DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Opušteno (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Pošto prisustvo porođaju? (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=7859)

Nemanja Avramović 11. 09. 2009. 17:11

Pošto prisustvo porođaju?
 


Samo me zanima šta podrazumeva "prisustvo porođaju"? Korišćenje sterilnog odela/maske/kapice/čega god i mesto za stajanje? Pa skoro 200 evra :/

bluesman 11. 09. 2009. 17:53

To verovatno podrazumeva da moraju da te obilaze jer smetaš i da imaju posebnog lekara za tebe ako rokneš u nesvest :)

Kada sam nekada davno radio DTP, imao sam otpilike ovakav cenovnik:
- ako radim samo cena je 100 DEM
- ako radim po vašim striktnim zahtevima cena je 200 DEM
- ako ćete da mi stojite iznad glave dok radim cena je 300 DEM

pa ko voli - nek' izvoli :) Što kažu u onom filmu "plati pa klati" :)

LiquidBrain 11. 09. 2009. 17:55

Mogu samo da kazem lopovi i stoka...

Gruja 11. 09. 2009. 18:10

Kad sam koristio tu uslugu pre malo manje od 3 godine, to je podrazumevalo boravak u apartmanu za vreme porođaja i to je ono što se u stvari plaća. I vredi svaki dinar. Em' imaš privatnost, em bolji tretman, em' ne slušaš druge porodilje kako se deru.

dinke 11. 09. 2009. 18:12

Evo u Tirsovoj na Hematoloskom odeljenju (kao i svuda u celoj bolnici I guess) se placalo ako zelis da lezis pored deteta koje se leci od Leukemije na primer. Ne secam se vise cene, ali mislim da je tipa 2k din dnevno!

Osim sto placas cenu smestaja sa 3 *** (a nemas ni sopstveni krevet vec spavas na stolici ili gde se snadjes), dok si tamo ti se takodje staras o svom detetu:

Kupas ga, meris temperaturu, presvlacis, vodis u toalet, hranis, dajes mu lekove (sestre ti samo donesu do sobe/boxa), presvlacis posteljinu, zabavljas. Pitam se ko bi to radio da dete lezi samo???

Inace da se ogradim da ne bude da pljujem po osoblju gde je moja Jovana lezala (koje je zaista OK), ali sistem je totalno nakaradan i pogresan.

Mr.Paja 11. 09. 2009. 21:14

U Višegradskoj je prisustvo porođaju 7.000, friška informacija od danas :D

dinke 11. 09. 2009. 23:34

Niste ostavili informacije koliko se placa epiduralna, koliko se secam 500 eura, sto je naravno "nezvanicna" usluga i ne dobija se fiskalni :)

conica 12. 09. 2009. 02:37

koliko sam cula, u nekim bolnicama je epidural besplatan i pokriva ga socijalno

Mr.Paja 12. 09. 2009. 07:54

Kad se dotakosmo i epidurala .... u frontu se on placa, 15.000 din. u Višegradskoj je zvanično besplatan, međutim.... okrenem ja telefonom Višegradsku da se raspitam oko uslova i kažem "A kod vas je epidural kao besplatan ?", ljubazna gospođa sa druge strane žice reče, "e baš ste to lepo rekli, kao besplatan ...".

Kad ovako pričaju telefona mož misliti kakva je tamo situacija. Nezvanična tarifa je 150 EUR, pošto je onda anesteziolog "obavezan" da bude tamo, u suprotnom može se desiti da je anesteziolog na nekoj važnijoj operaciji i onda nema ko da da epidural pa džaba što je džaba ...

srdjan 12. 09. 2009. 12:38

Evo ukratko, ne moraš da plaćaš :)

Прво излегува главчето на бебето од вагината на мајката.

http://www.okno.mk/node/2148

Betelgeuse 12. 09. 2009. 18:28

Citat:

Originalno napisao Nemanja Avramović (Napišite 73147)
Samo me zanima šta podrazumeva "prisustvo porođaju"? Korišćenje sterilnog odela/maske/kapice/čega god i mesto za stajanje? Pa skoro 200 evra :/

Otprilike nista od navedenog ako si mojih dimenzija (190cm, 120kg, obim glave 55, broj cipela 46) jer nemaju nista te velicine :). Uostalom, desi se da upadnes u porodjajnu guzvu pa ni nemaju neke pripremne radnje niti imaju pojma da otac prisustvuje porodjaju dok ih ne uhvatis za vrat, sto svakako zbog necega pre ili kasnije moras da uradis...

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 73148)
To verovatno podrazumeva da moraju da te obilaze jer smetaš i da imaju posebnog lekara za tebe ako rokneš u nesvest :)

Ne moraju da te obilaze jer si obicno kod uzglavlja tako da ne smetas nikome. Jedna od najcescih lazi koju sam cuo je da na porodjaju otac bleji zeni medju noge. Cak i kad seces vrpcu (ako uopste zelis to da uradis) nema potrebe da previse pridjes tamo "dole".
Njima ne odgovara da ih neko kontrolise i da vidi kako se oni u stvari odnose prema tim zenama, te koliko postuju procedure koje moraju. Najlakse je po oprobanom modelu - vodi zeni privatno trudnocu, natera je u klanicu tipa Narodni front gde pola Srbije ima neku "vezu" i gde se non-stop licitira ko ce vise para da donese doktoru a onda je navuce na neke ekstra usluge ispod zita od cega ostane samo pakleni porodjaj i divljacki odnos u "baby-friendly" smestaju...
Ti dobrano zalegnes da zaradis svoj evro i imas pravo da ga trazis. Takodje, ti sam odradis svoj posao i necije dahtanje za vratom moze da ti smeta jer svaki put imas nove probleme i iznova moras da budes kreativan. Mislim da imas pravo da to i naplatis, ali da oni nemaju pravo da surovo naplacuju ono sto najcesce NE RADE. Procedura porodjaja je jos samo u mudzibur drzavama naucna fantastika i lekar ovde najcesce ni nema potrebu da intervenise. To postane ocigledno kad se jos jedan par ociju umesa u pricu.
Otuda i bajke o padanju u nesvest, te toboznja briga o ocu, majci, infekcijama (valjda nisu culi za praksu u nekim zemljama da se zene cak kuci poradjaju a ne u bolnici), GUBITKU SEKSUALNE ZELJE hahaha. Ej, ovo im je najbolje.... :)

Citat:

Originalno napisao Gruja (Napišite 73150)
Kad sam koristio tu uslugu pre malo manje od 3 godine, to je podrazumevalo boravak u apartmanu za vreme porođaja i to je ono što se u stvari plaća. I vredi svaki dinar. Em' imaš privatnost, em bolji tretman, em' ne slušaš druge porodilje kako se deru.

Pa, kako gde... Na Zvezdari lako mozes da budes u prilici i da gledas jos neki porodjaj :D (osim ako nisu dogradili neke boksove u zadnje tri godine). Malo sam preterao, ali uostalom nisu oni krivi sto nemaju uslove vec budjava drzava.

Citat:

Originalno napisao conica (Napišite 73157)
koliko sam cula, u nekim bolnicama je epidural besplatan i pokriva ga socijalno

Ja kao relativno iskusan cale - posmatrac ( 2 prisustva :) ), pisem vec stoti put na ovu temu pa mi se smucilo i uvek uputim zainteresovane na http://www.majkahrabrost.com/ i http://www.roditelj.com/forums/da se upoznaju sa bajkama o tome da u Srbiji ima socijalnog. Pamet u glavu kome dajete pare i dobro se informisite ako vam treba. Nekad zene plate debelo epidural i "ruke" a onda doktor - superheroj pogresno proceni (nemam drugo objasnjenje), trudovi dodju kasno pa epidural ode niz vodu i zeni dodje skoro isto kao da se porodila bez istog.

Ja sam odlicno prosao, supruga se porodila na Zvezdari. Nikom nisam ni nudio pare niti su mi trazili. Porodila se bez epidurala. Prvi put je trajalo dugo jer smo bili neiskusni, drugi put - dlanom o dlan. Osim sto nisu mogli da me propisno obuku i sto nije bilo klime (ponavljam: nisu oni krivi sto rade u pasijim uslovima), nemam ni jednu primedbu. babice su je oba puta poradjale, doktori se pojavili proceduralno da budu fini i obave svoj deo posla. Tada se placalo 2000 din i bilo je jeftinije nego drugde ali sam u odabir ukljucio i neke druge faktore, pre svega iskustva drugih i odnos pri razgovoru sa nama. Baby-friendly je bio zaista to sto mu u imenu stoji. Osoblje fantasticno, oporavak brz. Ja cu to pamtiti kao nesto najlepse u zivoti. moja supruga ceni to sto sam bio uz nju i nema zamerki na nivo mog interesovanja za seks nakon toga. Ali, iskustva mnogih ljudi su uzasna generalno gledano.
Ako neko hoce da prisustvuje porodjaju to je njegova stvar. Ovolika kampanja lekara (pre svega metodom - "udri po dzepu") protiv toga je indikativna, bas kao i ocigledna nezainteresovanost drzave da resi najocigledniji problem a pritom mislim na korupciju u citavom zdravstvu.

majanna92 14. 09. 2009. 12:04

U malo modernijim zemljama je prisustvo porodjaju besplatno, mislim da mi u medicini malo zaostajemo i ne samo u medicini nego u dosta stvari.

bluesman 14. 09. 2009. 12:11

I ne samo besplatan, nego i normalan, očekivan i poželjan.

Dejan Bizinger 14. 09. 2009. 23:09

Ja sam platio 7000 dinara u Visegradskoj, u Narodnom frontu je bilo i skuplje. Valjda se ne placa u Dragisa Misovicu ali tada svakako jos nisu radili posto su zavrsavali renoviranje.

To se placa jer im se moze a to je najcesce u drugim zemljama besplatno, Nema to veze zbog odela, maske ili kape.

Ali nema veze, to ce mi zauvek biti najbolje ulozenih 7000 dinara.

Apropo placanja kreveta, u IMD se ne placa ako je beba starosti do godinu dana a nakon toga 600 dinara po danu valjda. Ne znam da li je pravilno sto sam napisao "beba do godinu dana" posto po vidjenju salterusa u IMD beba se smatra bebom samo do starosti do 2 meseca?! Tada moze ostvariti prednost u redu.

Dragi Tata 15. 09. 2009. 01:43

Citat:

Originalno napisao Betelgeuse (Napišite 73167)
Ja sam odlicno prosao, supruga se porodila na Zvezdari. Nikom nisam ni nudio pare niti su mi trazili. Porodila se bez epidurala.

Па како си издржао пријатељу? Моја жена је пред први порођај нешто помињала "природан" порођај (без седатива) али сам јој поставио ултиматум да ако она неће да узме, ја хоћу јер ми не пада на памет да је гледам како се мучи без потребе; уосталом, кад су стварно кренули трудови, брзо се предомислила.

Шта беше тема? А, да. Ако неког занима како то изгледа у Америци, већина осигурања потпуно покрива "полу-приватну" собу, коју деле две породиље са по највише два "коуча" (најчешће муж и мајка породиље). За потпуно приватну собу се доплаћује - не знам тачно колико, а зависи и од болнице. У пракси се често деси да и кад се изабере полу-приватна соба, у њој у ствари буде само једна породиља, јер се труде да попуне све собе па тек ако више нема места додају "цимерке".

ljtruba 15. 09. 2009. 09:24

Ah, za vise informacija o americkom zdravstvenom sistemu, odgledati film Sicko Majkla Mura :)

bluesman 15. 09. 2009. 12:29

Uh, prirodan porođaj. Ja sam imao to iskustvo sa prvim detetom i preporučujem vam da vam to ne pada na pamet. Dete je rođeno izubijano i sa prelomima, a žena je iskasapljena toliko da je u drugoj trudnoći provela 1/3 vremena u bolnici na održavanju trudnoće.

Zato smo drugi put uzeli apartman, što se kaže "plati pa klati". Imala je dvosoban apartman sa kupatilom, bebu joj donose na poziv, kad god poželi, sve je bilo super. Jeste da košta dosta ali vredi svaki uloženi dinar (evro). Što se porođaja tiče čak mi je rekla da je u toku porođaja bila na ivici da zaspe jer nije osećala baš nikakve bolove.

Petar Marić 15. 09. 2009. 14:58

Vi to pokušavate da odgovorite nas mlađe od rađanja dece? :)

nixa 15. 09. 2009. 15:15

^ valjda od pravljenje iste :D

Dragi Tata 15. 09. 2009. 15:24

Citat:

Originalno napisao ljtruba (Napišite 73198)
Ah, za vise informacija o americkom zdravstvenom sistemu, odgledati film Sicko Majkla Mura :)

Е, тај је познат по давању комплетних и корисних информација :)

Dragi Tata 15. 09. 2009. 15:28

Citat:

Originalno napisao Petar Marić (Napišite 73208)
Vi to pokušavate da odgovorite nas mlađe od rađanja dece? :)

Напротив - са епидуралом и присуством "коуча" цео доживљај постаје ако не пријатан онда бар подношљив за породиљу.

Наравно, мушкарци могу само да завиде својим очевима и дедама јер је у њихово време порођај био "женска посла" - њихово је било да часте друштво и да се напију.

skaarj 15. 09. 2009. 15:50

Vidim da su iskustva razlicita, pa evo ja da podelim sa vama zenino. :) Kod prvog porodjaja zena se mucila ali je sve u svemu proslo jako dobro i relativno brzo. Za drugi porodjaj smo bili iskusniji pa je isti prosao za nekoliko sati (manje od 4h od uslaska u porodiliste do rodjenja deteta). Kuriozitet je da nije bila secena ni prvi ni drugi put. Prvi put epiduralna nije bila realna opcija (300e su trazili ispod ruke) a drugi put zena nije htela.

U NS nije moguce prisustvovati porodjaju.

Betelgeuse 15. 09. 2009. 15:59

Citat:

Originalno napisao Dragi Tata (Napišite 73196)
Па како си издржао пријатељу?

Prvi porodjaj je bio duzi i samim tim tezi jer je supruga u toku trudnoce dobila 40 kg (geneza price je malo duza - okvirno receno hormonska eksplozija) pa je to malo ometalo pricu, ali ne nesto strasno. Druga je bila puno brza.
Mislim da su porodjaji, svaki ponaosob, posebna prica te ih ne treba uporedjivati. Neka zena rodi troje dece u tripu da bi cetvrto mogla sama kod kuce da rodi, a onda joj upravo sledece zagorca zivot i overi je koliko ovo troje prethodnih nije ni moglo. Epidural je OK stvar, ali me nerviralo tada sto je svuda sve trebalo debelo da se podmaze a opet je sve nesto ispod zita i ponekad sa skupljom darom nego merom. kao sto pomenuh, svastika je imala iskustvo da doziranje i trudovi nisu isli planirano pa joj se isto uhvatilo kao i da nije dobila epidural. Opet, neka ortakinja je imala loseg doktora i nesto joj je ostetio. Nije nepokretna ali ima posledice. Ja sam i pored toga sto se plasim aviona leteo, iako se plasim zubara, isao kod istog, tako da ne mislite da sam seljacina i zbog toga ignorisem epidural... To je bila zelja moje supruge. Ima pravo na to, mogla je i carskim rezom na kraju krajeva, ali je htela ovako.Meni je frka bila samo prvi put jer ne gotivim nesto da ima puno krvi na jednom mestu, ali je ovde definitivno sve ono sto je uzasno otislo u drugi plan kad sam ugledao malog vanzemaljca kako se koprca u babicinim rukama. I to jos devojcica, moj zivotni san.... ma, idi, bre :) kakvo odgovaranje od porodjaja.... Radjajte decu i probajte da budete tu u tom velicanstvenom trenutku, nije tako strasno a moze da bude najlepsa uspomena ( i niposto nemojte da se na racun toga izvlacite od bracnih obaveza posle :1064:)

jablan 15. 09. 2009. 16:54

Citat:

Originalno napisao Dragi Tata (Napišite 73211)
Наравно, мушкарци могу само да завиде својим очевима и дедама јер је у њихово време порођај био "женска посла" - њихово је било да часте друштво и да се напију.

Hm, ne znam zašto bi danas bilo drugačije... Meni lično nije jasno šta bi ja trebalo da tražim tamo... Mislim, kad majstor popravlja auto volim da budem tu jer koliko toliko mogu da primetim ako nešto fušari. U akušerstvo se ne razumem uopšte, tako da i taj argument otpada... ;)

bluesman 15. 09. 2009. 17:28

e, bre jablane ... jel' se zezaš ili si ozbiljan? :)

Prvo, to što žena treba da rodi je tvoje dete, a ne akumulator ili felna. :) Niko neće od tebe da traži da "zavrneš rukave i omastiš ruke", niti da im lupaš plus ili minus, nego da budeš prisutan dok se rađa tvoje dete.

Drugo, osećaš se usrano jer si isključen iz svega, kada sam odveo ženu na prvi porođaj, ladno me nisu pustili unutra (ne u salu nego čak i u porodilište) uz komentar "idi kući, javićemo ti kada bude gotovo". Da li možeš da zamisliš kako se osećaš tada? Kao da je majstor krenuo da kreči pa kao "idi da ne smetaš, javiću ti kada možeš da dođeš". Na kraju, nisu mi čak ni javili nego me je žena zvala telefonom.

jablan 15. 09. 2009. 18:18

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 73222)
e, bre jablane ... jel' se zezaš ili si ozbiljan? :)

Ozbiljan sam (mada je poređenje tu više humora radi)...
Citat:

Niko neće od tebe da traži da "zavrneš rukave i omastiš ruke", niti da im lupaš plus ili minus, nego da budeš prisutan dok se rađa tvoje dete.
Štaznam, dete pri porođaju samo promeni mesto za par desetina santimetara, nije mi baš jasna poenta mog prisustva ili neprisustva. Ok, da je ženi iz nekog razloga izuzetno stalo da budem pored nje, potrudio bih se da budem, to poštujem.
Citat:

uz komentar "idi kući, javićemo ti kada bude gotovo". Da li možeš da zamisliš kako se osećaš tada?
Mogu, jer sam prošao kroz to isto (doduše pustili su me u hol). Nije prijatno, ali sam bio svestan da zaista nemam šta da tražim tu, osim da širim nervozu.
Citat:

Kao da je majstor krenuo da kreči pa kao "idi da ne smetaš, javiću ti kada možeš da dođeš". Na kraju, nisu mi čak ni javili nego me je žena zvala telefonom.
Dobro, sad zalaziš u naš zdravstveni sistem, svi znamo kakav je i da ne valja. BTW, iskreno, kad mi kreče stan volim da bude baš tako... ;)

Da se razumemo, apsolutno nemam ništa protiv toga da očevi prisustvuju porođaju, samo iznosim svoje mišljenje...

zira 15. 09. 2009. 18:46

DPTate.com

Ja sam trostuki tata i nisam prisustvovao porodjajima. Prvog puta smo ranije razgovarali i meni stvarno nije prijala pomisao da budem u sali za porodjaje. Jednostavno. Ja bih se mogao podvesti pod tradicionalnog, ali nije samo to, no ako draga zeli da budem na porodjaju, bicu. Ispostavilo je da je beba povukla moje hercegovacke gene, tako da je bila malo velika za malenu mamu iz Srbije (hm, u stvari za vecinu mama, 4.850kg) tako da je carski rez iskljucio moje prisustvo. I slicno i ostala dva puta. I vjerovatno mi je teze bilo to iscekivanje satima nego da sam bio prisutan. Ipak (dogovoreni) doktori u Frontu su bili korektni i javili mi odmah, par minuta po rodjenju.

Tako da je to indivudualno, ko zeli da prisustvuje i moze i draga mu to zeli, vjerujem da je lijepo.

A sto se tice odgovaranja, sada najiskrenije: daleko najpametnija, najznacajnija i najbolja stvar u zivotu koju sam uradio, to su ono troje klinaca. Sve ostalo je beznacajno naspram toga.

Dragi Tata 15. 09. 2009. 19:48

Citat:

Originalno napisao jablan (Napišite 73226)
Ozbiljan sam (mada je poređenje tu više humora radi)...

Štaznam, dete pri porođaju samo promeni mesto za par desetina santimetara, nije mi baš jasna poenta mog prisustva ili neprisustva. Ok, da je ženi iz nekog razloga izuzetno stalo da budem pored nje, potrudio bih se da budem, to poštujem.

Чисто да знамо да си озбиљан :D

Са моје тачке гледишта уопште се не ради о моралној подршци нити жељи да се присуствује "величанственом тренутку доласка на свет" већ сасвим практичним разлозима (види Динкетов пост о детету): породиљи је потребна пажња - додај лед, сипај воду, подметни јастук, итд. Теоријски, медицинске сестре су задужене за то, али у пракси не можеш да очекујеш да сестра посвети пуну пажњу свакој жени за све време порођаја, чак и да има најбоље намере. Да и не поменем да породиља воли да држи руку неког блиског кад крену трудови (а док епидурал не почне да делује).

jasmanac 16. 09. 2009. 10:02

Haha ne mlgu da verujem :) Izgleda da i novinari prate nas forum :)

nn.nn 16. 09. 2009. 10:51

Ne idu oni tako daleko, pre će biti da prate Krugolinu.

bluesman 16. 09. 2009. 11:22

Isti je fiskalni račun ;)

mileusna 16. 09. 2009. 12:04

Stiglo i na Blic, B92, Press...

Ja sam pre DPT-a račun video na Tržišnom rešenju, po datumima gledano tu je objavljen i pre ovog B92 bloga. No ne zna se ko je uslikao račun...

dinke 16. 09. 2009. 18:05

Inace ovde se prica uglavnom o beogradskim porodilistima. U Kragujevcu jos uvek nije moguce prisustvo oca, moja zena se porodila u avgustu prosle godine, bez epirudala i sl. Cuo sam price da je epirudal u Kg-u moguc, ali to u nasem slucaju nije bilo ponudjeno.

Tamo se sa mog aspekta ama bas nista nije promenilo od rodjenja mog prvog deteta (2001). Proveo sam celu noc na nogama jer u "cekaonici" (ne znam kako drugacije da nazovem hodnik ispred porodilista) ne postoji ni jedna jedina stolica. Moja supruga je kao lekar imala odlican tretman, ali kada cujem price od ostalih ljudi ponekad se zapitam kako to da za sve ove godine niko nije upao tamo sa masinkom i napravio neki novi 09/11 :)

oksite 17. 09. 2009. 01:55

Nisam prisustvovao samom porodjaju, ali su me pozvali kada da dodjem i sacekao sam bebu ispred vrata. Imam slike malog brasnjavka posle samo 5 min posle porodjaja. Meni licno nije bio problem da prisustvujem porodjaju, ali mi o tome nismo ni diskutovali. Sve je bilo ok tokom trudnoce, porodjaj je stvarno prosao fantasticno, najvaznije je da je moja supruga bila srecna, svesna i bez bolova u tim trenucima, i da je beba dobro, da li sam unutra ili ispred vrata, to je bilo tako nebitno u tom trenutku.

Licno mislim da mali broj muskaraca to radi zbog sebe, uglavnom je ta odluka rezultat nekog pritiska ili ocekivanja supruge i/ili porodice. Ne znam bas za procenat, ali ako je i priblizan nekih 25-35% muskaraca koji su pratili svoje zene na preglede tokom trudnoce (kakvi su to ljudi koji pustaju prestrasene zene da idu same na preglede, to meni nije jasno ni sada), onda to nije njihova odluka.

dinke 21. 09. 2009. 14:01

http://blog.b92.net/text/12329/Prof....20sramota%3F!/

Dejan Bizinger 21. 09. 2009. 17:32

Ja ne znam sta se sad neka prasina digla oko toga kao da to svako nije znao i pre da se u Srbiji prisustvo oca na porodjaju placa. Dobro je sto se prica o tome, nadam se da ce konacno da se to vise nece tretirati kao "vanstandardna" usluga kao sto ni imati dobre uslove nakon porodjaja bez da se plati apartman ne bi trebalo da bude izuzetak vec pravilo. Ali sta je tu, kada je vec situacija takva, zeni treba da se u svakom pogledu olaksa porodjaj, prisustvom i obezbedjivanju dobrih uslova nakon porodjaja.

Ja sam sam zeleo da budem na porodjaju, nije to samo zelja moje zene. Muskarci koji to ne zele ni ne treba da budu, a iako ne znam i ne zelim da znam osecaj kada buduci otac ceka u hodniku, cesto i daleko od porodjajne sale jer ga ne puste na na dati sprat), niko ne moze da kaze "da je osecaj isti". Videti svoje dete odmah po rodjenju i videti dete umotano u peskir i ocisceno pa makar to bilo i samo par minuta posle porodjaja nikako ne moze da se poredi. Naravno, retko kad otac vidi dete nekoliko minuta posle porodjaja sem ako ga ne vidi odmah po rodjenju.

Razumem kada muskarac nije prisutan na rodjenju svog deteta samo u 4 slucaja:

1. Kada se zena poradja carskim rezom
2. Kada, kao sto je slucaj u Srbiji, mora da plati za prisustvo za porodjaj i ne moze da plati
3. Kada osoba zdravstveno nije sposobna (ali ne ona varijanta kada neko ne voli da vidi krv)
4. Kada je otac opravdano van grada/mesta gde se zena poradja i sprecen je da prisustvuje

Sve ostalo su samo izgovori

Btw. Zene su mnogo hrabrije od nas muskaraca, to se vidi ako nigde drugde onda na porodjaju.

Dragi Tata 21. 09. 2009. 20:21

Што се тиче царског реза, да додам да сам и ја присуствовао у операционој сали - само су ми додали маску, капу и огртач и рекли да се јавим кад се обучем.

oksite 21. 09. 2009. 22:16

Citat:

Originalno napisao Dejan Bizinger (Napišite 73393)
Videti svoje dete odmah po rodjenju i videti dete umotano u peskir i ocisceno pa makar to bilo i samo par minuta posle porodjaja nikako ne moze da se poredi.

Uz duzno postovanje licnih osecanja i odluka, stvarno ne vidim neku sustinsku razliku. I bez da zelim da budem maliciozan, to sto se ne moze nikako porediti bi bilo interesantno objasniti coveku sa kojim sam bio na spratu, ispred vrata porodjajne sale, cija je sestra rodila mrtvo dete i koji je cekao izvestaj o stanju sestre. Iako je u pitanju moja supruga, iako je u pitanju moje prvo dete, beskrajno sam zahvalan sto sam mogao da razgovaram sa tim covekom, da ne vredjam nesrecu pa da kazem da sam mu malo olaksao te trenutke samoce i neizrecive tuge u tom hodniku.

centaur 21. 09. 2009. 22:44

Citat:

Originalno napisao Dejan Bizinger (Napišite 73393)
Razumem kada muskarac nije prisutan na rodjenju svog deteta samo u 4 slucaja:

1. Kada se zena poradja carskim rezom
2. Kada, kao sto je slucaj u Srbiji, mora da plati za prisustvo za porodjaj i ne moze da plati
3. Kada osoba zdravstveno nije sposobna (ali ne ona varijanta kada neko ne voli da vidi krv)
4. Kada je otac opravdano van grada/mesta gde se zena poradja i sprecen je da prisustvuje

Sve ostalo su samo izgovori

1. Zena se nije porodila carskim rezom
2. Prisustvo se placalo, hvala bogu, mogao sam da platim da sam hteo
3. Zdravstveno sam potpuno sposoban
4. Nisam ni na koji nacin bio sprecen da prisustvujem porodjaju

Pred porodjaj smo razgovarali o tome. Zena nije od mene trazila da prisustvujem a ni ja nisam imao veliku zelju da budem tamo.
Logistiku tipa epidural, apartman i slicno smo obezbedili pre porodjaja.
Porodjaj je protekao odlicno a dete sam video sutra ujutru (zena se porodila uvece).
O kojim izgovorima se radi kod mene posto kazes da su sve ostalo, a ja spadam u ostalo, samo izgovori?

PS Cetvrti razlog mi deluje kontradiktoran.
Ako to ima toliku vaznost, a na osnovu prva tri razloga rekao bih da je to (nekome) izuzetno vazno, ne pada mi na pamet nijedan realan razlog da u terminu kada
zena treba da se porodi njen suprug nije kod kuce.

Dejan Bizinger 21. 09. 2009. 23:10

@oksite, centaur: Da ne bude zabune, ja postujem svacije misljenje i odluku, ono sto sam napisao je moje misljenje. Ne mora da znaci da sam u pravu, ja se vodim datim stavovima.

@centaur: Pod 4. razlogom sam mislio pre svega na profesionalne sportiste koji bas ne mogu da sede kod kuce ili je u pitanju vazan poslovni sastanak a porodjaj je npr. dosta odstupio od planiranog termina.

Postoje jako ruzna iskustva porodilja i budite sigurni da je odnos med. sestri i doktora drugaciji kada je muz prisutan, barem ne mogu da se ponasaju prema zeni onako kako su oni navikli. Takodje, gotovo uvek med. sestre nisu sve vreme sa zenom koja se poradja (a zna se da u najvecem broju slucajeva one poradjaju a doktor je tu negde ako zatreba), pa je i tada dobro da zena nije sama u sobi.

Jos jednom, to je moje misljenje, svaki par je prica za sebe i donose odluke onako kako njima najvise odgovara. Neki kazu da im je tesko da zamisle da budu u porodjajnoj sali a meni bi bilo teze da cekam satima u hodniku.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 15:12.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.