DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Pausalno oporezivanje (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=10336)

Dusan Filiferovic 01. 09. 2011. 17:36

Pausalno oporezivanje
 
Raspravljam se malo pre sa prijateljem o pausalnom oporezivanju pa me zanima sledece:


Da li pausalno oporezovan preduzetnik mora da pravda odlive sa racuna, dizanje para u kesu na salteru banke i tome slicno?



Znam da mora da pravda prilikve (pise u knjigu, izdaje racune firmama, za fizicka lica nisam siguran sta se izdaje).

centaur 01. 09. 2011. 17:40

ne mora....

alfaunits 01. 09. 2011. 19:03

Ali ne moze da podigne vise od 100.000 u kesu, bez pravdanja, kao i ostale firme.

mileusna 01. 09. 2011. 19:05

Ne mora...

Paušalac, kao što i sama reč kaže, porez plaća paušalno a ne na osnovu poslovnih knjiga i dobiti, tako da je nebitno koliki su mu troškovi.

ivanhoe 01. 09. 2011. 21:25

to za 100.000 je mali trik banaka, posto te niko ne sprecava da prebacis sve pare na privatni racun i da onda podignes to... nema ni osnova da te sprecava jer si ti vec platio porez na taj novac, drzava dalje nema nista sa tim novcem, on je tvoj licni (a ti si fizicko lice)

ali naravno bankama jako odgovara da to ne moze, da bi novac sto duze ostao kod njih, pa zato insistiraju na tom pravilu isto kao za preduzeca, gde takva odredba ima smisla...

eraser 01. 09. 2011. 21:28

Koliko sam ja shvatio sluzbenicu banke moze da se digne 100.000 dnevno na nalog za isplatu + preko debitne kartice (onoliko koliki joj je limit), mada nisam to jos probao.

alfaunits 01. 09. 2011. 23:43

Da mozes da prebacis na racun svoj i onda podignes bez provizije, mozes.
Ali ne mozes da odes sa isplatnicom na >100.000 i podignes kes iz pausalne firme - stoji kao misljenje MinFin. Banke zabole da im dokazujes, one hoce da ti naplate svoju proviziju :)

Dusan Filiferovic 02. 09. 2011. 00:35

Hvala na odgovorima :)

BluesRocker 02. 09. 2011. 00:52

Citat:

Originalno napisao ivanhoe (Napišite 101281)
to za 100.000 je mali trik banaka, posto te niko ne sprecava da prebacis sve pare na privatni racun i da onda podignes to... nema ni osnova da te sprecava jer si ti vec platio porez na taj novac, drzava dalje nema nista sa tim novcem, on je tvoj licni (a ti si fizicko lice)

ali naravno bankama jako odgovara da to ne moze, da bi novac sto duze ostao kod njih, pa zato insistiraju na tom pravilu isto kao za preduzeca, gde takva odredba ima smisla...

Prebacuješ na privatni račun preko ebankinga? Koju šifru plaćanja koristiš za to?

valeksic 02. 09. 2011. 11:08

http://www.mena.rs/kakopoceti/pausalno.html

ivanhoe 02. 09. 2011. 13:56

@bluesrocker: ja to nisam bas cesto radio i koristio sam "Transakcije po nalogu građana" (posto mi je par ljudi reklo da oni to tako rade), ali cuo sam (kasnije) da ljudi koriste i "240 - zarada osnivaca" za to, sto verovatno ima i vise smisla...

alfaunits 02. 09. 2011. 17:50

Nekako imam utisak da to "moze" praviti probleme posle po osnovi da treba veci porez da se naplati. Jer ti u sustini mozes skoro 3 miliona da isplatis kao platu?
(super ako ti posle treba kredit kao fizickom licu, ali inace :D)

mileusna 02. 09. 2011. 18:10

Citat:

Originalno napisao alfaunits (Napišite 101316)
Nekako imam utisak da to "moze" praviti probleme posle po osnovi da treba veci porez da se naplati. Jer ti u sustini mozes skoro 3 miliona da isplatis kao platu?
(super ako ti posle treba kredit kao fizickom licu, ali inace :D)

Pa ne može praviti probleme ako si paušalac jer si ti poreze i doprinose i penziono i invalidsko već platio paušalno. Kako to niko ne razume? :) Preduzetnik (i paušalac i "knjigaš") čak i nema platu u pravom smislu te reči već samo dobit.

Ja isplatu dobiti sa DOO na privatni račun isplaćujem po šifri 249 "Zarade po drugim osnovama".

Bitno je da li si ti platio sve poreze što treba da platiš, za šifru plaćanja manje više.

ivanhoe 02. 09. 2011. 18:38

^ to su i meni rekli u poreskoj, bitno je da je tvoje ime na oba racuna, da ne placas nekom trecem licu, a sifra je vise za statistiku...

alfaunits 02. 09. 2011. 19:24

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 101318)
Pa ne može praviti probleme ako si paušalac jer si ti poreze i doprinose i penziono i invalidsko već platio paušalno. Kako to niko ne razume? :) Preduzetnik (i paušalac i "knjigaš") čak i nema platu u pravom smislu te reči već samo dobit.

Ma razumem ja to, ali ne treba meni objasniti vec poreskom :)

f14Tr0n 02. 09. 2011. 22:56

Ja ne znam da li je istina, ali nacuo sam (sto ne mora da znaci da je tacno), da recimo prve godine ako si pausalac, naravno redovno placas porez, i podignes recimo 3 miliona dinara sto bi rekli gore kao svoju platu, da te sledece godine klepe za veci pausalni porez. ZNaci recimo prve godine si placao 12000dinara, a sledece godine kada skontaju da si podigao 3 miliona dinara, da te mogu odrati da placas 30k 40k, manje ili vise dinara ali u svakom slucaju vise nego prethodne... Ima li neko iskustva sa tim?

ivanhoe 02. 09. 2011. 23:47

^ to su urbane legende... na poreskom resenju pise tacno po kom kljucu je izracunat porez i tu figurise prosecna plata i eventualno neke olaksice (reda velicine 5-15%). Mogu da ti ukinu te olaksice, ali ovo ostalo ne zavisi od tvoje zarade, nego od proseka, znaci nikako ne moze biti tolika razlika...

gaganed 03. 09. 2011. 08:46

^^ Dignes 3 miliona i bace te na pdv jer ne mozes da budes pausalac sa 10miliona prihoda. Koliko ja imam iskustva. Mislim ako ti firma ima prihode preko 2 mil cini mi se da su me prebacili na pdv i knjige

mileusna 03. 09. 2011. 13:57

Citat:

Originalno napisao gaganed (Napišite 101329)
^^ Dignes 3 miliona i bace te na pdv jer ne mozes da budes pausalac sa 10miliona prihoda.

Kako 10 kad imaš 3? Limit za PDV je na 4M.

Gargoyle 03. 09. 2011. 15:08

Citat:

Limit za PDV je na 4M.
Da limit je max 4M prometa za PDV, ali obratite pažnju -- u ZADNJIH 12 meseci.
Dok se 3M prometa za paušal gleda -- godišnje.

ivanhoe 03. 09. 2011. 15:29

to je sve ukoliko predjes tu granicu, ja sam pricao o tome da li ima razlike da li kao pausalac zaradis 2000 ili 2 miliona, a to nema, odrezu ti jednak porez, po kljucu koji vazi za sve i zavisi uglavnom od opstine na kojoj si (prosek zarade, razvijenost i sl.). Moj drugar zaradjuje duplo vise od mene, agencija mu je 500m od mene, ali je on Zvezdara, a ja Palilula, nismo ista zona, i zato ja placam skoro 40e vise... jbga...

alfaunits 03. 09. 2011. 17:03

Zato postoji "moj rodjak sa sela" :)


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:32.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.