DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Opušteno (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   DevProTalk (DPT) vs EliteSecurity (ES) (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=631)

chole 08. 02. 2006. 13:10

DevProTalk (DPT) vs EliteSecurity (ES)
 
U dogovoru sa kolegom sa posla odlucili smo da studentima izdamo jedan mali seminarski rad. Zadatak je bio:

"PRO/KONTRA za odabrane web sajtove. Izvršiti kritiku (pozitivnu i negativnu) dva postojeća web sajta (boje, izgled, dizajn, user friendly interfejs, navigacioni sistem, originalnost, brzina učitavanja ...), sugestije i predlozi. Kritiku dostaviti u štampanoj formi i na CD-u ...

Na samom početku odbrane student je dužan da održi kratko uvodno predavanje o svom izlaganju na dva jezika (maternji i engleski). Usmena odbrana se vrši pred komisijom i pred slušaocima (ostalim studentima). Najveću pažnju posvetiti umetničkom dojmu prilikom odbrane, ponašanju i rečniku kojim se kandidat služi. Odbranu vršiti NE INŽENJERIJSKIM PRISTUPOM. Usmena odbrana traje 10 minuta + diskusija. "

Jedna grupa je imala predlozena dva sajta dpt i es posto se oni najvise posecuju kod nas u skoli. Neke od radova mozete pogledati na adresi http://www.vts.su.ac.yu/devprotalk/

Mozda ce pomoci administratorima da isprave eventualne nedostatke.

bluesman 08. 02. 2006. 14:07

Jel' sme ovo da se komentariše ili je odluka već doneta? :)

nixa 08. 02. 2006. 14:07

E pa ovako ... svi osim petog rada su promasili sustinu.Jedino u tom zadnjem radu vidim nesto sto cemo da promenimo.

Generalno ste imali losu temu .
1.DTP nije uopste za pricu VS bilo ko ,a kamoli ES
2.DPT je vise okrenut nekoj web priči, a ES i bilo koji ostali forum ima svoju caku( ako pogledaš starije teme - ima reči o tome )
3. Bolje je da ste uzeli 2 portala .. recimo nadlanu.com i neki manje poznat ( ali ništa manje dobar ) i da ste tu uradili poređenja.

Ilija Studen 08. 02. 2006. 14:08

Znači DPT mu dođe alien. Ja sam uvek više voleo predatore :(

oliver78 08. 02. 2006. 14:08

Mislim da ova dva foruma ne mogu da se porede i da će studenti biti na muci.
Razlog je u samom imenu ovog foruma. DevProTalk. Pokriva određene teme, dok ES ima i MadZone itd. znači pokriva širi spektar.

Iz navedenog razloga sledeći stav u jednom od radova ne stoji.

Citat:

I pored lepog izgleda i lakog korišćenja bez puno lutanja po sajtu Devprotalk na ispunjava očekivanja koja se traže od jednog foruma

noviKorisnik 08. 02. 2006. 14:25

Moja je ocena da ste neozbiljni.

Recimo, jedan od zaključaka za dpt "Na ukucane ključne reči nije bio adekvatnih tema" - na priloženoj slici ključne reči "3d studio max tutorijali". Pri tom se ni u jednom radu ne pominje karakter sadržaja ova dva foruma - a on se jako razlikuje. Dok je DPT prilično usko specijalizovan za web, ES sadži sve što ima uopšte veze s kompjuterima, pa i šire. Kad se postavlja pitanje korisnosti, ne vredi bez potpitanja "za šta" - 3d studio nije alat za web.

Uglavnom sam stekao utisak da je za pripremu izlaganja od 10 minuta uloženo manje od 10 minuta pripreme. Nigde nije postavljeno ono osnovno - koji su kriterijumi bitni za ocenjivanje forumskog sajta (a i zbog čega).

Od svih radova, poslednji (V rad - peti rad) je vidno kvalitetniji.

Ilija Studen 08. 02. 2006. 14:25

To što DTP nije osmišljen da prati toliko široke teme kao ES i što je skoncentrisan na određenu oblast uopšte ne isključuje mogućnost poređenja jer slične teme nudi i ES. Mogu komotno da se porede ako se realno uzmu u obzir razlike...

Ono što je od ljudi očekivano je da odu na dva domaća foruma i kažu svoje utiske o njima što su i uradili. Neke stvari do kojih su došli stoje (DTP ima manje članova, malu arhivu, skoncentrisan na jednu oblast...), mnoge ne, ali to je već druga priča (zato se to zove škola i zato tu postoje ocene). Čini mi se da su sami radovi zbrzani.

PS: Zanimljiv zadatak. Šteta što ja tako nešto nisam imao na faxu :(

bluesman 08. 02. 2006. 14:26

Mislim na ovakav zaključak:

Citat:

Zaključak:
Devprotalk je lepši sajt ali elitesecurity deluje mnogo ozbiljnije i opširnije
Pa bih hteo prvo da kažem da je ovo po meni promašena tema :) Ovo nije "izbor za miss/mistera". :)

Citat:

DPT ne ispunjava očekivanja koja se traže od jednog foruma.
BTW, očekivanja se ne traže, ali nema veze. Poenta je "ko šta traži na forumu". Nisu svi forumu jednaki, a da li su ispunjena očekivanja najviše zavisi od toga "ko" i "šta" traži. I ja bih mogao da odem na neki najbolji 3D forum i kažem "nisu ispunjena očekivanja", ali šta ja uopšte tražim tamo?

Niko nije, kao glavni faktor, naveo sledeće stvari:
1. Datum osnivanja foruma: ES postoji minimum 5 godina (nisam siguran), dok DPT još nije ni prohodao... mislim oko 8 meseci ili tako nešto.

2. Tematika foruma: Sledeće, mislim da DPT uopšte nije konkurencija ES, i obrnuto, već je tematika DPT mnogo uža dok je ES postao "forum za mase".

Pored toga, na DPT postoji nešto što ne postoji ni na jednom od domaćih foruma, paralelno pretraživanje DPT, ES i DZ preko google search.

Meni se čini čak i da studenti nisu ni pronašli sve opcije već su samo letimično bacili pogled, ono što nisu razumeli nisi ni probali. Recimo "praćenje tema putem e-mail". Naravno da ovde to postoji, zove se "praćene teme" i ako se odlučite da pratite neku temu, dobijate na email obaveštenje o svakoj novoj poruci.

Primećujem da su radovi pisani pre najmanje mesec dana, stoga mogu da pretpostavim da neke stvari nisu ni postojale tada, ali opet moram da budem iskren, očekivao sam više od akademskih radova.

[edit]Moj rezime je: da ne shvatite pogrešno, možda je izabrana pogrešna tema, ovo stvarno nije contest niti mi je stalo da budemo bolji, ne od ES nego od bilo kog drugog foruma, po broju poruka, članova... Glavni moto DPT je "quality vs quantity". Možda je to trebala da bude tema ovog seminarskog rada. :)[/edit]

Goran Aničić 08. 02. 2006. 14:30

Samo kratko: pregeldao sam sve "radove", studenti nisu baš upućeni u materiju, a nisu se mnogo i potrudili da to promene. A neki nisu ni sasvim pismeni ;)

Citat:

Originalno napisao student
Veb stranicu sam učito u 3 različita brosera i dobio sam isti izgled stranice


Goran Aničić 08. 02. 2006. 14:35

Citat:

Originalno napisao bluesman
Sledeće, mislim da DPT uopšte nije konkurencija ES, i obrnuto, već je tematika DPT mnogo uža dok je ES postao "forum za mase".

Zapravo, ovde konkurencije ni nema, jer da bi se govorilo o konkurenciji mora postojati i nekakvo takmičenje. Takmičenja nema, a prosto upoređivanje nema smisla.

noviKorisnik 08. 02. 2006. 14:38

Off Topic: hehe, a kad reče da je Kalendar pocetnik ... hmmm - "početnik" ??? ne, nego "podsetnik"

Ilija Studen 08. 02. 2006. 14:39

Citat:

Originalno napisao Goran Aničić
...prosto upoređivanje nema smisla.

Nije mi jasno zašto? Forumi se međusobno mogu porediti bez problema, posebno ako se stvari gledaju iz perspektive posetioca.

bluesman 08. 02. 2006. 14:41

Upravo to sam dodao u mom prethodnom postu. A tvoj pred-prethodni post govori detaljnije o mom stavu da sam "više očekivao od akademskih radova" / ti si to malo plastičnije opisao :)

Pozivam sve studente da se uključe u diskusije, siguran sam da će im to pozitivno uticati na akademski vokabular. :)

[edit]Dok sam pisao, Ilija se "uglavio" ispred, moja poruka se odnosi na Goranovu poruku[/edit]

Goran Aničić 08. 02. 2006. 14:48

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen
Nije mi jasno zašto? Forumi se međusobno mogu porediti bez problema, posebno ako se stvari gledaju iz perspektive posetioca.

Upravo zbog te prespektive i samih posetioca (njihovih ciljeva, očekivanja, iskustava, nivoa znanja i dr.), se ne mogu porediti - sadržajno. Tehnički - da (ali to je manje bitno u ovom slučaju).

bluesman 08. 02. 2006. 14:52

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen
Nije mi jasno zašto? Forumi se međusobno mogu porediti bez problema, posebno ako se stvari gledaju iz perspektive posetioca.

Pazi Ilija, vrlo je jednostavno... Čovek kaže "ne može prosto da se poredi" i totalno je u pravu.

Kada prosto porediš, imaš tamo web teme, imaš ih i ovde.

Kada detaljnije porediš, videćeš da pokušavamo da izbegnemo većinu tema koje tamo dominiraju, kao što je na primer: Kako da u Dreamveaweru ubacim sliku i slično. Kada tamo pogledaš broj poruka, stvarno je neverovatno ogroman, ali je 90% tih poruka nešto što SVI članovi ovog foruma smatraju da je pre za neki basic web design kurs, ili recimo kada roditeljima želiš da objasniš šta to u stvari ti radiš na računaru.

Zatim, tamo je ubedljivo najpopularniji i najinteresantniji forum Mad Zone. To privlači sve one koje generalno i ne interesuje originalna tematika ES (setite se raznih pandora i sl. )

Zato Goran kaže da se ne može porediti prostim pogledom na statistiku.

Ilija Studen 08. 02. 2006. 15:39

OK, kako god. Moj stav je da se svi forumi mogu porediti iz perspektive posetioca. Ti stavovi nisu objektivni, ali su bitni.

Primer: posećujem Zonu i DPT i smatram da je DPT bolji forum i da mi više odgovara. Dva foruma koja se tematski i po obimu razlikuju, a opet ja kao posetilac mogu da ih uporedim i odaberem favorita (teme, kvalitet diskusije, stručnost učesnika...). Mislio sam poređenje u tom smislu...

S druge strane, ES i DPT se mogu bez problema "objektivno" porediti AKO SE UZMU U OBZIR RAZLIKE što sam naglasio u jednom od prethodnih postova. Jednostavno su uporedivi, a to silno isticanje razlika i "unikatnosti" (odnosi se na Nixin komentar) me pomalo nervira. Rezultat tog poređenja bi bio da je DPT po kvalitetu i odnosu signal - šum šije ES, ali to je sad već neka druga priča.

nixa 08. 02. 2006. 15:59

Čekaj ,ja nisam mislio da toliko na unikatnost koliko sam mislio na to da generalno ne želimo da budemo upoređivani ... ne hrlimo nigde,ne žurimo za slavom,posetama i slično.

Moto kojim smo počeli,ostaće !

U tom smislu, TI možeš da porediš ...( u suštini,nekom logikom sve može da se poredi - ali praksa je nešto drugo ) ali to nema veze sa suštinom ...

oliver 08. 02. 2006. 16:09

Ja sam ocekivao puno vise u ovim radovima, a ne po 4-5 stranica pisanih krupnim fontom, screenshot-ove i povrsan "usability test" koji ima jako slabu vezu sa temom.

K'o sto rece bluesman, cini mi se da je ulozeno manje od 10 minuta :(

bluesman 08. 02. 2006. 16:36

@Ilija: sorry, ali ne moze se porediti ni DZ i ES a narocito ne DZ i DPT. Jednostavno tema ja potpuno drugačija. Ja bih pre rekao da su DZ i DPT komplementarini forumi - nadopunjuju se. Neko ko je striktno grafički orijentisan, verovatno mu je dosadno ovde. Neko drugi, ko je striktno dev orijentisan, verovatno, osim onih opštih tema, neće ni pogledati bilo šta drugo na DZ.

Sasvim je legitimno da prvi kaže da mu je dosadno na DPT a drugi isto to samo za DZ.

Ali za nekoga ko je "a little bit of this and a liitle bit of that", odnosno nekoga koga interesuje i jedno i drugo mora da posećuje oba foruma i ne može da kaže ovaj je bolji... ne može da se kaže "forum je forum", to je kao da kažeš auto je auto, neko bi te "roknuo" zbog toga :). Neko voli sportske automobile, neko limuzine i teško da se mogu naći najvalitetniji predstavnici obe grupe na istom mestu.

conica 08. 02. 2006. 16:46

Sto se radova tice...sturo..jako jako sturo, ali to su vec i ostali napomenuli. Ocekivala sam argumentaciju a ne prosto navodjenje. Ocekivala sam primere, razradu analize, if...then...else
Sto se duzine i strukture radova tice, primetila sam velike slicnosti, pa me to navodi na zakljucak da je zahtev bio jako lose zadat i prenesen studentima. Mislim rad od 5-6 strana gde su prva i druga gotovo blanko strane je za ikakvu analizu apsolutno smesno. Moja prva analiza doduse kategorija sajtova imala je oko 35 strana sitno kucanog teksta (font 10) i sa suzenim marginama, dok su detalji na slikama koje treba da istaknem bili wrap-ovani tekstom i iseceni sa ekrana.

Sa druge strane, ja smatram da se dva foruma mogu uporedjivati, ali samo ako se u pojedinim segmentima analize uzmu u obzir i neke cinjenice i njihov uticaj.
Dovoljno je zapoceti sa sledecom pretpostavkom
  • posetilac foruma trazi odgovor na svoje pitanje (ne ulazim da li ga nalazi ili ne, samo ga trazi - inace bi tu relevantni uticaj bio vreme postojanja, kategorije foruma itd.)
Po meni je ta pretpostavka dovoljna iz razloga sto u sebi sadrzi smisao postojanja jednog foruma, i sa stanovista posetioca moze da se uradi jedna sasvim lepa analiza.

Konkretno mogu se uporedjivati:
1. boje (uz obrazlozenje zasto je dobro koristiti neke boje a zasto ne)
2. funkcionalnosti (ogradjivanje - tu vec utice koliko dugo neki forum postoji i sta se stiglo razviti, cak za kojom funkcionalnoscu postoji potreba, a za kojom ne. Potrebno je detaljno sagledati sa ugla korisnika koje su mu funkcionalnosti neophodne i analizirati njihovu postavku)
3. struktura stranice (konkretno bih tu navela zamerku da elite ima OGROMAN header, ali...tu je potrebno sagledati koliko su jasno istaknuti elementi i gde se na strani nalaze)
4. struktura foruma (opet ne mislim na sadrzajnu strukturu, vec na navigacionu)
5. naravno nezaobilazni elemenat po meni - dizajn informacija ili ti kako je neki element-informacija-funkcionalnost prikazan (boja, da li se istice, zasto je to dobro a zasto ne, sta se ocekivalo, sta se tesko uocava, predlog kako bi se moglo poboljsati itd)

Ne mogu se uporedjivati:
1. da li je pronadjen odgovor na temu
2. opseg sadrzaja
3. broj korisnika
4. upotrebna vrednost sadrzaja (mada to cini veliku razliku izmedju bilo koja dva foruma i iz toga moze puno da se zakljuci, ali je to mac sa dve ostrice. treba biti jako jako oprezan kod ove tacke, posto analiticar bez greske treba da se postavi u ulogu posetioca kojeg zanima konkretan forum)
...i jos mnoge tacke da ne navodim sve...

eto...ukratko...

conica 08. 02. 2006. 16:58

i prosto moram da dodam jos nesto..ne mogu da se suzdrzim

JAKO sam razocarana radovima!!!!!!!!

toliko da je ovo moralo da ide u poseban post

Pedja 08. 02. 2006. 17:44

Ja bih rekao da je najkrivlji za lose uradjene zadatke sam profesor. Meni su ovo cini u stilu prosenog srpskog nastavnika koji zadaje zadatke, a ni sam ne zna o cemu se radi.

Mogao je tako da da zadatak da se porede recimo Krstarica i sajt nekog script kiddija.

Meni ovo lici na pojednostavljenu verziju izbora za najbolji srpski sajt, bez odsustva kriterijuma i kategorizacije koja obezbedjuje dovoljan nivo uporedivosti.

Klinci su se potrudili i uglavnom nevesto poredili ono sto su na prvi pogled mogli porediti: usability i sadrzaj, i naravno u dobroj meri promasili.

Trebao je neko prvo da im objasni kako da porede, i na sta da obrate paznju.


Usput, postavio sam info i na ES na http://www.elitesecurity.org/tema/160174. Red je da i oni prokomentarisu.

bluesman 08. 02. 2006. 17:57

Citat:

Originalno napisao conica
Sa druge strane, ja smatram da se dva foruma mogu uporedjivati, ali samo ako se u pojedinim segmentima analize uzmu u obzir i neke cinjenice i njihov uticaj.

conica, ovde je prica svedana na mnogo nizi nivo tipa: ovaj je lepsi ovaj je ruzniji. Mozda treba preformulisati pitanje.

Znas, cesto me pitaju "zasto se ne reklamirate?". Pretpostavljam da znas koji je odgovor, da ne gusim vise.

Mozda gresim, ali ja bih ovakve radove vratio na doradu. Ne mora 35 strana, moze i 2, ali kvalitetnije od ovoga. Cak i da postavimo pricu o "takmicenju", mada mislim da sam pokazao da ne zelim takmicenje, ako nista drugo bar zbog onog google search - ne znam ni jedan forum koji omogucava pretrazivanje tema na "suparnickim" forumima, mogu da kazem da ja ne kapiram ostale kao suparnicke i na ovo pitanje DPT vs XXX treba gledati kao na kvalitativno a ne takmicarsko pitanje.

Znas, meni je bez veze da neko kaze da je DPT bolji zato sto je "lepsi". Ja onda to smatram kao promasaj. Ili da kaze da je ES bolji zato sto ima tema "od igle do lokomotive". Ili da je "DZ" bolja jer je pronasao 300 rezultata za query "Makro fotografija".

Treba se postaviti objektivno pa se za svaki forum postaviti u ulogu onoga koji je ciljna grupa. Zatim odgovoriti na pitanja, iz perspektive takvog coveka:

- da li mogu da nadjem ono sto me interesuje
- da li mogu da kvalitet foruma doprinosi mom znanju
- da li mogu da doprinesem kvalitetu foruma
- da li je kvalitet diskusija (i tehnicki i stilski i svaki drugi) primeren mojim shvatanjima
- usability (tu spadaju sve te price o bojama, menijima, layout, rasporedu informacija...)
- kakva je atmosfera na forumu
- da li osecam forum kao svoj i da li se osecam kao sastavni deo foruma.

I sve to iz ugla posetioca koji je ciljna grupa takvog foruma. Onda mozemo da uporedjujemo i DPT sa B92, i forum RTS sa SerbianCafe ....

Znaci, ovako subjektivno pitanje, jednostavnom analizom moze da postane koliko-toliko objektivno.

bluesman 08. 02. 2006. 17:58

Usput Pedja, tamo ti je vec obrisana tema :)

BTW, i takvi potezi uticu na odluku koji je forum bolji / losiji? Mislim, sta bi se desilo da je ostala ta poruka? Javilo bi se 200 ljudi sa ES koji bi napisali da je "ES zakon" - prava idila. Znas ono: "pticice svrkucu, zeka skace po livadi, ES je zakon, a sunce miluje kosu decici koja radosno trckaraju po dvoristu..." :)

Ili oni misle da su toliko bolji da je ovo samo nacin besplatnog reklamiranja kod njih... (mislim da im citam misli)

borstale 08. 02. 2006. 18:01

Citat:

Originalno napisao bluesman
Usput Pedja, tamo ti je vec obrisana tema :)

He, pa tamo se bave samo ozbiljnim temama ;)

noviKorisnik 08. 02. 2006. 18:04

Pobogu broker, kud ga stavi u MZ !!!

mungos 08. 02. 2006. 18:13

Pogledao sam rad br. 5 koje se kao smatra boljim, ostale nisam smio da otvaram posle istog. Neprofesionalno, nepismeno i na kraju krajeva ispod ionako niskog akademskog načini pisanja radova ovakvog tipa.
Mislim da je nK izvadio suštinu sa svojim komentarom:

Citat:

Uglavnom sam stekao utisak da je za pripremu izlaganja od 10 minuta uloženo manje od 10 minuta pripreme.
Dalje ne bih da komentarišem. Što se tiče same postavke pitanja, mislim da je dosta nedorečeno. Koji je forum bolji, po kojim kriterijumima, šta je u stvari cilj, iz koje perspektive se gleda (npr. aktivnog člana komune, redovnog posjetioca, slučajnog prolaznika ili posjetioca koji je tek došao po određenu informaciju i nema ga sledeći put dok mu nešto ne zafali, itd.). To je isto ko kad pitaš koja je žena bolja, ili auto ili nešto treće... mnogo faktora u igri. S tog aspekta mislim da su forumi dosta nezgodni za komparacija i da treba jasno definisati kriterijume i finalni cilj.

Dalje mislim da upoređivanje ES-a i DPT-a nema nikakvog smisla. Postoji taj faktor međusobnog nadopunjavanja, moguće je možda uporediti sadržaj za Internet kategorije u okviru ES-a sa DPT-om, ali to nema mnogo smisla pošto je jezgro najkvalitetnijeg sadržaja u 80% slučejeva kreirano od strane istih ljudi ;)

Uopšte rečeno, upoređivati informacioni megapolis (koji sadrži sve elemente jednog velikog grada) sa cyber jazbinom gdje se okuplja gotovo isključivo prekaljena ekipa nema pretjeranog smisla.. :-) Sem dobre zabave.

Pedja 08. 02. 2006. 18:27

Citat:

Originalno napisao bluesman
Usput Pedja, tamo ti je vec obrisana tema :)

Nije jos uvek, samo je premestena.

chole 08. 02. 2006. 19:18

Slazem sa sa ranije pomenutim zamerkama u vezi studentskih radova. To sto ste videli su samo stavke a studenti su morali opsirnije da argumentuju ono sto su izneli. Ovo je bio samo jedan od tri obavezna zadatka. Posto ovaj zadatak donosi najmanje poena studenti se i nisu trudili oko ovog rada.

Ja licno znam odgovor koji forum je bolji za mene.

Na dlanu i ostali sajtovi nisu bili predlozeni jer u to vreme jos nisu bili aktivni (ispravite me ako gresim ).

Ova tema i nije bila pokusaj da bilo sta izmenim na ovom odlicnom forumu vec da iznesem vidjena jedne grupacije korisnika ovog foruma.

Posto su studenti u isto vreme imali tezi seminarski rad da iz predmeta Animacije normalno je da su najvise trazili tutorijale za 3dmax.

Jos jednom kazem, to su bile samo kratke crte a studenti su morali opsirnije da obrazloze sve sto su napisali.

Poenta ovog seminarskog rada je bila da se studenti oslobode treme prilikom nastupa pred vecom publikom. Radovi su predstavljeni uz pomoc video bima i pred troclanom komisijom i kolegama. Mogu Vam reci da nakon tri izlaganja student stice neku vrstu rutine i gubi strah koji bi mogao da ima na nekom javnom nastupu.

Nakon izlaganja razvila se zestoka diskusija.

DPT treba da nastavi ovako kako je i krenuo.

Pozdrav

chole 08. 02. 2006. 19:34

BTW, radovi nisu vise na netu zbog zahteva jednog od studenata da se skolne sa neta.

Pozdrav za Pedju koji zna sta je pravi srpski profesor.

bluesman 08. 02. 2006. 19:57

Samo da "poručim" studentima: ja nisam gledao imena, a i da sam gledao - "no hard feelings". Nemojte da se obazirete, možda je i dobro da čujete ponekad oštru kritiku ... ne može da vas "ubije" ali može puno da vam pomogne. Ako nekome znači savet od mene: ja sam uvek više voleo da čujem pravu, konstruktivnu kritiku nego da me neko tapše po ramenu.

Zato... chill.... nemojte da se uzbuđujete oko ovoga, nema potrebe da skidate svoje radove.

Zero-Cool 08. 02. 2006. 20:09

Nisam se na vreme ukljucio pa nisam mogao da vidim radove, ali bi morao da dodam da je nemoguce porediti dva foruma, a narucito ne ES sa DPT, to je prosto ne cuveno.

ES je forum koji zasluzuje samo jednu vrstu pohvale, a to je da je on jedan od najvecih nasih foruma sa velikom pokrivenoscu tema, ogromnim brojem clanova i sa velikim brojem korisnih tema (koje su pisane mnogo davno), i na kraju sa ogromnim brojem gluposti i novice pitanja koji se i dan danas pisu.

Na drugoj strani DPT se moze pohvaliti suprotnostima u odnosu na ES, a to je da nije jako velik forum, da ima okupljenu elitu (nije bitan kvantitet bitan je kvalitet, ja uvek od toga krecem) i da se stvarno razmatraju jako korisne stvari.

Tema je bila dobro zamisljena ali jednostavno forumi nisu dobro zamorce za taj projekat, kao sto neko rece sto ne uzeste malo da pogledate portale, oni su ionako ovih dana jako zanimljivi, pa ste svoja misljenja mogli proslediti upravi telekoma (to bi vam ja sredio) da vide za sta su bacili pare.

I kad tako nesto radite bilo bi dobro da poredite, jedan nas i jedan komsijski (bilo koje komsije) da se vidi sta mi imamo a sta imaju drugi.

conica 08. 02. 2006. 20:13

Ja upravo i verujem da se nisu naljutili posto su svesni da, kako je i chole rekao, nisu imali potrebe da se iole ozbiljnije bave tom tematikom i tim radom. Sa druge strane, dobili su dosta smernica ako nekoga od njih posebno zanima ta tema.

Ja moram da priznam da su mi analize jedna od omiljenih oblasti interesovanja i da sam IZUZETNO kriticki raspolozena svaki put kada vidim neku analizu, prvenstveno prema svojim, ali nista manje i prema tudjim.

Na kraju krajeva, koliko puta smo svi mi jednostavno preskrabali sav dotadasnji rad i krenuli iz pocetka..bilo bi dosadno da nije tako ;)

p.s. chole...mozda bi pomoglo da si napomenuo na pocetku da su u pitanju teze i kratke crte a ne seminarski radovi, posto analize same po sebi traze neku vrstu preciznosti i opsirnosti, pa se to od njih i ocekuje i svi smo to i trazili u njima

dinke 08. 02. 2006. 20:44

Ja sam medju prvima procitao inicijalni post, kada jos nije bilo ni jednog odgovora i pazljivo pogledao sve radove. Moram da priznam da nisam preterano pazljivo procitao temu, pa sam nekako utripovao da se radi o nekoj (osnovnoj) skoli.

Nakon pocetnog odusevljenja tipa "hebote, klinci su sjajni, sve PDF i PPT, divno", malo sam splasnuo kada sam i procitao sve radove i skontao da je tema totalno promasena, pomislio sam "dobro ok, jos su mladi ..." i zatvorio browser.

Sada kada sam video da se rasprava rasplinula, procitao sam celu temu, i provalio da se ne radi o osnovcima. :rolleyes:

Izvinjavam se zbog iskrenosti, nadam se da se niko nece uvrediti zbog toga.

nixa 08. 02. 2006. 20:46

u svakom slučaju .. treba da dobiju i neku pohvalu ,makar za trud ...

dinke 08. 02. 2006. 20:50

Glede ES Vs. DPT priče ... tacno je da su DPT oformili ljudi koji su bivsi modovi na ES-u (Bluesman, Degojs, DT, moja malenkost ...), ljudi koji su se u jednom trenutku zasitili ES-a (svako na svoj nacin) i pozeleli da rade nesto drugacije. Ja sam recimo napustio ES onda kada sam provalio da ne mogu ni 1% da uticem na put kojim on ide. No svejedno, i dan danas sam ponosan na moje delo tamo (vidim da je moj PHP FAQ jos uvek TOP tema ;) a takodje, i dan danas ES ucitavam gotovo svakodnevno, iako nazalost retko kada nadjem nesto zaista zanimljivo za procitati (tj. nadjem, ali ga trazim u moru drugih tema a odnos je reda velicine 1 / 100).

Porast broja korisnika neminovno donosi pad kvaliteta. Kada se to desilo na ES-u, desilo se naglo, toliko naglo da su pojedini ovde vristali za promenama, ali vecina je bila gluva. Nadam se samo da se to nece jednog dana desiti i ovde.

nixa 08. 02. 2006. 21:17

Neka nam to bude zavet :) ali to sada nije tema ...

bluesman 08. 02. 2006. 21:21

Sad ja treba da kazem: "nece" ? :)

STELLANOVA 08. 02. 2006. 21:34

Eh svasta...stvarno.

DPT je forum koji ima mizeran broj clanova i ciji su clanovi uglavnom prekaljeni web dev. tako da je normalno da nema pocetnickih pitanja. Cak i da se nadje neki pocetnik verovatno nece postovati jer misli da nije dorastao forumu, sada svi mogu da pricaju kako slobodno treba postavljati pitanja ali cinjenice govore drugacije. Ovo poredjenje me podseca na ono selo vs. grad, gde je DPT selo. Jednostavno se u prvi plan stavlja kvalitet koji poistice iz malog broja clanova koji su usko strucno potkovani. Kao sto seljak hvali selo jer se svi bave zemljoradnjom, nema zurki, velikih marketa, interneta i tih cuda, cist vazduh, ptice cvrkucu itd...

Sto se tice madzone-a, koliko vidim on postoji i ovde ali umotan u drugo ime.
Takodje je neverovatno kako neki ovde jednostavno gube iz vida jednu cinjenicu ili je nisu proverili pa pricaju napamet. Cinjenica je sledeca:

Dpt: Opusteno (aka Madzone)

tema: 100 , ukupno tema na DPT: 613

znaci da teme na forumu opusteno cine 16.31% svih tema na DPT

ES: MadZone (sa dva potforuma)

tema: 4294 , ukupno tema na ES: 90307

znaci da teme na forumu madzone (sa dva podforuma) cine 4.75% svih tema na ES

Ukupno poruka na DPT na forumu opusteno:

1092

Ukupno poruka na celom DPT forumu:

6605

Znaci da ukupan broj poruka na forumu opusteno ucestvuje sa 16.53% svih poruka.

Ukupno poruka na ES forumu Madzone (sa dva podforuma):

77711

Ukupno poruka na celom Es forumu:

769973

Znaci da sve poruke na forumu MadZone ucestvuju sa 10.09% u svim porukama na ES-u.

Mislite o tome...

borstale 08. 02. 2006. 21:43

Samo što je 90% tema u "Opušteno" na ovaj ili onaj način vezano za web. Za razliku od MZ gde 90% tema nema blage veze nisačim...


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 20:07.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.