DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Imati dev firmu ovde i u dolini ... (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=4739)

nixa 16. 02. 2008. 19:38

Imati dev firmu ovde i u dolini ...
 
Čitajući ovaj text uvideo sam da nemamo mi i ljudi u silikonskoj dolini ni blizu startne pozicije za tzv. Startupe.

U čemu se rad, u Srbiji ( i regionu ) imamo limitiran broj ljudi koji mogu da isporuče sebi ili klijentu neki projekat koji bi bio invovativniji nego naše kolege preko mora. Tamo postoji horda mladih ljudi , tek završenih fakulteta ( gde su i naučili nešto, za razliku od nas .. ) koji hoće da promene svet.

Ovde postoji jedan sloj ljudi, većina je član ovog foruma, koja je na mapi ljudi koji rade nešto, a to nešto uglavnom se svodi na rad i rad klijentskih rešenja, gde na kraju balade taj klijent dobije nešto ...

Da li nama fali taj pro-dolina pogled na probleme ili nam jednostavno fali da mi koji smo ovde sednemo i pričamo jedni sa drugima o tome šta radimo?

Da li je to što mi svi imamo neke super stealth projekte, koje radimo 2ipo sata dnevno, mogu da promene bilo šta ?

Koliko se ja sećam YouTube je pokrenulo nekih 9 ljudi ( ispravićete me sigurno ) , ali je poenta u tome da su se više pametnih ljudi skupilo i pokušalo da naprave nešto što će biti dovoljno dobro da promeni pogled na trenutnu stvar.

Da li je to psihološki problem na Balkanaca, ili je to jednostavno ne pro-zapadni način razmisljanja koji se ogleda let's make business ono što nas koči u tome da smo i mi u stanju da napravimo nešto totalno inovativno ....

Ovo je samo tok misli , ima ih još ali da čujem kako vi gledate na gore napomenute probleme ...

STELLANOVA 16. 02. 2008. 20:09

Pa za pocetak fali normalna drzava a onda i sve ostalo...:1014:

McKracken 16. 02. 2008. 20:16

Citat:

Koliko se ja sećam YouTube je pokrenulo nekih 9 ljudi ( ispravićete me sigurno ) , ali je poenta u tome da su se više pametnih ljudi skupilo i pokušalo da naprave nešto što će biti dovoljno dobro da promeni pogled na trenutnu stvar.
Onda je ta grupa uzela 20 mil od Sekvoje. Do te tacke je nesto moglo i da bude slicno. Od te tacke su stvari drasticno razlicite.

Ilija Studen 16. 02. 2008. 20:21

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 51277)
Pa za pocetak fali normalna drzava a onda i sve ostalo...:1014:

Glupost.

Niko te ne sprečava da posluješ iz Srbije. Stvari nisu kao preko, ali pravdati se državom je gubitnički. Treba da se ubijem što sam u Novom Sadu, a ne u New Yorku, LA ili Chicagou? Yeah, right.

Uostalom, niko te ne sprečava da otvoriš firmu u USA i tako posluješ. Uncharted waters za većinu lokalne ekipe, ali niko nikada nije rekao da je razvoj uspešnog posla lak i da će ti sve biti na tacni.

twix 16. 02. 2008. 20:37

Nixa kao sto si i rekao, ovde ima dosta ljudi koji poseduju znanje, jedino je potrebno sesti i kreativno oblikovati i znanje i tok misli, jer ideja je ipak najbitnija.
Inace ovih dana sam bas razmisljao na temu social networkinga i buducih web aplikacija, koje bi mozda mogle da prelete facebook...

useful: http://web2.socialcomputingmagazine.com/

STELLANOVA 16. 02. 2008. 20:37

Hehehe, Ilija nisi skontao sta sam hteo da kazem....ali nema veze.

Sve u svemu malo ko ce da razmislja o nekakvim projektima dok se na TV-u projektuju svakojake bitke za Kosovo, Mladici, jak dinar i slicno...

Niko nije rekao da drzava treba da bude nesto extra super kul razvijena, samo treba da stvori normalan ambijent, recimo kao sto je u Ceskoj...

Citat:

Stvari nisu kao preko, ali pravdati se državom je gubitnički.
A ignorisati cinjenicu da zivis u Srbiji je utopijski...no dobro...

Ilija Studen 16. 02. 2008. 21:02

Ne ignorišeš činjenicu, samo je ne koristiš kao opravdanje (što dosta mladih radi dok obija trosed u dnevnoj sobi gledajući TV dok mama i tata plaćaju račune). Ali to je skroz druga priča :)

mileusna 16. 02. 2008. 21:29

Stvari će se promeniti kad budemo mogli slobodno da putujemo i jurimo VC po svetu. Gledajući na TC kakvi sve projekti dobijaju po milionče-dva seed kapitala, zaista ne vidim razlog zašto se ne bi i neki projekat odavde kvalifikovao za neki VC, osim naravno što nemamo kontakte sa pravim ljudima, čak i pored manjka kadrova i sl. Nećemo naravno postati Irska kako to naši političari vole da pričaju, ali bi se bar našao neki izuzetak.

Miloje Sekulic 16. 02. 2008. 22:10

Citat:

Originalno napisao nixa (Napišite 51274)
Čitajući ovaj text uvideo sam da nemamo mi i ljudi u silikonskoj dolini ni blizu startne pozicije za tzv. Startupe.

Šta bi bio Nikola Tesla da je ostao na Balkanu?
Opštinski pisar ili, u najbolju ruku, profesor.

Milos Vukotic 16. 02. 2008. 22:23

Pa sad, pitanje se može postaviti i ovako:
Što bi bio Nikola Tesla da je ostao na Balkanu a pritom imao Internet na raspolaganju? :)

Djuki 16. 02. 2008. 22:36

Startne pozicije ovde i u silikonskoj dolinu naravno da nisu iste. Da bi ovde neko zaradio gomilu para na web-u mora da ima vrhunsku ideju i da je vrhunski realizuje uz neizostavni pocetni kapital.

Ja sam upravo odlučio da "ubijem" neke svoje projekte, jer osim ideje ja nemam ništa drugo. A od ideja se ne živi.

McKracken 16. 02. 2008. 22:38

Opstinski pisar koji ne moze da dodje do npr. merchant accounta, a vidi kako ga svaka baba dobija za 50$/mo. Ili mu je za small business loan potreban i bubreg kao garancija :)

Ne kazem da odavde ne moze da se uradi nesto ozbiljno, samo da je neproporcionalno teze.

ppavlovic 16. 02. 2008. 22:50

Problem je nas mentalitet. Zapadni sistem vrednuje stvari kroz novac. Ovde jos uvek Inat ima prednost nad drugim stvarima. Kako je Srbija na vetrometini vekovima unazad, izgleda da se kod ljudi razvio gen da cuvaju ono sto imaju umesto da dele i unapredjuju to sto imaju.

Ignorisanje cinjenice da si u Srbiji je jako tesko i nemoguce. Potrebno je mnogo energije bespotrebno potrositi da ignorises cinjenicu da je neki komsija koji ima pekaru kupio trosoban stan za 3 godina drzanja jedne pekare, a ti se ubijas svaki dan radeci nesto za sta te ljudi shvataju u najmanju ruku nenormalnim.

Ovde trebas od necega da zivis. Dok zaradjujes pare od kojih treba da zivis, malo vremena ostaje da se covek posveti nekoj ideji koju ima. Da kazem da nemamo VC-e, ne bih bio u pravu (projekat Startup-Show nije uspeo zbog nedostatka ideja, ne zbog nedostatka finansiranja). Ovde ima ljudi koji zele da uloze novac. Medjutim, ti ljudi nemaju dovoljno veza u industriji koji mogu taj projekat da proslede dalje. U Dolini VCje i vodic koji poznaje industriju, koji moze da kanalise tvoju ideju. Ovde kod nas mozes dobiti samo pare sto ne garantuje uspeh.

I najveci problem kod nas je to sto su klinci izgubljeni... U USA imas procentualno vise debila medju mladima nego li kod nas. Medjutim, ima onih koji vide vise od drugih i to vide sa svojih 17-18 godina. Kad si mlad, imas energije da radis i grabis. Koliko ja znam, ovde ima dva lika koji svojim godinama mogu da naprave nesto veliko, samo kad jedan ne bi bio previse bezobrazan, a drugi previse uobrazen. Elem... Poenta je sto kod nas ljudi izadju sa faxa sa 24/25 godina (u najboljem slucaju), onda ih potapsu po ramenu i oteraju da budu asistenti i da sluze profesorima. Ostali koji ostanu u struci posle toga krenu da rade outsourcing i tu se uljuljkaju dobrim platama tako da ih bas briga da zamaraju mozak za neku "utopisticku" ideju. Svejedno, za sve njih je isuvise kasno da pokrenu nesto sto ce promeniti svet. Treba biti mlad i lud.

Imati dobre strucnjake je potreban, ali ne i dovoljan uslov. Indija i Pakistan ih imaju preko glave, ali su oni marva koja radi i koja nikad nista nece promeniti.

caboom 16. 02. 2008. 22:52

well, ako govorimo o valley-u i tzv. "valley spirit-u", skrenuo bih samo paznju na to da uspesni tech startup-i (primetiti tech) retko postaju sa stavom da sklepas nesto cime ces zaradjivati novac od ad-ova i affiliate programa - ne omalovazavam taj pristup, ali to je prosto druga kategorija. treba shvatiti da postoji odredjeni problem i resiti ga, novac dolazi samo kao eventualna posledica okolnosti na trzistu i sposobnosti onih koji se nalaze u kljucnim ulogama. potpuno drugaciji mindset - daleko od lokalnog, tako da je bilo kakva paralela, ne samo u kontekstu infrastukture i investicija, potpuno nemoguca.

Berislav Lopac 16. 02. 2008. 23:08

Ljudi moji, gledate u krivom smjeru. Dolina je lijepa, ali malo je daleko i tamo prolaze neke druge stvari -- bacite pogled na Europu.

Dođite na Web.Start i druge konferencije; prijavite se na Seedcamp; pokrenite podružnicu u Londonu (Ilija, mislim da bi ti sad pomalo mogao početi razmišljati u tom smjeru); pratite TechCrunch UK a ne originalni.

U Europi postoji još puno neiskorištenog potencijala -- u Ameriki je lako kad oni imaju isti jezik na cijelom tržištu, ali upravo u tome i leži naša prednost.

[nq] 16. 02. 2008. 23:10

Citat:

Originalno napisao ppavlovic (Napišite 51300)
Elem... Poenta je sto kod nas ljudi izadju sa faxa sa 24/25 godina (u najboljem slucaju), onda ih potapsu po ramenu i oteraju da budu asistenti i da sluze profesorima. ... Treba biti mlad i lud.

Ne mozemo svi da budemo asistenti. Problem je jer niko (vecina mladih) nece da radi.

Berislav Lopac 16. 02. 2008. 23:25

Citat:

Originalno napisao ppavlovic (Napišite 51300)
Da kazem da nemamo VC-e, ne bih bio u pravu (projekat Startup-Show nije uspeo zbog nedostatka ideja, ne zbog nedostatka finansiranja).

Bio bi u pravu, itekako. Vi baš i nemate VC-a, čak i mi imamo samo jednog; naravno tu su i oni smješteni u Austriji i Sloveniji koji ciljaju na cijelu regiju, a i ostali europski i globalni fondovi polako počinju gledati i na ovu našu malu regijicu.

Ali citirao sam gornju izjavu jer se mora shvatiti da ovi investitori koji su postojali u Startup Showu ne da nisu VC-ovi, već nisu nikakvi realni investitori u startupe. U to sam vrijeme i ja vjerovao da projekte može financirati bilo tko, ali u međuvremenu sam puno toga naučio.

Kao prvo, da pojasnimo što su to VC-ovi, odnosno venture capital investitori, ili kako to hrvatski zakon naziva "fondovi rizičnog kapitala" (što je naravno glupost, jer nije rizičan kapital, nego tvrtke u koje ulažu). Dakle, riječ je o fondovima koji prikupljaju sredstva raznih investitora (koji mogu biti bogati pojedinci, ali su češće razne kuće za mirovinsko i zdravstveno osiguranje i tome slično) te ih plasiraju u firme u ranim fazama razvoja. No venture investitori vrlo rijetko -- osim možda u Silicijskoj dolini, gdje je konkurencija investitora enormna -- ulažu u tvrtke u tzv. seed fazi, odnosno one koje tek nastaju i još nemaju ni proizvod ni klijente; kako se iskristaliziralo na lanjskom Web.Startu nepisano pravilo je da je donja granica ulaganja oko 400.000 EUR, ispod toga ne mogu opravdati investiciju svojim ulagačima.

Stoga ove investitore koji su bili nađeni za Startup Show nemojte ni u ludilu izjednačavati s venture fondovima. Oni bi po nekim kriterijima bili bliže tzv. angel investitorima, no i tu fali još dosta. Naime, angel investitori su u pravilu pojedinci koji ulažu vlastiti novac (ponekad su udruženi u tvrtke ili "fondove", ali si u dalje pojedinci u pozadini), ali i znanje i iskustvo u određenoj branši i biznisu općenito. Angeli ne investiraju po principu "evo ti parsto iljada, vratiš mi nagodinu duplo", već ulaze kao partneri, ne očekujući realan povrat svog kapitala (a kamoli zaradu) za manje od nekoliko godina.

Ovdje sam samo zagrebao površinu toga što su to VC i angel investitori -- ali činjenica je da vi (koliko sam upoznat) imate praktički nula kvalificiranih investitora; kod nas se stvari pomalo mijenjaju nabolje, ali još smo daleko od Europe.

STELLANOVA 16. 02. 2008. 23:28

Da li ima neki primer dobrih i uspesnih projekata iz zemalja koje su po stupnju razvoja kao i Srbija? :1041:

nixa 16. 02. 2008. 23:51

srenuli ste sa teme ...

Nego , moje razmisljanje da ne samo da nemamo istu startnu poziciju kao ovi preko mora, vec da i ne iskoristavamo pozicije koje su nam tu . Ne pricam o ljudima generalno , nego recimo o populaciji koja posecuje dpt ...

dinke 16. 02. 2008. 23:57

Citat:

E drugari,ovo je Srbija trenutno.
Dajem ovde licni primer cisto da vidite zasto u Srbiji nema PHP programera.
Ja sam 78 godiste i radim vec 6 godina u Vojsci kao obican mis,nisam neki veliki cin,a plata mi je mesecno na racun 40 000+ dnevnice koje izadju otprilike jos 50% na tu cifru.Znaci 60000.Nek je to recimo 700 eura.Plus 36 radnih dana odmora godisnje+7 dana oporavka+besplatna na VMA+6 meseci beneficije.

Koliko ja znam da racunam ta bruto plata od 1400$ u Srbiji vredi otprilike koliko i moja u Vojsci.

E sad,ja kad krenem na posao ostavim lepo mozak na policu a kad se vratim sa posla redovno legnem da spavam, a cesto i na samom poslu.IQ ne valja da mi bude iznad 100,a neophodno je da znas da radis sa lopatom(ne laptopom),asovom.
Takodje znam iz pouzdanih izvora da je plata za djubretara u Pancevu oko 30000.

Sad, ja sam nesto ceprko po ETF-u u svoje vreme pa mi ostali kompleksi da treba da ucim i da budem pametan, pa sam zadnje 3 godine ceprko malo po kompu i naisao na Macromedia DW,HTML,CSS,JavaScript,GIMP,Linux,Apache,PHP,MySQL ,AJAX,AMFPHP,…
Tim redosledom.
I nisam ja neki strucnjak, al radio sam na sajtovima,i jos radim, koji zahtevaju vise od jedne godine razvoja.I to sam samcijat ako ne racunam 3 jpg slike od nekog dizajnera.I nisam trazio neke pare za to <500 eura, jer kontam da je dobro iskustvo.I znam da primenim Nested Set model za kategorije u MySQL-u.

Takodje sam sestri koja je drzala malecku skolu stranih jezika napravio sajt za tu istu skolu(HTML,CSS,1 strana PHP) i znam da je taj sajt (ocajno uradjen i bez odrzavanja) njoj donosio min 30 prijava za kurseve mesecno.Cist profit, po jednom kursu je otprilike 30 eura.30*30=900 eura mesecno za firmu.Po mojoj logici, toj firmi (skola stranih jezika) isplati se da placa mesecno 400-500 eura nekog klinca koji zna da crtka u DW-u samo da im odrzava sajt i javlja se na mejlove.Sajt ih i onako nista ne kosta.

E sad vi meni recite, zasto ja da menjam posao na kojem ne moram da ukljucujem mozak za posao koji se sastoji od razmisljanja i povrh svega da imam verovatno manju platu nego do sad.Ne pada mi na pamet.To sto ljudi koji vode firme nisu sposobni da prodaju moje znanje nisam ja kriv.
I znam da nema u Srbiji dosta PHP programera koji stvarno znaju nesto,makar ja ne znam ni jednog, ali sa druge strane imamo i firmi koje vam prodaju bajnu pricu o poslu u naredne 3 godine za solidnu kintu <1000, a onda posle odradjenog i neplacenog prvog posla (custom CMS za 7 dana)vam se vise nikad ne jave.I to bas iz Kragujevca.

Jednostavno, takva nam je zemlja.Bolje prolazi djubretar od programera.
Naravoucenije je da ako hoces da radis neki posao mozgom, nijednom Srbinu ne smes ni da pricas sta radis a kamoli da radis sa njim.Naravno ako nisi spreman da krades,lazes i gazis sve pred sobom, a ja izvinte nisam.
P.S. Komentar koji sam dobio na temu mog ranijeg oglasa za posao.

bluesman 17. 02. 2008. 00:33

Meni je taj komentar looser-ski... šta god vi mislili o tome.

Kada tako plitko razmišljaš, stvari se naizgled postave crno-belo, ili "win-loose situation", međutim takvi likovi obično završe zakopani negde u svom dosadnom životu pitajući se zašto su ceo život proveli na poslu gde je IQ dovoljan i poželjan ispod 100? Takva stanja često završe i sa nekim "dijagnozama" i to je otprilike ono što se desilo "samoupravljačima iz SFRJ" koji su dočekali penziju ubijeni dosadom, ne radeći ništa i danas mrze ceo svet.

Nije sve u životu tako crno-belo, siguran sam da postoji neko ko će na kraju takvog života da podvuče crtu i nađe se na pozitivnom delu skale, ali ne verujem da bilo ko može da se usreći radeći celog života posao koji ne voli, bez obzira za koje je to pare i bez obzira koje je to "psihičke napore" izbegao u svom luzerskom životu.

Milos Vukotic 17. 02. 2008. 00:36

Na tzv. "našim prostorima", termin "Zapad" najčešće možeš čuti od ljudi koji u životu nisu mrdnuli zapadnije od Pucareva.
Da li nam "Zapad" namjerno sabotira državu ili bi nam bilo super samo da nam je država kao one na "Zapadu", svejedno...
Sve se suštinski vrti oko nekakve države i očekivanja da ona nešto uradi za nas, a ne mi za sebe, a "Zapad" je samo sinonim za neko tamo (utopijsko) mjesto gdje država svojim građanima mijenja pelene...
Idealno tlo za jeftinu demagogiju i upiranje prstom u "krivce što je država ovakva", dok niko stvarno i ne pokušava da popravi sistem.
Čovjek vidi smeće ispred ulaza i ogorčeno kaže "toga nema na zapadu", ali mu ne pada na pamet da bi možda mogao uzeti metlu u ruke i riješiti problem za 10 minuta...

Konačno, "tako ti je kako ti je" tj. potrudi se da odigraš najbolju moguću partiju s kartama koje su ti podijeljene, napravi strategiju, razradi taktiku, više radi a manje filozofiraj o "krivcima za situaciju" i sve će doć na svoje :)
McKracken je sve rekao:
Citat:

Originalno napisao McKracken (Napišite 51299)
Ne kazem da odavde ne moze da se uradi nesto ozbiljno, samo da je neproporcionalno teze.

Edit: Da ne bude nesporazuma, kad kažem "ti" ne obraćam se nikom posebno :)

ivanhoe 17. 02. 2008. 00:50

ogroman problem koji ja vidim (i osecam na svojoj kozi) u Srbiji je naplata posla. I u Americi se desavaju razne prevare, naravno, ali se vrlo retko desava da nekom odradis posao, a on ti kaze: e znas sta nema sad da ti platim, nije mi Pera jos platio, a Zika mi je umesto para dao 2 kamiona svetlecih yoyo-a i 10 dzakova stocne hrane, ali ne brini nista kad to uvaljamo tebi prvom placam. Ameri, bar ovi sa kojima sam ja imao prilike da radim, jednostavno ne razmisljaju tako, a i zakon mnogo bolje funkcionise, a kod nas se ovo stalno desava, i to gusi male firme. Mozes da imas ne znam kako dobar proizvod, ali ako ti prvih par klijenata nije platilo, ti nemas para za dalji razvoj i tu je kraj price...

tako da, IMHO, mora prvo zakon i red ovde da proradi, pa tek onda sve ostalo...

Lalaland 17. 02. 2008. 01:14

Sticajem okolnosti, imala sam prilike da izbliza posmatram kako to ide sa VC u silikonskoj dolini. Naime, nas blizak prijatelj sad vec izvodi ne znam koji po redu start-up i mogu vam reci, nije nimalo jednostavno doci do kapitala. Nekad uspe, a mnogo cesce ne uspe. Onima sto misle da je najvaznija ideja, odmah da kazem ne kaze se ovde dzabe "ideas, dime a dozen".

Cak i kad imas najbolju mogucu ideju, seed money, ekipu koja gine da se nesto uradi, vec neke kupce i ugovore potpisane, itd. dodje na red da treba da dilujes sa tipovima iz Sekvoje i slicnih mrestilista ajkula. Kao prvo, oni gledaju da ti uzmu sto god mogu i tu se sredstva ne biraju. Tako je nas prijatelj jednom dosao u situaciju da su ga sopstveni advokati zajebali pa su im VC bukvalno oteli kompaniju i ostavili ih da se vuku po sudovima sto je na kraju zavrsilo nekim bednim setttlement-om. Ako i daju pare, oni gotovo po pravilu dovedu svoju ekipu da vodi posao i tu onda cesto nastane kurslus. Tako da, ako hoces sa ajkulama da plivas i sam moras da imas ajkulu uz sebe da te vodi kroz proces.

Pre jedno dve godine sam i licno prisustvovala sastanku gde se kompanije predstavljaju investitorima na Keiretsu forumu www.k4forum.co. Tu ne mozes ni da se predstavis ako prvo ne uplatis par hiljada dolara. Tom prilikom su bile tri kompanije, jedna je bila www.socrates.com. Taj covek je vec bio ulozio 20 miliona u kompaniju pre nego sto je dosao na Keiretsu (pare je napravio prvo preko art.com). Drugi su bili neki sto su imali mobile application (nista vise se posle o njima nije culo), i treci neki tip sto je izumeo neku spravicu sto se ugradjuje u puteve pa kad je magla vidis kuda ides. Niko tada nije bio dobio pare.

Bankari isto tako nisu u poslu da finansiraju necije velike snove. Treba debelo da se pokazes da bi dobio kredit. Jeste lakse nego u Srbiji, to stoji, ali ipak ne dele sakom i kapom. Ono sto je lakse je da ako i propadnes, mozes da pocnes ispocetka. I na kraju, samo obezbedjivanje kapitala, ne znaci da ce posao i uspeti. Prica o potrosenim milionima sa nikakvim rezultatom ima isto tako mali milion.

Tajnu uspeha, jos niko nije provalio jer da jeste svi bi pravili pare kao ludi. Potreban je ne samo rad nego i potpuna predanost i vera u ono sto se radi (nema odmora dok traje obnova), otvoriti cetvoro ociju i usiju da bi zastitio svoje interese, i na kraju treba imati i srece. Biti na pravom mestu u pravo vreme.

Sve ovo govorim ne da nekoga obeshrabrim nego da vam mozda razbijem neke zablude. U svakom slucaju, dajte dobre projekte pa ce se i put ka uspehu (mozda) naci. Ako vam trebaju veze napolju, i toga ima. Ali od necega se mora poceti, pricanje u prazno sigurno ne vodi nicemu.

nixa 17. 02. 2008. 01:27

Eto opet vas, VC ovde vs VC u dolini ... nije bila tema u tome, fundiranje je svuda tesko, tamo malo lakse ... i kao i svuda zavisi koga imas pored sebe i koga znash ...

Moje pitanje je prakticno , zasto mi ovde ne koristimo sve svoje resurse ... zasto iako smo mala komuna ne radimo nesto po pitanju toga sto smo sposobni da stvaramo snove , a stvaramo tudje ....

Lalaland 17. 02. 2008. 01:44

Citat:

Originalno napisao nixa (Napišite 51325)
Eto opet vas, VC ovde vs VC u dolini ... nije bila tema u tome, fundiranje je svuda tesko, tamo malo lakse ... i kao i svuda zavisi koga imas pored sebe i koga znash ...

Moje pitanje je prakticno , zasto mi ovde ne koristimo sve svoje resurse ... zasto iako smo mala komuna ne radimo nesto po pitanju toga sto smo sposobni da stvaramo snove , a stvaramo tudje ....

Da, stvarno, zasto? Posto vidim da se o svemu zna, pa i kako je na zapadu, pitam se zasto se onda ta znanja ne primenjuju...

nixa 17. 02. 2008. 02:06

Gle , nemoj da me shvatiš pogrešno, već da je generalno bilo već reči o tome VC vs VC ...

misk0 17. 02. 2008. 02:14

Citat:

Originalno napisao nixa (Napišite 51325)
Moje pitanje je prakticno , zasto mi ovde ne koristimo sve svoje resurse ... zasto iako smo mala komuna ne radimo nesto po pitanju toga sto smo sposobni da stvaramo snove , a stvaramo tudje ....

IMHO - zbog 'mentaliteta', tj nekim shvatanjima koja se vuku iz proslosti - niko nije bolji nego mi, mi Srbi (balkanci whatever), zasto bih radio kad ne moram, itd..

Lalaland 17. 02. 2008. 02:30

Citat:

Originalno napisao nixa (Napišite 51328)
Gle , nemoj da me shvatiš pogrešno, već da je generalno bilo već reči o tome VC vs VC ...

Ok, jeste bilo je ali, nisam stekla utisak da je tema time i zavrsena, bar ne konkretno u ovom thread-u. Pogotovu sto bez adekvatnog fundinga nema ni biznisa, to je glavni razlog zasto firme propadaju.

No, htela bih nesto da pojasnim, a to je da ja ovde iznosim svoja licna i neposredna iskustva pa tako i tretirajte ono sto je napisano. Neki ce to videti kao solenje pameti, nekima to sve zvuci :1023: nekima ce mozda biti interesantno da cuju od nekoga ko je bio "fly on the wall" u situacijama o kojima svi vi razmisljate. Iskustvo je potpuno licno i samim tim ograniceno ali svakako nije preprican clanak iz Wired.

I sama sam provela nebrojene sate lupajuci glavu zasto je moja Srbija takva kakva jeste i dosla do zakljucka da pravog odgovora nema. Jedino sto mozemo da uradimo je da svako da svoj doprinos poboljsanju situacije, ma kako mali bio . I ovo sto ja visim ovde je jedan takav pokusaj, da podelim sa drugima ono sto znam, mozda nesto nekom i pomogne, i kako god to bilo shvaceno. Nije li to i cilj svih vas na ovom forumu?

nixa 17. 02. 2008. 03:09

Da to jeste cilj, i nije tema ni završena .. ali da bi došli uopšte u trenutak spreman za A seriju fundiranja nekog projekta , treba projekat da leži na nekim kakavim takvim nogama, da prodje seriju biznis andjela i FFF ...

Moja priča ide oko toga da smo svi mi ovde neki F , ili ti kumovi , braćo , drugovi .. i da bi došli u poziciju da nam neki projekat bude na zdravim nogama i da ima potrebu da se finansijskom injekcijom pomogne treba da radimo na istom, a ovde retko ko zna ko se čime bavi drugi ...

Ja sam jedan od rektih koji je u poziciji da je pričao sa skoro pola aktivnog dela ovog foruma i imam kakvu takvu predstavu šta ko radi.

Ali ajde hipotetički da govorimo ... postoji projekat koji ima par aspekata ... recimo od same ideje , do skaliranja ...

Svako od nas je expert ili ima već "nešto" što je killer feature u nekom od svojih projkata i cms-ova ... moje glavno pitanje zašto mi nemamo nešto što bi omogućilo da zajedničkim snagama napravimo dovoljno kvalitetan proizvod koji bi bio u stanju da privuče čak i sekvoju :)

Lalaland 17. 02. 2008. 03:48

Citat:

Originalno napisao nixa (Napišite 51333)
... moje glavno pitanje zašto mi nemamo nešto što bi omogućilo da zajedničkim snagama napravimo dovoljno kvalitetan proizvod koji bi bio u stanju da privuče čak i sekvoju :)

Jedan od razloga je sto sami sebe sabotiramo, s jedne strane prepotencijom a s druge nesigurnoscu. Treba da shvatimo da nismo ni bolji ni gori od drugih i da zaboravimo na sve druge price osim konkretno o zadatku. Ja sam vec dosadila bogu i ljudima pricama o potrebi da lektori kojima je engleski maternji provere tekstove na engleskom. Medjutim, ljudi smatraju da je dovoljno da se nesto ofrlje uradi i da to moze da prodje. Mozda i moze, ali proci ce lakse ako je sve prvoklasno. To je samo jedan od aspekata.
Drugo, kao pojedinci smo cesto brilijanti a kao zajednica, totalni idioti. To je ono nase cuveno 'nek komsiji crkne krava'.
Ovde se ne radi o onom guslarskom 'samo sloga....' vec da vec jednom shvatimo da je interes pojedinca, interes svih i obrnuto. Nije cilj da svi imamo istovetno misljenje o Kosovu vec o tome kako da poboljsamo sopstvene zivote.

Ilija Studen 17. 02. 2008. 07:27

Citat:

Originalno napisao nixa (Napišite 51333)
Svako od nas je expert ili ima već "nešto" što je killer feature u nekom od svojih projkata i cms-ova ... moje glavno pitanje zašto mi nemamo nešto što bi omogućilo da zajedničkim snagama napravimo dovoljno kvalitetan proizvod koji bi bio u stanju da privuče čak i sekvoju :)

Zato što ovakve zajednice ne prave komercijalne proizvode (open source je druga priča i ovde se baš ne uklapa).

Jedno je poznavati članove zajednice i znati s kim možeš da sarađuješ, a sa kim ne i znati šta ko može da uradi, a drugo očekivati da zajednica, na ovaj ili onaj način, izgura milionski (ili bilionski, zašto biti skroman!) projekat iz prostog osećaja zajedništa or whatever. Taj avion ti nikada neće poleteti :)

Imam još jedan proizvod u planu za kraj godine i iskreno se nadam da će neki ljudi koje sam upoznao na DPT raditi na njemu (još nismo zvanično krenuli sa pričom pa nisam ni tražio ljude), ali daleko od toga da očekujem da bi ista priča mogla da se izgura u vidu zajednice. Sumnjam da bi išlo...

Dragan Babić 17. 02. 2008. 10:07

Ljudi odavde će radije da prihvate "stalan dosadan posao" za OK pare - nego da rizikuju i krenu solo sa svojom idejom jer im je pun ***** godina siromaštva i spajanja kraja s krajem. Ne mogu nikoga ni da krivim zbog toga, i ne mislim da su "slepi pored očiju", jednostavno hoće ljudi malo da se osećaju sigutni posle čitavog detinjstva i adolescencije provedenih ispred dragstora/za matorim PCjem ne radeći ništa.

srdjan 17. 02. 2008. 11:29

Citat:

Originalno napisao nixa (Napišite 51325)
Moje pitanje je prakticno , zasto mi ovde ne koristimo sve svoje resurse ... zasto iako smo mala komuna ne radimo nesto po pitanju toga sto smo sposobni da stvaramo snove , a stvaramo tudje ....

Srbija - 6.5M punoletnih, oduzmes ruralno stanovnistvo, oduzmes ono sto je nepismeno kompletno ili funkcionalno, unisten preduzetnicki duh, "godine raspleta", generalno besparicu, blagu depresiju, neizvesnost (misim, danas moram da refreshujem Wikipediu da vidim koje su mi granice drzave :1039: ) i tako dalje... i dobices vrlo malo ljudi koji su u stanju nesto da radi ... tako da mozda nismo ni losi.

Poredjenja sa silikonskom dolinom izuzetno su neprimerena. U toj zoni ljudi zive preduzetnistvo i pretpostavljam da oni drugi sa novcem znaju da mogu da se fokusiraju tu i namire sve svoje investitorske porive bez obracanja paznje na smetnje, ili smetnje ne postoje. Nije toliki problem sa Srbima, obzirom da tamo najmanje ima lokalnog stanovnistva u industriji, vec su dovuceni sa svih strana da bi radili.

Treba da se formira SAO DevZone :) koju bi izuzeli od birokratije, poreza, doprinosa, uveli svu potrebnu besplatnu infrastrukturu i onda se tako pocelo. Hiljada ljudi bi tu napravilo cudo za drzavicu od par miliona. Valjda su to ideje tih parkova (Indjija?), medjutim tu vec iza prvog coska vreba kum od kuma koji ce da povoljno da sredi kompjutere.

Sad sam obrisao iz ove poruke deo koji bi bio privatizovanje diskusije, a u stvari je rant na moj preduzetnicki poduhvat u vezi neposlovnosti i nepouzdanosti "Srba developera", sto je takodje jedan od razloga/odgovora na tvoje pitanje.

bluesman 17. 02. 2008. 11:57

Ovo mi sve više liči na priču "Beograd protiv ostatka Srbije" gde se provlači neka teza da je u Beogradu sve lako. Lokacija može da pomogne, neke stvari su lakše dostupne i brže se mogu realizovati, ali lokacija sigurno ne sprečava nikoga, naročito kada je u pitanju online business.

Dzordz 17. 02. 2008. 12:05

Gorane pa ja mislio da se provlacila teza da je u The Dolini sve lako :)

Licno, ubedjen sam da je moguce da se odavde napravi dobar projekat, mozda ne za milione ali za stotine hiljada euroa sigurno. A i investicije nisu neke preterane za par desetina 'iljada moze mnoooogo toga da se uradi.

Berislav Lopac 17. 02. 2008. 14:35

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 51307)
Da li ima neki primer dobrih i uspesnih projekata iz zemalja koje su po stupnju razvoja kao i Srbija? :1041:

Ovisi do koje mjere uspoređuješ stupanj razvoja, ali rekao bih da ima.

STELLANOVA 17. 02. 2008. 14:45

Mislim na ekonomsko politicki stupanj tako da ta dva primera koja si postavio ne piju vodu. Jednostavno ne mozete ocekivati da neko u banana drzavi kao sto je Srbija napravi projekte tog tipa. Da je moguce postojali bi primeri uspesnih projekata iz Srednje Amerike, Afrike i Bliskog Istoka...

nixa 17. 02. 2008. 14:56

Stellanova , baš si pravi trol :)

STELLANOVA 17. 02. 2008. 15:15

Ne, stvarno mi nije poenta da trolujem, ok sve sto si ti u prvoj poruci rekao je super i slazem se sa tim ali da bi to bilo primenjivo potrebno je da ljudi zive u normalnom okruzenju, znaci ne nesto tipa DE, Irska, USA i slicno, dovoljno je da bude kao u Estoniji, Ceskoj, Madjarskoj, Poljskoj...

Bilo bi jako lepo kad stvari u IT-u ne bi zavisile od politike i okruzenja. Iskreno mislim da dobar projekat u Srbiji mogu da naprave samo oni koji:

1) Imaju svakako para da super zive i bez rada i projekata a uz to su geekovi sa viskom slobodnog vremena

2) Ljudi koji su geekovi, specijalisti u onome sto rade i pare im nisu bitne vec samo zele da naprave nesto (ova opcija je neuporedovo neizvesnija od one prve mada obe nisu sa nekom velikom verovatnocom da mogu da se dese u sadasnjoj Srbiji)


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 07:51.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.