DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Opušteno (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Facebook zabranjen u Vladi Srbije (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=6207)

Ivan 12. 09. 2008. 10:48

Facebook zabranjen u Vladi Srbije
 
Citat:

Odeljenje za informatiku Ministarstva za rad i socijalnu politiku onemogućilo je da zaposleni tokom radnog vremena pristupaju internet sajtovima za druženje, kao što su Facebook ili MySpace.

U Ministarstvu priznaju da su se na ovaj korak odlučili jer je kontrola protoka informacija sa interneta pokazala da zaposleni veliki deo radnog vremena provedu na tim sajtovima.
Cela vest >>

:)

pitchweis 12. 09. 2008. 11:18

Na većini fakulteta novosadskog univerziteta u citaonicama ili racunarskim centrima javlja se isti problem. Ima slučajeva da se korisnik u prepodnevnim časovima uloguje na FB i čitav dan tu ostane... Ovo stvarno postaje problem, ali nisam načistop koliko je bilo kakava zabrana OK rešenje.

Ilija Studen 12. 09. 2008. 11:20

U zadnje vreme sam čuo gomilu priča gde ekipa na "birokratskim" pozicijama (uprava grada i sl) sedi skrštenih ruku 80% vremena jer jednostavno nemaju šta da rade. Onda vise na sajtovima sa vestima, slažu karte itd. Ti sajtovi se posećuju kada nemaš šta drugo da radiš, a vezan si za računar.

Dajte ljudima posla i neće biti problema. Sada će se samo vratiti ukrštenim rečima...

Nemanja Avramović 12. 09. 2008. 11:21

lol :)

Mislim, dobro, i treba... u Telekomu je gomila sajtova zabranjena za zaposlene. Nisam siguran, ali mislim da je čak i GMail zabranjen. MySpace sigurno.

cvele 12. 09. 2008. 11:30

To su idiotizmi, blago receno.

Mada oni pametniji nece biti zaustavljeni: http://facebookoxy.com/
ima jos 1000 takvih sajtova

ReLaX 12. 09. 2008. 11:41

Hehe mozda ce sada zakone stancovati malo brze :D

Ivan 12. 09. 2008. 11:50

Ja mislim da i nije tako lose resenje zabraniti socijalne mreze poput facebook-a i myspace, verujem da postoje zavisnici ovih web sajtova koji zapostavljaju svoj posao.

Ne verujem bas da nema posla, posla uvek ima ako ne na nekom "projektu" onda uvek ima na internim stvarima ili obrazovanju.

Super bi bilo kada bi se pored zabrane odredjenih lokacija, nekako predstavile i lokacije koje mogu da koriste, poput wikipedie i sl koje bi ubile dosadu (ako je ima) a i ujedno obrazovale korisnike.

srdjan 12. 09. 2008. 12:10

Napraviti facebook aplikaciju za naručivanje izvoda iz matične knjige ili državljanstva ili katastra je lak posao... eto ideje kako da se spoji lepo i korisno :)

ivanhoe 12. 09. 2008. 12:33

ne znam sto je to toliko senzacionalno, pa i u vecini velikih privatnih firmi postoje ogranicenja sta moze da se radi u radno vreme, sto je i logicno. Nisi placen da se zezas, nego da radis. Kad su drzavne sluzbe u pitanju, koje placamo vi i ja iz svog dzepa, jos manje vidim smisla da se to dozvoli. Surfuj kod kuce, a na poslu zaradi platu. Ako zaista nema sta da se radi, onda treba da otpuste visak ljudi, a ne da im obezbedjuju zabavu na netu.

Eniac 12. 09. 2008. 12:37

hehe u jednoj velikoj indijskoj korporaciji (drug mi radi tamo) je zabranjen moj blog jer spada u social networking and personal sites :) oni ocito imaju sistem koji to sam radi...

Ilija Studen 12. 09. 2008. 13:14

Citat:

Originalno napisao Ivan (Napišite 60390)
Ne verujem bas da nema posla, posla uvek ima ako ne na nekom "projektu" onda uvek ima na internim stvarima ili obrazovanju.

Ne ide to tako. Nisu svi lifelong learners; čak nasuprot - jako mali procenat populacije se tako ponaša.

Ako ljudima daš previše posla sa oštrim rokovima, popucaće po šavovima za koju nedelju (klasičan burnout). Ako, s druge strane, imaju mnogo "praznog hoda" - smaraće se. Ako su uz to i fizički vezani za radno mesto - smaraće se na radnom mestu - posećivaće Facebook, neće news sajtova i chata itd.

cvele 12. 09. 2008. 13:15

1. Ako ocekujes od svog programera da 8 sati kuca, Fail
2. Ako ocekujes da zabranis svom programeru da proverava licni mail i/ili cita novosti po netu, Fail
3. Produktivnost se ne povecava zabranama sta ko moze ili nemoze da radi vec boljom selekcijom pri zaposljavanju.

Ivan 12. 09. 2008. 13:27

@Ilija, Cvele

Ovde se radi o drzavnim institucijama koje finansiramo "mi". Myspace i Facebook je cisto gubljenje vremena (citaj bacanje para). Neka rade nesto drugo, pisu o necemu, istrazuju, a ne da razmenjuju slicice sa malom iz Texasa ...

Ja imam acc i na jednom i drugom ali jos nisam dobio zelju da se nesto posebno zagrejem za njih i to plus sto jedino sto hocu da radim tamo je da testiram security.

Socijalne mreze su ok, al ne i na poslu, izuzev ako Vam posao ne zahteva (neko) istrazivanje na njima.

jablan 12. 09. 2008. 13:47

Jedino ispravno rešenje je individualna kontrola, tj. sankcionisanje samo onih koji nisu umereni. Svaki posao zahteva predah, a FB je mnogo bolji nego cigareta npr.

cvele 12. 09. 2008. 14:06

Citat:

Originalno napisao Ivan (Napišite 60401)
@Ilija, Cvele

Ovde se radi o drzavnim institucijama koje finansiramo "mi". Myspace i Facebook je cisto gubljenje vremena (citaj bacanje para). Neka rade nesto drugo, pisu o necemu, istrazuju, a ne da razmenjuju slicice sa malom iz Texasa ...

Ja imam acc i na jednom i drugom ali jos nisam dobio zelju da se nesto posebno zagrejem za njih i to plus sto jedino sto hocu da radim tamo je da testiram security.

Socijalne mreze su ok, al ne i na poslu, izuzev ako Vam posao ne zahteva (neko) istrazivanje na njima.

Ljudi koje ja placam direktnije nego drzavnu administraciju, su na facebook-u. Vise dosta cesto tamo, a kompletna primanja nekih od njih poticu od mene. Mislis da mi smeta ? - Ne.

Zasto je Google top mesto za raditi xy godina unazad?
Zato sto se prema svojim zaposlenima ophodi prvenstveno sa postovanjem. Veruje im, veruje im zato sto su napravili selekciju inteligentnih i odgovornih ljudi koji znaju svoje obaveze i vole svoje obaveze (referenca na prethodnu temu).

Sa moje strane, Ivane i drugi... zasto mislite da je posecivanje ovog foruma drugacije od posecivanja facebook-a ? Moje stanoviste je da je to identicno. Svjedno sto se vecina nas ovde bavi slicnim poslom, 90% poruka (blues molim statistiku :)) je u temama koje nemaju nikakve veze sa razvojem/marketingom i nasim profesijama uopste.
Sve je a) zabava b) advocacy c) novosti, Facebook se ne razlikje po poenti od nase tri teme ni malo.

Daklem, ako neko ima nesto protiv facebooka u radno vreme... postavlja se pitanje zasto posecivati dtp kada je... 14:08 i vase radno vreme je u punom jeku. Aj sad svi logout i na poso.

Dejan Bizinger 12. 09. 2008. 14:29

Slazem se sa tim da je selekcija jedan od najbitnih faktora da zaposleni budu efikasni i efektivni, ali naravno tu je i adekvatno dodeljivanje zaduzenja kako bi odgovoralo profilu profesije zaposlenog kao i interesovanju.

Sto se tice zabrana, nisu Facebook i Myspace jedini worktime wasteri. Svaki zaposleni treba da ima odredjeno vreme kao ventil na poslu a u to vreme bi trebalo da moze da radi sta god hoce (ne mislim bas bukvalno :)), i takvi ventili ili "imam sat vremena da radim sta hocu" se mnogo vise isplati organizaciji na duze staze nego zabrane. Naravno u preostalih 7 sati na poslu treba da se radi ono za sta je neko placen.

Citat:

Originalno napisao Ivan (Napišite 60401)
Socijalne mreze su ok, al ne i na poslu, izuzev ako Vam posao ne zahteva (neko) istrazivanje na njima.

Ja bih uradio samo malu dopunu ovoga a to je da su socijalne mreze OK, ali ne na poslu, sem ako su vam posao socijalne mreze :-).

Btw. Ovo mi deluje kao neka rekurzija.

Dodacu samo da mislim da su iz svega ovoga najbolje prosli sam Facebook i Myspace. Izgubice 0.0000001% korisnika ali ce na drugoj strani dobiti nove korisnike kroz PR jer pretpostavljam da je dosta njih objavilo ovu vest pa su mnogi prvu put i culi za iste. Znam da je moj kolega juce dao izjavu za radio na temu ove diskusije.

artur_dent 12. 09. 2008. 15:16

Inače u emisiji na radiu b92 juče u kojoj su pričali o ovoj zabrani pristupu facebuku u vladi...
Pričali su i o zabrani pristupa različitim sajtovima bankama. Koliko sam shvatio u većini banaka je zabranjen pristup nefirminim mail serverima. I sve je to opravdano navodinim sprečavanjem curenja podataka iz banke.
Lično meni ovakva izjava ne pije vodu, mislim ako neko stvarno želi da iznese neke fajlove dovoljno je da ubaci flash u usb. Ili u čemu je problem poslati poverljive podatke sa firminog maila, doduše ostaće trag, ali će šteta biti učinjena. Takođe pošto teško da mogu da generalno blokiraju pristup svim web-mail aplikacijama, verovatno blokiraju samo najpopularnije kao gmail, hotmail yahoo, a gde su tu svi ostali mail srvisi kojih ima beskonačno...

Ivan 12. 09. 2008. 15:38

Niste skontali temu ( kao i obicno volimo offtopic ;) ), ovde je pitanje o ljudima koji rade u Vladi Srbije. Cini mi se kao prilicno odgovorna pozicija ...

bluesman 12. 09. 2008. 15:43

Pa i oni su ljudi... evo ja radim sat-dva-tri... pa napravim pauzu tako sto bacim pogled na forum. Zar ne bi bilo glupo da ja to isto zabranim ostalima? Osim toga, kakva je razlika da li ja pravim pauzu tako sto idem na fb ili idem ispred zgrade da pusim?

Slazem se da je to individualno i neki ljudi nemaju granicu, jednostavno takvim ljudima skrenuti paznju, ako ni to ne upali - nema sta da zabranjujes svima - taj covek nije za to radno mesto.

Ali, kao sto je glupo zabranjivati recimo FB, potpuno je glupo da kad god se okrenes vidis kako mu se trza ruka na Alt+TAB... to me dovodi do ludila iz nekoliko razloga: 1. zato sto ocigledno misli da si glup. 2. zasto se krije? 3. ima i treci ali ne mogu da se setim sada :)

STELLANOVA 12. 09. 2008. 15:44

Umesto da vecina pozdravi ovo kao dokaz da zaposleni u Vladi znaju da koriste racunare vi kukate ko neke babe... :1014:

ivanhoe 12. 09. 2008. 16:33

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 60411)
Slazem se da je to individualno i neki ljudi nemaju granicu, jednostavno takvim ljudima skrenuti paznju, ako ni to ne upali - nema sta da zabranjujes svima - taj covek nije za to radno mesto.

Slazem se skroz, samo ovde se prica o drzavnim sluzbama. U privatnoj firmi mozda shef nece da se buni ako surfas u radno vreme, ali ce vrlo da se buni ako ne zavrsis posao na vreme, jel tako? U drzvnim frimama to ne postoji kao opcija, extra je komplikovano nekoga otpustiti i to se vrlo retko radi, sem ako bas pretera ili se zameri nekome bitnome..

U drzavnim firmama se ne radi o tome da neko otvori forum na 15 minuta, umesto push pauze, nego o tome da ljudi efektivno rade 2 sata ostalo vreme bleje. Ili jos gore neki ljudi bleje, a neko drugi pogine od posla, zavisno da li mu je shef zemljak/rodjak/ljubavnik/partijski drugar. Pola ljudi je potpuni vishak, izmisljaju se pozicije da bi se zaposlili svi "zasluzni", i onda oni naravno bleje po ceo dan, vrlo cesto ni ne mozete da im date posao, jer oni uopste ne znaju da ga rade. Da neko bude otpusten je poptuno nezamislivo. I sad kao strasno, ne mogu da idu na facebook, treba odmah da stupe u generalni strajk i da blokiraju Kneza Milosa u znak protesta...

mileusna 12. 09. 2008. 16:51

Citat:

Originalno napisao cvele (Napišite 60404)
Sa moje strane, Ivane i drugi... zasto mislite da je posecivanje ovog foruma drugacije od posecivanja facebook-a ? Moje stanoviste je da je to identicno. Svjedno sto se vecina nas ovde bavi slicnim poslom, 90% poruka (blues molim statistiku :)) je u temama koje nemaju nikakve veze sa razvojem/marketingom i nasim profesijama uopste.
Sve je a) zabava b) advocacy c) novosti, Facebook se ne razlikje po poenti od nase tri teme ni malo

Ovo je naravno tačno. Ja više vremena gubim na forumu ili blogovima nego na Facebooku, tj. moja droga nije Facebook. :) I kada mora nešto da se radi muški kažem sebi, ok danas nema Bloglines, DevProTalk i sl. a Facebook mi i nije neki potrošač vremena...


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 18:20.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.