DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Istine i zablude (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=44)
-   -   Zanimljiva poslovna ponuda.. (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=9035)

qui 17. 08. 2010. 20:01

Zanimljiva poslovna ponuda..
 
Ovako..
Javi mi se ovih dana neki lik, gde mi nudi da sarađujemo
On pravi sajtove, ja nalazim klijente.. Kod njega su sajtovi minimum 300€, PHP/MySQL, naravno HTML, CSS i malo FLASH.. (header, baner)
Zaradu delimo na pola..
E sad, pošto ne znam, zanima me koliko zaista koštaju ovakvi sajtovi, i da li bi nešto bilo uspešno?

Hvala unapred.

metaphysic 17. 08. 2010. 20:23

Sve to zavisi od dosta parametra,
moze da kosta i 30 evr 300 evr, ali i 3000, kao i 30`000

postavi link do nekog njegovog sajta, pa ce ti ljudi reci malo vise o svemu

bluesman 17. 08. 2010. 21:28

To može lepo da funkcioniše ako su ok ljudi i iskreni jedni prema drugima. Sećam se pre desetak godina kada su mogle da se uzimaju velike pare za sajtove - imao sam jedan takav deal sa likom iz amerike i to je lepo funkcionisalo dok se nije oženio a onda je postao greedy i tražio je više od 50% (žena je kriva, naravno :))

3banchi 17. 08. 2010. 22:20

To je sasvim pristojna ponuda.
Najvaznije je da vodite racuna i da znate sta nudite, i ti kao pregovarac sa kupcem i on kao izvodjac...da tu nema raskoraka. Ti treba da znas barem osnovnu tehnologiju izrade stranica, sta za sta sluzi i koliko koje resenje kosta. Cesto se dogadja u ovakvim slucajevima da "prodaja" obeca nesto sto je tesko izvodljivo ili obeca resenja koja kostaju mnogo vise nego sto je kupac spreman da plati.
Ovo ti govorim iz licnog iskustva jer sam i ja svojevremeno poceo kao prodavac posrednik...malo po malo, usao sam i sam u te vode i danas radim samostalno. ;)
Inace, nije lako danas naci posla u svim oblastima pa tako i ovde (cast izuzecima)...zato je ponuda 50:50 vise nego fer!

qui 17. 08. 2010. 22:46

Znači, cena od (minimum) 250€ je sasvim ok za sajtove?
Moraću da naučim nešto više o tome kako da nađem klijenta i kako da ga zadržim..
evo šta je minimalna ponuda:

cena: 250 evra ( vreme izrade 5 dana + 1 dan testiranja)
- ne sadrzi uredjivac stranica, CMS panel
- staticke stranice (sem kontakt forme) - ne postoji mogucnost uredjivanja sadrzaja sajta preko CMS
- jedinsteveni dizajn ili izbor nekog od vec postojecih templejta
- max. broj web stranica 20
- prijava na pretrazivace google, yahoo ...
- besplatan hosting od godinu dana
- osnovna SEO optimizacija (validan HTML kod i orijentisanje na zeljene kljucne reci)

cena: 400 evra (vreme izrade 10 dana + 2 dana testiranja)
- sadrzi uredjivac stranica, CMS panel
- kontakt forma (svi kontakti se pamte u panelu)
- galerija slika
- uredjivac vesti
- linkovi glavnog menija sajta su staticni i ne mogu se menjati iz CMS panela
- mogucnost postavljana PDF i ostalih fajlova na zeljenoj strani sajta
- upravljanje kategorijama i podkategorijama, na zeljenim stranama
- neogranicen broj strana
- prijava na pretrazivace
- besplatan hosting
- osnovna SEO optimizacija (validan HTML kod i orijentisanje na zeljene kljucne reci)
- statistika sajta

3banchi 17. 08. 2010. 22:54

Citat:

- prijava na pretrazivace google, yahoo ...
Uvek se odusevim kada ovo procitam u ponudi. Da sam ja kupac pitao bih kolika je cena bez ove prijave? :)

vidak 17. 08. 2010. 22:58

za sajt tipa http://www.inelektronic.com gde postoji elektonska prodaja, može se naplatiti mnogo više. To je najsloženiji oblik rada ukoliko koristiš CMS sistem.
Ukoliko imaš statički sajt sa oko 20 stranica vrlo verovatno da će ti uskoro trebati prelazak na CMS sem ukoliko je namera da se te stranice ne menjaju sledećih npr. dve do tri godine.

Mnogo bolji koncept od liste stvari koju možeš da ponudiš klijentu jeste da vidiš šta zaista klijentu treba. Vrlo često klijent sam ne zna da ti to kaže pa je zato podela od 50:50 fer jer bi tvoj posao bio da analiziraš potrebe klijenata. Što bolje to uradiš, veće su šanse da će projekat uspeti i da ćete to i naplatiti. Što bolje razumeš potrebe klijenta, veća je verovatnoća da će se klijent odlučiti za tebe čak i ako imaš veću cenu.

qui 17. 08. 2010. 23:27

vidak, hvala na svemu, poradiću na tome
3banchi, nisam ja ovo pisao, već on, mogu da izmenim :)
ovo što ću ja raditi (verovatno najbolje) FB fan page - Static FBML i tu sve lepo ponudim, kontakt sve :)

i ima još ovo:

cena: 600++ evra (vreme izrade 20 dana + 5 dana testiranja)
- cena nije fiksna (ne manja od 600 evra) i zavisi od zahteva klijenta
- sve kao i prethodni paket
+
- pretrazivac
- mogucnost izmena title, keywords i description tagova iz CMS panela
- visejezicnost (za svaki novi jezik +50 evra)
- postavljanje foruma (+30 evra)
- online shop, prodavnica (inelektronik.com,
- postavljanje i izmena postojeceg dizajnera vizit karti, majica

http://nikic.markons.com/index.php/dizajner/1/)
- izrada web aplikacije po zelji klijenta (poslovne, kataloge)
- izrada web portala sa velikim brojem funkcija (biznis-portal.rs

http://oglasi.sajt-trgovina.com)
- izrada turistickih portala sa bookingom (mogucnost rezervacija klijenata) itd

3banchi 17. 08. 2010. 23:44

Citat:

Originalno napisao qui (Napišite 87836)
ovo što ću ja raditi (verovatno najbolje) FB fan page - Static FBML i tu sve lepo ponudim, kontakt sve :)

Neces se ti leba najesti u tom poslu dok ne poderes barem dva-tri para patika...mani se FB fanova i razmisljanja "ja cu da sedim, bacim udicu na FB a riba ce da grize!"
Danas se gospodinu kupcu ide na noge!
Bez uvrede :)

mileusna 17. 08. 2010. 23:56

@qui Da mogu sajtovi da se prodaju preko Fjesbuka predpostavljam da ti čovek ne bi ni ponudio partnerstvo, tako je mogao i on da "prodaje". :)

qui 18. 08. 2010. 00:36

@mileusna, to je tačno, ali zavisi koliko ljudi možeš da privučeš preko fb-a uz kakvu ponudu i na kom mestu : )

mileusna 18. 08. 2010. 00:41

Ok, ali nemoj posle da bude da te nismo upozorili. ;)

m.stojanov 18. 08. 2010. 01:49

Cek, cek....Jesam li dobro shvatio ponudu?

Tvoj posao je da pronadjes klijenta, a njegovo da odradi sav posao i na kraju delite pare?

Ako je tako, svaka ti cast, ti si srecnik. Ja na primer smatram da taj ko nalazi klijenta realno zasluzuje 20%, a ova druga osoba, koja sve uradi 80%.

kickloop 18. 08. 2010. 02:19

Kakva god da je podela slabu vajdu će imati i jedan i drugi - kako mi se čini. Da neko ne razume pogrešno - sve je uredu sa ponudom, sajtovima u portfoliu... ali NEMA klijenata

Gargoyle 18. 08. 2010. 02:38

I ja mislim da je 10-20% plafon provizija za dovedenog klijenta, možda i manje, zavisno od ukupne cene - kada se radi po ovom modelu dogovorenog procenta.

Druga varijanta je da izvođač naplati od tebe fiksnu dogovorenu cenu za svoj rad, označi projekat "za dalju prodaju", a da li ćeš ti to posle preprodati krajnjem klijentu sa $1 milion provizije, tvoja stvar, i super ako možeš. Pa onda kad stvarno kreneš da radiš, susretneš se sa realnošću :)

Ja lično dobijam nonstop ovakve ponude za saradnju, o onda malo teže ide kad treba da mi dovedu klijente :) Izgleda da je to danas moderno, svi bi da budu menadžeri, niko neće (nezna) da radi posao.

bluesman 18. 08. 2010. 03:05

To mnogo zavisi od opisa posla "pronaći klijenta". U mojim slučajevima ta osoba koja mi je pronalazila klijente je imala daleko više posla. Znači nije to "evo ti klijent, daj mi moj deo pa se snalazi". On je morao prvo da obavi sve razgovore sa klijentom, da prvo vidi šta hoće, pa da se napravi neki zajednički plan, pa kada se krene sa poslom da bude u stalnoj komunikaciji sa klijentom, da referira, pokazuje šta je urađeno, sluša komentare i prenosi nazad meni. Znači to je posao koji uključuje praćenje projekta od početka do kraja.

Ja mislim da to vredi daleko više od 20% - ja sam sa zadovoljstvom davao 50%. Ja samo sedim i radim, a celokupna zajebancija sa klijentom je daleko od mene. On je uživao u tome, jer ovo što ja radim on ne ume, ja sam uživao jer ono što on radi mene užasno smara, našli smo se na pola i svi zadovoljni.

Gargoyle 18. 08. 2010. 04:09

^ U pravu si. Definitivno zavisi od konkretne uloge i obima posla koju ima i obavlja ovakav menadžer u takvoj saradnji. Pa onda po tome je i odgovarajuća raspodela zarade u redu.

"Aktivni" saradnici sigurno zaslužuju veći procenat, zavisno od uloge. Dok je po meni ovim "pasivnima", koji ne rade ništa više od preporuke, 10-20% maximum.

Lepo je imati aktivne saradnike. Ja nažalost stalno dobijam poslovne ponude od likova koji očekuju nikakva ulaganja, minimalni utrošak vremena, lak obrt uz visoke zarade i provizije, ja radim oni sede a lova do krova, leba bez motike, i sl. ... i tu se ja opredeljujem za onu drugu varijantu koju sam naveo, da naplatim fiksno svoj rad, a "menadžer" je slobodan da zaradi još $1mil ako uspe :)

Čini mi se da dosta igra ulogu to da li je ovakav menadžer uopšte povezan/upoznat sa IT industrijom, jer kada nije, a hoće da menadžeriše posao koji ne poznaje, imamo problem i on i ja i klijent. Takvo je moje iskustvo. A interesantno je kakve sve ideje razni "menadžeri" imaju :D

ivanhoe 18. 08. 2010. 07:12

a zavisi jako i od profila poslova koje je doticni u stanju da nabaci..

ako mi nabaci veliki, dobro placeni posao koji ja ne bih mogao sam da dobijem, ili ako je posao npr. dobra referenca, ja nemam problem i 70% da dam, bitno je samo da moj deo pokrije moje realne troskove i ulozeni rad, ili da mi se na neki drugi nacin isplati da se cimam.. to bi trebalo da bude realna osnova za obracun podele, a ne procenti, jer procenti nista ne znace (zavise od ukupne vrednosti posla)

@qui: 300 evra je ok pocetna cena, ko radi ispod toga je lud..

qui 18. 08. 2010. 14:17

hvala svima na odgovorima :)

Dzordz 18. 08. 2010. 15:33

Ajde da i ja ubacim svoje dve pare. Trenutno radim kao project manager u velikoj IT kompaniji u inostranstvu. Imao sam prilike da radim sa domacim developerima kao musterija.

U 4 od 5 projekata, developeri su posao prihvatili olako bez prave diskusije o sirini projekta, kako ce biti ocenjivan rezultat, koliko ce trajati projekat, kako ce se sprovoditi promene na projektu i slicno. Odgovor 6.000e i 8 nedelja na prvobitnu specifikaciju od nekoliko strana je neozbiljno. Nejavljanje mesec dana o napretku i ne odgovaranje na mail ne ispunjava musteriju poverenjem.

Vecini developera treba kao sto Bluesman rece "neki koji ce da se maltretira sa musterijom" i to je mnogo vise od doveo musteriju i ceka na isplatu.

Ukoliko je sajt Djuri za pekaru moze to poprilicno lako, ali ako radite projekat gde treba vise od mesec dana rada priprema za projekat mora da bude vrlo ozbiljna.

Gargoyle 18. 08. 2010. 16:39

Ovde onda pričamo više o timskom radu nego o običnom dovođenju klijenata. Ako je taj saradnik pravi projekt menadžer u IT oblasti, odrađuje značajan deo posla, i sl., tu govorimo o timskom radu = 2 čoveka. Ako bi proširili priču, developera bi mogli da podelimo na dizajnera i programera = 3 čoveka. I tako dalje. To je mnogo kompleksnija priča od pukog dovođenja klijenta. I više ide ka organizaciji tipa firme, nego udruženih pojedinaca.

Što treba razlikovati od dovođenja klijenata (preporukom) bez bilo kakve dalje akcije, što je čini mi se ono što pokretač teme želi da radi.

mangia 18. 08. 2010. 20:08

Ako ti neko dovede klijenta i ostavi ga tebi da mu objašnjavaš zašto se URL unosi u address polje browsera a ne u Google search na sredini ekrana onda i ne zaslužuje više od 10-20%

Ali ako ti neko donese na papiru kakve boje klijent želi, kako raspoređene elemente, neke uzorke koji mu se sviđaju, sadržaj u tekst formatu spreman za unos, prevedene tekstove u slučaju da je sajt multijezičan....

Ko nije kopao ove informacije od klijenata ne zna šta je muka...

bokacbl 18. 08. 2010. 23:51

Citat:

Originalno napisao 3banchi (Napišite 87832)
Uvek se odusevim kada ovo procitam u ponudi. Da sam ja kupac pitao bih kolika je cena bez ove prijave? :)

Prvo cu malo da offujem,hm zasto?

I ovaj dio posla zahtijeva odredjene aktivnosti, npr.
- prijavu putem submit url
- dodavanje sajta u google webmaster tools / yahoo site central
- generisanje sitemap, robots itd
....

To zvuci smijesno zato sto je to banalno - ali u tom je i problem web design related struke jer se cak i od pojedinaca koji se tim poslom bave omalovazava..

Pa neka ponudjac odredi koliko to kosta pa neka klijent to sam uradi ?

Ne mislim ja da je to nesto sto zahtijeva posebno znanje ali npr. kad odes kod sudskog tumaca on ti naplati xx po liniji teksta i to je tako i niko se nece buniti... (da ne ulazimo u cuvenu pricu oko osnivanja udruzenja web designer-a itd.. )..

A sto se tice price o procentima, mislim da treba da se krece od
10% za cisto sklapanje posla - znaci samo posrednik
do 50% ako taj ko ugovari preuzima komunikaciju sa klijentom i sl.

3banchi 19. 08. 2010. 00:04

Citat:

Originalno napisao bokacbl (Napišite 87892)
I ovaj dio posla zahtijeva odredjene aktivnosti, npr.
- prijavu putem submit url
- dodavanje sajta u google webmaster tools / yahoo site central
- generisanje sitemap, robots itd
....

Kod mene, a verujem i vecine drugih, ovaj deo posla se naziva SEO, a ono sto se u ponudi zove "prijavljivanje" sajta, znas i sam koliko sekundi traje.:)

bluesman 19. 08. 2010. 03:11

Citat:

Originalno napisao mangia (Napišite 87884)
Ako ti neko dovede klijenta i ostavi ga tebi da mu objašnjavaš zašto se URL unosi u address polje browsera a ne u Google search na sredini ekrana onda i ne zaslužuje više od 10-20%

To je najmanji problem, ti onda "objasniš" klijentu kako ćeš ga "prijaviti na svim svetskim pretraživačima" :)

kickloop 19. 08. 2010. 05:45

Prodajem anatomski eko kontur jastuk. Ako pozovete u narednih 5 minuta, dobijate još 3 na poklon - IYCMD

3banchi 19. 08. 2010. 08:18

^ Kupovina iz foteje, moze i tako...LOL, pogotovo ako prodajes sajt preko FB!

Ekvador 19. 08. 2010. 18:35

jedino logicno objasnjenje imam za ljude koji pricaju da je dovoljno 10-20 % za partnera koji ti "samo" dovede klijenta koji ce platiti uslugu je to, da se ubijaju od posla.
Ali cak ni to nije zdrava poslovna politika nijednog uspesnog pojedinca, jer i ako imas previse posla, onda zaposlis ljude .

qui 21. 08. 2010. 16:39

Pogledajte :)
http://bit.ly/IzradaSajtova

3banchi 21. 08. 2010. 16:57

Citat:

- Uređivač strane, CMS panel -
[linkovi glavnog menija su statični i ne mogu se menjati iz CMS panela]
^^^:1092:^^^
Citat:

Važno!
Ne koristimo WordPress, Joomlu, Drupal!
Kako ce prosecni FB korisnik da shvati ovo... + or - ???

kickloop 21. 08. 2010. 20:20

Halo Bing. Cijena, prava sitnica. 250€ za statični sajt.

ivanhoe 21. 08. 2010. 20:43

pa dobro, ajd sad, koliko bi ti naplatio staticni sajt do 20 strana sa dizajnom i hostingom za godinu dana?

Ako je ispod 250 jura imam posao za tebe :)

kickloop 22. 08. 2010. 03:49

^ Naplatio bi što više mogu

webarto 22. 08. 2010. 17:55

Ja lično svaki site koji uradim optimizujem maximalno koliko mogu, više posjeta siteu, meni nova potencijalna mušterija (kroz backlink). Tako da mi je ovo osnovna optimizacija glupo do bola, ne znam ni šta znači.

Lično bih mogao uraditi site "djuri za pekaru" za dan, ako imam sav potreban materijal, i recimo neka košta 250e, podijelimo na pola to je 125e što je zavidna dnevnica. Ako ti dovedeš svaki dan novu mušteriju mislim da zaslužuješ 50% i mislim da će taj za mjesec dana izgoriti k'o ringla ako bude radio tim tempom :)

ivanhoe 22. 08. 2010. 19:49

ma da, te racunice, 10 klijenata mesecno i na kraju meseca svakom ispadne po 1250, sasvim pristojno... osim sto to ne ide tako lako u realnom zivotu...

kickloop 23. 08. 2010. 10:51

Citat:

Originalno napisao ivanhoe (Napišite 88009)
pa dobro, ajd sad, koliko bi ti naplatio staticni sajt do 20 strana sa dizajnom i hostingom za godinu dana?

Ako je ispod 250 jura imam posao za tebe :)

Zavisi kakav je sajt u pitanju. Ako se na 18 strana od 20 nalazi tekst zašto da ne? Čak i za manje bi ga uradio. Sve što mogu da završim za dva-tri dana bi uradio za 250€ i manje.

@Ivanhoe, da ti pošaljem broj računa u banci? :)

ivanhoe 23. 08. 2010. 11:52

^^ Sto da ne, evo saljem ti PM...

gaganed 23. 08. 2010. 13:39

Citat:

Originalno napisao webarto (Napišite 88030)
Ja lično svaki site koji uradim optimizujem maximalno koliko mogu, više posjeta siteu, meni nova potencijalna mušterija (kroz backlink). Tako da mi je ovo osnovna optimizacija glupo do bola, ne znam ni šta znači.

Lično bih mogao uraditi site "djuri za pekaru" za dan, ako imam sav potreban materijal, i recimo neka košta 250e, podijelimo na pola to je 125e što je zavidna dnevnica. Ako ti dovedeš svaki dan novu mušteriju mislim da zaslužuješ 50% i mislim da će taj za mjesec dana izgoriti k'o ringla ako bude radio tim tempom :)

Ima da pregori kao ringla i da svakih 3-4 dan dovodi novu musteriju. Svako ko nije probao da radi tim tempom ne zna kako to izgleda. Za 6 meseci eto njega u Lazi Lazarevicu na rehabilitaciji. Osim ako ne uposli ljude da rade za njega, a onda on nece da zaradjuje 50% vec 10%.
A ja bi voleo da upoznam tog koji ce svaki dan da dovodi novu musteriju za izradu sajta... u "realnom svetu" ja takvog jos uvek nisam sreo.

nixa 23. 08. 2010. 14:26

Hipoteticki lokalno je to i moguce, tipa 250 eura inicialno + sledece godine jos 25 eura za hosting i domen. Gadjas samo kompanije koje daju neki euro godisnje na oglasavanje a nemaju ljudski sajt ni domen. vidjao sam razne telekom zute strane i google websites varijante koji ljude koriste kao svoj sajt.

Fora je samo ko ce da radi komunikaciju sa tim klijentom :) to je vec totalno drugi problem

Dragi Tata 23. 08. 2010. 14:46

Citat:

Originalno napisao mangia (Napišite 87884)
zašto se URL unosi u address polje browsera a ne u Google search na sredini ekrana

Знам да је ово само пример, али не могу да одолим: ја увек уносим URL у претраживач (било Гугл или Бинг) а у поље за адресу браузера само кад користим Chrome.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 15:14.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.