DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Opušteno (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   MacWorld San Francisco 2007 Keynote Live Coverage (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=2210)

Denis_Radenkovic 09. 01. 2007. 18:10

MacWorld San Francisco 2007 Keynote Live Coverage
 
http://www.macrumorslive.com/ :1064:

Ilija Studen 09. 01. 2007. 18:40

Kad bude dostupan video za download najverovatnije ću pogledati. Ovako gledanje beleški mi je baš glupo.

Jedino za šta navijam je Leopard; ostalo može da prođe kako god hoće.

Koincidencija ili ne, iPod mi je stigao iz USA par minuta pre nego što je počeo keynote (božićni poklon). Simpa gadžet. Sad ću još morati da izlazim iz stana da ne bi stajao i skupljao prašinu bez veze :D

Denis_Radenkovic 09. 01. 2007. 18:45

Njavljeno:

internet communicator, mobile phone, widescreen ipod u jednom cool :)

sirNemanjapro 09. 01. 2007. 18:48

Jobs predstavlja iPhone, istina je da su ga napravili!

"9:43 am laughs
9:43 am 3g with rotary dial
9:43 am shows comedy picture
9:43 am they are calling it the iPhone
9:43 am one device, not 3 separate
9:43 am crowd goes wild again
9:42 am 3rd
internet communicator
9:42 am revolutionary
9:42 am mobile phone
9:42 am 2nd
9:42 am crowd goes wild
9:42 am widescreen ipod
9:42 am first
9:42 am 1984 - first mac
2001 first ipod
today - introducing 3 revolutionary products"

Denis_Radenkovic 09. 01. 2007. 18:49

ok, meni ne deluje kao Apple proizvod mada su ove slike lose...dunno

marinowski 09. 01. 2007. 18:56

Meni je super da pratim na http://www.macrumorslive.com/ ...

izgleda da cu uskoro menjati svoj telefon ... vreme je ;)

bojan_bozovic 09. 01. 2007. 20:32

http://www.pcworld.com/article/id,12...s/article.html

Citat:

"We're going to use the best pointing device in our world," said Jobs. "We're born with ten of them, our fingers."

Multitouch is far more accurate than any touch display, according to Jobs. It ignores unintended touches, supports multi-fingers gesture. "And boy, have we patented it," he added.
A kad se zamasti ekran, sta ce da se desi? Ne iskreno, touchscreen je glupost. Priznajem, lepo je sto nabise OSX u mobilni (najzad ce, nadam se, mobilni zaista moci da se koristi za net, uz FTP, SSH i sve ostalo), ali touchscreen nije dobra stvar.

Ah, da, neko je mozda rekao da ce da bude jeftino? ;)

Ilija Studen 09. 01. 2007. 20:40

Bojan - uvek anti-protivan. Ajd reci mi na osnovu čega baziraš to "nije dobra stvar"? Kao da do sada nije bilo telefona sa touch screenom.

Ja bih ipak sačekao da ljudi koji PROBAJU sam phone napišu par desetina reviewova pre nego što nešto prihvatim kao glupost. Uostalom, svaki proizvod evoluira tako da ćemo videti na šta će ovaj telefon ličiti kroz koju godinu.

Meni je iskreno drago što se Apple uključio na ovo tržište. Ne zato što bih kupio njihov phone već zato što će to uzrokovati dosta klanja i inovacija, a to je uvek dobro po korisnike :)

Denis_Radenkovic 09. 01. 2007. 20:43

Citat:

Originalno napisao bojan_bozovic
A kad se zamasti ekran, sta ce da se desi?

...operi ruke :)

Ilija Studen 09. 01. 2007. 21:02

Ima par zanimljivih klipova kako telefon funkcioniše: http://www.apple.com/iphone/

Tehnički i moju Nokiju N73 mogu da koristim za skoro sve prikazane stvari (fotkanje (3.2Mpx), muzika (do 2GB), video, odličan ekran od 2.5", surf...), ali touch screen i toliko memorije definitivno unose jako mnogo novotarija u način na koji se funkcije koriste.

Btw, zar iPhone nije TM by Cisco? U spekulacijama kako bi se Apple telefon mogao zvati iPhone je bilo definitivno isključeno jer se ispostavilo da Cisco Systems ima trademark na ime (takođe lansirali iPhone pre par nedelja).

Denis_Radenkovic 09. 01. 2007. 21:11

Cisco expects Apple agreement on iPhone trademark

blogowski 09. 01. 2007. 21:24

Apple iPhone
iPhone by Linksys (Cisco)

marinowski 09. 01. 2007. 23:51

Ima tu jos jedna vazna stvar koja ce (nas) developere spasti muka. Dosta puta sam cuo da svaki ozbiljan servis mora raditi ili imati ekvivalent na mobilnim uredjajima, jer se sve vise koriste. To ozbiljni servisi (pogledajte samo gmail) stvarno i rade.

Medjutim, neki servisi kao mape su bili prilicno tesko izvodivi. Onaj ko je probao servis sa mapama od naseg Telekoma, zna o cemu pricam. Mislim da se taj servis zvao ortak lokator, ili tako nesto. Probao ga jednom, i nakon par minuta frustracija potisnuo sam ga duboko u podsvest, do danas.

Nakon ovog milestona od Applea, telefoni ce jednostavno morati biti pametniji, a to znaci browseri kompatibilniji sa desktop varijantama. Naravno da ce trebati par godina da stvari dodju na svoje, i da ovakvi uredjaji nece biti za svakoga, ali definitivno mislim da ce imati svoje kupce.

Jednom sam usred nedodjije (Rijeka Crnojevica :) ) trebao reagovati, srecom sam imao i ICQ i SSH i e-mail na telefonu, pa su stvari isle sporo, ali dostizno. Dzaba mi je bio laptop koji je bio stotinjak kilometara dalje :)

dinke 10. 01. 2007. 00:11

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen
Tehnički i moju Nokiju N73 mogu da koristim za skoro sve prikazane stvari (fotkanje (3.2Mpx), muzika (do 2GB), video, odličan ekran od 2.5", surf...), ali touch screen i toliko memorije definitivno unose jako mnogo novotarija u način na koji se funkcije koriste.

Potpuno isto sam ja komentarisao(onako na prvu loptu), cak uz komentar da je jos i jeftiniji od moje N73. Ali, onda sam ocekivanu cenu koju je objavio blogowski pomnozio sa 3 (posto su apple uredjaji ovde bar toliko puta skuplji nego bilo gde na svetu), i dosao do zakljucka da je N73 mnogo prikladniji za nase traziste. O koriscenju iTunes i sl. u nasim uslovima necu da pricam, posto isrekno i nemam iskustva, ali mogu samo da zamislim kako to (ne)funkcionise odavle :(

bNasty 10. 01. 2007. 00:39

Pa nije poenta samo "da li mozhe" vec i "kako mozhe".

Dosta smartfonova sam ili imao ili ih podrobno ispitao, i trenutno sam na Blacberry-u. Summa summarum - iPhone, kao celokupan paket, je daleko ispored bilo chega na trzhishtu.
Jedva chekam da vidim prve aplikacije koje ce koristiti multi touch na inventivan nachin. O push-IMAP-u preko yahoo-a i parsovanju google-maps podataka ne mogu ni da mislim, ionako mi se ne skida kez s lica cele vecheri :)

bojan_bozovic 10. 01. 2007. 01:30

Citat:

...operi ruke
Jeste, svaki put kad trebam da koristim mobilni. Meni se jako znoje ruke. OK, nekome se to svidja, ali zaboga, recimo da znam zasto mi ne bi odgovaralo. Ostalo izgleda veoma dobro. To je i za Iliju odgovor.

bNasty 10. 01. 2007. 01:45

Btw, dobra vest za sve vas koji ste kupili Core 2 Duo Mac-ove nedavno : uz softverski "enabler" dobijate 802.11n za dzhabe :D

Naravno, za 5x802.11g treba i neki 802.11n ruter, recimo novi AirPort Extreme

sirNemanjapro 10. 01. 2007. 06:59

Citat:

Originalno napisao dinke
... O koriscenju iTunes i sl. u nasim uslovima necu da pricam, posto isrekno i nemam iskustva, ali mogu samo da zamislim kako to (ne)funkcionise odavle :(

ja koristim iTunes kao deafult player vec 2-3 godine na PCu, winamp cak vise nemam ni instaliran.

A za ekran, pa mislim da ne moze da se jede pecenje ( jagnjece po mogucstvu, al moze i prasece ) i da se igra sa iPhone. Ne ide. :)
Ali zasto je problem obrisati maramicom ekran kad ga zaprljas, vlazne papirne maramice 10komada 37.45 dinara.

bojan_bozovic 10. 01. 2007. 07:20

Au, sad si me zaj.. posteno ;)

Pardon, my thoughts:

iPhone je super, samo da ne skresu sta od interneta moze da se koristi. Meni treba sve.
iPhone nadam se da nece biti potpuno DRMovan, tj. da cu moci da koristim MP3, i da kopiram u oba smera.
Bice skupo. Mozda valja sacekati odgovor koji ce SonyEricsson, Nokia, Motorola i ostali da izbace pre kupovine jer ce konkurencija da obori cenu.

[es] je trenutno offline, ali ja sam tamo pre nekog vremena lepo naveo sta mi treba od takve stvari, i externa tastatura i monitor. Dakle, smartphone koji je i pravi komp, a sada, da li koristi PPC ili ARM ili Intel/AMD nebitno je. Necu erzac za komp u mobilnom/PDA, tim pre sto znamo svi na koliko su stotina MHz i koliko memorije imaju, zar ne? EDIT: znamo svi i koliko ce da kosta ;)

iPhone je korak u smeru onoga sto meni treba, u stvari. Wearable PC+Smartphone/PDA.

LiquidBrain 10. 01. 2007. 08:03

Pocetna cena u americi koshta 499$. Ima dve varijante, jedna sa 4GB flash memorije, i jedna sa 8GB-a flash memorije koja koshta 599$. Pristojna cena za ovakav uredjaj.

Samo me malo brine shto nema podrshku za GPRS, vec samo za EDGE, a kao shto svi znamo, dok 3g mreza profunkcionishe kod nas ima da prodje bar josh godinu dana. A tada ce i cena ovog uredjaja da bude dosta manja.

EDIT: Apple computers je promenio ime u Apple Inc.

berkut 10. 01. 2007. 09:14

Mislim da ce kod nas ovaj telefon da kosta mnogo vise,
jedino ukoliko ga Telekom ili Telenor ne ponude u nekoj akciji :)
"iPhone će se za sada prodavati u 2 verzije: jedan će biti sa diskom od 4GB i koštaće 499 $,
a druga će biti sa duplo većim kapacitetom od 8GB i stajaće 599$. Kupovina bilo kog od ova dva modela zahtevaće i obavezni dvogodišnji ugovor sa Cingular "

Goran Aničić 10. 01. 2007. 09:22

Kratak pregled i opis iPhone-a.

dinke 10. 01. 2007. 09:42

khm ... ako nema GPRS niti 3G ... pa kako da se nakacis na NET ? U Srbiji nesto nema AP-a na svakom koraku :(

Ilija Studen 10. 01. 2007. 09:54

Ovaj telefon nije namenjen Srbiji - mi smo tako malo tržište da ljudima jednostavno ne vredi ni da se trude. A to što sam telefon neće fino raditi u Srbiji je ponajmanje kriv Apple. Krivi su naši mobilni operateri i ISP-ovi (razlozi i sl su već prežvakana priča) što stvari koje su manje više standard na zapadu kod nas ili još uvek kasne ili rade traljavu ili su bezobrazno skupe (GPRS npr, 5din 100kb... strašno).

bNasty 10. 01. 2007. 10:05

Slichice iPhone-a, "uzhivo" :

http://gizmodo.com/photogallery/TheRealAppleiPhone/#

Dammit, me wants...

LiquidBrain 10. 01. 2007. 10:28

verujem da neki ljudi stvarno imaju probleme

;)

blogowski 10. 01. 2007. 10:34

Citat:

Originalno napisao LiquidBrain
dok 3g mreza profunkcionishe kod nas ima da prodje bar josh godinu dana. A tada ce i cena ovog uredjaja da bude dosta manja.

Ne znam da li si video, ali prodaja telefona po datim cenama u USA ce poceti od JUNA meseca, a u Evropi ga mozemo ocekivati tek za sledecu novu godinu!!

Slazem se totalno sa Ilijom, kakvo trziste u Srbiji?? Potpuno smo sami krivi za takvu situaciju kakva je. Pa pogledaj te cene GPRSa, pa kada bi neka kompanija izasla sa takvim cenama ovde u francuskoj izbile bi demonstracije odmah, ali zaista mislim to.

Pa ceo svet gleda da se ujedini pa makar ekonomski, mi smo se izdelili u mini drzavice pa jos svaka mini drzavica podigla svoj mini zakon da zastiti svoju mini privredu. U stvari, svima je jasno da je to sranje, ali vecina cuti i busa se u grudi nacionalne :/

U ostalom, kako sam i preneo na blogu, Apple je predvideo da do kraja 2008 proda 10 miliona primeraka ovog telefona. Zar mislite da nece uspeti to na normalnim trzistima i da uradi ?? Trebaju mu mozda egzoticna trzista kao sto je nase ?? Ma kakvi...

Goran Aničić 10. 01. 2007. 11:04

Citat:

Originalno napisao dinke
khm ... ako nema GPRS niti 3G ... pa kako da se nakacis na NET ? U Srbiji nesto nema AP-a na svakom koraku :(

Ima GPRS, odnosno EDGE podršku, a 3G će dodati "u hodu". U svakom slučaju fantastična spravica.

boccio 10. 01. 2007. 11:32

Ja sam se vec zaljubio :) Jos samo da smislim kako da ga u Junu dopremim do srbije... :(

taboo 11. 01. 2007. 13:11

I ja zaljubljena! :-)
A po svemu sudeci i mnogi drugi...

http://bits.blogs.nytimes.com/2007/0...th-the-iphone/

cvele 11. 01. 2007. 13:18

da da... balavim vec 38h

cvele 11. 01. 2007. 13:38

sto se trademaraka tice:
http://farm1.static.flickr.com/141/3...ec49c654_o.jpg

bojan_bozovic 11. 01. 2007. 14:08

Editovano - nasao sam pogresan podatak o iPhone. Fali mu samo bolja kamera. Steta sto nisu stavili 3 megapixela kameru u njega, makar bio i skuplji, $600-$650 cak.

Gruja 11. 01. 2007. 14:11

Citat:

Originalno napisao bojan_bozovic
A 8Mb memorije? To je kao dovoljno? To sam tek sada primetio.

8GB :)

bojan_bozovic 11. 01. 2007. 14:27

Off Topic: Ja sam se zagrejao za K800i upravo zato sto ima odlicnu kameru koju je moguce zatvoriti da prasina ne pada na objektiv. Zaista sa 3 megapixela bi iPhone itekako bio dobar za mene, ali... meni treba kamera kojom mogu da zovem, a ne telefon kojim mogu da slikam.

mungos 11. 01. 2007. 14:45

od kad se pojavio, meni se samo po glavi mota ova misao: "Jedem janjetinu, zvoni mi iPhone na stolu..." :)

Baš me interesuje koji su materijal koristili za prednju stranu telefona da bi eliminisali mackanje i ostavljanje tragova od pristuju po touch screenu, plus crni telefoni se prljaju nenormalno, svaka trunka prasine se hvata, sve razmisljam da li su nasli neko optimalnije rjesenje za to...

bojan_bozovic 11. 01. 2007. 14:51

@mungos

Pa da i to je problem. Videcemo, kada se sredinom godine pojavi u USA sta ce biti. Dalje, sada, Appleova promocija je preuranjena, ostavljaju konkurenciji dovoljno vremena da do sredine godine napravi nesto sto ce ubiti iPhone. Apple je Apple, ali i Sony je Sony i Nokia je Nokia. Da sam se ja pitao, iPhone bi do kraja meseca bio u prodavnicama, i u USA i sa ove strane bare.

marinowski 11. 01. 2007. 14:52

U vec pomenutom tekstu
http://bits.blogs.nytimes.com/2007/0...th-the-iphone/
pise:
Citat:

Apple went through numerous iterations of the glass surface, trying to find one that’s not too slick or too rough, or that shows grease and fingerprints too much. You still get finger streaks, but they’re relatively subtle and a quick wipe on your sleeve takes care of them.
Mene zabrinjava sto se nece moci instalirati 3rd party aplikacije, a ssh i icq bi mi bili prilicno potrebni.

bojan_bozovic 11. 01. 2007. 15:00

@zigor, suvise ocekivasmo ja i ti. Safari moze da tera ali eto, SSH ne moze. Vise mi je na k** da tako ogranicavaju sta moze a sta ne, da za sest meseci izbace prakticno samo telefon sa novijim SW uz paprenu cenu, nov feature za nov experience. Ne treba mi experience, vec nesto sto radi posao, zato i K800i jer bar je za fotografisanje sposoban. Da zovem, ne treba mi mobilni koji je vise od 50 evra.

Off Topic:
Kako ima onih kojima je prvenstveno vazno kako mobilni izgleda ima i drugih, npr. onih kojima je najbitnije sta moze.

Denis_Radenkovic 11. 01. 2007. 15:52

Citat:

Originalno napisao bojan_bozovic
@mungos
Dalje, sada, Appleova promocija je preuranjena, ostavljaju konkurenciji dovoljno vremena da do sredine godine napravi nesto sto ce ubiti iPhone.

In the end, Apple decided to reveal the iPhone several months ahead of its official June launch because it could not keep the secret any more. Apple has to file with the Federal Communications Commission (FCC) for the permits needed to operate the iPhone, and once those public filings are made, Apple has no control over the release of that information. So, Jobs said, he made the decision to have Apple tell the world about its new phone, rather than the FCC. ...CNN


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 09:30.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.