DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Marketing i SEO (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Dobra kampanja - Jafforidža (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=6672)

Miloje Sekulic 09. 11. 2008. 18:44

Dobra kampanja - Jafforidža
 
Prvo je grad oblepljen amaterski napravljenim plakatima sa nekim čudnim i smešnim likom koji je "veliki prosvetljeni guru i traži sponzora"
Onda je taj baja počeo da se u kućnom mantilu pojavljuje na prometnim mestima u gradu, kampujući u šatoru i tražeći sponzora. Naravno da je i blogovao.
Onda se pročulo de će neki od onih repera iz Velikog brata da mu napiše pesmu.

Maske su spale kada se pojavila vest - reklama na TV-u da će Jaffa da sponzoriše lika i da on menja ime u Guru Jafforidža. On se slikao u onom istom kućnom mantilu koji je sad oslikan napolitankama.

Iz gerila faze prešlo se u klasično oglašavanje (TV, bilbordi) .. i pojavio se sajt - kao stožer kampanje. Zato i pišem ovde o tome. Suština priče je o gerila metodama za skretanje pažnje pred korišćenje interneta kao kanala da se priča o novim napolitankama na tržištu proda onima ko su im glavna ciljna grupa - tinejdžerima dakle. A tinjdžeri koriste internet u procetu većem od 50%.

Od prodaje priče (ba'te izvali onog Jafforidžu koja dileja) do prodaje poizvoda je mali korak.

Dugo nisam video ovako dobro osmišljenu, zaokruženu i izvedenu kampanju. Da se ne lažemo i koštala je papreno. Respect za Milicu.

nixa 09. 11. 2008. 19:19

Nisam ispratio to ( i dalje smo jako zauzeti ) ali po prici zvuci jako dobro.

thumbs up

jablan 09. 11. 2008. 19:45

Statistike, Miloje, cifre...

Sudeći po broju komentara na blogu, ovo mu je najveći Buzz dosad.

GaVrA 09. 11. 2008. 19:50

Možda sam ja nešto pogrešno otvorio, ali ovde:

http://www.gururidza.blogspot.com/

Sam uspeo da izbrojim jedan komentar?

Ja nisam ništa od ovoga ispratio ni video, ali zanimljivo zvuči koncept kampanje.

Miloje Sekulic 09. 11. 2008. 19:51

Citat:

Originalno napisao jablan (Napišite 63555)
Statistike, Miloje, cifre...

Ne znam, konkurencija ne deli takve informacije sa mnom. Mccann grupa radi za Bambi.
Slažem se sa komentarom, naravno. Merilo uspešnosti kampanje je efekat na poslovanje, u ovom slučaju na prodaju.
Meni se ovde i bez poznavanja efekata, dopala ideja a posebno što su težište bacili na net.

godza 09. 11. 2008. 19:55

Definitivno sam obratio paznju na tog nindzu, ali je reklama kod mene izazvala potpuno negativne reakcije, u rangu sa Karleusom i Pionirovim proizvodima.

Lik je ucestvovao u emisiji 'Kes Taksi' jos pre nego shto je pronasao 'sponzora' i to me dovodi do cinjenice da je 'Kes Taksi' namestaljka.

Uglavnom, 'ridza' ili kako se vec zove mi je totalno antipatichan, i sama reklama na TV-u mi je blagorecheno retardirana. (Kao shto kaze Miloje, mozda je to i bio cilj (odnosi se na deo komentara 'ba'te izvali onog Jafforidžu koja dileja')). Siguran sam da ova reklama (i cela kampanja) NECE me naterati, niti namamiti da kupim proizvod, no mozda ja nisam ni dobar uzorak populacije, jer ovakve stvari vredjaju moj intelekt (u rangu sa Grandom, i pomenutim role-modelima mladjih generacija).

mileusna 09. 11. 2008. 20:00

Ja takođe ništa od ovog nisam niti čuo niti video sve do sad. :) Al' valjda i nisam u ciljnoj grupi... Mada jedem napolitanke. ;)

Eniac 09. 11. 2008. 20:02

bas sam pricao sa Ilijom o tome jer nam se taj plakat u Nisu ucinio zanimljivim. Onda sam dosao u Bg i video iste plakate i kao wtf, da bih odmah posle toga video kako je dobio sponzora i skapirao da je u pitanju viral i gerila. Cool je ali se malo sve prebrzo desilo uz gomilu stvari koje te malo ranije uvere u to da prica nije bas one-man show vec da korporacija stoji iza toga, kao npr gostovanje Guru Ridze u b92, Kesh Taxiju itd. I odmah posle toga, 2 dana max izlazi maksimalno nabudzen flash sajt koji je nastao kao saradnja ova 2 lika.

Da ne bude da bacam hejt samo, super je sve odradjeno samo bih eto malo sporije radio kampanju jer mi se cini da bi efekat bio potpuniji.

GaVrA 09. 11. 2008. 20:03

Citat:

Originalno napisao godza (Napišite 63559)
Definitivno sam obratio paznju na tog nindzu, ali je reklama kod mene izazvala potpuno negativne reakcije, u rangu sa Karleusom i Pionirovim proizvodima.

Mene podseća na onog Macu što je bio u VB a sada je nešto kao na ovim studentima pevuljkama...

Valjda je needless to say da je to negativno poređenje.

Miloje Sekulic 09. 11. 2008. 20:05

Nisam rekao da je kampanja uspešna nego da je dobra, odnosno da mi se dopada što je internet integrisan u kampanju i to dosta istaknuto. Smatram da je to zbog toga što su kreatori kampanje uočili da im ciljna grupa "visi online" pa su se potrudili da iskoriste kanal koji im je na raspolaganju.

Druga opcija je bila da pokriju grad bilbordima i da se razvale od reklamiranja na TV-u u fazonu "E pojavio se novi keks". Ovako su počeli sa blogom, napravili sajt, imaju na njemu neke zezalice, stalno ističu adresu sajta u komunikaciji, ... itd.

Naravno da je sve moglo i bolje i efikasnije da se uradi, i uvek može, ali se bar uradilo nešto...:1044:

Off Topic: Ko me vukao za jezik :1051:

Goran Aničić 09. 11. 2008. 20:05

Ispratio sam kampanju od početka, tehnički je sasvim ok, ali konceptualno...

Mislim da se pre svega omašila ciljna grupa, ali da ulazim previše u detalje kampanja me najviše podseća na glupost subotičkog Pionira koji je odabrao Karelušu i sve što ide uz njum, koja je ovim angažmanom totalno degradirala poznate dugogodišnje brendove Pionira (Odžačar, razne vrste čokolada i sl.).

Što se tiče bloga vidi te da su svi zapisi dodati u jednom danu i da naravno nema posetilaca, jer bez prethodne promocije nema ni publiciteta.

Ovako ispada da je cela kampanja pre ispromovisala tog anonimnog pajac-lika, nego sam novi proizvod.

jablan 09. 11. 2008. 20:15

Citat:

Originalno napisao Miloje Sekulic (Napišite 63557)
Ne znam, konkurencija ne deli takve informacije sa mnom. Mccann grupa radi za Bambi.

Ma, nisam mislio na uticaj na prodaju, ako kreneš da vrtiš reklame u udarnom terminu na TV-u sa Nigrutinom naravno da će da ti skoči prodaja. Više sam mislio na to što si rekao da je sajt "stožer kampanje". Imaš li ti neki dokaz za to što tvrdiš (broj poseta, budžet sajta vs budžet za TV reklame itd)?

BTW, i ja nisam mogao da se otmem poređenju sa JK reklamama i mogu vam reći da bih pod oružanom pretnjom ipak pre dao pare Karleuši nego Ridži. Ali, kao što i svi drugi kolege konzumenti napolitanki sa foruma kažu, "valjda nisam ciljna grupa".

Off Topic: Jbt, sad nešto razmišljam, kako to da ja nisam ničija ciljna grupa?! Nit hoću da mi veš bude belji, nit ovo malo kose i trepavica bujnije, ne brijem se pa mi ne treba superglatko izbrijavanje, pivo ne trošim i ne gledam fudbal, auto nemam i ne planiram da ga kupim, iritiraju me i izmišljeni supercool likovi i silikonske pevačice... Pa gde su bre te kampanje malo za mene, jel su moje pare šugave?!

mileusna 09. 11. 2008. 20:18

Eh, Karleuša i Medeno srce... Sada svaki put kad jedem medeno srce moram da zapušim nos... :(

P.S. Soko Štark hteo da menjaja ime čokoladnoj bananici, zapita se čovek ko bre sedi sve u tim marketing timovima?!?!

Miloje Sekulic 09. 11. 2008. 20:26

ajde sad da se hvatamo za svaku reč
 
Ako se ne varam svaka reklama i bilbord upućuju ka sajtu. Bar u smislu isticanja imena sajta.
Sajt ima neuporedivo više materijala (tekstovi, funkcionalnosti, itd) nego što ga ima u TV reklamama ili na bilbordima.
Najbitnije od svega je to što se napolitanke eksplicitno pojavljuju tek na sajtu (tamo ima sekcija o njima, prikazana su pakovanja itd).
Sem toga čini mi se da je predviđeno da sajt bude alat na kome će kampanja dugoročno trajati (odbrojavanje do početka školskog raspusta - možda planiraju neku nagradnu igru) a da TV i bilbordi služe za kratak i naravno skup (ne može se porediti sa cenom sajta) prvi udar.

Da pokušam još jednom - ljudi nisu zaboravili net nego su se pozabavili njime više nego što je kod nas uobičajeno. O efektima neka razmišljaju oni koji ih plaćaju. Hvala im što se nije sve završilo na bilbordima i TV-u. Amen.

jablan 09. 11. 2008. 20:32

Citat:

Originalno napisao Miloje Sekulic (Napišite 63571)
ljudi nisu zaboravili net

A čim ga nisu zaboravili, odmah je stožer. Tako sam i ja bio stožer fudbalskog tima u osnovnoj školi.

Off Topic: Dobro bre, jel radite vi advertajzeri još nešto osim što tapšete jedni druge po ramenu?!

McKracken 09. 11. 2008. 20:35

Off Topic:
Citat:

Off Topic: Jbt, sad nešto razmišljam, kako to da ja nisam ničija ciljna grupa?! Nit hoću da mi veš bude belji, nit ovo malo kose i trepavica bujnije, ne brijem se pa mi ne treba superglatko izbrijavanje, pivo ne trošim i ne gledam fudbal, auto nemam i ne planiram da ga kupim, iritiraju me i izmišljeni supercool likovi i silikonske pevačice... Pa gde su bre te kampanje malo za mene, jel su moje pare šugave?!
I ja pomislim slicno povremeno.. Onda me u'vati paranoja da sam ciljna grupa za proizvode sa i bez krila pa se totalno utripujem :D

Miloje Sekulic 09. 11. 2008. 20:43

halo bre rodjaci
 
Citat:

Originalno napisao jablan (Napišite 63573)
A čim ga nisu zaboravili, odmah je stožer. .

Ne nego je internet po mom mišljenju stožer ove kampanje zbog raznorodnih aktivnosti koje se na njemu odvijale pre početka glavnog (i najskupljeg dela), nastavljene su tokom sadašnjeg dela kampanje a ubeđen sam da će ostati jedini aktivan kanal posle njegovog završetka. Pretpostavljam i da će se online aktivnosti širiti prvenstveno kroz društvene mreže i društvene medije.

Drago mi je što je tako i slažem se da je dosta stvari moglo da se uradi bolje.

Dakle raznorodnost aktivnosti i bogatstvo sadržaja koji se plasiraju na net opredelili su me da koristim tu reč jednog nedeljnog popodneva dok sam pijući kafu i blejeći po netu onako potpuno opušteno postovao na forum internet profesionalaca, na kome se beskonačno kuka o malim cenama oglašavanja i zapostavljanju interneta od strane onih koji rapoređuju budžete, informaciju o situaciji da je velika kompanija sa značajnim budžetima okrenula deo te reke i na našu vodenicu. :(

Off Topic: Jablane ja nisam advertajzer ali nema veze. Posao advertajzera kao i posao nas iz PR je veoma eksplicitan i merljiv. Ako Bog da a ljudi ne pokvare biću uskoro u prilici da ti dam primer (cifre, efekti) iz iste grupe proizvoda kao što je ovaj o kome večeras diskutujemo

ppavlovic 09. 11. 2008. 21:02

Slazem se da je kampanja sa Ridzom dobro odradjena, takodje mislim da je to trebalo mnogo sporije da se izvede. Bas sam pre neki dan spomenuo na Varagicevom blogu da je ta kampanja po meni u rangu sa Obaminom, samo sto su oni to furali 20-ak meseci, a ovi Ridzini tek dve nedelje (koliko vec?!).
Mnogo klinaca se lozi na Ridzu... jedino sto je sad izgubio status "ludaka/cudaka" i usao u kolo sa korporacijom.

Prvi postulat prilikom otkrivanja virala:
- ako je nesto besimsleno, a prima se u narodu, sigurno je viral.

Miloje Sekulic 09. 11. 2008. 21:06

dok ne odradim sto sam najavio
 
Off Topic:
Citat:

Originalno napisao jablan (Napišite 63573)
Dobro bre, jel radite vi advertajzeri još nešto osim što tapšete jedni druge po ramenu?!

“Najviše poziva za zakazivanje terapija imali smo posle promocije widgeta
Miloš Raković – direktor Allen Carr’s centra

Goran Aničić 09. 11. 2008. 21:24

Citat:

Originalno napisao Miloje Sekulic (Napišite 63571)

Da pokušam još jednom - ljudi nisu zaboravili net nego su se pozabavili njime više nego što je kod nas uobičajeno. O efektima neka razmišljaju oni koji ih plaćaju. Hvala im što se nije sve završilo na bilbordima i TV-u. Amen.

Ovo je za pozdrav, ali izbor likova za identifikaciju je blago rečeno problematičan, a da ponovim i ciljna grupa. Zašto ovo kažem, zato što je dovoljno bilo da postave nekog pored rafa sa napolitankama (za početak konkurentskih) i beleži kupce, i videli bi da većinom napolitnake u korpe ne stavljaju tinejdžeri.
Slična stvar je bila i sa Plazmom, koja je bolje potrrfila tržišnu nišu, kampanje su bile usmerene na mlađu zaposlenu populaciju ;)

mileusna 09. 11. 2008. 22:00

Citat:

Originalno napisao jablan (Napišite 63569)
Off Topic: Jbt, sad nešto razmišljam, kako to da ja nisam ničija ciljna grupa?! Nit hoću da mi veš bude belji, nit ovo malo kose i trepavica bujnije, ne brijem se pa mi ne treba superglatko izbrijavanje, pivo ne trošim i ne gledam fudbal, auto nemam i ne planiram da ga kupim, iritiraju me i izmišljeni supercool likovi i silikonske pevačice... Pa gde su bre te kampanje malo za mene, jel su moje pare šugave?!

Off Topic: Polako jablane, strpi se... Kad ti sin poraste i počne da igra fudbal, pa kad se izblatnjavi da ga rođena majka ne može prepoznati, eto tebe u ciljnoj grupi praškova. ;)

Možeš odmah da apliciraš u relevantnu FB grupu da se pripremiš na vreme. :)

mileusna 09. 11. 2008. 22:05

Citat:

Originalno napisao Goran Aničić (Napišite 63590)
Slična stvar je bila i sa Plazmom, koja je bolje potrrfila tržišnu nišu, kampanje su bile usmerene na mlađu zaposlenu populaciju ;)

Ciljna grupa je bolja, samo im je slogan očajan... "Pusti korak"... Mislim stvaarno... Ali dobro, da ne offtopikujemo, tema su taj Ridža i Internet.

xippi 09. 11. 2008. 22:18

noblica bi razbio ovog jaffogedzu

ivanhoe 10. 11. 2008. 02:33

eh, da, reklama za noblice je bila svetli trenutak domaceg marketinga...simpaticna pesmica koju su svi zapamtili, jasno brendiranje, svi su zapamtili naziv proizvoda...a i proizvod je dobar, sto pomaze.. :)

Ovo sa ovim ridzom, nekako ga nisam ni primetio pored ostalih ludaka, protestanata, opskurnih demo bendova, reklama za skole masaze i sl. izlepljenih po zelenjaku i okolini...

Lalaland 10. 11. 2008. 06:26

Citat:

Originalno napisao jablan (Napišite 63569)
Off Topic: Jbt, sad nešto razmišljam, kako to da ja nisam ničija ciljna grupa?! Nit hoću da mi veš bude belji, nit ovo malo kose i trepavica bujnije, ne brijem se pa mi ne treba superglatko izbrijavanje, pivo ne trošim i ne gledam fudbal, auto nemam i ne planiram da ga kupim, iritiraju me i izmišljeni supercool likovi i silikonske pevačice... Pa gde su bre te kampanje malo za mene, jel su moje pare šugave?!

:D to te samo čini "ciljnom grupom koja misli da je ničija ciljna grupa". Naći će već nesto i tebi da uvale

jablan 10. 11. 2008. 07:38

Off Topic: Da, da... Možda sekiru da ih sve pobijem... :P

@mileusna: Videćeš već, ali deca počinju da se usvinjuju mnooogo pre nego što počnu da pikaju fudbal. ;)

srdjan 10. 11. 2008. 08:59

Citat:

Originalno napisao Goran Aničić (Napišite 63590)
Ovo je za pozdrav, ali izbor likova za identifikaciju je blago rečeno problematičan, a da ponovim i ciljna grupa.

Čak i sisata pevaljka sa blagim trandža izgledom može da radi kampanju za keks - sve i da je samo gledaš i kažeš "brate ne verujem šta gledam". Nema šta da se identifikuješ, samo gledaš i primaš subliminalne poruke "jedi čokoladice".

A nije to samo naš izum:

http://www.youtube.com/watch?v=FKvipNCydac

Kako god da pogledaš kroz demografsku lupu, Srbija ima savršenu ciljnu grupu (rima) za koji god hoćeš oblik trash oglašavanja, sa sve Ridžom.

Prosto ne možeš da promašiš :1039:

pcigre 10. 11. 2008. 11:28

Sajt = kul
Sajt na blibordima = kul
Lik = kako kome
Promocija sajta na internetu = 0 = nedopustivo

Da nisam ovde video, ne bih ni znao za ovu kapmanju...

marko jevtic 10. 11. 2008. 12:01

Miloš je potpuno u pravu... Smešno je za blog koji je kao pisao, i promocije uopšte nije bilo na Netu (bar ja nisam video).

Moglo je to mnogo mnogo bolje..

Milos Vukotic 10. 11. 2008. 12:15

Ima li taj kakve veze sa Super Ridzom? Je li potrebno da Zeleni Zub intervenise? ;)

noviKorisnik 10. 11. 2008. 13:11

Citat:

Originalno napisao Milos Vukotic (Napišite 63637)
Ima li taj kakve veze sa Super Ridzom? Je li potrebno da Zeleni Zub intervenise? ;)

Naravno da ima veze. Pesmica koja se vrti na tv reklami neodoljivo podseća na onu iz prve priče omnibusa 'kako propade rokenrol', ono o nindži, etc.

boccio 10. 11. 2008. 13:57

Miloje, pa ti lepo sledeci put razmisli kad budes hteo da postavis neku temu na DPT :D

Miloje Sekulic 10. 11. 2008. 15:06

iz dobre disksuije se uvek mnogo nauci
ova diskusija nije dobra, odlicna je

Lalaland 10. 11. 2008. 17:54

Jel' neko citao sta pise na sajtu? Evo Jafforidzine filosofije (filozofije?, ili je to kao fazon). Samo da "ciljna grupa 2-14 god." ne pocne da se baca po podu na najmanju zabranu urlajuci "A zasto da ne!?!". Roditelji ce obozavati ovu filosofiju, ionako su deca generalno previse vaspitana i nimalo razmazena. :)

jablan 10. 11. 2008. 18:05

Hehe, svako ima svoje asocijacije, mene ovaj njihov slogan "a zašto da ne" podseća na onaj evergreen:

http://www.youtube.com/watch?v=6TVA5QJNYLw

Enjoy!

LiquidBrain 10. 11. 2008. 20:26

ovo mi se zgadilo... znaci necu vishe ni jaffa keks da kupujem... reklamna kampanja je namenjena retardiranim ljudima... Ovo je najgori oblik malogradjanstva... Ali valjda je to i cilj... zaglupi narod...

bluesman 10. 11. 2008. 21:59

Pa ni jedna firma se nije obogatila tako što je pravila reklame za "intelektualce" :)

japan 10. 11. 2008. 22:09

^ pa teško da ti treba neki intelekt da bi jeo keks.

a što se ove kampanje tiče, intelekt je vrlo nepoželjna stvar - gluplju nisam video još od... hm... usrvari, mislim da nisam nikad video gluplju... svaka reklama za prašak ili uloške je inspirativnija od ovoga...

Misko 10. 11. 2008. 22:44

Citat:

Originalno napisao japan (Napišite 63684)
usrvari, mislim da nisam nikad video gluplju...

hmmm... ima gluplja... "da da dača" je gluplja reklama... što se tiče kampanje - respect! verujem da nisu džaba bacili pare...

GaVrA 10. 11. 2008. 22:48

Danas sam konačno video bilbord! :D

Zanimljivo mi je jedino to što su postavili link na baš baš upečatljivo mesto, inače ovaj car mi je, ponavljam, totalno atipatičan.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 02:53.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.