DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Par pitanja u vezi otvaranja firme (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=10701)

Bojsi 17. 01. 2012. 20:29

Par pitanja u vezi otvaranja firme
 
Postovanje,

Planiram da u narednom periodu otvorim D.O.O. i imam par pitanja.

Gledao sam starije teme (izvinjavam ako se neko pitanje ponavlja), ali mi treba jos pomoci. Razgovaracu sa knjigovodjom za koji dan, ali sigurno nece znati sve detalje u vezi "novih" IT stvari.

Planiram da se bavim sledecim stvarima (vec se bavim):
- Prodajom programa (kontrola za .NET) preko ShareIt-a. Kao sto vec znate, oni akumuliraju zaradu kod njih dok ne bude vreme da je posalju preko Wire transfera u nasu banku. Kupci su 99% stranci (vecina iz EU).
- Pruzanje usluga: programerskih i dizajnerskih (opet samo strancima). Uglavnom radim web-sajtove, ili pravim program.
- Imam jedan sajt (za nasu publiku) koji je besplatan i imam Google AdSense na njemu. Mozda cu kasnije, ako Bog da, da imam i reklame od neke domace firme (bilo agencije, ili od direktnog klijenta) pa bih da predvidim i to.

Da li neko ima iskustva koja su vezana za ove oblasti kojim se bavim? Da li mi za neku od tih stavki potrebna neka posebna sifra delatnosti? Cuo sam da kada prikazujem reklame, potpadam pod neke posebne zakone o oglasavanju?

Nasao sam po vebu vise lista sa sifrom delatnosti, pa nisam siguran koje su tacne. Da li je lista iz 2010-e koja se uskladjena sa EU najvise merodavna? Filename je KD-skraceni nazivi.doc

Isto tako, planiram da zastitim logotip mog sajta (zig). Taj proces moze da potraje (dok oni ne utvrde da li postoji slican logo), pa sta mislite da li da otvorim firmu i da kasnije "pridruzim" logotip firmi. Da li je to moguce?

Hvala puno na odgovorima. Idem za dan-dva kod knjigovodje, ali nije lose da saznam sto vise pre toga.

kickloop 17. 01. 2012. 20:59

Moj predlog ti je da batališ d.o.o. i da otvoriš agenciju ili preduzetničku radnju. Daleko manji harači i sve ostalo.

ljtruba 17. 01. 2012. 21:05

Ako otvoris agenciju, imas limit od 3 miliona dinara koji ne smes da predjes, a fiksni trosak ti je oko 15k mesecno.

Share-it je ok, meni isplacuju na devizni racun firme.

Sto se tice ziga, u Srbiji je najbolje da firmu registrujes pod imenom ziga, tako si jedino koliko/toliko zasticen.

Google Adsense cek mozes i na fizicko lice, nemoj da komplikujes sebi zivot...

tasmaniski 17. 01. 2012. 21:24

Takodje predlazem Agenciju sem ako ti godisnji prihod ne prelazi limit, @ljtruba kaze da je 3 miliona, mislim da su menjali na vise(5m) al nisam siguran.

Tako funkcioni us mnogi programeri pogotovo ako im je priliv iz inostranstva sto je i tvoj slucaj...

acca 17. 01. 2012. 21:58

Koliko ja znam, ne postoje limiti za agenciju vs preduzeće. Limiti postoje za prelazak u PDV a agencija kao preduzetnik može da ima koliki god promet. Neka me ispravi neko ako grešim, ali ovo sam čuo i od knjigovođe pre par nedelja.

tasmaniski 17. 01. 2012. 22:07

za taj limit sam i mislio, ako ga predjes, moras da budes u sistemu PDV-a,
hteo ili ne ...

E sad dal onda moras da zatvaras agenciju pa da otvoris preduzece, ili se to automatski radi ili se nista ne desava, ne znam ...

kickloop 17. 01. 2012. 22:11

^ Ovo je tačno. Možeš da imaš milijarde (maraka) prometa kao agencija. Mislim da je iznos 4 miliona za ulazak u PDV. Preračunaj se pa vidi šta ti se više isplati PDV ili paušalni porez. Po otvaranju si automatski u PDV sistemu pa moraš da pišeš zahtev da budeš paušalac.

Takse, dažbine, porezi (ukratko: harači) zavise od opštine do opštine. Negde su navikli više da kradu pa je skuplje. Negde, opet, kradu na sve strane pa ne deru toliko jer nemaju gde da trpaju više. Itd, itd...

Budi pametan i radi na crno i pravi se blesav. Vidiš da je to moderno danas.

P.S. Preteče me neko. Ljudi šta bulaznite. Kakve veze ima agencija, doo, udruženje itd... sa PDV-om. To su babe i žabe. Kao agencija tj. preduzetnik radiš isto kao i d.o.o.

Bojsi 17. 01. 2012. 22:19

Hvala na odgovorima, i iskreno ih cenim, ali ipak ostajem pri nameri da otvorim DOO.

Poceo sam da nailazim na zidove i moram da otvorim firmu. Pregovarao smo sa nekim nasim firmama oko sponzorisanja mog sajta i svi su se smejali kada su culi da nemamo firmu - sto je i razumljivo :)

centaur 17. 01. 2012. 22:24

@kickloop
Kakav mentalni sklop.
Mnogo ti je da das ±15K mesecno (na sopstvene doprinose i poreze) i da radis legalno nego savetujes ljude da rade na crno.
Pa jos ako zaradis 3M godisnje, sto je ± 2.5K evra mesecno, reci ces i tada da je 15k dinara mesecno mnogo....
I posle je drzava iskljucivi krivac za sve lose....

tasmaniski 17. 01. 2012. 22:25

Citat:

Originalno napisao kickloop (Napišite 104415)
Takse, dažbine, porezi (ukratko: harači) zavise od opštine do opštine. Negde su navikli više da kradu pa je skuplje. Negde, opet, kradu na sve strane pa ne deru toliko jer nemaju gde da trpaju više. Itd, itd...

To bi trebalo da ide ovako: najskuplje je ako je firma prijavljena u centru grada, sto si dalji od centra to su dazbine manje - tako je u Beogradu


Ako otvaras doo dobro se raspitaj sta i kako, sve ima sveje prednosti i mane,
mislim onda moras da unajmljujes racunovocu svake god. da ti sredjuje papire, za pausalni slucaj znam da to ljudi rade sami
Takodje po pausalnom principu placas sam sebi doprinose, penziono ide po principu,
placas kao da radis za minimalac al ti oni racunaju kao da radis za prosecnu platu u srbiji...

ivanhoe 17. 01. 2012. 22:37

u Bgd je podela po zonama koje su priblizno razdeljene po udaljenosti od centra, ali nije bas tako prosto, ivice zona prate linije opstina... i onda imas neke tacke blizu centra koje su u jeftinijoj zoni i imas skuplje lokacije koje uopste nisu toliko blizu centru...

najprostije je lepo potraziti po netu mapu zona i pogledati tacno gde spadas, jer razlika i nije tako mala (izmedju prve i druge je bilo prosle godine oko 4K din)

Bojsi 17. 01. 2012. 22:44

Ja planiram da otvorim u Smederevu. Imacu svog knjigovodju (od poverenja) i zelim da se sto manje petljam oko papirologije i placanja, vec da se okrenem radu i organizaciji.

kickloop 17. 01. 2012. 22:45

@centaur

Druže jel se mi poznajemo pa si slobodan da mi se tako obraćaš?

Prvo moja opaska je vezana za hapšenje od pre neki dan. Našalio sam se i rekao da je to danas moderno. Drugo zarada od 2,5 k eura mesečno može ali samo u Diznilendu. Pre će biti da se zaradi 40-50k RSD i da si od toga dužan ne 15k nego 35. Nemoj da se lažemo ni druge da lažemo. Preduzetnički hleb je gorak. Ko ga nije jeo priča kao ti.

centaur 17. 01. 2012. 22:58

Ne poznajemo se, nego sam ja prirodno prilicno slobodan. Nemoj mi zameriti.

Kako je u Diznilendu neznam, ali 40-50K RSD programer moze da zaradi na onim sajtovima tipa scriptlance, freeelance i ostali relativno lako.
Svi koji rade full time za strane firme zaradjuju znacajno veci novac. I da, oni nizu u Diznilendu.

A ovo sto ti kazes da su troskovi veci od 15k, to jednostavno nije tacno. Nisu.
Ja inace jedem preduzetnicki hleb, da je lako nije, ali ni gorak svakako nije.

Da ne bude samo offtopic od mene, da kazem par reci i o temi, posto i sam imam slicnu dilemu.
Ako se bavis uslugama, neznam zasto se odmah zaleces da otvoris DOO.
Fora kod doo-a je sto sebi odredis platu, na nju placas doprinose, i cekas kraj godine da podignes dobit (platis porez i na to).
Nema laganog podizanja para sa racuna.
Kao preduzetnik, placas mesecno poreze (oko 15k dinara), i dizes sva pare koje imas na racunu bez pravdanja.
Iz agencije u doo prelazis lako, tako da ako procenis da imas racunicu, to nije nikakav problem.
Pozitivna strana DOO-a je sto recimo kupis kompjutere, kanc namestaj i slicno (osnovna sredstva za rad) i trazis nazad PDV, pa ti bude jeftinije.
Sa druge strane, ako rebnes sebi platu npr 100k dinara, svaki mesec placas doprinose na taj iznos sto ti je mnogo vise nego tih 15k dinara koliko bi dao kao pausalac.

Gruja 17. 01. 2012. 23:08

Ovde je izneto dosta netačnih podataka. Pošto sam skoro otvarao firmu čini mi se da sam malo više u toku od drugih, pa ću da razjasnim bar osnovne pojmove.

- kad si preduzetnik, možeš da imaš paušalni porez, ili da vodiš knjige. To je tvoj izbor u početku, tj. imaš pravo da tražiš paušalno oporezivanje. Kad pređeš 3m dinara ne možeš više da budeš paušalac, već moraš odmah da pređeš na knjige. To se slabo isplati, jer se sav profit firme tretira kao lična zarada i oporezovan je žešće, i više se isplati da pređeš u doo.
Ovo do sad nema nikakve veze sa PDV-om!

- u sistem PDV-a se prelazi kad pređeš 4m dinara, ali po mom knjigovođi to važi samo ako je tih 4m ostvareno u domaćem prometu. Kad izvoziš usluge/softver nema PDV-a pa se taj priliv ne računa u tu cifru, i može da se desi da ne budeš u PDV-u bez obzira na promet veći od 4m.

- kad si doo obavezno vodiš knjige, moraš sebi da isplaćuješ platu i doprinose, ali dobit firme možeš da podižeš po dosta nižim stopama.

Preporučujem čitanje teksta
Kako početi posao u Srbiji

Čovek je napravio i uporednu tabelu koliko te košta koja varijanta oporezivanja:

http://www.mena.rs/kakopoceti/uporedniprikaz.html

U svakom slučaju, preporučujem ti da nađeš knjigovođu kom ćeš da platiš sat vremena konsultacije da sagleda tvoju situaciju i predloži ti najbolje rešenje. A možeš i da ga pitaš sve što ti nije jasno i šta misliš da može da bude problem.

kickloop 17. 01. 2012. 23:08

@centaur

Ne zameram ali nisam rekao ništa što bi te navelo da studiraš moj mentalni sklop. Možda sam trebao da nabodem :) posle opaske za rad na crno...

Ti si srećan čovek ako ti je trošak poslovanja 15k. Internet, kancelarija, telefon, struja, firmarina, PIO, PDV, .... biće da je ipak 35k ako ne i više.

I tvrdim da se ovo tvoje "Svi koji rade full time za strane firme..." u brojkama iskazuje sa jako malim procentom ljudi dok većina zaradi jedva tih 40-50k RSD

centaur 17. 01. 2012. 23:17

^Nije trosak poslovanja 15k, ali sve ostalo ti nije obavezno. Dok ne pocnes da pravis pare, radi od kuce, pa kad posao krene iselis se u kancelariju (ja sam bar tako radio).
A iz svog licnog iskustva, ±1000$ mesecno na ovim sajtovima nije tesko napraviti. Malo fore, fazoni, malo srece, dosta rada....i cekas da naleti dobar klijent i da nastavis da radis za njega bez sajta.
Pa covece, 40-50K dinara ti je plata za osrednjeg (bez mnogo iskustva, ali zavrsava posao) programera u domacim firmama. Senior lako bije ± 1k evra (najcesce na crno).

agvozden 17. 01. 2012. 23:25

DOO je pun nepredvidljivih troskova.

Kada sam skoro cuo da smo obveznici i nekog poreza za sume nije mi nista bilo jasno. Komunalna taksa, gradjevinsko, porezi, doprinosi, pdv, takse...

toga kod pausalaca nema, najbolje je tako poceti. Za pocetak nemas zaposljenih, nemas poslovni prostor, kreces od nule.

Najbolje da se prijavi van teritorije grada, najmanje su takse

a sifra delatnosti je 62.xx

kickloop 17. 01. 2012. 23:27

Nebi da ispadne kako se sad ja i ti @centaur ubeđujemo ali....

Znači od kuće kad radiš ne plaćaš struju, internet, telefon...?

Drugo, slažem se ja sa tobom da može da se zaradi 1000, 2000, 3000 (maraka) mesečno. Pravio sam ja i više. Jedan mesec. Pa onda sledeći ne nabodem ništa krupno i napravim samo 400. Treći mesec 800, pa četvrti opet 400... A harač uvek isti.

Radi stvarno njih 5 za 1k evra. Ostalih 196 rade za 40k RSD. A harač svima isti. Jel tu ne vidiš problem?

centaur 17. 01. 2012. 23:33

Citat:

Originalno napisao kickloop (Napišite 104431)
Drugo, slažem se ja sa tobom da može da se zaradi 1000, 2000, 3000 (maraka) mesečno.

Gde nadje marke :)

Kratak odgovor je da se uvek trudis da budes u onih 5 sto si spomenuo....

Ugusimo temu, ja sam rekao sto sam imao, ti si rekao sto si imao, nismo se slozili, necemo se sloziti, pa da ne davimo ljude vise ;)

tasmaniski 18. 01. 2012. 00:09

5 ??

Licno znam preko 10ak programera koji rade za preko 1k mesecno(bruto), sam radim za domacu firmu i imam toliko (naravno prijavljen na min. al sta sad) ...
A za sebe ne mogu da kazem da znam bas puno programera, ako vas neko "tera" da radite za 40-50k, moj savet je da potrazite drugu firmu iznenadicete se kakve ponude cete dobiti !
Uslov je da ste strastveni programer sa -2+ god iskustva,
takodje malo znam ljudi koji rade kao programeri a nisu strastveni - samo otaljavaju svoj posao ...

nn.nn 18. 01. 2012. 00:40

Ma šta strastven, živa vatra... ;)

mileusna 18. 01. 2012. 00:44

Off Topic: @all E kakvi ste ljudi, čovek kaže da planira da otvori DOO, nigde ne pominje agenciju niti da ima neku dvojbu oko toga, i onda sledećih 10 poruka se vrti diskusija da li je bolje da otvori agenciju ili DOO a niko da odgovori na pitanje. :) To me podseća na ono kad neko pita kako da odradi neku stvar u PHP-u a onda se pet njih jave da mu kažu da je bolje da koristi Pyton :)


@bojsi Ne zamaraj se šifrom delatnosti, odaberi delatnost koja najbolje definiše tvoju "pretežnu delatnost" kako i samo ime govori. Pročitaj i ovo ovde da se ne ponavljam. A pod zakone "potpadaš" ovako ili onako. :)

Citat:

Isto tako, planiram da zastitim logotip mog sajta (zig). Taj proces moze da potraje (dok oni ne utvrde da li postoji slican logo), pa sta mislite da li da otvorim firmu i da kasnije "pridruzim" logotip firmi. Da li je to moguce?
Nije moguće nego je i jedino logično tako. Da bi firma podnela zahtev za zaštitu žiga treba prvo da postoji, zar ne? Ako bi pokrenuo zaštitu žiga pre formiranja firme onda bi podosilac bio ti kao fizičko lice a ne firma.

Bojsi 18. 01. 2012. 02:47

Hvala puno.

Prilikom odabira tipa firme gledao sam koji tip ce mi pruziti najvise fleksibilnosti i omoguciti najveci napredak. Verujem da se mi preduzetnici delimo na dve grupe, i obe grupe postujem. Jedan deo ljudi zeli da radi svoj posao, i posle toga se posveti zivotnim radostima. Ja po prirodi, uvek nesto zelim da menjam, isprobavam, poboljsavam pa tako gledam i na posao. Nadam se da me razumete. To nazalost vidim ima svoju cenu. Ja i na posao gledam kao neko zivo bice koje moze da se razvija, napreduje i td. To mi je jednako uzbudljivo kao pisanje programa, dizajniranje sajta i sl.

Znam isto da postoji opasnost da mi sistem "ubije" volju za radom, kao sto je mnogima ubio volju za zivotom ovde, ali ako se to desi selim se ja i moj biznis samnom.

Da li da probam, ako je to uopste moguce da zastitim kod, ili bar naziv kontrola koje pravim? Ima li vajde da to radim kod nas? Ili da to radim na internacionalnom nivou? Zadnji put kad sam gledao, moralo je da se registruje u USA, zatim u EU (ako nije za svaku clanicu), pa tako redom...

Razumeo oko ziga.

ivanhoe 18. 01. 2012. 05:39

Ti ne moras da zastitis svoj copyright u svakoj zemlji, to se radi samo zato sto to znacajno pojednostavljuje utuzivanje prekrsilaca... ali to obicno tako rade korporacije, ne znam koliko to ima smisla za male igrace..

Najbolje da si nadjes advokata koji se time bavi, pa da saznas od njega sve sto te zanima, recimo sa ZMP sam saradjivao i znam da su specijalizovani bas za to (i verovatno nisu nimalo jeftini), ali sigurno ima jos dosta drugih kancelarija, pa vidi... jeste da advokat kosta, ali i zastita ziga je skup sport, pa je bolje da ne gubis vreme...

Bojsi 18. 01. 2012. 05:52

Hvala za ZMP

Moze na PM mali hint (ukoliko su ti pruzili slicne usluge kao one potrebne meni) koliko mogu da ocekujem od njih za cenu usluge. Zvacu i ja njih, ali da se ne zbunim kad cujem cenu :)

Hvala

ivanhoe 18. 01. 2012. 14:25

@bojsi: radio sam im samo neki software, zato znam za njih...

Gruja 18. 01. 2012. 14:48

Razmisli koliko se isplati da trošiš pare i energiju na takvu vrstu pravne zaštite? Sam copyright (ili recimo patent) ne znače mnogo, osim ako nemaš mogućnosti i sredstava da ih odbraniš na sudu. Mislim da je to ipak priča za malo veće igrače, tj. da ti je veći prioritet sada da uopšte pokreneš biznis i počneš da prodaješ to što planiraš. Moja 2 centa.

Bojsi 20. 01. 2012. 01:44

Sutra idem na razgovor kod prvog knjigovodje.

Da li mozda neko ima tip za koju banku bih mogao da se odlucim? Nesto razmisljam o Raiffeisen banci, sta mislite o njoj?

kickloop 20. 01. 2012. 03:10

Inteza ti je moja preporuka. Ima filijalu na svakom ćošku, e-banking je free, nisu skupi.... Jedina mana su redovi na šalteru ali ti i nećeš ići svaki čas tamo i onako.

Bojsi 20. 01. 2012. 05:25

Razmisljam se izmedju Inteze i Raiffeisen. U Raiffeisenu fino udjes i sednes ko covek i nema guzve (ni u jednom od dva grada gde zivim), mada to sve mora da ima neku skrivenu cenu ;)

Banke poput Komercijalne i Vojvodjanske zaobilazim.

kickloop 20. 01. 2012. 14:09

Pa jeste tako. U Raiff. imaju business šaltere i fine fotelje a i nije gužva ali je zato skupo. Recimo e-banking je (bar bio) oko 45 evra godišnje.

Proceni koliko ćeš ići do filijale pa na osnovu toga odluči. Mene recimo čekanje u redu izluđuje ali ne zalazim toliko u banku pa mi je Inteza ok. Keš dižem sa bankomata, plaćam preko e-bankinga. Ne sećam se kad sam išao u filijalu zadnji put.

ivanhoe 20. 01. 2012. 15:06

^ word, sve sto sam u Intesi radio bilo je kod onih sluzbenika zaduzenih za biznis korisnike, a tamo nikad nije guzva. Salter mi je jako retko potreban...

Spale 20. 01. 2012. 16:39

+1 za Banca Intesa, dobar e-banking(plaća se samo jednom, nema godišnje globe), odličan korisnički servis, par puta su mi probleme sa e-bankingom rešili jako brzo.

Daju ti besplatno debitnu karticu – Visa Business Electron sa kojom dižeš pare na bankomatima, a Intesa ih ima na svakom ćošku.

tasmaniski 20. 01. 2012. 17:33

Nisam koristio ostale banke jer sam sa Intesom veoma zadovoljan !

Podizem pare preko bankomata uvek sam prvi u redu :)
A kad treba nesto na salteru da uradim ide jako jako brzo, barem u BG (centar)

e-banking - cinimise da nema boljeg ...

Bojsi 21. 01. 2012. 18:36

Onda Intesa :) Hvala na savetima.

Juce sam pricao sa knjigovodjom. Ona mi je rekla da cu, kada primim mesecnu uplatu od ShareIt-a (na devizni racun), morati njima da posaljem fakturu i da u roku od 2 dana prijavim tu uplatu. Nazalost, ovo cime se bavimo ovde je jos uvek retkost u Srbiji, pa nisam siguran da me je sve razumela.

U ponedeljak idem kod jos jednog knjigovodje.

alfaunits 21. 01. 2012. 19:46

U pravu je, kada ti stigne priliv od ShareIt-a, dobijas obavestenje od banke, koje treba da popunis, pecatiras, potpises i vratis. Mozes sken mailom u Intesi, u RF su smarali da se salje faxom do sada :)
Knjigovodji treba da das invoice koji ce oni proslediti deviznom inspektoratu - napravi bilo kakav dokument gde kazes da ShareIt-u za tu i tu sumu si prodao to i to.
(Predlazem da stavis sumu koja ti stize od ShareIt-a kao ono sto naplacujes, bez cimanja sa "discount 5%" da bi knjizio ShareIt fee - nemas koristi od toga i smanjis papire)
U RF ce ti davati bolji kurs za konverziju od Intese.
U Intesi mozes da stavis sve na Visa BE i trosis devize direktno bez provizija (u RF ima provizija za potrosnju deviza od 1%).
E-banking je svakako jeftiniji kod Intese.
U Intesi NEMA u svakoj filijali biznis salter, ne mogu recimo da ostavim nalog za prenos (ne znam ni gde se ostavlja u Intesi uopste i kad ima Biz deo?). U RF ja samo dam nalog, oni ga odmah pecatiraju, vrate primerak i posle ga oni proknjize, ja nista ne cekam cak i da ima nekoga u redu ispred :) (svi rade tako)

valeksic 21. 01. 2012. 22:23

A to sa prihvatanjem deviznog priliva kod Intese se može uraditi preko ebankinga. Nema potre odlaziti u banku. Što se tiče deviznog inspektorata, i to može online http://www.devizni.gov.rs/latinica/uputstva.htm

alfaunits 21. 01. 2012. 22:48

Znam da moze u Intesi preko neta, u RF su smarali preko faxa :)

Bojsi 21. 01. 2012. 23:12

Ja sam unovcavao Google cekove u Intesi. Jeste da je potrajalo, ali je momak na salteru dosta pomogao i kada je Google ponistio zastareli cek i posle poslao novi. Sa druge strane devojka ima devizni u Rajf. i kad joj stigne novac sa Istockphoto-a fino sedne (bez da se gura), potpise neki papir i moze da podigne novac.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 07:50.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.