DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Web design, Layout, User Interface (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=15)
-   -   Politika redizajn (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=1191)

Goran Aničić 02. 07. 2006. 15:05

Politika redizajn
 
Sa mog bloga:

Nakon najave Web lokacija Politike je vizuelno i koncepcijski potpuno osvežena. Pre tačno dve godine, na ovom mestu, pozabavio sam se Web prisustvom domaćih dnevnih listova koje tada nije baš bilo ružičasto. Situacija je sada značajno drugačija i većina redakcija je uvidela da nema dobrih novina bez kvalitetnog Web prisustva.



Nakon malog posmatranja novog rešenja, može se uvideti da redizajnirano rešenje poseduje elemente koje samo postavio u studiji slučaja "Politika", pre 2 godine; tu je fiksirana širina, unutrašnje margine, 3 kolumne, gotovo identičan header, pa čak i kolorna šema (nijanse sive, crne i plave).

Naravno, novo rešenje je dorađenije i razrađenije, te u odnosu da dosadašnje rešenje mnogo bolje reprezentuje dnevni list kakav je "Politika", ALI...
Ali ma tu još stvari koje treba doterati, a najveća zamerka odnosi se na neadekvatnu upotrebu CSS-a, odnosno [naglasak]nema razdvanjanja sloja prezentacije od strukture[/naglasak], a takođe mogu se pomenuti i :
  • [naglasak]odustvo svake semantičke strukture[/naglasak] (nema nijednog H taga), što će biti uzrok lošoj SEO
  • vizuelizacije linkova gde se visited linkovi obeležavaju underline što je nelogično i nepraktično;
  • nema linkovanja naslova;
  • datum kao veoma bitna i određujuća informacija postavljen je u footer vesti;
  • nema preko potrebne Breadcrumb navigacione komponente,
i još dosta toga.

Takođe, novi sajt je zapušten u rad, a dosta linkova nije aktivno, kao i sama funkcija pretrage sajta, nejasna je i koncepcija oglašavanja koja se svodi na nasumično rezervisan reklamni prostor nestandardnih dimenzija (480x140px). Ipak, uz doradu i dodatno determinisanje, redizajn može biti vrlo uspešan.

VAŠ KOMENTAR?

Dragan Babić 02. 07. 2006. 15:59

Naš komentar... Još jedan velik posao odrađen amaterski, još jedno razočarenje za domaći Web.

Dragan Varagić 02. 07. 2006. 18:09

Evo još malo pojedinosti o sajtu koji su u vezi sa jučerašnjom najavom iz štampanog izdanja:

http://draganvaragic.com/weblog/index.php?itemid=69

nixa 02. 07. 2006. 19:30

pogledajte na indexu sliku o automobilizmu :) ~350 kb
http://www.politika.co.yu/eaadmin/ca...cZZ35sJwTl.jpg
wtf ?

mungos 02. 07. 2006. 19:53

Skromno, isuviše skromno realizovano.

Citat:

Dizajn sajta Politika, ali i prezentacije ostalih izdanja ove izdavacke kuce uradio je Aleksandar Macasev, predavac na predmetu Interaktivni dizajn, katedre za kompjutersku umetnost i dizajn, BK akademije umetnosti.
Evo zašto ne dati Flash majstoru da radi sajt portalskog tipa...

jasmanac 02. 07. 2006. 22:47

Ja ne krivim njega vec onog ko mu je ponudio posao. Da vama neko ponudi projekat koji se meri ciframa od, recimo, 5 nula vi ne biste to prihvatili?!

Da nije odradjeno kako treba, to stoji. Ali da je i sama Politika kriva sto je ovako jedan vazan projekat dala coveku koji pojma nema o UI dizajnu a jos manje o ovako kompleksnim projektima.

Goran Aničić 02. 07. 2006. 23:08

Još jedan problem, koji se vidi po postavljanju sutrašnjeg izdanja - nema arhive, odnosno nema jasne granice između sadržaja po pitanju hronologije objavljivanja gde logika jasno nalaže razdvajanje sadržaja dva izdanja. Sličan problem je sa sajtom novosadskog "Dnevnika" gde takođe nema jasne granice novih i "starih" sadržaja, što je posledica opredeljenja za određeni tip CMS-a (isprva Mambo, a potom PHP-Nuke)

mungos 02. 07. 2006. 23:15

Pa da, Politka.co.yu je prošla u stilu: "yebo te onaj ko ti dade volan..."

Dati Flash dizajneru koju se loži na umjetnost da radi jedan kompleksni news portal UI je kiks godine. Maćešev je idealno osoba za projekte gdje treba pokazati maštovitost i kreirati totalno drugačiji customer experience. Mislim tu na entertainment industriju, mtv, filmsku industriju, salone namještaja, kreativne art performanse i slične stvari...

nixa 02. 07. 2006. 23:18

Ne postoji mobile verzija , RSS i jos puno puno stvari .. sve u svemu jako lose resenje

@jasmanac: dobro je ako se ovo zaustavi na 5 nula,tuzna je situacija u nasoj zemlji ... jednostavno ne postoji kvalitetan poslodavac koji ce imati da plati kvalitetno resenje,a sa druge strane da zna sta zeli i kako to treba da funcionise.

ivanhoe 03. 07. 2006. 01:38

Citat:

Originalno napisao mungos
Dati Flash dizajneru koju se loži na umjetnost da radi jedan kompleksni news portal UI je kiks godine. Maćešev je idealno osoba za projekte gdje treba pokazati maštovitost i kreirati totalno drugačiji customer experience. Mislim tu na entertainment industriju, mtv, filmsku industriju, salone namještaja, kreativne art performanse i slične stvari...


Meni je ovaj dizajn i cisto vizuelno ruzan... razumem ja konzervativnost koja ide uz Politiku, ali ovo je ruzan konzervativan dizajn.. :D

fali mi padding oko svega, a narocito oko spoljog ruba, a boje su depresivnije cak i od sadrzaja novina..

Dragan Babić 03. 07. 2006. 11:20

Citat:

Originalno napisao nixa
Ne postoji mobile verzija...

Uuummmm, ni ne treba da postoji mobile verzija. :)
Treba samo pisati dobar markup i odvojiti tri sloja na korektan način da bi se obezbedila dobra degradacija i eto ti mobile verzije -- tj. "čist" hateemel.
Isti slučaj je i sa "print this page" JS ikonicama i buttonsima, tako se to radilo devedesetih, sada napraviš (includeuješ) media="print" CSS fajl koji se koristi kada osoba hoće da odštampa stranicu.

jasmanac 03. 07. 2006. 11:43

A jel bio neki konkurs ili tender? Kako su bas odabrali njega posto covek nema nijednu referencu ovakvog tipa??? Ne znam kako je neko mogao da dobije da radi ovakav projekat ako vec nema barem tri takva u svom foliju?!

Petar Marić 03. 07. 2006. 11:58

Sinovac bratove tetkine sestre strine...

PS: Smajli je namerno izostavljen, jer mi ovakve stvari uopšte nisu smešne.

Ilija Studen 03. 07. 2006. 11:59

Zar je to sad toliko bitno? Uglavnom, čovek je dobio posao, čovek je bio plaćen za to, sama realizacija nije baš najsrećnija (blago rečeno) i tako. Ovo bi samo trebalo da služi za nauk ostalim medijskim kućama da se ne zaleću na sličan način već da nađu nekog ko ima iskustva sa izradom ovakvih sajtova.

mungos 03. 07. 2006. 12:53

Citat:

U clanku se navodi da je pri dizajnu sajta Macasev imao stalne konsultacije sa art direktorom politike - Borutom Vildom, kao i sa proslavljenim dizajnerom Mirkom Ilicem.

http://www.draganvaragic.com/weblog/index.php?itemid=69
Ovo ti sve kaže. Imaš u Web timu naloženog flash umjetnika, vizuelnog komunikator specijalizovanog za kulturne projekte i Mirka Ilića (po vokaciji ilustrator). Kiks godine!


Mirka predpostavljam znate, što se tiče Boruta i Maćaševa:
http://www.zanapoliakov.com/textz/bo...a_designer.pdf
www.designersnetwork.org/intervju/intervju05.htm

conica 03. 07. 2006. 13:05

Koliko sam ja videla na Politikinom sajtu, doticni je radio samo dizajn, dok je programerski deo odradila mr. Aleksandra Jovanic. E sad koliko sam ja videla po netu, ona je takodje dizajner (predavač na predmetima Kompjuterska umetnost i dizajn), tako da bih rekla da je ovaj sajt (nikako ga ne mogu nazvati portalom) rezultat medjusobnih interakcija vise osoba.

Ono sto bih ja najvise volela da vidim, jeste preliminarni ID i IA dokument, posto me zanimaju informacije koje se nalaze u njemu, kao i obrazlozenja za prihvaceno resenje.

xippi 03. 07. 2006. 13:08

http://www.jutarnji.hr/

ovo nije amerika.

nixa 03. 07. 2006. 14:01

Citat:

Originalno napisao Dragan
Uuummmm, ni ne treba da postoji mobile verzija. :)
Treba samo pisati dobar markup i odvojiti tri sloja na korektan način da bi se obezbedila dobra degradacija i eto ti mobile verzije -- tj. "čist" hateemel.
Isti slučaj je i sa "print this page" JS ikonicama i buttonsima, tako se to radilo devedesetih, sada napraviš (includeuješ) media="print" CSS fajl koji se koristi kada osoba hoće da odštampa stranicu.

<link rel="stylesheet" type="text/css" media="handheld" href="mobile.css" />

na ovo sam mislio :)

Goran Aničić 03. 07. 2006. 14:16

Citat:

Originalno napisao jasmanac
A jel bio neki konkurs ili tender? Kako su bas odabrali njega posto covek nema nijednu referencu ovakvog tipa??? Ne znam kako je neko mogao da dobije da radi ovakav projekat ako vec nema barem tri takva u svom foliju?!

Ovo i nije toliko bitno, "Politika" je privatno vlasništvo tako da titulari imaju slobodu donošenja odluka. Ipak, izbor je mogao biti i bolji, s obirom da sve što sam video od Maćaševa svodi se na artističke Web instalacije.

Pedja 03. 07. 2006. 14:27

[offtopic]
Citat:

Originalno napisao nixa
<link rel="stylesheet" type="text/css" media="handheld" href="mobile.css" />

Postoji li neki nacin da se vrednost ovoga media= procita iz serverskog skripta?

[offtopic]

Denis_Radenkovic 03. 07. 2006. 14:32

1 Prilog(a)
Dunno, meni je text veoma naporan za citanje... moze biti i da je do moje masine ...a i do mene :) ?

Gruja 03. 07. 2006. 14:57

1 Prilog(a)
Ubi te ClearType...
Bez toga se dosta normalno cita.

Dragan Babić 03. 07. 2006. 17:01

Citat:

Originalno napisao nixa
<link rel="stylesheet" type="text/css" media="handheld" href="mobile.css" />

na ovo sam mislio :)

Predpostavio sam ja da ti gađaš na to, ali njihov markup govori suprotno. Ono samo komplet wml mobile verzija može da izvuče. :)

ivanhoe 03. 07. 2006. 18:23

Citat:

Originalno napisao Pedja
Postoji li neki nacin da se vrednost ovoga media= procita iz serverskog skripta?

ne razumem ? Mislis da li mozes u server skripti da vidis koji media ce koristiti klijent? KOliko ja znam jedino preko user-agent headera... mada je kod media atributa bas fora da ti ponudis razne varijante, a da browser sam odluci sta mu odgovara, a ne da mu ti ponudis samo jednu, unapred odabranu...

a mozes i iz javascripta da disable-ujes i enable-ujes skripte, pa tako da kontrolises na client-side koja ce se koristiti...

ivanhoe 03. 07. 2006. 18:40

kad smo vec kod tehnickog znanja onih koji su radili evo par bisera, po mom slobodnom izboru:

1) http://politika.co.yu ne postoji, mora da se pise www. ispred inace link ne radi ?

2) Koriste dinamicke urlove

3) Komplet text je html escape-ovan:
HTML kôd:

<td height="20" class="td-nav-left" title="&amp;#1059;&amp;#1057;&amp;#1050;&amp;#1054;&amp;#1056;&amp;#1054;!!!"><a href="#" class="nav-left">&amp;#1052;&amp;#1086;&amp;#1112;&amp;#1072; &amp;#1082;&amp;#1091;&amp;#1115;&amp;#1072; </a>
4) Deo texta je radjen u Dreamweaveru a deo su uvezli iz Word-a, a HTML apsolutno nema veze sa standardima, CSS je ubacivan direktno, nema navodnika oko nekih atributa, grozno:
HTML kôd:

<TD style="BORDER-RIGHT: rgb(206,220,227); PADDING-RIGHT: 0in; BORDER-TOP: rgb(206,220,227); PADDING-LEFT: 0in; PADDING-BOTTOM: 0in; BORDER-LEFT: rgb(206,220,227); PADDING-TOP: 0in; BORDER-BOTTOM: rgb(206,220,227); HEIGHT: 16.4pt; BACKGROUND-COLOR: transparent">
<P class=MsoNormal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; TEXT-ALIGN: center" align=center><SPAN style="FONT-SIZE: 8pt; FONT-FAMILY: Arial"><FONT color=#000000>84,7</FONT></SPAN></P></TD>

5) poslastica za kraj, jedna VRLO KORISNA :) macromedijina funkcija (obratite paznju da su atributi funkcije i window.open identicni) :

Kôd:

function MM_openBrWindow(theURL,winName,features) { //v2.0
  window.open(theURL,winName,features);
}

blah, ko mi kriv kad nisam hteo na magistarske, pa da se uvalim na neku vishu/fax i pravim ovakve sajtove.. :/

Ilija Studen 03. 07. 2006. 18:54

Citat:

Originalno napisao ivanhoe
Kôd:

function MM_openBrWindow(theURL,winName,features) { //v2.0
  window.open(theURL,winName,features);
}


Može li se znati kako je izgledala v1.0 :D

conica 03. 07. 2006. 19:01

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen
Može li se znati kako je izgledala v1.0 :D

LOL :1065:
i da, lepo primeceno - dobre stare Mso... klase

bluesman 03. 07. 2006. 19:45

LOL :) Genijalno. Da bar ta funkcija vrati hande window-a ... ali ovako, i mene bas interesuje sta je v1.0 radila

Nego, kada se javljam vec, mada nisam planirao da ne bude da kontriram, sve ovo stoji sto ste rekli, ali moram da primetim da su neke stvari "cinculiranje" :)

Sajt je mnogo bolji nego sto je bio, daleko od toga da je ruzan, ima svojih nedostataka i slazem se sa vecinom komentara, ali mi sve ovo pocinje da lici na one hejterske teme sa DZ kada se neko "drzne" da postavi neki link pa ga svi popljuju :) Da nismo postali preveliki cinici? :) Ili "tragači dlake u jajetu" :) Aj', odo' ja na pijac :)

jasmanac 03. 07. 2006. 20:06

Videli me na pijac? I ja beo' tamo :seljak:

zira 03. 07. 2006. 20:17

U principu, nije toliko strasno, u odnosu na prosli sajt jeste bolje (meni licno), ali ovo je dalje daleko ispod onoga sto je za ocekivati od sajta lista Politika. Sajt nema RSS i mnostvo linkova ne radi. Ovo je i dalje skromna prezentacija dnevnih novina na Vebu, a ne onlajn medij. Jedno je sigurno, Politika i dalje ne racuna ozbiljno na Veb, posebno ne kao na mogucnost zarade (cak je link Oglasavanje neaktivan :)

Zero-Cool 03. 07. 2006. 21:19

Recimo da je moglo bolje, ali da je neko drugi to radio, ali i ovako je bolje nego sto je bilo. Sto se ne moze reci i za www.dnevnik.co.yu mislim ajde pogledajte sajt tog dnevnog lista, ono je tek uzas i izgledom i svim ostalim.

Miloje Sekulic 03. 07. 2006. 23:53

Citat:

Originalno napisao zira
ali ovo je dalje daleko ispod onoga sto je za ocekivati od sajta lista Politika

Šta očekuješ od sajta lista Politika i zašto to očekuješ?:1027:

Miloje

MorenoArdohain 04. 07. 2006. 00:40

Miloje, opet si pio? Ccc :1064:

conica 04. 07. 2006. 00:48

Ja bih sada rekla, sve sto je bolje od prethodne verzije, dobro je...ali postoje izuzetci.
Jos davne 2002 napravila sam demo sajt Vecernjih Novina koji je doduse upotrebljavan do pre mislim godinu dana (u medjuvremenu je prebacen na php), a strukturu je zadrzao do danas (novi dizajn ima vecu segmentaciju u centralnom delu i nekako je obliji i mekaniji, ali je u sustini isti) ali poenta je da je to radjeno pocetkom 2002(!!) a ono sto ja vidim jeste da je veliki broj nasih news sajtova (da ne kazem velika vecina) upravo preuzela tu strukturu, a novi politikin sajt nije nikakav izuzetak. News sajtovi (kao i svi ostali) evoluiraju vremenom i meni se licno ne dopada sto se na ovom novom sajtu to ne vidi. Vidim samo kopiju vec postojecih na nasem webu.

zira 04. 07. 2006. 00:51

Pa valjda, kad kazes novina, mislis Politika?! :)

bluesman 04. 07. 2006. 01:19

Ono što bih ja našao kao zamerku, pošto su očigledno dizajneri radili sajt, je to da ima ipak dosta grafičkih omaški, počev od tipografije pa do nekih formi. Opet, daleko je to od lošeg, ali s obzirom kakav ugled imaju navedene osobe odgovorne za dizajn, za očekivati je bilo nešto bar na pola puta do "wow!".

Što se tehnologije, koncepta i mehanike samog sajta tiče, takođe je očigledno da je to radio neko ko zna otprilike "dovoljno" pa takvu ocenu i zaslužuje.

Miloje Sekulic 04. 07. 2006. 08:28

Citat:

Originalno napisao MorenoArdohain
Miloje, opet si pio? Ccc :1064:

Ako cemo da se vredjamo i ti imas nesto cudno na jeziku.

Pogledajmo cinjenicama u oci:
- "nacionalna institucija" je tek na cetvrtom mestu po citanosti a tek rodjini Press je vec dostigao vise od pola njene citanosti
http://www.smmri.co.yu/code/navigate.asp?Id=55
- "nacionalna institucija" je izgubila svoju kucu (neboder u centru Beograda) - 90' su se zaduzivali kod Komercijalne banke i sad su podstanari
- "nacionalna institucija" moze da dozvoli sebi da njen urednik pokrene dodatak koji posle nekoliko godina izlazenja izdvoji i izdaje kao sopstveno izdanje.

Ovo gore su cinjenice a "suma" ima naravno jos. Pocevsi od broja novinara koji koriste jedan racunar, preko izjave (polaznicima PR skole) da "novinari ne citaju mejlove", itd.

U cemu je sustina? U trzistu. Kad si na trzistu drugacije razmisljas i drugacije se ponasas.

Miloje trezni

MorenoArdohain 04. 07. 2006. 11:55

Ha, Miloje, nije mi bila namera da vredjam, izvini zbog toga, nisam uhvatio smisao tvoje poruke.

U svakom slucaju, kompanija ima para da plati "eminentne" dizajnere, zar ne?
A Politika je bila veliki list, i verovatno zato ocekujem da i internet izdanje bude na nivou, no mozda si u pravu, krenuli su pogresnim putem jos pre nekoliko godina, pa tako ni ovaj promasaj ne treba da cudi.

Miloje Sekulic 04. 07. 2006. 13:02

Citat:

Originalno napisao MorenoArdohain
Ha, Miloje, nije mi bila namera da vredjam

ma ne vredjam se super ti je avatar :1027:

Citat:

Originalno napisao MorenoArdohain
U svakom slucaju, kompanija ima para da plati "eminentne" dizajnere, zar ne?

nije suština koliko kompanija ima para već kako ih koristi i šta za njih dobija

Miloje

nixa 04. 07. 2006. 13:09

^ ono sto ja rekoh na samom pocetku :)


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 06:04.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.