DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Mapiranje prepreka za razvoj e-trgovine - Komentari (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=9129)

vidak 10. 09. 2010. 17:17

Mapiranje prepreka za razvoj e-trgovine - Komentari
 
Originalno napisao Dragan Varagić :" Praktično svi glavni problemi e-trgovine već su navedeni u prethodnim komentarima.

a) Problem sa carinama mora da se reši tako da se s jedne strane poveća cena proizvoda koji se bez carine mogu preko Interneta kupovati iz inostranstva, ali tada opet može da nastane problem (kao sa Nekermanom) sa firmama koje organizuju svoje poslovanje sa proizvodima koji imaju cenu do naznačene min cene carinjenja, pa organizuju prodaju van Srbije. Jedan od načina rešavanja ovakvog problema je među državni dogovor između ex-yu država o prodaji robe preko Interneta bez carina (ili sl.) - nešto kao "Inicijativa za regionalni razvoj e-trgvine".

d) Mislim da bi bilo veoma potrebno da država naruči ozbiljno istraživanje o stanju e-trgovine u Srbiji, i to po privrednim granama, jer prema informacijama koje posedujem postoji bar desetak privrednih grana u kojima poznoji značajna aktivnost e-trgovine, ali se to nigde ne vidi zato što:
Kao što riba smrdi od glave, tako i ova dva problema imaju zajednički imenitelj koji se ogleda u nekonkuretnosti domaće privrede."

Nekonkuretnost i odliv deviza su razlozi zbog kojih država ne dozvoljava E-trgovinu pokušavajući da negativan bilans odliva deviza koliko toliko zaustavi.
ZATO JE OVA DISKUSIJA POTPUNO BESMISLENA.
Kada država bude imala interesa da omogući e-trgovinu ili kada dobijemo vladu koja će imati kapaciteta da razvija domaću konkuretnost bićemo u prilici da živimo kao sav normalan svet.

Pojačana diskusija u ovoj temi je posledica par faktora
1. Članovi ovog foruma su po default-u natprosečno inteligentni jer to zahteva posao kojim se bave.
2. Čak i ako nisu ekonomski obrazovani shvataju u kom grmu leži debeli zeka.

Gargoyle 10. 09. 2010. 18:13

@smarkovic

Konstatujem da sam neviđeno razočaran tvojim originalniom postom, odnosno uopšte akcijom koju želiš da provedeš. Iz posta vidim sledeće: Dakle vi u tom vašem ministarstvu do sada niste radili ništa = zato nam je sada ovako, vi sve to znate, mi sve to znamo, svima je sve jasno, ali ipak 10 godina ništa, postoje "problemi"*. Ali ste SADA oformili NOVO telo/radnu_grupu/whatever kojoj je potrebna NAŠA pomoć? WTF? Pa ko je zaposlen u tom vašem ministarstvu? Ko prima platu? Mi ili vi? Ministrarstvo traži free pomoć po forumima?

Toliko puta smo oprali sve teme i probleme iz svih mogućih uglova, da mi stvarno nije jasno šta više iko može da ti još dodatno kaže odnosno kako da na forumu pomogne ministarstvu (!?) i u još pa jednoj temi? Da hoću da budem cinik rekao bih ti da koristiš search na forumu. Dosta je bilo priče.

Ja te molim da sledeći put kada STVARNO budeš želeo da napraviš neki pomak:
1. Objavi(te) javni konkurs za dostavljanje ponuda pravnih/fizičkih lica iz struke za PLAĆENI konsalting u oblasti akcionog plana za uklanjanje prepreka za e-trgovinu.
2. ILI PAZI SAD OVO: Pojavi se, ne sa ovakvim postom sa kakvim si došao danas, već sa postom gde nas obaveštavaš kako ste URADILI SVOJ POSAO i kako npr. od danas možemo da koristimo online naplatu bez da imamo pola miliona evra prometa i ostale zajeb*****.

Žao mi je ali ovo je najkonstruktivnija pomoć koju mogu da vam dam. Znači sedite i radite svoj posao. Platu hvala bogu primate.


* Nikako da se dogovorite ko koliko da se ugradi.

oksite 10. 09. 2010. 20:28

Citat:

Originalno napisao vidak (Napišite 89124)
ONekonkuretnost i odliv deviza su razlozi zbog kojih država ne dozvoljava E-trgovinu pokušavajući da negativan bilans odliva deviza koliko toliko zaustavi.

Ovo meni zvuci logicno.

Inace, da me neko ne bi pogresno razumeo, posto je i tema prociscena, neke poruke obrisane, ja licno ne bih ni mogao da budem clan projektnog tima, zbog sukoba interesa (savetodavni poslovi postavljenog lica u drugim delovima drzavne uprave). Za mene je princip princip, bez obzira na konsekvence ili potencijalne mogucnosti. I zato imam takav stav prema radu drzavnih organa, ja jos nisam sreo nekog da je u mom ili visem rangu a da nije clan ni jedne stranke, da je stvarno nestranacki strucnjak, sto je moj slucaj.

torbica 10. 09. 2010. 21:20

@Gargoyle

Jedno pitanje: koga svrbe problemi? drzavnu upravu ili nas?

torbica 10. 09. 2010. 21:24

@vidak
ajde odliv deviza kod kupovine, ali kod prodaje? Gde je tu smisao?
Pokusaj da prodas neku robu kao firma. Moras jedno parce necega da carinis preko speditera kao da teras sleper...

jel znas da kad imas neki priliv na tekuci racun kao firma, koliko god bio mali, moras da prijavljujes deviznom inspektoratu...

vidak 10. 09. 2010. 21:46

Citat:

Originalno napisao torbica (Napišite 89134)
@vidak
ajde odliv deviza kod kupovine, ali kod prodaje? Gde je tu smisao?
Pokusaj da prodas neku robu kao firma. Moras jedno parce necega da carinis preko speditera kao da teras sleper...

jel znas da kad imas neki priliv na tekuci racun kao firma, koliko god bio mali, moras da prijavljujes deviznom inspektoratu...

Znam da se svaki devizni priliv mora prijavljivati. Nije li tako bilo još '90 godina.

Smisao je u tome što ako omoguće PayPall, više će deviza odlaziti iz zemlje nego što će dolaziti na osnovu prodate robe sa teritorije Republike Srbije.

Još jedan od razloga zašto se državnom aparatu ne isplati da razvija E-trgovinu je u tome što se bogaćenje zasniva na imperfektnosti tržišta. Kada su pravila igre jasna i kada su barijere za ulazak u tržišnu igru slabe, veliki broj igrača će učestvovati u toj igri dovodeći igru do takozvane nulte stope profita. Zašto bi to ikome iz državnog aparata odgovaralo?
Pa da im odgovara ne bi smo imali monopole u oblasti mleka, ulja, trgovinskih lanaca...
Reći će neko, pa nije to baš tako. Naravno da nije kada monopolisti preteraju pa im onda država udara packe ali suština igre ostaje ista.

Kada pripreme pozicije za tržišnu igru u kojoj mogu da dominiraju otvoriće i E-trgovinu a to se sigurno neće desiti zbog učestvovanja ljudi sa DTP-a ili bilo kog drugog dobronamernog učesnika.

Gargoyle 10. 09. 2010. 22:14

@torbice ovo o čemu ti sad pričaš spada pod (slavnu) Sveobuhvatnu Reformu Propisa. Opet, čiji je to posao bio? Aha, da, državni. Kad je bio rok za završetak i implementaciju? Koji je sad datum? I šta je urađeno? Što ja sutra opet idem na poštu sa Prilogom broj 1 u ruci?

@smarkovic
Jednostavno, ovaj poziv je pogrešno adresiran. Dakle Sloba Marković i ekipa iz ministarstva, ljudi, ajde malo reality check. Vaša dužnost je da nama omogućite da normalno poslujemo - po definiciji, i za to ste plaćeni. Ja ne razumem da mi ovde godinama kukamo jedni drugima o problemima, niko od nadležnih NIŠTA ne radi, dok platu redovno primaju, i sad se pojavljuje neki "help me, to help you" poziv za free consulting i volontiranje? Prva šansa, valjda. Umesto toga, Slobo, ovaj poziv si trebao da uručiš svojim kolegama u državnoj upravi i to sutra prva stvar ujutru na sastanku, pa da zajedno sednete i vidite šta ćete VI SAMI da uradite oko toga. Kad je to već vaš posao, jelda, za koji ste pri tome još i plaćeni.

Znači ovo za ne postojanje odgovarajućeg objedinjenog dokumenta bolje da ne komentarišem. Kao i političku volju koja postoji, tu je, samo što nije, ustvari ipak ne, više sreće u sledećoj epizodi. Nezna se zašto PayPal nije došao? Neverujem šta slušam.

Svaka čast ovim entuzijastima koji nude pomoć. Meni lično država još uvek dođe naknadu za 9 meseci civilne vojske - žali bože vremena, lost wages, izgubljeni poslovi, i u tom smislu sam završio sa free radom za istu. Ko ima resurse da u svoje vreme i o svom trošku pomaže trećim licima, koji usput za taj posao već primaju platu, svaka vam čast. I onda ćete držati šipke da se nešto od toga i ostvari? Srećno.

Saberite se. Na posao.

bluesman 10. 09. 2010. 22:47

Čitam šta pišete danas i juče, malo sam iznenađen tolikom "potrebom" da se hejtuje oko ove inicijative, ako već postoji višak energije onda mi se čini da je usmeren na pogrešnu stranu.

Ovde nije reč o propisima koji nisu dovoljno dobri nego o propisima koji i ne postoje. Što se tiče paypal i "odliva kapitala" to jednostanvo nije tačno jer bi svi normalni prodavali robu na netu, država bi uzimala PDV, sve bi bilo po PS-u, ne bi bilo potrebe da se ljudi "snalaze" kao sada a prodaja bi skočila drastično a time i novac koji država ubira od toga. Ne verujem da tamo sede glupi ljudi koji ne znaju da sada država ima 0 od svega toga, i da bi sa regulativom obezbedili normalno funkcionisanje prodaje a samim tim i svoje prihode.

Kao što sam već rekao, kuka se godinama da "nas niko ništa ne pita" a kada nas je prvi put neko konsultovao i tražio pomoć koju smo godinama nudili, odmah se pokreće priča "ni kod babe nema džabe".

Dakle ti nećeš da pomogneš? Niko neće? Onda će oni sami da sastave onako kako oni misle da treba da bude, a posle ćemo opet da kukamo da to ne valja i da su trebali da se konsultuju sa nama?

Drugi štrajkuju da bi dobili pravo da budu konsultovani pre donošenja zakona, nama se to nudi na tacni a mi bi da dižemo frku jer su se drznuli da nas cimaju a da ne plate ništa.

Ok, mogu da plate i da angažuju konsultante, ali to će opet biti neko od nas, a onda će da bude priča "što ste platili kada ste mogli to da dobijete besplatno", "lopovi", "perete pare", "nepotizam"... bogtepitašta ... ako uđeš ne valja ako ne uđeš opet ne valja.

vidak 10. 09. 2010. 23:11

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 89141)
Što se tiče paypal i "odliva kapitala" to jednostanvo nije tačno jer bi svi normalni prodavali robu na netu, država bi uzimala PDV, sve bi bilo po PS-u, ne bi bilo potrebe da se ljudi "snalaze" kao sada a prodaja bi skočila drastično a time i novac koji država ubira od toga. Ne verujem da tamo sede glupi ljudi koji ne znaju da sada država ima 0 od svega toga, i da bi sa regulativom obezbedili normalno funkcionisanje prodaje a samim tim i svoje prihode.

Što se tiče PayPall i odliva kapitala to jednostavno jeste tako. Potpuno je nebitno da li država uzima porez ili ne jer iz zemlje odlaze devize. To što će država naplatiti porez i carinu ima za cilj otežavanje odliva deviza čime se država štiti podižući cenu inostrane robe a čime domaća roba postaje konkurentnija.
Činjenica je i da je država Januara 2009.godine smanjila ili ukinula carine i ako to nije u državnom interesu ali jeste u interesu uvozničkog lobija a tako će biti i sa e-trgovinom.

Naslov ove teme je mapiranje prepreka za razvoj e-trgovine. Svi dosadašnji stavovi uključujući i savet: "Saberite se. Na posao" su u funkciji mapiranja prepreka ma koliko se to nekom sviđa ili ne a sve prepreke koje postoje na putu razvoja e-trgovine su van oblasti koje ovaj forum pokriva.

Postoji aforizam koji možemo uputiti državnoj upravi a potpuno mapira prepreke: "Problem je u vama. Vidi vam se po stomaku!"! :)

McKracken 10. 09. 2010. 23:20

I have to add my 2p:

Moje misljenje je da ovoj zemlji nema pomoci i da je svaka inicijativa osim atomske bombe slaba i uzaludna. Ali to je samo moje misljenje i nemam nameru da napadam bilokoga ko pokusava da uradi bilo sta.

Blues je potpuno u pravu, kako kod da radis gomila ce da vice "Ua, lopovi!" :D

vidak 10. 09. 2010. 23:28

Citat:

Originalno napisao McKracken (Napišite 89145)
Blues je potpuno u pravu, kako kod da radis gomila ce da vice "Ua, lopovi!" :D

Jeste tako, samo ovi iz Ojrope i Amberike ne kradu od svojih nego od tuđih a po nešto daju i svojima da bi manje vikali. To je osnova svake uspešne ekonomije.

oksite 10. 09. 2010. 23:32

Mislim da ste svi malo pobrkali loncice, ali, ako, neka je veselo. Sve ce to narod pozlatiti, samo da nam duh ostane pozitivan u ovim danima izazova, od Istanbula do Njujorka. Sad idem da lajkujem Pilipovicev komentar, neka Gargoyle ostane sam crna ovca.

Nego, kako ide sa onim sajtom za promociju Srbije, to isto bese neformalno, neka smo samo zivi i zdravi, ne trebaju pare, ne treba nista, samo neka je zdravlja i veselja. Kataklizma komunizma.

LiquidBrain 10. 09. 2010. 23:56

Heh, rad sa drzavom = borba sa vetrenjacama...

Opet kazem, offshore...

bluesman 10. 09. 2010. 23:58

oksite, super ti je ovaj post ... ne znam samo šta hoćeš da postigneš time.

Što se tiče tog sajta koji spominješ, ja sam odavno rekao da je "previše babica" i da od toga nema ništa, zato sam se odmah povukao odatle, ali kakve to veze ima sa ovom pričom?

I ovu temu ste pokrenuli samo da bi istesli hate koji je tamo obrisan da ne bi pravio noise. Ok, istresite svoje frustracije, izbombardujte defetizmom, neka vam ova tema služi kao eWC, ja nemam ništa protiv.

Gargoyle 11. 09. 2010. 00:10

Žao mi je ali ja jednostavno (više) nisam tako optimističan. Naravno ko ima resurse i volju, samo napred, neka pomaže državi. Mene država nizašta nikada ne pita, ako nešto i pita, kad dobije odgovor, ništa se nikada ne reši. Ali me SAD za ovo pita, i SAD će se nešto rešiti. Do sada nije, ali SADA hoće. Hajde da pričamo, da ne bi nešto radili. Meni je sve ovo teška demagogija i umesto novih i novih radnih grupa, okruglih stolova, projekata, kampanja za promociju Srbije, i sl. ajde neka me ta država jednog dana obraduje sa informacijom da je nešto actually rešeno. Dok sam živ, ako je moguće.

Što se tiče odliva kapitala, to jeste tačno. Stisli su se i ne daju da se odlije 10 eur. Do juče nisi mogao da šalješ western. Sad možeš, opet to nije biznis usluga, zato sad i može. Za sve živo što plaćam mi treba faktura. Paypal u okruženju (npr.) u Bosni može, kod nas ne može.

Evo primera radi učestvovao sam u Sveobuhvatnoj Reformi Propisa, podneo popunjene one formulare, konkretno u vezi deviznog poslovanja. Danas, godinu dana posle, kontrolnik nije ukinut, obaveštavanje deviznog inspektorata nije ukinuto. E pa molim, i drugi put. Tu smo da pomognemo, a vi ćete već videti kada i da li ćete uopšte da radite svoj posao. Tako da toliko od mene što se tiče pomaganja državi. Ja lično jednostavno ne verujem više, i ne želim više da slušam priče, prođe mi život. Sedite i uradite nešto.

zira 11. 09. 2010. 00:16

Decembar 2007, nekih 3 godine unazad:

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija....&nav_id=271918

Sve sto je tad receno i dalje vazi.

Uopste ne poznajem zakonodavstvo i procedure, ali mi nije jasno da ako predstavljaju "EU kao put bez alternative" zasto ne primjene zakone iz EU i njihove procedure odmah?

srdjan 11. 09. 2010. 00:17

Pitanje za @smarkovića, ako čita ovu temu:

Zašto ceo taj tim Ministarstva ne ode u posetu zemlji koja ima neke stvari već odavno rešene, evo recimo predsednik je baš sad u Estoniji. I ponesu najveći USB-key što su zadužili i prekopiraju sve informacije, saznanja i softvere što im se nudi besplatno. Ili prosto kupe njihovo rešenje za e-upravu i šta sve ne.

Zašto Vlada mora da smišlja neka IT rešenja prilagodjena našim uslovima, uz angažovanje domaće pameti... a što se često završi nekom korupcijom, ili nikad, ili rešenjima ispod svih standarda (npr: "pao sistem za slikanje za dokumenta, dodji sutra")

oksite 11. 09. 2010. 00:17

^ Nemam pojma za druge, mada sam skoro 100% siguran da je jedina iskazana frustracija pokazana od strane Ministarstva, kada su odlucili da krenu u siroku javnu raspravu u ovako ranoj fazi njihovog projekta.

A za defetizam, to nisi mislio na mene, sluzbenika Vlade i sluzbenika Gradske uprave? I sta je problem ako mislim da najstrucniji ovde treba da pomognu, budu formalno priznati i finansijski nagradjeni za svoj rad. To, ponavljam, ne mogu biti ja ni u jednom scenariju a da ne budem u sukobu interesa. Kakve onda frustracije i defetizam, zar ce kriticnost da zovemo defetizmom? U zemlji koja 2010. pravi 40% svog BDP-a od pre 21 godine?

oksite 11. 09. 2010. 00:28

Citat:

Originalno napisao srdjan (Napišite 89152)
I ponesu najveći USB-key što su zadužili i prekopiraju sve informacije, saznanja i softvere što im se nudi besplatno.

Ako ti kazem da se u drzavnoj upravi i na nizim nivoima vlasti, USB ne zaduzuje, vec zavodi kao potrosni materijal, da su eksterni disk od 500 gica i rolna toalet papira, jednom izdata, za drzavu od istog nivoa interesa, zero, da li ces me onda podrzati u mom predlogu da 5-7 nasih kolega, mozda i ti medju njima, podele 500 hiljada dinara i naprave jedan stvarno dobar dokument?

Zao mi je sto ovako javnim diskusijama pokazujemo koliko smo, kao profesionalna, ili sto bi Varagic rekao, interesna grupa, van svih tokova. Uozbiljite se. Ili cu ja da se un-uozbiljim i pojescu vam 3 kile rostilja sledece subote.

vidak 11. 09. 2010. 00:49

Citat:

Originalno napisao srdjan (Napišite 89152)
Zašto Vlada mora da smišlja neka IT rešenja prilagodjena našim uslovima, uz angažovanje domaće pameti... a što se često završi nekom korupcijom, ili nikad, ili rešenjima ispod svih standarda (npr: "pao sistem za slikanje za dokumenta, dodji sutra")

Sve je to druže moj "Fabrika znanja"! :)

ivanhoe 11. 09. 2010. 01:00

@oksite: slazem se sa tobom da ako se ne ulije dovoljno novca u to, tesko ce se naci ljudi koji ce zaista nesto da urade, makar i ne bilo savrseno, jer volontera uvek ima koliko volis, ali niko nista ne uradi na kraju. Tu ce naravo da se uvale "experti & prodavci magle", i kvalitet dokumenta ce verovatno biti ispod "visokih ocekivanja zajednice", ali ce bar biti nesto odradjeno na kraju, postojace neki papir sa kojim moze da se ide dalje. Tako birokratija funkcionise.

oksite 11. 09. 2010. 08:35

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/2...0-miliona-evra

oksite 12. 09. 2010. 02:06

Danas sam bio van Beograda i u izdanju Blica za unutrasnjost 'ladno pise pej-pej. Sada vidim na sajtu da su promenili - u pej-pal. Toliko o tom potencijalu od 600 miliona, uocis gresku, i zamenis je drugom, valjda je pej-pal dovoljno blizu Pejpal ili, ne daj Boze i cirilico i srpska gramatiko, PayPal.

Za to vreme, nas prosecan gastarbajter, kao da nije iz Srbije, kao da nije nase krvi i sunarodnik ovog sto napisa tekst i onog sto ukuca ispravku na sajt, kupuje na "e-baju" RC ogrlice za pse, camce, opremu za skijanje, prodaje pincgauere kupljene od nase vojske... Srecan je onaj ko i ne sluti koliko smo mi u zaostatku.

buksula 13. 09. 2010. 07:59

Ja takodje nesto ne vidim smisao bilo kakvog tezeg makljanja sa drzavnim organima . Stoka je to.

Medjutim lagani pritisak i nije tako los - npr moj pritisak i verovatno pritisak jos nekoliko ljudi je doveo da se prilicno unapredi zdravstveno osiguranje. Npr za jedno mesec dana ce najverovatnije biti moguce da se covek leci u domu zdravlja u kom zeli bez obzira na to gde mu je mesto prebivalista.

oksite 18. 09. 2010. 18:41

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija....&nav_id=459601

Citat:

Prema njenim rečima, problem carina će se sam regulisati kako proces pristupanja Srbije EU bude bio ubrzan.

"Tome značajno doprinosi i potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju", rekla je Matić i dodala da će u roku od tri do pet godina carine prema EU potpuno nestati.
http://www.yodajeff.com/multimedia/s.../notready1.wav

smarkovic 19. 09. 2010. 03:57

@srdjan @vidak @gargoyle
Kao što već rehoh, uporedna pravna i poslovna praksa jeste korisna za analizu (i niko ne kaže da toga neće biti), ali to nije magični štapić. Cilj započinjanja inicijalne teme bio je da, na osnovu opisa pravo napravimo ispravnu dijagnozu problema, pa tek onda formulišemo odgovarajuće rešenje. Džaba ti prepisan zakon, ako se njime ništa ne rešava. Takvih primera imaš milion u Srbiji, a možda najbolji primer je važeći Zakon o elektronskoj trgovini (koji je divno preuzet iz prakse razvijenih zemalja EU, ali je malo koji problem e-trgovine u Srbiji rešio...)

Ono što mene interesuje jeste da steknem što širu sliku o problemima u praksi, da se što bolje pripremim i pokrenem kod državnih organa priču o temama za koje su oni nadležni. Naravno, u granicama mojih mogućnosti, koje nisu velike, ali nisu ni beznačajne.

I opet ponavljam, najgore je održavanje sadašnje situacije u kojoj se malo toga pouzdano zna i malo toga funkcioniše kako treba, a ne zna se ni ko, ni kada, ni kako će da pomeri stvari sa mrtve tačke...

Kapiram ja hejt i razočarenje. Ja, kao i vi, živim u ovoj zemlji i delim vaš hejt i vaše razočarenje. To je sasvim legitimno (što bi rekao dr Koštunica ;)), ali realno, nema nam leba od kukanja... ;)

Pozdrav,
Sloba

vidak 19. 09. 2010. 05:57

@smarkovic
pošto si me pomenuo... a nakon skraćivanja teme prestao sam da postujem ovde.

Žao mi je što ne razumeš širi kontekts koji utiče i na probleme Elektronske trgovine i što si moje postove shvatio kao neozbiljne a odnose se na širi kontekst u kome tvoja dobra volja nije ni dovoljna niti presudna za promenu trenutnog stanja.
Ispravna dijagnoza se ne dobija žmurenjem na jedno ili oba oka.

Trebalo bi da imaš na umu da problem Elektronske trgovine u Srbiji ne postoji. Tek kada budu postojali uslovi za obavljanje Elektronske trgovine u uslovima slobodne konkurencije pojaviće se i problemi vezani za Elektronsku trgovinu. Do tada su svi problemi vezani za više instance t.j. širi društveno-politički kontekst.

u potpisu "MD" (odobreno od strane DTP ;) :D )

smarkovic 19. 09. 2010. 12:31

@vidak
Znači da prvo čekamo da nam neko/nešto/nekad padne s neba i promeni širi društveno-politički kontekst/više instance/uvede slobodnu konkurenciju/itd? Ja ne verujem u takav pristup, ali ne sporim pravo da ti veruješ ;) Smatram da samo direktnom akcijom onih koji su najviše zainteresovani za promene može nešto da se uradi, jer sve druge realno baš briga za naše probleme...

oksite 19. 09. 2010. 12:43

Citat:

Prema njenim rečima, problem carina će se sam regulisati kako proces pristupanja Srbije EU bude bio ubrzan.
:1046:

smarkovic 19. 09. 2010. 13:15

@oksite
Ne razumem svrhu ponavljanja istog citata na svakih par sati?

Takođe, bold je pogrešan, jer je suština u drugom delu rečenice -- kako budemo usklađivali naše propise sa EU, nestajaće i problemi koji sada postoje. Dakle, ja tu ne vidim ništa nekompatibilno sa temom o kojoj se priča ovde i sve to je potpuno u skladu sa onim što Srbija treba da uradi kako bi se približila EU.

Pozdrav,
Sloba

vidak 19. 09. 2010. 13:21

@smarkovic

Probao sam da pomognem oko mapiranja prepreka za razvoj e-trgovine onoliko koliko mi moja akademska obrazovanja, radno iskustvo i neformalna znanja omogućavaju.

.. vidim da ne ide.

S' obzirom da spadam u grupu ljudi koja ne voli da bije izgubljene bitke, a voli da pobeđuje, odustaću od daljeg učešća u ovom mapiranju.

rex 19. 09. 2010. 13:49

Citat:

Originalno napisao torbica (Napišite 89134)
jel znas da kad imas neki priliv na tekuci racun kao firma, koliko god bio mali, moras da prijavljujes deviznom inspektoratu...

Da li znate da se ovo od 01.11.2010. moze raditi elektronskim putem?

jablan 19. 09. 2010. 13:59

Citat:

Originalno napisao smarkovic (Napišite 89547)
Ne razumem svrhu ponavljanja istog citata na svakih par sati?

Takođe, bold je pogrešan, jer je suština u drugom delu rečenice -- kako budemo usklađivali naše propise sa EU, nestajaće i problemi koji sada postoje.

Pa šta čekamo sa tim usklađivanjem onda? O tome i jeste reč. "Pristupanje EU", ako ga uopšte bude bilo, nije nešto apstraktno što će da se desi samo od sebe, pa će da povuče i "reši" probleme. Pristupanje EU jeste upravo aktivno rešavanje svih tih problema.

A ta izjava jeste uvreda za inteligenciju i treba je ponavljati i boldovati svakih 7 dana.

smarkovic 19. 09. 2010. 14:08

Što se mene tiče, ne čekamo baš ništa... mada vidim da ima ljudi na ovom i drugim forumima koji predlažu da sve to sačeka neka druga vremena, neke druge ljude, neke veće pare, neke bolje prilike itd... do sledeće diskusije... ;)

Pozdrav,
Sloba

oksite 19. 09. 2010. 17:38

Citat:

Originalno napisao smarkovic (Napišite 89551)
Što se mene tiče, ne čekamo baš ništa... mada vidim da ima ljudi na ovom i drugim forumima koji predlažu da sve to sačeka neka druga vremena, neke druge ljude, neke veće pare, neke bolje prilike itd... do sledeće diskusije... ;)

Hehe, Slobo, politicaru :) Uvek je problem u onom drugom, skoro po pravilu onom koji od naroda nije ni trazio ni dobio mandat da resava probleme.

MorenoArdohain 19. 09. 2010. 17:51

Citat:

Originalno napisao rex (Napišite 89549)
Da li znate da se ovo od 01.11.2010. moze raditi elektronskim putem?

Postoji jedan problem sa tim - moras imati dokaz da je to poslato. Sa druge strane, oni ne salju nazad nikakvu potvrdu da su primili tvoj email.

Samo zbog toga i dalje saljem klasicnom postom - imam fizicki dokaz da sam im poslao (potvrda o posiljci), i koji mogu pokazati inspektoru, ako do toga dodje.

MorenoArdohain 19. 09. 2010. 19:18

^ Moram da ispravim prethodnu poruku..
Mislio sam da se to odnosi na klasicno slanje emailom (sto je moglo i ranije), tek sad skontah da je Devizni inspektorat uveo mogucnost slanja dokumenata putem njihove web aplikacije (nalazi se na http://edd.devizni.gov.rs/, uputstvo se nalazi na http://devizni.gov.rs).

jablan 19. 09. 2010. 20:22

Citat:

Влада кочи брже усвајање закона
http://www.rts.rs/page/stories/ci/st...%BD%D0%B0.html

Ne koče oni, nego čekaju da se zakoni sami donesu. Tako to ide u EU.

rex 19. 09. 2010. 21:04

Citat:

Originalno napisao MorenoArdohain (Napišite 89558)
^ Moram da ispravim prethodnu poruku..
Mislio sam da se to odnosi na klasicno slanje emailom (sto je moglo i ranije), tek sad skontah da je Devizni inspektorat uveo mogucnost slanja dokumenata putem njihove web aplikacije (nalazi se na http://edd.devizni.gov.rs/, uputstvo se nalazi na http://devizni.gov.rs).

Ja sam o ovome i pricao. Citav sistem bi trebao da zazivi od 01.11.2010.

torbica 19. 09. 2010. 21:38

Citat:

Originalno napisao rex (Napišite 89549)
Da li znate da se ovo od 01.11.2010. moze raditi elektronskim putem?

Ne radi se o tome da li moras da saljes online ili postom. Radi se o tome sto je BESMISLENO. Koja je svrha?
Neka evidencija i neka statistika?

Mozda nisam u pravu?

U koje svrhe se koristi?


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:58.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.