DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Hardware (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=38)
-   -   Laptop za web dev v2 ili PC vs MAC (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=9831)

_korso_ 22. 03. 2011. 23:54

Laptop za web dev v2 ili PC vs MAC
 
Zdravo svima :).

Ovo je prakticno nastavak sage iz http://www.devprotalk.com/t9792-laptop-za-web-dev.html. Ali kako je stvar nesto malo drugacija, resio sam da otvorim novu temu.
Imajuci u vidu neke postove iz gore pomenute teme, savete nekih ljudi sa DPTa, moje potrebe, jos neke stvari i kada sam ugrabio malo vremena, nastavio sam potragu za laptopom i dosao do sledeceg.

Resio sam da izbacim iz kalkulacije za odabir Sony i HP.

Sony Vaio pre svega jer u Srbiji nema zvanicnog distributera i servisa za ovu marku laptopova (drugi mi to rekose, ja samo prenosim). Tako da je pitanje sta kupujem i pretpostavljajuci kako je uopste stigao u zemlju, nemam nameru da kupujem macku u dzaku. Neko ce reci - ali imas garanciju i novi zakon o potrosacima - medjutim stvarno nemam nameru da iste medju prvima testiram i da se vitlam sa servisima 50+ dana.

HP sam izbacio, zato sto sam cuo na dva razlicita mesta (dve razlicite prodavnice) da HP koji se kod nas uvozi i koji je kod nas u prodaji nije nekog kvaliteta, vec je pravljen namenski za zemlje treceg sveta :1050: (ostalo kao nije ali ajd'). Sabrao sam iz ovih prica i prosek je ~70% HP koji su uvezeni u zadnjih npr. godinu i po dana vec su stigli da odu na servis (po prici iz dve prodavnice). Dakle i to otpada.

I sada sta dalje...
Imajuci u vidu potrebe (ima u prethodnom postu), kvalitet izrade koji zelim, resenje za duze staze, dosao sam do dva modela.

Prvi je Dell latitude e6510 (i5 procesor, 8GB rama, 256GB SSD, NVS 3100M - Optimus tech i mnostvo prikljucaka, aluminijumsko kuciste ...).
Drugi je hm... MBP 15" - i5 procesor (base verzija).

Dell je definitivno jaca masina koja nudi mnogo vise. Dobra strana je da na njemu moze da se namesti Linux. Jes' malo muka, jer je masina relativno nova, ima Optimus tehnologiju (integrisanu Intel i dedicated Nvidiu) i jos kojecega, ali gledajuci po netu, izvodljivo je. Ako ga uzmem, uvericu se na svojoj kozi i preneti iskustva ovde, ako nekome zatreba.
Takodje kao neko ko je ~4 god koristio FreeBSD kao jedini OS i nesto malo Linux, ovde se prakticno osecam kao kod kuce. Jedna od glavnih stvari zasto menjam trenutnu platformu (tj. Windows) jeste mogucnosti shell okruzenja koje mi je i vise nego potrebno, ali i nedostaje. To je samo jedan od razloga.

Sto se tice Maca. Njega nisam koristio nikada, nisam radio na njemu. Ali cenim posto je Darwin potekao od prastarog BSDa, da je prica slicna kao sa Unixom/Linuxom. Ako uzmemo u obzir da npr. shell OSX nudi mogucnosti kao i u Linuxa, da mogu da se pisu bash scripte i kompanija, onda sta bi bilo na strani MBP-a. Kvalitetetna izrada (Dell je isto kvalitetan, al' ajde nije unibody), baterija koliko sam video moze da izdrzi i do 6-7h uz umereno koriscenje (ovo mi je bitno), manjak glavobolje koju bi imao verovatno oko namestanja Linuxa na Dellu da radi glat, neke fore i fazone samog OSX-a i verovatno jos ponesto (totalno novu i nikada isprobanu platformu i feeling koji svi hvale kada sednes za Macom ;)). Ono sto me malo brine ovde, jeste da ne znam koliko bi bila bolna tranzicija sa PC-a na Mac. Koliko bi mi to leglo, posto sam citao da Mac ima neke stvari koje se malo razlikuju od tradicionalnog koriscenja PCa. Takodje sw koji koristim, da li mogu da nadjem adekvatne zamene na Macu? Da placam na MacStoreu razne appove i da posle toga stavim u potpis "$437 & counting", ne pada mi napamet. Da koristim TextMate zato sto je u trendu i sto ga koriste cool momci koji bez njega ne bi nista uspeli da naprave i to mi ne pada na pamet. Netbeans je meni odlican :) pa i Eclipse.
Mada sto se tice ovoga sto koristim na Winu sve su open source varijante, nikakav specifican sw, sve manje vise sto je karakteristicno za svakog web developera, tako da verujem da moze cak i isti sw da se nadje, ako ne, onda neka adekvatna free zamena.

Ono sto bi me interesovalo da li ima neko neki iskren predlog, savet, iskustvo ili sva tri :) .
Znam da je par ljudi sa DPTa uspesno migriralo i da koristi Mac. Mada da kazem, da sam onako mozda malo vecim delom, ipak da ostanem medju PC smrtnicima :), jer si nekako slobodniji kada mozes da biras distribuciju.
A mozda se i prelomim na kraju, ko zna.
Salu na stranu, stvarno bi mi znacilo iskustvo kako je biti u Mac svetu, koliko je zgodan za rad za sve sto sam naveo u ovoj i prosloj temi, kao i da li moze neko da napravi paralelu izmedju ova dva sveta. Koliko se lako ili tesko priviknes na Mac. Ako je neko koristio pomenuti Dell, interesovalo bi me da cujem i njegovu/njenu stranu.

Offtopic:
- Samo nemojte molim Vas, da mogu da nadjem neki Asus ili MSI za 39.526RSD i sta vise da kupim 4-5 za iste pare, ako mi treba shell, pa da uvek imam zamenu kada neko od drugara ode na izlet u servis :). Ogradjujem se, nije mi namera da vredjam ove marke.
- I molim Vas samo nemojte da se pretvori ovo u raspravu PC vs Mac i da zavrsimo sa koja je razlika izmedju Win i Cmd tastera.

Mozda je jos neko u slicnoj situaciji kao ja, pa ce i njega ovo interesovati.
Hvala na paznji.

BluesRocker 23. 03. 2011. 00:15

Citat:

Originalno napisao _korso_ (Napišite 96547)
HP sam izbacio, zato sto sam cuo na dva razlicita mesta (dve razlicite prodavnice) da HP koji se kod nas uvozi i koji je kod nas u prodaji nije nekog kvaliteta, vec je pravljen namenski za zemlje treceg sveta :1050: (ostalo kao nije ali ajd'). Sabrao sam iz ovih prica i prosek je ~70% HP koji su uvezeni u zadnjih npr. godinu i po dana vec su stigli da odu na servis (po prici iz dve prodavnice). Dakle i to otpada.

Hoćeš da kažeš da HP namerno pravi laptopove koji će da se kvare kako bi morao da ih besplatno popravlja u zemljama 3. sveta? Do 2011. godine nisu naučili kako da naprave jeftin laptop koji se ne kvari lako? Ili se i skuplji modeli isto tako lako kvare iako u zemljama 3. sveta koštaju više nego u SAD? Koja je logika da bi se HP tako ponašao? BTW, već skoro 4 godine imam HP laptop (kupljen u Beogradu) koji radi isto kao kad je izašao iz prodavnice. Jedino je baterija na izdisaju.

_korso_ 23. 03. 2011. 00:26

Samo prenosim ono sto su mi rekli.
Najvecih problema imaju sa Pavillionom i sa novom Compaq serijom (preko celog zadnjeg dela pise Compaq). Dakle oni koji su uvezeni pre godinu dana.
Onaj koji sam gledao je envy 14 koji kosta oko 120000RSD. I mogu ti reci da ne vredi te pare, po kvalitetu izrade, tastatura se ugiba na dole na jaci pritisak. Smesno. Konfiguracija mu nije losa, ali ipak nije u klasi gore dva navedena i mislim da ne vredi te pare. I da, jesu skuplji neko na zapadu.

Inace i sam u zadnje 4 god. imam 2 HP Compaq laptopa i osim baterije i problema koji su posledica (ne)rada kulera druge nisam imao. Ali ovaj koji trenutno koristim, je uvezen pre oko 2.5 godine.

A da li namerno prave ili ne, ne znam ... ponavljam to su mi rekli ljudi koji ih prodaju, imaju na lageru, ali eto tako su mi rekli. Koja je njima logika da to pricaju, ako vec imaju nekog kome bi mogli da ih uvale. I jos da se "hvale" kako i oni imaju problema jer im ljudi skoro nove laptopove donose na servis.

[nq] 23. 03. 2011. 00:47

Citat:

Originalno napisao _korso_ (Napišite 96547)
Zdravo svima :).
Sabrao sam iz ovih prica i prosek je ~70% HP koji su uvezeni u zadnjih npr. godinu i po dana vec su stigli da odu na servis (po prici iz dve prodavnice). Dakle i to otpada.

Ja sam imao ukupno 2 hp-a, prvom je riknuo panel od monitora par dana posle isteka garancije od 1 god, drugi i dalje imam no bio je vec 3-4x u servisu, baterija je davno riknula, uzeo sam care pack. Ovde kod mene je losa struja pa je mozda do toga. Imam i jedan lenovo, koristi ga brat, no on se za sad drzi 1+ godina.

Opet sa druge strane znam ljude koje HP sluzi savrseno.

Ja posle isteka garancije na ovom HPu prelazim najverovatnije na neki mali 13" netbook, koji cu kao i ovaj da kacim na monitor.

Razmisljao sam o MBP, ali za sada odustajem, bolje da cuvam novce za crne dane, a sve mi se cini da dolaze :)

jablan 23. 03. 2011. 14:53

@korso: Odabir jednog ili drugog je u velikoj meri subjektivna stvar, tako da svako može samo da ti kaže svoja iskustva, a tvoj slučaj može da bude sasvim treći.

Konkretno, meni su hvalili Mac/OSX ljudi čije mišljenje jako cenim. Kad sam počeo da ga koristim, međutim, bio sam razočaran. Prvo što mi je trebalo dosta vremena da se prebacim, drugo što i nakon meseca korišćenja nisam bio zadovoljan OSX filozofijom.

Dobre strane Mac/OSX-a su 1) upeglanost OS-a na datom hardveru - štono kažu "just works". To nije neko veliko čudo s obzirom da Apple ima za zadatak da podrži samo šačicu hardvera u odnosu na ostale OS-ove. Sve je to fino testirano, fluidno, brzo. 2) iza fasade stoji jedan Un*x i to se zaista primećuje. 3) Ma kako banalno zvučalo, Cmd taster znači, posebno kad radiš u konzoli. Cmd-C je kopiranje, Ctrl-C je Ctrl-C.

O lošim stranama neću jer je lista dugačka i subjektivna i u mom slučaju je prevagnula. Nakon meseci mučenja u OSX-u, vratio sam se na Linux. Neko je jednom rečenicom jako dobro sumirao ono što mi je smetalo kod Mac-a: "it makes me feel stupid".

Dobra strana je što se na Macu sasvim lepo (*) vozi Linux, tako da još uvek koristim prednosti hardvera (čitaj ekran). Doduše, da nije firmin računar, prodao bih ga odavno i kupio pristojan Lenovo plus još jedan netbook za te pare.

* Jedini ozbiljan problem je hibridna grafička karta. Linux (a ni Windows) nema mogućnosti da koristi integrisanu grafičku, već samo eksternu, tako da se komp nešto više greje i brže srče bateriju nego pod OSX-om. BTW, mislim da je u pitanju problem samo na toj jednoj generaciji MBP-ova.

nn.nn 23. 03. 2011. 15:42

Ako pričamo o Lenovo računarima npr, a verovatno je slično i za druge značajnije vendore, nema baš uvek i sve u radnji. Zato je nekad korisno da pitaš (a još i više ako znaš koga da pitaš). Najbolje je pronaći nekog premium business partnera i videti sa njima. Ne samo da mogu da naruče robu koja nije na lageru, već kad nešto uvezu za poznatog većeg kupca (biznis serije) znaju ponekad da naruče i koji primerak više, pa može da ti padne šaka neki zanimljiv primerak. Osim toga, kod naručivanja imaš priliku da u dobroj meri prilagodiš specifikaciju računara svojim potrebama, što baš i nije slučaj kad kupuješ u običnoj radnji.

_korso_ 23. 03. 2011. 15:54

@jablan
Citat:

Originalno napisao jablan (Napišite 96586)
Odabir jednog ili drugog je u velikoj meri subjektivna stvar, tako da svako može samo da ti kaže svoja iskustva, a tvoj slučaj može da bude sasvim treći.

U pravu si. Ono sto je cinjenica da se necu odluciti na osnovu toga da li ima vise onih koji preporucuju Mac ili suprotno. Ali bas ta iskustva koja pominjes bi mi znacila i to zasigurno, kakva god da su. Jer drugog nacina nemam da ispitam sta drugi imaju da kazu na tu temu. Jedino da kupim oba pa da probam i sam :)

Citat:

Originalno napisao jablan (Napišite 96586)
Konkretno, meni su hvalili Mac/OSX ljudi čije mišljenje jako cenim. Kad sam počeo da ga koristim, međutim, bio sam razočaran. Prvo što mi je trebalo dosta vremena da se prebacim, drugo što i nakon meseca korišćenja nisam bio zadovoljan OSX filozofijom.

O lošim stranama neću jer je lista dugačka i subjektivna i u mom slučaju je prevagnula. Nakon meseci mučenja u OSX-u, vratio sam se na Linux. Neko je jednom rečenicom jako dobro sumirao ono što mi je smetalo kod Mac-a: "it makes me feel stupid".

Bas to je ono sto bi mi znacilo. I ti si imao taj neki problem, koji sam ja gore naveo da mene i uslovno receno brine. Da li ce i kakva biti tranzicija, ako se odlucim za istu. Da li cu se navici i sl... Ako iz tvog primera mogu da izvucem neki zakljucak, to bi mi sigurno pomoglo. Bez obzira da li je lista losih strana - kako kazes, subjektivna, ako mozes da je izneses, zanimalo bi me da je cujem. Kracu verziju, duzu, kakvu god... Ako mozda ne zelis da tema odvede u nekom drugom pravcu i ovde navodis, posalji mi na PM, email. Sve u svemu, ako imas vremena i zelje ... nista obavezujuce da moras. :)

Citat:

Originalno napisao jablan (Napišite 96586)
Dobre strane Mac/OSX-a su 1) upeglanost OS-a na datom hardveru - štono kažu "just works". To nije neko veliko čudo s obzirom da Apple ima za zadatak da podrži samo šačicu hardvera u odnosu na ostale OS-ove. Sve je to fino testirano, fluidno, brzo. 2) iza fasade stoji jedan Un*x i to se zaista primećuje. 3) Ma kako banalno zvučalo, Cmd taster znači, posebno kad radiš u konzoli. Cmd-C je kopiranje, Ctrl-C je Ctrl-C.

Ono sto me privlaci Macu jeste upravo to. "Just works". Koliko ja voleo BSD/Linux neke stvari jednostavno se tesko steluju da rade kako ti zelis (prvenstveno hw). Evo na laptopu sa koga upravo pisem, Ubuntu sve nastelujem (10x puta do sada, ali temp. sa upaljenim FF bez flash sajta ~85stepeni, cooler se cuje ko lud). Na BSD-u jos teze. Tako da bez obzira koliko voleo nesto, jednostavno nemam vremena da se danima, nedeljama, mesecima igram sa podesavanjima kako bi hw koliko toliko radio lepo (a i to je veoma cesto pitanje). E sada ako mi omogucava stvari koje mogu na Linuxu, radi plug and play i ja mogu da se naviknem na njega (zato sam i postavio temu da neko iznese svoje zapazanje na osnovu iskustva), onda vredi probati.

Citat:

Originalno napisao jablan (Napišite 96586)
Dobra strana je što se na Macu sasvim lepo (*) vozi Linux, tako da još uvek koristim prednosti hardvera (čitaj ekran). Doduše, da nije firmin računar, prodao bih ga odavno i kupio pristojan Lenovo plus još jedan netbook za te pare.

* Jedini ozbiljan problem je hibridna grafička karta. Linux (a ni Windows) nema mogućnosti da koristi integrisanu grafičku, već samo eksternu, tako da se komp nešto više greje i brže srče bateriju nego pod OSX-om. BTW, mislim da je u pitanju problem samo na toj jednoj generaciji MBP-ova.

Generalno ti si u takvoj situaciji, pa si morao to da radis, da vozis Linux na Macu (ako sam te dobro razumeo). Medjutim ja iz ovog ugla gledano, sto je logicno, uzeo bih u tom sucaju Della koji sam gore naveo, koji je stvarno jaka masina. Inace kako i ovaj Dell ima i Intel i Nvidiu, na Ubuntu je to jedini problem namestiti, koliko sam gledao. E jeste hack i nije kao na Winu, ali sta da se radi. Bolje ista nego nista :)

mileusna 23. 03. 2011. 16:03

I po ličnom iskustvu, a i po ovde pročitanom, izgleda da su baterije na HP-ovima dosta loše i posle godinu dana jednostavno možeš da zaboraviš na mobilnost.

_korso_ 23. 03. 2011. 16:09

Citat:

Originalno napisao nn.nn (Napišite 96587)
Ako pričamo o Lenovo računarima npr, a verovatno je slično i za druge značajnije vendore, nema baš uvek i sve u radnji. Zato je nekad korisno da pitaš (a još i više ako znaš koga da pitaš). Najbolje je pronaći nekog premium business partnera i videti sa njima. Ne samo da mogu da naruče robu koja nije na lageru, već kad nešto uvezu za poznatog većeg kupca (biznis serije) znaju ponekad da naruče i koji primerak više, pa može da ti padne šaka neki zanimljiv primerak. Osim toga, kod naručivanja imaš priliku da u dobroj meri prilagodiš specifikaciju računara svojim potrebama, što baš i nije slučaj kad kupuješ u običnoj radnji.

Upravo sam to i uradio za Della :). Raspitao se, okrenuo jednu prodavnicu (u koju imam mozda malo vise poverenja nego u druge), oni okrenuli uvoznika, ja sastavio masinu i kada je i ako budem narucio, stize za 2-3 nedelje.
Dok Mac mogu da pazarim za najvise 5-7 dana.

- Offtopic
Inace ne znam ni sam zasto, stvarno imam neku odbojnost prema Lenovu. Nista racionalno, jednostavno neki takav osecaj. Gledao sam modele i nisam nista slicno nasao sto je u rangu gore navedenog Della. Ne kazem da nema, mozda ima cak i jeftinija a odlicna masina, vec da ja nisam nista nasao da mi zapadne za oko kao po deseti put pomenut gore navedeni Dell.
I da dodam da ako neko mozda moze da preporuci i neki Lenovo, slobodno neka kaze. Samo da ne odemo u debeli offtopic.

_korso_ 23. 03. 2011. 16:11

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 96590)
I po ličnom iskustvu, a i po ovde pročitanom, izgleda da su baterije na HP-ovima dosta loše i posle godinu dana jednostavno možeš da zaboraviš na mobilnost.

Ja u zadnje 2 godine, u petak bi trebalo da uzimem trecu bateriju za HP (koji je star 2 godine). Tako da jesu ocajne.

nn.nn 23. 03. 2011. 17:01

@_korso_ Nemam ja šta mnogo da zamerim tom Dellu, osim što nije moj. ;) Koliko bi te to izašlo, ako nije tajna?

No, što se tiče Lenova, bio sam i ja prilično skeptičan otkad nisu više IBM, ali su uspeli da me razuvere. Moje ograničeno iskustvo sa njima je da lepo rade i teško se kvare. To uverenje potkrepljuju i neke analize na koje sam naleteo i koje kažu da je Lenovo najpouzdaniji brend (US).

Ima ljudi koji obraćaju pažnju na dizajn računara, ali ja ne volim šarene laptopove, jedino mi je bitno da radi to zbog čega je kupljen i da je pouzdan. A ostalo, koliko para, toliko muzike. Lažem, bitna mi je tastatura i nešto manje monitor, tu nema kompromisa. Naravno, osim ako su pare u pitanju. ;)

Nego, javi kako si prošao, šta god da izabereš. Ja takođe teram Linux, pa me ta vrsta iskustva najviše zanima.

_korso_ 23. 03. 2011. 17:20

Citat:

Originalno napisao nn.nn (Napišite 96596)
Nemam ja šta mnogo da zamerim tom Dellu, osim što nije moj. ;) Koliko bi te to izašlo, ako nije tajna?

Nije tajna, sto bi bila... To bi izaslo oko 140.000 RSD-150.000 RSD.

Citat:

Originalno napisao nn.nn (Napišite 96596)
No, što se tiče Lenova, bio sam i ja prilično skeptičan otkad nisu više IBM, ali su uspeli da me razuvere. Moje ograničeno iskustvo sa njima je da lepo rade i teško se kvare. To uverenje potkrepljuju i neke analize na koje sam naleteo i koje kažu da je Lenovo najpouzdaniji brend (US).

Pa i meni je manje-vise to sto nisu IBM. Ovo da su najpouzdaniji u USA nisam znao.

Citat:

Originalno napisao nn.nn (Napišite 96596)
Ima ljudi koji obraćaju pažnju na dizajn računara, ali ja ne volim šarene laptopove, jedino mi je bitno da radi to zbog čega je kupljen i da je pouzdan. A ostalo, koliko para, toliko muzike. Lažem, bitna mi je tastatura i nešto manje monitor, tu nema kompromisa. Naravno, osim ako su pare u pitanju. ;)

Pa i vecini su naravno to bitne stvari. Tastatura, monitor, baterija, stabilnost, pouzdanost, kvalitet izrade. Cisto sumnjam da neko voli plastiku koja se ugiba i krcka, posle par meseci koriscenja. E a pare ... nekada stoji i ono, da merak nema cenu :).


Citat:

Originalno napisao nn.nn (Napišite 96596)
Nego, javi kako si prošao, šta god da izabereš. Ja takođe teram Linux, pa me ta vrsta iskustva najviše zanima.

Pa kada budem definitivno odlucio i pazario, utiske sigurno javljam.

jablan 23. 03. 2011. 17:24

Citat:

Originalno napisao _korso_ (Napišite 96588)
Bez obzira da li je lista losih strana - kako kazes, subjektivna, ako mozes da je izneses, zanimalo bi me da je cujem. Kracu verziju, duzu, kakvu god...

Ok, okačio sam ovde:

http://jablan.radioni.ca/post/404552...-osx-pita-list

da ne bih pravio ovde flamebait, a i da bih mogao kasnije da dopunjavam, kako se čega setim. :)

_korso_ 23. 03. 2011. 17:33

Citat:

Originalno napisao jablan (Napišite 96598)
Ok, okačio sam ovde:

http://jablan.radioni.ca/post/404552...-osx-pita-list

da ne bih pravio ovde flamebait, a i da bih mogao kasnije da dopunjavam, kako se čega setim. :)

Ti si definitivno car u svakom pogledu :).
Hvala puno na reviewu.
Aj kasnije cu procitam, pa cu ako ima nesto da pitam.

_korso_ 23. 03. 2011. 17:59

Ipak sam procitao odmah :).

Sta da kazem, za vecinu stvari imas pravo. Ono sto mi je najveci problem, je npr. sto ima samo dva usb porta i nema standardni prikljucak za monitor. Na ovom Dellu jedino fali prikljucak za frizider i fen.

Ako je paket management losiji od apt, portage ili BSD portova onda i to moze da bude problem.

Ono sto mi takodje "bode" oci jeste da se puno aplikacija placaju. Ja stvarno nemam nameru da placam ukoliko stvarno ne budem imao dovoljno jak razlog. Pogotovo sto zadnjih x godina koristim iskljucivo open source programe, pa verujem da mogu da nadjem cak i iste za Mac. A sto se tice TextMate, izgleda da stvarno on jeste jedan od najboljih tekst editora, mada bacih pogled ima dosta alternativa koje se opet placaju. Mada tu je uvek i VIM.

Pamcenje sr_RS rasporeda tastera izmedju prelaska sa aplikacije na aplikaciju, opet moze da bude iritantno, mada rece da ima neki app kojim to moze da se resi, koji se opet verovatno placa.

Ovaj deo: "In Linux, there are really plenty of alternative software. Not always 100% bug-free and not always 100% features there, but there’s always hope that either application A, B or C will get the feature you need, or application D will emerge with it. No such thing on Mac."
Ja to posmatram i ovako. Cak iako me "izneveri" distribucija, promenicu je. I uvek postoji nada da ce da se nesto desi pozitivno i da ce da izadje nesto novo i bolje.

Ostalo manje vise, moze da smeta u pocetku, ali mogu da se naviknem.

Da zakljucim, u potpunosti shvatam tvoj stav, mnogo je vise po tebi negativnih nego pozitivnih stvari. U svakom slucaju znaci ovaj opis.

Hvala ti jos jednom.

//EDIT
@jablan
Samo jos nesto sam zaboravio. Koji MBP koristis ... iz 2010, 2011 ili neki stariji? Posto rece da ako ti dozlogrdi mozes da stavis i Linux, ali imas problema sa Intelovom grafikom. Pa cisto da znam.

jablan 23. 03. 2011. 18:39

Citat:

Originalno napisao _korso_ (Napišite 96601)
Ako je paket management losiji od apt, portage ili BSD portova onda i to moze da bude problem.

Ne znam kako rade portage i BSD ports. Na macu imaš ports, ali nije deo samog OS-a, nego se pravi praktično paralelna struktura (nisam baš ulazio u problematiku, nešto sam bio uspevao da instaliram, nešto nisam).

Citat:

Cak iako me "izneveri" distribucija, promenicu je. I uvek postoji nada da ce da se nesto desi pozitivno i da ce da izadje nesto novo i bolje.
Upravo tako. Diverzifikovanost Linuksa je mač sa dve oštrice. S jedne strane, developeri nisu fokusirani i retko koja OSS aplikacija dostigne nivo upeglanosti koju imaju OSX i Windows, ali sa druge strane nude pregršt izbora i veliku šansu da nađeš nešto što ti vrši posao.

Citat:

Da zakljucim, u potpunosti shvatam tvoj stav, mnogo je vise po tebi negativnih nego pozitivnih stvari. U svakom slucaju znaci ovaj opis.
Nije ni to baš jednostavna računica, sabereš pluseve i minuseve, više je u pitanju filozofija razvoja. Banalan primer je to sa per-application keyboard layoutovima. U Tigeru je bilo u sistemskim podešavanjima, u Leopardu su ga jednostavno izbacili (pa si morao da nešto hackuješ da bi radilo), u Snow Leopardu su ga opet vratili. Eto, tek tako.

Citat:

Koji MBP koristis ... iz 2010, 2011 ili neki stariji? Posto rece da ako ti dozlogrdi mozes da stavis i Linux, ali imas problema sa Intelovom grafikom. Pa cisto da znam.
5,1 (prvi unibody). Nije u pitanju Intelova već nvidijina integruša.

_korso_ 23. 03. 2011. 19:06

Citat:

Originalno napisao jablan (Napišite 96605)
Ne znam kako rade portage i BSD ports. Na macu imaš ports, ali nije deo samog OS-a, nego se pravi praktično paralelna struktura (nisam baš ulazio u problematiku, nešto sam bio uspevao da instaliram, nešto nisam).

Onda Mac ports definitvno ne razumem, ja sam ih po defaultu poistovetio sa BSD ports. Sto se tice Portage sistema, njega koristi Gentoo i cini mi se ovaj novi Google netbook OS. Citao sam, ali nisam nikada radio, kazu da je dosta fleksibilan.
Sto se tice BSD ports, ovo radi na sledeci nacin. Portovi su ti prakticno opisi sw, putanje do source fajlova, deps, skripte koje treba da se izvrsavaju prilikom instalacije i sl. Prilikom instalacije BSD-a mozes da instaliras port stablo, ali i ne moras. Ukoliko ga instaliras, podesis neku skriptu da ti sa vremena na vreme sinhronizuje lokalno stablo sa serverom. Tako vrsis i update sistema. U portovima imas sve moguce appove koje mozes da zamislis, naravno OSS. Iz portova sw instaliras tako sto sve kompajliras. Zvuci mozda kao pravo mucenje, ali ustvari nije. Ja sam obicno uvek ovako instalirao sw.
Mozes da instaliras i sw preko paketa. Imaju pandan apt-u i to su komande (pkg_*). Dakle izvrsni fajlovi i sl. I treci nacin je da skines neki source, nevezano za bilo koji port i sam da ga kompajliras.
E sada ako ovako ne funkcionisu portovi kod Maca (nisam ni citao, da budem iskren), ne znam onda kako se uopste i instalira sw :)

Inace ono sto si rekao za filozofiju, upravo je tako. Ali te sitnice znaju da nerviraju. Tesko je ako se na nesto naviknes, a onda jednostavno ga vise nema i sta ces da radis. Mora da se naviknes na nesto drugo.
Dok kod Linux/BSD imas mogucnost da radis, ama bas sta hoces sa sistemom, samo nebo je granica.

Da me neko pogresno ne shvati, ne kazem da je Mac los i dalje razmisljam sta da radim i ne mogu da kazem, bez obzira na sve, da ne bih voleo da ga probam, vec samo komentarisem neke stvari.

Ono sto bih voleo je da cujem i neku drugu stranu, kojoj odgovara Mac i njegov nacin rada.

ivanhoe 23. 03. 2011. 20:29

Imas i na Mac-u mogucnost da menjas skoro sve u sistemu, iz konzole... to je u sustini UNIX, znaci jako slicno linuxu, jako slicno bsd-u, ali nije identicno... zato postoje ports sto ti je u sustini package system kao apt-get, radi na istu foru, tipa kucas 'sudo port install foo' i on ti kompajlira program pazeci na dependences... to uglavnom radi ok, mada ovo sto kaze Jablan ponekad nece...

E sad, moje iskustvo sa mac-om za web dev je da ti ports prakticno ni ne trebaju, mislim da sam ih svega par puta palio, za sve poznate (i nepoznate) aplikacije imas dmg images koji su instalacije za braindeads, samo pokrenes i prevuces ikonicu u applications folder i to je to za 99% software-a. Takodje vecinu aplikacija sam nasao besplatnu, platio sam samo par sitnih programcica, ali to vise iz podrske autorima nego sto sam bas morao. Na torrentima naravno mozes da nadjes sta god pozelis, ako nisi gadljiv na krekovane stvari... tu je ogromna prednost sto su virusi jako retka pojava, pa ne moras da brines kad "isprobavas" software sumnjivog porekla...

U pocetku ima malo drkanja u konzoli da sve namestis ako zelis da koristis preinstalirani php/apache/python/ruby, cak i vise nego na novim linuxima, ali jednom kad namestis to je to, sednes i vozis...

Neke stvari su mi u OSX neverovatno smorne (nema shortcut za new file, nema cut file, povezivanja preko sambe na windows je blago retardirano), ali ima i masu zgodnih fora, pre svega polozaj CMD koji manje umara zglobove kod cestih shortcut-a (CMD+C/V, CMD + strelice umesto HOME i END) i uopste optimizovanije je za ljude koji dosta kucaju, kao sto smo mi... kad sam naucio nove shortcut-e poceo sam da malkice brze radim nego na windowsu (mada opet nije to nesto revolucionarno). Takodje imas unix-like konzolu, pa iz nje mozes dosta toga da zavrsis jako brzo, kao na linuxu...

Po meni glavna prednost mac laptopa (i to stvarno velika) je odlican hardware... OSX je onako, nekad me nervira, nekad me obraduje sa necim pametnim, ali generalno ni ne primetim neku razliku kad predjem sa njega na windows ili ubuntu, s vremena na vreme vremena svaki OS je podjednako glup...

i naravno mozes da se kurcis po kaficima i da se svadjas beskonacno sa windowsovcima i lunuxasima, sto je jeli priceless :P

sinisabobic 23. 03. 2011. 20:49

Off Topic:
@ivanhoe i uvek mozes da iskuliras rodbinu komsije i sve ostale koji te smaraju sa e aj mi reinstaliras windows i programe bla bla bla

_korso_ 23. 03. 2011. 20:55

@ivanhoe

Koliko sam skapirao, ports nisu defaultno ukljuceni u OSX. Mogu da ih koristim, ali i mogu da skidam prakticno instalacije i samo da ih pokrenem (kao na Winu) i to je to.

Inace krekovane programe ne koristim, posten sam, sta da kazem :). Tako da nista od torenta. Ali hvala za preporuku.

Sve u svemu zakljucak je da nije OSX bas takav kao sto pricaju. Ima i dobre i lose strane (a ko nema), samo je sustina da li ce da ti odgovaraju te novine i da li ces se priviknuti. Opet neke sitnice moras da tweakujes i sl. Ono sto bi ja verovantno medju prvim stvarima uradio je da pobrisem sav preinstalirani sw koji ne koristim ... ako moze naravno.

Hvala u svakom slucaju.

sinisabobic 23. 03. 2011. 21:14

@_korso_

ports nije ukljucen defaultno ali se veoma lako instalira i posle prakticno kao na bilo kom linuxu instaliras stvari kao preko yum-a, apt-a, slap-ta itd (zavisi od distribucije na koju si navikao) ovde imas 'port install' (generalno ja preko portsa drzim instaliran apache, php i brdo drugih stvari)

Generalno svi programi koji nesto valjaju su komercijalni, te ces morati nesto malo $ da izdvojis u startu za software

A ono ako nisi koristio OSX gledaj na to kao na fensi linux :) dakle predak im je isti (unix) shell potpuno upotrebljiv, sve radi u shellu sto verovatno koristis svakodnevno u linuxu/bsd-u, wget, joe editor, curl, ssh... (isto kao sto radi na linuxu) sa druge strane aplikacije se instaliraju cak lakse nego i na Win-u samo se prevuce ikonica u Application folder u velikoj vecini slucajeva i radi iz prve, ne gubis vreme sa zavisnostima itd

Veliki plus u odnosu na linux (bar iz mog dosadasnjeg iskustva) je sto ne gubis vreme sa novim hardwareom sta god utaknes radi :) (mislim radi bez budzenja tipa usb_modswitch itd)

nixa 23. 03. 2011. 21:15

Off Topic: @sinisabobic, to mi je omiljeno ... jao ne znam ti ja to ja sam na mac-u

ivanhoe 23. 03. 2011. 21:31

Citat:

Originalno napisao _korso_ (Napišite 96615)
@ivanhoe
Koliko sam skapirao, ports nisu defaultno ukljuceni u OSX. Mogu da ih koristim, ali i mogu da skidam prakticno instalacije i samo da ih pokrenem (kao na Winu) i to je to.

nisu, ports je nezavisni projekat da se razni linux alati prebace na osx, realno vecini mac korisnika je to potpuno nepotrebno...

a btw, uvek mozes i source da skines, pa sa make da kompajliras rucno... mada nisam to jos probao, nije mi trebalo...

_korso_ 23. 03. 2011. 21:37

Hvala na informacijama. Jasno mi je to sa "port install". Tako je i na BSDu. Samo sto imas "make install" itd... Isto se i ovamo ports stablo vrlo lako instalira iz shella. Tako da to je to. Sada je vec jasnije.

Ono sto me interesuje, sw koji je u ports sistemu, da li je on free?

Citat:

Originalno napisao sinisabobic (Napišite 96616)
Generalno svi programi koji nesto valjaju su komercijalni, te ces morati nesto malo $ da izdvojis u startu za software

Ako nije problem da mi kazes, koji su to programi i za sta se koriste?

Citat:

Originalno napisao sinisabobic (Napišite 96616)
A ono ako nisi koristio OSX gledaj na to kao na fensi linux :) dakle predak im je isti (unix) shell potpuno upotrebljiv, sve radi u shellu sto verovatno koristis svakodnevno u linuxu/bsd-u, wget, joe editor, curl, ssh... (isto kao sto radi na linuxu)

Ne nisam, samo sam se susreo sa Macom na par dana, na kome je bio instaliran Win. Inace znam celo stablo razvitka Unixa :) samo me interesovalo sta su na danasnjem OSXu ostavili od toga. Pre svega mislim na shell fleksibilnost. Ali evo potvrde.

Citat:

Originalno napisao sinisabobic (Napišite 96616)
sa druge strane aplikacije se instaliraju cak lakse nego i na Win-u samo se prevuce ikonica u Application folder u velikoj vecini slucajeva i radi iz prve, ne gubis vreme sa zavisnostima itd

Veliki plus u odnosu na linux (bar iz mog dosadasnjeg iskustva) je sto ne gubis vreme sa novim hardwareom sta god utaknes radi :) (mislim radi bez budzenja tipa usb_modswitch itd)

Pa danas sve i vise i vise je instalacija deps-a dosta automatizovana, pa cak i na Linuxu, mada zna da zezne. Cak i novije Ubuntu distribucije rade i neko prepoznavanje hw automatski.

_korso_ 23. 03. 2011. 21:39

@ivanhoe
Ok, sada je jasno definitivno sta su portovi kod OSXa.

sinisabobic 23. 03. 2011. 21:52

sw koji mozes pronaci u sistemu kolko ja znam je 100% free, maltene sve ono sto mozes naci u apt-u, yum-u itd...

TextMate - editor (neki koriste i Coda, ni on nije free)
Transmit - SFTP, FTP... klijent (postoji i CyberDuck koji je free al losije radi)

to je od ovoga sto ces sigurno koristiti a generalno kad god naletis na neki mini program tipa smaller app uglavnom su komercijalni takodje

A sto se linuxa tice, jedan duzi period sam ga koristio (dok nisam kupio mac laptop i mac desktop), jer generalno nemam zivaca za windows, i generalno koliko god taj deps bio automatizovan uvek ce nekad nesto puci i javiti se potreba za rucnim popravkama, ako nista drugo onda ces morati da postavis pokoji sim link (ln -s), sada linux koristim samo na serverima

_korso_ 23. 03. 2011. 22:06

Citat:

Originalno napisao sinisabobic (Napišite 96621)
TextMate - editor (neki koriste i Coda, ni on nije free)
Transmit - SFTP, FTP... klijent (postoji i CyberDuck koji je free al losije radi)

Za SFTP koliko videh ima i Filezilla za Mac, koju koristim zadnje 2 godine i meni zavrsava posao. Sto se tice TextMatea, mozda nesto i mora da se kupi :).


Citat:

Originalno napisao sinisabobic (Napišite 96621)
A sto se linuxa tice, jedan duzi period sam ga koristio (dok nisam kupio mac laptop i mac desktop), jer generalno nemam zivaca za windows, i generalno koliko god taj deps bio automatizovan uvek ce nekad nesto puci i javiti se potreba za rucnim popravkama, ako nista drugo onda ces morati da postavis pokoji sim link (ln -s), sada linux koristim samo na serverima

Zna da pukne, ali i to se popravlja na bolje.

sinisabobic 23. 03. 2011. 22:21

@_korso_ znam ja zasto sam rekao Transmit a ne FileZilla, ima par finih opcijica koje jednom kad isprobas ne zelis da se vracas na staro :)

ivanhoe 24. 03. 2011. 00:14

ja furam CyberDuck za sFTP (nije WinSCP ali je dovoljno dobar), Komodo Edit kao editor, TextWrangler kao pomocni text editor koji se brzo pali, sve je to besplatno... mysql, svn i ssh preko konzole

od komercijalnih dev alata imam samo Office i Photoshop, za to ne postoji dobra zamena...

3banchi 24. 03. 2011. 09:06

Citat:

Originalno napisao ivanhoe (Napišite 96624)

od komercijalnih dev alata imam samo Office i Photoshop, za to ne postoji dobra zamena...

...ali u zavisnosti od potreba sasvim lepo mogu da posluze NeoOffice i Gimp kao besplatne zamene.

mileusna 24. 03. 2011. 10:19

Meni to sa OS-ovima dođe ko sa mobilnim telefonima. Ko koristi Sony Ericsson hvaliće ga do neba, ko koristi Nokiu njemu je ona najbolja. Za mene je lično Siemens bio zakon po svom softveru. :)

No jednom kad promenite telefon, posle par dana korišćenja naviknete se i na novi softver i ukapirate da i drugi telefoni mogu da primaju pozive i šalju SMS poruke.

Tako posle kraćeg druženja sa Mac OS X mogu da kažem da je meni sve to isto samo malo drukčije i sve je stvar navike i iskustva. Da idem na pusto ostrvo poneo bih sa sobom Windows 7 jer ceo život koristim Windows.

Što se samog hardvera tiče, ja sam nedavno kupio MacBook AIR 11". Trebalo je da mi posluži kao ulaznica u Mac svet i razvoj iOS aplikacija. No kako stvari stoje, za iOS neću baš imati vremena skorije, ali sam zato dobio jedan super notebook. :) Kvalitet izrade i forma pakovanja je, barem u slučaju AIR-a, nešto što zaista ostavlja utisak. Sve to uz odličnu tastaturu koja ne obećava na prvi pogled, i odličnu autonomiju baterije, naročito kada se prešaltujete sa HP-a :) Naravno sve ima i svoju cenu.

Da napomenem samo da nikad nisam bio neki Apple fan, niti sam danas. Uvek sam se ložio na Thinkpad, evo i danas gledam na novi Thinkpad X220 i ide mi voda na usta :P, mada ću se posle AIR-a teško vratiti na neki debeli notebook. :)

_korso_ 24. 03. 2011. 14:05

Pogledao sam malo sw za Mac i uporedio sa ovim sto koristim sada.
Ono sto sam nasao je, da za skoro sav sw koji koristim trenutno, imam isti za Mac.

Izuzeci su:
1. WinMerge (ima dosta free zamena)
2. Notepad++ (za njega nisam nasao nijednu free varijantu)
3. HeidiSql (uzecu ovaj novi Mysql alat - ne secam se kako se zove, ako ne neku light web varijantu, ionako sav tezi posao radim iz konzole)
4. Total commander (nisam ni trazio neku alternativu koja radi slicno)
5. LibreOffice ili OpenOffice, mada to i ne koristim, vise koristim google apps

Ono sto po meni izdvaja Mac racunare je manje-vise pored odlicnog marketinga, visoke cene, pre svega kvalitetan hw i ta upeglanosti UIa. Ima cak i mnogo kvalitetnijeg hw od istih i u svetu PCa, ali sustina je da je OSX i pakovan samo za taj mali procenant hw (ko sto rece i jablan). Pa onda nije mnogo tesko da sve bude tako upeglano.
Ali ono sto stoji, da Mac jeste kvalitetan u svakom pogledu, stoji.

Sve u svemu cuo sam dosta stvari ovde koji jesu korisne i interesantne (ako jos ko ima nesto da doda, neka puca :)).
Drago mi je sto nismo skrenuli sa teme. E sada ono sto ostaje na meni jeste da se odlucim u narednim danima, sta da uzmem, da li zagrizem jabuku ili da se drzim proverenih kombinacija (s tim sto sa Dellom bih uzeo jaci hw i imao veci broj i izbor eksternih prikljucaka, ali i imao cimanja dok ga podesim na Linuxu ... takodje i ne znam koliko bi njemu baterija trajala, dok je kod MBP satnica impresivna).

I jedno i drugo ima kako dobre tako i lose strane, pa cu videti.

Bojan Zivanovic 24. 03. 2011. 23:03

Koristim MBP za web development, i radim u firmi gde svih 20ak radnika koristi Mac (mada Mac generalno vlada medju Drupalcima, na svakoj konferenciji se broj ne-Mac i ne-ThinkPad laptopova može izbrojati na prste).

Jednom kada se navikneš na taj kvalitet hardvera, nema nazad. Baterija nenormalno dugo traje, a ekran je prosto fenomenalan. I to će ti reći svako ko je koristio Mac.
Naravno, sve ovo postoji i u PC svetu, ali itekako mora da se plati, pa tu nestaje priča o Mac-u kao osetno skupljoj opciji (kvalitet košta i to ti niko neće dati za 600 evra).

Koristio sam isključivo Linux godinama, a onda se vratio na Windows (i fan sam sedmice), i ne oduševljavam se previše Mac OS X-om, ali stoji to da je lep, stabilan, UNIX ispod haube (sve linux alatke koje su mi nedostajale na Windowsu ovde imam). Software do sada nisam plaćao (probao sam sve te "fancy" editore, i vratio se na Komodo Edit). Takodje, instalacija programa mu je stvarno jednostavna (prevlačenje ikonice u Applications folder) i to je nešto što me svaki put oduševi.
Instlirao sam i MacPorts i koristio ga 5-6 puta, svaki put bez problema.

Možda bih instalirao još neki OS (Linux i Windows su uvek opcija), ali hardvera se ne odričem.

Sledeći je sigurno Air sa SSD-om, razlika u brzini je osetna.

_korso_ 25. 03. 2011. 00:04

Kao sto sam par puta rekao na ovoj temi, MBP ima stvarno odlican hw, a i nedostatke sto se tice eksternih prikljucaka.

A kao i sto rekoh za manje para ovaj Dell koji sam naveo ima mnogo bolje performanse i prikljucke kakve hoces (a naravno da i kosta mnogo vise od 600 evra).

I kada pogledam stvari ovako, verovatno ne bih uopste razmisljao o MBPu. Jeste da je MBP lepsi i elegantniji, ali ne kupujem laptop da bi ga nekom pokazivao, vec da bi sto komotnije radio svoj posao.
Aj memorija tako i tako (4GB cenim da je dovoljno za sve podignute programe koje koristim - na Win7 64b ne prebacujem 1.7GB).
Ali SSD od 256GB u odnosu na 500GB/5400rpm se stvarno ne moze porediti. Moze i u Mac da se ubaci, ali izadje jos skuplji.

<offtopic>
Kada smo kod ovoga, koliko otprilike pod punim opterecenjem kada popalite sve moguce appove koje koristite u devu vam na Snow Leopardu zauzeta memorija? Pitam zbog toga da li da razmisljam o upgradeu na 8GB...
Mada uskoro izlazi i Lion, a ne videh nigde njegove buduce zahteve. Mozda neko zna nesto o tome? I kakva je procedura da se upgraduje sa Snow Leoparda na Liona? Jel mora da se instalira fresh ili ima neko upgrade dugme?
I jos jedno... koliko je stvarno i7 procesor bolji da se uzme u odnosu na i5. Jeste da je bolji, ali da li vredi i da se ovde ulaze?
</offtopic>

Iz mog ugla gledano razlika izmedju ova dva modela je u tome sto na MBP sve radi iz prve (sw mozda ne, pricam o hw), dok na Dellu bas i nije tako. Danas sam ugrabio jedno 45min, da prelistam jos neke stvari za Latitude e6510 i njegovu instalaciju na Ubuntu i naravno da postoje jos neki problemi na koje ranije nisam naisao (touchpad ne radi kako treba - skoro da je nemoguce da uopste i radi, jer koristi neki novi protokol, grafika koju sam pominjao - mada se da namestiti, mikrofon i suspend/resume, fan kontrola i jos par stvari).
Cak postoji verovali ili ne, na Ubuntu sajtu da za E6510 postoji posebna verzija, koja omogucava da teras hw u punom sjaju. Ali izgleda da se neko salio, posto je to neka netbook varijanta :) Na laptopu sa dve graficke da instaliram netbook Ubuntu. Mada mozda ce biti bolja situacija na 11.04, ali ko zna...

I iskreno ako ce neka stvar da me prelomi da uzmem Mac jeste ta. Ma kolika bila neupeglanost nekih aplikacija na Linuxu, pucanje zbog deps-a i sl., sa time mi nije problem da se nosim, nosio sam se puno puta.
Ali da imam odlicnu masinu, a da mogu samo mali deo nje da koristim i da rad na njoj postane samo mucenje uz gore navedene probleme koje mogu da budu i vise nego iritantni, mislim da nema mnogo smisla.

Tako da 'bem li ga sta da radim :1007:.

nn.nn 25. 03. 2011. 00:35

Citat:

Originalno napisao _korso_ (Napišite 96652)
I iskreno ako ce neka stvar da me prelomi da uzmem Mac jeste ta. Ma kolika bila neupeglanost nekih aplikacija na Linuxu, pucanje zbog deps-a i sl., sa time mi nije problem da se nosim, nosio sam se puno puta.
Ali da imam odlicnu masinu, a da mogu samo mali deo nje da koristim i da rad na njoj postane samo mucenje uz gore navedene probleme koje mogu da budu i vise nego iritantni, mislim da nema mnogo smisla.

Tako da 'bem li ga sta da radim :1007:.

Da dolijem ulje... :) sa 4 GB, a naročito sa 8 GB RAM-a možeš da digneš Linux u VM i da imaš sve što ti treba, a nema na Macu. Štaviše, pogledaj Vagrant.

_korso_ 25. 03. 2011. 00:41

Citat:

Originalno napisao nn.nn (Napišite 96653)
Da dolijem ulje... :) sa 4 GB, a naročito sa 8 GB RAM-a možeš da digneš Linux u VM i da imaš sve što ti treba, a nema na Macu. Štaviše, pogledaj Vagrant.

Dolio si, nema da brines :)

jablan 25. 03. 2011. 09:24

Citat:

Originalno napisao _korso_ (Napišite 96652)
Ali izgleda da se neko salio, posto je to neka netbook varijanta :) Na laptopu sa dve graficke da instaliram netbook Ubuntu.

Netbook Ubuntu je običan ubuntu sa par dodatnih paketa (ja koristim par netbook paketa na "običnom" - npr. gnome-globalmenu). Uvek možeš da ga namestiš da radi i izgleda kao i klasičan. Na kraju krajeva, netbook edition će biti merdžovan u desktop edition u sledećoj verziji.

_korso_ 25. 03. 2011. 10:16

Citat:

Originalno napisao jablan (Napišite 96659)
Netbook Ubuntu je običan ubuntu sa par dodatnih paketa (ja koristim par netbook paketa na "običnom" - npr. gnome-globalmenu). Uvek možeš da ga namestiš da radi i izgleda kao i klasičan. Na kraju krajeva, netbook edition će biti merdžovan u desktop edition u sledećoj verziji.

Radi se o ovome http://www.ubuntu.com/certification/...re/201009-6534.
Na Ubuntu forumima sam nasao cak i link do tog ISO diska, ali vise ne radi.
Ono sto su ljudi rekli da je to bio link do Ubuntu netbook verzije, koja u sebi ima neke Dell recovery tools i jos nesto slicno. Ali i niko ga nije isprobao. Inace to moze da se skine i sa apt u bilo kojoj verziji. Tako da ljudi imaju i dalje probleme kao sto sam gore naveo, neki vece, neki manje i za sada mi je to jedina veca stvar koja me sprecava da se odlucim za Dell. Moracu malo a proguglam da vidim da li jos negde moze da se nadje ovaj CD. Mada i ono sto me kopka jeste da li ce stvari koje sada jesu problem sa njim, biti ispravljene u 11.04, koji izlazi za meseca dana.

Gledao sam i ThinkPad, posto su ga vec puno ljudi ovde naveli da im je na listi zelja.
Konkretno kod nas od tih biznis modela T510 je nazastupljeniji. Nije jeftin, a nudi relativno mrsavu konfiguraciju.
Ista prica i za ThinkPad Edge 15.

_korso_ 25. 03. 2011. 10:44

Dakle ista prica za ThinkPad. http://www.ubuntu.com/certification/...re/200912-4905.

Isti problemi kao na Dellu, novija tehnologija, slaba podrska za neke stvari kao i gore sto sam rekao. Na Win7 radi sve ok.

Postoji neki background kako to da se resi, neko resio, neko nije, ali opet ne dobijas 100% hw koji imas, vec dosta okrnjen. Da se ne ponavljam :).

jablan 25. 03. 2011. 15:11

^ Ne kontam, ovde samo piše da treba da prevuče proprietary drajvere koji ne dolaze uz Ubuntu, ne piše da bilo šta nije podržano?


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 23:42.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.