DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Štednja (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=6600)

Ilija Studen 02. 11. 2008. 14:01

Štednja
 
Sada mi donese ortak flajer o rastućoj štednji kod UniCredit Banke. Na 12 meseci, svaki mesec +1% (6.5% na godišnjem nivou?).

Kakva su vaša iskustva sa štednjom i ponudom banaka? Ima neki tip i savet? Koja je najbolja banka za saradnju (po vašem iskustvu ili iskustvu osoba kojima verujete)?

Da li je uopšte štednja dobar način da novac ne miruje, a da se vi ne cimate oko njega? Iskreno, nemam previše vremena da gledam kako bih ga uložio, a opet bih voleo i da mi je na raspolaganju za slučaj da se nešto nepredviđeno desi.

Kako stvari stoje sa pravnim licima? Ima li neke razlike ili manje više važe ista pravila kao i za fizička lica?

Dzordz 02. 11. 2008. 14:16

Sta znaci na raspolaganje? Da mozes da ih povuces za dan/nedelju/mesec?

Vladimir Rodic 02. 11. 2008. 14:25

slamarica Ilija slamarica.

mislim da svi imaju "iskustva" sa stednjom

ovih dana cujem da kolegi nisu dali odma da podigne svojih 2500 evra (nisu neki novci) a nije ih orocio !!!

Ilija Studen 02. 11. 2008. 14:34

Citat:

Originalno napisao GRocky (Napišite 63046)
slamarica Ilija slamarica.

Novac u slamarici ne radi ništa i samo "svrbi"... Ne sviđa mi se to uopšte.

Citat:

Originalno napisao Dzordz (Napišite 63043)
Sta znaci na raspolaganje? Da mozes da ih povuces za dan/nedelju/mesec?

Jep, to. Ukoliko mi zatrebaju, iz bilo kog razloga, da mogu da dođem do oročenog novca u nekom normalnom vremenskom periodu (do 30 dana recimo).

Dzordz 02. 11. 2008. 15:18

Koliko sam ja gledao banke, kamate na stednju koja je stalno dostupna i nisu bas neke a treba i uracunati da ti se ta dobit oporezuje i slicno. Treba videti sa nekim strucnim koliko bi u stvari dobio. Sigurno da imaju neke kalkulatore pa ti njih pitaj da ti daju tabelu sa tim koliko kesa dobijas tacno.

Dragan Babić 02. 11. 2008. 15:20

Citat:

Originalno napisao GRocky (Napišite 63046)
slamarica Ilija slamarica.

mislim da svi imaju "iskustva" sa stednjom

ovih dana cujem da kolegi nisu dali odma da podigne svojih 2500 evra (nisu neki novci) a nije ih orocio !!!

Znam da postoji neki limit na iznos koji mozes da podignes iz banke na keca, tj. bez najave. Za vece iznose traze da im najavis da ces uzimati pare.

@Ilija: ja sam angazovan oko toga u poslednjih nedelju dana, moram ti priznati da uopste nisam pametan... Da li kupiti evre pa orociti njih, ili direkt dinare... U rajfu inace sada imaju onu nedelju stednje — na 6 meseci na evro 12% a za RSD 18%, s tim da ti je novac non stop na raspolaganju. Nesto od ta dva cu uraditi definitivno, samo ne znam jos da li evro ili dinar.

srdjan 02. 11. 2008. 15:37

Situacija sa bankama je "dovoljno dobra" samo onoliko da se poverenje gradjana kompletno ne urusi i ucini situaciju jos gorom. Ako im doneses recimo 50.000 EUR na orocavanje, verovatno ces dobiti i blow job :)

Letos sam isao u turisticki obilazak jednog foreclosure stana, prijatelji su garsonjeru u Zemunu zamenili za stan od 80m2 u Denveru koji planiraju da izdaju za 800-900 USD. Sam stan ce dobiti 2x na placenoj vrednosti kada prodje kriza. Ameri su tanki sa cashom (vec su preoptereceni kreditima) i ono sto se trenutno desava je raj za one koji imaju nesto da uloze. U nekretnine je siguran dobitak, za akcije ti treba malo herca.

xippi 02. 11. 2008. 15:37

jbt gledam ove kamate... ko jezda i dafina...

Gruja 02. 11. 2008. 15:39

Citat:

Originalno napisao Dragan Babić (Napišite 63050)
U rajfu inace sada imaju onu nedelju stednje — na 6 meseci na evro 12% a za RSD 18%.

Nije ovo baš tako. Kod stepenaste štednje kamata raste, ali se primenjuje samo na taj mesec. Prethodni meseci su po mnogo manjoj kamatnoj stopi pa u totalu ispadne dosta manje nego da je svo vreme bilo tih 12%.

Inače od nove godine bi trebali da se ukinu porezi na štednju, koji su inače bili 20% od stečene kamate.

godza 02. 11. 2008. 15:59

Cini mi se da su vec ukinuti, privremeno do kraja 2009

basti 02. 11. 2008. 17:44

Kako god gledas stednja u banci je iskljucivo korisna ako zelis da odrzavas vrednost novca u odnosu na inflaciju uz veoma malu dobit. Naravno velika prednost stednje je sigurnost uloga.

Sa druge strane uskoro ce biti pravo vreme za ulaganje u akcije (ili investicione fondove, ako ne zelis da se bakces sa pojedinacnim akcijama), obzirom da im je vrednost jako opala. Tu naravno postoji ozbiljnija mogucnost dobiti, ali i rizik je veci - kao sto su mnogi nedavno videli.

Sve zavisi sta ti je cilj.

ppavlovic 02. 11. 2008. 17:56

Ja sam postao zagovornik ProCredit banke, bar sam svoj novac orocio kod njih. Omogucavaju ti da podignes do 50% orocene vrednosti, a da se ne razorocava iznos. Kamata nije toliko dobra kao u EFG, ali je to sigurnija banka od Delte, Aik. Ovu krizu su dobro prosli.
Stednja ti je kako drugi rekose da ti novac ne izgubi vrednost, od zarade nema nista.

dinke 02. 11. 2008. 18:18

Izgleda da niko od vas nije upucen sta se desava na svetskom finansijskom trzistu i kakve to posledice nosi po nasu zemlju (a banke su u tome najvise pogodjene) :)

Korisni linkovi:
http://www.elitesecurity.org/t338693...e-vise-Amerika
http://www.elitesecurity.org/t339956...pred-bankrotom

a zatim kao slag na tortu:
http://www.b92.net/biz/fokus/intervj...&nav_id=325823

Pokusajte da zamislite sta ce se desiti kada vecina gradjana podigne svoj novac kada im istekne orocenje (posto je velika kolicina novca orocena prosle godine u nedelji stednje kada su uvek najpovoljnije kamate).

Da li se iko od vas zapitao kako to da neka banka daje *dvocifrenu* kamatu na deviznu stednju??? Meridian daje 7% na avista stednju (stednja bez orocenja)???

Licno sam malo proucavao sta se to globalno desava i dosao kao totalni ekonomski laik do par mogucih "outcome" scenarija.

1) katastrofican (malo verovatno)
Sve ce otici dodjavola i sve valute ovog sveta ce izgubiti totalnu vrednost. Kupovacemo nesto brasna i ulja sa dzakovima para (eura/dolara)! Malo verovatno ali ne i nemoguce!

2) realan
U svetu ce nastati recesija, kao posledica iste pojavice se manjak ulaganja u nasu zemlju i manjak priliva svezeg novca (€€€€). Posledice se vec osecaju, a bogami tek se osetiti. Pre svega sa najvecom dozom sigurnosti moze se zakljuciti da ce poskupeti sve vrste kredita. Politicari ce naravno kao i uvek posezati za populistickim merama (poput ovoga) umesto da zaista urade ono sto se uraditi mora i smanje neefikasan javan sektor bar za 4/5 (tako sto ce za pocetak otpustiti 80% radnika u javnim preduzecima).

Sve ce ovo kao posledicu verovatno u krajnjem stadiumuj imati inflaciju (manjak novca ce po pravilu nadoknaditi stamparije), sto ce opet uticati na pad platezne moci, ali i pad cena nekretnina itd.

3) Bez vecih posledica (najmanje verovatan scenario).


Sve u svemu, Ilija, ako nemas neke pametnije ideje za investicije, slamarica bato!

Vladimir Rodic 02. 11. 2008. 18:46

i pored krize u svetu nigde nema tih procenata koje se nude ovde kod nas...

dobro da se ogradim znam na primeru samo 3 zemlje. ja kada kazem prijateljima iz na primer Austrije da se ovde na evro dobije dvocifrena kamata godisnje ne mogu ljudi da veruju. Tamo je 5% SRECA SRECA RADOST !!! To ljudi nije normalno !

Stvarno Ilija nisam rekao slamarica odma na pocetku bez razloga a drago mi je da i Dinke tako misli.

xippi 02. 11. 2008. 18:47

Citat:

Sve centralne banke pumpaju ogromne sume, pa nema inflacije ni u Nemačkoj ni u Americi.
aha.

Lalaland 02. 11. 2008. 19:04

To je tacno da sad u Americi ima fenomenalnih dilova na trzistu nekretnina ali samo ako imas cash ili besprekoran credit rating sa ekstra sigurnim zaposlenjem (to sad ni predsednik drzave vise nema bar na 4 godine). Niko vise ne daje kredit ni za sta. Plus sto biti vlasnik i izdavati kucu/stan zahteva dosta dodatnih troskova pogotovu ako ne zivih u Americi. Tu je osiguranje, porez, odrzavanje i popravke (stanari to ne placaju), jurenje podstanara, dal' su platili, nisu platili, itd. Ali to je ionako na duge staze, ako ti trebaju pare hitno, zaboravi.
Sto se banaka tice, kamata na stednju je mizerna, stock market videli ste kako sad izgleda. Jedino relativno sigurne akcije su hrana, sredstva za higijenu i poroci. Ko je prosao devedesete u Srbiji, njemu je sve jasno.

Vladimir Rodic 02. 11. 2008. 19:22

Citat:

Originalno napisao Lalaland (Napišite 63072)
Niko vise ne daje kredit ni za sta.

hehehheheeheheehehehhehe pa ovo je gore za amerikance nego za nas 90-te :1094:

(izvini imam nesto protiv amerike)

mileusna 02. 11. 2008. 19:31

Kamate su trenutno velike jer banke ne mogu da računaju na zaduživanja iz inostranstva kod drugih banaka pa su osuđene da same traže svež kapital na domaćem tržištu.

Sećam se da je jedno vreme baš bilo dobro štedeti u dinarima, no kako je dinar bio dosta jak i banke su oborile kamate na dinar. Ne znam kako je sad...

Devizno štedim po viđenju, iz razloga što uvek mislim da će mi lova trebati hitno, ali tako je već dve godine a nijednom mi ništa nije trebalo hitno, tako da ispada mnogo bolje da sam sve oročio barem na neki kraći period 1-3 meseca pa da to bude bar maaalo više.

Ne znam kakva je situacija za firme što je Ilija pitao, da li firma uopšte i može da štedi i dobije kamatu? Logično bi bilo da može, ali nešto nisam video da banke to pominju a tako nešto bi mi zaista dobro došlo.

Ukoliko je firma u pitanju a ima dovoljnu sumu novca možda je jednostavnije kupiti poslovni prostor i skinuti trošak rentiranja, ili iznajmljivati poslovni prostor i čak zaraditi dodatni izvor prihoda.

noviKorisnik 02. 11. 2008. 20:45

Kanda niko ne voli oročavanje... Tako sam i ja u varijanti štednje po viđenju.

Odskora prešao na 7% (ne biram baš puno, radim u banci pa šta se nađe pri ruci, a kod konkurencije idem samo ako nikako ne mogu da ostvarim neku uslugu, srećom retko). Ta stopa važi do kraja godine, promotivno, a uveravali su me da će i nakon toga da bude povoljno (će da vidimo, nema brige).

Za isplate do 1000 € se bez problema može direktno na šalter, preko toga je dovoljno najaviti dan ranije.

I da, ukinut je porez na štednju.

djoca 02. 11. 2008. 22:00

Ne postoji bankarski sistem ni u teoriji koji bi mogao da isplati sve pare ulozene u banku ako svi dodju da podignu svoje pare u isto vreme. NBS je i reagovao, a i drzava pod njihovim uticajem, u trenutku kad je panika pocela, pre par nedelja, i kad je stvarno u jednom trenutku bila frka za kintu tj cekalo se po par dana. Ja sam u utorak dizao prilicnu sumu i isplatili su je bez pitanja, osim sto mi je sluzbenica rekla da bi bilo dobro da ubuduce pozovem fonom da prijavim podizanje te kolicine za svaki slucaj (Intesa). Posto redovno oko prvog podizem sumu od oko 5000 sa racuna, desavalo se i prethodnih godina da mi kazu da probam da se setim da najavim jer im je generalno praksa takva. U Raiff npr nisam ni mogao da podignem nikad preko 3000 bez najave (zato sam ih manje i koristio). Elem, sustina price je da to sto kintu ne mozete mozda da podignete iste sekunde kad pozelite nije nista neobicno, bitno je da je dobijate koliko vec sutradan.

No fakat je da ce banke da budu u problemu naredne godine tj vec su...ali ce cela drzava da bude u vecem problemu. Ove kamate koje sad nude su samo posledica cinjenice da nase banke vec sad nemaju gde da pozajme novac. U inostranstvu nema sanse, njihove maticne banke imaju prece pozare da gase, i ostaje im samo da uzmu kintu od gradjana u Srbiji i da ih obrcu. To opet znaci da ce firme naredne godine placati veoma velike kamate na kredite ukoliko zele da sire biznis, pogotovo sto vise nece biti mogucnosti da se vece firme zaduzuju u inostranstvu. To opet znaci da firme nece ulagati u prosirenje posla, sledi frka u najavi (manje radnih mesta, nema povecanja plata, recesija, frka sa vracanjem kredita koji su vec uzeti).

Sto se domacih banaka tice, mislim da je pametno proveriti kako im maticne stoje. Neko je negativno pomenuo recimo Intesu, a oni su po meni bas u mozda najboljoj poziciji kod nas. Razlog je prost, njihova maticna banka nije u problemima, nisu ulagali u hipotekarne, dok je Unicredit bio pod posebnim merama italijanske vlade. Intesa se fokusirala na istocnu Evropu uglavnom i uboli su ga jer su po celoj postkomunistickoj Evropi bili mnogo stroziji uslovi za uzimanje kredita, a trziste nekretnina nije toliko prslo kao na zapadu. E sad, sta ce biti....ko zna...

A slamaricu nikom ne bi preporucio...ma kakva da je situacija sa bankama...u centru KG-a, ispred zgrade suda, su prosle godine roknuli lika koji je vlasnik menjacnice i digli mu 50.000. Nikad nisu pronadjeni. Ovo je zemlja gde se to smatra ekstremno dobrim plenom. Drugim recima, 'radili' bi i za mnogo manje.

Wassup 2008
http://www.youtube.com/watch?v=Qq8Uc5BFogE

skaarj 02. 11. 2008. 22:23

Do skoro je bilo mnogo isplativije stedeti u dinarima zbog jakog kursa i velike kamate. Prolazilo se mnogo bolje nego u slucaju stednje u evrima.
Prema svemu sto citam sledeca godina ce biti jako nezgodna i dinarska stednja cak i uz ovako visoke kamate po meni nece biti isplativa jer dinar tesko da moze da se vrati na nivoe koje je imao pre samo nekoliko nedelja.

dinke 02. 11. 2008. 22:42

Citat:

Originalno napisao djoca (Napišite 63096)

A ja mislio reklama za bud ... kad ono Obama :)

Lalaland 03. 11. 2008. 00:40

Provodom recesije, nije ni sve tako crno. Na primer, mogu da se kladim da ce Ilijin biznis da se prosiri jer kako kompanije budu kresale radnu snagu i budzet tako ce im sve vise trebati project management tools. Male, fleksibilne, online firme mogu samo da profitiraju pomazuci glomaznima da prezive lean days. Isto vazi i za ecommerce, ljudi manje voze, vise kupuju online ali ce bolje biti samo onim kompanijama koje nemaju suvise velik overhead.

Dzordz 03. 11. 2008. 06:17

Kad smo kod raspada sistema, nisam stigao da procitam ali cini se kao interesantno stivo.

http://www.themoneymeltdown.com/

misko_ 03. 11. 2008. 08:50

Uzmi zlato...
 
Ovo je možda malo off-topic, ali ja bi najradje uzeo zlato...

...neznam kao je kod vas u srbiji ali mi u RH nemamo tu mogučnost...

...nije da se zlato može jesti kada se ogladni, ali ipak jer najsigurnije(neznam koliko ovdije ima ekonomista(ja sam završio srednju) ali sve valute moraju imati pokriče u zlatu, kada se ima više papirnog novca nego zlata u državi onda inflacija raste još brže)...

xippi 03. 11. 2008. 10:12

^ovo je zabluda. dolar je recimo papirni novac koji nema pokrice u zlatu i cija vrednost zavisi od toga koliko novcanica ima u opticaju, tako da svaki put kad FED (koji je btw privatna kompanija) dostampa x stotina milijardi $ svakom stanovniku se poveca dug jer obican gradjanin taj pozajmljeni novac mora fedu vratiti sa kamatom... a sto se same prakse dostampavanja para tice svi znamo kako se to ovde zavrsilo :P

cuo sam negde da je jedno od resenja prelazak na yen/yuan, kao oni ce najblaze da prodju when the **** goes down ;)

Milos Vukotic 03. 11. 2008. 10:22

Nisi jedini s tim rezonom, moj prijatelj iz Danske je ljetos uzeo dosta zlata... :)
Sad je čak i primjetno poskupilo.

Berislav Lopac 03. 11. 2008. 10:29

Citat:

Originalno napisao misko_ (Napišite 63115)
sve valute moraju imati pokriče u zlatu

Kao što xippi kaže, to nije točno. Nekad je bilo, no zlatni standard je svugdje ukinut još prije pedesetak godina.

A što se tiče katastrofičnih najava, ne morate se brinuti -- i propast svijeta je najavljena već puno puta dosad. Svi ćemo preživjeti, bit će nam nešto malo lošije nego dosad i onda će opet ekonomija krenuti prema boljem. Tako je bilo već bezbroj puta dosad, tako će biti i sada.

Vladimir Rodic 03. 11. 2008. 12:43

Heheheheeheheeheh a mozda ne misle ljudi na zlatni standard vec misle na kupovinu kajli, prateci tendenicje i kretanja sa ovih prostora iz 90-tih :)

Ko je imao para kupovao je kajle :D :D :D

skaarj 03. 11. 2008. 16:28

Posto sam licno zainteresovan za zdravlje dolara malo sam proucavao temu. Probacu da objasnim sta se desava koliko sam ja skontao ali da ne davim previse.

Dolar je svetska valuta. Negde 1945. godine doneta je odluka da se sve valute mere prema dolaru. Tada je dolar imao pokrice u zlatu. Nikson je 1971. ukinuo zlatnu podlogu dolara. Sve drzave jedan deo svojih deviznih rezervi drze u dolarima, ali ne radi se o pravim dolarima nego o T-Bills (treasury bonds) koje stampa FED. Prema tome drzave cuvaju americki dug. FED nemilosrdno povecava kolicninu novca u opticaju posto deficit USA raste jako velikom brzinom. Da to radi NBS imali bismo hiperinflaciju. Zbog statusa US dolara oni beze od hiperinflacije raznim trikovima. Jedna od fora je da se dolarima kupuje nafta (primetite da cena nafte raste kako dolar slabi i opada kako dolar jaca) pa prakticno dolar ima podlogu u nafti (nije bas toliko jednostavno) a ne u zlatu. Naravno tu je i uvek kreativno racunanjae inflacije, BDP i nezaposlenosti. Poslednjih 20tak godina US vodi izuzetno ekspanzivnu politiku na podruciju finansija. Sve pod pretpostavkom da je moguc neograniceni rast sto je dovelo do toga da dispariteti nekih ekonomskih pokazatelja nikada nisu bili veci (trenutno u US nema stednje koja je vredna pomena, cene nekretnina uveliko nadilaze visedecenijske proseke...). Na kraju Greenspan (bivsi predsednik FEDa) povodom propasti banaka je priznao da nije bas dobro (da se blago izrazim) vodio ekonomsku politiku onih 19 godina koliko je bio na celu FEDa.
Situacija je losa, ali nije izvesno koliko lose ce se sve ovo zavrsiti. Moguca je ozbiljna recesija ili u najgorem slucaju velika depresija poput one 30tih godina.

Jedan od forumasa na jednom americkom forumu na pitanje da li uzimati kes iz banaka ili ulagati u zlato da bi se najbezbolnije prebrodila kriza nudi jednostavno resenje: Kupovati municiju i dugotrajnu konzerviranu hranu. :)

Za one koje ovo mozda bude dublje zanimalo: http://www.chrismartenson.com/crash-course

Lalaland 03. 11. 2008. 17:51

To put things in perspective:
Trenutna stopa nezaposlenosti u USA jedva prelazi 6%.
Stopa nezaposlenosti za vreme velike depresije tridesetih je bila 25%.
Stopa nezaposlenosti u Srbiji 2007: 21.6%, 2008 smanjena na 18%.

Amerika definitivno ume zacas da napravi sranje svetskih razmera ako ni zbog cega drugog ono zbog velicine i para koje se tu obrcu. Kako se ukopati, svi znamo dobro, nije to nista misterioznije od onoga sto se u Srbiji desavalo. Korporativni ultra-kapitalizam, vodja-idiot, ideoloska prepucavanja, ratovi na sve strane, dafine i jezde, sve vece imovinske razlike i nestanak srednje klase, prezaduzenost i drzave i naroda, itd. Filozofija neprestanog rasta je u stvari secenje grane na kojoj sedis, konstantno crpljenje ljudskog i prirodnog kapitala bez mnogo obnavljanja.

Ono sto sad treba posmatrati je kako se iz bule vadi jer su i tu nekako brzi. Sad je vreme preispitivanja. Da li ce doci do neke blaze varijante evropskog soc-kapitalizma ili do neke nove filozofije sustainable capitalism, ostaje da se vidi. Ono sto je sigurno je da Amerika nece prestati da mesetari i da trazi nove nacine da se pare obrnu, ovog puta mozda sa malo vise obzira i na ovce a ne samo na vukove. Za razliku od potpuno beskorisnog housing bubble, internet bubble devedesetih je ostavio fenomenalne rezultate (as evident by this forum as well). Tako ce sad neki novi bubble da krene da se naduvava, najverovatnije green tech, i samo mozemo da se nadamo da ce rezultat biti pozitivan.
Sto kazu lale, nikad nije bilo da nije bilo.

skaarj 03. 11. 2008. 18:36

Za pocetak velike depresije obicno se uzima 29. oktobar 1929. godine kada je doslo do kraha berze. Nezaposlenost je dostigla vrhunac (pomenutih 25%) 1933. godine, dok je 1928 prema nekim podacima bila slicna ili cak niza nego danas. U nekim najcrnjim prognozama moze se desiti da nestane oko 1 milion poslova tokom 2009. godine i da nezaposlenost skoci na 8%

Niko ne tvrdi da USA ide prema depresiji ali cinjenica je da velika depresija nije proces koji se odigrao preko noci i da je u ovom trenutku suvise rano reci kako ce se stvari odvijati i kakve ce posledice biti.

Nadam se najboljem a ocekujem najgore. :)

Lalaland 03. 11. 2008. 19:11

Citat:

Originalno napisao skaarj (Napišite 63159)
Niko ne tvrdi da USA ide prema depresiji ali cinjenica je da velika depresija nije proces koji se odigrao preko noci i da je u ovom trenutku suvise rano reci kako ce se stvari odvijati i kakve ce posledice biti.

Nadam se najboljem a ocekujem najgore. :)

Apsolutno. Nista se ne desava preko noci. Ovih poslednjih 8 godina je samo slag na tortu i, da se razumemo, depresije ce biti ali to ne znaci da sad svi treba da se zavucemo pod jorgan. Nije pitanje koliko se dugo u krizu ulazilo nego koliko brzo se iz nje izlazi. Mozda je rano za prognoze ali padanje u neku katastroficarsku paranoju (ovo govorim uopsteno, ne mislim ni na koga licno) sigurno nece poboljsati situaciju. Nema te zalihe konzervi koja pomaze na duge staze. I sama sam genetski sklona pesimizmu ali zivot me je naucio da je jedina prednost pesimizma to sto, ako se najcrnje slutnje ipak ostvare, mozes da kazes: I told you so. Inace, uopste ne resava stvari vec samo paralise (ta nesretna stopa nezaposlenosti u Srbiji je jos uvek tako ocajno visoka i nakon toliko godina delom i zbog naseg poslovicnog pesimizma).

ivanhoe 03. 11. 2008. 19:19

Mislim da je Lalaland odgovarala na komentare o US kojoj sledi propast, sto naravno nema veze sa zivotom. Deo populacije ce da prodje lose (a opet neko ce i da zaradi), stvari ce se opet izbalansirati (realno US standard zivota je previsok u odnosu na ekonomsko stanje) i to je to...

u svakom slucaju i dalje ce biti ispred nas 200 svetlosnih godina, sto je i realno za ocekivati..

LiquidBrain 03. 11. 2008. 19:20

i delom zato sto vecina nezaposlenih u srbiji bi htela da budu shefovi ili direktori...

Lalaland 03. 11. 2008. 19:52

ej, ako dodje do toga da treba da valjam evre na Beverly Hills kvantasu, at least I'm qualified :)

Lalaland 03. 11. 2008. 20:30

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 63170)
Off Topic: Za neupućene, kvantaš postoji u skoro svakom gradu, to je veleprodajna pijaca.

Al' da se vratimo na Ilijino pocetno pitanje: okreni, obrni, ispada da ti je najbolje da ulazes u sopstvenu firmu. Cini mi se da je gore citirani mileusna predlozio kupovinu poslovnog prostora, mozda je sad vreme za ozbiljniji advertising, prosirenje, customer support, whatever...

degojs 03. 11. 2008. 21:06

Sve bajni majstori školovani po elitnim školama (mislim ovi direktori tamo po tim bankama)..

A dokle to ide, najbolje je kad je onaj lopov Fuld bio pozvan u Kongres na saslušanje i jedan kongresmen ga pita: Lepo, sad, vi ste bili CEO, do pre mesec dana ste pričali kako nema problema, sve OK, a onda ste proglasili bankrot i lepo.. slom finansija u državi, problemi u celom svetu.. ljudi ostaju bez posla, kuća.. Recite mi, da li je fer da vi sebi za poslednjih 8 godina dodelite platu i bonuse u vrednosti od.. $500M ?? I ljudima koje ste doveli u firmu, neposredno pre bankrota ste delili bonuse od.. 10M, 20M.. fino, fino. Pa da li je to u redu?

A ovaj kaže, pa dobro sad, nije baš 500M, pale su deonice, pa je to sad bliže 250M!!!

:D:D

[nq] 03. 11. 2008. 22:33

Citat:

Originalno napisao noviKorisnik (Napišite 63085)
I da, ukinut je porez na štednju.

Siguran? Znam da su to najavljivali u paketu sa povecanjem sume koju garantuju (tako da sam garantuju 50.000evra), ali koliko sam ja razumeo porez na kapitalnu dobit nije ukinut.

@ilija

Ja licno imam orocenu stednju u raffu, imam stepenastu na 3 godine (mozes da razrocis kad hoces, i zadrzavas nesto kamate, u pocetku je mala...) i imam sad ovu njihovu novu ponudu na 6 meseci, 8.5 % godisnje,...

to ti dodje na recimo 2000 evra oko ~45 evra kad ti odbiju porez.

Pitanje je koliko je pametno sad ulaziti u fondove... jer se masa uspanicila (ima razloga) i povlaci masovno, ja sam licno u raffu izgubio 54% ulozenog novca.

licno ne bih ulazio u fond nego u neke probrane akcije, npr. http://www.belex.co.yu/srp/akcije.php?s=AIKB mada jbg, sve to moze da pukne :)

jeb*s pare, kako dosle tako osle, popi ti to :)

basti 03. 11. 2008. 23:27

Citat:

Originalno napisao [nq] (Napišite 63193)
Pitanje je koliko je pametno sad ulaziti u fondove... jer se masa uspanicila (ima razloga) i povlaci masovno, ja sam licno u raffu izgubio 54% ulozenog novca.

licno ne bih ulazio u fond nego u neke probrane akcije, npr. http://www.belex.co.yu/srp/akcije.php?s=AIKB mada jbg, sve to moze da pukne :)

Sto ne ulagati uskoro u fondove? (pod "uskoro" mislim kada jos malo poopadaju) Koliko ja razumem kupovina akcija (a fond je prakticno diversifikovana kupovina akcija za malo para) se najvise isplati u momentima krize - pod uslovom da imas vremena da sacekas da se akcije povrate.

A ulagati u jednu konkretnu firmu, kupovati njene akcije, je jos rizicnije i mozes lako da izgubis 100%, za razliku od 54% koliko si izgubio u fondu. Mislim da se ulaganje u pojedinacne akcije isplati iskljucivo ako imas dovoljno para da rasporedis i kupis akcije raznih firmi da pokrijes mogucnost gubitka jedne odredjene firme.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 15:36.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.