DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Mogućnosti kompanije osnovane od strane nerezidenta (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=5726)

Ilija Studen 07. 07. 2008. 19:06

Mogućnosti kompanije osnovane od strane nerezidenta
 
Ajdemo opet o offshore kompanijama... Prošlo je neko vreme, možda neko ima malo konkretnije informacije.

Pre nego što se bacim na kopanje da pitam da li se neko raspitivao o otvaranju kompanije u inostranstvu i šta sve ide uz nju. Konkretno me zanima dobijanje internet merchant accounta, mogućnost dobijanja business PayPal naloga za plaćanje i primanje sredstava, bankovnih računa i slično. Da li su kompanije osnovane od strane nerezidenata ograničene u nekom pogledu (znam da u USA jesu od 9/11, ali ne znam za UK, DE, Švajcarsku...)?

Dakle, u fokusu je novac i mogućnost normalnog poslovanja na internetu. Primera radi, iz Srbije sam strašno sputan time što ne mogu da dobijem PayPal sa mogućnošću isplate kako bih napravio affiliate program ili pak mogućnost da sam pokrivam svoje e-commerce potrebe (CC, PayPal, wire, purchase order itd).

McKracken 07. 07. 2008. 22:38

Ta ogranicenja nisu nista posebno. Sto se tice merch accounta, lako se resava a i cela registracija u US je VRLO brza :D

Imam dve firme tamo i sve lepo funkcionise.

Ilija Studen 07. 07. 2008. 23:11

Merchant, PayPal, PO, wire? Sve? Koja su ograničenja i kada si registrovao firme? Ako je tajna može i na PP :)

mileusna 08. 07. 2008. 00:12

Ukoliko bi npr. takva firma najvеći prihod ostvarivala preko adsense/affiliate US sajtova da li je bolje osnovati kompaniju u US ili UK zbog VAT-a i sl?

Ko ti radi knjigovodstvo i kako taj deo funkcioniše, to mi je nainteresantniji deo, znam da se sama kompanija može osnovati veoma lako i preko neta, ali mi je zanimljiv ovaj drugi deo, šta posle?

McKracken 08. 07. 2008. 12:09

Knjigovodsvto funkcionise jednostavno, sve odradjuje CPA (certified public accountant). Najveca prepreka moze da bude otvaranje racuna u banci jer su postale prilicno nenormalne, ali se ito moze resiti uz manje ili vise truda :)

Imam par ljudi sa kojima se moze saradjivati pa ako nekome treba tu sam.

Da, moze da se dobije merch, bank kartica, PayPal i slicno.

ivanhoe 08. 07. 2008. 13:35

samo da znate unapred da Paypal accountu ne smete da pristupate iz Srbije, bice blokiran racun, moramo da koristimo anonimni proxy dignut na masini u US za to.

MorenoArdohain 08. 07. 2008. 14:45

^ Nisam siguran da jos uvek postoji ta restrikcija, bez problema pristupam klijentskom Paypal nalogu sa IP adresa iz Srbije.

ivanhoe 08. 07. 2008. 15:23

uf, ovo je doduse merchant account ili kako se to vec zove, ali da budem iskren ne usudjujem se da probam da li ce da ga blokiraju, desilo nam se prosle godine... moguce da vise to nije problem, ako neko zna pouzdano nek potvrdi pls. ?

McKracken 08. 07. 2008. 15:37

J atakodje koristim Paypal sa IP-a iz srvije bez problema. Ako je merch nalog u pitnju, uvek mozes da trazis da se tvoj IP white-listuje (u principu, npr. Ogone zahteva da im se dostavi lista IPovasa sa kojih jedino moze i da se pristupa)

ivanhoe 08. 07. 2008. 16:48

hvala, raspitacu se kod supporta..

bluesman 08. 07. 2008. 16:50

Ja sve cekam da neko napise nesto da ne moras da citas misli ili da google-ujes, a ono... jel' to neka velika tajna? Mislim, ako jeste - nije frka, ali ako nije ne znam zasto ne bi podelili kada vec imate iskustva sa offshore kompanijama, otvaranjem, zahrevima, procedurama...

mileusna 08. 07. 2008. 17:31

^ Evo ja kad prođem kroz to, napisaću sve od A do Š, samo što ne verujem da će biti skorije, ali imam nešto u planu. :)

Meni su najveći problem affiliate servisi i merchanti koji te kaširaju u startu čim vide da si iz Srbije i ne trude se mnogo da se udubljuju u tvoj servis. :(

dinke 08. 07. 2008. 17:35

^ Sto je sasvim logicno obzirom na cost/benefits (citaj mala korist od tebe sa njihove tacke gledista a potencijalno velika steta).

mileusna 08. 07. 2008. 17:38

Ali ne mogu da znaju kolika će im korist biti od mene ako me ne puste. :)

No, kao i kod nas, i po inostranstvu na tim administrativnim pozicijama rade neke ćate kojima je najlakše da udare Denied nego da se preterano unose u problematiku ili da čitaju moje mailove. :)

Berislav Lopac 08. 07. 2008. 21:10

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 57180)
Ali ne mogu da znaju kolika će im korist biti od mene ako me ne puste. :)

Njima je logika: ako imaš veliki potencijal, i tebi i njima će biti bolje dase preseliš i pokreneš biznis iz druge zemlje. Evo vidite Zemantu... :)

mileusna 08. 07. 2008. 21:48

^ To je ok za kompanije, investicije, VC i slično kao što je slučaj sa Zemantom.

Ali ovde se radi generalno o banalnim stvarima, da se tvoja zemlja ne nalazi u nekom combo boxu i ta jedna sitnica ti pravi brojne probleme u poslu. :)

Ilija Studen 08. 07. 2008. 21:57

Citat:

Originalno napisao Berislav Lopac (Napišite 57186)
Njima je logika: ako imaš veliki potencijal, i tebi i njima će biti bolje dase preseliš i pokreneš biznis iz druge zemlje. Evo vidite Zemantu... :)

Zemanta je prilično specifičan slučaj - izuzetak. Plus je Slovenija u EU što im olakšava mnogo štošta i otvara vrata skoro gde god da se pojave.

Problem sa Srbijom je što jednostavno ne postoji način da dođeš do nekih stvari koje su kompanijama iz "normalnih" zemalja sasvim normalna stvar. Kao što sam pomenuo - da bih napravio affiliate program moram da nađem način kako da isplaćujem ljudima novac koji zarade. To je no-brainer ako imaš PayPal, ali do njega doći iz Srbije je umetnost.

A affiliate program mi je najmanji problem...

dinke 08. 07. 2008. 22:04

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 57189)
^ To je ok za kompanije, investicije, VC i slično kao što je slučaj sa Zemantom.

Ali ovde se radi generalno o banalnim stvarima, da se tvoja zemlja ne nalazi u nekom combo boxu i ta jedna sitnica ti pravi brojne probleme u poslu. :)

Nazalost postoje *jaaako* dobri razlozi zasto se nasa zemlja ne nalazi u tom combobox-u :(

Off Topic: Zamisli da nas nekim cudom ima na recimo apple.com, pa ti recimo kupis neki ipod devojci za rodjendan, stavis isporuku dhl-om i cekas da se tvoja devojcica obraduje. Onda nju umesto ipod-om obraduje neka teta (dobar dan, mi smo u vase ime odradili carinjenje i spediciju, morate da platite samo xxx.xxx,00 RSD (samo 5 puta vise od cene ipoda). Onda se tvoja devojka iscima za dzabe, ti se iznerviras i tako ... ne budete bas srecni... u najboljem slucaju devojka ti se "samo" razocara ... u losijem ... go figure :)

Sve u svemu, za drzavu Srbiju ovakvu kakva je ... bolje je da nas nema tamo :)

McKracken 08. 07. 2008. 22:35

Nema tu nekih tajni, mnogo je lakse nego sto izgleda. :)

bluesman 08. 07. 2008. 22:40

Pa ako nije tajna sto ne podelis to sa nama :)

MorenoArdohain 08. 07. 2008. 23:03

^ Verovatno zato sto je ulozio i vreme i novac da bi dosao do svih potrebnih informacija.

bluesman 08. 07. 2008. 23:05

^ sad zvucim kao onaj klinac iz Uzicke republike kada pite Petra Prlickog (aka Pera pekar): "Ciko, a jeli sav ovaj lebac tvoj?"

Edit: sad si mi se uvali izmedju. Pa to ja sve vreme i pitam, ako nece da kaze - nije frka, ali neka kaze "necu da kazem" a ne da zavirujem k'o ludi milojko svaki cas da vidim da li je napisao nesto.

filmil 09. 07. 2008. 00:28

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 57198)
Edit: sad si mi se uvali izmedju. Pa to ja sve vreme i pitam, ako nece da kaze - nije frka, ali neka kaze "necu da kazem" a ne da zavirujem k'o ludi milojko svaki cas da vidim da li je napisao nesto.

Зар је могуће да нико није сконтао како је Зак то извео?!

Што се тиче завиривања, има овај форум и РСС довод (RSS feed) па не мораш стално да учитаваш страну.

ф

bluesman 09. 07. 2008. 01:02

E, aj stvarno da se ne zezamo vise... da lepo zatvorimo ovu temu.

McKracken 09. 07. 2008. 01:54

Za pocetak otvorite Nevada korporaciju (iz drugih razloga su moje bazirane na Floridi). To kosta oko $1200. Nadjete CPA (preporuka http://www.certifiedtaxexpertsinc.com - zanemarite kako izgleda sajt ;) ) Ako nemate adresu, PO box moze da zavrsi posao ili uzmete neki servis koji radi vrtuall office, ima ih jako dobrih a link cu postaviti kad se setim posto tu uslugu ne koristim.

Za merch acc nazovite +1 888 504 12 12 (pa da to resimo)

Paypal nalog mozete da otvorite kao biznis i to je prilicno trivijalno.
1-8xx broj se dobija prilicno lako pedesetak dolara (trivijalno)

Naravno, mnogo bolje resenje je da se cela struktura uradi koristeci Nevis. Otvaranje racuna u banci se relativno lako organizuje. PrepaidLegal daje prilicnojeftino flat-rate legal services i u principu imas sve :)

Ako nekome ko ozbiljno zeli da otvara firmu u US ili UK, nek posalje privatnu poruku da mu dam neke telefone i kontakte, ali ne zelim da to javno objavljujem da ne bi svako kome padne na pamet zvao i trosio vreme ljudima sa kojima saradjujem.

Takodje, imam telefone proverenih i ozbiljnih advokatskih kuca ali racunajte da neki od njih naplacuju $400/h za konsultacije.

E sad, porezi moraju da se placaju, tako da je idealna konstrukcija da vlasnik firme u US bude DOO iz Srbije, na taj nacin sav profit koji bi bio oporezovan preneses na DOO u Srbiji i platis porez ovde (koji je samo 10%) osim ako ne investirate u Nevis kada je to takoreci tax-free.

Berislav Lopac 09. 07. 2008. 10:39

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen (Napišite 57190)
Zemanta je prilično specifičan slučaj - izuzetak. Plus je Slovenija u EU što im olakšava mnogo štošta i otvara vrata skoro gde god da se pojave.

Upravo sam zato i uzeo njih kao primjer -- iako Slovenija već jest u Uniji, investitori su inzistirali da se napravi flip (otvori firma u Londonu i na nju prenese vlasništvo na slovenskoj firmi) kako bi im bilo lakše kontrolirati tvrtku.

miloshz 24. 08. 2008. 03:27

varijanta prebacivanja vlasnistva je normala... ja imam slucaj na liniji san francisko-london.

kad smo kod zemante... iako sam bio na promociji, nisam provalio da su slovenci, dok nisam procitao na markovom blogu.

inace, u britaniji ltd. firma ima iste mogucnosti/prava/obaveze neovisno o tome da li je vlasnik rezident ili ne. zapravo, nerezidentima je to super... briti kao nerezidenti imaju prednosti oko poreza i NI a non-EU stranci sto tako ipak mogu legalizovati svoje poslovanje, pa cak i regulisati boravak u UK ako firma ozbiljno posluje i ako znas prave ljude na pravim mestima.

edit: ako vam treba otvaranje firme u UK, imam super knjigovodju... ne... nije reklama, tip mi je ortak i zaista super radi poveren mu posao... pri tom je maher za ''mutjkanje, ali u skladu s propisi''. ;)

Dragan Varagić 24. 08. 2008. 09:48

Iz nekoliko izvora koji za Srbiju rešavaju problem isplata honorara dobio sam preporuku da je za nas Gibraltar najefikasniji za kreiranje IT-related offshore kompanija.

Mislim da će na BlogOpen-u i BizBuzz-u biti prisutna osoba s kojom vas mogu upoznati (tamo mi se javite, ako i dalje ne budete rešili problem), pa da direktno saznate potrebne detalje...

nixa 24. 08. 2008. 14:34

Zašto Gilbratar ?

Koji su benefiti istog ?

miloshz 24. 08. 2008. 20:44

gibraltar jeste ok offshore jurisdikcija... cesto ga koriste briti koji zive u spaniji.

benefits? recimo ''UK, a nije''. ;)

ja sam vise godina sljakao na panamski offshore... no, sad hocu da establish a proper business tako da radim preko firme u londonu, kako sam preselio tamo.

offshore je prolazna faza u ucenju i razvoju... u jednoj tacki shvatite da za ozbiljni posao morate imati jaku lokalnu osnovu i jaku lokalnu ekonomiju [citaj: london, moskva, nju jork].

miloshz 24. 08. 2008. 21:24

http://www.businesslink.gov.uk/

mnogo zgodno za sve koji imaju firmu u UK i fizicki su prisutni... da... tamo drzava ne smatra preduzetnika kao public enemy #1.

isao sam na konsultacije u businesslink i zaista sam zadovoljan rezultatima.

ukoliko registrujete firmu u londonu, gledajte da vam adresa bude u nekoj od ovih opstina:

tower hamlets - city of london susedna opstina... posto je deo istocnog londona, imaju super benefite za male biznise. ako ne TH, moze i newham... tamo grade olympic village. pogledati: http://www.goeast.org/

croydon - nakon city of london, opstina u britaniji s najvise malih biznisa. bas kao i istocni london ili novi beograd u BG, mesto koje prolazi regeneraciju... od krsh shljakerskog kraja postaje biznis centar. http://www.croydonenterprise.com/


ukoliko vas zanima, mogu pokrenuti poseban thread vezan za biznis i internet u londonu... offshore i onshore. community support za male biznise je fenomenalna i london je nakon silicon valley jedino mesto na planeti gde se nesto ozbiljnije desava oko internet biznisa... ne... nismo samo mi rupa... u nemackoj i francuskoj je isto sranje... pa francuska i nemacka geek community je jaka u londonu i dolini.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:45.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.