DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Opušteno (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Rad od kuće -granica između poslovnog i privatnog prostora (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=10177)

Miljana 23. 06. 2011. 11:47

Rad od kuće -granica između poslovnog i privatnog prostora
 
Radim neki seminarski rad za faks koji se bavi temom iz naslova. S obzirom da većina vas ima iskustvo rada od kuće, molim vas da napišete vaše viđenje navedene teme. Da li ste imali problem da razdvojite poslovni od privatnog života, šta je na to najviše uticalo, kojim mehanizmima ste se borili protiv toga i koliko ste u tome bili uspešni? Takođe bih vas zamolila da u par reči opišete svoju životnu situaciju u periodu dok ste radili od kuće (sami, venčani, sa/bez dece) i u kojoj meri je ona uticala na postavljanje granice između poslovnog i privatnog dela života.
Unapred hvala! :)

metaphysic 23. 06. 2011. 12:00

http://www.draganvaragic.com/weblog/...ane-tata-kaki/ :1037:

Sam odlazak na posao, te čini poslovnijim i produktivnijim
znaš da nešto "moraš" da uradiš do kraja radnog vremena,
ovako, kući češ spavati dokle `oćeš i odlagati obaveze
(razmišljam :) ne radim od kuće)

Pokušaj na Ted.com da pronađeš jedan talk`s govori o tome
(ako pronadjem link, ostaviću ovde)

bokacbl 23. 06. 2011. 12:19

Citat:

Originalno napisao metaphysic (Napišite 100185)
[url]
Sam odlazak na posao, te čini poslovnijim i produktivnijim
znaš da nešto "moraš" da uradiš do kraja radnog vremena,
ovako, kući češ spavati dokle `oćeš i odlagati obaveze
(razmišljam :) ne radim od kuće)

To je isto kao i ucenje kod kuce VS citaonica. Tesko je to generalizovati
neko je sposoban i da kod kuce bude jednako produktivan kao i na poslu
i moze da kaze sad cu da radim.

Dzordz 23. 06. 2011. 12:38

Za mene je iskustvo sa "home office" varijantom fantasticno. Mnogo sam produktivniji kod kuce nego na poslu posto radim u open space i malo malo te neko prekida ili zapitkuje ili vija preko IM. Kod kuce je ukljucen mail i dokumentacija i przi se, mislim da efektivno za 4 sata kod kuce postignem sto za 8 sati na poslu.

webarto 23. 06. 2011. 12:41

http://theoatmeal.com/comics/working_home

Mislim da je dovoljno druga prostorija koja je u radnom fazonu i da bude to to.

Peca 23. 06. 2011. 12:44

my 2 cents - http://www.devprotalk.com/showthread...8360#post88360

ivanhoe 23. 06. 2011. 16:50

kad radis kod kuce zelis da zavrsis posao sto pre i odes da se zezas, a kad su u kancelariji ti podsvesno znas da tu ima da sedis 8 sati, pa ti se i ne zuri... u kancelariji sam bio efikasan do prve pauze (3-4 sata) i u zadnjih sat vremena (kad mi se zuri kuci). Kod kuce je to druga prica, zavisno od obima poslova naravno, ali obicno 2-3x po 2-4 sati fokusa ni ne primetim (sa sve RescueTime da se blokira surfovanje :))

naravno, nije to za svakoga, kao sto ni kancelarija nije za svakoga...

mileusna 23. 06. 2011. 18:53

Ja sam ceo svoj život radio od kuće, ukupno sam proveo mislim 6+3 meseca u kancelariji u dve firme i to je to, tako da sam stekao određenu radnu naviku za rad od kuće što je mnogima dosta teško pogotovu ako dolaze iz klasične šeme 9-17h radno vreme. Nakon raznih outsourcing šema kasnije sam radio samo za sebe i svoje projekte, a kad radite nešto čime ste inspirisani uslovi su manje bitni. Kad se samo setim kakve sam sve radne "stolove" imao tokom studiranja i dial-up konekcije sa dvojnicima, pa opet i pored svega toga izgurah nekako. :)

No, sada sam uzeo za sebe kancelariju i kako će to sve da izgleda ne mogu još da kažem jer sam tek počeo da "dolazim na posao", ali glavni razlog je bio što u stanu više nisam uspeo da se organizujem što zbog fokusa na posao, što zbog nedostatka mesta i ne baš radne atmosfere. Da sam kojim slučajem imao još jednu sobu u stanu koja bi služila samo i jedino kao kancelarija,verovatno se i ne bih selio, ali pošto nemam preselio sam se ovde pa ćemo videti kako će biti. Očekujem povećanu produktivnost. ;)

kickloop 23. 06. 2011. 19:00

Meni lično odgovara rad od kuće. Radio sam dugo iz kancelarije ali mi se sada sama pomisao da idem tamo svaki dan gadi. I dalje imam kancelariju i svratim po nekad ali rad od kuće - iz kućnog office mi se pokazao kao najprihvatljiviji. Srećom imao sam uslove, odvojenu prostoriju i sve ali i da nisam isto bi bilo.

Sigurno da ima i toga da bi u kancelariji možda bio produktivniji ali who gives a f*

Zato i radim od kuće. Radim kad hoću, spavam kad hoću... Da sam hteo radno vreme i office radio bi u nekoj firmi i nebi se mučio ovako kao nigga' sa računima, porezima, doprinosima, fakturama, knjigovođama...

I sve to zavisi od osobe do osobe. Celu 2009 sam putovao sa nekim bendom po celoj Evropi pa sam radio iz hotela, kafića, sa ulice i ne vidim neku razliku. Ko hoće da radi može da radi i viseći sa drveta. Ko hoće da spava i treba da spava.

nn.nn 23. 06. 2011. 19:51

"Jedan dan u gaćama vredi kao 7 u pantalonama."

Dzordz 23. 06. 2011. 19:54

Ajde mozda jos dodatak. Moja situacija je drugacija, moj home office je 9-17 posto su nam tad conference call i ostale zajebancije, mailove mogu da pisem i van radnog vremena ali posto su mi kolege uglavnom u +1 -1 vremenskoj zoni ne radim nocu i slicno. Ja ustanem lepo u 6, u 7 pocnem da radim i do podne sam uradio sve sto treba i laganica.

Miljana 23. 06. 2011. 22:05

Hvala svima na odgovorima! :)
Ono što me u ovoj temi najviše zanima je ta granica između poslovnog i privatnog u situaciji kada radite od kuće. Koliko god da je izolovan/poseban prostor u kome radite, to je ipak deo vašeg doma, što znači da je granica pre svega mentalnog karaktera, a ne fizičkog, i teško da je iste čvrstine iz dana u dan. Koje su to konkretne situacije koje čine da vam se granica istanji ili da je izgubite, a šta vam pomaže da je opet uspostavite?

3banchi 23. 06. 2011. 23:11

Citat:

Originalno napisao Miljana (Napišite 100208)
Hvala svima na odgovorima! :)
...što znači da je granica pre svega mentalnog karaktera, a ne fizičkog, i teško da je iste čvrstine iz dana u dan.

Lepo receno i primeceno.

Ja sam postavio jos jednu i za mene dosada najstabilniju granicu - vremensku.
Naime, pored dva skolarca u suprotnim smenama, sto znaci da je jedan uvek kuci, ne pomaze nikakav fizicki odvojen prostor ili kutak...uvek me nadju.
Zato sam pretezni deo aktivnosti prebacio na vecernje sate, negde od 7,8 uvece, kad se svi ukucani uglavnom smire uz TV, pa po potrebi do iza ponoci.
Naravno rutinski deo poslova koji trazi manje paznje i neka poslovna komunikacija ide redovno preko dana.
I onda kad pogledas, nemas radno vreme, sve je izmesano ali nekako sam vec svikao na to i ne zalim se. :)

mangia 23. 06. 2011. 23:35

Dok nisam dobio dijete radio sam 9 sati na poslu i još 4-5 sati od kuće.... Produktivnost je bila ista jer ženi svakako trebam samo noću :)

No kada je došla beba, da gori kompletna firma ako si kući - onda si kući... Plače, ukakila se, gladna, žedna, smije se, ljuljaj, nunaj...

Moram priznati da mi je bilo strašno pomisliti da ću morati prestati raditi kući no sad i po 10 dana ne palim računar nakon 17:00....

I uopšte mi ne predstavlja problem niti me zanima nakon što dođem iz office-a...

metaphysic 24. 06. 2011. 10:15

Što se tiče same ličnosti, izgleda da je sasvim sve jedno, što neko reče
ako hoćeš/voliš da radiš, onda možeš i na drvetu, ali

što se posla tiče, verujem da je poslovnije iz kancelarije kao mesta za rad,
a ne iz kuće, što reče Varagić, zove te neko, Halo jel to ta i ta firma (važiš za ozbiljnu), Da izvolite: "Tata oću da piškiiiiiim".

Dzordz 24. 06. 2011. 11:17

http://www.youtube.com/watch?v=zbJAJEtNUX0

OMG kako ja nikad ne znam kako se attachuje YT video :D

3banchi 24. 06. 2011. 11:54

Znam ja :D


Dragi Tata 24. 06. 2011. 15:32

Зависи и од куће и од канцеларије.

Пре једно шест година сам радио у канцеларији где је култура таква да мораш нон-стоп да ћаскаш са народом да те не би сматрали за намћора; таман кренем да радим а неко приђе и крене да прича како је лепо време али преко викенда очекују кишу :1023: После су ме пустили да радим од куће и то је била дивота: деца су ме много мање ометала него колеге из канцеларије, а кад направим паузу сви заједно одемо у шетњу до парка.

Сад имам своју канцеларију а и радим у чисто софтверској фирми где су мање више сви "намћори" и гледају своја посла, па је ситуација другачија.

Gargoyle 24. 06. 2011. 17:22

Malo mi je degutantan ovaj Varagićev članak. Znači ove "tata ..." anegdote i sl. Nepotrebno devalviranje profesije. Očekivao bih neki afirmativan članak od njega a ne ovo. Rad od kuće i freelance uopšte su sasvim normalna stvar i ovde a pogotovo u svetu. Radi se ozbiljan (pritom visoko tehnološki) posao - pravi se promet, plaća se porez, ljudi/porodice žive od toga.

Međutim ovde u Srbiji se na rad od kuće gleda kao na neki neuspeh valjda što se nisi uvalio u neku "ozbiljnu" firmu nego prčkaš solo tamo nešto po kompjuteru iz svoje sobe. Lično imam loša iskustva u tako nekom lošem odnosu nipodaštavanja u komunikaciji na relaciji firma od kuće <-> "ozbiljne" domaće firme. Srpska posla i obsolete mindset.

Nego ovde u Srbiji ti sve "ozbiljne" firme uredno dolaze sa svojim low budgetom, standardni stav: posla ima, para nema - uklopi se, a sa druge strane telefona očekuju ono fancy office staklo/čelik, parking sa 50 mesta, 10 tel linija, sekretarice svaka bolja od prethodne ... oćete kafu ili čaj dok čekate direktora.

Na normalnom (inostranom) tržištu svako ima svoje mesto i zna se šta od koga može da se očekuje, pa tako kad su se klijentu svidele cene i uslovi on zna s kime komunicira. Zna se za šta se angažuje freelancer od kuće a za šta velika firma koja će odvojiti 10 programerra na 6 meseci za projekat. I onda to toliko i košta. I za svakoga ko zna i radi - ima posla. I za male i za velike.

Da, i gde su ono počeli Jobs, Gates, Zuckerberg?

squirll 24. 06. 2011. 20:50

Citat:

Originalno napisao Dragi Tata (Napišite 100237)
Сад имам своју канцеларију а и радим у чисто софтверској фирми где су мање више сви "намћори" и гледају своја посла, па је ситуација другачија.

Eh da je meni tako neko okruzenje :)

I kancelarija i "kucna kancelarija" imaju svoje dobre i lose strane, ja licno nisam nikad radio u kancelariji vec samo freelance, i naravno bude tu problema oko ukucana tipa "e izvini a da stavim dve kasike secera ili tri", "jao sta sam sad videla na tv-u, neki majmuncic mali skida sam banane sa drveta" i sl stvari...malo je problem (pogotovo meni) kad mi neko prekine koncentraciju, tako da sam svoje poslove prebacio na 22H + sati kada svi ukucani legnu, uvece mi treba npr 2-4H za posao dok mi tokom dana treba duplo vise. Ono sto me nervira je sto ne menjam okolinu, uvek si na istom mestu pa zna biti malo monotono + kad si okruzen drugim ljudima onda sam sebe vise teras da radis dok ovako si malo opusteniji...
U svakom slucaju probao bi i da radim u kancelariji, da okusim malo i taj nacin zivota ;)

E da i u mom slucaju, problem kod freelancinga....nemas radno vreme...0-24H si "Dezuran" i kad god nekom zatrebas cima te...dok bi u firmi bilo malo drugacije

jablan 24. 06. 2011. 21:27

Citat:

Originalno napisao Gargoyle (Napišite 100241)
Malo mi je degutantan ovaj Varagićev članak. Znači ove "tata ..." anegdote i sl.

Poznata je činjenica da neki domaći stručnjaci uopšte ne kake. :D

acca 24. 06. 2011. 21:41

Citat:

Originalno napisao squirll (Napišite 100247)
... Ono sto me nervira je sto ne menjam okolinu, uvek si na istom mestu pa zna biti malo monotono ...

Ovo se u mom slučaju pokazalo kao najveći plus za kancelariju. Isprobao sam obe varijante, i ta monotonija u kućnoj varijanti ubija. Doduše, na pauzama se u tom slučaju obavezno ide u šetnju ili vožnju biciklom pa to malo popravi psihu ali nije to-to.

misk0 25. 06. 2011. 00:43

Bah.. da napisem i ja koju :)
Radio kuci (svoju firmu), freelance-ovo, radim u kancelariji.. znaci proshao i vidio..

Nisam nikad kuci uspio da razdvojim 'posao i zivot' u smislu - 8h rada.. ni manje ni vishe. Uvijek sam nekako 'odokativno odredjivao koliko cu raditi, ali to nije bilo tacno sigurno.
Kad je frka, radio i subotom i nedeljom i koliko sam mogao i koliko sam stigao..

Ono sto mi kuci nedostaje je 'suocavanje' sa drugim osobama, obican razgovor, zezanje..
Oki je to sto imas internet ispred sebe, sve probleme manje vishe rijesis kad zagusti ali je nekako daleko lakse / ljepse otici kod kolege i pitati 'ej cuj, ne mogu ovo rijesiti, ne radi, sta ti mislis, kako gdje..'
I jos pogotovo mi je drago cuti kad se prica o nekim drugim stvarima (ne vezano za moj projekat na kojem radim) i vidjeti njihova iskustva i njihove probleme. Meni je to extra vazno i mislim da daleko bolje / brze napredujem ucim tako nego sjedeci sam kuci sa google-om.

ivanhoe 25. 06. 2011. 04:51

da ne pricamo da kad radim od kuce ne obrijem se po mesec dana :)

bOkIcA 25. 06. 2011. 08:17

Godinama probavao i jedno i drugo. Ne sviđa mi se konstantno ni ovo ni ono. :P
Dao bih glas za nedeljno 3 dana u kanc i 2 @home uz klizni momenat. :)

mileusna 25. 06. 2011. 20:40

Citat:

Originalno napisao Gargoyle (Napišite 100241)
Malo mi je degutantan ovaj Varagićev članak. Znači ove "tata ..." anegdote i sl. Nepotrebno devalviranje profesije. Očekivao bih neki afirmativan članak od njega a ne ovo. Rad od kuće i freelance uopšte su sasvim normalna stvar i ovde a pogotovo u svetu. Radi se ozbiljan (pritom visoko tehnološki) posao - pravi se promet, plaća se porez, ljudi/porodice žive od toga.

Jeste, i meni je taj članak bio potpuno bezveze. Takođe, danas se u 99% slučajeva koristi mobilni telefon u komunikaciji. Čak i da imam poslovnu zgradu i 10 hot sekretarica, ukoliko me neko zove na mobilni i dalje postoji mogućnost da u tom trenutku k*kim kući...

Citat:

Originalno napisao squirll (Napišite 100247)
... i naravno bude tu problema oko ukucana tipa "e izvini a da stavim dve kasike secera ili tri", "jao sta sam sad videla na tv-u, neki majmuncic mali skida sam banane sa drveta" i sl stvari...malo je problem (pogotovo meni) kad mi neko prekine koncentraciju

Jeste, i meni ta sitna pitanja najviše smetaju, deluje benigno ali ako mi se misao prekine na pola, posle mi treba 5 minuta da se vratim u problem i nastavim tamo gde sam stao.

ivanhoe 26. 06. 2011. 00:33

ja sam sa prethodnim partnerom imao stalno rasprave oko tih fora sa sekretaricom i fancy prostorom... nisam primetio da smo nesto mnogo poslova dobili zbog toga, a u startu si 1000e u minusu svakog meseca... i takodje nisam primetio da me bilo ko sad smatra neozbiljnim sto moj pas krene da laje u sred poslovnog razgovora...

naravno ne pricam sa vlasnikom velike firme iz svog WC-a, ali kasnija komunikacija kad se vec "prodas" uopste ne trpi od rada od kuce

nn.nn 26. 06. 2011. 12:10

^ Baš tako, ako mušterija može nekako da prati šta radiš, dokle si stigao, ako ima utisak da si ozbiljno prionuo na posao, možeš slobodno da radiš i iz nekog kafića u silikonskoj dolini. :) Svakako pomaže ako umeš da komuniciraš na adekvatan način.

cicika 26. 06. 2011. 12:11

Imam dva primera za vas, jedan sam naravno ja a drugi su mama i njen muž.

Da podjemo od mame... njih dvoje rade zajedno ili ako hoćete rade sami u njihovoj firmi, koja usput rečeno, nema nikakve veze sa ICT poslovima. To je više nekakvo posredovanje i marketing, spajanje nespojivog.

Poslednjih 10ak godina, uglavnom zbog nestalnosti posla, rade od kuće čime eliminišu troškove i prostora i benzina. Njihov stan je mali (burazer je jedva dočekao da se ja odselim da bi dobio svoju sobu) tako da fizičko razdvajanje poslovnog od "kućnog" dela apsolutno ne postoji. Vrhunac je bilo uvodjenje druge telefonske linije.

Srećom, i kada imaju strane saradnike to su uglavnom ljudi iz bliskih vremenskih zona pa se posao uglavnom završava do pet popodne. Mama ima mnogo bolji mehanizam vremenskog razdvajanja posla od kuće, medjutim njen muž je teški workaholic i što se njega tiče poslovni sastanak je dobrodošao u bilo koje doba dana ili nedelje, dok su za mamu popodne/veče i vikend vreme striktno za kuću i porodicu, i česte su opaske "šta je to, dodjavola hitno, pa da se nalazite subotom/nedeljom u vreme ručka?". Naravno, nikad ništa nije hitno, ali on čovek voli da priča o poslu više nego 'leba da jede.

Bottom line, posao i kuća su prilično isprepletani, em žive na poslu, em rade od kuće, em su zajedno sve vreme.

E sad, ja sam radila od kuće, freelance, oko dve godine, možda nešto više dok se nisam zaposlila. Naravno da i sad povremeno radim freelance, jer nema tih para koje ne mogu da potrošim :D

Ja... sam užasna prema samoj sebi kada radim freelance. U stanju sam da radim od 10 ujutru do ponoći, dok ne počne da mi se vrti u glavi od gledanja u monitor i da ne izadjem iz kuće po 10 dana osim po cigarete i eventualno hleb. Slično spremanju ispita na fakultetu, ruke ogrezle u tastaturu, oblak dima i dok nije gotovo nema ustajanja. To me je navelo da nabavim psa.

Jedino što bih sama sebi "dozvolila" jeste da nedeljom ne radim, ali ni to ne uvek.

Trenutno, radim u maloj firmi, regularnih 9 do 5 i dok jedan od zaposlenih nije počeo to da zloupotrebljava, bilo je moguće ponekad raditi od kuće. Definitivno idealna kombinacija za mene, poput onoga što je Bokica naveo, je da recimo sredom radim od kuće. To mi preseče nedelju odlaska na posao na pola i neuporedivo se manje umorim u toku jedne takve nedelje.

I da, isti problem sa non-IT osobljem - mnogo pričaju, često idu da puše (pa i ja sa njima) i ma koliko zaista uživam u toj interakciji, jer zaista imam sreće da su sve sjajni ljudi, ponekad moram da se koncentrišem i isključim i i najmanje prekidanje ume da pokvari tok rada.

Dragi Tata 26. 06. 2011. 17:16

Citat:

Originalno napisao ivanhoe (Napišite 100253)
da ne pricamo da kad radim od kuce ne obrijem se po mesec dana :)

Да видиш поједине фаце код мене на послу... у ствари боље да их не видиш :D

Miljana 27. 06. 2011. 19:58

Još jednom hvala svima na komentarima. Bili su jako korisni, a i vrlo zabavni. Lepo je znati da sa drugima deliš slične životne situacije i razmišljanja. A i rezultat nije izostao: rad je ocenjen desetkom :)

misk0 27. 06. 2011. 20:04

Cestitam :)

cicika 27. 06. 2011. 22:19

Woohoo!

Čestitam :)

acca 27. 06. 2011. 22:24

Čestitke! Pretpostavljam da si rad pisala kod kuće? :D

mangia 27. 06. 2011. 23:06

Ma nema ništa "ljepše" nego kada kolega iz kanca kupi veliku kombinaciju sa lukom pa to mezi pola dana :)... Kancelarija kao da je neko 40 dana i 40 noći pekao ćevape...

Milos Vukotic 28. 06. 2011. 00:13

Ima, ljepše je kad ti je bračni kolega u pms a ti radiš od kuće ;)

squirll 28. 06. 2011. 18:24

kakve cestitke? Ima da nas casti, jer smo joj odali nase tajne...nase mracne tajne...


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 20:29.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.