DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Opušteno (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Tipičan dan jednog programera (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=6189)

dootzky 10. 09. 2008. 17:12

Tipičan dan jednog programera
 
Cao ljudi,

ukratko, programiram profesionalno vec 4 godine, i stalno se trudim da ucim nove tehnologije i alate, ali ono sto uvek propustam su ljudi. Dakle braca programeri. :)

Voleo bih bas da cujem kako izgleda jedan vas prosecan dan, sta radite, kakav tip posla, koje tehnologije/alate koristite, i sta vam je najbolje a sta najgore na poslu. :1094:

Evo ja cu poceti, da bi mozda malo bolje razumeli ono sto me zanima, totalno neobavezno naravno:

=================
Moj klasican dan u offisu se zasniva na web developmentu, PHP/MySQL/Ajax, radim na Linux masini i koristim Quantu/PhpMyAdmin/Firefox/SVN, i uglavnom je koderski posao, implementiram nove feature ili popravljam postojece. Sve to implementiram u HTML i testiram, i krkam dalje.

Tipicni projekti koje radim su napredni sajtovi (web2.0??), sa userima, profilingom, messaging sistemima, fotkama, videJima, boardovima, galerijama, newsletterima, vestima, clancima i sl.

Najbolji deo posla? -> VOLIM DA PROGRAMIRAM! :)
Najgori deo posla? -> HTML smara, i ponekada kada radim preko 4h bez pauze glavudza puca, ali sve to prodje nakon 10 minuta odmora i uz dobru kafu :)
=================

eto, to sam otprilike mislio, nista specijalno, i naravno - ne treba da otkrivate neke omg-poslovne tajne ili tipove projekata, cisto me zanima koliko ima kakvih programera na DPTu. :) java? C#? php? ruby? c++? bas me zanima koji su tipicni projekti za takve jezike.. :P

radio sam i par C# desktop aplikacija, ali to je dosta dosadno programiranje, klasicne forme, prikazi podataka, unos novih, editovanje, stampanje, neka specificna biznis logika, i taj rad.

sta je najegzoticnije sto ste vi programirali? :)

i naravno, ovo je tema prvenstveno za programere, ali ako neki dizajneri imaju bas snazan poriv da podele i svoj pogled na svet - dobrodosli su :1040:

dootzky 10. 09. 2008. 23:35

anyone?

common people, share with the group.. haha :)

Nenad Vasić 10. 09. 2008. 23:55

Polako bre.. Nije prošlo ni 6 sati od otvaranja teme. :)

Moj tipičan dan se obično sastoji od ~6 sati u školi... :D

bNasty 11. 09. 2008. 00:19

Citat:

sta je najegzoticnije sto ste vi programirali?
Ne znam shta je "egzotichno"... ali u zadnjih par godina recimo AI, vektorizacija, interni DSL-ovi, par VM-a/kompajlera.

Nikola Vavic 11. 09. 2008. 10:46

Bez ljutnje, ali programiranje bi u nečijem životu trebalo da predstavlja samo posao za pristojnu zaradu, o kakvoj ljubavi i egzotici pričaš, majke ti ???!!

noviKorisnik 11. 09. 2008. 11:13

Колико времена узима "само посао"? Ако одбијеш време за спавање (када ипак живимо неки други живот), тај "само посао" узима око половину расположивог времена (неком и више, неком ипак мање).

Тако да, овде је прича о "само пола" живота. Ако ту изоставиш љубав, то постаје врло мучна половина, и гледаћеш да је што пре завршиш да коначно стигнеш до друге половине. Па, ако не волиш оно што радиш и ниси кадар да у томе и уживаш, боље нађи посао који ће те испунити... јер не видим каква је корист имати мучну половину.

Кад смо код "пристојне зараде", врло растегљив појам, али ако се ту поставља линија да је више и боље - програмирање и није неки екстра избор.

merjadok 11. 09. 2008. 11:14

Citat:

Originalno napisao Nikola Vavic (Napišite 60324)
Bez ljutnje, ali programiranje bi u nečijem životu trebalo da predstavlja samo posao za pristojnu zaradu, o kakvoj ljubavi i egzotici pričaš, majke ti ???!!

A šta je to čudno u činjenici da neko voli svoj posao (u konkretnom slučaju programiranje)?

cvele 11. 09. 2008. 11:23

@Nikola Vavic

Ako ne uzivas u onome sto radis... nemoj ni da radis.

Milija Veljovic 11. 09. 2008. 11:55

Ko voli posao? Posao se radi za pare(?). Posao mora(?) da se uradi. Posao znaci vremenski rok(?). Posao znaci imati sefa(?). Posao znaci odgovornost(?). Posao znaci imati razne klijente(?).Posao znaci jos mnogo toga sto nisam pomenuo. Mozes da volis programiranje(ili da radis bilo sta drugo na belom svetu), ali ne volis Posao:) A mozda voli covek programiranje, ne voli posao?:D

Eniac 11. 09. 2008. 12:17

pa ja volim svoj posao, jer je izazovan i kreativan i zanimljiviji od vecine stvari koje sam pre toga radio... ali mozda je to i zbog nacina na koji ja zivim :D nisam programer pa necu da delim svoj dan osim ako ne promenite topic policy da i blejachi mogu da sharuju :D

Ivan 11. 09. 2008. 12:23

Ne znam ... ja volim (volim je malo gey, hocu da kazem da uzivam dok radim) svoj posao. ;)

Inace, sto se tice teme ... Secutiy audit, ravijanje security alata u svim mogucim programskim jezicima (python, perl, C#, ruby, haskel). Ovo mi extra pomaze da ujedno pohvatam fore iz raznih jezika, i primenim u svojim primarnim (C, PHP). Zatim, sledi LAMP developing, klasika razvijanje CMS, CRM, hosting engina, ...

Sto se tice egzotike, hm planiram da "izbacim" jedan security alat na trziste, meni je prilicno egzotican :)

cvele 11. 09. 2008. 12:30

Citat:

Originalno napisao Milija Veljovic (Napišite 60329)
Ko voli posao? Posao se radi za pare(?). Posao mora(?) da se uradi. Posao znaci vremenski rok(?). Posao znaci imati sefa(?). Posao znaci odgovornost(?). Posao znaci imati razne klijente(?).Posao znaci jos mnogo toga sto nisam pomenuo. Mozes da volis programiranje(ili da radis bilo sta drugo na belom svetu), ali ne volis Posao:) A mozda voli covek programiranje, ne voli posao?:D

Ko voli posao?
ja

Posao se radi za pare(?)
??

Posao mora(?)
mora i da se jede

Posao znaci vremenski rok(?)
pa ?

Posao znaci imati sefa(?)
nisi pokusao da nadjes OK sefa ?

Posao znaci odgovornost(?)
biti covek znaci odgovornost

Posao znaci imati razne klijente(?)
covek koji je profesionalac zna kako da izadje na kraj sa "glupim i teskim" klijentima
mudar ih izbegava

Ja volim programiranje, svoj posao. Cela poenta je naci mesto koje ti odgovara, ja sam imao srece pa sam rano nasao mesto na kome ne dozivljavam frustracije na dnevnoj osnovi, imam sefa koji me postuje, kolege koji znaju svoj posao i nisu retardi i jos mnogo stvari. Da li moze bolje... naravno uvek moze bolje ali sam vise nego zadovoljan i u stanju sam da uzivam gotovo svaki radini dan.

Ako posao dozivis kao nesto sto te koci, bices depresivan ceo zivot. Ako uspes da nadjes posao koji ti sam po sebi svaki dan postavlja nove profesionalne izazove, koje si slobodan da resavas kako ti mislis da je najbolje, posao sa koga dodjes kuci sa osecajem da si i tog dana malo profesionalno napredovao, posao posle koga se ne osecas ispijeno nego ispunjeno veruj mi voleces ga, kao sto ja volim svoj i kao sto dosta ljudi ovde voli svoj posao.

Milija Veljovic 11. 09. 2008. 12:37

@cvele
Svasta bih mogao da ti odgovorim ali odosmo u off. Mozda nova tema?

misk0 11. 09. 2008. 13:23

Citat:

Originalno napisao Milija Veljovic (Napišite 60335)
@cvele
Svasta bih mogao da ti odgovorim ali odosmo u off. Mozda nova tema?

Odgovorio bih ti slicno kao cvele pa me interesuje sta ne valja u tome? Mozes i novu temu da otvoris.

Da, volim svoj posao
Da, uzivam u njemu
Da, imam sefa iako su bili periodu u zivotu kad sam bio sam svoj sef (freelance)
Sta je to tako tesko shvatiti? Profesionalni uspjesi me i licno ispunjavaju.

dootzky 11. 09. 2008. 13:28

ljudi, pa ne morate bas na noz, relax.. :) ja se skroz slazem sa cveletom i ostalim 'fanaticima', jer - like i said - i ja se bas tako osecam, i bas zato sam i napravio temu, da vidim ko kako radi i kako pristupa programiranju...

nije nista lose ako je neko programer, i to mu je "samo posao", tipa odes na posao, srchesh kafu i klikces "tamo nesto sto ti se kaze", i posle 8h se vratis kuci, i tek onda pocinje zivot. to je skroz ok, totalno respektujem te ljude, jer - njih generalno bas briga, bave se drugim stvarima u zivotu. to je kao "stagod" posao. biblioteka, kiosk, prodavac automobila, ili programer, svejedno je. the man just doesn't care.

ali za neke, programiranje je vise od posla. za mene je programiranje inspiracija, a "posao" je samo razlog (izgovor?) i prakticna primena gde to mogu da primenjujem..

recimo nikada ne bi mogao da budem 'samo dron' u nekoj firmi, gde kliknem tamo, kliknem vamo, i kao "uh dobro je, samo da ne mislim puno..".. radije bi isprogramirao softver koji ce sam da klikce kad/gde sta treba i batalio takav posao. to dovodi do frustracije i zamaranja. zato vecina ljudi i mrzi svoj posao i ozloglaseni "ponedeljak", kada 'tortura ponovo krece'. :P

programiranje je FUN! ja nikada "ne radim", ja se samo ludo zabavljam na poslu, i pravim dobar i stabilan kod, stizem sve na vreme, i 7 od 8 sati dnevno se smejem! :) FUN!! priceless! :)

a kada sam rekao "egzoticno", mislio sam na "razlicite tipove projekata", bas kao sto je bNasty rekao: AI, VMovi.. ja sam svojevremeno programirao softver za masine za koka-kolu i sl. sokove, koje imaju svoje "stanje" sokova (znaju sta imaju u sebi, jel'te), i znaju sa kojim parama raspolazu, i onda moraju da vracaju tacan kusur, pa da optimizuju koje novcanice/novicice vracaju i sl... to su bila LUDA 4 dana, nikada se nisam bolje zabavio, mnogo bolje od nekih igrica ili filmova. :) doduse, to sam opet samo ja... nekoga kompovi smaraju, nekoga inspirisu...

jos jednom: pozdrav braci programerima !! :)
lepo je znati da nisam prsotina, nego da je normalno voleti svoj posao i imati strast! B-)

mileusna 11. 09. 2008. 13:49

Programiranje je zanimljiv posao onoliko koliko je zanimljiv i projekat na kome radite. Kad vam u firmi uvale neku dosadu od projekta, ili morate da ga radite na nekoj zloj platformi ume mnogo i da smori i posao je koji te vezuje za kancelariju, tako da bih ja radije birao nešto drugo u životu. :)

Dzordz 11. 09. 2008. 13:51

Pa sto se tice dosade mi system/network admini imamo mnogo goru situaciju. Veci deo posla se provodi u rutini (proveri backup, ocisti rute, sredi AD i tako) a ako posao radite kako valja dani uzbudjenja su svedeni na minimum :(

kickloop 11. 09. 2008. 14:13

Moj drugar, takođe programer, ima jako zanimljivu teoriju. Po njemu, programiranje se sastoji od rešavanja problema i logičkog razmišljanja. Kaže dalje, rešavanjem problema i logičkim razmišljanjem, ljudski organizam luči poseban enzim koji izaziva sreću, slično kao i smeh. Po njemu, programeri su "zadovoljni" kada reše problem.

Kaže još da su programeri, po logici stvari, najpametniji ljudi na svetu zato što im je posao da "logično" razmišljaju po ceo dan. Takođe kaže, da on o svemu u životu razmišlja kroz C - tako da je verovatno i prso' sa mozgom, ali ima i istine u tome.

Šta mislite - prso' ili nije???

Ilija Studen 11. 09. 2008. 14:20

Prso.

cvele 11. 09. 2008. 14:24

Prso.

mileusna 11. 09. 2008. 14:31

Citat:

Originalno napisao kickloop (Napišite 60344)
Takođe kaže, da on o svemu u životu razmišlja kroz C - tako da je verovatno i prso' sa mozgom, ali ima i istine u tome.

Šta mislite - prso' ili nije???

Neka proba da razmišlja kroz C++, oop je mnogo prbližniji našem svakodnevnom životu. :)

McKracken 11. 09. 2008. 14:49

Citat:

Kaže još da su programeri, po logici stvari, najpametniji ljudi na svetu zato što im je posao da "logično" razmišljaju po ceo dan.
Prs'o i nije skapirao sta rade programeri :D

kaizen 11. 09. 2008. 15:01

Citat:

Originalno napisao kickloop (Napišite 60344)
Takođe kaže, da on o svemu u životu razmišlja kroz C

primere molim

Eniac 11. 09. 2008. 15:02

najveci problem u razvoju AI jeste zdravorazumsko znanje aka limun je kiseo, leti je napolju toplo, bosko je gej i slicno... da je zivot skup IF THEN pravila kako se programiranje cesto predstavlja zivot bi bio mnogo laksi, ali i besmisleniji

prso.

bNasty 11. 09. 2008. 15:24

Citat:

...posao da "logično" razmišljaju po ceo dan
To bi bilo jako lepo da je istina. Praksa je da je vecina programera razvedena od logike.

Citat:

Takođe kaže, da on o svemu u životu razmišlja kroz C - tako da je verovatno i prso' sa mozgom, ali ima i istine u tome.
Kako se razmishlja "kroz C"? Mozhda da si rekao "kroz C++ i templejte" pa i da ima smisla :)

jasmanac 11. 09. 2008. 15:47

Yep.

dootzky 11. 09. 2008. 17:00

haha.. pa mozda i nije prso, koliko voli da daje tako snazne izjave, koje bi ga vidno istakle od drugih programera, "smrtnika". :1029:

mislim da se on vise za'ebavao u smislu "ja toliko puno radim i toliko volim programiranje, da vidim ljude kao niz zelenih linija, bas kao u Matrixu brate!!" :seljak:

a na ovo sto je neko rekao da je programiranje "kancelarijski posao", tu ima puno istine, ali ostatak vremena (van ofisa) vam zavisi od vas samih, a ne od posla. takodje, i ja sam razmisljao jedno vreme "u sto bi bilo leeeepo da se bavim nekim outdoor poslom..." - think again. sta? vozac autobusa? gradjevinac? :) sta je "outdoor" posao? offise je mozda .. restricted u izvesnom smilu, ali takodje ima i puno prednosti, such as: uvek je mirno, i tiho, kada je napolju snge ili kisa - a tebi lepo unutra, u toplom, kada je napolju vruce da se umire, a tebi lepo unutra, sa klimom, svi nesto zure-jure i imaju puno ljudske interakcije (voznja kroz grad u spicu, guranje sa pesacima, ostecenja opreme i sl), a ti sedis u prilicno izolovanoj sredini, kafica na stolu, klik-kliketi-klik-klik, i uzivancija. :1004:

a ostatak vremena svako bira kako provodi.... basket, bajs, plivanje, drustvo, zene&alkohol&rock'n'roll.. haha :)

jeste li razmisljali mozda o ovoj alternativi: programiranje, ali samo 6h dnevno? e TO bi bilo VRH! think about it. pocne ti dan od 8h na poslu, ti si do 14h zavrsio, odes kuci, rucas, i u 15h ukrstis prste na rukama, propucketas ih sve, i sa osmehom na licu, i pogledom ka horizonu, zapitas se: "... sta cu danas raditi.." :1090: haha.. ok, preterao sam.. ali really - nije isto kada radis npr od 9-17h, i dodjes kuci u 18h, dok rucas, dok se presvuces, ovo-ono, ode dan. kao "e ajde da ludujem u .. 19h?!". proso dan. ali 15h... to bi bilo fun.

Milija Veljovic 11. 09. 2008. 17:45

Sta mislite da je onda razlog zasto je ovaj forum poznat i zasto ga svi pratimo?
Ja ucestvujem iz krajnje sebicnih razloga-imam sa kime da ostrim misljenje. Sad koliko je ovde programera vs ostalih, ne znam. Ne poznajem ni C++ ich:) ali verujem da je kickloop mislio na isto samo mu bilo krace da napise.
Ne znam da li je prso ali svidja mi se kako covek razmislja:D

kickloop 11. 09. 2008. 19:01

Citat:

Originalno napisao kaizen (Napišite 60349)
primere molim

Otkud ja znam. Pitaj njega. I ja mislim da je prso'!

degojs 11. 09. 2008. 19:27

Citat:

Originalno napisao kickloop (Napišite 60362)
Otkud ja znam. Pitaj njega. I ja mislim da je prso'!

Ih, pa znamo svi da si ti u pitanju. Kao neki drugar, a? :D


@Milija Veljovic:
Mnogi ljudi su programirali onako iz hobija još dok su bili klinci. Znači radili su to čisto iz ljubavi, interesovanja, itd, kako već hoćeš da nazoveš to. I onda su odlučili da to rade i da im to bude zanimanje.

To ti je onda najmanje težak posao (u smislu zanimanja) - bar ne kukam svako jutro što moram da ga radim, a ionako bih ga radio za svoju dušu u slobodno vreme (posle pravog posla) i verovatno bio nesretan što ga ne radim full time i još za platu.

bluesman 11. 09. 2008. 20:03

Evo i dootzky u prvoj poruci kaze "Najgori deo posla? -> HTML smara... ", svaki posao ima deo koji smara. Srecni su oni koji shvate da nema posla bez delova koji smaraju, a najsrecniji oni uspeju da nadju posao gde ima najmanje takvih smaranja.

Cim hobi preraste u profesiju, gubi se deo zadovoljstva jer se uvlaci novi element - pare.

milanvla 11. 09. 2008. 20:19

Citat:

Originalno napisao dootzky (Napišite 60297)
radio sam i par C# desktop aplikacija, ali to je dosta dosadno programiranje, klasicne forme, prikazi podataka, unos novih, editovanje, stampanje, neka specificna biznis logika, i taj rad.

sta je najegzoticnije sto ste vi programirali? :)

pozdrav,

radio sam i ja nekad asp pa php pa asp.net a onda C#
uz put je bilo i nekih vecini malo poznatih alata za rad kao sto je VoiceObjects ili Tibco.

Veruj mi u svakoj technologiji ces naci i puno lepih i izazaovnih stvari ali ce biti i trenutaka kada ces raditi i nesto sto ti nije toliko interesantno.

Posto je meni C# nesto poslednje od normalnih programskih jezika a ti si napisao da ti se nije svideo bas puno, a
ako volis izazove i hoces da se razonodis i nesto novo naucis probaj sledece da radis u .NET -u kada budes imao prilike:

- visesjlojna arhitektura
- web servis ali WCF a ne *.asmx
- Design Patterns (mada ovo mozes i u bilo kom OOP jeziku)
- pisanje NUnit testova i mockovanje Rchino mocks

i za kraj nesto od MS Building Blocks na primer Policy Injection Application Block

dootzky 12. 09. 2008. 01:16

@blues

to sto kazes ima smisla. neizbezno je da postoji i 'dosadan' deo posla, ali ono sto mene vise pogadja u tom smislu nije dosada, nego kada trebas da radis nesto kao dron.

da pojasnim: ako radis u vecoj firmi, gde ima npr. 40 programera, i ti si bukvalno samo delic celog projekta, gde trebas da uradis samo neki (skoro-pa) nezavistan modul, i onda sednes i dosta bezdusno ga odradis, korektno i bug-free, sve prema specifikaciji, klasicno defanzivno programiranje. "da se odradi". i uradis ga korektno, ali imam osecaj ko da tucam kamenje na robiji. s-m-o-r.

a kada radis manje projekte, u manjim ekipama, skoro uvek imam kompletnu kontrolu i uvid u svaki delic i aspekt projekta, svestan sam krajnjeg cilja i radim iz sve snage i srca, i naravno rezultat uvek bude i bolji nego sto je to bilo 'neophodno'. to je taj najgori deo "korporacijskog programiranja", gde je cesto posao "dokumentovanje postojecih modula, implementacija nekih gotovih stvari, i testiranje kvaliteta (QA)". pa uzas. stvarno ko da sam dron. mrzim takav tip posla, i zato gledam da sam sto samostalniji i da se sto vise 'zabavljam' dok radim, a naravno profesionalizam i korektnost prate sve to, jer je reputacija priceless. :1040:

@milanvla

ma ne mislim ja da je C# los, naprotiv, super je, i lak je, i intuitivan, i sve je to ok, nego "tip aplikacija" koji se najcesce pravi sa njim je desktop-oriented, sto je sasvim normalno (ne pricam o web-projektima), a to su onda obicno small-business aplikacije, gde je najbitnije da 'zaokruzis sve cifre na 2 decimale'.. bas pravi izazov... :1014:

probao sam ja razne jezike i tehnologije, nedavno sam se bas igrao (u slobodno vreme naravno, off-work) sa pythonom+GTK (u linuxu naravno), i napravio sam prototip-imenika, prvo na mysqlu pa onda na sqlite-u, cisto da vidim kako se to sve ponasa, i taj projekat je dostupan i na mom sajtu, eto, ako jos neko oce da se zabavi malo sa pajtonom. :P
probao sam i perl, cisto da vidim kakav je "feel" raditi.
hteo sam i ruby, ali me nekako ne privlaci (navikao sam isuvise na C++ i PHP bracket style sa sve tackom-zapetom na kraju svake linije :D )

anyway, nije uvek 'tehnologija' toliko bitna, koliko je "tip projekta" bitan. barem meni. mrzim da radim nesto sto znam da me ultra ne zanima, ili sto znam da necu korektno uraditi. onda bolje i da ga ne radim.

zato me malo i gusi cela prica enterprise aplikacija, velikih firmi i sve to, ali istina je da su poslovi tamo stabilniji, pare su vece (da ne kazem lakse), i sve ostalo sto prati tu pricu..

ali zato uvek u slobodno vreme mogu da sednem i da nahakujem neki app koji zamislim, cisto "for the kicks", i osecaj je fu*king great :1094:, bas kao sto je rekao degojs: bas kao kada smo bili klinci ... :1086:

kickloop 12. 09. 2008. 01:53

Citat:

Originalno napisao degojs (Napišite 60363)
Ih, pa znamo svi da si ti u pitanju. Kao neki drugar, a? :D

:) Nažalost, nisam ja + ne znam C (ili C++) tako da mi je džabe sve!

Milos Vukotic 12. 09. 2008. 10:01

Ne znam, možda i griješim, ali čini mi se da bi u većini poslova koje radimo za klijente "kreativnost" bila klasično izmišljanje tople vode, jer je to većinom negdje već odrađeno i dokumentovano i teško da se može napraviti puno boljim a da to ne košta puno vremena i produktivnosti...
Ostaju oni projekti koje radimo za sebe i koji su namjerno drugačiji, a takvih nema puno.

Hoću reći da kreativnost u poslu programera definitivno zavisi od samog projekta na kojem radi, te da se prilično često radi o pukom fizikalisanju, kao i u većini inžinjerskih poslova... Samo što nema puno odlazaka na teren, što je veliki minus :)

ivanhoe 12. 09. 2008. 11:09

pa pazi, kreativnost (odnosno ta tehnicka inteligencija) je bitna za svaki posao, uvek mozes probleme da odradis uobicajeno, ili da se snadjes i smislis nesto odlicno ako te "strefi inspiracija"... vazi i kad si vodoinstalater ili stolar, i kad si programer, princip je isti, imas problem i treba da ga resis, kako ces to uraditi zavisi samo od tebe..

srdjan 12. 09. 2008. 11:16

Dootzky, možda previše glamurizuješ nešto što je, manje ili više, uporedivo sa običnim gradjevinarstvom.

Svakako, arhitekta koji pravi zgradu iz emisije na "Discovery" je umetnik, ali najveći broj ljudi slažu cigle (ili neki više hi-tech materijal), koriste alate i mašine, a dobar deo njih je tu samo da meša malter. I to je smisao života za njih, a naročito kad prodje dobra riba da zvižde za njom (chatuju na facebooku) :)

Milos Vukotic 12. 09. 2008. 11:55

Citat:

Originalno napisao ivanhoe (Napišite 60381)
pa pazi, kreativnost (odnosno ta tehnicka inteligencija) je bitna za svaki posao, uvek mozes probleme da odradis uobicajeno, ili da se snadjes i smislis nesto odlicno ako te "strefi inspiracija"... vazi i kad si vodoinstalater ili stolar, i kad si programer, princip je isti, imas problem i treba da ga resis, kako ces to uraditi zavisi samo od tebe..

Naravno, samo ne bih baš rekao da zavisi samo od tebe, jer debelo zavisi i od količine posla i vremena koje imaš. Što više ulaziš u mašinu to ti bitnije postaje da završiš posao - naravno, da ga završiš korektno i kvalitetno, ali da ga završiš... Što Srđan reče, da zamiješaš malter i složiš cigle :)
Oni koji previše kreativišu i oni koji previše otaljavaju posao konačno gube na tržištu... Tajna uspjeha je u nalaženju sredine :)

jablan 12. 09. 2008. 13:54

Citat:

Originalno napisao Milos Vukotic (Napišite 60377)
Hoću reći da kreativnost u poslu programera definitivno zavisi od samog projekta na kojem radi, te da se prilično često radi o pukom fizikalisanju

Fizikalisanje podrazumeva da radiš isto više puta (mislim, svima nama je prvo skupljanje parametara iz POST requesta i punjenje u bazu bilo interesantno). Ono što je različito od stvarnog fizikalisanja je da je naš posao podložan praktično beskrajnom ekonomisanju: Često radiš CRUD formulare? Automatizuj ih. Generatori koda i formi, veb frejmvorci, ORM, sve je to smišljeno upravo da bi se eliminisao "dosadan deo" programiranju. E sad, ako te mrzi da učiš (ne tebe konkretno :)), drži se šljunka i lopate.

Milos Vukotic 12. 09. 2008. 14:44

Priznaćeš, i to se vremenom pretvori u "dosadni dio"... Mislim, super je kad lopatu zamijeniš buldožerom i utovarnom kašikom, ali i to vremenom postane dosadna rutina... :)


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:18.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.