DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   PHP (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Mracni php - po zilioniti put (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=9396)

_korso_ 30. 11. 2010. 11:19

Mracni php - po zilioniti put
 
Jutros procitah dva ista teksta:
1. http://programmers.stackexchange.com...ming/6024#6024
i prevod mu
2. http://jablan.radioni.ca/post/173058...-programiranja
gde po zilioniti put neko objasnjava zasto je php los jezik za programiranje.

Iznerviran i revoltiran, vecina moze da pretpostavi i zasto, odlucih da napisem nesto na tu temu, mada nemam obicaj da ulazim u bilo kakav advocacy.

Oprostite mi ako pisem malo nepovezano, jer nemam vremena, a bogami ni zelje da sklapam skolski sastav. Onaj ko razume, shvatice.

Dakle x stvari deja vu... lak za ucenje pa dizajneri pisu sami template-e, modifikuju wp i drupal instalacije, extenduju i custom-izuju iste(to su po meni skoro pa hackeri, a ne dizajneri), moras da otvoris <?php (ovo ima i asp i jsp kolko se secam) tag i sl... Pa sta ako moras u svakom fajlu da napises <?php (cak sada ne moras da isti fajl zatvaras sa ?>).
U drugim jezicima ovoga nema pa su oni imuni na visak space-ova, jel da?
Znaci nemam reci...

PHP ima namespace-ove... a i bez njih to se i do sada na vrlo elegantan nacin resavalo ako pogledamo PEAR, Zend i ostalu armiju php frameworka.
Tako da meni nisu nikada nedostajali, jer po prirodi nisam aljkav i svako zasto mora da ima i zato, pa samim tim ako vodis racuna sta je gde neces imati problema i bez namespace-ova.

“Superglobalne promenljive” - i u samom php manualu kaze da ih treba izbegavati, ali sta sada treba da ih preko noci izbace i svi koji su ih koristili, a te aplikacije pisane pre x godina treba da se "slikaju" sa istima.
Takodje, pocetnicima treba i neki ovakav koncept, jer tesko da ce oni da iz prve shvate, klase i objekte, te singeton, te ovakave te onakve patterne.

"Povezani problem je to što PHP podrazumeva smeštanje skripti u koreni veb direktorijum (web-root) (što je loša ideja), čineći da dosta deljenih hosting provajdera obezbeđuju samo web-root kao home direktorijum (tj. sve što je na serveru, automatski je i na vebu)." Ovo znaci ne da nema veze, nego cu se suzdrzati bilo kakavog komentara.

U samom tekstu jedino sto jeste tacno i nekonzistentno jesu string f-je, unicode podrska. Da se ne lazemo ima tu jos nekih native stvari, ali Boze moj pa zar svaki jezik nema neki issue. Zar je svako parce koda savrseno napisano ili uvek moze bolje?

Pitam se... koji je to jezik koji nema nikakvih problema vec je prava iskonska, cistota i nevinost, koji i najboljeg dizajnera, najaljkavijeg programera i programera pocetnika, tera da ne gresi dok pise kod koji nikada u zivotu nije ni video ili se tek susrece sa njim. I sam jelte jezik ga svojom magijom navodi da ce ovde ili onde da napravi bug.

Pa skoro je i DHH pricao da kod Rails-a 3 imaju problem sa nekim verzijama Rubija (ovde nikoga ne prozivam, vec konstatujem da niko nije savrsen).
Sta vise dosta sam citao o Rails-u i sam imam zelju da probam isti nekada kada se stvore uslovi za to.

Dakle da remiziram.
Kao neko ko 7-8 godina radi u php-u, pre toga u C i C++ jedno godinu dana i 1.5 god. u Javi (JSF, JSP, Hibernate, EJB, Swing), mogu da kazem da mi je php bio i ostao majka.
Nije Java losa (odlicna je) ali za moj ukus prekomplikovana (cast-uj ovo iz onoga, ovde generic, ovde stavi ovo, ovde napisi liniju koda od 3000 karaktera da bi dobio jedan obican int(2)).
Da me je put odveo ka Javi i da sam nastavio sa istom, verovatno bi dosao do best practices za te probleme i mozda bi mi bolje legla od PHP-a.

I da ne skrenemo sa teme, nije ovde pitanje koji je jezik bolji, vec da je php olicenje zla. Kako ga neki ljudi toliko blate i etiketiraju da je neozbiljno njime razvijati bilo sta, mnogi ljudi se zbog toga mogu i uvrediti, jer sta sa onima koji leba jedu od php-a - da li su svi pilicari koji rade nesto u fazonu "drzi vodu dok majstori ne odu".
Da li njih treba uporedjivati sa nekima koji rade 6 meseci u php-u i prave razne greske. Da li zato treba trpati u isti kos iskusne profesionalce i tinejdzere i starije (ne vredjam iste) koji su uradili par sajtova u wp-u i misle da znaju php i da su programeri? Verovatno je php kriv za to, sto je napisan tako da moze lako da se krene sa njim u sam posao.

A zakljucak iz gore navedenog teksta ili "mrzi me da citam deo" ne bih ni da komentarisem, jer to je i vise nego smesno.
Pa da li znate koliko se veliki i ozbiljni sistemi razvijaju u istom, a to je mnogo mnogo razlicito od pravljenja web stranica u wordu.

Dakle onaj ko je u php svetu i ko zna koji ljudi i kakvi mozgovi razvijaju sisteme, aplikacije, frameworke pisane u PHP-u, treba da zna da vredja i njih i njihovu inteligenciju a ne samo PHP kao jezik.

Iako mogu jos mnogo da napisem i da na svaku tacku iz navedenog teksta navedem argument, zasto to nije tako, mislim da je sve receno po 100 puta, sto na ovom forumu i slicnima, sto na samom netu ( ima tekstova kolko vam volja).
A mozda ce se neko i javiti ovde pa i to sam uraditi po zilion i prvi put.

Hvala na paznji.
Toliko.

mangia 30. 11. 2010. 11:41

Fino je to što si se ti raspisao i cijenim trud ali uzalud traćiš svoje vrijeme.

PHP je isti kao i drugi jezici, samo alat kojim ostvaruješ cilj. Nema tu emocija i trzanja...

Ja nisam neki programer ali do sada sam radio sa Javom, PHP-om, C# nešto sitno, Delphi... Sve je to isto... Krš koda ima u svim jezicima i biće uvijek.

Pusti političare neka drobe...

_korso_ 30. 11. 2010. 11:57

^
apsolutno si u pravu. Jezik je samo tool kojim pravis krajnji proizvod.
A da sam izgubio 1h i nesto da napisem ovo jesam. Generalno bacio sam vreme, a imam brdo posla da zavrsim.
Ali jednostavno u nekim trenucima ne mozes da precutis, jer je veoma iritantno...

jablan 30. 11. 2010. 12:21

Na EliteSecurity-ju postoji jedan jako živ forum, zove se AutoZone (ili kako već), tema su automobili. Zamislite kakva bi reakcija bila kad bih ja otišao tamo i rekao "šta ima veze koji je auto kakav, bitno je samo da se prevezeš iz tačke A u tačku B, dobar je i Jugo".

Drugim rečima, rasprave o programskim jezicima vode oni kojima su razlike između njih bitne. Programiranje možda i jeste zanat, ali iza njega ipak stoje neke naučne osnove.

A ako su zaista "svi jezici isti", zašto sad uopšte kodirate u PHP-u? Zašto Razmus nije pravio svoje sajtiće u C-u ili Perlu? Zašto PHP sve vreme uvodi nove funkcionalnosti? Zato što je i PHP3 bio dobar?

Off Topic: Disclaimer: ne odgovaram na degojsove provokacije, unapred se predajem. :)

webarto 30. 11. 2010. 12:26





Java powered by PHP

_korso_ 30. 11. 2010. 12:58

Citat:

Originalno napisao jablan (Napišite 92274)
Na EliteSecurity-ju postoji jedan jako živ forum, zove se AutoZone (ili kako već), tema su automobili. Zamislite kakva bi reakcija bila kad bih ja otišao tamo i rekao "šta ima veze koji je auto kakav, bitno je samo da se prevezeš iz tačke A u tačku B, dobar je i Jugo".

Drugim rečima, rasprave o programskim jezicima vode oni kojima su razlike između njih bitne. Programiranje možda i jeste zanat, ali iza njega ipak stoje neke naučne osnove.

A ako su zaista "svi jezici isti", zašto sad uopšte kodirate u PHP-u? Zašto Razmus nije pravio svoje sajtiće u C-u ili Perlu? Zašto PHP sve vreme uvodi nove funkcionalnosti? Zato što je i PHP3 bio dobar?

Off Topic: Disclaimer: ne odgovaram na degojsove provokacije, unapred se predajem. :)

Izgleda da je vrlo lose da neki proizvod u IT industriji (jezik, os, editor, bilo koji program) uvodi nove funkcionalnosti, ispravlja postojece bugove i na taj nacin postaje bolji, brzi, stabilniji itd...

Svima je poznato da je prva verzija bilo cega iz IT industrije uvek najbolja, bez greske, ne moze bolje ? Da li sam u pravu? I takodje sve se moze predvideti x godina unapred ?

"Zašto Razmus nije pravio svoje sajtiće u C-u ili Perlu" - ovo bas lepo i ne zvuci. Rasmus pravio sajtice ... covek je u najmanju ruku genije.

Zamisli da neko kaze da je Linus Torvalds napravio neki operativni sistemcic. Kako bi to zvucalo?

Ili Theo de Raadt voli sigurnost, pa napravio OpenBSD-čić.

Inace...
Zasto jdk dolazi do verzije 7, zasto je izasao Rails3, zasto je izasao FreeBSD 8.1, zasto je izaso Ubuntu 10.10, Win7, zasto NetBeans treba da izbaci verziju 7 ?

Sto oni ubacuju nove funkcionalnosti, postaju stabilniji, brzi, robusniji ?
Da li su od uvek bili takvi tj. njihove prve verzije?

Kada je izasao PHP3, njegova jedina namena je bila da bude nista vise nego neki template jezik. Ali ni sam Rasmus nije mogao da pretpostavi da ce biti ono sto jeste danas. Pa verovatno zato PHP3 nije bio bas dobar pa su izasle nove verzije i dosao do ovoga gde jeste danas.

dinke 30. 11. 2010. 14:38

Kao sto rekoh sinoc Jablanu na twitteru (koji toliko mrzi PHP da ga nije mrzelo da prevodi text), od danas me slobodno zovite Dart Vejder :1058:

Ja sam takodje slab sa advokatisanjem to prepustam nasem drugu Degojsu (crni pojas x-ti dan u advocacy-u) :)

Over and out

Dragi Tata 30. 11. 2010. 14:58

Citat:

Originalno napisao jablan (Napišite 92274)
Zamislite kakva bi reakcija bila kad bih ja otišao tamo i rekao "šta ima veze koji je auto kakav, bitno je samo da se prevezeš iz tačke A u tačku B, dobar je i Jugo".

Не знам каква би реакција била на том форуму али бих се ја први сложио са тобом.

DejanVesic 30. 11. 2010. 14:58

Hm, svako malo se probudi rasprava o jezicima i tehnologijama :-) (ili Mac vs. PC ili Windows vs. Linux ili ...)

Ako tehnologija baš ne valja, umreće prirodnim putem - sve manje će se učiti i primenjivati.

Sa druge strane, nije bitna tehnologija nego šta napraviš - da li to što napraviš IKO koristi? Ako koristi, slabo će ga zanimati da li je nastavak .php ili .aspx.

Zato, pravite ljudi stvari (u čemu god da se osećate udobno) :-)

Dragi Tata 30. 11. 2010. 14:59

Citat:

Originalno napisao dinke (Napišite 92280)
Ja sam takodje slab sa advokatisanjem

Толико слаб да си био модератор извесног форума који се бавио адвокатисањем :D

jablan 30. 11. 2010. 15:00

@Korso: Pogrešno si me razumeo. Naravno da je dobro da se proizvodi usavršavaju (posebno ako im nešto fali) - to je i bila moja poenta, odgovor na pogrešnu tezu da "nije bitno koji jezik koristiš ako si dobar programer".

Citat:

Originalno napisao _korso_ (Napišite 92278)
"Zašto Razmus nije pravio svoje sajtiće u C-u ili Perlu" - ovo bas lepo i ne zvuci. Rasmus pravio sajtice ... covek je u najmanju ruku genije.

Evo ti citat sa php.net:

Citat:

PHP/FI was created by Rasmus Lerdorf in 1995, initially as a simple set of Perl scripts for tracking accesses to his online resume. He named this set of scripts 'Personal Home Page Tools'. As more functionality was required, Rasmus wrote a much larger C implementation, which was able to communicate with databases, and enabled users to develop simple dynamic Web applications.

Dragi Tata 30. 11. 2010. 15:12

Да мало допринесем теми. Знам приличан број програмских језика (до различитог нивоа, наравно) и неке од њих бих карактерисао као добре, а друге не. Међутим, интересантно је да никад ништа корисно нисам направио ни у једном стварно добром програмском језику. Најкориснији су ми испали лоши језици: C++, JavaScript, Perl, Fortran, C#, VBA. Добре језике које знам (Scheme, OCaml, Haskell) користим само за зезање.

_korso_ 30. 11. 2010. 15:22

@jablan

Sto se tice citata sa php.net, to je upravo ono sto sam i ja mislio (nisam bio toliko precizan i nisam trazio doslovce u zvanicnim resursima), ali sam nekada i sam procitao neki slican "opis" nastanka samog jezika.
Tako da se tu razumemo.

Ja sam samo konstatovao, da po meni, nacin na koji si rekao "Zašto Razmus nije pravio svoje sajtiće u C-u ili Perlu" u kontekstu cele price, nije lepo zvucao.

jablan 30. 11. 2010. 15:56

Citat:

Originalno napisao DejanVesic (Napišite 92282)
Ako tehnologija baš ne valja, umreće prirodnim putem - sve manje će se učiti i primenjivati.

Nije to baš tako i mislim da bi ti prvi bio pozvan da svedočiš, kao predstavnik MS ekipe:

Pogledaj stari ASP - jezik prilično sličan PHP-u. Šta se desilo s njim? MS je jednostavno rekao "to ne valja, odsad radite ASP.NET" i napravio vrlo pristojnu veb platformu. ASP je umro za jako kratko vreme.

E, taj trenutak se nikada nije desio sa PHP-om. Ono što vidimo kod PHP-a su spore, inkrementalne promene, opterećene backward kompatibilnošću, pa čak i takve nailaze na veliki otpor kod korisnika: "HA! Namespace-ovi! Šta će nam to?!" i sl.

Citat:

Originalno napisao Dragi Tata (Napišite 92285)
Најкориснији су ми испали лоши језици: C++, JavaScript, Perl, Fortran, C#, VBA. Добре језике које знам (Scheme, OCaml, Haskell) користим само за зезање.

Za ostale se mogu složiti, ali zašto misliš da je C# loš jezik? Među statički tipiziranim, OO, ne-funkcionalnim jezicima stoji prilično dobro, po meni.

BTW, hvala na konstruktivnom doprinosu temi!

Citat:

Originalno napisao _korso_ (Napišite 92286)
Ja sam samo konstatovao, da po meni, nacin na koji si rekao "Zašto Razmus nije pravio svoje sajtiće u C-u ili Perlu" u kontekstu cele price, nije lepo zvucao.

Pa ne znam šta sam toliko loše rekao - čovek skrpio neki kvazi-jezik koji mu je pomogao u svakodnevnom radu - ne znam kako ga to kvalifikuje za genija, posebno imajući u vidu da je kasnije PHP u upotrebljivo stanje dovela Zend ekipa, a ne sam Razmo.

BTW, hoćeš da znaš ko je zaista genije? Evo. :)

ivanhoe 30. 11. 2010. 16:24

bitno je koji jezik koristis, ali razmisli malo, nije slucajno da mnogo, mnogo vise ljudi koristi php od bilo kog drugog skript jezika za web.. nije to nikakva zavera Vatikana i mracnih sila, nego postoje vrlo razumin razlozi za to, kao sto postoje razlozi zasto je Ruby postao popularan tek sa Railsima, a Python zapravo i nikad nije postao narocito popularan, ali je opet najpopularniji zahvaljujuci frejmvorcima... takodje Perl je bio sjajan jezik, sa ogromnom bazom korisnika i super podrskom, ali nije bio specijalizovan za web i zato ga je php ubio... o C++ da ne pricamo, ja kad sam pocinjao CGI se jos pisao u C-u i to je bila agonija..Perl, a narocito PHP kasnije su bili prosvetljenje biblijskih razmera za nas koji smo tada radili web... cisto kao ilustracija, ja sam sa Perla na PHP presao za bukvalno 3-4 dana, koristeci iskljucivo php manual (koji je jedan od najboljih helpova koji postoje na netu, za bilo koji jezik), i napravio sam komercijalni sajt za nekretnine u UK, sa posgresql bazom i sa elemntima CMS-a, sto se tad 2000-te smatralo jako ozbiljnim projektom... rails su nesto slicno uradili za ruby i zato je on dobio popularnost, ali jos uvek nema tu lakocu prelaska koju je imao php, i zato jos uvek nije uhvatio takav zamah...

naprosto zato sto vecini ljudi treba nesto sto im zadovoljava potrebe, a ne ego.. kad ruby bude imao podrsku, dokumentaciju i lakocu upotrebe kao php ja cu preci na ruby iz odmah, nemam ni najmanji problem sa njim... samo onda ce da dodje neko i da prica kako je ruby mracna strana i da svi treba da ucimo scalu ili sta vec bude bilo aktuelni cutting edge tada...

webarto 30. 11. 2010. 16:31

Svi najbolji siteovi su u stvari najgori.

jablan 30. 11. 2010. 16:35

Postoji više razloga za popularnost PHP-a, ali je po meni (bio) presudan mod_php. Prosto, konverzija "statičkog" sajta na PHP svodila se na promenu ekstenzije iz .html u .php i to je to.

Ali kontam šta hoćeš da kažeš. Moj prevod je namenjen ljudima koji 1) imaju vremena i želje da ulože napor u učenje alternativne platforme ili 2) tek počinju, a žele da se dobro informišu pre nego što se odluče za jedan jezik.

Citat:

Originalno napisao ivanhoe (Napišite 92295)
kad ruby bude imao podrsku, dokumentaciju i lakocu upotrebe kao php ja cu preci na ruby iz odmah, nemam ni najmanji problem sa njim...

Tu lakoću upotrebe definitivno nema, posebno imajući u vidu da si ti počinjao sa PHP 3 ili čime već, kad se PHP svodio na for, if i brdo funkcija. Dokumentacija mu je dobra (ako te interesuje, mogu ti dati linkove), a nisam baš siguran šta smatraš pod podrškom. Ne verujem da si ikad koristio plaćeni support za PHP, a Ruby/Rails komjuniti je svakako veći nego PHP komjuniti 2000. :)

webarto 30. 11. 2010. 16:54

Powered by Tumbl, powered by PHP ^_^

Naravno, sve to stoji, ali sad je 2010/11, meni se čini da porediš Rasmusov PHP sa današnjom Javom ili ASP.NET-om, i sam si rekao da je ASP bio smeće... Rasmus je sam rekao da nije zaslužan za ono što je PHP danas, već jednostavno da je prvi developer (iako i danas učestvuje u razvijanju).
Ja se takođe ne slažem sa ovim security bla bla na šta pucaju Java i ta "elitna" ekipa, program je dobar onoliko koliko je dobro isprogramiran, odnosno koliko je dobar programer.
Nije savršen, daleko od toga, ali je produktivan što se vidi na gomili siteova... i ima i ono, pa nisu znali ništa drugo osim PHP kad su počinjali, pa im sad skupo da pređu na drugu platformu :1045:

Dragi Tata 30. 11. 2010. 17:13

Citat:

Originalno napisao jablan (Napišite 92292)
Za ostale se mogu složiti, ali zašto misliš da je C# loš jezik? Među statički tipiziranim, OO, ne-funkcionalnim jezicima stoji prilično dobro, po meni.

Није лош кад га поредиш са Јавом, али кад неко има прилику да дизајнира свеж језик без компатибилности са старим промашајима па не уме или неће да направи нешто боље од С#-а, то ме баци у дубоку депресију. Да не идем у детаље, али да језик развијен у 21-ом веку дозвољава null, да нема слободне функције, да му је синтакса базирана на С-у, да има шугав систем типова где сваки час кастујеш нешто - речју "бљак". Мени лично је лакше да пишем добар код у С++у него у С#у.

_korso_ 30. 11. 2010. 17:18

Citat:

Originalno napisao jablan (Napišite 92292)
Pa ne znam šta sam toliko loše rekao - čovek skrpio neki kvazi-jezik koji mu je pomogao u svakodnevnom radu - ne znam kako ga to kvalifikuje za genija, posebno imajući u vidu da je kasnije PHP u upotrebljivo stanje dovela Zend ekipa, a ne sam Razmo.

Ti iz tvoje prespektive nisi nista lose rekao.
Iz moje perspektive nije lepo zvucalo, s obzirom na tvoje svima poznato potcenjivanje php-a, o kome moze da se napise jedna knjiga uzimajuci kao izvore samo DPT i ES.

PHP takodje nije kvazi jezik (prosto ne mozes da kazes nista o php-u a da nije u negativnom kontekstu), kao sto se do sada i pokazalo i na to koliko ga ljudi koristi i koliko se aplikacija/sajtova vrte na njemu. Takodje je koliko se secam najpopularniji web dev jezik.
E sada kako ga neko koristi, pravilno/nepravilno, to je druga stvar (ta prica je svima dobro poznata i sam sam aludirao u jednom od prvih postova na to).
Dakle PHP ima mana, ali kao i svaki drugi jezik.

Ja ga koristim, ali kao sto sam rekao ne potcenjujem Javu zato sto treba za jedan Hello world u nekom fw da napisem x linija koda ili kada mi baci exception ko da je ljubavno pismo gde mi devojka raskida, a ja nemam pojma sta je razlog ;).
Isto sam rekao i za RoR, voleo bih da ga probam, ali sada nemam vremena za to.
Ali ako primecujes ja ih ne nazivam kvazi, nedovrseni, ovakvim, onakvim. Niti sam primetio da neko forsira istu pricu odavde, za neku drugu platformu.

Sta vise, dosta pratim sta se desava u Rails-u, pa su skoro nesto ispljuvali kako je sa verzijom 3 bilo nesto oko nekonzistentosti api-ja. Ne znam sta tacno da ne trazim. Ali to ne znaci da je on los. Jebi ga desi se, ispravice se.

E to je ta stvar koja me je nacinila revoltiranim (kao sto sam rekao u prvom postu) i naterala da se bavim ovako javno advokatisanjem po prvi put u zivotu. Kod tebe a i kod nekih drugih (originalni pisac teksta) ... PHP - aj u kantu - string f-je nisu dobro imenovane, primaju vise parametara nego sto ja mislim da treba. Nema namespace (al' sada ga ima) ubi se odma'.
Mora se instalira u web-root. WTF... da li taj sto je napisao zna sta je time hteo da kaze... Jel radio on nelada na nekoj ozbiljnoj aplikaciji i konf. LAMP-a.
Jel zna koje su sve mogucnosti tu u igri i gde mozes da sakrijes php kod i kako da ga izvrsavas. I jos puno drugih...

Ja sam licno video 6-7 izvarednih arhitektura php aplikacija, organizacije koda i sl. I od svih sam sklopio neku svoju pricu koja mi radi perfektno. Ali poenta je da i to moze u php-u da se napravi, ne treba mi java za to ili bilo sta drugo.

Sto se tice Rasmusa, coveka postujem, mislim da je neka vrsta genija, haker (u pravom smislu te reci, posto ljudi obicno imaju drugaciju predstavu o istima).

Ja sam pratio i pratim njegov rad i jos neke stvari vezane za njega pa zato i
ovo pricam za njega. Inace nismo nikakav rod ;) da bih ga branio.
I on danas i dalje aktivno ucestvuje u razvoju php-a (mada sada ima tu neka druga prica, ali nije bitna za ovu diskusiju).

I da zavrsim... divim se takodje tvojoj sposobnosti kako da sa jedne stvari okrenes na drugu, sto bi nas narod rekao da "teras vodu na svoju vodenicu".

Zasto tako mislim... mislim zato sto je tekst koji si preveo, stvarno veoma busan u dokazivanju da je PHP los jezik. A ovde smo dosli do toga kakav je Rasmus da li je genije i sta je.

Ja jesam rekao da ga postujem i svrstavam u neku ruku genija, ali to sam rekao zbog onih "sajtica". E to smo kao razresili i slozili se oko nastanka php-a, ali onda tebi bode oci sto je on genije i trazis mi citate o nastanku php-a pre 15 godina, pa ga onda Zend razvio (kako oni behu jevrejski lobi, mozda je zato php i ovoliko popularan ;) )
Ali to nema veze sa php-om kao losim jezikom i originalnim tekstom.

Tako skrecemo sa poente cele teme, a to je da je PHP mracna sila programiranja i idemo u debeli off.

Kako te nije mrzelo da prevodis tekst.
Ja npr. ne gotivim .Net kao platformu i necu je verovatno nikada koristiti, ali da pricam kako je losa ili nalazim neke razloge ne pada mi napamet.

Da remiziramo.
Nemam nista licno protiv tebe i sasvim je ok da imas svoj stav.
Ali postoje ljudi (mnogo njih) koji rade u php-u ozbiljne stvari i navikli su na njegove mane i dobre strane. Napravili svoj bajpas preko tih losih stvari.
Nema potrebe za ovolikim prozivanjem php-a u negativnom kontekstu.

Jednostavno svako radi u onome gde se oseca kao kod kuce.

Aleksandar.Ilic 30. 11. 2010. 17:49

ne kontam sto se uopste raspravljate na temu ciji je veci :). Lepo se nadjite negde, izmerite i odma ima da vidite ko je najveci na svetu :)

a ovo za jezike... pa dobro. Ja u php-u radim zato sto je meni licno, u ovom momentu (i tako vec 8 godina), PHP najbolja tehnologija za razvoj onoga sto ja radim. Prosto :)

jablan 30. 11. 2010. 18:26

^ A šta si još isprobao za tih 8 godina? :)

Aleksandar.Ilic 30. 11. 2010. 19:07

a zar je bitno? Po mom misljenju, meni licno, PHP je trenutno najbolji alat za moj posao. Nemam nameru da menjam nesto sto dobro radi, za mene.
Cela poenta je da je programski jezik samo alat, i onda se uvek bira odgovarajuci alat.

Dragi Tata 30. 11. 2010. 19:15

Citat:

Originalno napisao Aleksandar.Ilic (Napišite 92317)
a zar je bitno?

Битно је бити информисан ако се озбиљно бавиш својим послом. Можда је технологија А стварно најбоље решење за твоју конкретну ситуацију, али ако ниси упознат са технологијама Б и В, откуд знаш да је то заиста тако? Јесте, можда и А може да заврши посао, али можда Б или В у некој ситуацији олакшавају живот и теби и корисницима?

jablan 30. 11. 2010. 19:18

Ama nije ni bitno biti informisan, kladim se da po Srbiji još postoje ljudi koji zarađuju na Clipperu (možda i dobro zarađuju). Ali ako neko tvrdi da je nešto najbolje, za pretpostaviti je da je probao alternative i zna zašto su one inferiorne u odnosu na to najbolje.

degojs 30. 11. 2010. 19:24

Off Topic:
Citat:

Originalno napisao jablan
Off Topic: Disclaimer: ne odgovaram na degojsove provokacije, unapred se predajem.

Ja sam tebi davno bio predložio da se zaobiđemo, što si odbacio. Pa nemoj sad da si sisa kad si zaredao opet sa netačnim stvarima, pa se ja javim da te ispravim.


Najbolje doći na DPT, gde većina ljudi i nije radila ništa osim PHP-a, pa im glumiti pametnjakovića pričajući netačne stvari.

A ako i ima neko, treba se odmah osigurati sa: na njegove provokacije ne odgovaram :-))



Jesi li bar saznao čemu služe interfejsi i zašto nema smisla to što si rekao - da služe da se zaobiđe problem višestrukog nasleđivanja u C# i Javi? :) Jesi li bar razjasnio zašto MVC nije nikakav frejmvork ili zašto VB.NET ima stvari kao option strict ili čemu je služio tip variant u starom VB i kako je to u suprotnosti sa tvojim komentarima?

Ah, zaboravio sam, nećeš odgovoriti :D

Oh, well.

Izvinjavam se ostalim, ali čovek me sam doziva.

Aleksandar.Ilic 30. 11. 2010. 19:27

gde sam ja rekao da je PHP najbolji? Ja sam naglasio da je najbolji za mene.

@Dragi Tata nema sta da probam. Ja najcesce radim klasicne korporativne sajtove: meni je bitno da sto lakse nadjem hosting, ili da klijent sto lakse nadje hosting. I da sto veci broj hostera podrzava ono u cemu radim. Samim tim postregsql kao baza otpada u startu, znaci ostaje samo MySQL kao izbor. iz istog razloga otpadaju jezici kao ruby i python, jednostavno su znacajno manje zastupljeni od PHP-a.
Ja radim male aplikacije, tako da je daleko brze ih raditi u ruby/python/php nego u .net ili javi.

Dalje, lakse je naci programere za php nego za ruby ili javu, a .net i java programeri su skuplji.

I sve ovo kad sastavim i rastavim... dodjem do svog zakljucka.

jablan 30. 11. 2010. 19:33

E pa to se onda kaže "jedino mi PHP vrši posao", a ne "najbolje mi PHP vrši posao". BTW, to sa hostingom je vrzino kolo - dok korisnici ne počnu da traže nešto osim LAMP-a, oni neće instalirati ništa osim LAMP-a. Na svu sreću, nisu svi i svuda podjednako (ne)profesionalni.

Aleksandar.Ilic 30. 11. 2010. 19:34

u cemu je razlika u jedino i najbolje :)?
Uostalom PHP je super i kao jezik ako radis u njemu.. pod uslovom da znas da programiras

Gargoyle 30. 11. 2010. 19:48

najbolje za njega ... Ako mu radi posao, šta će više? A i iprobavanje i informisanje o solucijama B, C i D je trošenje vremena i resursa, edukacija itd, zar ne? A njemu i A radi i vrši posao. Dakle šta je najbolje za njega?

Isto tako i ostali developeri znaju šta je najbolje za njih, šta im radi posao, i na čemu zarađuju. Kome prodati projekat na "najboljoj" XY tehnologiji kad je aktualan recimo PHP (lak, jeftin, pristupačan)? I na kraju na čemu se vrti veći deo weba danas? Lova i interes, i eto odgovora.

A na čemu će se vrteti web sutra? Pa ne verujem da će sajtovi za 100 godina raditi na PHP5. A jel to znači da je PHP5 loš? :p Tehnologija ide napred.

kickloop 30. 11. 2010. 20:33

Kakav god da je i koliko god ga ja (slabo) poznajem - hrani mene i moju porodicu. Ima boljih a ima i gorih. Ima mana, kao i ostali. Čemu 3 stranice na forumu kao što neko reče, čiji je veći?

bluesman 30. 11. 2010. 20:46

3 x "thanks" za dragi tata ... pa i pored toga što nisam hteo da postujem, to moram da ispoštujem :))

Elem, webarto je imao najkraći post ali je rekao jednu jako tačnu stvar "Svi najbolji siteovi su u stvari najgori." Znam tačno na šta je mislio, ali ako nije ... nema veze, ja mislim na ovo:

Ko god je radio neki veliki sajt, zna kako to evoluira ... od kristalno jasne projektne dokumentacije, pa se usput zaboravi ovo, ono ... pa negde na pola kažeš "ma kakva dokumentacija", pa se usput promene i zahtevi 17 puta, pa nove ideje, ... dok dođeš do kraja projekta (a ni tada nije kraj) to na sve liči osim na ono kako je dizajnirano u početku. To je normalno "seci uši - krpi ..." i ko god kaže da je sve precizno isplanirao do detalja još pre početka projekta i završio projekat po toj specifikaciji - taj jednostavno laže :)

Zašto ovo pričam? Pa pored svog tog krpljenja, muljanja, novih ideja, novog koda, 3rd party koda .... PHP se tu najbolje snalazi - možeš da mu uvališ šta hoćeš i on to proguta. Za neke stvari se i danas čudim kako rade ... a rade već godinama bez problema.

Dakle, možeš ti da budeš gadljiv na to koliko hoćeš, ali neka mi neko nađe još neki programski jezik (ili script jezik) koji može da izdrži to što PHP može ... ja ću odmah početi da radim u tom jeziku, naravno pod uslovom da:

- mogu da živim od toga, ne moram da tražim egzotične projekte samo da bi nešto uradio u jeziku koji mi se sviđa
- imam podršku na SVAKOM serveru na svetu ... po default-u.
- imam dostupno milijardu resursa, primera, koda ...
- imam ogroman community koga mogu da konsultujem kad god imam neku dilemu.

Ako je to sve ispunjeno - ja ću odmah da batalim php i prelazim na tu alternativu. A do tada ... Viva PHP! :)

3banchi 30. 11. 2010. 20:49

@kickloop
Ne, rasprava je konstruktivna a time i korisna...barem meni koji nisam programer ali stvari na nivou info-a su mi interesantne.

Aleksandar.Ilic 30. 11. 2010. 21:01

konstruktivna rasprava.. ubilo se :D

3banchi 30. 11. 2010. 21:13

^ pa nemoj sad da kvaris :)

kickloop 30. 11. 2010. 21:17

Ne mislim da nije konstruktivno ali ova "rasprava" kako je ti zoveš, dragi IT kolega, počinje da mi liči na "raspravu" jel jači Betmen, Supermen ili Bananamen :)

Elem, jest malo duži post ali je Bluesman "ubo direkt i to špicom".

nn.nn 01. 12. 2010. 00:49

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 92335)
Dakle, možeš ti da budeš gadljiv na to koliko hoćeš, ali neka mi neko nađe još neki programski jezik (ili script jezik) koji može da izdrži to što PHP može ... ja ću odmah početi da radim u tom jeziku, naravno pod uslovom da:

- mogu da živim od toga, ne moram da tražim egzotične projekte samo da bi nešto uradio u jeziku koji mi se sviđa
- imam podršku na SVAKOM serveru na svetu ... po default-u.
- imam dostupno milijardu resursa, primera, koda ...
- imam ogroman community koga mogu da konsultujem kad god imam neku dilemu.

Ako je to sve ispunjeno - ja ću odmah da batalim php i prelazim na tu alternativu. A do tada ... Viva PHP! :)

Da li je zaista toliko važno da baš na SVAKOM serveru na svetu imaš podršku? Podršku za "egzotične" tehnologije kao što su Ruby ili Python (svaki sa svojim frameworkcima, imaš na, recimo, Hostgatoru, kao i na gomili drugih velikih hosting firmi, a sve to za smešne pare (isto kao za PHP). Pitam ozbiljno i to za konkretna iskustva.

BTW, Rails is dead, kažu neki. Node.js is the future. :)

mangia 01. 12. 2010. 09:07

Ja programiram u Joomli :)

jablan 08. 12. 2010. 17:24

BTW:

Citat:

Originalno napisao _korso_ (Napišite 92271)
"Povezani problem je to što PHP podrazumeva smeštanje skripti u koreni veb direktorijum (web-root) (što je loša ideja), čineći da dosta deljenih hosting provajdera obezbeđuju samo web-root kao home direktorijum (tj. sve što je na serveru, automatski je i na vebu)." Ovo znaci ne da nema veze, nego cu se suzdrzati bilo kakavog komentara

Citat:

Originalno napisao martinluter (Napišite 92686)
U root folderu nema index fajla vec nekih skroz levih, evo postavicu sliku.
Ja bih taj fajl napravio ali bih preko PHP procitao podatke iz PostgreSQL baze, ne preko rubija i potavio u root folder.
Napravim ja taj fajl, postavim ga u rut i probam direktno da pozovem, al nece, kaze mi da ta strana ne postoji.


webarto 08. 12. 2010. 17:53

Ako mislim ono što i ti misliš, samo je bitno podesiti server (npr apache) i nema problema.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 07:56.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.