DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Koja banka za preduzetnika? (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=9167)

mLAN 21. 09. 2010. 13:01

Koja banka za preduzetnika?
 
Bilo je par tema koje su pokrivale osnivanje firme i mnogo se iz njih može naučiti ali čini mi se da ova tema nije dovoljno pokrivena ili nema šta da se pokriva jer su sve iste?

U procesu sam osnivanja agencije (paušalac) i interesuje me sa kojom je bankom najpovoljnije/najlakše raditi kad su u pitanju uplate iz inostranstva?

Pre svega bih fakturisao usluge kompanijama iz inostranstva pa mi pre svega bitno da to glatko funkcioniše.

Fizički mi je najbliža Vojvođanska banka a imam već račun otvoren u RF. Vidim da mnogi koriste Intesu na forumu...

Koje su razlike i ima li ih? Kakva su Vaša iskustva?

alfaunits 21. 09. 2010. 13:30

Za sada imam pozitivna iskustva sa RF i koristim ih bash zbog priliva iz inostranstva (bolji kurs od Intese).
Intesa ima vise zgodnih sitnica (jeftinije kartice, veci izbor istih (mada pausalcu to nista ne znaci), jeftiniji e-banking, itd.).

Licno mislim da osim kursa nemas neke razlike izmedju RF i Intese a da su bitne.

mLAN 21. 09. 2010. 21:51

Hvala alfaunits. Ima neko više informacija o Vojvođanskoj banci?

rex 21. 09. 2010. 22:05

Citat:

Originalno napisao alfaunits (Napišite 89655)
Za sada imam pozitivna iskustva sa RF i koristim ih bash zbog priliva iz inostranstva (bolji kurs od Intese).
Intesa ima vise zgodnih sitnica (jeftinije kartice, veci izbor istih (mada pausalcu to nista ne znaci), jeftiniji e-banking, itd.).
Licno mislim da osim kursa nemas neke razlike izmedju RF i Intese a da su bitne.

Kolike su te razlike u kursu? Pitao sam u Intezi koji kurs koriste za konverziju deviza sa deviznog racuna pravnog lica (na dinarski racun) i posle nekih 10 minuta konsultacija (???) mi pokazase neku kalkulaciju koju su radili tog dana za nekog klijenta po kojoj je kurs bio vrlo slican srednjem kursu nbs na taj dan.

Prosto mi je bilo neverovatno da ne znaju kako odredjuju kurs pri konverziji.

Pitao samih ih takodje, pa koji kurs koristite pri online konverziji (ebanking pravno lice) na sta takodje nisu mogli da mi odgovore?!

3banchi 21. 09. 2010. 22:32

^ a sigurno su sve tete bile lepe i nasmejane. :)

To ti je ovo..."Beauty is nothing without brain"

Gargoyle 21. 09. 2010. 22:51

Citat:

Pitao sam u Intezi koji kurs koriste ...
Prosto mi je bilo neverovatno da ne znaju kako odredjuju kurs pri konverziji.
koji kurs koristite pri online konverziji (ebanking pravno lice) ...
Pa sve banke koliko je meni poznato interno utvrđuju kurs prema svojim tekućim potrebama, poslovanju, interesu, itd... u skladu sa zakonom. Tako da neznam šta uopšte imaju da ti objašnjavaju KAKO ga utvrđuju, isto ti se 'vata. A i ti parametri se sigurno menjaju. Aktuelni kurs je uvek objavljen, vrednost je promenljiva, pratiš stanje - pa hoćeš/nećeš.

alfaunits 22. 09. 2010. 08:34

Kada sam ja pitao, kurs za e-banking je bio gori od IntesaHit kursa (mislim da je bio i gori od obicnog kursa za fizicka lica ili tu negde), koji je los kurs kad radis sa vecom kolicinom novca.
U Intesi bi tek za >10.000 dali bolji kurs (tako mi kazu), sve ispod bi islo na e-banking kurs.

U RF je e-banking kurs jako los ali i za 5.000 bez problema dobijas dobar kurs na request.
Imaj na umu da je kod RF sve ostalo skuplje (mesecno odrzavanje racuna, provizije (mizerna razlika ali je ima), kartice, provizije za kartice, itd.).

A sto se tice toga kako utvrdjuju kurs, zakonski izgleda ne sme da bude bolji od srednjeg, a oni gledaju kretanja na trzistu i sopstvene potrebe.

@Garg, pa ne moze bash hoces neces, da bi dobio bolji kurs moras da zoves... ako zoves nekoliko puta dnevno za male sume da trazis bolji kurs ima samo da te stave na ignore ;)

Inace, ne znam kakav je slucaj za ino doznake firmi kod drugih banaka, ja sam sve osim jedne doznake dobio i mogao da koristim istog dana kada su mi poslate (tj. istog dana su mi javili da je stigla doznaka i trazili da posaljem potpisan/pecatiran neki dokument o njoj koji verovatno ide deviznom inspektoratu). (RF)

Citat:

Originalno napisao rex (Napišite 89672)
Kolike su te razlike u kursu? Pitao sam u
Intezi koji kurs koriste za konverziju deviza sa deviznog racuna pravnog lica (na dinarski racun) i posle nekih 10 minuta konsultacija (???) mi pokazase neku kalkulaciju koju su radili tog dana za nekog klijenta po kojoj je kurs bio vrlo slican srednjem kursu nbs na taj dan.


rex 22. 09. 2010. 08:37

Citat:

Originalno napisao Gargoyle (Napišite 89675)
Pa sve banke koliko je meni poznato interno utvrđuju kurs prema svojim tekućim potrebama, poslovanju, interesu, itd... u skladu sa zakonom. Tako da neznam šta uopšte imaju da ti objašnjavaju KAKO ga utvrđuju, isto ti se 'vata. A i ti parametri se sigurno menjaju. Aktuelni kurs je uvek objavljen, vrednost je promenljiva, pratiš stanje - pa hoćeš/nećeš.

Vidim da me ni ti nisi razumeo. Lepo sam ih pitao koji kurs koristite za konverziju deviza (EUR) za pravna lica na danasnji dan. Nisam ih pitao, niti me zanima nacin na koji dolaze do te cifre. Zanimala me je samo cifra. Imali su istaknutu samo kursnu listu za fizicka lica a iz meni nepoznatih razloga nisu mogle da mi kazu koja je to cifra bila pa su mi pokazivale nekakvu "kalkulaciju" koju su radili za "nekog" klijenta (pravno lice) tog dana. Prema toj kalkulaciji primenjeni kurs je bio nesto veci od srednjeg kursa nbs na taj dan (sto mi je zvucalo i previse dobro u to vreme)

alfaunits 22. 09. 2010. 08:49

Taj klijent (ako je Intesa) je verovatno menjao mnogo vece sume.

rex 22. 09. 2010. 08:59

Citat:

Originalno napisao alfaunits (Napišite 89685)
Taj klijent (ako je Intesa) je verovatno menjao mnogo vece sume.

Da to sam na kraju i pomislio, jer znam od ranije da su se svi zalili na njihov kurs.

dinke 22. 09. 2010. 10:09

Imaj u vidu da ce te kao pausalca u Intesi tretirati kao poslednju rupu na svirali. Na kreditnu karticu kod njih slobodno zaboravi posto ti je kao pausalcu bez obzira na tvoje prihode nece odobriti.

Ne znam kakve su druge banke, ali kontam da se sve manje vise ponasaju isto.

alfaunits 22. 09. 2010. 11:41

U Intesi ti ni kao firmi prve godine nece odobriti karticu bez zaloga fizickog lica. (ne moze da se koristi zalog firme, jer on po zakonu moze da se iskoristi u slucaju likvidacije, tj. banci ne znaci nista).
Mada ne vidim sta ce pausalcu kreditna. Placati i samo 24e godisnje (koliko je najjeftinija business kreditna kod Intese recimo) da bi se ustedilo 30e za konverziju valuta.. nije vredno smaranja sa papirologijom.

stOrm 22. 09. 2010. 12:30

Citat:

Originalno napisao mLAN (Napišite 89649)
Bilo je par tema koje su pokrivale osnivanje firme i mnogo se iz njih može naučiti ali čini mi se da ova tema nije dovoljno pokrivena ili nema šta da se pokriva jer su sve iste?

U procesu sam osnivanja agencije (paušalac) i interesuje me sa kojom je bankom najpovoljnije/najlakše raditi kad su u pitanju uplate iz inostranstva?

Pre svega bih fakturisao usluge kompanijama iz inostranstva pa mi pre svega bitno da to glatko funkcioniše.

Fizički mi je najbliža Vojvođanska banka a imam već račun otvoren u RF. Vidim da mnogi koriste Intesu na forumu...

Koje su razlike i ima li ih? Kakva su Vaša iskustva?


Preporucujem Banka Intesa bez predrasuda, fenomenalni su. Prvo kada su provizije u pitanju, potom kreditiranje, sigurnost sredstava... Ljubaznost, makar su to neke pozitivne strane na koje sam ja naisao u mom poslovanju sa njima poslednje 3 godine !

zverko 06. 10. 2010. 11:59

Pa da nije tako Banka Intesa ne bi bila "najbolja" (po više kriterijuma) već preko 3 godine. Ali, sa druge strane, čuo sam da je Vojvođanska (verovali ili ne) potpuno ok i solidna banka za poslovanje sa pravnim licima. I na tu listu bih dodao i NLB banku sa kojom i sam poslujem.

mnebojsa 06. 10. 2010. 16:49

Jos jedna preporuka za Intesu.

Kao pravno lice (u pdv-u sam, ali imam mali promet godisnje) sam vrlo zadovoljan njihovim uslugama.

Cesto imam placanja prema inostranstvu, znaci kupujem devize, i kurs im je OK, placanje prodje istog dana uglavnom.

Web banking im takodje radi dobro.

drdrksa 06. 10. 2010. 17:07

Imam racune i u Intesi i u RF i mogu preporuciti RF svakom ko zeli da mu kartice ne budu odbijene na dosta inostranih (a poznatih) sajtova. Ko ima Intesa Visa Internet zna o cemu pricam.

dinke 06. 10. 2010. 17:09

Ako jos neko posalje poruku u kojoj hvali Intesu, daleko bilo njihov home(e)banking pocecu obilato da koristim svoje moderatorske privilegije. Slucajno imam racun u Delti (Intesi) od 2000 godine i znam dobro o kakvoj se banci radi, pogotovo kakav je krs FxClient.

Hvala :1082:

bluesman 06. 10. 2010. 18:27

Oni još koriste taj FxClient? Pa to je najgori e-banking software koji sam ikada video. I ja sam zbog toga odustao od Intesa (i pre nego što je postala Intesa) ... znači sve isto?

jasmanac 06. 10. 2010. 18:31

Nista bolja nije ni ProCredit banka. Imam racun firme i u Intesi i u ProCredit banci. Intesa je definitivno bolja od ProCredit banke na osnovu mog iskustva.

E sada, ono sto planiram jeste da otvorim racun firme u Unikredit banci. Imaju neki svoj online banking koji radi nezavisno od platforme tako da im je to veliki plus.

Sa druge strane, kada platim nesto karticom online a njihov sistem detektuje tu transakciju kao moguci fraud posle par minuta me zovu da provere da li sam ja inicirao transakciju. Sto je prilicno dobra stvar.

jasmanac 06. 10. 2010. 18:35

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 90133)
Oni još koriste taj FxClient? Pa to je najgori e-banking software koji sam ikada video. I ja sam zbog toga odustao od Intesa (i pre nego što je postala Intesa) ... znači sve isto?

Da, jos uvek njega rolaju i iskreno, mislim da su ugovorili dugorocnu saradnju tako da se tu nista nece menjati dugo vremena.

alfaunits 06. 10. 2010. 19:07

*Visa Internet je specificna kartica i sami ste krivi sto ne placate za pravu stvar.
Ja imam Intesinu MC (i obicnu i onu iz Hit) i obe sam koristio svugde bez problema, cak i u J***noj Koreji gde ne radi 90% stranih kartica ;) Placam hotele nekoliko puta godisnje, avio karte, gomilu stvari na netu.
RF je jedna od 3 banke u Srbiji koju bih bash zbog kartica odbacio - 1% provizije na transakcije prema inostranstvu.
U Intesi i kao fizicko i kao pravno lice uz kreditne se dobija ponesto. Ko putuje van Evrope znacice mu (ranije je znacilo i u Evropi sad nije toliko bitno).

Po pitanju e-bankinga, ne znam kakav je FXClient jer sam Intesu zbog kursa otkacio, ali je 20e jednokratno - za razliku od drugih gde se maltene uvek placa godisnje i primetno vise.
Ali Intesa nije friendly po pitanju firmi koje prodaju inostranstvu. Ne znaju 90% prostih stvari u Knezu, kako li je tek drugde... u RF cak i u malim filijalama u Nisu znaju sve sto sam pitao. (sto je zabrinjujuce pozitivno :D)

Citat:

Originalno napisao drdrksa (Napišite 90129)
Imam racune i u Intesi i u RF i mogu preporuciti RF svakom ko zeli da mu kartice ne budu odbijene na dosta inostranih (a poznatih) sajtova. Ko ima Intesa Visa Internet zna o cemu pricam.


mLAN 06. 10. 2010. 19:07

Odabrao sam RF jer tu već imam privatni račun. Prvi utisci su pomalo loši jer im treba 2 dana da otvore račun i slično no videćemo kako će dalje ići.
Račun se otvara u BG-u pa se mora čekati njihov feedback...

alfaunits 06. 10. 2010. 21:25

To je sigurnosna mera i veruje mi korisna...
I ja sam se cudio cemu, ali kad sam cuo sta su firmama uradili za menice.... to je uzas!

Gargoyle 06. 10. 2010. 23:15

Evo ja da pohvalim Intesu :p

A sad ozbiljno. Takodje koristim Intesu (ex Delta) još od 2000. godine ako ne i od ranije, i privatno i poslovno, i generalno sve funkcioniše OK i nisam imao značajnijih problema. Desi se ponekad da ne prođe neki nalog ili ne stigne neki izvod na email, i slični manji problemi, ali sam to sve rešavao u najkraćem roku pozivom na onaj njihov hotline ili emailom. Generalno mogu reći da sve radi odlično. Takođe odgovaraju na svaki email i sva pitanja, i to najkasnije narednog radnog dana. Koristim privatno i Visa Internet karticu, i do sada je svuda prošla gde god sam nešto plaćao. Takvo je moje iskustvo.

Mane.
1) FX Client koji defacto jeste trash. I dan danas moram da izađem/uđem da bih potpisao nalog.
2) Web e-banking zahteva Internet Explorer.

Ali i pored navedenog ovo sve radi, odnosno završava posao. Znači nalozi poslati preko fx clienta se procesiraju u roku od par minuta do možda sat vremena koliko sam najduže čekao. Nikakvih problema.

Možda bi ste vi koji niste zadovoljni Intesom mogli da navedete konkretne prednosti koje imate kod drugih banaka u odnosu na ove mane kod Intese? Znači koji e-banking imate? Halcom (i on je dostupan kod Intese)? Nešto treće (jel postoji uopšte)? Ili imate neki bolji web interfejs? Dodatno, kakve ste druge probleme pri poslovanju imali kod Intese?

mileusna 06. 10. 2010. 23:57

Citat:

Originalno napisao Gargoyle (Napišite 90143)
1) FX Client koji defacto jeste trash. I dan danas moram da izađem/uđem da bih potpisao nalog.

Hvala, nekako mi sad lakše kad znam da nisam jedini sa tim problemom. :)

Shortcut: Ja samo izvadim i vratim karticu, kad krene da potpisuje traži da opet unesem PIN i onda prođe.

Usput, FX Client ne radi ni na 64-bitnom Win7, imam XP Mode kao virtuelnu mašinu samo zbog FX.

Citat:

2) Web e-banking zahteva Internet Explorer.
A zanimljivo je kako ona riba u reklami proverava račun na MacBooku. ;)

torbica 07. 10. 2010. 00:16

Preformulacija pitanja
 
Moj predlog je da tema bude: Koja banka je najmanje losa!

3banchi 07. 10. 2010. 07:49

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 90144)
A zanimljivo je kako ona riba u reklami proverava račun na MacBooku. ;)

Jest, al' riba proverava svoj racun na Maldivima. ;)

buksula 08. 10. 2010. 21:59

Procredit banka ima najbolji kurs za euro.

Za preduzetnike (bez toga da pitas kao u RF) automatski dobijas mnogo bolji kurs koji je uglavnom 0.2 din manji od srednjeg kursa. Npr secam se da je srednji bio 105 a meni su davali 104.8.

alfaunits 08. 10. 2010. 22:59

Jbt... a kad sam otisao i do Intese i do PC i SocGe niko nema pojma kako stvari idu :(
Tako im i treba sto sam sada u "naplati sve sto mozes" RF :D

McKracken 09. 10. 2010. 17:10

RF ima uglavnom izuzetno dobar kurs za dolar.

alfaunits 09. 10. 2010. 17:47

Jel' zna neko da li postoji zakonski problem da banka da kurs koji je veci od srednjeg (kad banka kupuje valutu) tj. manji (kada prodaje) ili prosto banke ne zele to da rade?
Trenutno sam u J. Koreji gde su banke UZAS, ali po pitanju kursa daju kako trziste trenutno nalaze bukvalno - sto znaci moze da se dobije i kurs bolji od srednjeg.

McKracken 09. 10. 2010. 22:42

Ne postoji, zvanican kurs je sluzi kao granica najgoreg moguceg kursa koji mozes da dobije. Sve povoljnije od toga je apsolutno moguce i svodi se na to da trazis ;)

alfaunits 10. 10. 2010. 00:41

Pa cekaj ako sluzi kao granica kako onda mogu da trazim bolji kurs?:)

McKracken 10. 10. 2010. 02:34

Kao sto rekoh, donji kurs je najmanje sto mozes da dobijes za devize bilo gde. Ne smeju da otkupe za manje, za vise smeju :)

Takodje, ne smeju da ti naplate vise od gornjeg kursa kada kupujes devize.

Teoretski, nikakav problem nije da ti prodaju eure po 4 din ili da ti otkupe po 300 din :) (Iako se to nece nikada desiti, naravno :) )

alfaunits 10. 10. 2010. 16:41

Aha ti si mislio na kupovni i prodajni, ja sam razumeo da mislis na srednji, my bad.

MorenoArdohain 15. 10. 2010. 12:51

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 90144)
Hvala, nekako mi sad lakše kad znam da nisam jedini sa tim problemom. :)

Shortcut: Ja samo izvadim i vratim karticu, kad krene da potpisuje traži da opet unesem PIN i onda prođe.

Nekako mi ovo promaklo: postoji i brze resenje, odes u Posiljke, i izaberes "Potpisi drugim sertifikatom", i ponovo uneses PIN.

zverko 22. 10. 2010. 11:15

Da li ima neka Banka čija je e-banking platforma kompatibilna sa Mac OS X- om?

jasmanac 22. 10. 2010. 11:54

Web banking da ali nisam siguran za e-banking.

zverko 22. 10. 2010. 12:11

Ono što meni treba jeste e-banking za firmu. DAkle, imali takve banke koja podržava mac os ?

milan.scepa 22. 10. 2010. 12:59

Čini mi se da Erste banka omogućava e-banking pomoću Mac-a. Njihov e-banking radi iz bilo kog browser-a.

Davno je bilo kada sam se raspitivao.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 05:37.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.