DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Pro bono projekat (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=6359)

Dejan Bizinger 01. 10. 2008. 20:58

Pro bono projekat
 
Da li je zajednica na DPT zainteresovana da napravimo jedan pro bono projekat? Imam domen rangiranje.com i vec duze vremena hocu da napravim sajt gde ce vlasnici sajtova da se registruju i postave podatke i screenshotove iz Google analyticsa, i onda da imamo mnogo realniji pregled relevantnih sajtova iz razlicitih oblasti nego do sada preko Alexa liste, koja isto nije losa, kao neki indikator posecenosti, ali se posete mogu samo pretpostaviti.

Prvo mozemo da krenemo sa rangiranjem sajtova po poseti i prikazima, kasnije da vlasnici sajtova stave podatke kao npr. brzina Internet konekcije njihovih posetilaca, da rangiraju oglasivacke agencije, sajtove gde su se oglasavali u zavisnosti od ROI i svih ostalih usluga iz oblasti kojima se bavimo.

Sto se tice projektnog zahteva za rangiranje sajtova, projektni zadatak je jednostavan:

1) Vlasnik sajta se registruje i dobije korisnicko ime i lozinku
2) Dobija razlicita polja da popuni kao broj jedinstvenih posetilaca mesecno i broj prikaza mesecno
3) Opcija za upload do 5 screenshotova
4) Tabela koja se menja u realnom vremenu, sa nekim dizajn forama kao strelica na gore, dole, isto u zavisnosti od prethodnog rankinga, vreme poslednjeg azuriranja podataka, mogu se dodati i drugi parametri kao kolona iz Alexa rankinga, Google PR i slicno
5) Prvo sam mislio da neko ima pristup Google statsu svim sajtovima koji su u tabeli kako bi potvrdio statistiku ali opet ne znam ko bi to mogao da bude a da neko ne kaze da se moze uraditi zloupotreba ili zbog licnog interesa. Pa sam izbacio tu opciju uz pretpostavku da niko nece lazirati podatke svog sajta a ako bas deluje kao lazirano onda ce se moci traziti dodatna verifikacija postavljene statistike.

Ovaj projekat moze biti regionalnog/internacionalnog karaktera.

Zasto pro bono projekat?

Smatram da, posto je ovakav projekat znacaj za nasu industriju, da je potrebno da se uspostavi konsenzus zajednice koja ce prepoznati potrebu za ovakvim projektom i uci u taj pool sajtova. Takodje, konsenzus barem jednog project managera, developera, dizajnera i hosting kompanije koji ce tehnicki i da realizuju projekat. Realizovani projekat bez vlasnika sajtova ne ispunjava misiju.

Pretpostavljam da ce neke kompanije zeleti da sponzorisu ovakav projekat. Ti sponzori zapravo ne bi nikom placali taj novac vec bi novac direktno uplatili humanitarnim institucijama, bolnicama, kroz novac ili kupovinu opreme. To bi bio doprinos nase zajednice drustvu.

Iako neko moze da kaze "vidi ovaj pise projekat javno pa neko moze da mu ukrade ideju", nije to ni bitno u ovom slucaju. Cak i ako neko ukrade ovo a napravi ga kao svoj projekat koji ce da bude od drustvenog znacaja cilj je postignut. Razlog zbog koga sam postavio ovo ovde, i postavicu jos na par mesta je da ako se skupi par osoba koji bi bili voljni da ovo napravimo to bi bio znacajan doprinos Internet zajednici Srbije pogotovo na polju online oglasavanja ali i u svim zemljama gde bi bio isto implementiran. U Hrvatskoj i u drugim zemljama postoje neki drugi sistemi rankinga koji nisu samo Alexa rangiranje, ali ovde nema, ali svakako da je Google Analytics opste prihvacen model za uporedjivanje posete sajtova. Siguran sam da bi tradicionalni mediji vise pisali o znacajnim sajtovima kada vide jedan zajednicki projekat, povecala bi se potrosnja na online oglasavanje a i u slucaju da sajt ima prijatelje oni bi mogli da ucine neko dobro delo i tako bi svi ucesnici projekta bili deo toga.

Sta mislite? Da li mislite da li je ovakav projekat potreban i da li bi mogao biti implemtiran na ovakav pro bono nacin?

Btw. DPT je prvo mesto gde je ovo objavljeno, objavicu jos na 3-4 mesta.

Peca 01. 10. 2008. 21:12

ja sam ZA, ja na svojim sajtovima ne krijem posetu, moze se naci screenshot iz GA na Marketing stranici.
jedino me nemojte terati da kodiram sajt - nemam kad :)

problem ce biti fejkovanje i fotomontaza screenshoteva...
kako bi se izborili sa tim?

mada, ako recimo trazimo 5 screenshota, bice bas bas tesko fotomontirati, jer bi covek morao i one silne procente da racuna...
a koga uhvatimo da montira - brisemo ga sa liste trajno [mozda napravimo i stub srama :D]

Dzordz 01. 10. 2008. 21:22

Fake Analyticsa? Uh to bi bas trazilo da se neko onako posteno potrudi!

MorenoArdohain 01. 10. 2008. 21:28

Nisam siguran da li ce ideja biti opste prihvacena, ali evo jednog predloga: u okviru GA naloga se mogu kreirati user nalozi za pristup statistici (samo za pregled statistike, nikakve izmene nisu moguce).
Onda bi administrator projekta mogao da se uloguje u nalog sa vremena na vreme i proveri statistiku.

Ili ako bas hocete da razradite ideju do kraja: napravite script koji bi se automatski logovao i skidao trazene podatke ili samo screenshot.

Manje posla, manje smaranja.

Ivan 01. 10. 2008. 21:33

Verujem da Analytics moze lagano da se lazira ali to nije poenta jer onaj ko bude lazirao podatke ce ubrzo biti provaljen i postavljen na stub srama :)

Projekat je zanimljiv i ja mogu da odvojim vreme za security related probleme.
Ako se nadju (provereni) programeri onda mozda mogu i hosting da obezbedim.

Peca 01. 10. 2008. 22:04

moze da se 'napumpa' poseta ako se GA kôd postavi na vise sajtova...

p.s. hosting je najmanji problem...
mnogi DPT-ovci imaju dedicated servere, ukljucujuci i mene.

Dejan Bizinger 02. 10. 2008. 00:10

Znam da moze to sa pristupom GA a da se ne mogu menjati podaci ali opet onda neko moze reci da taj/ti koji imaju pristup tome mogu to da iskoriste za svoje potrebe. Generalno, moze se napraviti dodatna kolona kao npr. znak stiklirano ili Certified za one sajtove u tabeli koji su dali pristup svojim statistikama. Medjutim, isto tako svestan sam cinjenice, da posto Google Analytics (koliko znam) nema mogucnost da administrator naloga oznaci sta se moze videti npr. (neko moze videti samo jedinstvene posete za odredjeni period i page views) da ako neko gleda sve ostale podatke to moze da bude malo i diskutabilno jer to vec nije potrebno za projekat a i moze da spada u domen poslovne tajne (npr. koliko klikova dolazi sa CPC sajtova, sa sajtova gde se dati sajt oglasava itd).

Da ne bi puno pricali, mislim da je coder u ovom projektu najbitniji (a potrebne feature cemo lako da trazimo :-)) pa ako ima zainteresovanih...

Ukoliko ne bude bilo zainteresovanih, onda cu videti da to sve sam/sa partnerom organizujem/isfinansiram ako mi obaveze to dozvole.

Za pocetak, nije najbitnije da servis bude "za izlozbu" koliko je bitno da pruza podatke.

MorenoArdohain 02. 10. 2008. 00:22

Dejane, a sto ne bi prvo napravio anketu, koliko njih bi pristalo da redovno salje svoje statistike?

Btw, bez namere da sabotiram ideju, zar ne bi bilo lakse kad bi zainteresovani sajtovi okacili JS kod za pracenje statistike? Mislim, nije bas da je GA precizan do bola.

Dejan Bizinger 02. 10. 2008. 00:30

Moze i JS kod, samo ne znam tacno na sta si mislio, sta bi pratio taj JS kod i koliko bi to bilo zahtevno za hosting.

Dobar ti je savet, postavio sam anketu. Ankete su cesto dobra stvar,

Btw. Anketa se odnosi na to da li biste dali uvid u vas GA, a ne da li biste stavili javno vas screenshot ili napisali brojeve posete.

nixa 02. 10. 2008. 00:31

Hm a zasto samo stati na screenshotima, tj to je mozda samo extra feature za nesto sto ja vidim

Posto ne postoji javni API postoji workaround da se radi sa zivim ( dnevnim ) podacima sa GA

1. Export dnevni XML-a na email , gde bi po samom file name bilo receno koji je sajt, tj report
2. preko postovanja na google grupi .

Taj sistem bi dodao mogucnost da se odradi i ranking samih sajtova ...

Hajde da vas cujem malo pa da dalje elaboriramo na ovome ...

Ovo bi bila neka crowdsource specifikacija, te onda mogli bi i cak da napravimo i public svn za ovo :)

let the dice rolling :)

Dejan Bizinger 02. 10. 2008. 00:33

Svidjaju mi se Nixine ideje, to je dobra stvar. Moze se slati XML report za unique posete, ukupne posete i page views-a. Ta 3 parametra su dovoljna.

Ali opet - ko ce to da napravi :1094:?

Dejan Bizinger 02. 10. 2008. 00:38

Btw. Ovakva diskusija, sa zanimljivim predlozima, je upravo razlog zasto sam odlucio da to ovako javno izlozim a ne da sam vidim kako to da napravim jer znam da nikad ne bi bilo toliko dobro kao sto moze da bude dobro ako se zajednica zalozi za to i vidi zajednicki interes u tome.

Mozda jednom i Google ubaci jedan mali forum iz Evrope u njihov Google Analytics case study kao mesto odakle je krenula ideja :-).

nixa 02. 10. 2008. 00:42

Ovde je vise nesto kao Crowd-sourcing for community ...

generalno bi bilo jako dobra igracka za dpt, da se napravi recimo jedan forum gde bi se diskutovalo o ovom projektu , da se napravi svn i trac ucesnika projekta i da se na kraju potpise kao zajednica :)

Aleksandar.Ilic 02. 10. 2008. 01:04

Ja se javljam da odradim kodiranje za projekat, pod uslovim da to bude od kraja novembra (da mi prodje BizBuzz i haos koji ide posle njega)
Kolko ce bude uspesan, ne mogu da procenim, ali moze da bude jako zanimljiv i ako ga svi budemo podrzali, projekat moze i da uspe.

Dejan Bizinger 02. 10. 2008. 01:04

Ja sam za. To bi dodatno ojacalo ovaj forum i pruzilo komparativnu prednost nad drugim web zajednicama.

nixa 02. 10. 2008. 01:23

Hm hajde dajte neki predlog koliko bi htelo ljudi da ucestvuje ...

da se kreira specifikacija finalna , i da organizujem neki svn i trac , mozda cak eventualno da dignemo na devprotalk.com svn i trac ...

cvele 02. 10. 2008. 07:28

Da budem iskren nisam zainteresovan da ucestvujem u ovako necemu, ali evo mali help:
http://debuggable.com/posts/new-goog...0-4202cbdd56cb

susjed 02. 10. 2008. 09:37

Mislim da bi bilo najbolje da netko od vas ko ima firmu kontaktira www.gemius.pl oni su prije nekih godinu i nešto došli na naše tržište preko Valicona. (http://www.valicon.net/hr/gemius/pre...janje_gemiusa/)
U početku su kodovi bili postavljeni na svega 2-3 velika sajta, i podatci koje je Valicon prikupio su bili prezentirani medijima, tako se počelo svaki mjesec pisati po novinama tko je najposječeniji. Kasnije su se malo potrudili i nije trebalo puno nagpvaranja da se svi veliki uključe. Danas su skoro svi unutra http://www.valicon.net/hr/gemius/obavijest_za_medije/

Dobio sam odgovore nedavno od većih agencija kao što je httpool da oni u velikoj mjeri koriste njihove podatke i polje za login agencija, kako bi dobili strukturu posjetitelja pojedinog sajta. Na taj način i oni mogu kreirati efektinije kampanje za svoje klijente.

Samo da napomenem neka vas te brojke ne zavaraju, to su posjetitelji samo iz RH i svaki od njih se broji samo jednom. Evo podataka za jedan od najposječenijih: http://matija.bloger.hr/post/i-u-kol...ji/988045.aspx

cvele 02. 10. 2008. 14:00

E, jes da je offtopic ali pitanja u pollu su sve samo ne Ok. "Ni pod razno, neko može to da zloupotrebi". Dakle moj odgovor je NI POD RAZNO, ali razlog je daleko od navedenog. Poll me potseca na tipove pitanja koje "marketinske agencije" postavljaju gradjanima pred izbore, sugestivno da me dusa boli.

bluesman 02. 10. 2008. 14:43

Off Topic: Jbt, nixa, ja bre moram da google-ujem da bih razumeo tvoje postove


Jasno mi je "pro bono", odnosno elaborat na temu "zasto pro bono?" ali mi nije jasno "zasto projekat?" Kome je ovo namenjeno?

Ako sam ja dobro razumeo, tu bi trebali oglasivaci da se pogledaje gde je najbolje da se reklamiraju. Prvo to jednostavno ne funkcionise tako, oni koji odlucuju samo na osnovu broja poseta - oni su divča, jer ne uzimaju u obzir i ciljnu grupu. A iskreno, plašim se da će projekat na kraju da završi sa ukupno 7 sajtova, jer oni koji nisu top - neće hteti ni da prikažu svoje rezultate. Ako politika sajta dozvoli da se registruju i novi (sveži, sa malo poseta) sajtovi, tek onda će da nastane gužva i preveliki noise.

Dakle, ja mislim da će od ovog projekta najveću (i možda jedinu) koristi imati ti najveći a onda to ruši i "pro bono" koncept.

Eto, ja sam samo rekao svoje mišljenje ako nekoga interesuje, nemam nameru da trujem niti da podrivam projekat, želim vam da uspete, ali nemam nameru ni da učestvujem bilo kao "crowdsourcer" (hvala nixa) bilo kao korisnik.

artur_dent 02. 10. 2008. 16:42

Mozda ne bi bilo lose da se doda i funkcionalnost koju ima
http://domainlogbook.com/
Mislim da ne bi bilo preterano tesko...

nixa 02. 10. 2008. 17:43

bre bluesman :)

Moj pogled nije bio vezan za ovaj projekat , vec generalno kao neki podforum koncept, da napravimo sta god to bilo ... :)

Eniac 02. 10. 2008. 18:00

ja mogu eventualno neki predlog dizajna da bacim ako hocete... i statistike naravno, ali bojim se da je bluesman u pravu...

Gemius je koliko znam planiran i za Srbiju, mislim samo da pre toga treba u Bosni da startuje

Dejan Bizinger 02. 10. 2008. 18:17

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 61372)
Jasno mi je "pro bono", odnosno elaborat na temu "zasto pro bono?" ali mi nije jasno "zasto projekat?" Kome je ovo namenjeno?

Namenjeno je oglasivacima ali i izdavacima, mislim na vlasnike sajtove koji zele da razmene reklamu sa drugim sajtovima.

Sto se tice poseta, ciljne grupe i donosenje odluka gde kupiti baner, svaki vlasnik sajta bi mogao da sam definise tip sajta iz ponudjene liste a i sam media planner i buyer moze na osnovu krace analize da zakljuci kom oglasivacu bi taj sajt bio zanimljiv.

Citat:

Dakle, ja mislim da će od ovog projekta najveću (i možda jedinu) koristi imati ti najveći a onda to ruši i "pro bono" koncept.
Zasto? Zasto npr. vlasnik nekog npr. specijalizovanog sajta za zdravlje i zdrav zivot sa npr. 3000 poseta (i manje) dnevno ne bi imao koristi od toga? Cena na tom sajtu nece biti kao cena na sajtu sa 30 000 poseta dnevno ali ce klijenti moci da zakljuce da za te posete i za tu cenu, uzimajuci u obzir ciljanost posete mogu da ocekuju slicne rezultate kao na sajtu sa 30 000 poseta dnevno.

Prvih 7 ili 10 poseta u Srbiji, generalno svi imaju vise od 50 000 poseta dnevno, da li to znaci da oni sa manje od 50 000 poseta ne bi videli interesa u ovom projektu? Da li su liste zasnovane na Alexi koje postoje i gde mnogi i manji sajtovi zele da budu na listi bez obzir sto su npr. 135. na listi bolje od ovakve jedne liste?

bluesman 02. 10. 2008. 20:33

Pa Bizi, kada me vuces za jezik, to ce najvise tebi (i jos nekolicini) da koristi, ostali ce biti tu samo da popune prostor i doprinesu kredibilitetu.

A ako neko vec ima sajt od 30k poseta dnevno (verovatno mislis na unique), malo je trulo da trazi da mu neko odradi samopromoterski sajt za dz.

Eto, vuces me za jezik :) No hard feelings.

Nemojte zbog ovoga sto sam ja rekao da se obeshrabrujte, ako treba napravicemo i reklamu ovde, samo sam izneo svoj stav, vi ga slobodno ignorisite.

Dejan Bizinger 02. 10. 2008. 21:22

Postujem tvoje misljenje, iako proizilazi iz toga da je samo meni bitno da postoji takav servis, kao da je moj sajt najposeceniji sajt Srbije. Ja i ovako svim zainteresovanim (kao i verujem vecina drugih vodecih sajtova Srbije) bih poslao pomenute statistike a servis tog tipa postoji vec, samo zasnovan na drugim, mnogo manje pouzdanim kriterijumima.

A ja sam ovakav servis jos predlagao u B92 kada i nisam imao sajt koji vodim, i da se dobro promovise kako bi se na taj nacin promovisao i znacaj online oglasavanja, tako da tvoja konstatacija nije na mestu, ali opet, ne ljutim se, ovo je samo for the record.

Nema veze, ne mora niko da ucestvuje u ovome, gledacu da se realizuje servis ovog tipa (na ovaj ili onaj nacin) pa oni koji budu hteli ce biti u tabeli. Postoje slicni servisi u mnogim zemljama, u nekim zemljama sajtovi cak placaju clanarinu da bi bili u listi, zbog bandwidtha (u zavisnosti od ostvarenog saobracaja) a ovde se predstavilo da je ovo neki elitisticki projekat koristan svega za nekoliko sajtova.

bluesman 02. 10. 2008. 22:02

Citat:

Originalno napisao Dejan Bizinger (Napišite 61392)
Ja i ovako svim zainteresovanim (kao i verujem vecina drugih vodecih sajtova Srbije)

O ovome ti bas i pricam... ti i jos nekoliko. :)

Citat:

Originalno napisao Dejan Bizinger (Napišite 61392)
Nema veze, ne mora niko da ucestvuje u ovome

Eto znao sam... covek ne sme ni da kaze sta misli :) Nemoj bre da bude da sam vam ja minirao projekat. Vidis da ima zainteresovanih, kod mene je samo proradio XX hromozom (mora da kaze, pa makar mu na nos izaslo) :) Slobodno ignorisite ovo sto ja pisem.

Citat:

Originalno napisao Dejan Bizinger (Napišite 61392)
u nekim zemljama sajtovi cak placaju clanarinu da bi bili u listi

Da, mozda i placaju clanarinu na tom sajtu, ali taj sajt niko nije napravio "u slobodno vreme, kada stigne i za dzabe".

Slazem se, napravite vi taj sajt pa naplacujte clanarinu ako treba, samo mi bode oci "pro bono" u celoj toj prici.

nixa 02. 10. 2008. 23:09

party popper :D

srdjan 02. 10. 2008. 23:09

Citat:

Originalno napisao Dejan Bizinger (Napišite 61392)
kao da je moj sajt najposeceniji sajt Srbije

Pa zar ne pise tako u potpisu ? :)

Dejan Bizinger 02. 10. 2008. 23:28

Citat:

Originalno napisao srdjan (Napišite 61395)
Pa zar ne pise tako u potpisu ? :)

U potpisu pise: 65 miliona prikaza - najvise u Srbiji, ali nigde ne pise najposeceniji :)

Goran Aničić 03. 10. 2008. 00:26

Postoji već print servis ABC http://www.abcsrbija.com/ koji sadrži i elektronsku komponentu http://www.abcsrbija.com/electronic/...d=91&Itemid=78

bluesman 03. 10. 2008. 00:37

Da, samo ne piše prikaza čega :)

Video sam taj potpis pre neki dan i moram da ti kazem da sam se nasmejao, ali nisam hteo da komentarisem.

Posto sada pricamo o tome (ceo ovaj projekat je o tome) a zelim da razbijem famu o srpskim sajtovima, morao sam malo da pogledam tamo, nisam pogledao godinu dana, nadam se da se ne ljutis :)

Ako je to page views (a ovde piše da jeste), 65 miliona mesecno je 2,17 miliona dnevno, ako imas ads konverziju 0.01 to je 21700 klikova dnevno, ako je najjeftiniji click 3 centa, to je minimum $651 dnevno, sto mesecno daje $19,530. I jos hoces pro bono? :) ( < ovo je šala)

Imas 140k članova, po Alexi 85% su iz Srbije, to mu dodje na svaki racunar u Srbiji po 3,5 člana na karikama... znači porodično :) U 0:30 trenutno je online 2430 članova? U Srbiji, online, posle ponoći?

Ako ima 2.17 miliona page view dnevno, a piše da ima (preko) 50.000 poseta dnevno, to znači da svaki posetilac otvori po 43,4 strane dnevno. Ti tvoji, bre, klikću kao da im neko plaća za to :)

Kada vidis da ti "najvidjenija devojka" ima 995 "vidjenja", to samo jedan tvoj clan moze da isklikće za 20 dana, pa je prosek od 43,4 strane po posetiocu u domenu naučne fantastike.

Na strani oglasavanje nudis 500.000 prikaza background ad po danu, sto znaci da ti dzabe propada ostalih 1,67 miliona prikaza dnevno :) Osim ako nemas to u rotaciji, ali tesko da ces naci nekoga ko ce srpskom sajtu platiti 60000 dinara (odnosno 770 eur) za 3 dana background ad, pa ako naces dvoje takvih da moras ih rotiras... ja skidam kapu :)

Pa se onda kaze: "9. Korisnici provedu na Karike.com u proseku 16 minuta po sesiji - ovo je najveće provedeno vreme po sesiji na sajtovima u Srbiji; "... kada se u obzir uzme 16677 igrica koje imas, a da bi ih igrao moras da se registrujes (čak i sa tim je neverovatan onaj broj profila), prosečna sesija od 16 minuta najseksijih devojaka i mladića postaje razumljivija ako si je dobio prostom matematikom a ne pravom statistikom.

Ako treba da procenim, ja bih tu tvoju cifru podelio sa 5 pa dobio neku realnu cifru. Hocu da znaš da ne govorim da izmišljaš, nego nemaš relevantne podatke, odnosno te podatke treba znati protumačiti. Ti bar nećeš da se ljutis na mene uvek smo govorili o svemu otvoreno. :)

aljosa 03. 10. 2008. 09:38

sve će nedoumice biti riješene kada vam stigne gemius (ili neki drugi "nezavisni" sistem mjerenja). iako ima svoje mane, stavio je stvari na svoje mjesto. znate ono, kao kad smo bili klinci: "pusti ti što si izmjerio sam u svojoj sobi..." ;)

btw, ako zaista stiže gemius, onda zaista nema smisla niti da se bacate u ovaj projekt

Dejan Bizinger 03. 10. 2008. 10:31

Da, krenem redom.

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 61399)
Da, samo ne piše prikaza čega :)

Video sam taj potpis pre neki dan i moram da ti kazem da sam se nasmejao, ali nisam hteo da komentarisem.

Prikaza stranica aka Page Views

Citat:

Posto sada pricamo o tome (ceo ovaj projekat je o tome) a zelim da razbijem famu o srpskim sajtovima, morao sam malo da pogledam tamo, nisam pogledao godinu dana, nadam se da se ne ljutis :)
Ne ljutim se. Naprotiv, bice mi drago da objasnim :).

Citat:

Ako je to page views (a ovde piše da jeste), 65 miliona mesecno je 2,17 miliona dnevno, ako imas ads konverziju 0.01 to je 21700 klikova dnevno, ako je najjeftiniji click 3 centa, to je minimum $651 dnevno, sto mesecno daje $19,530. I jos hoces pro bono? :) ( < ovo je šala)
Da, zaboravio si da to pomnozis sa nekoliko Ad unita po stranici :). Bilo bi lepo kada bi oglasivaci sve to popunili ili barem da mi se na kontekstualnim mrezama ne pojavljuje 5 oglasivaca koji prakticno posle nekog vremena sve vise prikaza dobijaju a sve manje klikova jer oni koje je interesovala ponuda su kliknuli pa onda dobiju brending besplatno. Mislim pre svega na sajtove za poslove koji se i najcesce pojavljuju na kontekstualnim mrezama. Takodje, ne treba da zaboravimo da se i konkurencija treba zabraniti od prikazivanja pa onda dodju druge reklame koje vrlo verovatno imaju manju cenu po kliku.

Citat:

Imas 140k članova, po Alexi 85% su iz Srbije, to mu dodje na svaki racunar u Srbiji po 3,5 člana na karikama... znači porodično :) U 0:30 trenutno je online 2430 članova? U Srbiji, online, posle ponoći?
Znam i sam dobro da tih 140 000 clanova nisu svi razliciti korisnici ali ne mogu stalno da brisem duple naloge, ali to je slucaj i sa svim drugim sajtovima tog tipa - nisu svi registrovani clanovi razliciti clanovi. A sto se tice online clanova budi siguran da je to tacan podatak, cak mi korisnici kao pisu "kako samo tako malo clanova online" a toliko veliki sajt a ne shvataju da je to prakticno u realnom vremenu. Mislim da se ta statistika online clanovi azurira na svakih 15 minuta.

Btw. nije tacan Alexin podatak o 85% korisnika iz Srbije.

Citat:

Ako ima 2.17 miliona page view dnevno, a piše da ima (preko) 50.000 poseta dnevno, to znači da svaki posetilac otvori po 43,4 strane dnevno. Ti tvoji, bre, klikću kao da im neko plaća za to :)
GA za poslednjih mesec dana prikazuje: 1,841,243 Visits, 62,729,766 Page Views, 34.07 Pages/Visit, 00:16:43 Avg. Time On Site

Svako ocenjivanje nove slike je novi prikaz stranice, jer se ucita nova stranica.

Mozda tebi i drugima je cudno sto je tako, ali to su cinjenice. Cinjenice su i te da ce sajt biti vrlo skoro prvi na listi nasih sajtova u Evropi, znaci bolji od sajtova koji su krenuli pre nekoliko godina. Naravno, kada kazem prvi ne racunam www.rate.ee koji i nije deo iste firme i koji je van konkurencije u svakom smislu.

Citat:

Kada vidis da ti "najvidjenija devojka" ima 995 "vidjenja", to samo jedan tvoj clan moze da isklikće za 20 dana, pa je prosek od 43,4 strane po posetiocu u domenu naučne fantastike.
Imam utisak kao da ne verujes o tome sta ti pisem, ali ako ne verujes ni Google Analyticsu sta onda mogu. Btw. to isto pokazuje i Statcounter.

Citat:

Na strani oglasavanje nudis 500.000 prikaza background ad po danu, sto znaci da ti dzabe propada ostalih 1,67 miliona prikaza dnevno :) Osim ako nemas to u rotaciji, ali tesko da ces naci nekoga ko ce srpskom sajtu platiti 60000 dinara (odnosno 770 eur) za 3 dana background ad, pa ako naces dvoje takvih da moras ih rotiras... ja skidam kapu :)
Background ad nije ni u fokusu za prodaju, to je vise popularno u baltickim zemljama, ovde cu prvo morati da objasnim sta je baner a kasnije dalje. Ne propada mi dzabe 1.67 miliona prikaza, jer ta tabela je za kampanje koje kratko traju, a ima cenovnik koji se salje po zahtevu za sve ostale tipove kampanje i uskoro ce biti online zajedno sa media kit-om.

Citat:

Pa se onda kaze: "9. Korisnici provedu na Karike.com u proseku 16 minuta po sesiji - ovo je najveće provedeno vreme po sesiji na sajtovima u Srbiji; "... kada se u obzir uzme 16677 igrica koje imas, a da bi ih igrao moras da se registrujes (čak i sa tim je neverovatan onaj broj profila), prosečna sesija od 16 minuta najseksijih devojaka i mladića postaje razumljivija ako si je dobio prostom matematikom a ne pravom statistikom.
Opet ponavljam, a zaista ne bih vise da ponavljam - nisam ja dobio te podatke prostom matematikom nego Google, a ako Google laze mene i ja lazem vas.

Citat:

Ako treba da procenim, ja bih tu tvoju cifru podelio sa 5 pa dobio neku realnu cifru. Hocu da znaš da ne govorim da izmišljaš, nego nemaš relevantne podatke, odnosno te podatke treba znati protumačiti. Ti bar nećeš da se ljutis na mene uvek smo govorili o svemu otvoreno. :)
Ne razumem kako opet pises da nemam relevantne podatke kada ti podaci zapravo i nisu podaci naseg sistema nego Googlea. A to sto je struktura i model sajta takav da pravi puno prikaza jer korisnici puno ocenjuju slike, mislim da to samo moze biti dobro.

bluesman 03. 10. 2008. 10:49

Ma Bizi, pusti mene... pusti ovu moju pricu... opet sam imao nocas zutu minutu posto sam pobeleo od gledanja u monitor ceo dan :) 'ajde nema veze, ja sam seljak najveci sto uopste pisem ovakve stvari.

Off Topic: Samo ra razjasnim, nisam mislio da nemas relevatne podatke nego imas "gole" podatke koje neko treba da rastumaci. Jedno su podaci a drugo je analiza podataka.

pcigre 03. 10. 2008. 15:07

Ja bih rado ustupio podatke o posećenosti, broju strana, brouzerima, brezinama, os i sl. naravno traffic source za većinu sajtova ne mogu dati.

Ideja sa automatskim slanjem izveštaja na određeni e-mail mi zvuči dobro (pretpostavljam da postoji mehanizam provere pošiljaoca i autentičnosti izveštaja).

Takve statistike bi mogle koristiti i velikim i malim. Npr. i mali mikica želi da zna koji se brouzeri, rezolucije i sl. koriste u Srbiji i velika Coca-Cola želi da zna ko koliku posetu ima.

Eniac 03. 10. 2008. 15:34

neke cinjenice za obojicu :)

1) vrlo je tesko tvrditi da je vreme provedeno na sajtu najduze u Srbiji, ne postoji pokazatelj koji to moze utvrditi osim ako nisi pricao sa vlasnicima drugih sajtova
2) veliki broj PV uslovljen je cinjenicom da Karike imaju u sebi jako malo ajaxa, svaka aktivnost zahteva novu stranu tako da ne cudi broj od 30+ strana po korisniku, verujem da na furci skinemo ajax sa poruka samo imali bismo slicnu brojku ovako je nesto preko 20 strana po unique poseti
3) teoretisanje o kontekstualnom oglasavanju na drustvenim mrezama pada u vodu, lepo je imati gomilu pageviewsa ali srazmerno rastu istih raste i banner/ad blindness tako da korisnici jednostavno ne vide reklame, oni imaju svakodnevno kretanje po sajtu i da im stavis nekog da ih lupa po glavi nece kliknuti na istu, odatle i dosta los CTR na SNS. Postoji resenje, ali to nekom drugom prilikom :D

Razmisljanje:

obelodavanje ovakvih podataka bi dosta smanjilo ulogu internet marketing agencija, jer ce ukoliko se to lepo ispromovise svaka osoba biti dovoljno pametna da napravi media mapu za svoju promociju, pitanje je koliko ugovori sa agencijama dozvoljavaju direktan kontakt i sta ce se raditi po tom pitanju

Dejan Bizinger 03. 10. 2008. 15:35

@Goran Anicic: Znam za taj servis. Ne znam kakva im je skripta za merenje posecenosti i koji sajtovi trenutno placaju clanarinu tj. koji sajtovi se prate.

Stvar je u tome sto ja zelim da se napravi servis gde se nece placati clanarina. Data clanarina nije velika ali opet ne znam sta nude i znam da ce mnogima placanje biti glavna prepreka da odluce da budu mereni.

Dejan Bizinger 03. 10. 2008. 16:14

Gde si Mungose, long time no see :1094:

Nema sta da se isprse, samo da developeri nadju vremena od mnogo posla.

Meni je zanimljivije da ide preko Google Analyticsa jer to ionako vecina od nas koristi a uvodjenjem novog servisa, dodatno dajemo podatke, a razlika je ako preko mejla posaljemo statistiku za posete, page views i jedinstvene posete i razlika je kada neka druga kompanija moze da meri sve drugo.

Interesantno je kako u Srbiji, kad god se pomene "pro bono", "humanitarno", "neprofitno", neko misli da je u pitanju velika prevara. Iz tog razloga za moj humanitarni projekat ni danas nisam postavio neki racun za uplatu nego onaj koji hoce uplati novac direktno za apel sa sajta jer imam utisak da bi se naslo barem nekoliko njih koji bi imali svoju teoriju o projektu. Nisam ja kriv sto najveci broj takvih "pro bono" stvari zapravo i nisu pro bono, ali ne volim generalizacije.

Dejan Bizinger 03. 10. 2008. 16:20

A onda bi opet neko rekao: "Taj servis su uradili jer njima tako odgovara i samo njima i jos nekoliko sajtova ima koristi od istog" :).


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 05:32.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.