DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Domain Name Service (DNS) (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=45)
-   -   Problem sa pravom nad .com domenom (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=8387)

[nq] 01. 02. 2010. 20:43

Problem sa pravom nad .com domenom
 
naime posedujemo grafikum .com domen, koji predstavlja kao neki adresar graficke struke, to je moze se reci neki projekat sa fakulteta, apsolutno nista posebno.

e sad kod nas ima firma sa istim nazivom, koja je uvoznik grafickih masina, i kojoj se sad ne svidja sto se .com domen koristi kako se koristi.

domen je bio slobodan, ovo je druga godina kako ga posedujemo, jedno vreme smo hteli i da ga prodamo, no posto nismo, ipak smo odlucili da "parkiramo" taj nas projekat tu gde jeste. Danas sam cuo da smo indirektno kontaktirani (ja licno nisam) i da nam potencijalno preti tuzba, sto koristimo njihov tm, i sto smo u istoj industriji.

Nije mi mnogo stalo do tog domena, ... ali eto opet sam ulozio neko svoje vreme u to i jednostavno ne zelim da ga predam ikome bez nadohnade.

Interesuje me Vase misljenje, i saveti. Sajt se hostuje na DH, i samim tim server nije u Srbiji.

Ne razumem se u ovo i voleo bih da mi neko objasni. Ali smatram da imam apsolutno pravo na domen.

Vidim da su se za .rs domene spominjale arbitraze i slicno, ... kako to u ovom slucaju ide. :)

xippi 01. 02. 2010. 21:30

mogu da ti prete do prekosutra

agvozden 01. 02. 2010. 21:34

Ne znam kako to ide u nasoj zemlji, ali strane firme obicno registruju "Trade mark".
Jednom mom klijentu je stigla tuzba i povukao je domen, ali je morao i da preregistruje naziv firme.

Stoga se rapistaj o nacinu da zastitis ime legalnim putem.

mileusna 01. 02. 2010. 21:40

Pa ne znam, mislim da ako nemaju neki zaštićeni TM u svetu, i to iz perioda pre nego ste vi registrovali domen, u šta čisto sumnjam, ne verujem da imaju i neki žig zaštićen u Srbiji, baš i nemaju neke jake argumente za .com.

Vi čak i ne zloupotrebljavate njihov "brend", sajt ipak ima drugu namenu i nije im ni u kakvoj konkurenciji (osim što je na Googlu ispred njihovog, što predpostavljam da ih najviše boli). Naravno da će sajt koji se zove grafikum da se bavi grafikom, sigurno neće kikirikijem. :)

Samo ime kompanije ne znači ništa jer i nije jedinstveno, mogu da postoje Grafikum d.o.o. Beograd i Grafikum d.o.o. Subotica kao dva posebna i nevezana pravna lica. Uz to i neki preduzetnik može otvoriti Agenciju Grafikum.

Sve mi to liči na pretnju praznom puškom i na igranje na kartu straha "malih" od "velikih". Da ste registrovali plazmakeks.com pa da razumem. :) Šta bi radili da je domen registrovao neko iz Hrvatkse?! Da il bi i onda pominjali tužbe?

[nq] 01. 02. 2010. 21:50

@xippi upravo, ...
@agvozden uopste nemam nameru da zastitim bilo sta, ... stoji kako jeste.

@mileusna

pa da, upravo tako, i moja reakcija je bila slicna, ... to im verovatno najvise smeta.

Nisam znao da mogu da postoje dva ili vise d.o.o. sa istim imenom, ili je Beograd/itd sastavni deo imena ?

agvozden 01. 02. 2010. 21:54

ne bi trebalo da postoje dva pravna lica sa istim imenom, to bi agencija trebalo da spreci, mada je moguce da su u ranijem periodu tako i registrovani.
Moguce je da postoji pravno lice i agencija sa istim imenom, ili vise agencija ali u drugim opstinama.

mileusna 01. 02. 2010. 21:55

Da, fora je u mestu, ne mogu dva Grafikuma u Beogradu, mada i za to postoje rešenja tipa "Grafikum N&S", "Grafikum dizajn" i sl...

Idi na APR pa kucaj npr "Sunce", "Duga", "Alfa", "Omega" ili slične neke popularne nazive pa ćeš videti koliko ih je. "Delta" takođe... :)

Citat:

Originalno napisao agvozden (Napišite 79202)
ne bi trebalo da postoje dva pravna lica sa istim imenom, to bi agencija trebalo da spreci, mada je moguce da su u ranijem periodu tako i registrovani.

Može sasvim legalno, ne mogu jedino da budu u istom mestu.

ljtruba 01. 02. 2010. 22:34

Neka dostave dokaz da imaju trademark i resen problem.
A 100% nemaju.

Procedura je uzasno dugacka, zapetljana i relativno skupa.

f14Tr0n 02. 02. 2010. 01:10

Ni slucajno da im dash domen (bez jedno 2k EUR) :D :D :D moja firma PRINTEX, postoji u mitrovici a isto printex doo pod potpuno istim imenom postoji i u Subotici i obe firme su stamparije i nema problema sto se imena tiche... A .com domen samo furaj i ponudi im ga uz "razumnu" cifru :) uputi ih na mene kao svog menadzera da ti izborim shto vishe nula :D :D

metaphysic 02. 02. 2010. 09:33

A koliko tek Grafikum posotoji u svetu, ja sam pricao o tome u temi TM,

i dalje mi nije jasno kako stoje stvari sa tim zakonom


sada coveku moze da se javi i neko iz Japana, i da mu kaze
e pa to je moj tradeMark :1050:

dinke 02. 02. 2010. 10:54

Ako imaju registrovan trademark onda ti mogu napraviti probleme, tuziti, uzeti domen, cak traziti i odstetu. U suprotnom ne mogu ti nista.

AG.RS 02. 02. 2010. 11:33

Jasno i glasno ne mogu ti ništa. Kada nešto nije u vlasnišvu, najlakše je pripretiti ljudima, pa da se tako nešto ućari. Ja na pretnju odgovaram uvek pretnjom. Neka mi samo navedu član zakona po kome to njima pripada? Da je .RS pa ajde, bilo bi nešto logično. Mada ni tu nije. Setite se kako je država otela čoveku domen www.promo.rs, a on je po svim ljudskim i Božijim zakonima polagao pravo na njega. Kasnije ga je povratio od lopova zvanog "država".

Ne reaguj uopšte i ne cimaj se oko toga. Moje kolege bi žargonski rekla za takve umetnike: "previše glasan"

[nq] 02. 02. 2010. 15:01

Citat:

Originalno napisao dinke (Napišite 79224)
Ako imaju registrovan trademark onda ti mogu napraviti probleme, tuziti, uzeti domen, cak traziti i odstetu. U suprotnom ne mogu ti nista.

Mislis na nekom "globalnom" nivou?

Sumljam da imaju, a recimo da ga sad registruju, onda opet ne mogu nista, jer smo mi prvi registrovali domen, koliko sam shvatio?

ivanhoe 02. 02. 2010. 15:30

posto je to .com, morali bi da imaju US trademark ? A to nema teorije da imaju..

ali posto je ovo Srbija, ja bih ipak osigurao da je i domen i hosting kod stranog provajdera...

crews_adder 02. 02. 2010. 19:46

@[nq]:

Iz druge perspektive pitanje glasi: da li se tebi svidja sto oni koriste naziv tvog domena za naziv svoje firme? ;-)

[nq] 03. 02. 2010. 00:44

opusteno, ... :) neka ih, mada kad registrujem Grafikum D.O.O. Novi Sad onda mi nece biti svejedno :seljak:

gorky 03. 02. 2010. 05:05

1 pravilo, ne odgovaraj na ponude za domen dobijene putem maila. Dosta sam ti rekao. ;)

AG.RS 03. 02. 2010. 10:29

Pitao sam mog druga Miloša, koji je advokat i čovek je doslovce rekao (sada se izvinjavam) pošalji ih u tri ..toliko o njihovoj pravnoj osnovi da imaju vlasništvo nad međunarodnim domenom. Pa nisu oni registrovani svetski brend da to mogu.

valeksic 03. 02. 2010. 11:11

http://www.dreamhost.com/domains-udrp.html

stecko 03. 02. 2010. 20:36

Citat:

Originalno napisao [nq] (Napišite 79200)
Nisam znao da mogu da postoje dva ili vise d.o.o. sa istim imenom, ili je Beograd/itd sastavni deo imena ?

Mogu da postoje skoro kolko o'ces, ali je bitan PIB koji je jedistven za svako pravno lice, i ne postoje 2 razlicita pravna lica (nebitno d alije preduzetnik ili preduzece) sa istim PIB-om.

Evo jednog korisnog linka gde pored osnovnih podataka za svako pravno lice mozete proverirti i da li je neka firma u blokadi ili ne, da li je bila, koliko,......

Vrlo korisno..

http://www.nbs.rs/export/internet/cirilica/67/rir.html

...naravno, tu je i APR, ali na NBS provera ide mnogo brze.

zira 03. 02. 2010. 21:37

Ogranicenja o jedinstvenosti imena ne vazi ni za cijeli grad, vec samo na nivou jedne opstine koliko se sjecam.

Thetabiz 16. 02. 2010. 20:44

Zaštitni znak ne znači da bi se domen mogao samo tek tako preuzeti.

Prvo i osnovno, uvijek je dobro na vrijeme informisati se o mogućim problemima. Ali, kad si već registrovao domen, onda gledaš na neke bitne činjenice:

* Da li je domen bio registrovan prije nego što je firma bila osnovana?

Ako jeste, onda nema mnogo brige. Tužbe po tom pitanju mogu da se rade lokalno, na domaćem prostoru, ali ne može sud u Srbiji da te prisili da predaš domen, na kraju, možeš u TRENUTKU da prodaš domen ili pokloniš ga drugoj firmi, koja ga onda tebi na LEASING izdaje. Tu ti onda sud ne može ništa u Srbiji.

Ako domen nije bio registrovan, a ti ga registruješ nakon te firme i nudiš neke usluge ili robu koje su slične zaštitnom znaku firme, onda ima firma pravo da te tuži, slažem se sa tim, tako i treba, ako imaju zaštitni znak. Tužbe su skupe, a opet lako ćeš se odbraniti, sa gore navedenim ili drugim vrlo lakim i brzim metodama.

Preporučujem da NAMJERNO držiš domen, ako si u pravu sa korištenjem.

Ako želiš da ga prodaš toj firmi, nemoj da pišeš da želiš da ga prodaš, već napiši "Ovaj domen mi vrijedi € 10,000 jer sam toliko energije i truda uložio u njega". Nikad ne piši "Prodajem za € xxxx", to može da igra ulogu kod arbitraže. Arbitraža je najjeftinija oko 800 dolara u Americi, ali sve ukupno to dođe na nekih 1000-1500, minimalno. Takva firma bi morala da plati više. Prema tome domen vrijedi minimalno toliko.

Nije uopšte bitno gdje je registrovan zaštitni znak, ako je registrovan u Srbiji, oni mogu putem arbitraže da dobiju domen. Preporučuje se i tebi da registruješ zaštitni znak, ako je to bitno.

Onda opet, ako i neko ima zaštitni znak, ali je došao DRUGI, nema mnogo šanse da dobije domen.

Ako si ti došao DRUGI, a već je postojao zaštitni znak, onda tu prijeti rizik.

Ali, trenutno ti je rizik smanjen iz više razloga:

* Trenutno ne prodaješ usluge, ali i da prodaješ:
* Ne prodaješ usluge iste vrste kao ta firma;

Samo, smiješno je kako neko može biti toliko zavidan i ljubomoran.

Pogotovo zato što postoje još drugi domeni koji su vrlo vrlo interesantni, a na današnji dan još slobodni.

Jedan od tih je http://grafikum.tel koji je idealan za adresar. Pogledaj primjer http://adresar.tel Preporučujem registraciju preko Name.com na fizičko lice i sa zaštitom podataka. To jeste, ko bude prvi, njegov je.

Onda imaš slobodne domene GRAFIKUM.ORG i GRAFIKUM.BIZ, GRAFIKUM.US i tako dalje.

Kad ih registruješ, ti stavi ANONIMNOST domena, tako neće moći saznati ko je to registrovao.

Govorim uvijek ljudima da se čuvaju domaćih rizika, to je odakle najviše opasnosti prijeti.

Dusan Filiferovic 17. 02. 2010. 20:59

Bicu kratak, slazem se da zastitni znak ima vecu vrednost od nekog ko je registrovao domen i koristi ga, ali samo ako ga koristi u iste svrhe kao i ono u vezi cega je zastitni znak registrovan (coca cola - sokovi, koliko kod nas ima lokalnih proizvodjaca sokova?)

AG.RS 17. 02. 2010. 21:05

Lako je naći čoveka i pretiti mu praznom puškom i advokatima.Srpski stil. Mene bi lično bilo sramota da uzimam mejl iz who.is i da pišem. nekulturno.

Dusan Filiferovic 18. 02. 2010. 17:22

Ne vidim razlog da se u nekim slucajevima ne kontaktira vlasnik ali sa ponudom da se kupi domen od njega.

apex 20. 02. 2011. 00:14

ljudi ja imam sledeci slucaj, pa me interesuju Vasa misljenja.

imam registrovan odredjeni .com domen koji sam registrovao jos pre par godina. Sada mi odredjena firma preti da ce oni kreirati i zastititi robnu marku pod tim nazivom i zahtevati da im prepustim domen. Cak je i tuzba spominjana.

Malo mi je to nebulozno, po kom zakonu oni mogu da traze taj domen od mene kada taj trademark nije bio zasticen kada sam ja kupio domen. ili to tako moze ja sad zastitim naziv devprotalk i onda trazim da mi se prepusti domen devprotalk.com, bez obzira sto taj naziv/domen postoji mnogo godina pre nego sto je meni i palo na pamet da zastitim taj naziv?

vidak 20. 02. 2011. 00:34

mogu da ti **** q****!

mogu samo da te maltretiraju sudskim postupkom i tako ti stvaraju troškove koje će na kraju morati da ti refundiraju ali nemogu da dobiju proces ukoliko ne reklamiraš njihovu robnu marku, a čak i ako reklamiraš njihovu robnu marku ne mogu da ti oduzmu domen.
Ako ti je problem da izdržiš takav pritisak, a ti lepo na GoDaddy i plati godišnje 5$ Private registration.

Dušan Dželebdžić 20. 02. 2011. 11:09

Zapravo, mogu da idu na arbitražu, ali onda moraju da dokažu da nemaš legitimne interese u vezi sa tim domenom, kao i da si zlonamerno registrovao domen. Ako ti je domen funkcionalan, miran si. Ako imaš parking stranu, traži im $1000 za domen - arbitražu bi i onako platili oko $1500.

webarto 20. 02. 2011. 11:30

Ma mogu da ti što kaže vidak. Za .COM je mislim apsolutna glupost da će da tuže, a za .RS možda i postoji šansa da ti "uzmu" domen, ali onda opet...

http://microsoft.ba/ :)

apex 20. 02. 2011. 12:51

Citat:

Originalno napisao Dušan Dželebdžić (Napišite 95651)
Zapravo, mogu da idu na arbitražu, ali onda moraju da dokažu da nemaš legitimne interese u vezi sa tim domenom, kao i da si zlonamerno registrovao domen. Ako ti je domen funkcionalan, miran si. Ako imaš parking stranu, traži im $1000 za domen - arbitražu bi i onako platili oko $1500.

imam parking stranu, ali ne razumem kako sam ja mogao da registrujem zlonamerno domen 3 godine pre nego sto je njima palo na pamet da registruju domen pod tim nazivom na .rs i sad traze da im prepustim .com

Zar ne bi trebao ja NJIH da tuzim zbog zloupotrebe naziva mog domena u njihovu korist?

I interesuje me koja je razlika ako imam domen sa sadrzajem ili parking stranu?

mangia 20. 02. 2011. 13:59

Slobodno ti njima reci

"Idite crtati djeda mraza i novu godinu"

vidak 20. 02. 2011. 15:06

ili im reci: "Idi gledaj u sunce ili tako nešto!"

Dušan Dželebdžić 20. 02. 2011. 15:30

Citat:

Originalno napisao apex (Napišite 95654)
I interesuje me koja je razlika ako imam domen sa sadrzajem ili parking stranu?

Sporovi oko prava na domen su prilično klimavi, pošto ta oblast nije (skoro uopšte) regulisana zakonom. U nedostatku boljeg rešenja se ide na analogiju sa žigom, ali ni to nije najsrećnije rešenje, pošto su razlike između domena i žiga prilično brojne.

Pravila koja postoje u vezi sa sporovima oko domena se nalaze u ICANN-ovom UDRP-u, a i RNIDS ih je bez izmene uneo u svoju proceduru arbitraže. Da ne pasteujem sad, proguglaj.

Sadržaj na stranici ide u prilog tvojoj tvrdnji da imaš legitimno pravo na domen, i da ga nisi zlonamerno registrovao. Parking strana - baš i ne.

MorenoArdohain 20. 02. 2011. 18:00

@Dusan, ako sam dobro razumeo, apex je registrovao domen pre tri godine, a ta firma je tek skoro registrovala .rs domen i zele da ga zastite kao robnu marku. Na osnovu toga zele da preuzmu i .com domen.

Mislim da imaju prilicno male sanse za to, kako se meni cini, to ne moze da se primeni retroaktivno. Jos ako domen nije koriscen u svrhe "bad faith" (a parkiranje domena definitivno nije to), nemaju nikakve sanse.

webarto 20. 02. 2011. 18:19

Napisao sam post, ali sam obrisao. Izgleda ne čita niko :)

Kada MICROSOFT ne može da dobije BA domen (pravno), kako će neka novokomponovana firmica iz RS da dobije COM... ?

apex 20. 02. 2011. 19:16

OK hvala svima na odgovorima, zaista ne znam kako je to kod nas regulisano zakonom zbog toga sam i pitao, kazem malo mi je nebulozno da me neko tuzi za naziv domena koji sam ja registrovao pre 3 godine a doticni se sad nasao pametan da registruje trademark pod tim nazivom pa je umislio da poseduje sve sto je pod tim nazivom na internetu. Ako im to prodje onda cu i ja zastiti naziv automobili pa cu da pretim svima na internetu koji u domenu sadrze rec automobili, bzvze....

apex 20. 02. 2011. 19:45

Evo sad sam procitao nas pravilnik oko arbitraznih sporova, Hvala Dušane.
Ono što sam primetio jeste da se on odnosi isključivo na .rs domene. Po tome zaključujem da bi oni za pravo na .com mogli da traže jedino pred nekim stranim arbitražnim telom, što verujem nije baš jednostavno i isplativo.

Dušan Dželebdžić 21. 02. 2011. 09:12

Pravilnik za .rs je preslikao pravila koja važe za .com domene. U svakom slučaju, cena postupka nije zanemarljiva.

mangia 21. 02. 2011. 10:44

Ako se ne varam, čuvena tvornica čokolada Milka je na kraju odvezala kesu i kupila od lika milka.fr domen. A momak je samo htio majci da podigne blog...

Dušan Dželebdžić 21. 02. 2011. 13:50

Koliko se ja sećam, sudili su se godinama, i na kraju je presuđeno u korist Kraft Foods-a. Argument je bio da gospoja Milka nije koristila puno ime i prezime za naziv domena, pa je zato trademark bio jači. Nisam ispratio drugostepeni postupak.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 19:22.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.