DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Porez na ekstra prihod i devizne uplate (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=353)

Gruja 15. 11. 2005. 10:42

Porez na ekstra prihod i devizne uplate
 
Ovo se vec pominjalo u temi "preporuka banke", ali mislim da je posebna tema.
Ukratko, radi se o porezu na celokupna primanja u toku godine koja prelaze cca. 10000e. Na sve preko ide porez od 10%, s tim da ima nekih umanjenja npr. za izdrzavanje dece i sl.

U primanja bi trebalo da udje sve - plata, honorari, kapitalna dobit itd.

Pitanje je sta se desava sa deviznim doznakama iz inostranstva koje salju strane kompanije a dobijate kao fizicko lice. Ovo ocigledno ne moze da prodje kao "poslala mi tetka". Ne moze ni da prodje ni kao "prodao sam softver" jer po nasem zakonu ne postoji prodaja preko interneta, vec softver mora da se izveze fizicki na cd-u preko speditera. Postoje neke stavke tipa "razvoj baze podataka" i sl, ali nista sto bi pokrivalo shareware prodaju.

Da li neko zna pouzdano kako da se legalizuje ovako nesto ili drzava za sada ne obraca paznju na ovo? Koga uopste pitati?

jasmanac 15. 11. 2005. 11:37

Iskreno, do sada nikada me u banci nisu pitali ko mi salje novac na devizni racun. Ali zaista nikada.

Gruja 15. 11. 2005. 12:11

Malo sam pogledao... granica je 12000e godisnje. Koliko sam cuo banka automatski prijavljuje svaki devizni prihod.
Prijavu za ovaj porez podnosis sam, i valjda je dovoljno da stavis "prihod od intelektualne svojine" ili tako nesto, navodno ih ne zanima preterano. Ovo se sve prijavljuje u martu, kad se i odredjuje dinarska granica za prethodnu godinu.

jasmanac 15. 11. 2005. 12:33

Bio bih ti jako zahvalan kada bi mi na PM poslao neke detalje o tome sta mi je sve potrebno i kako funkcionise jer kao sto kaze nasa stara poslovica "Cist racun, duga ljubav." ;)

Gruja 15. 11. 2005. 12:39

Ovo sam upravo iskopao:

http://www.poreskauprava.sr.gov.yu/s...zNaDohodak.pdf

To je trenutno vazeci zakon. Jos samo da se prouce sve tacke :)

McKracken 15. 11. 2005. 12:39

1. Softver MOZE da se izveze preko interneta a pricu o spediterime i CD-u pricaju uglavnom stromodne racunovodje koji ne mogu da se prilagode :)

2. Za sve detalje ti treba poreski savetnik ili neki pismen knjigovodja koji ce ti lepo sracunati porez.

Sve dok ne prodajes drogu, oruzje, belo roblje ili ne peres pare preko mreze dovoljno je da platis porez i NIKOGA ne zanima da li je to prihod od intelektualne svojine, izvoz diskova ili ti je poslala tetka.

jasmanac 15. 11. 2005. 12:46

OK platis porez ali da li sa druge strane imas nekih privilegija kao poreski obaveznik? Jer u tom slucaju ti postajes pravni subjekt ili gresim?

@Gruja: Tnx mate!

Gruja 15. 11. 2005. 13:16

Letimicnim citanjem ovog zakona dosao sam do sledeceg:

- "godisnji porez na dohodak gradjana" (tako se zvanicno zove), se racuna na zbir svih zvanicnih primanja. Ako uplatu iz inostranstva nisi zvanicno prijavio to ne ulazi u ovu sumu.

- prihod iz inostranstva moze da se prijavi, ali se na to placa 20% poreza. Pogodnost je sto cifra moze da se umanji za troskove. Ako se prijavi kao "prava srodna autorskim pravima (prava proizvodjaca baza podataka)", odobrava se 40% troskova. Ako se prijavi kao "drugi prihod" odobrava se samo 10% troskova.

Ovo se ne prijavljuje automatski kad ti stigne neka devizna uplata, moras valjda sam da prijavis. Ali ako ga ne prijavis tu ne mozes ni za onaj "godisnji porez".

Caka je sto banka prijavljuje tvoj devizni priliv narodnoj banci, tako da sa jedne strane NBS zna da si primio neke pare, ali ministarstvo finansija ne zna jer ga nisi prijavio.

Ovo sve pisem kao laik, u praksi za sada izgleda da se nista ne desava sa ovim neprijavljenim prihodima.

McKracken 15. 11. 2005. 13:17

Svi su poreski obveznici tako da ne mozes da "postanes" :)

Ne postajes pravni subjekt. Isto ti je kao i da imas radnju. Jedino sto mozes da uradis je da nakon nekog vremena registrujes preduzece, jer tu postoje pozitivne strane koje kao fizicko lice nemas (npr. odgovornost imovinom).

Gruja 15. 11. 2005. 13:25

Sto se beneficija tice stvarno ne bi bilo lose da ti prihodi mogu da se racunaju za npr. kreditnu sposobnost. Ali mislim da nema nista od toga.

McKracken 15. 11. 2005. 14:31

Sve zavisi od nacina prikazivanja prihoda .. I naravno banke.. U principu se moze podici kreditna sposobnost, ako pametno radis :)

Gruja 15. 11. 2005. 14:39

U opstem slucaju jeste izmedju tebe i banke. Ali za neki stambeni kredit koji treba da odobri i nacionalna korporacija za osiguranje kredita, to ne vredi. Oni priznaju samo redovnu platu i eventualno ako imas potpisan dugorocni ugovor kojim dobijas neku mesecnu cifru za neki honorarni posao.

jasmanac 15. 11. 2005. 14:41

Upravo sam mislio na te pogodnosti o kreditima, odlozenom placanju itd... A da li onda na osnovu placenog poreza mozes ili moras i da platis socijalno osiguranje? To jest, da li placanje poreza povlaci placanje socijalnog osiguranja?

McKracken 15. 11. 2005. 14:55

Kao sto rekoh ;) sve zavisi kako ti to sve radis..

Niko te ne sprecava da registrujes firmu u UK, i da sve prilive preusmeravas sebi kao platu.

Gruja 15. 11. 2005. 15:05

Zanimljivo, to je verovatno resenje koje bi sve legalizovalo.
Pretpostavljam da bi se onda na tu platu placali svi doprinosi i porezi, a i firma bi verovatno morala da placa neki porez u UK (a mozda i ovde).

jasmanac 15. 11. 2005. 16:44

Mnogo komplikovano...

McKracken 16. 11. 2005. 02:14

Nije komplikovano koliko se cini na prvi pogled :)

kai 16. 11. 2005. 02:18

Ne toliko komplikovano koliko finansijski iracionalno.

nixa 16. 11. 2005. 02:56

Pitanje je,opet sve zavisi od cilja na koji se ide ... .

djoca 16. 11. 2005. 20:45

Prosle godine se devizni prilivi ukoliko nisu bili prijavljeni nisu uzimali u obzir..tj. ministarstvo finansija nije kontrolisalo licne devizne prilive te ko nije prijavio porez, ustedeo je 10% od onog sto je primio preko 15000 evra (ove dodatne 3000 su razni popusti koje dobijate za izdrzavana lica koji prakticno dizu oporezivu sumu).
Moje informacije su trenutno takve da ni sledece godine nece biti kontrole toga, ali ipak cekajmo kraj godine. Cinjenica je da banke te prihode moraju da prijave NB, ali nisu do sad prijavljivale poreskoj, a ona opet nije kontrolisala te prihode. Mislim da je razlog taj sto nije u pitanju velika suma koju time mogu uzeti jer je masa ljudi koja ima tu situaciju blizu granice (najvise 2-3 puta)....te bi im na kraju bilo vece cimanje nego car. Mozda bi uzbudili i neke stangere koje ne bi trebali da uzbude. Elem, ja cu da reskiram i ove godine pa kako mi Bog da ;-)

dinke 12. 01. 2006. 22:34

Prosla godina je za nama, a mart samo sto nije, pa rekoh da malo ozivim ovu temu :)

Mene interesuje sledeca stvar. Koliko je uopste legalno primati devizne uplate od firme (LLC USA) iz inostranstva kada si ti fizicko lice ?

bluesman 13. 01. 2006. 01:46

Koliko ja znam legalno je primati, samo mora lepo da se navede svrha uplate. Plus je i ako imas neki ugovor o delu ili nesto.

Mene su par puta cimali iz banke da dodjem i da potpisem za uplatu posto nije bila navedena svrha uplate. Odes tamo, popunis neki formular i sve je ok.

E sad, sta dalje sa tim - nisam pametan. :)

jasmanac 13. 01. 2006. 14:22

Ako im nesto trebam, sigurno ce me pozvati ;) Za sada jos uvek nisam primio nijedan takav poziv. U svakom slucaju, uvek gledaj da ti salju sa privatnog accounta a ne kao firma.

Gruja 13. 01. 2006. 14:29

Meni svaki mesec dolazi od firme (ShareIt) i za sada me niko nije ništa pitao.
Trenutno mi je taktika Wait and see.

djoca 14. 01. 2006. 18:21

Potpuno je legalno, kao svrhu uplate ti kad je posiljalac firma obicno pisu Honorar i to je to. E sad, pitanje za ceo razred je da li ce neko to da sabere u martu ili nese. Koliko znam jos nije izasla ni suma do koje treba da se prihod prijavi (mozda gresim).
Wait and see taktika, koju manje vise svi upraznjavamo, je zajebana zbog fakta da kad see dodje, onda nemas opcije za reagovanje, osim da se pravis da nisi imao pojma i da platis kaznu (treba proveriti kolika je).
Inace, sto se samih primanja tice, kako je potpuno legalno, postavlja se pitanje sta je isplativije na kraju godine...
Opcija 1: Svi prihodi ti idu na licni racun i platis na kraju 10% na razliku izmedju 15k i primanja
Opcija 2: Svi prihodi ti idu na registrovanu firmu, posto je izvoz ne placas PDV (valjda), ali te verovatno nesto oporezuju u nekom trenutku (ovo bi mogao da pojasni neko ko je probao)
Opcija 3: Kombinacija ova dva...recimo do 15k primis na fizicko, a ostalo na firmu pa do neke godisnje sume izbegnes sva moguca oporezivanja (recimo do 40k ako ja dobro racunam)
Opcija 4: To Uk, Sejseli, vec gde se sve mogu otvoriti firme...
Opcija 5: valjda ima jos neka

Takodje, pitanje je da li poreska razlikuje primanja od fizickih lica i od firmi. Ako razlikuje (mada ne verujem nesto), onda kako tretiraju recimo Moneybookers jer tebi stize uplata od pravno lica, gde ti je novac prenelo fizicko lice?

dinke 14. 01. 2006. 18:50

Citat:

Originalno napisao djoca
Potpuno je legalno, kao svrhu uplate ti kad je posiljalac firma obicno pisu Honorar i to je to.

Moje je misljenje da nije, jer se na honorar (intelektualna usluga) placa porez od mislim 20%. Danas sam čitao zakon o porezu na dohodak gradjana, to naravno treba da pogleda i rastumači neki pismeni pravnik a ne matematičar :)

Citat:

Originalno napisao djoca
E sad, pitanje za ceo razred je da li ce neko to da sabere u martu ili nese. Koliko znam jos nije izasla ni suma do koje treba da se prihod prijavi (mozda gresim).

Još uvek nije po informacijama koje ja posedujem

Citat:

Originalno napisao djoca
Wait and see taktika, koju manje vise svi upraznjavamo, je zajebana zbog fakta da kad see dodje, onda nemas opcije za reagovanje, osim da se pravis da nisi imao pojma i da platis kaznu (treba proveriti kolika je).

I to je opet stvar za pravnike. Recimo u arhivi vesti na sajtu b92 se pominje kazna od 500 - 10 000 din, ali u zakonu koji sam pomenuo gore, situacija nije tako ružičasta:
Citat:

Члан 168.
Новчаном казном од 5.000 до 50.000 динара, казниће се за прекршај обвезник физичко лице ако:
1) не поднесе пореску пријаву у прописаном року, или је не поднесе надлежном пореском органу или у пријави не наведе тачне податке од којих зависи висина пореза (чл. 91, 92, 95, 96. и 98);
2) не обрачуна и не уплати порез по одбитку у прописаном року или не поднесе надлежном пореском органу пореску пријаву о обрачунатом и плаћеном порезу у прописаном року (члан 107);
3) не изврши уплату пореза или не изврши уплату у прописаном року (члан 112. и члан 118);
4) - престала да важи -
5) - престала да важи -
6) - престала да важи -
Новчаном казном од двоструког до десетоструког износа пореског дуга, а најмање 5.000 динара, казниће се за прекршај обвезник физичко лице које прекршајном радњом из става 1. овог члана избегне плаћање пореза.
Citat:

Originalno napisao djoca
Inace, sto se samih primanja tice, kako je potpuno legalno, postavlja se pitanje sta je isplativije na kraju godine...
Opcija 1: Svi prihodi ti idu na licni racun i platis na kraju 10% na razliku izmedju 15k i primanja

Najisplativije, ali treba videti da li je legalno (ako jeste, vozi :)

Citat:

Originalno napisao djoca
Opcija 2: Svi prihodi ti idu na registrovanu firmu, posto je izvoz ne placas PDV (valjda), ali te verovatno nesto oporezuju u nekom trenutku (ovo bi mogao da pojasni neko ko je probao)

Za registrovanu firmu (doo, agencija), koliko sam se raspitao na kraju godine plaća se porez na kapitalnu dobit oko 20% na ukupnu zaradu (dakle zaradu bez troškova, valjda ono što ti preostane i hoćeš da pokupiš na kraju godine). Uz to dodaj i oko 10k dinara dažbina svakog meseca. Koristan link: http://www.elitesecurity.org/tema/97...tvoriti-ili-ne

Citat:

Originalno napisao djoca
Opcija 3: Kombinacija ova dva...recimo do 15k primis na fizicko, a ostalo na firmu pa do neke godisnje sume izbegnes sva moguca oporezivanja (recimo do 40k ako ja dobro racunam)

I ovo je opet na rubu regularnosti. Plus sam čuo da je onda mnogo zajebatije jer već imaš firmu pa te već posmaraju kroz lupu. Još ako ti ista firma uplaćuj i na firmin i na privatni račun, ako neko proverava, mož da bude jako zajebato :)
Citat:

Originalno napisao djoca
Opcija 4: To Uk, Sejseli, vec gde se sve mogu otvoriti firme...

Potpuno legalno, sve dok ne prebaciš pare na račun ovde. A kad to uradiš, onda ti se svodi na 1,2,3 ...

Citat:

Originalno napisao djoca
Opcija 5: valjda ima jos neka

Hmm, mozda. Recimo da novac koji primaš podeliš, tako da jedan deo ide na tvoj account, a drugi neke druge osobe. Druga varijanta je da koristiš e-passporte i slične servise, a novac podišeš preko bankomata. Mane su, nešto veća provizija, a opet, niko ne zna da li i to neko može da krene da proverava ili ne.

McKracken 15. 01. 2006. 18:27

Ja koristim opciju 2 vec jako dugo. Placa se 10% na ukupnu dobit na kraju godine , nema PDV-a (tacnije imas prihod koji izrazavas u prijavi ali bez obracunatog PDV-a).

Nazalost, kako god da radis, ako ti se natakari inspekcija onda ces neku kaznu platiti bez obzira sto sve radis 100% legalno.

dinke 15. 01. 2006. 21:38

Citat:

Originalno napisao McKracken
Ja koristim opciju 2 vec jako dugo. Placa se 10% na ukupnu dobit na kraju godine , nema PDV-a (tacnije imas prihod koji izrazavas u prijavi ali bez obracunatog PDV-a).

Ako se ne varam i dodatnih 9% ako želiš tu dobit i da podigneš. Tako da to na kraju ispande oko 19% na čistu dobit u toj godini.

Uz ovo koliko sam obavešten plaćaš mesečno oko 10k dinara poreza u prvoj godini (socijalno i zdravstveno na minimalnu platu vlasnika oko 9k + komunalna taksa), u drugoj to zavisi od ukupne dobiti u prethodnoj godini. Da ne pominjem da kao firma trebas i da placas ostale troskove (kirija, struja, grejanje i sl.) po minimum duploj tarifi nego kao fizicko lice. The moral of this story, tesko da se ova varijanta isplati osim ako se ne radi crno-belo :)

bluesman 16. 01. 2006. 01:01

Šta si mislio pod "da podigneš". Misliš da on kao vlasnik firme na kraju godine posle plaćenih poreza i svega jednostavno skine pare sa računa firme i stavi na svoj lični račun ili keš?

dinke 16. 01. 2006. 01:05

Citat:

Originalno napisao bluesman
Šta si mislio pod "da podigneš". Misliš da on kao vlasnik firme na kraju godine posle plaćenih poreza i svega jednostavno skine pare sa računa firme i stavi na svoj lični račun ili keš?

Da. Koliko sam skapirao to možeš uraditi na kraju godine (da li se gleda fiskalna godina ili godinu dana od početka osnivanja firme, to ne znam)

bluesman 16. 01. 2006. 01:14

Jel'? Ja sam oduvek mislio da su pare firme - pare firme i ne može čak ni vlasnik da dođe i da kaže u bilo kom trenutku: e sada da skinem malo para sa računa firme za hleb i mleko.

dinke 16. 01. 2006. 01:22

Pare firme jesu pare firme i ne možeš da ih podižeš kako ti hoćeš (inače ideš u zatvor zbog krađe sopstvenih para), osim za konkretnu svrhu kao na primer plaćanje putnih troškova (mislim da je max 1000din dnevno), kupovinu opreme i sl, pa čak i pozajmice (koje posle naravno moraš vratiti). Ovo o čemu ja pričah gore je podizanje kapitalne dobiti, na koju plaćaš porez koji sam naveo gore.

Naravno, ti već imaš doo, tako da ne sumnjam da sve ovo znaš ali nikad se ne zna :)

djoca 17. 01. 2006. 18:03

Citat:

to naravno treba da pogleda i rastumači neki pismeni pravnik a ne matematičar
kakvi su nam pravnici, bolje da se drzimo propalih matematicara ;)

Opcija 1 je legalna definitivno...kako pojma nemam, ali kako sam igrom slucaja iznajmio lokal od sudije trg suda (dobro, nije bas klasican mito, korupcija...covek kupio par lokala od plate), iskoristio sam priliku da odmah priznam sva nedela i vidim koliko realno mogu da dobijem robije. Elem, covek kaze da je to sve OK i kao samo treba da prijavis porez ako si presao zadatu cifru (naravno rekao sam da 'ocu). U pincipu ima logike, jer bi u suprotnom svi koji rade odavde za neku firmu napolju morali da imaju registrovanu firmu da bi mogli da rade u skladu sa zakonom sto malo nije logicno (mada Srbija je u pitanju, pa i ne mora da bude logidno). Takodje, bilo bi malo bezveze da ti banka da mogucnost da zaokruzis nelegalnu opciju (ali opet Srbija i banke...)

Ova fora sa prebacivanjem sredstava na razlicite racune je OK (odavno se primenjuje :D ), ali nekad nema sanse da uskladis sve u dinar, a i neki strangeri su pokvareni pa isplacuju kintu samo na jedno ime.

Sto se ove price oko podizanja para tice, nesto nisam siguran da to moze tako...ne sumnjam da si to nasao negde u zakonu.

Elem, da zakljucim sa legendarnom izjavom moje majke kad sam joj objasnjavao sta ja to u stvari radim...."sve je to lepo sine, samo pazite da vas ne uhvate"

Gruja 17. 01. 2006. 19:57

Koliko sam shvatio citajuci zakon, porez na ekstra prihod se racuna samo na prijavljeni prihod. Placa se i porez kod prijavljivanja tog prihoda. Koliko, to zavisi od nacina na koji prijavis.

Gruja 18. 01. 2006. 08:38

Ne znam da li je neko naveo opciju 6

- racun u npr. madjarskoj (ovo je nelegalno koliko znam)
- jednom u 2-3 meseca put do segedina, donosenje kesa licno. Mislim da ne postoje ogranicenja za unosenje kesa kao za iznosenje.

A mozda ce se i razjasniti po kom osnovu treba da se prijave takvi prihodi, pa da se lepo navikavamo na, na zapadu standardnih, min. 30-40% poreza.

nixa 18. 01. 2006. 23:59

i Bosna ti je tu kao opcija za putovanja :)

dinke 19. 01. 2006. 00:32

Po važećem zakonu koliko znam nije dozvoljeno da fizičko lice ima račun u inostranstvu.

dinke 19. 01. 2006. 01:19

http://www.danas.co.yu/20060119/ekonomija1.html#1

Citat:

- Prošle godine Uprava je primila 123.464 prijava, dok je 2.453.553 fizičkih lica koji su primili naknade po osnovu radnog odnosa ili van radnog odnosa podnelo podatke na uvid - podsetio je Ilić.
Prema njegovim rečima, rok za podnošenje prijava za godišnji porez na dohodak građana ističe 15. marta. Prošle godine limit je iznosio 986.640 dinara i primljeno je 8.882 prijave od čega je oporezovano 8.234 obveznika. Ilić je naglasio da je prema do sada dostupnim podacima realno očekivati da limit ove godine bude oko 1,2 miliona dinara što će biti za 21 ili 22 odsto više u odnosu na limit iz 2005. Obveznici ovog poreza biće svi oni koji ostvare prihode veće od četvorostruke prosečne godišnje zarade u 2005. godini. Oni imaju pravo i na odbitke kao što su 40 odsto od prosečne godišnje zarade za svakog zaposlenog i 15 odsto prosečne godišnje zarade na članove domaćinstva. Kazne za nepodnošenje prijave iznosiće od dvostrukog do desetostrukog iznosa poreza koji bi bio obračunat.

kai 19. 01. 2006. 02:33

Citat:

Originalno napisao dinke
Po važećem zakonu koliko znam nije dozvoljeno da fizičko lice ima račun u inostranstvu.

Mislim da nisi u pravu. Nisam siguran da država može da ti zabrani da imaš račun u inostranstvu, jer to na neki način nije njena svera delovanja već je stvar druge države. Jednostavno možeš imati ne rezidentni račun u bilo kojoj zemlji.

Pogledajte Bogoljuba na primer. :)

dinke 19. 01. 2006. 11:01

http://www.kg-cci.co.yu/zakon_o_devi...slovanju-s.pdf

Citat:

Član 23
Rezident - pravno lice i preduzetnik devize drži na deviznom računu kod ovlašćene banke, odnosno banke ili ih prodaje toj banci.
Izuzetno od stava 1 ovog člana, rezident - pravno lice može držati devize kod institucije koja obavlja poslove centralnog registra, kliringa i saldiranja hartija od vrednosti.
Rezident - pravno lice i preduzetnik ne može imati devizne račune kod banke u inostranstvu, osim u slučajevima koje propiše Narodna banka Jugoslavije.
Rezident - državni organ i organizacija ne može imati devizne račune kod ovlašćene banke, odnosno banke, osim kod Narodne banke Jugoslavije.
Rezident - državni organ i organizacija, koji u okviru svog poslovanja ostvari devize i efektivni strani novac, te devize, odnosno taj efektivni strani novac prodaje Narodnoj banci Jugoslavije.
Rezident - fizičko lice ne može imati otvorene devizne račune kod banke u inostranstvu, osim fizičkih lica - stranih državljana koji, na osnovu dozvole za boravak, odnosno radne vize, borave u zemlji duže od jedne godine, lica zaposlenih u diplomatskim predstavništvima u inostranstvu i članova njihovih porodica.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 05:54.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.