DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Promocija softvera (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=1189)

Ilija Studen 01. 07. 2006. 19:37

Promocija softvera
 
Da budem iskren, nakon objavljivanja activeCollaba totalno sam zbunjen. Odjednom sa na teritoriji na kojoj do sada nisam bio i ne mogu se pohvaliti da se najbolje snalazim :D Promocija, pravna strana cele priče, rush...

Ovde bih pitao kako promovisati jedan softverski proizvod poput activeCollaba? Gde poslati press release, na kojim forumima se obratiti za feedback, kojim news sajtovima itd.

nixa 01. 07. 2006. 19:48

vataj boccia za gushu .. on bi trebao da ima know how za te stvari ... sa tim da on ima komercialni proizvod :)

jasmanac 01. 07. 2006. 20:17

Mislim da ne bi bilo lose da se i ovde nastavi diskusija koja ce biti korisna svima nama.

Ilija Studen 01. 07. 2006. 20:27

Upravo zato sam pokrenuo temu. To je info koji bi bio od koristi dobrom delu članova DPTa...

ylodi 01. 07. 2006. 20:57

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen
Ovde bih pitao kako promovisati jedan softverski proizvod poput activeCollaba? Gde poslati press release, na kojim forumima se obratiti za feedback, kojim news sajtovima itd.

Budući da ti je activeCollab open source, prijavi ga na freshmeat.net i još na hotscripts.com. S OS aplikacijama ti je promocija olakšana jer možeš vrlo lako dobiti mjesto/najavu na vrlo posjećenim stranicama. Nemoj u početku ići na masovnu prijavu na sve moguće stranice da ti se ne bi dogodio preveliki feedback.

Izreklamiraj se po našim (exYu) forumima i na jednom ili dva dobra strana foruma (npr. sitepoint.com).

Prva slijedeća stvar koju trebaš napraviti na stranici je prijava grešaka/bugova tako da izbjegneš da ti barem dio ljudi ne prijavljuje već prijavljene greške.

nixa 02. 07. 2006. 06:19

eventualno neki wiki :)

jablan 02. 07. 2006. 09:38

Mislim da bi trebalo da, pre nego što stupiš na tržište, skineš "alpha" i "beta" sa verzije. To je nešto što ukazuje na poludovršenost, nestabilnost i time odbija ljude. Ako ti proizvod nije dovoljno istestiran/nedostaju mu neke bitne funkcionalnosti, strpi se i zamoli ekipu sa foruma da malo prione na testiranje. Ako jeste, slobodno skini alpha/beta tagove i počni sa numeričkim obeležavanjem verzija.

My 2 cents...

boccio 02. 07. 2006. 10:45

Da, u pravu je Jablan.

Trebalo bi da u narednim danima dobijes koliko-toliko vredne informacije od ljudi sa ovih prostora koji su probali softver. Posle toga bolje kreni sa 0.x verzijama nego "beta".

Nemoj previse da promovises softver, sam si u celoj prici i najgore sto moze da ti se desi je da te potpuno zatrpaju komentarima/sugestijama/bugovima/ponudama/dopisati_po_zelji pa ne uspes da iskomuniciras ni sa 5% ljudi u nekom realnom vremenu. I ja bih skinuo one delove texta sa sajta gde se jasno vidi da sam samcijat radis to. Znam, deluje lepo, kao ti si potpuno sam razvio do jaja softver, ali bolje da se ne zna ;)

Za promociju evo par sugestija na prvu loptu:

- SourceForge/FreshMeat: ako nameravas da bar neko duze vreme ostanes u GPL, moze da se izrodi dobra prica odavde...
- HotScripts: pod obavezno, to ce ti doneti solidan traffic
- Forumi: SitePoint, ProgrammingTalk, DigitalPoint... Iscimaj Jelenu (phoenix), ona je mentor na SPF, mozda moze da ti postavi post kao neki 3rd party, da ispadne nepristrasno :)
- Hosting provajderi: kontaktiraj nekolicinu vecih i ponudi im da te dodaju u svoj Fantastico (stagod) paket, samo napravi zaista dobar installer. Ima solidan broj provajdera kojima se izuzetno isplati da osvezavaju ponudu besplatnog softvera koji nude korisnicima hosting paketa.
- PR Releases: nema smisla da ides na ovo pre 1.0 verzije, donece ti vise muke nego koristi. Kad odlucis, PRWeb.com je najbolja opcija, jos ako platis jedno $30 contributiona sigurno ce ti se isplatiti

Posto si OpenSource, postavi neki forum na sajt, ili bar neki nacin za javne sugestije i razmenu misljenja. Ako si ikako u mogucnosti, stavi "PayPal donate", makar da kapne nesto za hosting i cigare :)

Iako bih ja to gurao u komercijalu, al jbg... mladji ljudi valjda imaju vise entuzijazma :p

mungos 02. 07. 2006. 14:11

ajde, da ne budem lijen, okrenuo sam par brojeva telefona, izmedju ostalog:

Citat:

Nik Cubrilovic
<nesto@nesto.com> to me

Hey, Odlicno! Pregledat cu sve da vidim kako je a sto vidim do sad
meni se svidja. Pisat cu nesto na Techcrunch-u uvez activeCollab ove
sedmice.

ylodi 02. 07. 2006. 15:14

Citat:

Originalno napisao boccio
Iako bih ja to gurao u komercijalu, al jbg... mladji ljudi valjda imaju vise entuzijazma :p

Nije stvar samo u entuzijazmu. Zar misliš da veliki (IBM i ostali) guraju open source iz entuzijazma? :-)

Goran Aničić 02. 07. 2006. 15:23

Ilija rekao bih da si napravio malu "grešku u koracima". Kreirao si zanimljivo i upotrebljivo rešenje, ali gledano sa inženjerskog i marketinškog aspekta bez prethodno definisanog koncepta i cilja.

Ilija Studen 02. 07. 2006. 16:23

Iskreno i ja sam jako skeptičan koliko daleko treba ići sa promocijom nečega što je još uvek u alphi. Naravno, treba ciljati na early adopters grupu tako da tehnički forumi i popularni tehnički blogovi definitivno imaju veliku vrednost čak i u ovom stadijumu razvoja, posebno da se dobije potrebna "količina očiju" da se uoče krupniji propusti što ranije (evo, Dragan je danas našao jedan prilično nezgodan bug na My tasks stranici i imao par konstruktivnih komentara što se kompletne priče i interfejsa tiče - neprocenjivo :D ).

Neka ozbiljnija promocija kroz medije koje prati širi krug ljudi od tehničara i early adopters grupe definitivno otada do prve stabilne verzije.

Citat:

Originalno napisao Goran Aničić
Ilija rekao bih da si napravio malu "grešku u koracima". Kreirao si zanimljivo i upotrebljivo rešenje, ali gledano sa inženjerskog i marketinškog aspekta bez prethodno definisanog koncepta i cilja.

Prihvatam. U celu priču o promociji sam uleto i više nego nespreman. Kad sledeći put budem u sličnoj situaciji znaću bolje upravo zahvaljujući ljudima sa DPTa koji su mi pomogli savetima i iskustvima koja sam stekao pokušavajući (ne nužno uspevajući) da te savete sprovedem u delo. Tada ću isto bar savetom, ako ničim drugim, pomoći nekom ko se nađe u sličnoj situaciji.

Zato sam i rekao da je jedan od osnovnih motiva zašto je cela priča oko aC takva kakva je učenje.

Što se tiče "koncepta i inženjerskog" aspekta možeš li da budeš malo određeniji pošto imam problema da shvatim na šta tačno ciljaš? Stvarno bi pomoglo kad bi objasnio.

Btw, kad spomeneš Srbiju, "inženjersko" i razvoj softwarea na to baš i ne gledam sa prevelikim divljenjem. Čast izuzecima koji zaslužuju svako poštovanje.

Goran Aničić 02. 07. 2006. 18:02

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen
Što se tiče "koncepta i inženjerskog" aspekta možeš li da budeš malo određeniji pošto imam problema da shvatim na šta tačno ciljaš? Stvarno bi pomoglo kad bi objasnio.

Btw, kad spomeneš Srbiju, "inženjersko" i razvoj softwarea na to baš i ne gledam sa prevelikim divljenjem. Čast izuzecima koji zaslužuju svako poštovanje.

S marketing aspekta, trebao bi se pre bilo kakvog pokretanja razvoja novog proizvoda opredeliti za primerenu marketing strategiju i primenu neke od marketing metoda-modela (recimo 4P mix model - Product/Price/Place/Promotion) u svrhu ostvarenja optimalnih rezultata u okviru ciljanog tržišta, čemu bi prethodilo kakvo-takvo istraživanje tržišta.
U tvom slučaju, koliko mogu da primetim, krenuo si od proizvoda, koji bi trebao da bude krajnje ishodište.

S inženjerskog aspekta, razvoj softvera, pa i Web aplikacija, podrazumeva ciklus aktivnosti u postavljanju, korišćenju i održavanju istog. Takođe, s ove tačke, start bi se ogledao u analizi i specifikaciji zahteva kojom bi se identifikovale funkcije kojim bi se rešavali postavljeni problemi.

Ilija Studen 02. 07. 2006. 19:00

Mnogo dugačkih reči :D Krako: postoji određeni moment trenutno na tržištu kome je activeCollab namenjen i taj moment treba iskoristiti brzo inače nećeš postići mnogo (jer je tržište stvarno razvjeno i konkurencija je strašna). Ko prati zna o čemu se radi.

O teoriji razvoja softvera možemo nekom drugom prilikom, mada sam sa teorijske strane slab (ne idu mi duge reči, osim ako nemaju veze sa frameworcima i patternima :D ). "Analizu i specifikaciju zahteva kojom bi se identifikovale funkcije kojim bi se rešavali postavljeni problemi" ostavljam "arhitektama" i "ja sam programer ali nisam napisao liniju koda već 7 godina" tipovima stručnjaka.

Be agile ;)

mungos 02. 07. 2006. 20:28

Citat:

Goran Aničić:
S marketing aspekta, trebao bi se pre bilo kakvog pokretanja razvoja novog proizvoda opredeliti za primerenu marketing strategiju i primenu neke od marketing metoda-modela (recimo 4P mix model - Product/Price/Place/Promotion) u svrhu ostvarenja optimalnih rezultata u okviru ciljanog tržišta, čemu bi prethodilo kakvo-takvo istraživanje tržišta.
U tvom slučaju, koliko mogu da primetim, krenuo si od proizvoda, koji bi trebao da bude krajnje ishodište.
versus

Citat:

Ilija Studen:
Mnogo dugačkih reči :D
Be agile ;)
Istina je negdje između, ali su nijanse vrlo bitne :)

http://www.biznisblog.com/tekstovi/marketing-plan
http://www.biznisblog.com/tekstovi/marketing-remix

Citat:

Ilija Studen:
Prihvatam. U celu priču o promociji sam uleto i više nego nespreman. Kad sledeći put budem u sličnoj situaciji znaću bolje upravo zahvaljujući ljudima sa DPTa koji su mi pomogli savetima i iskustvima koja sam stekao pokušavajući (ne nužno uspevajući) da te savete sprovedem u delo. Tada ću isto bar savetom, ako ničim drugim, pomoći nekom ko se nađe u sličnoj situaciji.
Suština je priče da treba neko da ti radi PR & Marketing za aC. Što je u slučaju dž softvera, malo nezgodno realizovati. Meni je jako krivo što sam ovih dana u totalnoj frci sa obavezama i pretjerano kasnim na nekoliko projekata, inače posvetio bih se malo promociji ovog softvera.

Recenzija koja se očekuje na Techrunchu (vjerovatno #1 Web 2.0 softvere destinacija) reći će mnogo o potencijalima ovog softvera i biće vrlo zanimljivo da se prate log fajlovi nakon što izađe info kod njih. Takođe, nadam se da će izaći i recenzija softvera na jednom od najpoznatijih 37s haterskih blogova, jeste partizanija, ali će ove dvije recenzije i komentari na iste biti dobar indikator u kom pravu raditi daljnju promociju.

Dejan Bizinger 02. 07. 2006. 22:15

Mogu samo da zamislim koliko ces poseta da dobijes samo od Techcruncha ako napisu dobar review.

nixa 02. 07. 2006. 23:12

Izdrzace to TextDrive :)

Ilija Studen 05. 07. 2006. 21:08

1 Prilog(a)
Stvari su krenule od kad je Emily Chang ubacila activeCollab na eHub. Videću baš koliko je hitova bilo kad Google Analytics osveži podatke za današnji dan, ali par ljudi se javilo, nađeno je par nezgodnih bugova, dobio sam i prvi patch, trenutno nekih 70 puta bookmarkovan na del.icio.us... Ipak se kreće.

Btw, ne bi bilo loše da Diggujete aC ako već niste. To bi definitivno mnogo pomoglo :)

ivanhoe 06. 07. 2006. 05:56

@Ilija: mozda da malkice sredis stranu u duhu SEO.. ljudi koji traze activeCollab ce te vec naci preko domena, bolje ti je u title-u i h1 naslovu da potenciras ostale kljucne reci, tipa: project management, collaboration tool, open source, free ili sta vec ti procenis da najbolje pogadja tvoju publiku..

Ovo kazem zato sto sam ja pre par meseci trazio upravo ovako nesto za jednog klijenta, i dosta mi je vremena trebalo da nadjem par pristojnih besplatnih programa sa source-om, tako da mislim da ti konkurencija nije prejaka i da bi lako mogao da udjes u top 10 na google-u...

mungos 06. 07. 2006. 13:46

evo ga emily

Citat:

activeCollab - Free, open source project management and collaboration tool. Uses simple tools like blog-like discussion system, task lists, milestones etc to let people collaborate in a web-based environment. (Thanks, Ilija, for the demo)
check, kako oni tebe citaju, Ilidža? :)

Ilija Studen 06. 07. 2006. 14:19

Citat:

Originalno napisao mungos
check, kako oni tebe citaju, Ilidža? :)

Nemam pojma majke mi. Tehnički, engleski bi trebalo da se potpisujem kao Elijah, ali bi mi to bilo neopisivo trulo. Držim se originala pa ko preživi pričaće :D

zira 06. 07. 2006. 14:41

Ilija, cestitam na dobrom pocetku :)

Mozda ne bi bilo lose da ubacis sekciju na sajtu kao sto je
http://www.basecamphq.com/tour-dashboard.php
gdje bi prikazao screenshot-ove najbitnijih operacija sa kratkim opisom onoga sto je na slici. A i olaksavas onima koji bi nesto napisali o projektu.

Pokusaj da cim stabilizujes kod, sredis prevod na par glavnih evropskih jezika, recimo to je stvar koju Basecamp ne nudi, a ne kosta mnogo kad vec imas visejezicni sistem (koliko vidim :)

Napravi logo :) i razmisli o tome da povecas velicinu slova na javnom sajtu, meni je malo sitno :)

Ilija Studen 06. 07. 2006. 16:05

Novi Digg link sa malo "provokativnijim" naslovom. Ovaj još imamo šanse da gurnemo na naslovnu :D

Ilija Studen 06. 07. 2006. 22:31

Hoćemo o loadu koji Digg nabaci na sajt? ****, TD je pao pod njim!

mungos 06. 07. 2006. 22:54

U ovom trenutku aC je #7 na digg.com sa 457 diggova (glasova) i 65 komentara! Biće ovo luda noć! Prokleti server je vidim zakazao, trebalo je samo backup pripremiti pošto se mogao predvidjeti digg efekatak (ex-Slashdot efekat) kada serveri naprosto padaju...

McKracken 06. 07. 2006. 23:16

Host bar nije problem .. :)

Ilija Studen 06. 07. 2006. 23:29

Host je problem. Account je suspendovan jer je pod ogromnim opterećenjem. Stvarno ne znam šta se radi u ovakvim situacijama. Čekam support pa da vidim šta će i kako biti. Što je najveći fazon, ja molio ljude da digguju. Budala...

Btw, ja još mislio da hostujem ovo na Host011. Bluesman bi sad već bio na putu ka NS sa sve sačmaricom u gepeku :D

jasmanac 06. 07. 2006. 23:36

Trebao si prvo kontaktirati hosting provider-a i obavestiti ga o mogucem opeterecenju pre nego se isto i dogodi. Tada dobijes direktne informacije od provider-a sta i kako da radis a sa druge strane i oni su unapred obavesteni. Nakon toga, tebi samo ostaje da se smestis u udobnoj stolici i spremis jedan dzak sa parama za bandwith ;)

zira 06. 07. 2006. 23:43

Izgleda da je naslov bio previse provokativan :)
Ne znam da li je jos neki domaci sajt bio digovan ranije?

bluesman 06. 07. 2006. 23:49

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen
Btw, ja još mislio da hostujem ovo na Host011. Bluesman bi sad već bio na putu ka NS sa sve sačmaricom u gepeku :D

:1074: ja ? :1052:
samo bih platio nekoga ko se zove recimo Luka Brazi i stavio :1088:
i onda bih mirno :1014: ...

Ilija Studen 06. 07. 2006. 23:56

Citat:

Originalno napisao jasmanac
Trebao si prvo kontaktirati hosting provider-a i obavestiti ga o mogucem opeterecenju pre nego se isto i dogodi. Tada dobijes direktne informacije od provider-a sta i kako da radis a sa druge strane i oni su unapred obavesteni. Nakon toga, tebi samo ostaje da se smestis u udobnoj stolici i spremis jedan dzak sa parama za bandwith ;)

To mi kažeš tek nakon što sam isto naučio na teži način? :D Sledeći put kad ovo budem radio trudiću se da imam dedicate server in place, sa sve adminom i dovoljnom količinom kafe pored sebe. Ima da ga vežem za komp (admina).

Btw, a sad neka mi neko objasni kako je jedna Alpha ušla na MoMB

Denis_Radenkovic 07. 07. 2006. 00:18

TxtDrive for you! :(

Tek sam sad video sta rece Jasmanac, jeste, samo sto bi bilo bolje da postoji nesto tipa "bandwidth used in excess of XXgb is charged at the rate of $X per gigabyte payable at the start of the next calendar month." kako bi se izbegle ovakve situacije kada ti stvarno treba sajt online!

McKracken 07. 07. 2006. 04:24

Damn.. Mogao sam se ja isprsiti da ovo turim kod mene na dva servercica koji sigurno ne bi pali. Kao sponzor ;)

ivanhoe 07. 07. 2006. 04:40

zaista ljudi, koja je taktika za hostovanje u ovakvim situacijama ? Da li je dedicated hosting jedino resenje? Da li treba izbegavati slash-dot efekte? Ili uzimati dedacated server samo za to na nedelju/mesec dana, pa posle vracati na normalan paket (ili virt. dedicated server) ?

@Ilija: Jel znas okvirno da nam kazes koliko je velik taj "velik saobracaj" koji ti je stvorio digg ? Nemam ni pribliznu ideju o kom redu velicine se radi...

Ilija Studen 07. 07. 2006. 09:06

1 Prilog(a)
Evo ga graf sa GA pre nego što je account zatajio. Primetite da su prvi komentari na Diggu počeli sa tim da je sajt down. Znači, ovo nije bio najvatreniji deo, već samo početak.

Za konkretne brojke ću se obratiti podršci iz TDa. I mene baš interesuju. Btw, verujem da će mi ih poslati uz mesečni račun za doplatu za ostvareni prekomerni protok. Možda mogu da probam da se izvučem na žvaku da su oni "hosting kompanija koja podržava open source" bla bla bla :D

--

Šta se desilo sa sajtom? Sad je tamo 3K težak (mogao je i manje, ali sam bio umoran i hteo sam samo da prekratim cimanje) index.html i to je sve. Što je najveći fazon, možda ga i zadržim neko vreme. Baš je minimal :)

Denis_Radenkovic 07. 07. 2006. 09:34

Promeni hosting!
 
Mislim da ti je najbolje da promenis host i nadjes nekog pouzdanog jer TxtD to nije. Ne kazem samo zbog ovoga, vec i iz licnog iskustva, ovo je samo jos jedna potvrda... itd :1075:

Kako god, ja bih se nakostresio na njih da su ne pouzdani itd... :) pa umesto da ti naplate extra jer si prekoracio protok (sto nije slucaj, ako se ne varam, jer da jesi, sajt bi jos uvek bio online) bi trebalo da ti uopste ne naplate ovaj mesec zbog dugog down time-a! ...bloody useless.

Ilija Studen 07. 07. 2006. 09:34

Ajd, sorry što smaram, ali ovo čudo je naišlo na mnogo bolji odziv nego što sam očekivao:

http://www.techcrunch.com/2006/07/06...e-alternative/

Kao što rekoh u odgovoru Goranu Aničiću na ovoj temi: bitan je moment, ne poštovanje "protokola". Da je rađeno "po knjizi" aC ne bi bio out još bar pola godine (ako ikad) i pitanje da li bi se ponudio kao alternativa ili kao mogućnostima pretrpan, inženjerski osmišljen, "savršen" alat.

Denis_Radenkovic 07. 07. 2006. 09:44

"The response will indeed be interesting as this will hit 37s where it hurts.. their ego." ...well done! :)

Ilija Studen 07. 07. 2006. 09:53

Citat:

Originalno napisao Denis_Radenkovic
"The response will indeed be interesting as this will hit 37s where it hurts.. their ego." ...well done! :)

E, a ovaj citat govori tačno o kom momentu sam pričao! ;)

Hvala Denise!

ylodi 07. 07. 2006. 10:08

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen
Kao što rekoh u odgovoru Goranu Aničiću na ovoj temi: bitan je moment, ne poštovanje "protokola". Da je rađeno "po knjizi" aC ne bi bio out još bar pola godine (ako ikad) i pitanje da li bi se ponudio kao alternativa ili kao mogućnostima pretrpan, inženjerski osmišljen, "savršen" alat.

Pristup "po knjizi" zagovaraju oni koji prodaju knjige ili svoje usluge temelje na onome što piše u knjigama. Ako pogledamo bilo koju priču o velikom uspjehu onda ćemo vidjeti da u najvećem broju slučajeva oni nisu išli "po knjizi". :-)

Knjiga može pomoći da nadomjestiš karike koje nedostaju, ali ako nemaš pojma o ničemu nijedna knjiga ti neće pomoći.

Kao ilustracija malo citata s:
http://www.developerdotstar.com/mag/...s_failure.html

Citat:

# Most projects that had no schedule were successful
# Requirements are needed for project success, but not necessarily early in the project
# Projects often continue successfully for some time with unclear requirements
# The choice of requirements methodology does not matter; UML was "no help"
# Using a development methodology was a success factor, especially when it was "appropriate to the application"
# Very few projects use risk management, and those that do rarely manage those risks
Citat:

86% of projects had a business case, but 60% ignored it


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 06:56.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.