je znao sta je MB i zaveo mi je tako - i to mi se od tada tako racuna.

Ali znam i za slucaj osobe kojoj nisu dozvolili da stavi poklon, ne znajuci sta je Moneybookers.

f14Tr0n 05. 03. 2010. 01:11

A jel moguce da svi idete u banku kada Vam legne uplata od Moneybookers-a da potpisete izjavu ili shta vec? Ja vec par godina ne dizem na svoj devizni rachun kad radim withdraw sa MB, vec dizem na svoju VISA karticu i ne potpisujem nishta oko toga, lova mi legne na devizni rachun za koga je vezana Visa Virtuon i ja onda samo ebankingom uradim transfer na drugi devizni rachun i tu mu se "izgubi trag" kad odem u banku da dignem lovu jer dam drugu karticu (karticu tok drugog deviznog rachuna), a platio sam samo 1.80 EUR fixno josh od Moneybookers iznosa koga sam imao, tako da me ne kosta nishta kad mi legne lova ovde...

Ne znam kako rade ostali, ali sam shvatio da svima lova leze na devizni rachun koji nije vezan za VISA card i da moraju stalno u banku na potpisivanjem priliva iz inostranstva...

RadoslavN 05. 03. 2010. 02:06

Ja sam to popunio samo jednom i to mi stoji kao osnov priliva svaki put kad mi stigne novac od Moneybookersa.

Inace, pitanje koje si postavio na drugoj temi me navodi na misljenje da si potpuno pogresno shvatio moj post: studenti ne da nisu oslobodjeni placanja ikakvih dazbina, nego moraju da placaju i porez na stipendije, ako su one ispod 8000 dinara mesecno, sto je granica do koje su oslobodjeni.

Ono sto sam ja rekao je da se moji prilivi mogu tretirati kao pokloni, posto sam student, kljucna rec: mogu. Ali ne moraju.

To vam je isto kao i sa sudijama: sve zavisi kakva ce vam osoba obracunavati porez u Poreskoj, posebno posto je priroda priliva iz inostranstva toliko podlozna slobodnoj interpretaciji. Generalno, ova zena koja je meni obracunavala porez je bila spremna da zavede kao poklon bez ikakvih dodatnih dokaza, posto sam student. Mogla je da mi trazi dokaz sa MB-a da je posiljalac fizicko lice, sto bih opet bio u stanju da dostavim. Ali sa druge strane, neko ko zaradjuje preko Ad Sense-a, npr, ne moze dokazati da mu je posiljalac fizicko lice i onda cela ideja sa prijavljivanjem kao poklona moze biti rizicna. Zavisi od slucaja do slucaja.

Dakle, studenti, sami po sebi, definitivno nisu oslobodjeni nikakvih poreza.

ivanhoe 05. 03. 2010. 02:14

Citat:

Originalno napisao f14Tr0n (Napišite 81032)
i tu mu se "izgubi trag"

ne izgubi se nista, banka belezi da je tebi na racun legao novac, jedino te niko ne cima da potpises papire... kad bi tako primao vece kolicine verovatno bi te zvali da potpises, kao sto su svojevremeno zvali ljude kad prime veci wire..

f14Tr0n 05. 03. 2010. 03:22

da, jasno mi je to, kada sam rekao "izgubi se trag" mislio sam na to da ne moram da platim nishta jer shta mi se jednom desilo, citiram sluzbenika u banci i sebe:

Dakle, legla mi je lova sa Moneybookers-a cca 80 EUR, znachi nishta preterano.

Dodjem ja da podignem lovu u banku, dam svoju karticu za koju m ije vezana virtuonka i on gleda balance i kaze "vi imate uplatu iz inostranstva, na to morate da platite (zaboravih iznos tachan) ali cca 500 din na sume do ne znam tachno koliko novaca a preko toga josh + neki odredjen % na primljenu sumu.

Ja mu kazem da sam do tada takodje primao samo shto sam prebacio na drugi rachun i nisam nikad anishta platio i da ne zelim ni sada da platim i pitam ga lepo da sma prebacio novac na drugi devizni rachun i dao vam tu drugu karticu da li biste registrovali tu uplatu tj da li bih morao da uplatim tih 500 din za uplatu iz inostranstva? I covek mi odgovori, "u principu ne bi skontali i ne bi platio" i ja g alepo zamolim da mi isplati tih 80 EUR da ne idem bzvz kuci do kompa i prebacim ebankingom na drugi rachun samo cu se cimati i progleda mi kroz prste i da mi lovu...

Inache znam da se sve to belezi ali kazem nijednom nisam potpisao nishta kada je stizalo od MB, a bilo ga je...

buksula 05. 03. 2010. 17:36

Citat:

Originalno napisao RadoslavN (Napišite 81037)
Ja sam to popunio samo jednom i to mi stoji kao osnov priliva svaki put kad mi stigne novac od Moneybookersa.

Inace, pitanje koje si postavio na drugoj temi me navodi na misljenje da si potpuno pogresno shvatio moj post: studenti ne da nisu oslobodjeni placanja ikakvih dazbina, nego moraju da placaju i porez na stipendije, ako su one ispod 8000 dinara mesecno, sto je granica do koje su oslobodjeni.

Ono sto sam ja rekao je da se moji prilivi mogu tretirati kao pokloni, posto sam student, kljucna rec: mogu. Ali ne moraju.

To vam je isto kao i sa sudijama: sve zavisi kakva ce vam osoba obracunavati porez u Poreskoj, posebno posto je priroda priliva iz inostranstva toliko podlozna slobodnoj interpretaciji. Generalno, ova zena koja je meni obracunavala porez je bila spremna da zavede kao poklon bez ikakvih dodatnih dokaza, posto sam student. Mogla je da mi trazi dokaz sa MB-a da je posiljalac fizicko lice, sto bih opet bio u stanju da dostavim. Ali sa druge strane, neko ko zaradjuje preko Ad Sense-a, npr, ne moze dokazati da mu je posiljalac fizicko lice i onda cela ideja sa prijavljivanjem kao poklona moze biti rizicna. Zavisi od slucaja do slucaja.

Dakle, studenti, sami po sebi, definitivno nisu oslobodjeni nikakvih poreza.

Pa ti si ga vise pogresno napisao - http://www.devprotalk.com/showpost.p...5&postcount=33


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 20:39.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.